rekent af met kaalheid ■SS, BINNENLAND 1 Kwieke prins Bernhard in zijn element bij défilé 'Flodderfamilie' nachtmerrie voor buurt en huurbaas idvies voor I verlengd exacte es nodig latorproef Ie is succes ond:PvdA «rotste Havisten niet Rietkerk stapt uit Tweede Kamer Politie speurt naar moordenaar van Emmens 'wandelvrouwtje' Operatie stofkam: grootste buurtonderzoek ooit Nieuwe pil 'Middel heeft wel bijwerkingen' Kogels op AH en woningen kijkshojTTnl aar weigeren Vakbonden eisen meer personeel op 'treiterlij n' 4- Reisorganisatie ANVR negatief reisadvies iteden Hong Kong en |i de provincies }ng en Shanxi in China Dat heeft de organisa- en besloten in verband hduidelijke situatie is Besloten is om in [tot en met 31 mei geen iar deze steden en ge- k verzorgen. Als de au- i in China de situatie hder controle hebben |t reisadvies herzien. Nederland moet op- •oberen om meer leer- interesseren voor een tskunde, techniek of enschappen. De Eu- ïisters van onderwijs aar gisteren beloofd !0 minstens 15 pro afgestudeerden in de tingen te noteren. Al het aantal bèta-stu- loral in Nederland AM - De Nederlandse joet landelijk worden i met automatische de ren om mensen met {tilstand te kunnen re- ji. Een proef bij de Hollandse politie heeft hvezen. Dit zegt onder- ■fer cardioloog Koster Academisch Medisch sj in Amsterdam naar 3g van de proef. De po- <j een hartstilstand vaak A ter plaatse omdat ze gaal continu surveillan- its hebben rijden en trdoor vaak als eerste [jimatie uit. Tuur gelekt Mlyst Delfzijl g Een nog onbekende <eid vloeibaar zoutzuur gvond ontsnapt bij het l^olyst in Delfzijl. De [^ningdiensten rukten lelijk met groot materi- ^e politie zette uit voor- vrijde omgeving van de öf, maar het incident le- *n gevaar op voor de ^jndheid. Het lek in de }an Zeolyst werd ont- ens een routinecontro- pndweer wist het gat Jsch te dichten. por moord «ndendub n *h - Een 45-jarige man ph is vanochtend door bank in Den Bosch we- ford veroordeeld tot jjaar cel. De man ip 12 januari, tijdens de (prsreceptie van een sportvereniging in Oss, £rige man dood. i J a - Als er nu verkiezin gen zijn, zouden CDA, f)66 samen slechts 72 6 de wacht slepen en de meerderheid in de iKamer verliezen. Dat peiling uit, die Mauri- pnd deed voor het Ipgramma Stem van Ne- ■van gisteren. Het CDA ifan de huidige 44 zetels jden. De PvdA zou vol- i Hond verreweg de partij worden met 40 ju 42). De rest van de |e kon al op lichte winst t de SP van 9 naar 11 pF en Groenlinks van 8 dinsdag 6 MEI 2003 den haag/anp - De prominente CDA'er Theo Rietkerk stapt uit de Tweede Kamer en wordt morgen geïnstalleerd als VROM- gedeputeerde in zijn woonpro- vincie Overijssel. De 40-jarige Kampenaar zat sinds 1998 in de Kamer en was fractiesecretaris. Ook maakte hij deel uit van het CDA-team dat de strategie voor de kabinetsformatie uitstippel de. Rietkerk heeft tien dagen 'zitten wikken en wegen' over het beroep dat de statenfractie op hem deed. Het dringende appèl, zijn gezin met vier kinderen in Kampen en de afweging 'waar ik het beste kan functioneren voor het CDA" hebben de doorslag gegeven', zo laat hij weten. Frustraties over het feit dat hij niet gevraagd is voor een post in het kabinet, speelden bij Riet kerk geen enkele rol. Absolute onzin. Ik heb juist aangegeven dat ik niet wil." door Mare Bootsgezel emmen - De politie is vandaag in Emmen begonnen met de ope ratie Stofkam, het grootste buurtonderzoek dat ooit in Ne derland is gehouden. De ko mende twee weken worden 1600 bewoners ondervraagd over het wonen en werken in de kleine gemeenschap. Het doel: het oplossen van de moord op 'het wandelvrouwtje', de 79-jari- ge Johanna Maria Van Offeren. