REGIO Opgelucht ademhalen op vakantie Oegstgeest jaagt pleziervaart weg Uurtje zwemmen is hard nodig V erontwaardigd i NAVRAAG DINSDAG 6 MEI Familieleden, aanhangers van zijn ideeën en de Nederlandse televi siezenders staan vandaag uitgebreid stil bij de dood van Pim Fortuyn, j vandaag De mensen moeten vandaag even aan Fortuyn denken' exact een jaar geleden. Maar er wapperden vanochtend nog niet veel Pim-herdenkingsvlaggen die speciaal zijn gemaakt voor deze dag, waarvan de broers van de ver moorde politicus een landelijke dag 'voor de vrijheid van spreken' willen maken. „Een geweldig initiatiefvindt Noordwijker DENNIS SALMAN, ex-LPF'er en nu actief lid van de Lijst Nieuwe Politiek. Waarom vindt u dat zo gewel dig? „Om een aantal redenen. A: omdat nooit mag worden ver geten wat Fortuyn heeft losge maakt. B: omdat het goed is om in z'n algemeenheid aandacht te besteden aan de vrijheid van meningsuiting. Je moet kunnen blijven zeggen wat je denkt, dat is het wezen van democratie. C: het sluit mooi aan op 4 en 5 mei. Ik vind dat we niet om zo'n dag heen kunnen." Heeft u zelf zo'n herdenkings- vlag aangeschaft? „Ja, die hangt te wapperen aan mijn huis. Verder heb ik er van ochtend niet veel gezien, op weg naar mijn werk. Alleen twee vlaggen die halfstok hingen, maar dat waren geen herdenkingsvlaggen. Kan ook moeilijk, omdat er vooraf maar weinig aandacht aan het initiatief is geschonken en omdat de vlaggen met 25 euro niet goedkoop zijn. Maar of er nou wel of geen vlaggen hangen, maakt niet zoveel uit. Het gaat er meer om dat mensen vandaag even aan Fortuyn denken, er even bij stilstaan wat er met hem is gebeurd." Hoe doet u dat? „Ikheb vanmiddag vrij genomen en ben bij een aantal herden kingsactiviteiten. De doop van de Pim Fortuyn-tulp in de Keuken hof, de bijeenkomst op het Mediapark in Hilversum. Ik vind dat ik daarbij moet zijn. Persoonlijk vind ik ook dat deze dag jaarlijks herdacht moet worden. Dat hoeft dan niet speciaal een Fortuyn- dag te zijn, maar wel een dag waarop aandacht wordt geschonken aan de vrijheid van spreken en de democratie. Een dag tegen het geweld. Dat is de doelstelling van de familie en daar sta ik achter. Maar voor mij is vandaag al speciaal. Ik ben een beetje ontdaan." Waarom? „Vlak na de moord bezochten familieleden en leden van de lijst, waar ook ik op stond, het mortuarium in Rotterdam. Tijdens dat bezoek kregen we een witte roos. Die heb ik thuis op een prikbord geprikt om te laten drogen. De dag van de begrafenis was de roos van het bord afgevallen. Ik heb hem er weer opgeprikt en daarna heeft hij een jaar gehangen. Maar vannacht toen üc op stond, lag hij weer op de grond. Anderen zullen er weinig betekenis aan hechten, maar voor mij was dat heel bijzonder. Een soort signaal dat ik deze dag niet moest vergeten." tekst: Paul de Tombe foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 6 Mei NOORDWIJK - Vooral na de oorlog is het systeem van gezelschaps- reizen sterk ontwikkeld. Vele honderden tochten worden in de vacan- tiemaanden georganiseerd en een belangrijke rol daarbij speelt de touringcar, die zich van de normale bus voor lijndiensten onder scheidt door een grotere mate van luxe en gemak en een beter uit zicht. Die grote vlucht van het touringcarwezen heeft het vorig jaar geleid tot het eerste concours d'élégance voor touringcars in Noord- wijk. Dat werd een succes, en derhalve heeft men er voor dit jaar weer een georganiseerd, dat gisteren op de Koningin Wilhelmina Boulevard werd gehouden. Nu is een concours d'élégance voor perso nenauto's altijd aantrekkelijk doordat in die wagens beeldschone jonkvrouwen plegen