Everquest biedt steeds meer loF MULTIMEDIA Mekka voor de digitale schilder Sportieve stoeipoezen op het strand rmmr" wwm* trnw^^^ÊBBÊÊÊÊÊ^^ÊISÊSÊÊÈBÊÊn Hiphop en techno maken Meidenbox van Lannoo Van tape naar schijf Bouw je eigen flipperkast Video's op cd'tje Painter# HDC975 DINSDAG 6 MEI 2O03 MUsic *- Magie Entertainment maakt al een tijdje goede sier met Mu sic Maker, een programma waarmee je zelf muziek kunt mixen met tal van geluiden. Eigen muziek of die van ande ren kan op diverse manieren worden gearrangeerd, zodat een uniek stukje muziek ontstaat van professionele kwaliteit. Recentelijk verschenen twee edities, die vooral zijn bedoeld voor de jeugd van nu. Een betreft namelijk Hip hop RnB en de ander Techno Trance. De laatste is een vernieuwde versie van Techno Ma ker. Beide programma's bevatten een heleboel gloednieuwe geluiden en bovendien wordt nu on der meer MP3 onder steund, zodat de basis- muziek van internet kan worden gehaald. Het Techno Trance pro gramma biedt bovendien de mogelijkheid om clips en 3D-animaties te fabri ceren. Music Maker kost 29,99 euro. Voor elke doelgroep worden er cd-roms gemaakt. Niet in de laatste plaats voor jeugd in de basisschool-leeftijd. De Vlaamse uitgever Lannoo heeft voor die groep al een aardige collectie op de markt gebracht en breidt die nu uit met een schijfje speciaal voor 'supercoole meiden' tussen de 6 en de 10 jaar. Op de cd staan drie spellen over populaire onder werpen in die categorie. Het lijkt wat jong, maar sommigen krij gen op die leeftijd al de eerste vlinders in de buik. Via de lief desdokter kan worden ontdekt of 'hij de juiste is'. De andere spellen gaan over het schitteren als een popster en het najagen van alles wat met je idool te ma ken heeft. De Meidenbox draait al op elke Pentium-computer met Windows 95, is ook ge schikt voor de Macintosh Power pc, systeem 8.1 en kost slechts 14,95 euro. Oude videobanden 'slijten' zonder dat ze worden gebruikt of bekeken. De magnetische informatie verzwakt in de loop der jaren, zodat op een gegeven ogenblik er niets meer dan ruis overblijft. Handig is het dan de oude beel den te digitaliseren en daarna zonder kwaliteitsverlies te kopiëren en te archiveren. Pinnacle komt met twee exter ne apparaten, die voor de verbinding zorgen tussen video recorder en computer. Het eerste apparaat is geschikt voor de usb-aansluiting van de computer en gericht op het om zetten van analoge beelden zoals vhs of svhs. Het tweede heeft een aansluiting voor de zogenoemde firewire of i- Link en kan zowel oude tapes als digitale video-tapes ver werken. Beide apparaten zorgen voor het omzetten in computerformaat. De firewire-versie heeft zelfs geen com puter nodig om analoog om te zetten in digitaal, overzet ten kan rechtstreeks van oude naar nieuwe camera. Bij beide producten wordt Studio 8.6 geleverd. Dit is een goed en gebruiksvriendelijk videobewerkingspakket, dat in staat is om complete montages te maken en deze naar tape te rug te schrijven of er cd's of dvd's van te branden. Pinna cle Studio Moviebox USB kost 249 euro en de DV versie 299 euro. Website: www.pinnaclesys.com Lang voordat er personal computers waren, had je de flip perkast. De jeugd kon zich uren vermaken achter die glazen bak met de glimmende kogels. Flipperen kun je ook al heel lang op de pc, maar het is natuurlijk surrogaat van de eerste orde en in tegenstelling tot een echte bak rollen de ballen in vaste patronen. Met Flipper Fun van Lannoo kun je je eigen flipperkast helemaal zelf in elkaar zetten. Het is een cd'tje voor jonge studiebollen, die iets hebben met wetenschap. Je moet een verstrooide uitvinder helpen en door quizvragen te beantwoorden krijg je meer onderdelen te pakken en wordt de kast steeds leuker. Flipper Fun (oorspronkelijk een programma van 'weten schapsuitgever' Dorling Kin- dersley) is een erg leuke ma nier om in aanraking te komen met allerlei wetenschappelijke verschijnselen, want zo'n flip perkast moet natuurlijk wel lo gisch in elkaar worden gezet. Actie en reactie, zwaarte kracht, geluid en aërodynami ca zijn onderwerpen die een QUZYMGEM r°l spelen. Flipper Fun vereist w joiW^Bsa een Pentium UI 350 Mhz en FUWüMAST minimaal Windows 