Op grens van fatsoensnorm SPORT Met slecht voetbal de mooiste prijzen Strakke regels voor olympische sporters Feyenoord en Ajax strijden nu in stoffige zaaltjes Verkerk door in Rome, Schalken uitgeschakeld Franz Beckenbauer moet meer gaan internetten Williams wereldkampioen snooker Duel tussen Gebrselassie en Bekele in Hengelo Tv-beelden lenburg in Jong Ajax m - De langdurig ge- Ajax-doelman Maar- •nburg heeft gister- r het eerst in bijna ar weer eens een jekeept. De 20-jarige eed mee in de uit- /an Jong Ajax bij Jong (0-1-winst). Steke- zijn laatste wed- eerste elftal gekeept thuis tegen uit Haarlem in het bot van i. eerste prof OW «-AGOW heeft de fvan naam binnen, srdediger Robert it voor drie seizoenen loorn. Roest moet 3 jaar leiding geven dediging van de de- eerste divisie. De uit Soest in 1988 bij FC betaalde voetbal, verkaste Roest naar Beveren. In 1996 over naar Fortuna Sit- jaar geleden keerde FC Utrecht. Hij be- seizoen op de bank. gles-ADO op de tocht - Burgemeester Van eude van Deventer idaag of de eerstedivi- ijd GA Eagles-ADO kan worden Omdat ADO kampi- wordt er een Haagse supporters gevreesd. In ver- de openbare orde en I wordt het duel moge De wedstrijd was als risicowed- nds na winst koplopers lts - Ton Sijbrands i gisteren bij het WK in Zwartsluis tussen >ers gevoegd. De Ne- in de derde ron- uit Grenada. Be- wonnen verder Russen Georgiev en hun partijen. Iele remises staan nu aan kop, met (punten. it jaar evecht Lewis Jog voor het eind van edigt de Britse bokser :wis zijn WBC-we- het zwaargewicht in ht met de Oekraïner jko. Klaus-Peter Kohl, manager van Klitsjko, n dat hij daarvoor een leeft getekend met het lent van Lewis. in leidt inaar zege - De basketballers m Antonio Spurs heb- [rste wedstrijd tegen Iers in de halve finales [offs in de Western Ice gewonnen. In San konnen de Spurs gis- |t 87-82. Tim Duncan ijk en figuurlijk de bij de thuisploeg met en 14 rebounds. In openden de Nets de Eastern Conference ton Celtics met een p 97-93. keyers a in finale iia/anaheim - Sfrlds at de Ottawa Sena- curatele, want de ijs- heeft een schuld 00 miljoen euro. gde de club er gister- or de eerste keer in de Ivan de play-offs in de inference te bereiken, ors versloegen de Fly- iladephia met 5-1 en de best-of-seven met ïaheim slaagde een nancieel geplaagde flighty Ducks, er in de lin de Western Confe- Jereiken. In de zeven- tijd werd topfavoriet lars met 4-3 verslagen. dinsdag 6 mei 2003 Andre Agassi is teleurgesteld na zijn verlies in Rome. Foto: AFP/Paolo Cocco Agassi raakt koppositie kwijt door Peter van Duyl Amsterdam - De sportieve rivali teit tussen Feyenoord en Ajax heeft de afgelopen weken een totaal nieuwe dimensie gekre gen. Voor het eerst bevechten de clubs elkaar niet op het groene gras of voor voile tribunes. De jongste strijd wordt gevoerd op papier, in stoffige zaaltjes. De hoofdrolspelers dragen geen voetbaltenue, maar een net pak. Het zijn de spitsen noch de kee pers, het zijn de advocaten van beide dubs. De halve finale in het nationale bekertoernooi op 16 april in de Kuip heeft de relatie tussen de aartsrivalen onder hoogspan ning gezet. De rode kaart voor Van Hooijdonk, de vervolging van Chivu en Ibrahimovic, het zijn opeens belangrijke stukken geworden in een complex schaakspel, waarbij aan de ein der de hoofdprijs lonkt: de