mee te rijden, veelal met de wonderlijkst opge dofte honden, die dan gezamenlijk wat om duur glimmende wagens slenteren. Dat streelt het oog. Met touringcars is dat wat moeilijker. Een stoere touringcar heeft een stoere chauffeur nodig en beslist niet een chauffeuse. Het lijkt ons niet zo'n heel bijzondere attractie om een touringcar voor de jury te zien stoppen en de chauffeur wat om zijn wegkasteel te zien drentelen, al of niet voorzien van hond. ANNO 1978, zaterdag 6 mei LEIDEN - Voor de tweede maal begon gisteravond de 'Rommelmarkt Sport In '78' in de Menken-ijshal. De eer van de officiële opening viel te beurt aan de voorzitter van de zestig jaar oude Leidse Reddingsbri gade, de heer Immink. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. SCHRIJVENDE LEZERS COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '50 5^7 ADVERTENTIES ,071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. Hierbij mijn reactie op het artikel 'Pleziervaart teleurgesteld in Oegst geest'. Ik ben het van harte eens met de uitspraak van het lid van de belangenvereniging 'In 't zelfde Schuitje', gedaan tijdens de raads vergadering op donderdag 24 april. Een zeer terechte opmerking dat de booteigenaren aan het lijntje wor den gehouden. Ook ik had een lig plaats binnen de gemeente Oegst geest. Omdat het talud van de oever te schuin afliep voor het grasmaai- en, werd dit door mij onderhouden. Ook werd de walkant achter de be schoeiing welke als gevolg van doorvaart van grotere vaartuigen werd weggezogen, door mij regel matig van andere grond voorzien. Kortom, geen kosten voor de ge meente Oegstgeest. Zelfs de ge meentelijke groenvoorziening kon hier goed mee leven. Als ik lees dat wethouder Meester al een halfjaar de tijd heeft gehad om tot een op lossing te komen, dan schaar ik het uitblijven van een goede en tijdige ligplaatsregeling onder de noemer 'Meesterlijke missers'. Het is jam mer voor de inwoners van deze mooie gemeente dat dit laatste al in meervoudsvorm moet worden ge schreven. Ook het 'sorry jongens, we hebben ons werk niet goed ge daan' vind ik een goedkope afdoe ning van zaken. Voordat er nu echte zaken gedaan kunnen worden, is het vaarseizoen waarschijnlijk al weer ten einde. Het is dan ook om deze reden dat ik de Oegstgeester wateren inmiddels heb verlaten, iets wat misschien uiteindelijk wel de bedoeling van de wethouder was? MJ. Schriek, Oegstgeest. Gelukkig gaan ook niet-zwemmers meedenken aan ons oudere zwemmers, die in beweging moeten blijven en die nu die noodzaak en het genot duur moeten betalen. Wij, vooral alleenstaande ouderen, hebben dat uurtje zwem men heel hard nodig voor onze gezondheid en vooral ook voor onze sociale contacten, een babbeltje maken en op gewekt naar een leeg huis, maar met het gevoel 'we heb ben toch iets om naar uit te kijken' en dat wordt ons afge nomen. Een aantal jaren geleden waren volgens Sport en Recrea tie de jaarabonnementen een vast inkomen. Is dat nu niet meer nodig? Wethouder Pechtold zei wel 'ga maar naar de sociale dienst, die legt het geld er wel bij en dan krijgen de zwembaden toch hun geld'. Maar nee, als je 3 euro's teveel aan pensioen krijgt (w je zelf voor betaald hebt), dan krijg je helemaal niks. i Veel mensen zeggen al dat ze dan maar twee keer pa week gaan, als iedereen dat doet, dan vallen er ondef badpersoneel ontslagen. Moeten de 5 Mei-zwemmet onder lijden dat De Zijl zo duur geworden is en ondfl pech met de vloeren in het 5 Mei bad, dat veel geld g heeft en eigenlijk nog niet goed is. Maar wij hebben! voor over om alleen in die bak met water te zwemmd want wij vragen geen luxe, alleen om