X weer open voor publiek mm Contemplatie op historische grond ts betwist doodsoorzaak bewoners Leids verzorgingshuis ■BH Conflict met LWO uitgepraat 'Ik wist dat hij veel deed, maar zoveel...' Straf voor slaan met startkabels Uitgekeken op uw college's www.autoheemskerk.com UISMAN MOOI, zaterdag 14 juni 2003 Calve heeft 6 nieuwe sauzen, die je dagelijks over je maaltijd heen kan scheppen, Calvé Today. Deze milde en lichte sauzen zijn direct te gebruiken bij zowel groenten, aardappelen, vlees als vis. Calvé Today heeft 33" o lichtere sauzen, waardoor je elke dag -«o*» de warme maaltijd extra lekker - V-."iLv- kan maken. Calvé Today is er in de volgende smaken: Frisse Bieslooksaus. Mosterd-Honing- saus. Tuinkruidensaus. Tomaat- Basilicumsaus. Kerrie-Paprika- saus en een Verse Pepersaus a REGIO Alphen wil rtiersplicht nscherpen Pronkstukken n Noordwijks ateel verzameld LEI DE vrijdag 2 mei 2003 st 8c Werk' in Isgehoorzaal Rechtenstudenten en juristen kunnen op don- 15 en vrijdag 16 mei men aan de 'Landelijke Sr Werk Dagen'. Sinds irordt dit jaarlijkse evene- op zo'n duizend be- afkomen, in de Leid- Isgehoorzaal gehouden, jrdag vertellen juristen als Vollenhoven, L. Brink - C. Korvinus en J. van der iver hun studie en carri- loop. Vrijdag is er een ba- irkt voor juristen in de ikerk. Vrijdag 6 juni is er n 'terugkomdag'. Bezoe- ïn de banenmarkt kun- in stagemogelijkheden ken of zelfs sollicitatiege en voeren. beurs voor en en planten - Goed nieuws voor tuin- ibers. ledereen die plan den wil ruilen is zater- lei van 11.00 tot 13.00 ;om op de planten- en ilbeurs bij Tuinvereni- is Buiten'. De ruilbeurs its tegenover het ver- igebouw aan het Joop npad 16 in wijkpark gelegen tussen de Me en de Willem de Zwij- door Robbert Minkhorst leiden - Cultureel centrum de X in Leiden is weer open voor pu bliek. Het Volkshuis is niet langer verboden terrein voor de X na een gesprek met het bestuur van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO). De LWO, waar het Volkshuis een onderdeel van is, en de X hebben hun conflict bijgelegd. Het centrum huurt ruimtes in het Volkshuis. Nadat na een on geluk met een muziekband olie- schade was ontstaan in het ge bouw aan de Apothekersdijk, was voor het beheer van het Volkshuis de maat vol. Het eiste een borgsom van de X, die het centrum echter weigerde te be talen. Daarop verbood het Volkshuis de X de toegang tot het pand. Alleen van het kan toortje mochten medewerkers gebruik maken. De X en de LWO liggen vaker met elkaar over hoop; zo kan het cultureel cen trum de opgelegde huurverho ging niet betalen. Bestuurslid Ferry Rigault meldt dat de X de activiteiten weer op pakt nu er contact is geweest met het bestuur. Dat heeft het Volkshuis teruggefloten. Zo is afgesproken dat het centrum geen borgsom hoeft te betalen. „We kunnen zonder problemen weer leuke dingen organiseren. Over de schade zijn goede af spraken gemaakt. Een deel beta len we zelf, een deel de verzeke ring. De kou is uit de lucht De borgsom van tafel." Rigault is opgelucht nu een 'sympathieke oplossing is ge vonden'. Een minder prettige was ook mogelijk geweest, geeft hij aan. Als de X en de LWO er niet snel uit waren gekomen, dan was het bestuur van het centrum naar de rechter ge stapt. „En gelukkig was dat niet nodig." Daarmee hoeft ook wethouder Alexander Pechtold (D66/cul- tuur) niet meer in te grijpen. Niet dat de X daar nou zo blij mee zou rijn geweest. „We za ten helemaal niet te wachten op bemiddeling", zegt voorzitter Si- nan Cengiz. „Hij speelt een ne gatieve rol in deze zaak." Pecht old wil dat de X verhuist naar het Muziekhuis annex de Q-bus. Het centrum verzet zich daarte gen. Cengiz: „Wethouders wil is wet. Zijn ambtenaren rijn flexi- ber." „Wij