ECONOMIE 'Hypotheek moet sneller afbetaald' 'Meer landen eisen gegevens vliegtuigpassagiers' Waarschuwing van notariaat Nederlandse wormen in Amerikaanse supermarkt Salarissen hoogopgeleide jongeren lopen nu terug upc royaal voor toppers VDL groot in bussen op Nederlandse schaal Nog geen akkoord bij KLM Ijfsleven >ert door =fc - Nederlandse onder daan dit jaar uit van een Verslechtering van de Been in de bouw en de- p| is nog wat optimis- kpeuren over de te be- sultaten. Dat blijkt uit gag verschenen Con- bnonitor die het econo- hderzoeksbureau EIM hengesteld voor de on- Ersorganisatie VNO- t> bedrijven verwachten 1 Bi 2004 het werk weer i Aantrekken. ekverkoop e succes )ri Computerfabrikant de verwachtingen Iuziekindustrie te heb- iffen door binnen meer dan 1 miljoen verkopen via online- fcinkel iTunes Music 1 kpman Morris van Uni- iisic Group spreekt van itrrend succes", zei Mor- lownloaden van één [ummer kost 99 dollar- (m de helft van de js is volgens Apple als verkocht. iteur licht fs vertrekt iam De 45-jarige Da- directeur van de ;ie van Philips, vertrekt ektronicaconcem. iDeursen (56), nutij- :teur van het be- erdeel Lighting Elec- jlgt Hamill 1 juli op. ïgtreden blijft Hamill iden bij Philips om ïent te ondersteu- kostenreductie en- iteitsverbetering. Ha- sinds 1986 bij Phi- r is al 30 jaar lips. In maart kon- 57-jarige Ad Veenhof zijn vertrek aan als de divisie huishou- bparatuur. tuntervan i Duitsland Het Duitse concern rootste reisorganisatie i, heeft gisteren met Travel een dochterbe- ïceerd dat in Duits- lkope reizen gaat aan- UI denkt daarmee de- ten minste 150.000 kunnen boeken. Dis- ivel verkoopt reizen trandbestemmingen, ;er aan de Middelland- Bulgarije en de Domi- Republiek. Het initia- men onder druk van ie in de reisbranche, ens topman Böttcher ie. TUI Nederland (Ar- liand International) >eg kanalen voor goed en te hebben. uit de test' I exclusief - Producenten mo- uitaten van de Con- ibond niet naar eigen iterpreteren en ze voor ciële doeleinden ge- Die conclusie trekt de sntenbond na een uit- hoger beroep bij het erechtshof over het t 'best uit de test' dat ibrikant Daalderop Dor zijn combiketel. - ot de bond in het ver- ;elgat dat het Tielse iet 'best uit de test' re- aakte. Vorig jaar had •ank in Amsterdam de ïntenbond over deze et ongelijk gesteld. De trapte daarop het pre- est uit de test'. lotbedrijf in en van KPN KPN heeft de groot- - rlandse aanbieder van draadloos breed- -tmet via WLAN overge- let concern heeft 1,5 - euro betaald voor een end belang in Hub- - bHop exploiteert 35 sn hotspots: plaatsen idloos toegang tot hdinternet, waaronder jrescentrum in Den de Beurs van Berlage rdam. De KPN-dochter eeft plannen om in d mee te doen met de tie van publieke hot- a leverde aan lam Hussein' kela - Softwareprodu- ka Electronic uit Oude I in opspraak geraakt, rijf zou decoderings- hebben geleverd aan ind van Saddam Hus- •nzin", reageert eigen- :teur Horst Diesperger i op de beschuldiging, feekeinde werd geuit in Sunday Times. De eert zich op documen- le geallieerden hebben ispffen in Bagdad. Hoka tic zou software hebben J om gesprekken van Jd Turkije af te luisteren. dinsdag 6 mei 2003 door Ferdi Schrooten den haag - Na de Verenigde Staten willen ook andere landen luchtvaartmaatschap pijen dwingen persoonlijke gegevens van passagiers te verstrekken. Het gaat om creditcardnummers, voedselvoorkeuren, medische gegevens en de verblijfplaats. KLM en Martinair zeggen signalen te hebben gekregen dat ze binnenkort on der meer Spanje, Groot-Brittannië, Cana da en Australië inzage moeten geven in hun reserveringssysteem. KLM en Martinair noemen luchtvaartau toriteiten en collega-maatschappijen in het buitenland als bronnen van hun in formatie. Hoe