Corporaties willen meer in Leiden-Noord LEIDEN REGIO Bloemenboer begrijpt gemeente niet meer GGD geeft gratis vaccinatie tegen hepatitis B R3 •LEIDEN "'WÏÏK LADDER )pmerkelijke koerswijziging De Sleutels en Zijl en Vliet: sloop huizen in Prinsessenbuurt niet uitgesloten Gouden speld Leiden voor Peter Silvester Fibromyalgiedag in het LUMC L" dinsdag 6 MEI 2OO3 de camp - Het thema van de le zing in de serie over de Leidse geschiedenis, die morgenavond in het Leidse Volkshuis wordt gehouden, is 'Bouwen en wo nen'. De lezing begint om 19.30 uur en toegang kost 6,50 euro. Inschrijven kan tijdens kan tooruren in het Leidse Volks huis, Apothekersdijk 33a, tele foon 5149180. meerburg - De klaverjassers, die elke donderdag van 14.00 tot 16.30 uur bij elkaar komen in buurtcentrum Matilo, zoe ken nieuwe maatjes. Wie graag kaart, wordt uitgenodigd langs te komen en mee te doen. Buurtcentrum Matilo staat aan de Zaanstraat 126. leidse hout - In de Leidse Hout is nog tot en met 18 mei een lentepad te volgen. Aan de hand van een bundel met na tuurverhalen en opdrachten kunnen de vogels en bloemen in de Leidse Hout worden ont dekt. Het pad is speciaal voor kinderen van de groepen 6, 7 en 8 van de basisschool uitgezet, maar ook voor anderen kan het een leuke ervaring zijn. Het pad kan worden gelopen als het ac tiviteitencentrum Het Koets huis is geopend: zondag van 14.00 tot 16.00 uur en woens dag van 13.00 tot 16.30 uur en als de vlag uithangt. Omdat de spullen van het lentepad ook weer terug moeten naar het Koetshuis moet bijtijds worden gestart. Het Koetshuis is gele gen aan de Groene Maredijk. Parkeren kan op het UVS-ter- rein aan de Oegstgeesterweg. Via het dammetje aan de ach terzijde van het parkeerterrein wijzen bordjes de weg naar Het Koetshuis. cronestein - In bezoekerscen trum Het Reigersbos in polder park Cronesteyn begint zondag om 11.00 uur de vogelexcursie: weidevogels en moerastuin. Het bezoekerscentrum is te vin den door halverwege het Cro- nesteynpad (langs het Rijn- Schiekanaal) het Polderpad in te slaan en dan na ongeveer 150 meter linksaf te gaan. De wan deling, georganiseerd door het IVN, duurt ongeveer twee uur. meerburg - Kinderen van 7 tot en met 12 jaar die het leuk vin den om te koken, kunnen zich opgeven voor de kook- en bak- cursus in buurtcentrum Matilo. De kinderen leren niet alleen de Hollandse pot te maken, maar ze gaan ook Italiaans of exo tisch koken. De cursus is don derdag van 15.45 tot 17.45 uur. Voor zeven lessen zijn de kos ten 19,25 euro. Buurtcentrum Matilo staat aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. pancras - Het aanbod van het Digitaal Lokaal in de Centrale Bibliotheek is vernieuwd. Naast nieuwe computercursussen en themaworksnops is het nu ook mogelijk een kinderverjaardag te vieren in het Digitaal Lokaal. Meer informatie hierover is ver krijgbaar bij het Digitaal Lokaal van de Openbare Bibliotheek, Nieuwstraat 4. De middagen zijn voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Per kind zijn de kosten 5 euro (maximaal 10 kinderen). Voor meer informatie kan ge beld worden met Loes Schwen- ke, telefoon 5161626 of kijken op www.obl.nl de camp - Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a ver zorgt donderdag van 9.30 tot 14.30 uur een workshop 'colla ge maken'. Tijdschriften zijn het basismateriaal voor het cre- eren van een schilderij. Onder leiding van kunstenares Ricarda Zielonka wordt van al die losse stukjes papier een compositie