twee de plaats in de competitie die (mogelijk) recht geeft op de mil joenen van de Champions Lea gue. Hoe treffend, de tweede plek achter PSV. PSV heeft inmiddels meer titels gewonnen en de Eindhovenaren zijn Feyenoord ook voorbij op de eredivisier anglijst aller tijden. Maar deson danks blijven Ajax en Feyenoord de twee grootste clubs van ons land. Aartsrivalen door de jaren heen, de felste concurrenten voor de toekomst. Ajax tegen Feyenoord, dat is Amsterdam tegen Rotterdam. Zes Europese bekers tegen drie continentale prijzen. Het was ooit Cruijff tegen Van Hanegem, Gullit tegen Van Bas ten, Taument tegen Bergkamp. En tegenwoordig is het Van Hooijdonk tegen Chivu, Van Persie tegen Van der Vaart. Ajax dat is de ArenA, Feyenoord de Kuip. Feyenoord-Ajax, dat zijn han denvol legendarische wedstrij den. De 9-4 (Feyenoord) in 1964 in Rotterdam, de 8-2 (Ajax) van 1983 in het Olympisch Stadion. Natuurlijk de 5-1 (Ajax) in de beslissingswedstrijd om de landstitel in I960, de 3-1 (Feyen oord) in de enige bekerfinale (1980) die de oude kemphanen ooit samenbracht. rome/anp - Voor het eerst sinds half maart heeft Martin Verkerk de tweede ronde van een ATP- toemooi bereikt. De tennisser uit Alphen aan den Rijn versloeg in de eerste schifting in de Mas ters-Series in Rome de Ameri kaan Vince Spadea met 6-3 7-6. Sjeng Schalken, als tiende ge plaatst, werd uitgeschakeld door de Spanjaard Alberto Martin: 6- 2 3-6 1-6. Verkerk, die via de kwalificaties in Italië het hoofdschema be reikte, strandde in de eerste vier toernooien op gravel in de eer ste ronde. Zijn laatste overwin ning op het hoogste niveau da teerde van het toernooi in Mia mi, waar hij won van de Arme niër Sargsian. Verkerk speelt in de tweede ronde tegen de als vijfde geplaatste Amerikaan An dy Roddick. Schalken kende minder fortuin in Rome. De Limburger verloor in drie sets van de Spanjaard Al berto Martin. Hij begon goed. Schalken won de eerste set overtuigend met 6-2. In de tweede doorgang verloor hij echter met 6-3, waarna Martin doorstoomde naar de zege: 6-1. Vorig jaar werd Schalken in het toernooi van Rome ook al in de eerste ronde uitgeschakeld. Andre Agassi heeft na een week alweer zijn koppositie op de ATP-ranglijst verloren. De Ame rikaan werd in de eerste ronde van het Masters-toernooi uitge schakeld door de onbekende Spanjaard David Ferrer. Daar door mag de Australiër Lleyton Hewitt zich volgende week weer de nummer één van de wereld noemen. Aangezien titelverdediger Agassi 500 punten in Rome moest ver dedigen en Hewitt deze week slechts 35 punten inleverde, had de Amerikaan het toernooi op de banen van Foro Italico moe ten winnen om zijn koppositie te verdedigen. Na de eerste set leek er niets aan de hand voor Agassi, die geen game afstond. Daarna knokte Ferrer echter sterk terug: 6-0 6-7 4-6. Daarmee leed Agassi overi gens pas zijn tweede nederlaag van het jaar, in 25 partijen. Vorige week had Agassi de lei ding op de ATP-ranglijst nog overgenomen van Hewitt. Daar mee werd de Amerikaan, die vo rige week zijn 33e verjaardag vierde, de oudste tennisser ooit die de ATP-ranglijst heeft aange voerd. berlijn/sid/afp - Der Kaiser moet vaker de digitale snelweg op. Althans, Franz Beckenbauer dient wat regelmatiger de inter netpagina van de wereldvoet balbond (FIFA) op te zoeken. Dat dringende