de eisen er precies uitzien, weten de maatschappijen nog niet. „Je kunt ervan uitgaan dat ze op die van de Amerikanen lijken," zegt een Martinair- woordvoerder. Door een overeenkomst tussen de Euro pese Commissie en de VS moeten lucht vaartmaatschappijen uit veiligheidsover wegingen al gedetailleerde, privacyge voelige gegevens verstrekken over passa giers die in Amerika landen of overstap pen. Als ze niet meewerken of foute ge gevens verstrekken, kunnen ze boetes van maximaal 50.000 dollar krijgen. In het ergste geval kunnen landingsrechten worden ingetrokken. Martinair verstrekt al sinds begin maart passagiersgegevens aan de Amerikaanse douane. KLM begint daar naar verwach ting binnen een paar weken mee. Passa giers die hun gegevens niet willen door geven mogen niet mee. De luchtvaart maatschappijen erkennen dat verstrek king van gegevens weinig klantvriendelijk is en mogelijk in strijd met nationale en Europese privacywetgeving. „Maar we staan met de rug tegen de muur," aldus een KLM-woordvoerder. Intussen neemt het protest tegen de ver strekking van gegevens toe. Tien burger rechtenorganisaties uit zeven Europese landen, waaronder Nederland, zijn een actie begonnen tegen de in hun ogen il legale verstrekking van de gegevens. De organisaties, verenigd in de Europese burgerrechtenbeweging EDRI, vrezen misstanden zoals die op binnenlandse vluchten in de VS. „Wie daar een groen vlaggetje achter zijn naam krijgt, heeft geen problemen. Maar geel betekent ex tra controles. Bij een rood vlaggetje mag je helemaal niet vliegen. Ze zeggen niet waarom. Dat is geheime informatie," zegt Maurice Wessling van EDRI. De organisatie helpt reizigers die naar de VS vliegen bij de luchtvaartmaatschappij op te vragen welke gegevens aan de Amerikaanse autoriteiten zijn verstrekt. Op de website van EDRI (www.edri.org) staat in acht talen een standaardverzoek. De site biedt ook een standaardverzoek aan de nationale 'privacywaakhond', in Nederland het College Bescherming Per soonsgegevens om te onderzoeken of de luchtvaartmaatschappijen privacywetge ving overtreden. den haag/gpd - De notarissen willen dat huiseigenaren hun hy potheek sneller aflossen. Het no tariaat vreest dat mensen met een restschuld blijven zitten als het huis bij verkoop niet genoeg oplevert. Zeker nu de gemiddelde waardeontwikkeling van de wo ningen stabiliseert en duurdere woningen hier en daar in prijs da len. Voorzitter D. Plaggemars van de Koninklijke Notariële Beroeps organisatie zegt zich zorgen te maken over de toename van het aantal aflossingsvrije hypothe ken en de massale keuze om zo lang mogelijk te profiteren van de fiscale aftrekbaarheid van de schuld. Plaggemars pleit daar om voor een fiscale stimulans voor het aflossen van de hypo theek. De KNB komt met de waarschu wing omdat de notarissen tus sen de koper en de hypotheek verstrekker in staan, ze moeten de hypotheekpapieren controle ren. Daardoor zien ze de vele hypotheekvormen voorbij ko men. Individuele notarissen ui ten hun zorgen om de riskante leningen bij de beroepsorgani satie. Plaggemars roept de informa teurs en later de formateur van het nieuwe kabinet op aandacht te besteden aan het 'hypotheek probleem'. „We moeten het rampscenario uit de vroege ja ren tachtig voorkomen," aldus Plaggemars. De huizenprijzen daalden toen in korte tijd zo n twintig procent. Mensen die hun huis moesten verkopen ble ven daardoor met een rest schuld zitten. Directeur K. Schiffer van de Na tionale Hypotheek Garantie (die garant staat voor terugbetaling aan de bank bij problemen) deelt de zorgen van de KNB in het geheel niet. „Nu de prijzen van huizen stagneren is bij som mige partijen populair om daar paniekerig dingen over te roe pen," aldus Schiffer. „Maar