Heineken koopt brouwer BBAG ECONOMIE Steeds meer bonden moeten snijden in banen Opvolger Swissair vrijwel vleugellam Nieuwe aanklachten in Enron-schandaal Reiswereld vreest misbruik klantgegevens door KLM Marktleider in Centraal Europa na grootste overname in historie Zweed Moberg wordt nieuwe topman Ahold Euro schiet verder omhoog Prijs postzegel moet omlaag Sloop grootste postsorteercentrum Unilever merkt gevolgen van tragere kooplust ook Icing dreigt in ervezelfabriek m Vakbond FNV Bond- n dreigt met een staking ibriek voor supervezels rwaron. Het bedrijf moet |c maandag een CAO i afgesloten, aldus on- idelaar Kedde van FNV enoten. Het overleg over »uwe CAO is onlangs lopen over een nieuwe bel en de winstdelingsre- De drie andere vakbon- llen wel verder praten, ormalig Akzo-bedrijf luizend werknemers in n, Delfzijl en Emmen. iken kogelwerende ves- heepskabels en andere en flexibele materialen. st gedaald bij t Disney celes - De winst van het kaan se amusementscon- falt Disney is het afgelo- irartaal gedaald van 438 56 miljoen dollar. De om- eg van 7 miljard dollar ,47 miljard. De omzet van maparken van Disney lie- [i stijging zien. Dit werd veroorzaakt door hogere igsprijzen. De tv-zenders en ook meer geld in het Zo ontving ABC meer in adverteerders. Disney erde ook van het succes ms als Sweet homeAlaba- The Santa Claus 2. nje profiteert oorlog Irak Spanje profiteert als vliegbestemming van ikerheid waarin Turkije •rde tijdens de Irak-oor- it aantal boekingen voor ties van Nederlanders lanje is tot half april met ;ent gestegen, dat naar je is 19 procent gedaald leken met vorig jaar. Dat de ANVR bekendgemaakt, e zomerse vakantiegan- 0at 30 procent naar Span- brocent naar Turkije. Het aantal geboekte zomerva- S lag tot en met half april :ent onder dat van dezelf- fiode vorig jaar. Het Verre p is het meest uit de gra- laakt. Hier zijn 31 procent zomervakanties naartoe iwvakker door iss vaker ziek «dam - Uitvoerders in de 'hebben vaak last van Metselaars melden zich Lmdat ze last van hun rug i ledematen hebben. Dat iiit onderzoek van het imisch Instituut voor de nijverheid naar ziektever in deze sector. Vorig jaar Ier bouwvakkers het ziek- iuim flink gestegen. In png het om 6,4 procent, jaar om 7 procent. Bij de ggevende en administra- nedewerkers was de stij- an 3 naar 3,1 procent veel >er- (mobieltje op anse markt i - Vanaf volgende week f het Japanse telecomcon- JoCoMo een mobiele te- i op de markt die kan m gedragen als een pols je. De Wristomo weegt :am en ziet er uit als een uitgevallen horloge. Door ee knoppen te drukken e drager er een gsm van n. Het Japanse concern te gisteren bekend dat zijn aterbestendige pols-gsm ivia internet te bestellen )rlopig alleen in Japan, pparaat kost 37.000 yen veer 260 euro). izet apparaten iken stagneert rmeer - In 2002 werd on- r evenveel geld uitgegeven uishoudelijke apparaten {Bezetters en koelkasten het jaar ervoor: 2,35 mil- uro. Dat zegt brancheor- ïtie Viehan, die 22 leden e samen circa 95 procent e markt vertegenwoordi- )e consument koos wel uxere apparatuur. De to- mzet kwam hierdoor uit '5 miljard euro. In 2001 rde de branche nog een igvan 10 procent in de 'en. In 2002 bedroeg die ig slechts 1 procent. Uit- ters vormen de koffiezet ten, vooral door de tvan de Senseo Crema. AL grootste hipmachines ioven - ASML uit Veldho- 's werelds grootste fabri- 'an chipmachines. Het rlandse concern heeft vol- underzoeksbureau Gart- ataquest