De rillingen komen weer terug REGIO 'SARS? Laten we maar wel aan preventie doen' Ah kaalheid er in kwijtraakte, probeerde dat zit, komt aie echt pest. De lauwerkrans van Julius Caesar zou het eerste doel hebben gediend; de bijbel verhaalt over kinderen die de spot dreven met een haarloze profeet. Zo ging het door alle eeuwen heen, maar nu is er hoop voor de kaalkoppen en 'badmutsen' die daar niet zelf voor hebben gekozen. In de vorm van het nieuwe middel Prope- cia, dat haarverlies zou afremmen en de groei van nieuw haar zou bevorderen. Weer een stap vooruit in de bestrijding van kaalheid of geen haar beter? Navraag bij de Leidse kapper HANS VAN TONGEREN (54), gespecialiseerd in haarwerken. 'Er sterven nog steeds honderdduizenden mensen per jaar aan NAVRAAG De drang om kaalheid te bestrijden bestaat al vanaf de oorsprong van de mensheid. Door de eeuwen heen werd het haar als teken van kracht beschouwd. Wie het j j. j y te camoufleren of werd ge- Is dit het wondermid del waa rop werd gewacht? „Nee, beslist niet. Je krijgt er niet ineens haar van op je hoofd als je het niet hebt, je kunt er kaal worden alleen mee uitstellen, begrijp ik. Maar dan moet je op jonge leeftijd beginnen met het slikken van die pil en je krijgt te maken met de bijwerking. Het is nog niet bekend wat het middel doet met de ongeboren vrucht als mannen die het gebruiken hun vrouw zwanger maken." Zouden er mensen zijn die dat risico willen nemen? „Dat denk ik wel, want kaalheid is echt een heel groot probleem. Dat merk ik dagelijks in mijn zaken. Kaalheid maakt oud, onzeker, minder aantrekkelijk. De meeste mensen hebben daar grote moei lijkheden mee. Kale mannen hebben nu de mode even mee en na tuurlijk zijn er ook die er niet moeilijk over doen, maar ik heb nog nooit iemand meegemaakt die stond te dansen als hij kaal werd." Vandaar die 'eeuwige' zoektocht naar middeltjes? „Ja. Ik heb er in de laatste dertig jaar toch wel een stuk of tien voorbij zien komen en vooral de laatste tijd worden daar toch stapjes mee vooruit gedaan. Zelfverkoop ik een lotion die de haar uitval ook al afremt en de dunne haartjes wat dikker maakt en dit nieuwe middel lijkt me weer een redelijk grote stap voorwaarts." Zal kaalheid ooit definitief uitgebannen kunnen worden? „Dat denk ik niet. Je moet nooit 'nooit' zeggen in het leven, maar de erfelijke kaalheid zal er toch niet makkelijk uit te krijgen zijn. Als de kaalheid er in zit, komt die echt Je zal het alleen steeds meer kunnen afremmen." Als het ultieme middel wel gevonden wordt, zou dat dan uw handel bedreigen? Welnee. Dan verkoop ik alleen wat minder haarstukjes, maar kan ik des te meer knippen. Voor mij kan het dus beide kanten op." tekst: Paul de Tombe foto: GPD/Phil Nijhuis UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 6 mei LEIDEN - De cursus Ouders op Herhaling vervult uiteraard niet meer de voortrekkersrol van een paar jaar geleden. Op andere plaatsen in Leiden zijn nu ook 'bijspijker- en opfriscursussen' gestart waarbij dankbaar gebruik is gemaakt van de ervaringen in Noord. Het unieke is eraf, maar dat betekent niet dat het project zich niet verder ontwik kelt, meent Rob Thomassen, algemeen coördinator van 00H. ,,We willen ons niet op platgetreden paadjes begeven". Er komen steeds weer nieuwe ideeën naar voren, zoals bijvoorbeeld de ad-hoc cursus sen. Deze doorgaans korte cursussen, die inspelen op actuele vragen in de wijk, worden samengesteld door een aantal sociaal-culturele in stellingen in het Noorderkwartieren de Kooi. Voorwaarde bij deze cursussen - en dat geldt eigenlijk voor het hele pakket van 