advies gaf FIFA- voorzitter Sepp Blatter de Duit ser mee naar aanleiding van diens kritiek op het financiële beleid van de wereldbond. Beckenbauer dreigde vorige week op te stappen als voorzit ter van het organisatiecomité van het WK 2006 in Duitsland. De voorzitter van Bayem Mün- chen deed dat omdat hij vindt dat de FIFA belachelijk hoge prijzen vraagt voor VEP-arrange- menten rondom het toernooi. Volgens de oud-intemational zou het de FIFA primair om geld gaan en komt het belang van de sport op de tweede plaats. Blatter reageerde gisteren in een interview met de Berliner Zeit- ung snibbig met zijn verwijzing naar de website. „Daarop kan Beckenbauer alle benodigde in formatie vinden. Hij heeft blijk baar onze financiële persconfe rentie gemist, evenals onze ver klaringen. Hij zou zich bij de fei ten moeten houden." Sheffield - Mark Williams kijkt een bal na. De snookerspeler uit Wales eiste gisteravond de wereldtitel snooker voor zich op. De 28-jarige linkshander versloeg in de finale de Ier Ken Doherty (18-16). Het was voor de tweede keer in zijn carrière dat Williams de mondiale titelstrijd won. Williams werd in 2000 de eerste linkshandige wereldkampioen. In 1999 verloor hij in de finale van zevenvoudig wereldkampioen Stephen Hendry. De Welshman stond in de eindstrijd tegen Doherty constant op voorsprong, maar zijn opponent gaf nooit veel toe. Pas in het 34e frame wist Williams de zege veilig te stellen. Foto: EPA/Rui Vieira Italiaanse clubs in Champions League weer ouderwets bezig door Leon ten Voorde Milaan - De echte liefhebber droomt van Real Madrid en niet van Juventus, Inter of AC Milan. Dat zal ze in Italië een rotzorg zijn. Met drie clubs in de halve finales van de Champions Lea gue voelen de Italianen zich weer ouderwets verheven boven de rest van Europa. Je had die Italianen moeten ho ren na die triomftocht in de kwartfinales van de Champions League. Het geblaas en gepoch was weer eens niet van de lucht. 'Het Italiaanse voetbal regeert Europa! De Serie A is de sterkste competitie van de wereld!' De Italiaanse kranten jubelden na de overwinningen van Juventus, Inter en AC Milan bijna nog har der dan de tifosi. Wat nou nuance? Bella Italia! Dat het superieure Valencia 71 procent balbezit had in de wed strijd tegen Inter, vond men ab soluut oninteressant. Dat Juven tus bij vlagen werd weggetikt door Barcelona ook niet. En dat het sterrenensemble van AC Mi lan zwijnde tegen de broekies van Ajax, werd schouderopha lend afgedaan. Vandaag en morgen pronken drie Italiaanse clubs in de etala ge van het Europese topvoetbal en daar gaat het uiteindelijk om, zo redeneren de Italiaanse nihi listen. Als straks op 26 mei op Old Trafford een Italiaanse club de macht grijpt in Europa, juicht de Serie A, maar rouwt de pure voetballiefhebber elders ter we reld. Wat moet Europa nou met Juventus, Inter of AC Milan als winnaar van de Champions League? Even toejuichen en dan snel vergeten maar, want Juve, Inter en Milan spelen voetbal dat verdacht veel trekjes ver toont van het verfoeide catenac- cio. Niet om aan te zien dus. In Italië lachen ze echter om de kritiek van al die voetbalroman tici uit de rest van Europa. Drie clubs bij de laatste vier: hoe je daar ook over denkt, het is en blijft natuurlijk wel een toppres tatie. Toch is de Italiaanse su prematie