voor een niet tj ge prijs onze dagelijkse baantjes te zwemmen. Ria Zonnl Voors Bent u ook zo verontwaardigd over die zuipkeet die er gaat komen op de garenmarkt. Goed idee, wellicht dat ze de keet vlak naast Gall en Gall kunnen zetten, dat bevordert de doorstroom. Wellicht dat we in het jaar 2005 de hele Garenmarkt kunnen volzetten met keten. Vervolgens gaan we de horeca sluiten en maken van k het evenementenplein een alcoholis tenplein. U begrijpt best mijn verontwaardi ging. Je zal er maar wonen. Maar oké, de raad heeft beslist. Daar zal best over zijn nagedacht. Over de locj waarschijnlijk wat minder. Ik sta voor om de keet bij toerbeurt op! oprijlaan van de raadsleden te a 's Kijken hoelang dit voorstel hel uithoudt E. Krorj Miljoenen jaren geleden legden dinosaurussen massaal het loodje wegens onder meer gebrek aan zuurstof. Hadden de voorwereldlijke reptie len minstens een atmosfeer met dertig procent zuurstof nodig, de huidige mens moet het doen met 2i procent zuurstof in de lucht. Met die hoe veelheid kunnen longpatiënten niet uit de voe ten. Ze hebben aanvulling nodig. Nederland telt ongeveer 12.000 medicinale zuurstofgebruikers. Dat aantal groeit ieder jaar gestaag. Vakantie is voor medicinale zuurstofgebruikers niet slechts een kwestie van koffers pakken en wegwezen. Lang van te voren moeten zij zorgen dat op de plek van bestemming zuurstof aanwezig is. Ook voor de rit in de auto, trein of bus moet zorgvul dig worden berekend hoeveel liter medicinale zuurstof per minuut er nodig is voor de gebrui ker. Vliegen met zuurstof is helemaal een verhaal apart. „Zeker na 11 september 2001 zijn vliegmaat schappijen niet happig op het meenemen van zuurstof," zegt dr. M. J. Kampelmacher, die als specialist verbonden is aan het Centrum voor Thuisbeademing in Utrecht. Zuurstof werkt na melijk brandbevorderend. Normaal zit er zo'n 21 procent zuurstof in de lucht. Bij een hoger percentage gaan sommige stoffen zoals olie en vet spontaan ont branden. Aan het reizen met zuurstof zitten daarom nogal wat haken en ogen. Alarmcentrale EuroCross Inter national in Noordwijk neemt patiën ten een groot deel van het werk uit de handen door met buitenlandse zuur stofleveranciers, vliegtuigmaatschap pijen en verzekeringen afspraken te maken over leveringen en vergoedin gen. En zeifis dan gaat het nog wel eens mis. Samen met vijftien grote zuurstofcilin ders in een Zuid-Frans appartement zitten terwijl het vuurwerk je om de oren vliegt. Het overkwam Jan Ber kenhouwer afgelopen zomer. Berkenhouwer (56) uit Alphen aan den Rijn heeft lon gemfyseem en ge bruikt sinds twee jaar medicinale zuurstof. Hij reed samen met zijn vrouw in zijn met airco uitgeruste auto naar Frankrijk. „Dat gevoel van vrijheid is onbetaalbaar." Die vrijheid is mogelijk omdat hij over een zuurstofkoffer be schikt. Dit is een zuurstofconcentrator die aangesloten is op de motor van de auto. Het apparaat heeft het uiterlijk van een Samsonite-koffer en staat achter de be stuurdersstoel. „Zo dra ik ga rijden zet ik de koffer aan die ver volgens zuurstof uit de omgeving aan zuigt. De lucht wordt gezeefd waardoor een hoog percentage zuurstof overblijft.'' Halverwege Frankrijk maken Berkenhouwer en zijn vrouw Geertje een tussenstop om te overnachten in een hotel. „Ik koppel de zuurstofkoffer los en neem hem met de an dere bagage mee naar de hotelkamer. Daar sluit ik het apparaat weer via een verloop stekker aan op de net spanning." Door de stilte van de nacht zwelt het zuchtende geluid van de concen trator, ongeveer 50 decibel, ondraaglijk aan. „De geluidsover last is een probleem dat nog te weinig onderkend