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd op 20 februari ge vonden. De bejaarde bleek op gruwelijke wijze om het leven te zijn gebracht. Ze was vastge bonden aan een boom, ver kracht en met een schop dood- Van Offeren werd in de buurt 'het wandelvrouwtje' genoemd omdat ze dagelijks voor dag en dauw vanuit haar woning ver trok voor een forse tocht door het gebied de Emmerdennen. Toen buurtgenoten ontdekten dat ze al een paar dagen haar brievenbus niet meer leegde, werd de politie gewaarschuwd. Een dag later werd de levenloze vrouw gevonden in een perceel jonge aanplant in de Emmer dennen. De politie zette direct een 35 po litiemensen tellend recherche- bijstandsteam op de zaak, dat een grootschalig buurt- en spo renonderzoek hield. Ook werd de hulp van het publiek inge roepen via het tv-programma Opsporing verzocht. Zo probeer de de recherche onder meer te achterhalen waar het gebruikte touw, de schep en een bij het stoffelijk overschot gevonden plastic tas vandaan kwamen. De oproep leverde driehonderd tips op. Desondanks is de dader nog niet gevonden. Vermoed wordt dat de dader op de hoogte was van de vroege wandelingen van het slachtoffer. Die gedachte is niet onlogisch: hoe groot is de kans dat iemand op een vroege februarimorgen, met acht graden vorst, met een schep en touw door het bos struint op zoek naar een wille keurig slachtoffer? Om die reden concentreert het onderzoek zich de komende twee weken op de wijk Emmer- schans. In die periode worden 1600 bewoners individueel on dervraagd door rechercheurs. Om te voorkomen dat bewoners elkaar beïnvloeden, wil de re cherche dat onderzoek zo snel mogelijk verrichten. Dat bete kent dat agenten uit Groningen en Friesland helpen bij de on dervraging. Alle mannen van 16 jaar en ou der wordt gevraagd of zij bereid zijn in de toekomst DNA af te staan. Zo'n DNA-onderzoek on der tachtig mannen bood recent uitkomst in het Zeeuwse Sint Philipsland. Daar werd de moordenaar van een weduwe gevonden. Zo ver is het in Emmerschans nog niet. Het buurtonderzoek is er vooral op gericht om een beeld te krijgen van het wonen en leven in Emmerschans en om verdachten te kunnen uit sluiten. De komende weken moet blijken of de theorie klopt dat de dader in de buurt woont. Is dat het geval, dan sluit het net zich steeds strakker om hem heen. door Martoes de Koning den haag - Met een nieuw medi cijn dat deze week in Nederland op de markt komt, kan kaalheid bij mannen beter dan ooit wor den bestreden. Het middel stopt bij vier van de vijf mannen het haarverlies en leidt bij een groot aantal zelfs tot groei van nieuw haar. Wie kinderen wil, kan het beter niet gebruiken. Geneesmiddelenfabrikant Merck, Sharp en Dohme (MSD) introduceert het middel, Prope- cia, deze week in Nederland. In het buitenland gebruiken al 2,5 miljoen mannen Propecia. Vooral in Amerika is het popu lair. Uit internationaal onder zoek onder 1553 mannen blijkt het uiterst effectief. Ook een groep Nederlandse mannen heeft de afgelopen jaren aan het onderzoek meegedaan. Volgens MSD heeft het middel geen noe menswaardige bijwerkingen. Jaap Leeman, dermatoloog van het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG), plaatst daar kanttekeningen bij. Het onderzoek is gedaan onder mannen van 18 tot 41 jaar. Vol gens Theo van Dijk, voorlichter van MSD, is dit de groep waarbij de emotionele gevolgen van kaalheid het grootst zijn. „Voor al jonge mannen voelen zich vaak minder aantrekkelijk als ze kaal worden. Ze worden door hun omgeving steeds ouder ge schat en gebruiken vaak allerlei middeltjes en lotions om ervan af te komen." Met het nieuwe middel stopt bij de meeste mannen de uitval en komen de nieuwe haren langer en dikker terug en hebben meer pigment dan de oude haren. Daardoor lijkt de haardos voller. Uit het onderzoek blijkt dat het effect voor iedereen anders is. Gemiddeld stopt het haarverlies bij 83 procent van de mannen na 24 maanden behandeling. Bij 66 procent verbeterde de haar groei in die tijd. De pillen wer ken zolang ze dagelijks geslikt worden. Bij wie ermee stopt, gaat de haaruitval door waar die gebleven was. Het medicijn komt niet bij de drogist in de schappen te liggen. Het is alleen verkrijgbaar op doktersrecept. Vooralsnog ver goeden zorgverzekeraars de kos ten niet. Omgerekend kost het zo'n 1,50 euro per dag. Dermatoloog Leeman zet vraag tekens bij de positieve geluiden van MSD. „Het is