Gebit van kinderen wordt steeds slechter BINNENLAND Balkenende-II wordt vaatje buskruit 'Tommy de bankrover' ging in Hamburg identiek te werk Heksenvoorjaar begint met Beltane Eis: 20 jaar na schietpartij om pakje sigaretten Frisdrank en snoep grote boosdoeners 'Roestrijden' is wellicht oorzaak van ontsporing Familie van dierenarts vraagt Ross om excuses Wasbereneiland Steeds vaker entreeverbod voor hardnekkige gokkers lalhout toch op ndidatenlijst =»aag - Professor B. Smal- jstaat toch op de kandida- kt voor de Eerste-Kamer- fezingen van 26 mei. De had hem voorgedragen als (evoorzitter in de senaat, (Smalhout bedankte vori- epek voor de eer toen bleek jqij daarvoor zijn column in g|ad De Telegraaf prijs 5t geven. Volgens de Kies- l^was de sluitingsdatum tejde definitieve kandidaten- al voorbij. Het staat dan vrij om geen zit- ilin de senaat te nemen. «iner na "tmokuur h ncen - Kinderen die een 10 therapiebehandeling )en ondergaan, blijven klei- i hun leeftijdsgenootjes, lebben ze zwakkere bot- -aardoor ze sneller bot ten oplopen. Dat blijkt uit omotie-onderzoek aan ^universiteit Groningen, chemotherapie wordt illeen de deling van kan- fcllen geremd, maar ook ge le cellen reageren op de be- leling. =trioteenheden ug in het land hoven - De drie Neder- se Patriot-eenheden die in öje waren gestationeerd tij- |de oorlog in Irak zijn terug ederland. Twee vliegtuigen 328 Nederlandse militairen boord landden gisteravond e vliegbasis Eindhoven. Diee is een eind gekomen jen operatie om Turkije te idigen tegen raketaanval- inuit Irak. -discjockey ir gevangenis Le - De Zwolse 'xtc-disc- iy' Raymond K. is gisteren 5i verhoor door de Almelo- Jhtbank naar de gevange- I Zwolle overgebracht. De arriveerde 's morgens op ihol, na in de Verenigde ongeveer veertien maan- hebben vastgezeten voor tiokkel van xtc. De Zwolse Ockey moet de rest van zijn van acht jaar uitzitten in ïland, maar omdat de èn voor drugsdelicten hier enlijk milder zijn, is de groot dat de man al op stermijn weer vrij man is. itshow elast el - De jaarlijkse vliegshow iel in de wolken' gaat dit liet door in verband met igelpest. Dat heeft de orga- ie van hetf evenement don- agavond meegedeeld. De iende editie van de show eigenlijk op 25 mei plaats en. Vorig jaar trok het eve- ent op de Brabantse lucht - ïtbasis nog 50.000 bezoe- r verdachten uwfraude vrij iaag - Justitie heeft vier chten in het bouwfrau- jiderzoek vrijgelaten. Er zit oog een persoon in voorar- d'in verband met dit onder- 1 Dat zei een woordvoerder openbaar ministerie e I) gisteren. Vorige week ar- 0(eerde justitie vijf medewer- raWan bouwbedrijven, onder ^ftopman Henk Koop van 'i^vbedrijf Koop. Het OM wil t zeggen wie er nog vastzit. de woordvoerder we- dat het onderzoek rond de 5 de verdachte nog loopt en deze persoon nog wordt ge- jrd. et ^lieges in bioscoop iningen - Studenten van de puniversiteit Groningen gen vanaf volgend jaar colle- in bioscopen. De rechtenfa- teit heeft besloten om het te- t aan grote zalen te compen- en door onderwijs te gaan en in de filmzalen. „We heb- 1 de afgelopen jaren geëxpe- tenteerd met colleges in ker- I, maar dat werkte toch niet id: de akoestiek was belab- d en het was vrijwel onmo- ijk audiovisuele apparatuur jebruiken", aldus decaan De igvan de rechtenfaculteit. illicitatieplicht >or ouderen haag - Werklozen die ou- r zijn dan 57,5 jaar moeten laf volgend jaar verplicht op ik naar een nieuwe baan. t kabinet heeft gisteren een tsvoorstel ingediend bij de Jeede Kamer dat de solficita- ^plicht voor deze groep weer l-'oert. Behalve dat de sollici- ^ieplicht weer wordt inge- zjld, krijgen bedrijven die ou- ^ten