wordt," beaamt Kampelmacher. Maar een concentrator is goedkoper dan vloeibare zuurstof. „Na plaat sing heb je er nauwelijks meer omkijken naar." „Wie op vakantie gaat, doet er goed aan een brief mee te nemen van de behandelend speci alist waarin staat welke medicijnen en hoeveel zuurstof hij gebruikt," zegt Berkenhouwer. „Dit voorkomt problemen bij de grens." Bij aankomst in het plaatsje Bacarat stond dc medewerker van de Franse zuurstofleverancier het echtpaar al op te wachten met zeventien grote cilinders. Tussen de dokter van EuroCross en de Franse leverancier moet een misverstand ontstaan zijn. Jansen had genoeg aan drie grote zuurstofcilinders. „Echter, de zwetende Frans man bleef maar nieuwe cilinders naar de eerste verdieping van het appartement brengen." Ber kenhouwer bleek de Franse taal niet genoeg te beheersen om de Fransman te stuiten in zijn werkzaamheden. Het appartementje grensde aan een pleintje waar 's avonds een groot vuur werk plaats vond. Berkenhouwen „Nogal span nend, die combinatie van vuurwerk en cilin ders." Volgens Wim Broekhof, manager bij EuroCross, komen dit soort misverstanden zelden voor. „De artsen van EuroCross gaan uit van het ver- bruik dat de specialist voor schrijft." geeft Broekhof aan. „Natuurlijk is zo'n groot aantal cilinders vervelend, maar een tekort aan zuurstof is een regelrechte ramp." Wie kiest voor bus of trein binnen Ne derland heeft het een stuk makke lijker. De Nederlandse Spoorwegen en de bus maatschappijen vinden het reizen met zuurstof geen probleem. Het handigst is om een draag baar vaatje met vloeibare zuurstof mee te ne men, goed voor zo'n vijf tot zeven uur onge stoord ademen. Op de plek van bestemming moet het vaatje dan weer bijgevuld worden. De zuurstofleverancier of EuroCross zorgen ervoor dat de moedertank gereed staat in het vakantie huisje of de hotelkamer. Groot voordeel van het vloeibare systeem: geruisloos en relatief licht. Wie kiest voor kleine, draagbare cilinders kan slechts korte stukjes reizen. De cilinders bevat ten zuurstof in gasvorm en zijn daarom gauw leeg. Ook is de cilinder gemaakt van zwaar ma teriaal, omdat de zuurstof onder hoge druk staat. „De kleine cilinders zijn eigenlijk meer bedoeld als aanvulling, als je een even op een terrasje wilt zitten of een korte wandeling wil maken. Maar dat kan natuurlijk ook met het vaatje." verklaart de Leidse Annie Baam (67). Door haar sterk afgenomen longcapaciteit ge bruikt ze sinds vijf jaar medicinale zuurstof. Het echtpaar Baarn maakt het liefst korte uitstapjes in Nederland. Baarn raadt aan om bij het boe ken van een hotel direct aan te geven-dat je me dicinale zuurstof gebruikt. De consequentie is dat de zuurstofleverancier óf zuurstofcilinders óf een moedervat met vloeibare zuurstof op de kamer zet. Het afvullen van het vaatje geeft een sissend geluid. Niet hoorbaar voor de mensen in de belendende hotelkamer. „Vervelende re acties van hotelgasten heb ik nog nooit gehad. Mensen kijken even naar mijn neusbril en dan kijk ik vrolijk terug. Het is maar net hoe je er zelf mee om gaat, denkt Baam. Het echtpaar Nienhuis uit Alphen aan den Rijn was dit jaar van plan om naar Kreta te gaan met Aegean Airlines. EuroCross zou zuurstof rege len. De reis bij reisorganisa tie VakantieZon in Amster dam was al geboekt, toen bleek dat Euro- Cross geen over eenkomst had met de char termaat schappij. Dan maar op eigen houtje een cilinder meenemen? Sterk af te raden, want zuurstof valt onder de gevaarlijke stoffen. De meeste Ne derlandse vliegtuig maatschap pijen heb ben hun ei gen, speciaal Zuurstof verklaard Zuurstofcilinders. De zuurstofleveranci