gemaakt. De workshop is ook geschikt voor deelnemers met weinig of geen ervaring op kunstzinnig gebied. Voor kin deropvang kan worden gezorgd en ook voor een lunch. De kos ten van deze workshop zijn 25 euro. de boer op - Altijd al nieuws gierig geweest naar de natuur op en rond de bqprderij? Het IVN (verenigingToor Natuur- en Milieueducatie), afdeling Leiden verzorgt zondag 11 mei, Moederdag, om 14.00 uur een excursie met als thema 'Ontdek de boerennatuur'. Het verza melpunt is de boerderij Nelle- steijn, Maaldrift 6 op de grens van Leiden en Wassenaar. Aan gezien het daar lastig parkeren is, is het raadzaam op de fiets te komen. De boerderij is te berei ken via het fietspad langs het Valkenburgermeer, rechtsaf richting Camping Boerderij Maaldrift. Na een paar honderd meter ligt de boerderij aan de rechterhand. Het is aan te beve len stevig schoeisel aan te trek ken en een verrekijker mee te nemen. H el ien/regio - Wie risico loopt te besmetting met hepatitis B 'P zich vanaf deze maand gra- 5 bij de GGD laten inenten te- deze vorm van leverontste- '8 g. Risicogroepen zijn drugs- iruikers, heteroseksuelen met 5t selende seksuele contacten, nnen met homoseksuele r itacten, prostituees en men- e. 1 die prostituees bezoeken. patitis B is een leverontste- 9 king waarvan je in het begin niets merkt. Het kan wel drie tot zes maanden duren voordat verschijnselen als moeheid, slechte eetlust, donkere urine en gele verkleuring van de huid en het oogwit optreden. Eén op de honderd patiënten overlijdt aan de ziekte. Hepatitis B wordt overgedragen door seksueel contact of contact van bloed op bloed. Bij vaccina tie zijn volgens de GGD Zuid- Holland Noord verreweg de meeste mensen minstens vijf tien jaar beschermd. Zij kunnen de ziekte niet krijgen. Anderen kunnen het wel krijgen, maar maken de ziekte in lichtere vorm door. Het vaccin wordt driemaal gege ven: tijdens het eerste bezoek, na een maand en na zes maan den weer. „Het vaccin is veilig en goed", aldus de GGD. „Er zijn geen aanwijzingen dat het vaccin ernstige Machten of ziek tes veroorzaakt." Vanaf nu kunnen mensen de GGD bellen voor een afspraak om zich laten inenten. Vanaf september benadert de GGD di verse groepen actief. Eerst ko men de drugsverslaafden aan de beurt. In september volgen de homoseksuele mannen die vaak seks met anderen hebben, in december de prostituees en hun Manten. Heteroseksuelen met wisselende contacten worden niet actief door de GGD opge zocht. Voor een afspraak voor vaccina tie: afdeling Algemene Gezond heidszorg Preventie van de GGD Zuid-Holland Noord, tel. 071- 5163322. leiden - Peter Silvester uit Ox ford heeft gisteren de gouden speld van de gemeente Leiden ontvangen. De 79-jarige Silves ter is al 32 jaar actief in de ste denband tussen Leiden en Ox ford. In die periode heeft hij verschillende functies vervuld in de organisatie die vanuit Oxford uitwisselingen regelt. Zo was hij jarenlang secretaris van de Culturele sectie en hij algemeen secretaris en vice- voorzitter van de Oxford-Lei- den link. Hij heeft de speld ge kregen voor zijn bijdragen om de banden tussen de twee ste den te versterken. De onder scheiding is hem gisteren uit gereikt door burgemeester Lemstra. Dat gebeurde tijdens een diner in Holiday Inn dat is georganiseerd rond de uitwis seling van de beide steden. leiden - In het LUMC is er op de zaterdag 10 mei, door de Nationale Vereniging van Fi- bromyalgiepatiënten Een drachtig Sterk uitgeroepen tot