ontslaan voortaan ook boete in de vorm van een ^gere WW-premie. Beide Zetregelen moeten de schat- t zo'n 120 miljoen euro per Zir opleveren. vrijdag 2 MEI 2003 muiden - Het voorjaar is nu echt begonnen. Niet alleen bloeien bomen, planten en bloemen volop en krij gen veel dieren hun jongen, heksen namen gisteren bezit van het historische Muiderslot in Muiden. Hek sen vierden gisteren Beltane, een traditioneel lentefeest dat bij hen in het teken staat van nieuw leven. Foto: ANP/Juan Vrijdag utrecht/gpd - Een ruzie over een pakje sigaretten. Dat was de aanleiding vorig jaar april toen twee Zeistenaren bij een disco theek in Utrecht werden neerge schoten. Daarbij overleed een 29-jarige vrouw, een 23-jarige kennis raakte blijvend verlamd. Officier van justitie Kerkhof eiste gisteren in de Utrechtse recht bank 20 jaar cel tegen de van moord en poging tot moord ver dachte 22-jarige man uit Utrecht. Tegen de 19-jarige, eveneens uit Utrecht afkomstige medepleger, werd 12 jaar cel ge- eist. „Een grote tragedie", zo noem de rechtbankvoorzitter Meer- tens het schietincident. De twee slachtoffers hoorden tot een groepje van vier kennissen uit Zeist die daar een discotheek bezochten. Daar ontstond een ruzie met twee jongens over een pakje sigaretten. Volgens de advocaten van de verdachten (bijnamen: Zombie en De krekel) moeten de daders onder andere groepen jongeren in de disco worden gezocht. Beiden hebben geen enkele ver klaring gegeven over de schiet partij. Ook gisteren beriepen ze zich op hun zwijgrecht. Uit spraak 15 mei. door Hans van Soest den haag - „Het is in ieder geval de bedoe ling dat het nieuwe kabinet langer blijft zit ten dan het vorige", zei informateur Hoek stra onlangs op een persconferentie. Hoe wel bedoeld als grap, was de opmerking se rieuzer dan de toehoorders dachten. De ambitie om langer dan 87 dagen te blij ven regeren zou vroeger als een gotspe zijn afgedaan. Maar de vraag is inmiddels ge rechtvaardigd hoe stabiel het kabinet-Balke- nende-II wordt. De partijleiders van CDA, WD en D66 roepen voortdurend dat ze een stabiele regering willen vormen. Het ko mende regeerakkoord zal echter zoveel poli tiek buskruit bevatten dat de kans op een nieuwe voortijdige val groot is. Er moet veel bezuinigd worden: om en nabij de 15 miljard euro. En als de partijen zich aan de afspraak houden dat het begrotings tekort in 2007 op nul uit moet komen, kan dat bedrag de komende jaren nog flink op lopen ook. Tenslotte houdt de economische dip langer aan dan iedereen tot nu toe dacht. Die bezuinigingen doen onherroepelijk pijn. Er wordt hard gesneden in de sociale zeker heid. Voor de stabiliteit van de coalitie is het dan van essentieel belang dat CDA, WD en D66 geen slappe knieën vertonen als er in de samenleving een storm van protest los barst. En net daarin schuilt het grote gevaar voor dit aanstaande kabinet. De voorlopige onderhandelingsresultaten geven voldoen de voer voor interne discussie. Een voor beeld is de pensioengerechtigde leeftijd. Het prepensioen wordt ontmoedigd, terwijl heel veel kiezers daar al veel premie voor hebben betaald. De WW-rechten worden gehal veerd, terwijl er iedere maand 8000 werklo zen bijkomen. Het verbod op nieuwe gasbo ringen in de Waddenzee is boterzacht. Wan neer er geld nodig is, mag het wel. Stuk voor stuk zijn dit onderwerpen die ge voelig liggen bij vooral CDA en D66. Beide hebben een gemêleerde achterban. Binnen deze partijen zal hoe dan ook een discussie losbarsten over de ingezette koers en of het allemaal niet een onsje minder kan. Fracties komen onder druk van hun partij te staan, bewindslieden onder druk van hun fracties. En