hebben goede hoop dat dit probleem zo is opgelost met de X", laat voorlichtster Saskia van der Knaap van de LWO weten. „Wij gaan er van uit dat ons be stuur een goede inschatting heeft gemaakt. Daar varen we blind op." leiden - De koninklijke onderscheiding kwam twee dagen na de jaar lijkse lintjesregen, maar was er niet minder om. Leo Levie (56), sinds 1977 secretaris van de Leidse Synagoge, werd gisteren ten overstaan van een volle synagoge in de schijnwerpers gezet. Zijn huldiging tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau had twee dagen later plaats, om dat 29 april de joodse gedenkdag voor de holocaust is. Naast zijn werk voor de Leidse Synagoge was Levie in 1982 ook een van de oprichters van het Joods Studiecentrum, is hij sinds 1980 secre taris van de Vrienden van de Leidse Synagoge', werd hij in 1955 voor zitter van de 'Joodse Bejaardensociëteit 55+' en kwam daar vier jaar later ook nog eens het voorzitterschap van de Culturele Commissie van de Loge Hollandia van B'nai Brith. En alsof dat nog niet genoeg is, vervult hij ook nog het penningmeesterschap van de stichting Joods Tehuis voor Bejaarden en maakt hij deel uit van de redactie van het blad Misjpoge en het bestuur van het genootschap Nederland-lsraël en het Leids Weeshuis. „Het is me daar een doopceel", sprak waarne mend burgemeester Lemstra bewonderend over de gedecoreerde, die alle loftuitingen een tikkeltje beduusd over zich heen liet komen. En ook voor veel aanwezigen was de opsomming onverwacht lang. „Ik wist dat hij veel deed, maar zoveel... Wist jij dat", vroeg een van de genodigden aan haar buurman. Gisteren was Levie's familie aanwezig en zijn vele medebestuursleden. Zaterdag worden de feestelijkheden nog eens dunnetjes overgedaan met de veertig families tellende Jood se gemeenschap in Leiden. Het wordt hem echt door iedereen van harte gegund, vertelde B. Cohn van het synagogebestuur, na afloop, „ledereen die ik vooraf op de hoogte stelde van deze gebeurtenis was opgetogen over deze onder scheiding. Vaak zijn er altijd wel een paar mensen die vraagtekens plaatsen bij zo'n toekenning, maar bij Levie was iedereen het er over eens. Deze man verdient het echt." Foto: Mark Lamers den hjlag/leiden - Twee Haagse broers van 22 en 25 jaar oud rijn gisteren tot cel- en werkstraffen veroordeeld voor het aftuigen van een man op de Rijnsburger- weg in Leiden eerder dit jaar. De mannen reden op 27 februa ri op de Rijnsburgerweg en za gen dat er een aanrijding had plaatsgehad. Gisteren verklaar den ze dat ze 'hun hulp wilden aanbieden', toen een van de be trokkenen bij het ongeval hen ineens zou hebben uitgeschol den. Toen die man -die net als de broers van Turkse afkomst was- rotdingen over hun moe der riep, werden ze woedend. „In onze cultuur is het absoluut onacceptabel om dingen over iemands moeder te roepen.", zei de oudste broer. Hij stompte de man in het gericht. Ook rijn jongere broer liet zich niet on betuigd. Hij pakte een grote stok en de startkabels en samen ram den ze op het slachtoffer in. De stok lag achterin de auto, omdat de hond van de oudste broer er regelmatig mee zou hebben ge speeld. De 25-jarige man moest zich gisteren ook verantwoor den voor de verwaarlozing van deze Turkse berghond. De oudere broer kreeg een cel straf van 151 dagen, waarvan negentig dagen voorwaardelijk, en een werkstraf van veertig uur opgelegd. Omdat hij al een lan ge periode in voorarrest heeft gezeten, mag hij nu de gevange nis verlaten. Zijn jongere broer werd veroordeeld tot een cel straf van zestig dagen, waarvan 53 dagen voorwaardelijk en een werkstraf van honderdtwintig uur. De oudste broer krijgt rijn hond niet meer terug. Het is twijfelachtig of s van het Leidse