een marktaan- 'an 54 procent. ASML ver volgens Dataquest vorig oor 1,5 miljard dollar aan aachines. De wereldmarkt chipmachines wordt ge- op 2,8 miljard dollar. De t voor chipmachines staat onder druk en ASML is al me tijd verliesgevend. vrijdag 2 mei 2003 amsterdam/gpd-anp - Heineken koopt voor 1,9 miljard euro de Oostenrijkse brouwer BBAG en haar dochter Brau Union. Daar mee verwerft het brouwerscon cern het marktleiderschap in Cen traal Europa. Het is de grootste overname van Heineken tot nu toe. Bekende merken van BBAG zijn Zipfer, Gösser en Edelweis. Naast bier is BBAG ook actief in mineraalwater onder meer het merk Garsteiner, vruchtensap (Pago) en vastgoed. „Samen met BBAG vormen we de leidende brouwerij in Centraal-Europa", aldus Heineken-topman Ruys. Heineken heeft steun van de be langrijkste aandeelhouders van BBAG. Het bedrijf is voor 67,5 procent in handen van Getran- ke-Beteiligungs-AG (Gebag). Het bestuur zegt 'unaniem' achter de overname te staan en advi seert de overige aandeelhouders hun stukken aan te bieden. Heineken neemt in eerste in stantie Gebag over voor 769 mil joen euro. Als deze transactie is afgehandeld zal de brouwer een bod doen op de overige stukken BBAG en zijn beursgenoteerde dochter Brau Union. Aandeel houders krijgen een bonus van respectievelijk 34 en 45 procent ten opzichte van de koersen op De bierbrouwerij van Heineken in Den Bosch. Foto: ANP 30 april. In de laatste drie maan den van 2003 moet de zaak be klonken zijn. Heineken heeft nu nog geen sterke positie in Centraal Euro pa. Met de overname van BBAG verandert dat radicaal. In 8 van de 13 landen in deze regio wordt Heineken marktleider, namelijk Oostenrijk, Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Slowakije, Macedonië en Alba nië. In Kroatië wordt Heineken nummer twee. Alle activiteiten van Heineken, BBAG en Brau Union in Centraal Europa wor den samengevoegd in een be drijf dat zal gaan opereren on der de naam Brau Union. De bierconsumptie in Centraal Europa groeit volgens Heineken de komende vijf jaar met 3 pro cent per jaar. Dat is sneller dan de in West Europa en de VS. In totaal dronken de Centraal Eu ropeanen 92 miljoen hectoliter in 2002, goed voor 7 procent van de wereldwijde bierconsumptie. Heineken, BBAG en Brau Union hebben samen een marktaan deel van 27 procent in deze markt. Heineken verkocht in 2002 108,9 miljoen hectoliter bier. Heineken verwacht door de aankoop ook meer Heineken en Amstel te gaan verkopen in Cen traal Europa. Via gezamenlijke kostenbesparingen bij inkoop, marketing en distributie hoopt Heineken vanaf 2007 ongeveer 40 miljoen euro per jaar te kun nen besparen. BBAG maakte in januari bekend dat het op zoek zou gaan naar een zakelijke partner. In novem ber verkocht de Duitse groot aandeelhouder Oetker/Radeber- ger zijn belang van 27,2 procent aan de groep Oostenrijkse brou wersfamilies die de meerderheid heeft. De afgelopen jaren zijn al heel wat brouwers in de wereld over genomen door grotere branche genoten. Heineken heeft zich bij dit fusieproces terughoudend opgesteld, maar maakte eerder al duidelijk zijn partijtje te zullen meeblazen. zaandam/anp - Ahold heeft vandaag de Zweed Anders Mo berg voorgedragen als nieuwe bestuursvoorzitter. De 53-jarige Moberg volgt Cees van der Hoe ven op, die eerder dit jaar op stapte na boekhoudkundige malversaties bij de Amerikaanse dochteronderneming US Food service. Moberg heeft van 1970 tot 1999 