aan dat proces moet leiding worden ge geven door een premier die tot nu toe niet heeft uitgeblonken in het bouwen aan com promissen. Eerst wierp hij onder druk van zijn partij de LPF ver van zich af, daarna de PvdA. Demissionair minister van landbouw Veer man waarschuwde al dat hij niet terugkeert zonder extra geld voor milieu. Zijn CDA-col- lega De Geus van sociale zaken heeft al eens eerder zijn lidmaatschap van de partij opge zegd toen de uitkeringen werden ontkop peld van de lonen, iets wat vrijwel zeker zal gebeuren nu de vakbeweging al heeft laten weten weinig vertrouwen te hebben in een overleg met dit kabinet over een centraal loonakkoord. „Ik ben daar consequent in", antwoordde De Geus onlangs nog toen hem werd gevraagd wat hij nu zou doen als er weer ontkoppeld zou worden. Jan Peter Bal kenende kan zijn knopen vast tellen. Als hij bij voorbaat twee van zijn ministers niet binnen boord kan houden (en daar heeft hij in het openbaar wel op ingezet), boet hij als partijleider fors aan gezag in. D66 heeft zich in het verleden heeft D66 al vaker opportunistisch getoond in haar standpunten als die protest veroorzaakten. Recent voorbeeld was de draai van 180 gra den in de discussie over de radiofrequenties onder Paars-II. Gerrit Zalm van de VVD is zich als geen ander bewust van het gevaar dat zijn beoogde regeringspartners zich de komende jaren aan de harde afspraken in het regeerakkoord zullen willen onttrekken. Niet voor niets wil hij zelf aan de knoppen zitten op het ministerie van financiën. De WD wil koste wat kost de bezuinigingen doorvoeren. En juist op dit punt krijgt de sa menwerking tussen de drie partijen veel te lijden. den haag/gpd - Het gebit van kinderen wordt slechter. Het aan tal twaalfjarigen dat kampt met een aangetast gebit is de laatste vier jaar verzevenvoudigd van drie naar twintig procent. Het gaat niet meer om gaatjes, maar om het wegslijten van tanden en kiezen door zuren in snoep en frisdrank. Dat blijkt uit onderzoek van de Katholieke Universiteit Nijme gen en de Haagse GGD onder 800 scholieren in Den Haag. Tanderosie is een betrekkelijk nieuw verschijnsel. „Vroeger ging het bij tandbederf onder de jeugd altijd om gaatjes. Die ont staan door te veel snoepen, maar erosie ontstaat door zuur", vertelt Gert-Jan Truin, hoogleraar sociale en preventie ve tandheelkunde aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen (KUN) én voorzitter van het lan delijk voorlichtingscentrum voor mondgezondheid. Dé slogan tegen tandbederf 'Snoep verstandig, eet 'n appel' lijkt achterhaald. Want in fruit, met name citrusvruchten zitten zuren die slecht zijn voor de tanden. Truin: „We zitten echt met een dilemma, want wat al gemeen als een gezond voe dingspatroon wordt gezien, hoeft dus niet per se goed voor het gebit te zijn." Wie 's och tends een glas sinaasappelsap drinkt, doet er in elk geval goed aan niet meteen de tanden te poetsen. „Liever een half uurtje wachten tot het speeksel het zuur heeft geneutraliseerd. An ders poets je het glazuur eraf', aldus Truincn. Maar de grootste boosdoener is toch het moderne consumptie patroon van met name de jeugd. Ab Sintnicolaas, directeur van de Haagse Jeugd Tandzorg ziet het dagelijks. „Ze eten teveel tussendoortjes, drinken teveel frisdranken. Niet alleen slecht voor hun tanden, maar óók voor hun figuur." Om meer te weten te komen over tanderosie, begint dit nar jaar een onderzoek onder dui zend middelbare scholieren die nog een gezond gebit hebben. Zij worden vier jaar gevolgd. Het onderzoek wordt deels gefi nancierd door de frisdrankindu strie. apeldoorn/anp-gpd - 'RoeStlij- den' is een mogelijke oorzaak