98. Prijs: brmoo 24,95 euro. WTtKSCHW Zo langzamerhand staan bij iedereen geluids- en beelddra gers in de kast uit vervlogen tijden. LP's en videobanden dus. Langspeelplaten staan bij vrijwel iedereen stof te happen en met oude videobanden ben je altijd bang dat ze de moderne apparatuur zullen schaden. Voor wie eigen banden een nieuw leven wil inblazen heeft Magix Entertainment een nieuwe versie uitgebracht van Film op cd dvd. Dit pro gramma is ook geschikt voor tv-opnamen, eigen opnamen met een camera en downloads van het inter net. Met betrekkelijk wei nig moeite kunnen die bestanden op een cd, vcd of dvd worden ge brand. Daarnaast zijn al lerlei bewerkingen mo gelijk, zodat de kwaliteit van beeld en geluid ge optimaliseerd kunnen worden, eventueel recla me kan worden verwij derd en leuke overgange- tjes, titels en menu's kunnen worden inge voegd. Daartoe staat een aantal sjablonen ter be schikking. Film op cd dvd 2.0 kost 39,99 euro. Echte verf krijg je er nog niet mee op het doek, maar verder kan Corel Painter8 bijna alles wat een schilder kan. Mits bestuurd door een artistieke hand natuurlijk. Die hand vindt wel alles. Waarom zou een kunstschilder zijn doek, paneel of papier en palet wegleggen en op een computer gaan werken? Voor de meeste meesters is het geen vraag: die kunnen en willen niet werken zonder de geur en het gevoel van verf en ondergrond, zonder een overal met kleur bespetterd atelier vol potten en penselen. Toch zijn er ook schilders die best gebruik zouden willen maken van de einde loze mogelijkheden die digitale beeldverwerking al lang biedt aan hun collega's: de fotografen, ont werpers en andere grafici die niet meer kunnen leven zonder knip-, plak-, correctie- en archiveer- mogelijkheden. Er bestaat al jaren een schilderprogramma, Pain ter genaamd. Sinds de vorige versie wordt het uit gebracht door CoreL Inmiddels is het aan de acht ste editie toe en die maakt uitgebreid gebruik van de rekenkracht van moderne Apples en pe's. Dat wil zeggen: de expressieve mogelijkheden van let terlijk honderden verschillende penselen en ande re gereedschappen worden erin nagebootst, zodat het typische gedrag van bijvoorbeeld waterverf op papier, een halfdroge acryipenseel op doek of een subtiel gehanteerd mes in een dikke olieverflaag natuurgetrouw worden weergegeven. Painteré vergt net als zijn voorgangers heel wat studie, alleen al door het enorme aantal mogelijk heden dat het bevat. Gelukkig zijn die ditmaal wat logischer gerangschikt en overzichtelijk 'op te ber gen'. De diverse vensters met gereedschappen zijn geheel naar eigen smaak en inzicht in te de len, zodat je niet wordt lastiggevallen door dingen die je toch nooit nodig hebt. Overigens heeft Pain ter ditmaal ook rekening gehouden met de uiterst kritische gebruiker, die niet genoeg heeft aan alle ingebouwde kwasten en ondergronden. Alles is te bewerken of desnoods opnieuw te ontwerpen. De kleurkeuze is iets zeer persoonlijks bij kunste naars en Painter biedt ook daarvoor verschillende opties. Er zijn vensters met vierkantjes vol kleu ren, een kleurenwiel waar heel snel mee te werken valt en natuurlijk de gebruikelijke computermoge lijkheden om een kleur met getallen uit zijn com ponenten samen te stellen. Voor de artiest zal het gesimuleerde palet het mooiste zijn: op een wit stuk scherm 'knijp' je primaire kleuren uit virtuele tubes, waarna je er met het paletmes naar harte lust in kunt gaan roeren. Het resultaat kan weer in een apart keuzepalet worden ondergebracht en opgeslagen. Het grootste probleem bij digitaal schilderen zit dus zeker niet meer in de software - die is te leren en kan vrijwel alles. Lastiger wordt het om een methode te vinden die de na tuurlijke handbeweging van de kunste naar beter kan begrijpen dan een com putermuis. Corel raadt bij zijn Painter- programma de tabletten van het merk Wacom aan, omdat de software daar mee goed kan samenwerken en alle drukverschillen kan omzetten in de ge wenste effecten. Maar ook met de muis valt goed te werken. Het enige dat nog niet kan is het omzetten van het ge schilderde beeld in een echt schilderij. Er zijn nog geen 'paintjet-printers' die olieverf op doek spuiten, laat staan