00H - is dat de mensen in de wijk er zelf om vragen. De toekomst van Ouders op Herhaling zal waarschijnlijk nauw sa menhangen met het Open School-project waarmee sinds vorig jaar augustus in Leiden wordt geëxperimenteerd. Rond 1980 kan moge lijk een vergelijk worden gemaakt. Wellicht dat daar dan een nieuwe vorm van volwasseneneducatie uitrolt. ANNO 1978, maandag 8 mei LEIDEN - LKV de Spartaan hield zaterdag een receptie voor het voor de achtste maal behalen van de nationale dubtitel gewichtheffen. De gewichtheffers van De Spartaan, Theo Sanders, Sam Holswilder, Herman Filippo, Arie Swagers, John ten Brinke en Dirk van 't Riet (van links naar rechts) zitten te wachten op de felicitaties. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te ma Ken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld(datum van plaatsing^ of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B M. Essenberg. G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: direct ie@damiate.hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie tax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. HDC 970 De angst voor SARS is schromelijk overdreven, vindt een kleine meerderheid van de bezoekers van de Leidsch Dagblad-internetsite. De longziekte, die in Azië en Canada snel om zich heen grijpt, zou volgens som mige deskundigen kunnen uitgroeien tot een 'pandemie', een wereldwijde epi demie. Iets minder dan de helft van de LD-lezers (42 procent) deelt die vrees, waaronder een internetlezer uit Canada. Een selectie uit de reacties die binnenkwamen via www.leidschdagblad.nl G. Neesen, Leiden: „Eens. Er sterven meer mensen aan hart- en vaatziekten door roken en overgewicht. Tevens sterven er nog steeds honderdduizenden mensen per jaar aan malaria. Dus we moeten wel op onze hoede blijven, maar niet overdrijven." J. van Ulden, Richmond, Canada: „Eens. Duizenden mensen worden dage lijks in Afrika ter aarde besteld als gevolg van ziektes. Daar hoort of ziet men weinig van. J. Kotter, Amsterdam: „Oneens. Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn. Laten wij een les leren uit het gebrek aan planning in China. Voorkomen is beter dan genezen." 1 H. van der Plas, Katwijk: „Eens. Een beetje tornado in Amerika eist in een dag al meer mensenlevens dan SARS." Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in leiden is voortaan elke woensdag gratis toegankelijk, met uitzondering van speciale tentoonstellingen. Het gaat om een proef die in elk geval tot het eind van het jaar duurt. Op alle andere ope ningsdagen kost een entreebewijs voor het Leidse museum 6,50 euro. Een goed idee of weggegooid geld? De stelling van deze week gaat een stapje verder dan het gedurfde initiatief van Volkenkunde: Alle musea in Leiden moeten minstens één dag per week gratis open zijn Reageren kan per post: De Stelling, postbus 54, 2300 AB Leiden of via de websi te van deze krant: www.leidschdagblad.nl De angst voor wordt schromelijk overdreven Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist in Dijkzigt- ziekenhuis: „Het hangt er maar vanaf wat voor werk je doet, wie je bent en hoe je er naar kijkt. We praten over een long infectie waar geen geneesmiddelen voor bestaan. We praten over een ziekte die vooral ook heeft toegesla gen onder werkers in ziekenhuizen. We praten over een ziekteverwekker die al heel lang bestaat, maar nu - gemodificeerd of anderszins - de kans grijpt toe te slaan en in ieder geval leidt tot massahysterie met mondkapjes, schoolsluiting, reisver boden en ontslag van een enkele ge zagsdrager. Het zoeken naar werkza me antivirale middelen lijkt