op het moment wijst niets erop dat de prijzen scherp gaan dalen. En de kopers hebben op termijn! voldoende tegenwaarde in hun huis zitten om hun schulden af te lossen. Als je nu een huis koopt en er dertig jaar in blijft^, zitten kun je ervan uit gaan datfl het bij matige prijsstijgingen en inflatie drie keer zoveel waard is." Schiffer ziet geen kwaad in de aflossingsvrije hypotheken. Het is ook mogelijk de NHG te krij gen bij dergelijke hypotheken, mits het aflossingsvrije deel niet meer is dan vijftig procent. Mei een aflossingsvrij deel in de hy potheek kan de huiseigenaar volgens Schiffer voorkomen dat hij bezwijkt onder de maande lijkse lasten. Want met zo'n hy potheek zijn de lasten lager dan bij andere hypotheekvormen. Een bak met door Biodine gekweekte wormen. Foto: GPD/Ruud Rogier almkerk/gpd - Wormenkexpor- teur Biodone in Almkerk gaat viswormen leveren aan 1400 Walm art-stores in de Verenigde Staten. Daarvoor heeft Biodone een contract gesloten met het Amerikaanse supermarktcon cern. De omzet van het bedrijf neemt door de order toe van 3 miljoen naar 10 miljoen dollar. De wormen worden voor het grootste deel geproduceerd bij de eigen kwekerij in Almkerk. De helft zal worden gekweekt bij gelieerde kwekerijen in Neder land en België. De order is van zo'n omvang dat de kwekerij de productiecapaciteit fors wil uit breiden. De broers Mekelenkamp begon nen de kwekerij in 1997 en ze zijn inmiddels uitgegroeid tot de grootste wormkwekerij ter we reld, met vorig jaar een produc tie van 35.000 kilo wormen. Re denen voor het succes zijn on der meer het zelf ontwikkelde krachtvoer voor de wormen en het geschikt maken van de pro ductiemethode voor automati sering. Het grootste deel van de methode is door het bedrijf zelf ontwikkeld. In 2000 richtten de broers en hun zakenpartner B. de Peuter het exportbedrijf Bio done op. Het derde deel van het bedrijf richt zich op de Neder landse tuinbouw, die de wor men gebruikt voor composte- ring en grondstructuurverbete ring. Tachtig procent van de produc tie wordt geëxporteerd, groten deels al naar de Verenigde Sta ten, maar ook naar de rest van Europa en naar Rusland. Twin tig procent van de wormen wordt gebruikt voor de tuin bouw. Bij de supermarkten zullen spe ciaal ontwikkelde worm-o-ma- tics worden geplaatst, koelauto- maten waar sportvissers 24 uur per dag de Nederlandse wor men uit kunnen halen. Walm art plaatst de automaten in fases. Aan het eind van het jaar staan de koelautomaten bij 850 vesti gingen en volgend voorjaar bij alle 1400. huizen/anp - Jonge hoger opge leide werknemers beginnen de verslechterende economie in hun portemonnee te voelen. Vergeleken met vorig jaar is het gemiddelde bruto jaarsalaris van hbo- en universitair ge schoolde medewerkers met 7 procent gedaald naar 34.795 eu ro. Dat blijkt uit het jaarlijks gehou den Intermediair Imago Onder zoek, dat maandag is gepubli ceerd. Het is voor het eerst in de negenjarige geschiedenis van het onderzoek dat de jonge ho ger opgeleide werknemers hun besteedbare inkomen zien da len. Ze verwachten wegens de ongunstige arbeidsmarkt ook geen stijging van hun salaris op 'ange termijn (na zes jaar ar beid). Voor het onderzoek in opdracht van Intermediair ondervroeg bureau Ithaka Media Consult dit jaar 8058 laatstejaars studenten en hoger opgeleiden met maxi maal tien jaar werkervaring. Bij na de helft van deze groep is on gunstig tot zeer ongunstig ge stemd over de situatie op de ar beidsmarkt. Ongeveer een op de tien is nog positief over zijn of haar carrièreperspectieven en 42 procent vindt het moeilijk om de huidige situatie te schatten. De jonge hoger opgeleiden heb ben volgens Intermediair inmid dels hun ambities aan de on gunstige arbeidsmarkt aange