voor het Zweedse Ikea gewerkt. Dertien jaar gaf hij samen met oprichter Ingvar Kamprad lei ding aan dit meubelconcem. In 1999 stapte hij over naar de Amerikaanse doe-het-zelfketen en meubelverkoper Home De pot. Moberg wordt de tweede bui tenlandse topman van Ahold. Van 1989 tot 1992 vervulde de Belg Pierre Everaert de hoogste rotterdam/anp - De prijs van een postzegel voor een gewone brief moet omlaag van 39 naar 32 cent. Dat hebben enkele medewer kers van de toezichthouder op de postmarkt Opta in het eco- nomenblad ESB geschreven. Het kabinet besloot juist eind vorig jaar dat het post- en logis tieke bedrijf TPG zijn posttarie- ven tot 2007 niet mag verande ren. Volgens de auteurs boekt TPG nu een 'bovenmatige' winst op de activiteiten waarop het een monopolie heeft, zoals het rondbrengen van brieven tot 100 gram. De overheid moet er juist op toezien dat dit niet gebeurt, stel len de schrijvers. Met het besluit tot bevriezing beschermt het ka binet volgens de Opta-mensen de consument onvoldoende te gen te hoge tarieven. TPG kan dankzij die 'extra' winst concur renten op bijvoorbeeld de vrije logistieke markt buiten spel zet ten, aldus de auteurs. Door bevriezing van de postta- rieven boekt TPG over de ko mende vier jaar een 'bovenmati ge' winst van 750 miljoen euro, stellen de Opta-medewerkers. Het kabinet heeft de belangen van TPG zwaarder laten wegen dan de publieke belangen, me nen de auteurs. De Tweede Kamer moet zich nog buigen over het bevrie zingsplan. TPG wil die prijs juist opschroeven. functie bij het concern. Daarna kreeg Van der Hoeven de lei ding. Van der Hoeven werd be schouwd als een van de succes volste managers van Nederland totdat 24 februari bleek dat bij Ahold met de boekhouding was gerommeld. De benoeming van Moberg is opvallend, omdat een deel van de problemen van Ahold ook in Zweden ligt. Daarbij gaat het om een samenwerkingsverband met het Zweedse ICA, waarvan de cijfers mogelijk niet op cor recte wijze in de concemboek- houding zijn beland. De tijdelijke topman van Ahold, president-commissaris Henny de Ruiter, zegt 'bijzonder ver heugd' te zijn over de komst van Moberg. De Ruiter roemt vooral diens internationale ervaring. Anders Moberg. Foto: ANP De aandeelhouders moeten nog met de voordracht van de nieu we topman instemmen. Moberg gaat vanaf 5 mei als waarne mend bestuursvoorzitter aan de slag. amsterdam-londen/anp - De euro is gisteren over de grens van de 1,12 dollar gesprongen. Dat gebeurde na de publicatie van tegenvallende industriecij- fers in de VS. De euro sloot in Londen, de enige Europese va lutamarkt die gisteren open was, op 1,1240 dollar. De euro noteerde in februari 1999 voor het laatst boven de 1,12 dollar. De stand waarop de euro op 1 januari 1999 begon, 1,16675 dollar, komt nu steeds meer in zicht. De stijging heeft niet zozeer te maken met de kracht van de Europese econo mie. De financiële markten ma ken zich eerder zorgen over de Amerikaanse economische prestaties, waardoor de dollar daalt. Een lagere dollar remt de groei van de Nederlandse economie. Berekeningen van het Centraal Plan Bureau laten zien dat wan neer de dollar 5 procent goed koper wordt ten opzichte van de euro, dat al 0,3 procent minder economische groei in het eerste jaar betekent. In een jaar is de dollar een kwart minder waard geworden. „Dat heeft een druk kend effect op de groei op korte termijn met 1,5 procent", aldus CPB-econoom Verbruggen gis teren. De