me heel nuttig, primaire overdrachtspreven tie in ziekenhuizen is ook wel zo prettig, mondkapjes zijn fijn voor de firma die ze maakt en ontslag van een enkele minister kan nooit kwaad. Angst voor SARS? Het betreft hier nieuwe kleren voor de keizer, maar wel stin kende kleren voor een ake lige keizer. Laten we dus maar wel aan preventie doen!" door Gerard Baas vervolg van voorpagina Annemarie de Jong (16) uit Voor schoten, 4vwo-scholiere: „Hier ben ik het niet mee eens. Het is beter te voorkomen dan te gene zen. SARS is een dodelijke, besmet telijke ziekte en op het moment 'not going away'. Gevallen van SARS zijn nu al op alle continenten geconsta teerd. Het feit dat een grote interna tionale organisatie als de WHO zich er intensief mee bezig houdt, toont toch aan dat het erg gevaarlijk is. De WHO heeft zelf een SARS-website die elk uur wordt geactualiseerd. Wetenschappelijke onderzoeksinsti tuten over de hele wereld werken sa men om gegevens over SARS zo ef fectief mogelijk uit te wisselen. Nieu we feiten over SARS worden dage lijks onthuld. De wereldmedia beste den er veel aandacht aan. Terwijl het nog niet eens 'komkommertijd' is. Er moet dan toch wel iets aan de hand zijn? Ik denk dat het niet alleen pa niek is als lucht vaartmaatschap pijen boekingen op de route tussen Noord- Amerika en Hong Kong met 85 pro cent zien da len. Dat zijn niet allemaal paniekzaai ers! SARS is de enge rea- liteiL" Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant beleggen „De angst voor SARS lijkt me terecht. Patiënten die genezen zijn van deze ziekte worden na verloop van tijd wederom ziek. Op z'n minst is dit een reden om je zorgen te gaan ma ken. Wat is dit voor een vreemd vi rus? Klaarblijkelijk begrijpen we nog steeds niet hoe dit virus te werk gaat en - heel belangrijk - hoe we dit virus kunnen uitschakelen. In het begin van het bekend worden van het aids-virus waren er ook mensen die van mening waren dat het gevaar voor het aids-virus schromelijk over dreven was. Deze mensen hebben achteraf ongelijk gekregen. Zolang niet alles over dit SARS-virus bekend is, is voorzichtigheid en goede voor lichting op zijn plaats. En ja, ga maar even uit van een reële bedreiging voor de volksgezondheid totdat het tegendeel bewezen is." Nancy Knijnenburg (35) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster train- ster damesselectie SJC: „Ik vind niet dat de angst voor SARS overdreven is, het is een menselijke reactie die na iets 'onbekends' altijd boven komt drijven. Na het opdui ken van aids reageerde ook de hele wereld op die manier. Het is onbe kend, dus wat moeten we er in vre desnaam aan doen? Nu geldt voor SARS ook dat de angstreacties pas gaan afnemen als er werkelijk een geneesmiddel tegen het virus is ge vonden. En zolang SARS zich ook nog eens blijft verspreiden blijft de angst voor de ziekte bestaan. Maar om nou te zeggen dat deze angst overdreven is: nee." lisse - Nora van Wieren, die namens het Bureau Slachtofferhulp met omwonenden van de plek waarop op 14 april een 41-jarige Lissese werd ver moord aan tafel zit om de gebeurtenissen te ver werken, zegt dat niet iedereen hetzelfde reageert op zo'n voorval. Elke reactie is menselijk, verze kert zij de Lissers. Of het je nu meteen diep raakt of dat het pas een hele tijd later toeslaat. Het Bu reau Slachtofferhulp adviseert dan ook om 'alles wat gebeurt te laten gebeuren'. „Verzetje er niet tegen en ga niet dwangmatig over tot de orde van de dag. Na een tijdje komt opeens het mo ment datje merkt datje al een dag niet gedacht hebt aan wat er is gebeurd. Je pakt de draad weer