past. Immateriële doelen als in tellectuele groei en gezinsvor ming hebben een hogere priori teit gekregen dan vorig jaar. De animo voor vervolgopleidingen, zoals voor managementvaardig heden, is juist het meest ge daald. „De trend naar zelfreflectie lijkt zich door te zetten", conclu deert het carrièreblad voor hoogopgeleiden. Voor veel jon ge hoger opgeleiden is een carri ère belangrijk, maar de meer derheid laest voor werken in deeltijd. Ook vindt 70 procent dat de werknemer zelf zijn werktijden zou moeten kunnen bepalen. amsterdam/anp - Het noodlij dende kabelbedrijf UPC is goed voor zijn topmensen. Zo mag directeur John Riordan het vliegtuig van UPC gebruiken voor privé-doeleinden. Hij deed dat vorig jaar voor circa 34.000 euro. Verder kreeg Riordan nog eens ruim 43.000 euro 'huisver goeding'. De UPC-topman ontving de ver goedingen in 2002 naast zijn ba sissalaris van 625.781 euro, een bonus van 125.000 euro en 6400 euro voor onder meer zijn ziek tekostenverzekeringen. Financieel directeur Charles Bracken ontving vorig jaar een salaris van 465.000 euro. Boven dien kreeg Bracken een bonus van 816.750 euro voor waarde loos geworden opties. De finan cieel directeur had bij het afslui ten van zijn contract bedongen dat hij 1 miljoen dollar zou krij gen als zijn opties niets waard bleken te zijn. Bracken had hier mee een vooruitziende blik want de koers van UPC is in drie jaar tijd compleet gekelderd, van 83 euro in de hoogtijdagen tot ongeveer een dubbeltje mo menteel. UPC werkt aan een schuldensa neringsprogramma Het .kabel bedrijf wil de schulden verklei nen door obligaties om te ruilen voor aandelen. Amstelveen - De KLM en de vakbonden zijn het gisteren niet eens geworden over een sociaal plan voor de komende reorgani satie. Volgens FNV-bestuurder J. van den Brink is het aanwijzen van boventalligen het grootste geschilpunt. De KLM heeft aan gekondigd twee- tot drieduizend banen te schrappen, waarbij ook gedwongen ontslagen zul len vallen. FNV Bondgenoten wil dat de KLM zorgt voor ander werk voor de boventalligen zodat zij niet in de WW terechtkomen. Daar naast heeft deze bond voorge steld de werknemers die het laatst in dienst zijn getreden, als eerste in aanmerking te laten komen voor boventalligheid. „De KLM wil ze per leeftijdsca tegorie aanwijzen, maar dat be tekent dat ook veertigers en vijf tigers eruit moeten. Bij de huidi ge arbeidsmarkt zullen zij moei lijk een andere baan kunnen vinden", aldus Van den Brink. „Daarom kiezen wij voor het principe 'last in, first out' tenzij de KLM voor ander werk kan zorgen." De gesprekken gaan volgens Van den Brink over het schrap pen van drieduizend banen. Onduidelijk is nog hoeveel men sen uiteindelijk gedwongen de poort uit moeten. Volgens Van den Brink zullen eerst de tijdelij ke krachten moeten verdwijnen. De bonden en de KLM hervat ten vrijdag het overleg. eindhoven/gpd - „Samen maak ten Bova en onze VDL-bedrijven vorig jaar 1258 complete bussen. Is dat groot? Ach, Mercedes zit op 25.000 en Volvo op 12.000." Hoe enthousiast eigenaar-directeur Wim van der Leegte van VDL Groep ook is over de overname van Bova, hij kent zijn plaats op de bussenmarkt. Dat neemt niet weg dat die grote Europese broers met verlies werken, terwijl de busdivisie van VDL al enige ja ren winst maakt. „Wij zijn erg scherp op de kosten en leveren gewoon een goed product", meldt Van der Leegte trots: De 620 personeelsleden van Bo va maakten vorig jaar 589 bus sen en een omzet van 153 mil joen euro. VDL maakte 669 bus sen en daarnaast nog eens 787 buschassis en 316 kleine bus sen. De omzet van de busdivisie van VDL bedroeg 215 miljoen euro. Bova wordt de 48ste werk maatschappij van VDL dat in to taal 4000 werknemers en een omzet van 576 