niet uniek. In 2000 had het Spaanse voetbal ook al eens drie vertegenwoordigers bij de laatste vier van de Champions League: Real Madrid, Barcelona en Valencia. Voor de Serie A komt dit onge kende succes wel precies op tijd, want de laatste drie jaar kwam geen enkele Italiaanse club ver der dan de kwartfinales. En dat deed pijn bij de trotse Italiaan, die nog altijd vindt dat het beste voetbal wordt gespeeld in de Se rie A. De laatste Italiaanse successen staan allemaal op naam van landskampioen Juventus. De Oude Dame won in 1996 de be ker (ten koste van Ajax) en haal de de twee seizoenen daarna ook de finale. Daarin verloor het achtereenvolgens van Borussia SPORTUITSLAGEN BASKETBAL BA play-offs, halve finales (best- New Jersey Nets - Boston 0. Stand: 1-0. 'srence: San Antonio Spurs - LA Stand: 1-0. snooker. <*•35): Williams (Wal) - Doherty irands (Ned) - Andall (Gre) 2- :rc (Ned) 1-1. Jansen (Ned) - f 1-1. Getmanski (Rus) - Heus- 1, Georgiev (Rus) - Ndjofang iwarzrnan (Rus) - MHsjin (Rus) i(VSt) - Erdenebileg (Mon) 1-1, l-Tsjizjov (Rus) 1-1, Gantwarg MSen) 1-1, Valneris (Let) - KoyK Stand: 1. Sijbrands, Heusdens, Clerc, Jansen. Gantwarg, Georgiev, Tsjizjov, Schwarzman 4 punten, 9. Thijssen, Erdenebi leg, Boezinski, Getmanski, Samb, Ba, Koyf- man 3, 16. Ndjofang. Miljsin, Valneris 2, 19. Veytsman 1,20. Andall 0 PAARDENSPORT Alkmaar. Draverij. Eerste koers, 2060 m: 1 Prow Vryenesse (Kooyman. T H.) 1.19.7, 2. Nicolle Loo, 3. Of fensief Toto: winnend 2,50; plaats 1,40 1,20 1,10; duo 14.30; trio 39.60. Tweede koers, 2060 m: 1. Rebecca Boshoeve (Zoete, F de) 1.20,1, 2. Remco Shoeing, 3. Rytane Promise. Niet gestart: Ottofire Spirit. Toto: winnend 2,80; plaats 1,30 1.10 1,30; duo 3,40, trio 10,00; dubbel winnend 8,60 Derde koers, 2400 m: 1. Nutcracker (Hooge- veen, Mw. E E.C.M.) 1.21,3, 2. Lindy's Star. 3. Mart Buitenzorg. Niet gestart: Normen Vrye nesse. Toto: winnend 3,30; plaats 1,20 1,20 1,20; duo 16,80; trio 63,10. Vierde koers, 2060 m: 1. Rocket NCS (Im- ming, C.D.) 1 20,7, 2. Rosecroft Bobber, 3. Panta Rhei. Toto: winnend 2.70; plaats 1,00 1.10 1,20; duo 15,00; trio 73,20. Vijfde koers, 2060 m: 1. Saverius JB (Leeuw. J. de) 1.21,8, 2. Rolandrie, 3. Renny Jeanet. Niet gestart: Patty van Zelda. Toto: winnend 10,20; plaats 4,20 1,40 1,90; duo 50,40; trio 453,90 Zesde koers, 2060 m: 1. Pearl Ricardo (Pools, R.L 1.20,0, 2. Neverending Way, 3. Precious Boko. Toto: winnend 5,60; plaats 1,60 1,60 1,50, duo 18,20; trio 95.60. Zevende koers, 2060 m: 1 Omonny Seven (Blankendaal, M.C.) 1.19,3, 2. Our Secret. 3. Marianne Dragon. Toto: winnend 2,00, plaats 1,00 1,10 1,10; duo 3,00; trio 10,80. Achtste koers, 2060 m: 1 Rosa de Legume (Sijm, J.L.) 1.20,4, 2. Polaris G. 3. Patricia Norg, 4dh Ookun Swagerman/Orka. Toto. win nend 10,60; plaats 3,40 1,30 1,20; duo 77,90; kwartet 10-6-5-2 |ackpot/10 - 6 - 5 -9 2.133,30. Totalisatoromzet: 41.647,00. Mannheim. CSI. Internationaal springconcours: 1. Diederichs- meier (Oui) Championesse d'Amazones 0 straf- punten/80,14 seconden, 2. Müller (Dui) Gon- doso 0/80,55, 3. Nieberg (Dui) Katie Riddle 0/81,8^, 4 Oreher (Dui) Tomgar Rocky 0/82,42, 5. Dubbeldam (Ned) Blaboeska 0/83,79, 6. Herbert (Dui) Gigolo 0/84,00. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3090. 2.6.13.14.16.23.24.29.33.37.48.52.57.60. 