zorgt voor de levering en navulling van d cilinders. De grote cilinder kent iedereetj wel eens in het ziekenhuis is geweest. De kleine cilinder lijkt op de zuurstofcilinde van duikers. Bevat zuurstof in gasvorm. Zuurstofconcentrator. Dit apparaat zuig omgevingslucht aan. De lucht wordt gez waardoor een hoog percentage zuurstof overblijft. De zuurstofkoffer van Samson ook een concentrator, die wordt gebruikj door mensen die voor hun werk veel op zijn, bijvoorbeeld vertegenwoordigers of| tografen. Kost rond de 6000 euro. Wordt sommige gevallen vergoed door het ziek» fonds of verzekering. Vloeibare zuurstof. Een recente ontwikld ling in dc zuurstoftoediening. Dit systeen bestaat uit een moedervat met een inhou van ongeveer 350 liter vloeibare zuurstof, plus een draagbaar vaatje. De gebruiker k dit zelf bijvullen vanuit het moedervat. geprepareerde cilinders. Ook is er een limij aan het aantal cilinders dat mee mag. Zuil is zwaar, dus vliegmaatschappijen nemen] liefst zo min mogelijk van mee. Hoe zwaan het vliegtuig, hoe meer brandstof het nodij heeft. „Dat er weinig zuurstof aan boord is merken: een zwaar hoofd komt niet door fl vliegen, maar door te weinig zuurstof," zes Kampeimacht er. De Griekse vliegmaatschappij gaf toestemJ voor een kleine cijinder van tweeëneenhal ter die het echtpaar zelf zou moeten meeni men. Het eerste probleem dook op. Deze 1 veelheid bleek te weinigom naar Kreta tel gen. Op het eiland zelf zou EuroCross dani zuurstofvoorziening via de Griekse leveran regelen. Het tweede probleem deed zich gt den. Omdat Eurocross geen spijkerharde n ling met Aegean Airlines kon treffen voor v doende medicinale zuurstof voor Jet Nienl trok de organisatie zich helemaal terug. Wi Broekhof van EuroCross: „We willen all een antwoording nemen voor het hele traject.! om de gezondheid van de patiënt niet in g te brengen. Ook kan EuroCross betere pri spraken maken met zuurstofleveranciers e vliegmaatschappijen. Om de patiënten get enkel risico te lopen maakt Eurocross over algemeen alleen afspraken met Nederland vliegmaatschappijen. „We maken nogal ee mee dat overeenkomsten met buitenlands vliegmaatschappijen niet waterdicht zijn. 1 aard staat het de patiënt vrij om zelf zuurst regelen, maar wij raden het ten sterkste af. Specialist Kampelmacher bevestigt de gevt „De cabinedruk in het vliegtuig is te vergel met een verblijf in de bergen op een hoogt 2400 meter. Het lichaam heeft moeite het zuurstofgehalte in het bloed op te houden. Je gaat hyperventilera het hart moet harder pompen." Jet Nienhuis kan letterlijk en fig lijk opgelucht adem halen. Reil ganisatie VakantieZon in Amst dam toonde begrip voor haar d lemma en annuleerde de reis 0 Aegean Airlines. Mét volledige) ruggave van de aanbetaling. Ni huis moest op zoek naar een s< gelijke reis maar dan met een f derlandse vliegmaatschappij. I* lang zoeken vond ze een reis 11 Kreta met de Nederlandse vlieg maatschappij Martinair. Deze maatschappij heeft wel een ca tract met Eurocross en zorgt tij de heen- en terugreis voor de l digde medicinale zuurstof. Nie huis. wijzer geworden: „Ik heb geboekt nadat ik zeker wist dat zuurstofvoorziening geregeld 1 Eurocross voegt hier nog aan t| „Boek zo vroeg mogelijk. VanM het gewicht kan er altijd maari beperkte hoeveelheid medicinj zuurstof mee aan boord van et vliegtuig. Als andere zuurs tofgi bruikers eerder boeken, grijp j Dan zit er niets anders op dan een andere vlucht of zelfs een dere bestemming te kiezen. De zuurstofkoffer maakt verre reizen voor longpatiënten mogelijk. Foto: Engel Lameijer Annette Lameijer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14