wa terverf-sproeiers of airbrush-plotters. Uiteindelijk moet de kunstenaar zich dus toch tevreden stellen met een kunstmatig resultaat, hoe natuurge trouw het werk er ook op het beeld scherm uit mag zien. Min systeemeisen: MaeOS9.2.2 op G3 of Windows2000/XP op Pentium 200 Mhz, 128 Mb Ram, 1024x768 24 bit videokaart. Prijs: 399 euro; upgrade van Painter7:229 euro. Rob Vermeulen In Everquest kan de speler veel vormen aannemen: die van een mens, elf of dwerg, maar ook die van een trol of een bovenmaatse kikker. Publiciteitsfoto Het massale rollenspel op internet, ook wel aange duid als Massive Multiplayer Online Role Playing Game (MMORPG), is steeds meer in trek. Miljoenen spelers zijn al behoorlijk verslaafd en offeren heel wat uurtjes nachtrust op voor hun spel. Eén van de oudste en bekendste spellen is Everquest van Sony Online Entertainment, dat door Ubi Soft op de markt wordt gebracht. Everquest speelt zich af op de Tolkien-achtige fantasiewereld Norrath. De spelers kiezen een ras (mens, elf, dwerg) en een klasse (strijder, genezer, tovenaar) en trekken de enorme driedimensionale spelwereld in. Ze moeten veel vechten tegen monsters en opdrachten uitvoeren om heel gelei delijk hun spelfiguur te verbeteren. Daar zit ook een belangrijk stuk van de de verslaving: het geel met blauwe balkje bovenin in het scherm dat aan geeft hoever de speler alweer op een bepaald ni veau is gevorderd. Op het moment van overgang naar een hoger 'level' klinkt een harde 'Ding' en dat is wat alle spelers zo graag willen horen bij 'Evercrack'. Een ander sterk punt van Everquest en vergelijkbare spellen is de interactie tussen de spelers. Het zijn er honderdduizenden, verspreid over de hele wereld, verdeeld over 50 servers. Ze moeten heel vaak samenwerken om bepaalde doelen te bereiken, in je eentje vorder je meestal maar langzaam. En daar zit ook weer een sterk verslavende werking: zit je in een goede groep die bezig is om de monsters in een bepaalde kerker te verslaan, dan doe je veel ervaringspunten op en verdien je veel Everquest-geld. Het is niet zo mak kelijk om uit zo'n groep te stappen, en voordat je het weet is het alweer drie uur 's nachts. Het geld kan je gebruiken om een betere uitrusting te ko pen. Bij voorkeur op de Bazaar, een enorme virtu ele markt waar je voor soms astronomische be dragen prachtige magische hamassen, zwaarden, gewaden of juwelen kunt kopen van andere spe lers. Als je voor het eerst de middeleeuwse wereld van Everquest instapt kun je nog vrijwel niets. In dit geval is gekozen voor een menselijke tovenaar die is 'geboren' in de mensenstad Qeynos. Je ziet er bepaald nog niet uit als een magische krachtpat ser. Je hebt eenvoudige boerenkleren, een dolk en een eenvoudige bevriezingsspreuk tot je beschik king. In de stad ben je veilig, zolang je je aan de regels houdt want als je een eerzame burger aan valt weten de wachters je wel te vinden. Je wordt dan ter plekke doodgemept, hetgeen overigens geen ramp is, want je herrijst onmiddellijk op je uitgangspunt. Doodgaan gebeurt vaak in het spel, maar na niveau tien moet je je lichaam gaan zoe ken om je uitrusting terug te halen. Hetgeen soms erg lastig kan zijn. Buiten de poort kun je je eerste ervaring opdoen door te jagen op eenvoudige monsters, zoals bo venmaatse ratten, kevers en slangen. De eerste aanval loopt al bijna gelijk fataal af. Een grote rat bijt fel van zich af en de balk met 'hitpoints' be gint alarmerend terug te lopen. Een sprint richting de poort is de beste oplossing want de poort wachters doden ieder monster dat in de buurt komt. Maar er komt hulp. Een gevorderde speler bij de ingang laat een genezende en opbeurende spreuk op je los en plotseling ben je veel sterker en kun je die rat wel aan. Het blijkt te gaan om Dantannah, een Australiër die samen met de Amerikaanse Belvedere bij de poort zit en begin nende spelers een handje helpt. Typisch Ever quest, de meeste spelers zijn erg vriendelijk en al tijd bereid om je bij te staan. Uit een gesprekje met de twee (een wonderlijke combinatie, want ze leven in totaal verschillende tijdzones) blijkt dat ze dit regelmatig doen. Praten is in dit geval chatten, zinnetjes in het Engels tikken in