BINNENLAND 2 Q 'Er is een bekende meneer neergeschoten looise agenten willen hoofdstuk afsluiten Een jaar later rest de verwondering O ete voor lekken naam imler in Vlaamse handen Het beeld dat blijft i l/errassencL.C&A UDC 154 dinsdag 6 mei 2003 'Aanhouding Van der G. was niet zo spectaculair' mone Stevens ium - Ze hebben het verhaal het afge- jaar al heel vaak moeten vertellen, de loise politieagenten die betrokken bij de achtervolging en aanhouding Ikert van der G.. „Maar het verhaal steeds korter, hoor", zegt Martin Mo- (37) met een lachje. Hij was het die met zijn maatje Henk Jan Plantinga 1 hun twee politiehonden over de Hil- ïse straten achter de verdachte aan- kregen kort daarna assistentie van immers (27) en Marcel Bosch (26), latjes bij het korps, maal gesproken rustige maandag lerde aan het einde van de middag in ctische toen via de meldkamer het t kwam dat er was geschoten op het park. Molenaar en Plantinga zaten op iment net te eten in het Hilversumse i en konden er direct heen, dank zij dat ze standaard kogelvrije vesten hun uniform dragen en de honden in j klaar zaten. ers en Bosch reden op dat moment in n-zuid. „We zaten achter een fietsen - n", zegt Bosch. De mededeling dat ie- op het NOB-terrein was neergescho- ;d hen de dienstauto keren en naar mm rijden. De vier agenten weten de gebeurtenissen in die luttele minuten („Het was binnen zes minuten gebeurd en binnen half uur zaten we weer aan ons bureau om het verbaal te typen") moeiteloos en gede tailleerd te vertellen. Geen wonder, gezien de zoveelste herhaling van het verhaal. Een verhaal dat nu, een jaar later, onder hand maar eens moet worden afgesloten, meent Lammers. Molenaar maakt van de gelegenheid gebruik om nadrukkelijk de rol van chauffeur Hans Smolders te noemen. „Als die er niet met zijn mobieltje achteraan was gegaan, was de kans nihil geweest dat we hem haddden gepakt. Dan was Volkert van der G. in zijn auto op de Bomeolaan weggereden en waren we hem kwijt ge weest." Het werd een historische gebeurtenis, om dat er voor het eerst sinds eeuwen een poli tieke moord in Nederland was gepleegd. De mannen beseffen dat ze daar van heel dichtbij getuige van waren. Molenaar: „Dat maakt het ook zo bijzonder, de aanhouding zelf was weinig spectaculair. Drie uur met mijn hond in de struiken liggen om een in breker te pakken is voor mij hetzelfde, dat vind ik minstens zo spannend." Van der G. gaf zich snel over. Lammers en Bosch verrichtten de aanhouding. Mole naar: „Het publiek applaudisseerde! Riep: 'Jullie hebben de moordenaar van Pim For- tuyn te pakken!' Die wisten eerder dan wij dat Fortuyn op het mediapark was neerge schoten! De meldkamer had namelijk de naam niet over de scanner willen noemen, uit angst voor een massale toestroom van media.In het busje op weg naar het media park kreeg Henk Jan een telefoontje van zijn vriendin ie hem vertelde dat Pim Fortuyn was neergeschoten - ze zat voor de televisie. Plantinga: „We keken mekaar aan en zei den: dan hebben wij de dader net aange houden." De impact van de moordaanslag drong pas het weekeinde erop bij de agenten door. Het werk vermengde zich met het sociale leven. Zo werd Plantinga tijdens zijn vakantie op Rhodos aangesproken en Molenaar in een supermarkt in een piepklein Zwitsers dorp je. Toeristen herkenden de agenten van tele visie en krantenfoto's. Het was weliswaar niet zomaar een aan- houdinkje - dat je met getrokken vuurwa pen een verdachte van moord pakt is in het Gooi nogal uniek - maar