van het ontsporen van de goe derentrein in Apeldoorn, dins dagnacht. Dat meldde railver voerder Railion gisteren. Treinen worden regelmatig een klein stukje omgeleid om over sporen te rijden die niet zo vaak gebruikt worden. Ze schrapen het roest van de sporen. Omdat dat het beste lukt met zware treinen, worden daar vooral goederentreinen voor gebruikt. Volgens een woordvoerder van Railion is dit roestrijden een van de mogelijke oorzaken. Door in gewikkelde omleidingen via scherpe bochten en talloze wis sels kunnen treinen eerder ont sporen. Chloortreinen of treinen met andere gevaarlijke stoffen als lading worden nooit voor roestrijden gebruikt. Een andere mogelijke oorzaak is een techni sche storing. Volgens Railion kan er geen sprake zijn geweest van te hard rijden, omdat op het betreffende baanvak de snelheid van de trein was begrensd. ProRail schat de totale schade op ruim een miljoen euro. Die kosten zijn onder meer voor de vervanging van 250 meter spoor, een nieuwe wissel, activiteiten aan de bovenleiding en de op- ruimwerkzaamheden. Wie voor de kosten opdraait, is nog niet bekend. rosmalen/gpd - De familie van de aan vogelpest overleden die renarts J. Bosch uit Rosmalen eist persoonlijke excuses van staatssecretaris Ross van volks gezondheid. Onmiddellijk na de bekendma king van het overlijden van Bosch suggereerde Ross dat de dierenarts tegen de voorschrif ten had gehandeld. Later bleek dat Bosch nooit was geadviseerd zich met antivirale middelen te beschermen tegen het vogelpe stvirus. In de Tweede Kamer er kende Ross dat ze te voorbarig was geweest, maar de nabe staanden van de arts willen dat ook graag van haar persoonlijk horen. „Daar zullen we zeker nog een brief over sturen", al dus de woordvoerder van de fa milie. De familie is wel beloofd dat ze vooraf inzage krijgt in het onderzoek naar het overlijden van de arts. Het onderzoek moet binnen een maand klaar zijn. Ondertussen blijft minister Veerman van landbouw op zijn hoede voor de vogelpest. Het vi rus heeft al vijf dagen geen nieu we uitbraken meer veroorzaakt. Minister Veerman van land bouw durfde daaraan gisteren echter nog geen optimistische conclusies te verbinden. De afgelopen weken heeft de ruimingsmachine op volle toe ren gedraaid. Ruim 22 miljoen kippen zijn al geruimd, ruim drie miljoen zitten nog op hun dood te wachten. Daar zitten 75.000 hobbykippen bij die op 12.155 verschillende adressen zitten. De meerderheid van de kamer leden vroeg de minister om de mogelijkheden te onderzoeken dit pluimvee te vaccineren, maar de minister maakte duide lijk dat hij daar geen mogelijk heden toe ziet. dalen - Een wasbeer kijkt nieuwsgierig door de omheining van zijn nieuwe onderkomen. Hij en zestien soortgenoten namen gisteren hun in trek bij Center Pares De Huttenheugte. De dieren komen van de stichting AAP en hebben nu een eigen verblijf op een eiland van driehonderd vierkante meter. Foto: ANP/Jan-Anninga door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Hij wordt 'Tom de bankrover' genoemd, drinkt graag gin tonic en Jack Daniels, ziet er goed verzorgd uit en zou verantwoordelijk zijn voor de bankroof en gijzeling bij het filiaal van ABN Amro in Eindhoven, afgelopen maandag. Hij staat bekend als ijdel, bezoekt regelmatig fitnessstudio's en gaat uit in modieuze bars, waar hij een plek opzoekt dicht bij de uitgang opdat hij snel de benen kan nemen. De 49-jarige Duitse crimineel Thomas Wolf is al drie jaar op de vlucht en wordt internationaal gezocht. De poli tie omschrijft de man als vuurwapenge vaarlijk. In april 2000 overviel Wolf een filiaal van de Commerzbank in Hamburg. Net als in