miljoen euro heeft. Het uitgebreide verkoopkanaal van Bova in Europa biedt vol gens Van der Leegte het belang rijkste voordeel. Het producten pallet dat via dit kanaal aan de Europese klanten kan worden aangeboden wordt nu aanzien lijk verbreed. Behalve de Magiq en de Futura van Bova worden Nog maar één Nederlandse busbouwer over Een van de paradepaardjes van Bova, de Magiq-bus. Foto: PR nu ook de Arrow en de Axial van de VDL-bedrijven aangeboden. „Deze bussen lijken wel op el kaar, maar toch denk ik dat dat heel goed kan. De Bova-bussen worden bijvoorbeeld door DAF- motoren aangedreven en Jonck- heere gebruikt motoren van Vol vo. Ik denk dat de klant dit soort keuzes heel erg op prijs stelt", zegt Van der Leegte. Groot voordeel denkt de VDL- topman ook te halen als het gaat om de ontwikkeling van nieuwe producten. Maar van samen voeging van ontwikkelingsafde lingen wil hij niet weten. „Dat wordt een te log lichaam. Ik wil bij iedere fabriek een ontwikke lingsafdeling die zijn eigen broek op moet houden. Wel moeten er specialismes ont staan en een hechte samenwer king om daar zoveel mogelijk van te profiteren." Die samenwerking moet ook lei den tot gezamenlijke inkoop van onderdelen, zodat lagere prijzen bedongen kunnen worden. Ook in de productie ziet Van der Leegte voordelen. „Bova kampt momenteel bijvoorbeeld met een tekort aan spuitcapaciteit. Daar kunnen we al direct iets voor elkaar betekenen." VDL bezit 21 procent van de aandelen van Bova sinds het in 1993 buiten het faillissement van het overkoepelende United Bus kon worden gehouden. De overige aandelen zijn nu onder meer nog in handen van HAL VDL Groep in Eindhoven gaat zijn productie van autobussen in een klap bijna verdubbelen door de overname van con current Bova Holding in Val- kenswaard. VDL is na de over name de enige busfabrikant van Nederland. De andere overgebleven concurrent, Den Oudsten in Woerden, ging vo rig jaar failliet De twee bedrij ven bereikten gisteren over eenstemming over de overna me van 80 procent van de aandelen van Bova door VDL. De overige 20 procent waren al in handen van het bedrij- venconglomeraat. VDL ver wacht op 30 juni de aankoop te bezegelen, die dan met te rugwerkende kracht per 1 ja nuari van dit jaar ingaat. De 620 werknemers van het be drijf zijn gisteren ingelicht over de transactie, die niet met ontslagen gepaard gaat. Onder Investments (33 procent), de kinderen van wijlen directeur P. van Doome (20 procent), voor malig directeur W. Lijmer (10 procent) en de familie van de huidige directeur W. van Door- ne (19 procent). Deze laatste zegt vol vertrouwen te zijn dat Bova onder VDL een goede toekomst tegemoet zal gaan. „We kennen VDL al tien de hoede van VDL waren al de busbedrijven Berkhof in Hee renveen en Valkenswaard en Jonckheere in het Belgische Roeselaare. Daarnaast maakt dochter DAF Bus complete busonderstellen en Kusters in Venlo de opbouw voor kleine bussen. Volgens directeur-ei genaar van VDL Wim van der Leegte zal door de samenwer king veel voordeel te behalen zijn. „Bova heeft verkoopkan toren in tien landen in Europa waar wij niet zitten. Die kun nen nu behalve de touringcars van Bova ook onze bussen waaronder de dubbeldekkers, van Berkhof verkopei^Hus de openbaar vervoerbusJR, klei ne bussen en buschassis van onze bedrijven. Hierdoor ver wacht ik zoveel meer te kun nen verkopen, dat we meer mensen nodig zullen heb ben." jaar als aandeelhouder en als zeer betrouwbare partner. Bo vendien werken we al samen. Op de huidige bussenmarkt is het steeds harder nodig dat er wordt samengewerkt. Onze twee bedrijven bijten elkaar niet op de Europese markt en we passen uitstekend bij elkaar", al dus W. van Doome.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9