Nationale Fibromyalgiedag, een informatiemarkt over deze aandoening. Fibromyalgiepati- enten hebben pijn in spieren, peesaanhechtingen en banden die kan leiden tot een gevoel van onmacht en krachtverlies. In locatie Alphen aan den Rijn van het Rijnland Ziekenhuis is er elke tweede dinsdagmiddag vanaf half twee een inloopmid dag voor patiënten met fibro- myalgie. De eerstvolgende is op 13 mei. •V. .1 or Marijn Kramp pen - De woningbouwvereni- gen De Sleutels en Zijl en Vliet iken een stedenbouwkundig eau aan om de woonwijken weerszijden van de Willem Zwijgerlaan in Leiden-Noord ider de loep te nemen. Met na- de toekomst van de Prinses- buurt staat daarbij ter discus- De woningbouwcorporaties, binnenkort fuseren, betwijfe- sterk of dit wijkje nog wel doet aan de eisen van deze Er wordt echter niet gesloopt irdat er nieuwe woningen zijn >ouwd, benadrukken de ordvoerders van de woning- jwverenlgingen. t dit nieuwe plan een opmer- ijke koerswijziging is van de woningbouwverenigingen k samen om en nabij de 2.400 zen in Noord bezitten, geven Leo van Deemter, interim- ecteur van De Sleutels, en win Wollrabe, hoofd vastgoed i Zijl en Vliet, grif toe. Aan- ikelijk wilde Zijl en Vliet de ïsessenbuurt tussen Bem- dkade en Willem de Zwijger- i slechts opknappen. De on- [ige brandpoorten zouden 1 rden afgesloten, de portiek- s gerenoveerd en een deel de boven- en benedenwo- en tot eengezinswoningen 'j heeld. i net plan, concludeert Woll- >e, maar er was ook niet meer (gelijk binnen de beperkte j, (gelijkheden van Zijl en Vliet. n et was roeien met de riemen I je hebt, maar de fusie heeft veranderd", vult Van Deern - aan. „Samen kunnen we veel nier en dat willen we ook tot drukMng brengen in Noord. willen daar een hele mooie k van maken. Dat is het op nmige punten ook al. Kijk roorbeeld naar de Bemhard Ie en Julianakade, dat zijn he- nooie stukjes Noord. En dat len we versterken door onder er de Prinsessenbuurt te ver- uwen. k de Hoven; de huizenblok- aan de noordzijde van de em de Zwijgerlaan worden, iet onderzoek van het ste- bouwkundig bureau betrok- Een manco aan dit wijkje is de portiekflats met hun zij- Jan Leo van Deemter (links) van woningbouwvereniging De Sleutels en Edwin Wollrabe van woningbouwvereniging Zijl en Vliet werken pas aan sloop mee als de bewoners een goed alternatief hebben. Foto: Henk Bouwman kanten naar de Willem de Zwij gerlaan en het mooie Noorder- park staan. Van Deemter: „Dat is met name zonde van het park, waaraan je natuurlijk geweldig kan wonen. Het zou mooi zijn als we de wooncomplexen meer naar het park kunnen richten. Voor de rest voldoen deze wo ningen die net zijn gerenoveerd, goed aan de wensen van de be woners. Uit onderzoek blijkt dat veel bewoners er naar tevreden heid leven." De nieuwe koers van de wo ningbouwverenigingen zal ook niet voorbijgaan aan de wensen van de huurders, benadrukt Van Deemter. „Zij blijven bij ons vooropstaan. We zullen onze huurders nauw betrekken bij onze toekomstplannen. Ook gaan we inventariseren wat hun woonwensen zijn. Zo zouden best wel wat ouderen in Noord naar een seniorenwoning wil len, maar daar zijn er niet veel van. Ook zijn er gezinnen die een huis willen kopen, iets dat ook niet meevalt in deze wijk. Met dat soort wensen kunnen wij rekening houden in onze nieuwe plannen. Ook wordt er niet gesloopt voordat er nieuw bouw staat" Deze voorwaarde gaat ook op voor het wijkontwikkelingsplan van de gemeente. Burgemeester en wethouders