nog niet be wezen wat dit middel doet met de ongeboren vrucht als man nen die het gebruiken hun vrouw zwanger maken. Theore tisch kunnen daarmee proble men ontstaan." Leeman zou het zijn patiënten wel geven als ze erom vroegen, omdat het middel zeer effectief is, maar hen afraden het te ge bruiken op het moment dat ze een kind willen. zwolle/anp - Justitie in Zwolle verdenkt twee mannen van meerdere pogingen tot moord in een afpersingszaak. Dat heeft ze vandaag bekendgemaakt. Het betreft een poging tot afpersing van het Ahold-concem. De ver dachten zouden hebben ge schoten op de achterkant van een filiaal van Albert Heijn in Zwolle en op enkele huizen in Deventer, Zwolle en Meppel. Justitie meldt vandaag dat er een vrouw gewond raakte door het schieten. Het ging om 'schietincidenten' op onder meer willekeurige woningen. De verdachten werden 4 mei aan gehouden. De schietpartijen vonden plaats op 16, 21, 22 en 27 april. De verdachten eisten enkele miljoenen euro's van het concern. (advertentie) wageningen/anp-gpd - onder het motto 'vrijheid is niet te koop' is de bevrijding van de Duitse bezetting in de Tweede Wereldoorlog gisteren uitge breid gevierd met herdenkin gen, concerten en festivals. Traditiegetrouw was prins Bern- hard aanwezig bij de herden king in Wageningen. De prins was 58 jaar geleden zelf aanwe zig bij de capitulatie in hotel De Wereld in Wageningen. Bern- hard nam het défilé af waar dit jaar een recordaantal van maar liefst 4000 veteranen aanwezig waren. De 91-jarige prins maak te een kwieke indruk, hij bleef gedurende de hele ceremonie staan, lachte naar oude beken den, salueerde losjes en stak de duim omhoog naar zijn oude makkers. Voorafgaand aan het défilé werd een herdenkingsdienst gehou den in de Johannes de Dooper- kerk in Wageningen waar R. Ter Beek, commissaris van de ko ningin in Drenthe, een toe- Prins Bernhard bedankt veteranen tijdens het jaarlijkse défilé in Wa geningen. Premier Balkenende krijgt na afloop van de optocht en de aansluitende kranslegging spontaan een zoen van een fan. Foto's: ANP/Jasper Juinen spraak hield. Eerder op de dag, bij de start van de nationale viering van 5 mei, sprak premier Balkenende in de St Bavokerk in Haarlem. „Je kunt geen vrijheid vieren als er sprake is van angst of een ge brek aan voedsel. Vrijheid op een lege maag gedijt niet", zei hij. Hij refereerde daarmee aan het Bevrijdingsdagthema van dit jaar, Vrijheid is niet te koop'.Dr. A. Rinnooy Kan, lid van de Raad van Bestuur van de ING Groep, riep daarna de rijke westerse landen op de armste landen meer kansen te geven op de we reldmarkt. Volgens hem wordt onze economie nu nog te veel geregeerd door eigenbelang. „We moeten durven een deel van onze welvaart in te leveren", aldus Rinnooy Kan in zijn 5- mei-lezing. Hij zei het schrij nend te vinden dat nog altijd meer dan een miljard wereld burgers elke dag moet rondko men van minder dan 1 dollar. Na de bijeenkomst in de kerk verplaatste de viering zich naar de Grote Markt in Haarlem. Daar hadden 's middags presen taties en discussies plaats rond het thema „Vrijheid is niet te koop". Zo brachten Noord-Hol landse koren en muziekgroepen een Bevrijdingslied ten gehore, geschreven door kinderboeken schrijver Sjoerd Kuyper en com ponist Keimpe de Jong. Buiten de kerk demonstreerde een actiegroep van het Palestina Comité die het schandalig noemde dat „wij Nederlanders de 58ste verjaardag van de be vrijding vieren, terwijl Palestij- nen worden uitgebuit". Op het Spui in Amsterdam was een ver gelijkbare demonstratie van de Nederlandse afdeling van de Arabische Europese Liga. „Het is zelfzuchtig om op bevrijdings dag alleen maar je eigen bevrij ding te vieren, terwijl andere volkeren met steun van Neder land worden onderdrukt", aldus bestuurslid Nabil Marmouch, bedenker van de actie. Rond het middaguur begon in Haarlemmerhout het eerste van maar liefst dertien bevrijdings- concerten.De nationale viering werd 's avonds in aanwezigheid van koningin Beatrix en premier Balkenende afgesloten met het 5-mei