verzor- 't Huis op de Waard ierleden aan het griepvi- (advertenties) Morgen vindt u de baan die bij u past in rus influenza A. Dat zegt me disch adviseur F. Weijenborg van het tehuis aan de Kaarsen makersstraat. Hij heeft de medische dossiers van de bewoners onderzocht die de afgelopen maanden zijn overleden. Hij heeft niet kunnen vaststellen dat er bewoners aan het virus rijn overleden dat in een verpleeghuis in Groningen het leven heeft geëist van twaalf ouderen. „Het spoor liep dood", aldus Weijenborg, huisarts in Leiden. Daarmee neemt hij afstand van de verpleegkundig manager van 't Huis op de Waard. Die ver klaarde maandag in deze krant dat 'aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid' drie tot vier bewoners rijn omgekomen door het influenza A-virus, mogelijk zelfs zeven of acht. „Ik heb daar m'n twijfels over", reageert Weijenborg. „Het is niet hard te maken." Hij zegt dat aan alle bewoners wel de griep prik is aangeboden. „En ik maak zelden mee dat iemand de griepprik weigert. Ondanks een prik kan er toch griep optreden. Volgens een GGD-internetsite geeft de prik zeventig tot negentig procent bescherming. De woordvoerster van de GGD Zuid-Holland Noord in Leiden zegt dat het vaccin tegen griep elk jaar weer anders kan rijn. „De kans bestaat dat iemand niet de juiste antistoffen aan maakt." De GGD is er door het verzor gingshuis pas bijgehaald toen het aantal slachtoffers over het hoogtepunt heen was. „Voor ons was er geen reden om aan vullend onderzoek te doen", al dus de woordvoerster. Medisch adviseur Weijenborg van 't Huis op de Waard: „De huisartsen van de bewoners hebben geen overzicht van wat er in de rest van het huis ge beurt. In Groningen was het zo voor de hand liggend dat er iets bijzonders aan de hand was." In Groningen ging het om een verpleeghuis waar de bewoners geen eigen huisarts hebben, maar een verpleeghuisarts de medisch zorg doet Weijenborg zegt dat er de afge lopen maanden wel een 'piek' in het aantal overleden bewoners is geweest. „Maar dat is niet on gewoon in die periode van het jaar." (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UTecMeeDBSlfcE R K Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R- (071) 331 28 66 (advertenties) Naar bed, naar bed... met LIGNE ROSET. LIGNE ROSET :.:"f Bed zoals getoond exclusief bedinhoud «2969,- Overtrekset Mistolino '"«375,- kado bij aankoop van Ligne R osel's beroemde Maly bed. Tomos Loekie i 100% service meer dan 100 modellen (kwaliteit in tweewielers wieiers b.v. mdaal 76 Leiden 071-5131515 loek Willem de Zwiigeriaan gieten Tel.: 071 -568 06 80 HINK SCHUIFPUIEN een schuifpui van Lieftink geeft jStijl en cachet aan uw woning, ïze schuifpuien zijn er in talloze Uitvoeringen. In eigen fabriek kervaardigd van hoogwaardig (inium of kunststof. Met beglazing naar keuze en voorzien van M0-keur. In onze showroom doet u de mooiste ideeën op. Calvé Today maakt de dagelijkse maaltijd weer bijzonder! I^Oük Voorde liefhebber. Cc!^> Mora loempia's herken je aan de MMM... De nieuwe verbeterde Mora loempia's zijn vanaf nu nog lekkerder i en herkenbaar aan de mmm-en. Niet alleen op de verpakking, maar ook op de krokante flens! Daarnaast introduceert Mora een verrassend nieuwe loempia: de Mora Loempia Pittig Gehakt. Met een rood-oranje flens en rijk gevuld met pittig gekruid gehakt en knapperige groenten! «ïC s De lekkerste loempia's herken je aan de mmm... van Mora! Vredevoogdtuin van Universiteit Leiden een oase van stilte en rust Het Leidsch Dagblad houdt samen met de Hortus Botanicus van de Universiteit Leiden een Open Tuindag op zaterdag 14 juni. Wie aan de Tuindag wil meedoen en in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Zoeterwoude of Voorschoten woont, kan