64.70.71.72.73.75. (Onder voorbehoud van typefouten). SCHAKEN Kopenhagen. Internationaal toernooi. Zesde ronde: Hector (Zwe) - Timman (Ned) 1- 0. Nielsen (Den) - Ivantsjoek (Oek) 1/2-1/2, Sutovski (Isr) - Curt Hansen (Den) 1-0, Lind- berg (Zwe) - Hillarp (Zwe) 0-1, McShane (GBr) - Berg Hansen (Den) 1/2-1/2. Stand: 1. Ivantsjoek 4.5 punten, 2. McShane, Nielsen, Sutovski 4. 5. Hector, Hillarp 3,5, 7. Berg Hansen 3. 8. Timman, Curt Hansen 2, 10. Lindberg 0. TENNIS Rome. Mannen, Masters, 2,2 miljoen euro. Eerste fpnde: Verkerk (Ned) - Spadea (VSt) 6-3 7-6, Martin (Spa) - Schalken (Ned/10) 2-6 6-3 6-1, Ferrer (Spa) - Agassi (VSt/1) 0-6 7-6 6-4, Costa (Spa/7) - Krajan (Kro) 6-4 7-5, Coria (Arg/15) - Henman (GBr) 6-2 6-1, Novak (Tsj/8) - Arthurs (Aus) 6-3 6-3, Mantilla (Spa) - Nalbandian (Arg/11) 6-3 1-6 6-0, Schüttler (Dui/12) - Norman (Zwe) 7-6 7-5, Clement (Fra) - Sanguinetti (Ita) 6-1 6-3, Stepanek (Tsj) - Blake (VSt) 6-2 1-6 6-3, Ferreira (ZAf) - Lopez (Spa) 3-66-4 6-3, Hrbaty (Slw) - Enqvist (Zwe) 6-3 6-3, Hanescu (Roe) - Joesjni (Rus) 7-6 6-3. Ljubicic (Kro) - Malisse (Bel) 6-2 6-4, Fish (VSt) - Santoro (Fra) 7-5 7-5. Berlijn. Vrouwen, 1,2 miljoen euro. Eerste ronde: Safina (Rus) - Dementieva (Rus/10) 2-6 6-2 1-0 opgave. Mikaelian (Zwi) - Sugiyama (Jap/13) 6-1 7-5, Barna (Dui) - Gar- rigues (Spa) 6-4 6-2, Serna (Spa) - Farina Elia (Ita) 6-3 6-4, Matevzic (Slv) - Garbin (Ita) 6-4 6-4, Ruano Pascual (Spa) - Pierce (Fra) 7-6 opgave. Bedanova (Tsj) - Groeneteld (Dui) 6-2 6-3, Dechy (Fra) - Fernandez (Arg) 6-4 6-0, Schett (Oos) - Granville (VSt) 3-6 7-5 6-3, Lik- hovtsjeva (Rus) - Nagyova (Slw) 6-1 6-1, Kos- tanic (Kro) - Müller (Dui) 6-4 6-4, Petrova (Rus) - hleffa-de los Rios (Par) 6-3 6-2. De enorme financiële belangen hebben beide clubs thans op het randje van de fatsoensnorm gebracht. De Feyenoorders Gé- rard de Nooijer en Chung-gug Song legden een belastende ver klaring af met als enig doel Ibra himovic en Chivu geschorst te krijgen. Bij Ajax maakten ze het nog bonter. Jelle van Damme ver klaarde meteen na afloop van de bekerkraker dat Van Hooijdonk zijns inziens volkomen ten on rechte een rode kaart had gekre gen. Een paar dagen later her riep de Belg - ingefluisterd door de clubleiding? - die mening: Natuurlijk had Van Hooijdonk geschopt en Van Damme was nog geraakt ook. Natuurlijk is voetbal allang geen spelletje meer. Topclubs zijn be drijven, waarin honderden mil joenen euro's omgaan. Waar commercieel succes noodzake lijk is om ook de sportieve idea len te verwezenlijken. Het ver schil tussen de tweede en derde plaats in de eindrangschikking is wellicht die ene toptransfer, tussen aan- of afhaken bij de Europese (sub)top. Misschien is begrip voor Ajax en Feyenoord daarom gepast, wel licht is idealisme een term uit het verleden. Maar het juridi sche modderwerpen van de laatste weken heeft de echte lief hebber de wenkbrauwen doen fronsen. Voetbal was echt een stuk leuker toen het nog ge woon in een stadion werd ge speeld. papendal/gpd - NOC*NSF legt een zware boete op aan sporters die zich tijdens de Olympische Spelen van volgend jaar in Athe ne niet houden aan de afspra ken. De nationale sportkoepel verplicht potentiële deelnemers voor 1 juli een overeenkomst te tekenen waarin de regels met betrekking tot onder meer do ping, kleding en commerciële activiteiten