Europese Centrale Bank leent tegen 2,5 procent rente, terwijl Amerikaanse cen trale banken 1,25 procent han teren. Geld stallen in Europa is daarom aantrekkelijker. Analist Van der Stee van Van Lanschot Bankiers verwacht dat de ECB binnen niet al te lange tijd de rente verlaagt. Amsterdam - Vlak naast het Centraal Station in Amsterdam wordt het beeldbepalende PTT-gebouw afgebroken. Op deze plek zal een gedeelte van de nieuwe U-boulevard verrijzen. Het PTT-gebouw stamt uit de jaren zestig en was ooit het grootste sorteercentrum in Nederland. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/gpd - Na FNV Bondgenoten en de overkoepelende vakcentrale FNV gaan ook Abvakabo en FNV Bouw snijden in het aantal arbeidsplaatsen. En bij andere bon den wordt druk nagedacht over bezuini gingsplannen. Vooral breken ze zich het hoofd over de vraag hoe dat kan zonder gedwongen ontslagen. Bij Abvakabo FNV staan 35 tot 40 van de 550 banen op de lijst om de komende drie jaar geschrapt te worden. Dat is no dig omdat de bond meer geld uitgeeft dan er binnenkomt. De bond betaalt de exploitatie geheel uit de contributie. En ondanks dat de Abvakabo een van de weinige vakbonden is die groeit, stijgen de kosten van de organisatie harder. Bij FNV Bouw moeten 31 van de 350 ba nen verdwijnen omdat de kosten omlaag moeten nadat de bond grote verliezen leed op de aandelenbeurs. Anders dan bij Abvakabo gaat de bouwbond uit van be leggingsrendementen in de begroting. En als de verwachtingen niet uitkomen, heeft de bond te weinig geld om alle plannen en vaste lasten te betalen. De overkoepelende FNV maakte onlangs al bekend dat de kosten teruggebracht moeten worden. Ook voor deze organisa tie is de reden het aanhoudende slechte beursklimaat waardoor het beoogde ren dement op de aandelen niet wordt ge haald. De vakcentrale moet zo'n 5 mil joen euro bezuinigen. Daardoor staat een derde (ongeveer 60) van het aantal ar beidsplaatsen op het spel. De verliezen ontstaan doordat in 1998 een financieel model is ingevoerd waarin 40 procent van de financiering komt uit de opbrengst van belegd vermogen. In de begroting gingen de FNV en de aangeslo ten bonden tot voor kort uit van een ren dement van 7 tot 8 procent. Met het hui dige beursklimaat is dat bij lange na niet gehaald. Ook tegenvallende ledenaantallen druk ken op de begrotingen. De vakcentrale rekende op een lichte groei. Vorig jaar werd echter een daling van duizenden mensen in de boeken bijgeschreven. En de personeelskosten zijn veel meer geste gen van de geraamde 2,5 procent. De vakcentrale heeft nog een bijzonder probleem. Terwijl de kosten stegen werd de afdracht van de aangesloten bonden juist verlaagd. Alle bonden betalen een de meern/anp - Nederlandse reisagenten zijn bang dat de KLM misbruik zal maken van hun klantgegevens nu de onder neming het aantal intemetboe- kingen fors wil laten groeien. Volgens hun koepel, de ANVR, wil de luchtvaartmaatschappij in 2007 40 procent van de boe kingen via internet laten verlo pen en zo miljoenen euro's be sparen. Nu gebeurt zo'n 6 pro cent online. Reisagenten kunnen voor hun klanten ook op het internet te recht voor KLM-tickets. Ze moe ten dan wel allerlei klantgege vens opgeven, aldus de ANVR. KLM is volgens de ANVR een in- temetreisbureau en daarmee een concurrent voor de 'norma le' reisagenten. „Wij zijn dus niet blij dat we deze gegevens moeten verstrekken." Het ver bond onderzoekt of KLM vol gens de wet