zich tot 17 mei opgeven via tel. 071-5356362 of per e-mail: t.collee- bark@hdc.nl. Het Leidsch Dagblad publiceert van tevoren de namen van de deelnemers en maakt een kaart, zodat lezers de adressen gemakkelijk kunnen vinden. Aan de Tuindag is een publieksprijs verbonden. leiden - De Vredevoogdtuin achter 'de Oude UB' aan het Ra penburg 70 is een goed bewaard geheim. Een smal, lang steegje met het opschrift 'Begijnhof leidt ernaar toe, maar slechts weinigen nemen op een door deweekse dag de moeite om eens te kijken wat er aan het einde ligt. Jammer, vindt univer sitair ambtenaar Kees Dwars- huis dat. „De Vredevoogdtuin is echt een oase van stüte en rust in de drukke stad", zegt hij. „Hier kunnen mensen tot zich zelf komen. Het is een tuin die uitnodigt tot contemplatie." Al leen het personeel van het be stuursbureau van de universiteit is er op zonnige dagen te vin den: er staan banken en tafels waar rij in lunchtijd hun boter hammetjes opeten en een enke- Kees Dwarshuis: „De Vredevoogdtuin is een oase van stilte en rust in de drukke stad." Foto: Mark Lamers le keer komt er een verdwaalde toerist. De openbaar toegankelijke Vre devoogdtuin is genoemd naar Loek Vredevoogd, die tot eind vorig jaar voorzitter was van het College van Bestuur. Hij leidde de universiteit door de moeilijke jaren '90. Er moest bezuinigd worden, het aantal studenten nam af en ook inhoudelijk zocht rij naar een nieuwe koers. Vre devoogd bracht nieuw elan en werd daarvoor beloond met een bronzen beeld, dat nu tegen een muur van het bestuursbureau staat. Ook onderging dat deel van de tuin een herinrichting. Er staan nu zes haagbeuken en vijf sokkels. Wie weet komen daar nog eens beeldjes op te staan van andere, toekomstige univer siteitsbestuurders. De Vredevoogdtuin staat op his torische grond. Vanaf het mid den van de vijftiende eeuw stond hier een klooster dat 'Fa- liede Bagijnhof heette. Het bleef tot aan de Reformatie in ge bruik. In 1586 kreeg de universi teit er de beschikking over stu denten en docenten gingen in de huizen van de begijnen wo nen en de kapel werd verbouwd tot universiteitsbibliotheek, een anatomisch theater en een schermschool. In de loop der eeuwen is er aan het complex heel wat afgebroken en bijge bouwd, maar steeds bleef het complex bij de universiteit in gebruik. Ook de kapel, waarin nu universitaire ambtenaren werken, is nog altijd als zodanig te herkennen. In 1997 was de laatste verbouwing: toen vestig den het College van Bestuur en de universitaire ambtenaren zich er. Achter de Oude UB, zoals het complex ook wel heet, lag voor de verbouwing al een (kleine) hof. Midden jaren '90 verkocht de universiteit een overtollig pand aan de Kloksteeg, maar de daarachter gelegen tuin hield rij zelf: die voegde rij samen met wat rij al had. Het verschil is nog altijd te zien: de voormalige 'Kloksteegtuin' ligt hoger in het landschap. Omdat 'Het Pren tenkabinet' ooit eigendom was van hoogleraar neerlandistiek Albert Verweij, besloot de uni versiteit om een blinde muur van het bestuursbureau te reser veren voor rijn gedicht 'Stoa'. De inrichting van de Vrede voogdtuin is simpel gehouden: een grasperk, maagdenpalm, buxus en een paar forse bomen domineren. Pronkstuk is een grote paardekastanje in het 'Al- bert Verweij'-deel. Ruimte, rust en het gevoel van continuïteit, daar gaat het om, meent Dwars huis. „In de vijftiende eeuw was er hier al een gemeenschap die in contemplatie naar kennis zocht en nu nog altijd. Dat vind ik altijd weer heel boeiend." Wilfred Simons Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn el. 0172 46 96 70 - www.lleftink.nl Openingslijden showroom: dag t/m vrijdag van 9.30 lot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9