hebben daarin te kennen gegeven de portiekflats van De Sleutels aan het Zwarte Pad en het verlengde deel van de Mamixstraat te willen slopen om een groenstrook aan te leg gen tussen de Singel en het Noorderpark. „Wij vinden groen belangrijk", stelt Van Deemter. „Maar wo nen vinden wij nog belangrijker. Wij gaan dus geen 70 huizen slopen voor de aanleg van een groenstrook. Dat doen we alleen maar als we in die buurt nieuwe woningen mogen bouwen. En die woningen moeten Maar zijn voordat de oude worden ge sloopt." Volgens Van Deemter komt er grond voor woningbouw vrij als de gemeente de kruising van de Gooimeerlaan met de Willem de Zwijgerlaan opschuift in de rich ting van de Groenoordhallen. Deze verlegging is noodzakelijk omdat de gemeente de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de huidige kruising in een half ver diepte tunnelbak wil laten zak ken zodat daarbovenop de groenstrook met fiets- en voet paden kan komen te liggen. Een tweede onderdeel uit het gemeentelijke wijkontwikke lingsplan voor Leiden-Noord waar Van Deemter en Wollrabe zich niet in kunnen vinden, is de tweede half verdiepte tunnelbak ter hoogte van de kruising van de Kooilaan. Van Deemter: „Als je het gebied rondom het Kooi- plein echt tot centrum van de wijk wilt verheffen moet je er geen grote bult in de vorm van een halfverdiepte weg, tussen leggen. Dat werM net zo belem merend als een drukke verkeers ader." De twee woningbouw verenigingen geven daarom de voorkeur aan een tunnel. Dat dit een stuk duurder is, beseft Van Deemter. Maar met meervoudig grondgebruik en een gezamen lijke aanpak denkt hij dat het fi nanciële knelpunt een stuk Mei- ner wordt. Vanwege diezelfde plannen voor het Kooiplein en omgeving wil de gemeente ook de flat van Zijl en Vliet aan de Bemhardstraat slopen. Voor deze 47 woningen geldt hetzelfde. Wollrabe: „Eerst moeten de bewoners een goed alternatief hebben voordat wij aan sloop meewerken. De sloop van dit complex komt ons ook wat te snel. Het gebouw is pas in 2013 afgeschreven. Eerder slo pen is financieel niet verstan dig." Maar dat dit de toekomst is voor deze flat en overige delen van het Prinsessenbuurtje, sluiten de woningbouwverenigingen nadrukkelijk niet uit. Een ste denbouwkundig bureau gaat de mogelijkheden voor herstructu rering en modernisering van de ze buurt de komende maanden voor de woningbouwverenigin gen in beeld brengen. n Bert Kulk: Je hoort van de gemeente alleen maar wat niet mag. Maar wat wel mag, wordt niet ver teld." Foto: Mark Lamers drie of vier van mijn medewer kers bij de Sociale Dienst te rechtkomen?" Volgens Kulk stond er bij zijn oude winkel veel meer op de stoep. „Windschermen en grote parasols. De mensen struikel den bij wijze van spreken over de standaards van die parasols maar daar heb ik nooit iemand van de gemeente over gehoord. Nu bij mijn nieuwe zaak is de doorgang zo breed dat er mak kelijk een rolstoel met tractor banden doorheen kan." Kulk ergert zich groen en geel aan het feit dat de gemeente geen alternatieven aandraagt. „Je hoort alleen maar wat niet mag. maar wat u>el mag wordt niet gezegd. Er is hier één keer iemand van Bouwen en Wonen geweest die ik heb gesproken. Een tweede keer is die ambte naar ook langs geweest maar heeft aan de overkant staan Mj- ken en belde later op. Blijkbaar durfde hij niet binnen te ko men." Volgens Kulk is zijn omzet sinds de verhuizing verdubbeld. „En we groeien nog steeds. Daar voor moet iedereen hier hard werken, maar dat geeft niet. Maar als de gemeente haar zin krijgt, worden we hier ver moord. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn." Een woordvoerster van de ge meente laat weten de reclame van Kulk niet aan de welstands- eisen voldoet „En de deuren ook niet. Die zijn in strijd met het Bouwbesluit en de Bouw verordening. Dat heeft betrek king op het feit dat er geen draaiende delen boven een trot toir mogen zijn. Daarom is de aanvraag van Kulk afgewezen." Eric-Jan Berendsen ten hun fietsen tegen de gevel van mijn buren, niet leuk na tuurlijk. Ik heb toen een fietsen- steun langs het fietspad ge maakt die ik 's avonds kan weg halen. Kon ook geen genade vinden in de ogen van de ge meente. Vervolgens was mijn naam te groot op de luifel ge schreven. Dat zou ontsierend staan. Rij eens over de Bree- straat denk ik dan." Maar als Map op de vuurpijl moet Kulk nu de vier grote openslaande deuren aan de voorgevel van zijn winkel weg halen. De deuren zouden te groot zijn, niet passen in de his torische binnenstad en het stadsschoon bederven. Kulk snapt er niets meer van. „Die deuren zijn door een vakman gemaakt. Ze staan mooi, zijn rustiek en doen een beetje boerderijachtig aan in de bin nenstad. Ik heb van niemand in de buurt klachten of bezwaren, behalve van de gemeente. Wat willen ze dan? Twee roldeuren van een voormalige garage?" De deuren zijn volgens de bloe menhandelaar niet breder dan de luifel die er al jaren hangt. „Door die deuren kunnen mijn bloemen en planten uit de wind staan. Anders waaien ze de hele dag om. Moet ik dan die spul len binnen zetten? Dan heb ik minder plek. Zo maakt de ge meente het functioneren van mijn zaak onmogelijk. Daar naast moet een bloemenwinkel uitstraling hebben. Zien doet kopen. Naast mijn vaste Man- tenkring moet ik het namelijk ook van passanten hebben. Ik heb zeven man personeel. Als die deuren wegmoeten, moet ik inkrimpen. Wil Leiden dan dat al ert Kulk snapt zo langzamer- and helemaal niets meer van e gemeente. Sinds hij bijna 1V vee jaar geleden op het Leven- r aal verhuisde van een Meine n aar een grotere locatie heeft ij het aan de stok met de amb- narij. De reclamezuilen voor jn bloemenwinkel vonden 11 een genade in de ogen van 1 eiden, zijn naam staat te groot p de luifel, er waren proble- len met een fietsenrek en als lap op de vuurpijl moet hij nu ier grote, groene deuren weg- alen die, volgens een inspec- eur Stadsschoon, de buurt ouden ontsieren. Kulk begrijpt elemaal niks meer van het be- :id van Leiden. „Lariekoek en mggenzifterij. Ze willen me ge- tof ik kapot maken." lp 22 juni 2001 ging Kulk van zijn oude winkel op de hoek van de Kraaierstraat naar de op een steenworp afstand gelegen voormalige garage van de firma Janson. „De palen van de ben zineinstallatie moesten weg en de mast waaraan het bord met de prijzen hing ook. Het was een BP pompstation en van BP had ik BK gemaakt, Bert Kulk. Uiteindelijk heeft de gemeente mij verplicht op straffe van een dwangsom van 500 euro per week die palen weg te halen." Inmiddels had Kulk de benzine pompen vervangen door pal men. „En, het moet gezegd, met medewerking van de ge meente is er een laad- en los- plek voor mijn winkeldeur ge komen plus parkeerruimte. Maar toen begon het gezeur over fietsenrekken. Klanten zet- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische X middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53564!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15