zijn vastgelegd. Een overtreding kan worden bestraft met uitsluiting van deelname aan de Olympische Spelen en een boete van 50.000 euro. De overeenkomst is een voort zetting van de afspraken die met olympische atleten zijn gemaakt voor Atlanta 1996 en Sydney 2000. Marcel Sturkenboom, di recteur topsport van NOC*NSF, benadrukt dat de tijden snel zijn veranderd. „Door de verzakelij king en het woelige veld waarin wij opereren wordt meer ge wicht gehecht aan de invulling en de naleving van de overeen komst." Een terugkerend knelpunt vormt het portretrecht van de atleten dat gedurende de Olym pische Spelen (13 -29 augustus 2004) exclusief eigendom is van het Internationaal Olympisch Comité, de nationale comités en haar sponsors. Een privé-spon- sor of bondssponsor mag zich tijdens het evenement niet asso ciëren met een atleet of een team. Die IOC-bepaling leverde tijdens de Olympische Winter spelen van vorig jaar in Salt Lake City grote problemen op met schaatssponsor Aegon. Sturken boom: „Wij gaan goede voor lichting geven aan de grote groep belanghebbenden om misverstanden te voorkomen." NOC'NSF heeft het premiestel sel voor de medaillewinnaars aangepast ten voordele van de teamsporters. Individuele spor ters krijgen in Athene 25.000 eu ro voor goud (2275 euro minder dan in 2000), 12.500 euro voor zilver (680 euro minder) en 10.000 euro voor brons (900 eu ro meer). De achteruitgang in beloning voor winnaars van gouden en zilveren medailles is groter als ook de inflatiecorrec tie wordt meegewogen. Team sporters krijgen per individu 10.000, 7.000 en 4.000 euro voor goud, zilver en brons. hengelo/gpd - Met Jos Hermens als manager van beide atleten moest Hengelo wel de plek wor den waar Haile Gebrselassie en zijn gedoodverfde troonopvol ger Kenenisa Bekele voor het eerst de strijd met elkaar aan gaan. Op zondag 1 juni valt het tweetal het wereldrecord op de 10.000 meter aan. Het record dat Gebrselassie in 1998 in het zelfde FBK-stadion liep: 26.22,75. In Hengelo is Hermens verant woordelijk voor het samenstel len van het atletenveld. Zijn oogappel Gebrselassie liep al vier van zijn zeventien wereldre cords in het FBK-stadion. Maar zeker op de 10.000 meter is het moeilijk hazen te vinden die lang met Gebrselassie mee kun nen gaan. Zo legde 'Mr. Henge lo' tijdens zijn recordrace in 1998 de helft solo af. De ver wachting is dat Bekele hem wel lang kan opjagen. In zijn pas korte carrière heeft de 21-jarige Bekele voor een ongekende pri meur gezorgd door bij het WK cross zowel de korte als de lange afstand te winnen. En dat twee jaar achtereen. Vorig jaar al zou Bekele zijn opwachting op de baan maken, maar werd hij ge hinderd door een voetblessure. Dortmund en Real Madrid, de tegenstander van vanavond. Het seizoen erop reikte de club nog tot de halve eindstrijd, maar daarna was het gedaan en moesten de Italiaanse clubs met lede ogen toezien dat de klasse van Europa zich samenbalde in de Spaanse Primera Division. Die competentiestrijd tussen de twee topcompetities krijgt nu een vervolg met de aanwezig heid van Real Madrid temidden van drie Italiaanse grootmach ten. In Madrid zetelt de beste ploeg van de wereld, maar zelfs in Bemabeu vrezen ze die linke Italianen, die als geen ander het vermogen hebben met slecht voetbal de mooiste prijzen te winnen. Bournemouth (GBr). Vrouwen, ITF-toernooi, 10.000 euro. Finale: Tamaela (Ned) - Waernes (Spa) 6-1 6- IJSHOCKEY Helsinki. WK. Poule E: Slowakije - Tsjechië 3-3 (0-1 2-2 1- 0). Stand: 1. Slowakije 5-9, 2. Tsjechië 5-9, 3. Finland 4-4. 