handelt. KLM zegt niet uit te zijn op het klantenbestand van reisagenten. „Wij hebben al gegevens van meer dan twee miljoen mensen in ons bestand en dat worden er elke dag meer. Bovendien kun nen wij reizigers niet dwingen om met KLM te vliegen ook al weten we veel van ze", reageer de een woordvoerder. Reisbureaus krijgen bovendien een lagere commissie voor onli- neboekingen. In plaats van 34 euro ontvangen ze vanaf 1 juni 28 euro. „De agenten hoeven nu eenmaal minder handelingen te verrichten", aldus de KLM- woordvoerder gisteren. washington/rtr - Het ministe rie van justitie in de VS heeft gis teren nieuwe aanklachten inge diend tegen enkele topbestuur ders van energieconcem Enron, dat door fraude tenonder ging. Het aantal aanklachten tegen de voormalige financiële topman, Andrew Fastow, is met 31 toege nomen tot 109. Ook zijn vrouw is aangeklaagd. Fastow zou het brein zijn achter de constructies die Enron han teerde om verliezen en schulden te verbergen. Uiteindelijk moest het concern eind 2001 de fraude toegeven, waarna de beurskoers instortte en er een acuut geldge brek ontstond. Het Enron-schandaal leidde tot grote verontwaardiging, vooral toen bleek dat meer concerns zich hadden bezondigd aan boekhoudkundige trucs om beurskoersen hoog te houden. Bestuurders verdienden daar door miljoenen met de verzilve ring van opties. Enron werd het symbool van de hebzucht en ex cessen in het Amerikaanse be drijfsleven in de jaren negentig. De aanklachten tegen Fastow gaan onder meer over fraude, handel met voorkennis en vals heid in geschrifte. Zijn vrouw Lea heeft verbijsterd gereageerd op de verdenking dat zij heeft meegewerkt aan frauduleuze praktijken en het witwassen van geld. In Houston verscheen ze gisteren samen met haar man bij de autoriteiten, waarna ze werd gearresteerd. Fastow is nog steeds op borgtocht vrij. Justitie vervolgt ook twee onder geschikten. Verder zitten zeven verantwoordelijken voor boek houdkundige malversaties bij een breedbandproject van En ron in de beklaagdenbank. De bestuurders Lay en Skilling, die samen met Fastow het gezicht vormden van Enron, zijn tot dusver van aanklachten gevrij waard gebleven. Van Enron is nu weinig meer over. Het verkeert nog steeds in surseance en hoopt op een doorstart als beheerder van pijpleidingen. Voordat het schandaal uitbrak was het qua omzet het op zes na grootste concern van de VS. door onze correspondent Bob Kroon geneve - Swiss, de opvolger van de failliete nationale luchtvaart maatschappij Swissair, staat aan de rand van de afgrond. Door de economische malaise, de oorlog in Irak en de SARS-epidemie kampt Swiss met zoveel tegen wind, dat president-directeur Dozé een wanhopig beroep deed op de federale regering om financieel bij te springen. De re gering is met 23 procent de grootste aandeelhouder. Maar na de injectie van bijna een miljard euro anderhalf jaar geleden voelt Bem er niets voor om de belastingbetalers weer voor de te hoog gegrepen ambi ties van Swiss te laten opdraai en. „Swiss is een privé-ondeme- ming en het is niet aan de over heid om in de cockpit te gaan zitten", zegt verkeersminister Leuenberger. In een speciale zitting kwam het voltallige kabinet gisteren tot dezelfde conclusie. De minister raad ging niet in op het pleidooi van Dosé om een deel van de lasten, zoals die hoge landings tarieven van de luchthavens in Zurich en Genève, de gestegen kosten voor brandstof, luchtver- keerscontrole en de anti-ter