Eindhoven dreigde hij een bom te laten ontploffen en nam hij een medewerker in gijzeling. Wolf ging er met een buit van een half miljoen mark vandoor. Wolf was ten tijde van zijn spectaculaire bankroof voortvluchtig. Hij keerde in januari 2000 niet terug van een proefverlof. Wolf zat op dat moment een straf van zes jaar uit, als onderdeel van een totale gevangenis strafvan 21 jaar. Wolf, die vloeiend Engels spreekt en zich graag 'Tom' of 'Tommy' laat noemen, heeft tot nog toe eenderde van zijn leven achter de tralies doorgebracht. Hij is ge arresteerd en veroordeeld wegens bank roof, diefstal, geweldpleging en illegaal vuurwapenbezit. In 1988 zaagde Wolf al eens op klassieke wijze de tralies van zijn cel door en ontsnapte. Op zijn vlucht in 2000 stal Wolf minstens tien auto's en sloeg een grote slag toen hij de Com merzbank overviel. Sindsdien wordt hij internationaal gezocht. Bij de overval in Eindhoven sprak de da der Engels. Het scenario is bijna identiek aan dat van de overval in Hamburg. Ook in het ABN Amro-filiaal trok de overvaller zich terug in een aparte spreekkamer voor een 'adviserend gesprek' met een medewerkster. Hier eiste de man, onder bedreiging van zijn vuurwapén, geld. Dat vroeg de - vijf maanden zwangere - me dewerkster per telefoon aan haar chef. Terwijl die het geld bracht, was de over valler met zijn gijzelaar al op weg naar de uitgang. Daar overhandigde de chef het geld en vroeg de overvaller in ruil daar voor zijn collega vrij te laten. Toen de da der dit weigerde, bood de chef aan om de plaats van zijn zwangere collega in te ne men. Ook dit werd geweigerd, waarbij de dader met het pistool dreigde en vlucht te. Hij liet zijn gijzelaar na drie kwartier op het station vrij. Bij haar vrijlating werd de vrouw gezegd dat zij pas na een uur de politie mocht bellen. Deed ze dat eer der, dan zou hij een bom laten ontplof fen in de bank. De Duitse politie gaat er van uit dat het om Wolf gaat. door Richard Mooyman hoofddorp - Steeds meer fana tieke gokkers krijgen een entree verbod of bezoekbeperking voor de vestigingen van Holland Ca sino. Vorig jaar deelde het kans- spelbedrijf aan 3750 personen een entreeverbod uit, tegen 3071 in 2001. Het aantal bezoek beperkingen steeg van 1990 naar 2474. Volgens Holland Casino is de toename het resultaat van het aangescherpte preventiebeleid op het gebied van kansspelver slaving. Vooral risicospelers tus sen 18 en 23 jaar kregen extra aandacht. Als zij zich bovenma tig veel in casino's vertoonden, werden zij uitgenodigd voor een gesprek. Dit resulteerde vaak in een entreeverbod of bezoekbe perking. Medewerkers van Holland Casi no bieden gasten de mogelijk heid om zo'n maatregel monde ling of schriftelijk voor alle twaalf vestigingen aan te vragen. Volgens Holland Casino daalt het aantal kansspelverslaafden dat door de verslavingszorg wordt behandeld met acht pro cent per jaar, mede dankzij dit beleid. De baten stegen ir^i>002 met 11,9 procent tot ruim 528 mil joen euro. De netto winst (die aan de staat wordt afgedragen) steeg met 21,8 procent tot een kleine 111 miljoen euro. Per be zoeker werd fors meer uitgege ven: 111 euro tegen 101 euro in 2001. Volgens een woordvoer ster kan daarbij een rol hebben gespeeld dat een aantal bezoe kers nog moest wennen aan de overschakeling van gulden naar euro. De eerste paar maanden van dit jaar is het aantal bezoekers licht teruggelopen. Volgens Hollarid Casino heeft de daling te maken met de verslechterde economi sche omstandigheden. Deson danks verwacht het bedrijf dit jaar een verdere stijging van.de. inkomsten en winst.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3