ook Lammers rela tiveert de gebeurtenis. „Qua spanning was het niet te vergelijken met de achtervolging in Kortenhoef (in mei vorig jaar, na een gewapende overval door vier mannen op de plaatselijke ABN Amro- bank, red.). Dat was veel gewelddadiger - en spannender." i VIEMtNS De Gooise agenten verrichten de aanhouding van Volkert van der G. „Publiek applaudiseerde, omdat we de moordenaar van Pim Fortuyn te pakken hadden. Dat wisten we toen zelf nog niet eens!" Archieffoto: Ton Kastermans k/anp - Oud-wethouder rs van Wageningen moet ete van 500 euro betalen bij op 6 mei vorig jaar de an Volkert van der G. liet ;n. Politierechter Kester hem veroordeelde hem g wegens schending van btsgeheim. kreeg de avond van de twee telefoontjes van irgemeester Sala van Wa- ;n, waarin die hem in- over de aanhouding van tr G., oud-inwoner van ingen. Sala vreesde voor imdat hij op dat moment ïbeelden zag van onlus- )en Haag. belde daarop S. van der voorzitter van de Vereni ging Milieu-offensief, waar Van der G. werkzaam was. Van der Wouw ging vervolgens rondbel len, waardoor de naam van Vol kert van der G. ging rondzingen. Volgens de rechter had Bogers als wethouder een geheimhou dingsplicht. Bovendien had Sala hem verteld dat het vertrouwe lijke informatie betrof. Bogers wist daarom dat de identiteit van de verdachte geheim moest blijven. Het onderzoek naar de moord had ernstige schade kun nen oplopen. Dat dat niet is ge beurd, doet niets af aan de over treding, aldus Kester. De veroordeling was conform de eis. Als de oud-wethouder niet betaalt, moet hij tien dagen de cel in. ms-vosselaar/gpd - Bin- t rijdt de bekende Daim- van wijlen Pim Fortuyn laanderen. De zwartgele mdse nummerplaat vervangen door PIM 002 letters op een witte ach- id. „Pim 1 is er niet zegt de nieuwe eigenaar wagen, Alfons Buster uit amse dorp Vosselaar. „Ik le auto puur uit emotie de omdat ik Pims broer i ken als ex-collega. Mar- u liever niet dat de auto Ierland werd gebruikt of misbruikt. Trouwens: als Kem pense Belg 15 miljoen Neder landers te snel af zijn vind ik ook wel aangenaam." Op de afdrukken van honden pootjes op het raampje van de achterdeur na, blinkt de be roemde groene Daimler als nieuw. Met die authenticiteitsaf- druk zou deze topper uit de Ja guar-stal in Nederland wel een klein fortuin kunnen opbren gen, maar de familie Fortuyn wilde niet met deze wagen de nagedachtenis aan de vermoor de politicus verzilveren. Ondanks consternatie rustige coördinatie vanuit de meldkamer door Ed Brouwer hilversum-naarden - De politie-inzet op de avond van de moord werd gecoördineerd door Jerry Stam vanuit de meldkamer, tien ki lometer verderop in Naarden. Hij spreekt over twaalf duivelse minuten die veel en veel kor ter leken te duren. In feite ging het er rustig aan toe in de centrale. Geen opwinding om dat het om Fortuyn ging. Een beetje surrealis tisch was het, herinnert Stam zich. Op één van zijn computerschermen zag de Gooise politieman live geluidloze beelden vanaf het mediapark waar de reanimatie van de LPF- voorman bezig was. Het begint allemaal één, twee minuten over zessen met het telefoontje naar 112 dat er bij het audiocentrum op het mediapark in Hilversum een meneer is neergeschoten, een bekende meneer. Direct zoekt Stam uit waar hij politieauto's tot z'n beschikking heeft. Met de opdracht aan zijn collega's dat zij eerst hun kogelvrije vesten aandoen, diri geert hij binnen één minuut vijf wagens naar de plek van de schietpartij, waaronder eentje