concert in Amsterdam. Op en rond de Amstel was het optreden van het Radio Symfo nie Orkest onder leiding van di rigent Eri Klas. "an Mo, "^9 d'Qr tw-v- €20,95 Princess espresso apparaat type 2151 15 Bar. Volautomatisch. Maalt automab'sch bonen en zet 2 kopjes espresso. Met melkopschuimer. Art. nr. 101837. Tip: Internetbestellingen vanaf 15 euro worden t/m 10 mei gratis thuisbezorgd. ie - Universiteiten mo menten met een havo- eiding die na hun hbo- juse willen overstappen paar weigeren, vindt icretaris Nijs van onder- fl mogen ze deze stu- pen toelatingstest afne- piversiteiten klagen dat en die havo hebben ge- 'weinig inhoud hebben, in vaak al snel af in het :happelijk onderwijs, en eelt de universiteiten Iste uit eschept dam - Een auto-ongeluk entrum van Amsterdam «eren een Amerikaanse het leven gekost. Een tkte zwaargewond. De rermoedt dat de be- jr van een auto onwel jrwijl hij met grote vaart Herengracht raasde. Hij p gas in plaats van op de trappen. De man reed i Mercedes-busje met lelheid over een ver- empel, waardoor hij flanceerd en tegen een oog. Daarbij schepte hij rikaanse. enkhuizen/gpd - Als er zich het komende weekend weer inci denten voordoen op de spoor lijn Hoorn-Enkhuizen, weigert het NS-personeel wellicht weer om de treinen te laten rijden op dat traject. Dit zegt bestuurder A van den Berg van FNV Bond genoten. De vakbonden willen bovendien dat de Nederlandse Spoorwegen meer personeel in zetten op het traject. Volgens Van den Berg moeten de NS meer controleploegen op risicolijnen inzetten. Verder moet de spoorwegpolitie, on danks de beperkte capaciteit, meer prioriteit geven aan deze trajecten. De bonden beslissen donderdag met het treinperso neel van de NS welke eisen zij nog meer op tafel gaan leggen om de lijn veiliger te maken. Twintig tot dertig jongeren ver oorzaken geregeld overlast in de trein tussen Hoom en Enkhui zen. Er worden vernielingen aangericht en NS-personeel wordt bedreigd. Afgelopen zon dag escaleerde de situatie op het station in Enkhuizen. Daarop staakte het personeel en reden er die avond geen treinen meer tussen Hoom en Enkhuizen. De jongeren zijn bij de conduc teurs en bij de politie bekend. „Wij kennen verschillende na men. De politie heeft ze alle maal al eens verhoord, maar het grootste probleem is de bewijs last Als wij door de trein lopen, horen we dat die jongeren bezig zijn. Maar bewijs het eens." Burgemeester S. de Vreeze van Enkhuizen: „Je kunt geen groep arresteren. In een groep van tien, twintig man betrap je bijna nooit iemand op heterdaad. Als er aan de noodrem wordt ge trokken en je komt in de coupé met die jongeren, dan zitten ze allemaal met de armen over el kaar." Conducteurs worden geregeld beledigd en geïntimideerd. De conducteur: „Een collega van mij heeft een moeder van een van die jongens gebeld. Vervol gens werd zijn motor vernield. Hij werkt inmiddels niet meer in Enkhuizen.Elk weekend zijn er incidenten, variërend van spu gen en bedreigen tot een brand stichting afgelopen zaterdag." enschede/gpd - Elke woningcorporatie wor stelt wel met een probleemgezin dat een buurt op stelten zet. Jaarlijks worden in ons land zo'n 400 gezinnen om die reden uit huis gezet. Maar op straat zetten klinkt eenvoudi ger dan het is. Bovendien: wat dan? In de jaren twintig wist Nederland wel raad met de 'aso's': heropvoeding. Probleemge zinnen werden - ver van de 'gewone' buur ten - weggestopt in zogeheten woonscho- len: aparte buurtjes met sobere huizenblok ken, waar de 'Floddergezinnen' streng ge controleerd werden door hulpverleners. Huwelijkse beslommeringen, het opvoeden van kinderen, hygiëne, het werk, alles werd in de gaten gehouden. Nederland kende een stuk of zes grote woonscholen. Ze flopten. Eind jaren zestig werd heropvoeden taboe. Inmiddels krijgt de oude woonschool een moderner tweede leven. Overal in het land richten woningcorporaties projecten op met organisaties als Riagg, Thuiszorg, Leger des Heils en Verslavingszorg om aso's weer in tensief te begeleiden. Op veel plaatsen wordt met