reurmaatregelen voor over- heidsrekening te nemen. Dosé zei hiervoor een 'onmiddellijke injectie' van 70 miljoen euro no dig te hebben. Swiss ging vorig jaar juli van start met een gloednieuwe raad van bestuur. Als voorzitter van die raad hadden de Zwitsers de vroegere KLM-president Bouw aangetrokken. Analisten zijn het erover eens dat de nationale luchtvaartmaatschappij, eens het goudhaantje van de Europe se luchtvaart, niet genoeg is af geslankt. De 'geërfde' vloot van 111 toe stellen, waarvan 25 interconti nentale jumbo's, is 'veel te groot voor zo'n kleine thuismarkt als Zwitserland en ook niet aantrek kelijk voor een eventuele part ner' meent analist Moser. „De vraag is niet of, maar wanneer Swiss crasht", aldus Moser. Bij alle ellende heeft Swiss, zoals de KLM en andere 'nationale' maatschappijen bovendien zwaar te lijden onder de af braaktarieven van prijsvechters als easyjet. Bouw en Dosé gok ken erop, dat Bem niet zonder meer Swiss ten onder laat gaan. Ten slotte heeft de overheid als grootste aandeelhouder een be langrijke stem in de raad van bestuur en er staan ook nog zo'n 11.000 banen op het spel. vast bedrag per lid in ruil voor de dien sten die ze van de vakcentrale afnemen. Sinds 1989 is die afdracht steeds ver laagd. Ook worden de gestegen kosten niet doorberekend aan de bonden. Vanaf 2006 moeten de bonden daarom meer gaan betalen. Bij de grootste CNV-bond, CNVBedrij- venbond, wordt een op de zeven banen geschrapt. Daarvoor is een vertrekrege- fing voor senioren in het leven geroepen. Ook andere bonden bereiden zich voor op ingrijpende bezuinigingen. Ze hopen dat te doen zonder gedwongen ontsla gen. Want een vakbond die de eigen werknemers de laan uitstuurt zou een ongeloofwaardige partij worden in de CAO-onderhandelingen. rotterdam/gpd - Unilever heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder verkocht. De produ cent van onder meer voeding en wasmiddelen boekte een netto- omzet die met 11,1 miljard euro 4 procent lager is in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De netto-winst is dankzij een malige posten uitgekomen op 670 miljoen euro en dat is 57 procent meer dan in dezelfde periode in 2002. De top van Unilever blijft posi tief over de uiteindelijke resulta ten over heel 2003. „Hoewel we te maken hebben met een lasti ger economisch klimaat, blijven we vertrouwen dat we onze doelstellingen voor groei van de winst en een verdere groei van onze belangrijkste merken dit jaar zullen halen", aldus top man Burgmans. De bijzondere posten die in het eerste kwartaal de winst op pompten zijn winsten op ver kochte bedrijfsonderdelen van 150 miljoen euro en lagere her structureringslasten. De omzet in Europa was 7 procent lager dan vorig jaar. Pasen tÉfcl dit jaar later en dat had als gevolg dat de verkopen van slasauzen, ijs en barbecuesauzen lager waren dan vorig jaar. In West-Europa bleef Becel groeien dankzij de cholesterolverlagende margari nes. Knorr groeide dankzij de introductie van nieuwe pas- tasauzen en het merk Bertolli breidde verder uit in sauzen en slasauzen. De producten voor huishoude lijke en persoonlijke verzorging groeide in West-Europa dankzij de nieuwe geuren in wasver- zachters. Ook Dove deed het goed met nieuwe shampoos, zeep en doucheproducten. In Noord-Amerika was de omzet negen procent lager dan vorig jaar, vooral als gevolg van ver kochte bedrijfsonderdelen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7