van de hondenbrigade. Dat het om Pim Fortuyn gaat, zegt Stam er niet bij. Agenten moeten dat horen van om standers. Achteraf vindt Stam het lastig te verklaren waarom hij de naam van Fortuyn achterwege liet. Hij houdt het op 'beroeps matig handelen', misschien voorkomen dat zo'n mededeling bij zijn collega's iets los maakt. In no time zijn de wagens aan verschillende kanten van het mediapark. Daar in de buurt probeert de dader van de aanslag, Volkert van der G., te ontkomen. Hij wordt op de hielen gezeten door Fortuyns chauffeur Hans Smolders, die met zijn mobiele tele foon de politie de exacte vluchtroute kan doorgeven. Jerry Stam kent de situatie daar goed en stuurt zijn collega's enkele kanten op waardoor zij de schutter de pas kunnen afsnijden, welke kant hij ook opholt. Zoals bekend eindigt de kortstondige vlucht bij het Texaco benzinestation op de Hoge Naarderweg, hemelsbreed zo'n 200 meter van de hoofdingang van het mediapark. „Hb, we hebben de verdachte, we hebben het wapen, alles onder controle", melden de collega's Stam per mobilofoon. Van euforie bij de vier dienstdoende centra listen in de meldkamer is dan geen sprake, vertelt Stam. „Je zag het door die achtervol ging natuurlijk al aankomen. Er ging niets mis en we konden hem haast niet kwijtra ken. Maar er valt wel iets van je af, als je de dader hebt." Met de aanhouding van Van der G. is het echter niet voorbij. Er ontstaat nieuwe con sternatie bij de hoofdingang van het media park. Daar is het hek in allerijl gesloten en het kan niet open, waardoor politie en am bulance het terrein niet op kunnen. De brandweer wil zonodig het hek rammen, maar uiteindelijk gaan de hulpdiensten via de achteringang het mediapark op, om zes tien minuten over zes. Daar hebben agenten de handen vol aan het op afstand houden van journalisten. Stam krijgt van de korpsen Amsterdam, Utrecht en Flevoland hulp aangeboden maar kan hen tot hun grote verbazing mel den dat die niet nodig is. Wel is Jerry Stam blij met de hulp die de commandant van een ME-team van de politie Zaanstreek om kwart voor zeven aanbiedt. De twee bussen met twintig ME'ers hebben zojuist geoefend op de voormalige legerplaats Crailo bij Hil versum en laten zich graag inzetten om het mediapark af te grendelen. Normaal duurt het een uur voor de ME in actie kan komen. In het eerste halfuur na de schietpartij wordt de 112-centrale overstroomd met te lefoontjes van mensen die menen de dader te hebben zien lopen of fietsen, tot op de hei toe. Dat gaat nog even door, ook als Vol kert van der G. al is aangehouden, maar dat belangrijke nieuwsfeit wordt de bellers be wust onthouden. Iedereen wordt beleefd bedankt voor de melding: "We gaan even kijken'. Pas na half tien zal korpschef Magda Bemdsen tegenover de wereldpers bevesti gen dat de mogelijke dader is gepakt. Tegen elf uur 's avonds zit de dienst van Stam erop. Hij maakt nog proces verbaal, belt het thuis front en praat nog wat na met de collega's. Na twaalven in z'n eentje voor de buis, thuis, heeft hij voor het eerst geluiden bij de beelden die hij al uren heeft gezien. Hij zapt langs de zenders en beseft wat een wereld gebeurtenis de dood van Fortuyn is. „Pas dan komt alles naar boven." De volgende dag krijgt hij complimenten voor de rustige manier waarop hij de aan houding en de rest van de avond gecoördi neerd heeft. Stam: „Het gaf een goed gevoel dat van politiezijde het allemaal goed ge gaan was. Maar de droevigheid over de dood van Fortuyn en wat dat allemaal