Dood Fortuyn uitgebreid herdacht^ GESPREK VAN DE DAG Phalaenopsis verdringt de Ficus na jaren van eerste plek Radio en televisie brengen avondvullend programma Turbulente vlucht met Cheeky Girls Schipbreuk of schipbraak? DAGELIJKS LEVEN VRIJDAG 2 MEI 2003 Phalaenopsis luidt de naam. Het afgelopen jaar was deze orchidee goed voor een omzet van 31 miljoen euro bij de Aalsmeerse Bloe menveiling (VBA). Daarmee verdrong ze de Ficus, die jarenlang onaantastbaar de top tien van kamerplanten aanvoerde, van de eerste plaats. „De groep pot-orchideeën, waartoe de Pha laenopsis behoort, kan zich verheugen in een toenemende populariteit", zegt een voorlichtster van de Aalsmeerse Bloemen veiling. „De Phalaenopsis is vooral bij jon geren in trek. Jongeren zijn bij andere ka merplanten afgehaakt, maar vinden dit juist leuk. Het is een bloeiend en exotisch pro duct dat goed past bij een modem en strak interieur." Waar de populariteit precies aan te danken is kan ook de voorlichtster niet aangeven. „Je hebt zoiets als mode en trends. Tien jaar geleden zagen de vensterbanken in Neder land er heel anders uit. Veranderingen vol trekken zich door de jaren heen, bloeiende planten zijn al jaren meer gewild. Maar de opkomst van de Phalaenopsis is opmerke lijk, hij is toch niet te vergelijken met de fi cus, die qua omzet jarenlang ons belangrijk ste product was." Op de bloemenveiling worden dagelijks 21 miljoen stuks bloemen en planten verwerkt. Foto: PR De voorlichtster weet nog een - niet onbe langrijke - gunstige eigenschap van deze or chidee te noemen. „Je hoeft geen groene vingers te hebben. Het is een steeds betere plant geworden, die het gemakkelijk doet Eens per week heeft-ie water nodig. Hij is prima houdbaar en je hebt er lang plezier van. En als je deze plant goed verzorgt dan is' het je een redelijk grote kans dat-ie opniepel gaat bloeien. Daar hoef je geen expert vomj te zijn of je hoeft ook niet de hele dag tegaac hem aan te praten." $t j De Phalaenopsis, die in kassen in Nederl^w; wordt gekweekt, is in verschillende soort0de en maten verkrijgbaar. Zo heb je de een-tpe kers en twee-takkers, de hoofdkleuren zijfic rose, wit of geel en de bloem kan verschiljn lende motieven hebben. De voorlichtster voorziet nog betere tijden voor deze orchkji dee. „Je komt hem nu overal tegen in Ne derland, bijvoorbeeld ook bij de Ikea-vest^f gingen. En wij exporteren hem naar ons h Ie achterland, vooral Duitsland en Zuid- efiw Oost-Europa. De vraag is nog steeds groeno ende en dat zal de komende jaren wel zo jer blijven. Er komen ook steeds meer ander^ai orchideeënsoorten die de consument zultie aanspreken." we Overigens valt de omzet van de Phalaenoke sis in het niet bij de nummer één van de pr< snijplanten op de Aalsmeerse Bloemenvejjk ling. Dat is al jarenlang de roos, die vorig fen jaar in haar eentje goed was voor een omjill van maar liefst 373 miljoen euro. til Ie Henk Geist lel OË-S-R-T tjE-E-«-T CÏE-Ers.T-, PE/MK C>M JE- Hn R_ MENSELIJK Een Amerikaan die beweert in een SALADE van McDonald's op een reeds gekauwde KAUWGOM te zijn gestuit, heeft besloten de fastfood keten daarvoor aan te klagen. Hij eist 25.000 dollar (ongeveer 22.000 euro). Joseph Taylor heeft in zijn aanklacht verklaard dat hij op 26 februari een salade aan het eten was in een filiaal van McDonald's in Detroit toen hij in zijn mond 'een vreemd voorwerp ontdekte waarop al door een ander was gekauwd'. Hij eist een vergoeding voor 'de angst, vernedering, schaamte, pijn en het lijden en verlies van eetlust' die hij heeft moeten doorstaan door het in cident. Taylor vreest ook nog eens dat hij een besmettelijke ziekte, aids bijvoorbeeld, heeft opgelopen. McDonalds liet in een communiqué weten dat het bedrijf samen met de gezondheidsdienst een onderzoek had ingesteld, maar geen bewijzen heeft gevonden voor de beweringen van Taylor. Foto: AP In het Staphorster Staatsbos is op de avond van Koninginnedag een TIJGERPYTHON van tweeënhalve meter gevonden. Een vrouw die haar hond