die aanpak al veel ellende voor komen. Maar de trieste affaire rond een aso ciaal gezin in Kloosterhaar werpt de vraag op of woningcorporaties veel te lankmoedig zijn. Vrijdag liet een buurtbewoner uit Kloosterhaar het leven omdat zijn hart het zou hebben begeven aan de terreurstress van een notoir probleemgezin. De woning stichting 'Beter Wonen' in Kloosterhaar zegt juist bezig te zijn geweest met het aanleggen van een fiks dossier, waarmee ze naar de rechter wilde stappen voor een huisuitzet ting. M. Nijland, manager woningbeheer van de Almelose corporatie Beter Wonen, neemt het voor zijn collega op. „Het klinkt gemak kelijker dan het is. Maar je moet echt een overtuigend dossier hebben van misstan den, voordat de rechter een huisuitzetting toestaat. En dat is tijdrovend. Een half jaar is niks." Uiteindelijk worden jaarlijks toch zo'n 400 gezinnen uit hun huis gezet. De nijpende vraag is: wat moet er met deze mensen ge beuren? Iedereen heeft immers het recht op een nieuwe kans, maar het risico bestaat dan wel dat de problemen ergens anders weer opnieuw beginnen. Een stad als Kampen kiest een rigoureuze oplossing: op een braakliggend terrein staan sinds 1991 containers. Sobere barakken, waarin gezinnen zitten die in de gewone stadswijken niet te handhaven waren. Wel zij nsambtenaar Van Dijk noemt die oplos sing 'een zegen'. De mensen die er wonen zijn volgens hem 'compleet onaangepast'. „Sommigen schijten in de vriezer." De Floddergezinnen vinden het zelf ook een prima oplossing. De nette Kampenaren en de aso's hebben geen last van elkaar„Het heeft ons het nodige geld gekost, maar ook veel ellende bespaard." Maar de Kamper methode krijgt niet veel handen op elkaar. Bijna geen corporatie of gemeente voelt voor zulke getto's. De koepelorganisatie van woningbouwver enigingen Aedes vreest ondertussen voor een toename van probleemgezinnen. Een stevig aanpak en dito begeleiding is hard nodig. Meest voorkomende oorzaken: alco holmisbruik, drugsverslaving en psychische klachten. Directeur W. van Leeuwen: „Oude normen en sociale controle zijn verdwenen. Mensen die vroeger in een psychiatrische inrichting zaten, worden nu geacht zelfstan dig te wonen. We zijn te ver doorgescho ten." Het grote publiek merkt dat alleen als een zaak escaleert. Roermond, waar een man zijn huis in brand steekt en zo zijn kinderen doodt. Maastricht, waar een gemeente in arren moede maar zelf een huis koopt voor een Floddergezin om er vanaf te zijn. En nu Kloosterhaar. 'Roermond' was voor staatssecretaris Ross- Van Dorp (welzijn) reden om een plan te lanceren met een gezinscoach van de over heid. Gezinnen die de boel op stelten zet ten, moeten hun huis verplicht openzetten voor een 'crisismanager' die in het huislijk leven op orde op zaken stelt. De coach moet al ingezet worden zodra er signalen komen dat een familie ontspoort. De bewinds vrouw vindt dat de overheid fors druk op een gezin mag zetten om probleemgedrag de kop in te drukken. En wie de hulp van de coach saboteert, verliest desnoods het recht op andere hulpvoorzieningen, en uiteinde lijk z'n huis. Concreet is het plan echter nog niet. Tot dan zijn het de corporaties die de sleutel hebben tot het uit huis zetten. Stille tocht in Kloosterhaar Kameraden en buurtbewo ners van de overleden Henk Hendriksen (56) houden morgenavond een stille tocht door Kloosterhaar. „Henk verdient dat. Zijn dood was niet nodig geweest", aldus een van de initiatiefnemers. Hulp van de georente Har- denberg of welkemstantie ook hoeven ze niet. Vrienden en buren van de man, bij ie dere dorpsbewoner bekend als De Muis, stippelen zelf de stille tocht uit. Volgens be woonster Geanda Ekkel is er genoeg draagvlak voor. „We doen dit zelf en hoeven geen hulp van de gemeente of an dere instanties. We voelen ons door hen in de kou ge zet. Zijn dood had voorko men kunnen worden. Henk wilde z'n gestolen fiets terug; niets meer en niets minder. Dat moest-ie met de dood bekopen. Dat is voor ons on verteerbaar."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3