los maakte overheerste." door Koos van Wees den haag - Een jaar na de dood van Pim Fortuyn overheerst bij zijn aanhangers teleurstelling, en bij de anderen verwondering over hoe snel de Nederlandse politiek weer is overgegaan tot de orde van de dag. Even leek het alsof de massale steun voor Fortuyns roep om vernieuwing ook daadwerkelijk zou leiden tot een politiek waarin de burger meer van zichzelf zou herken nen. Het is ijdele hoop geble ken. Op de dag dat de dood van de charismatische politicus wordt herdacht met samenkomsten in Hilversum en Rotterdam, hou den CDA, WD en D66 de kiezen stijf op elkaar over de kabinets formatie. Waar alle politici zich na diens dood achter Fortuyns oproep om de achterkamertjes te mijden schaarden, overheerst nu de zwijgzaamheid. Openheid zou het formatieproces bemoei lijken, heet het; wie de tegenpar tij in de kaart laat kijken ver zwakt zijn eigen positie. Maar ook buiten de formatie zijn de politieke mores weer barstig. Getuige ook de kritiek op die LPF-ministers die in dachtig hun grote leermeester wél aangaven waar ze met hun beleid naar toe wilden. De 'proefballonnetjes' van LPF-po- litici als Herman Heinsbroek en Hilbrand Nawijn werden in een drachtige samenwerking van politiek en media met grof ge schut naar beneden gehaald. Waardoor ook de taboes op cri minele jonge Marokkanen, doodstraf en de maximumsnel heid overeind bleven, Fortuyns voorkeur om werkelijk alles be spreekbaar te maken ten spijt. Ondertussen eigenen steeds meer partijen zich de weinige veranderingen toe die wél zicht baar zijn sinds Fortuyns dood. 'Het land teruggeven aan de burgers' heet het door Fortuyn bedachte motto waaronder het CDA nu de strijd aangaat met bureaucratie en regelzucht. Vei ligheid, hét boegbeeld van het politieke falen van de laatste de cennia, staat na de storm die Fortuyn daarover veroorzaakte nummer 1 bij rille partijen. En zelfs CDA en WD blijken nu niet ongevoelig voor de opvat tingen over bestuurlijke ver nieuwing, die Fortuyn ooit al leen met D66 deelde. Het steekt alleen wat bleekjes af bij de massale volkswoede die Fortuyns dood een jaar geleden leek te veroorzaken. Natüürlijk moet er wat veranderen, riepen de gevestigde politieke partijen toen, al wisten ze zelf nog steeds niet helemaal wat. Die onzeker heid vond zijn weerslag in het onbestemde politieke klimaat van het afgelopen jaar. Wie niet weet waarnaar hij koerst, zoals het huidige CDA/WD/LPF-ka- binet, raakt al snel verdwaald. Saai was het daarmee niet, maar het is de vraag of Fortuyn dat bedoelde toen hij zei dat de ra men open moesten op het Bin nenhof. De opschudding die de moord op de lijsttrekker veroor zaakte is inmiddels bekoeld, en wat rest is een gevoq^an ver vreemding over de aan hysterie grenzende reacties toentertijd. De man die toen zei dat het was alsof hij een kind verloren had, kan nu rekenen op deernis. Uit een enquête vorige week bleek dat de helft van de Neder landers denkt dat Fortuyns be langrijkste doel was om de poli tiek wakker te schudden. Als dat waar is dan is hij daarin ge slaagd, zij het tijdelijk. Mis schien dat het met betere pleit bezorgers dan de LPF-fractie anders was gegaan. Maar nu zijn de barsten in de Haagse kaasstolp geheeld, en schurken de bewoners van het Binnenhof weer gemoedelijk tegen elkaar. Fortuyns roep om vernieuwing is uitgewerkt. Pim Fortuyn met zijn hondjes Carla en Kenneth. Foto: WFA/Roy Beusker 10% katoen 100% katoen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5