4. Duitsland 4-4, 5. Oekraïne 4-0, 6. Oostenrijk 4-0. Poule F: Canada - Rusland 5-2 (1-1 2-0 2-1). Stand: 1. Canada 5-9, 2. Zweden 4-6, 3. Rus land 5-4, 4. Zwitserland 4-4, 5. Letland 4-2. 6. Denemarken 4-1. New York. NHL play-offs, halve finales (best- of-seven). Eastern Conference: Philadelphia Flyers - Otta wa Senators 1-5. Eindstand: 2-4. Ottawa in fi nale tegen New Jersey Devils. Western Conference: Anaheim Mighty Ducks - Dallas Stars 4-3. Eindstand: 4-3. Vancouver Canucks - Minnesota Wild 2-7. Stand: 3-2. rot nu toe was er niet veel discussie over het gebruik van tv-beelden om voetballers nog na de wedstrijd te straffen voor overtredingen. Spelers die nare elleboogstoten gaven of in het geniep natrapten, konden ook als de scheidsrechter het tijdens de wedstrijd niet had gezien, nog na het duel worden gestraft. En da t is goed. Maar het gebruik van en de discussie over de tv-beelden zijn uit de hand gelopen. Het is prima om de beelden te gebrui ken voor die zaken die achter de rug van de scheidsrechter ge beuren, maar de opnames wor den er nu ook bijgehaald om de beoordelingen van scheidsrech ters aan de kaak te stellen. Het probleem daarvan is dat er tijdens een normaal competi- tieweekeinde in de eredivisie wel heel veel situaties, heel veel inschattingen van de scheids rechters aan het oordeel van de tuchtcommissie kunnen wor den voorgelegd. Was dat nou wel een duw? Of was dat toch een klap? Liep die speler tegen die elleboog op, of ging die elle boog richting speler. Probeerde die verdediger de bal te spelen, of was het natrappen? En waarom wordt die speler wel achteraf vervolgd en die speler niet? (Ik neem niet aan dat de aan klager na afloop van elk voet- balweekeitide negen keer ne gentig minuten eredivisievoet bal bekijkt om te beoordelen of er nop ergens een klap is uitge deeld? En wat gebeurt er als die man eens een weekendje weg is?) Maar is nóg iets merkwaardigs. Stel: ploeg X geeft eerst stiekem een klap en later stiekem een schop. Ploeg A verliest met 2-1. Op grond van tv-beelden wor den tiuee spelers van A elk voor drie wedstrijden geschorst. Op grond van tv-beelden blijkt ook dat ploeg X de bal twee keer een halve meter over de doellijn heeft geschopt. Twee keer heeft de arbitrage het niet geconsta teerd. X heeft eigenlijk een doel punt meer gemaakt. Voor de duidelijkheid: Aan de uitslag van een wedstrijd moet achteraf niet worden getornd. Als je het stadion verlaat en je club heeft met 2-1 gewonnen, i moeten er na afloop niet een paar wijsneuzen komen aan zetten die bepalen dat het toch 3-2 voor de tegenpartij was. Maar toegegeven, in boven staand voorbeeld is het wat zuur voor club X. Wat is de oplossing? Gebruik tv-beelden alleen voor zeer ern stige overtredingen die niet zijn geconstateerd door de arbiter, en bij tuchtzaken waarbij wel een rode kaart is uitgedeeld. En laten de voetbalbobo's zich ver der niet al te veel opwinden over wel of niet in beeld ge brachte schermutselingen zo lang er niet eens eenvoudige vi deocameraatjes langs de doel lijn hangen. Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21