een communica tiebalkje. Het is even wennen aan de internettaal van de vaak Amerikaanse spelers. Ze gebruiken veel afkortingen, en vertellen regelmatig dat ze 'lol' hebben. Dat is geen Nederlands, maar de af korting van 'laughing out loud', hetgeen betekent dat ze erg hard om iets moeten lachen. Aardig is ook dat je je spelfiguurtje emoties kunt laten uit drukken, zoals lachen, zuchten, juichen en treu ren. Everquest ziet er redelijk goed uit maar de gete kende beelden zijn alweer wat achterhaald, daar dat Everquest II in de maak is. Hoewel ji spelfiguur tot op zekere hoogte zelf kunt vorni ven ben je, als je voor een mens hebt gekozen? toch altijd een gespierde man of een mooie vrouw. Opvallend is dat aan Everquest veel vif£ wen meedoen. Dat heeft te maken met het ft het spel in tegenstelling tot veel andere intei spellen niet in eerste instantie gericht is op h< vermoorden van de andere spelers, hoewel duels wel degelijk mogelijk is. Bovendien hei spel een sterk sociaal aspect: de spelers vechl veel, maar praten ook graag met elkaar over alles en nog wat En zo heb je binnen de korL keren vrienden over de hele wereld. Sommige* spelers gaan zelfs een virtueel huwelijk aan een medespeler. Ook dat kan in Everquest n Everquest is een spel met een abonnement: vP het spel met alle uitbreidingen koopt (de laat heet Legacy of Ykesha en voegt een heel han< kaartsysteem toe) is omstreeks 80 euro kwijt, moet ook 12 euro per maand (via een credit betalen. Daar staat tegenover dat de spelwen voortdurend wordt verbeterd en aangepast, service erg goed is en dat de servers (waarop desgewenst wel 50 verschillende spelfiguren loslaten) heel stabiel zijn. Website: www.everquest.com De dames van het vechtspel Dead Or Alive 3 voor de Xbox hebben voor hun nieuwste spel alle wreedheden uit vorige versies van DOA aan de kant gegooid. Poeslief paraderen ze in een van hun bikini's over je scherm ter meerdere eer en glorie van het beachvolleybal. Dat klinkt aardig, want zo langzamerhand zijn alle sporten fatsoenlijk op de computer te spelen, be halve het edele volleybalspel. Maar helaas, daar verandert Dead Or AJive Extreme Beach Volleyball weinig aan. Dat extreme zit hem ongetwijfeld in de overmaat aan appetijtelijke dames die voorbijkomt. Die zijn gehuld in bikini's van een formaat, dat doet ver moeden dat de gekozen stoffen te maken hebben met grote schaarste op de wereldmarkt. De dames doen ook hun uiterste best om wat sensuele poses in te nemen en daar blijven ze ook in steken, want veel zinnigs komt er niet uit hun mond. Dat hoeft ook niet want ze zijn door Zack (de enige overge bleven man uit DOA 3) naar een Bounty-eiland getroond, waar ze geld kunnen verdienen met volleyballen. En dat geld moeten ze dan weer uit geven in het casino of in de sportwinkel. Voor on der meer nog minusculere bikini's. Welnu, een spectaculair verhaal. Wat heet! Het volleybal in Dead Or Alive Extreme Beach Volley ball lijkt bijzaak, de vrouwen hoofdzaak, maar dat kan na enige tijd wel gaan vervelen. Dat je part ners moet zoeken en die moet paaien met leuke bikini's, omdat ze anders niet met je willen spe len, betekent dat je geld moet verdienen. Dat kan met volleybal maar het is maar goed dat er een casino in je hotel is, waar je onder andere poker, roulette en blackjack kunt spelen en aan de gok kast kunt hangen. Het verhoogt de speelbaarheid van deze DOA-versie een klein beetje. Dit is wellicht een game voor mensen die zich wil len verlekkeren aan fraai gebeeldhouwde vrou wen, ook al zijn die maar getekend. En misschien vinden meisjes dit spel ook wel leuk, omdat het niet agressief is en er een aspect van kleding en andere uitrustingsstukken in zit. Grafisch valt er weinig op DOA Extreme Beach Volleybal spel aan te merken, het is net zo mooi als zijn vechtlustige voorganger. Maar bij mooi weer kun je misschien beter een willekeurig Nederlands strand opzoe ken, want daar zijn de vrouwen tenminste echt. Min. systeemeisen: Xbox. Prijs: 59,99 euro. Web: www.doaxbv.com Gert Meijer Volleybal is niet het belangrijkste element van Dead or Alive Extreme Beachvolleyball. Sexy badkledij voert de boventoon. Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18