op." Karin Castelijn (42) uit Rijpi ring, boerin: Angst voor SARS lijkt me wel overtrokken. Natuurlijk, als je woont waar de uitbraak is, een ander verhaal. Maar er tes die veel meer en daar wordt niet pagina mee gehaal wel spanning met betrekkingi verloop van deze ziekte. Het nieuw virus en de ontwikkelii deze ziekte zal diverse artsen pig wel bezighouden. Dus all angst is overbodig, waakzaani misschien een passender wol Hoe zit dat met kinderen, wil Carla de Vries we ten. „Mijn kinderen van zes en zeven hebben de dader zien lopen. Ze hebben het er nog da gen over gehad, doordat er in de buurt over ge praat werd en omdat ze het er met hun vriend jes over hebben. Ook in hun spelletjes kwam het telkens terug." Nora van Wieringen stelt haar gerust. „Het is goed dat u de kinderen hun gang heeft laten gaan. Verder is het belangrijk dat u de gebeur tenis niet groter heeft gemaakt dan die was. Als u inmiddels in uw kinderen het gedrag van daarvoor herkent, is het goed." Carla de Vries kan dat beamen en is zichtbaar gerustgesteld. Zelf heeft ze de zaken goed op een rijtje gekregen door er met haar buurtje di rect over te praten. „De avond na de moord stonden we met de buren buiten. We bleven maar praten, ik heb mijn verhaal wel vijf of zes keer kwijt gekund." Dat laatste leek Hetty de Brouwer ook wel wat. Alleen heeft zij nooit iemand kunnen spreken. Het verhaal van politieteamchef Jaap de Groot dat zijn korps alle bewoners aan de Van Osta- destraat (de plaats van het delict) en de Jozef Is- raëlstraat heeft gesproken, komt bij haar vreemd aan. „Ik heb geen politie gezien, de eni ge die mij belden waren De Telegraaf en Radio West. Of ik wat wist, vroegen ze me. Nou, ik wist helemaal niks. Daarom ben ik blij dat ik hier vanavond mijn kans krijg. Ook al krijg ik weer dezelfde rillingen die ik die dag ook had." Elke dag wordt Hetty de Brouwer weer gecon fronteerd met de moord, omdat zij vanuit haar huis uitziet op de plek waar die is gepleegd. „Er liggen nog steeds bloemen. Vooral 's avonds en in het weekeinde zie je mensen daar stoppen. Vorige week was er een fietstocht langs de plek KLANKBORD De recherche zoekt naar sporen, vlak na de moord in Lisse die de gemoederen nog altijd bezig houdt. Foto: Frans Roomer en, eerlijk waar, elke fietser stapte af en ging even kijken. Dat doet mij telkens weer denken aan die ochtend toen ik toevallig vrij had en die ontzettend harde knallen hoorde. Dat kleine, veilige Lisse is voor mij vanaf toen heel anders geworden. Dat zoiets zo dichtbij kan gebeuren. Ongelooflijk." Jaap de Groot wijst er op dat haar Lisse in prin cipe nog steeds hetzelfde Lisse is gebleven. „Deze misdaad had overal kunnen plaatsvin den. In een andere straat, in een andere wijk en zelfs in een ander dorp of een andere stad. Het is toeval geweest dat de moord iirde Van Osta- destraat was. We hebben deze avond in de eer ste plaats georganiseerd om het eventuele on- veiligheidsgevoel weg te nemen. Het zou mooi rijn als dat lukt" Nora van Wieren heeft een geruststellende me dedeling voor Hetty de Brouwer. Slachtoffer hulp richt zich dan wel met name op hulp in de eerste fase na het misdrijf of het ongeval, de deur in Noordwijk blijft ook daarna nog open. „Veel mensen rijn direct na de traumatiy r gebeurtenis niet in staat om te bepalen impact het op hen heeft. Ook hier geldt tuatie is abnormaal, de reacties van de kene rijn normaal. Komt u gerust bij Dat geldt ook voor de mensen die niet aanwezig konden rijn." De namen van Carla de Vries en Hetty de Brou om privacyredenen gefingeerd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14