uitliet trof de wurgslang aan. De slang is overgebracht naar een roofdierenopvang, maar daar bleek het dier door de kou zo verzwakt, dat het gisteravond moest worden afge maakt. Een gezin uit het Friese dorp Gou- tum heeft een KORT GEDING aan gespannen tegen de OVERBUREN, omdat die een camera op de woon kamer van het gezin richten. De fa milie De Vries vindt dat er inbreuk op de privacy wordt gemaakt en eist dat de camera wordt verwijderd. „Ook willen we dat de overburen de gefilmde beelden vernietigen", al dus E. de Vries. Twee andere came ra's zijn gericht op de naastgelegen woningen. Ook die buren voelen zich bespied. De Vries begrijpt niet waarom de overburen de camera's, die er sinds half maart hangen, op de omliggende woningen richten en niet op de eigen woning. „Dan val je anderen er niet mee lastig en zie je toch ook of er inbrekers zijn", vindt De Vries. De gezinsleden voelen zich bekeken en geïntimideerd. „We hebben de gordijnen in de woonkamer altijd grotendeels geslo ten." De buurman heeft volgens De Vries eerder aangegeven dat 'je het niet erg vindt om opgenomen te wor den als je niets te verbergen hebt'. De man was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Op woensdag 7 mei doet zich een vrij zeldzaam HEMELVERSCHIJN SEL voor. De planeet Mercurius schuift die dag als een klein donker schijfje voor de zon langs. Dat meld de Museum Sterrenwacht Sonnen- borgh in Utrecht gisteren. De mini- zonsverduistering door Mercurius komt eens in de zeven jaar voor. De laatste keer dat dat vanuit Neder land te zien had moeten zijn was in 1973, maar tijdens de bewuste dag was het in het hele land bewolkt, al dus de sterrenwacht. Overigens is het verschijnsel met het blote oog moeilijk waarneembaar. De planeet is vanaf de aarde even groot als een muntstuk van een euro op 370 me ter afstand, zo rekent de sterren wacht voor. Liefhebbers van het as tronomisch verschijnsel moeten daarom de toevlucht nemen tot een telescoop. Reuzegezellig was het aan boord van het KLM-toestel waarmee de populaire zang- zussen Cheeky Girls woensdag vanuit Rotterdam terugvlogen f A naar Londen na optredens in Iff u Nederland. De sexy tweeling ('Cheeky Song/Touch my bum') deelde handtekeningen uit aan passagiers en werd a door de gezagvoerder van de Fokker-50 uitgenodigd om een kijkje te nemen in de cockpit. Voor het Britse boulevardblad The Sun reden om te specule- ren over wat er zich precies De Cheeky Girls. Foto: PR achter de cockpitdeur afspeel de. Passagiers zouden bang zijn geworden vanwege de onrustige bewegingen van het toestel nadat Monica en Gabriela Irimia zich bij de vliegers hadden gevoegd. Volgens een KLM- woordvoerder is er geen sprake dat de meiden aan de instrumenten of de pilo ten hebben gezeten. .Absolute onzin", aldus de zegsman. „Het was flink win derig, wat door passagiers op allerlei manieren is uitgelegd terwijl er gewoon sprake was van turbulentie." De KLM gaat de vliegers nog wel 'aanspreken' op het feit dat ze de twee zangeressen in de cockpit hebben toegelaten, wat sinds de terreuraanslagen van 11 september 2001 taboe is. Passagiers mogen for meel alleen nog in de cockpit als zij daarvoor officieel toestemming hebben gekregen van de onderneming. Zij dienen dan een speciale badge te dragen. Niets van dat alles tijdens de feestelijke vlucht van de Fokker naar Londen. Maar al te zwaar tilt de KLM-woordvoerder er niet aan. „Er was een geweldige atmosfeer aan boord. De vliegers hebben heel natuurlijk gereageerd." Richard Mooyman In Netwerk komen de agenten die Volkert van der G. arresteerden aan het woord. Foto: Ton Kastermans De moord op Pim Fortuyn, op 6 mei precies een jaar geleden, wordt uitge breid herdacht op zowel radio als televisie. Een hausse aan programma's gaat in op alle mogelijke aspecten van zijn leven en werk: de mens achter Fortuyn, de betekenis van de politicus Fortuyn, de religieuze betekenis van Fortuyn en de persoonlijke impact van de moord op betrokkenen, de ge beurtenissen rond de moord. Pakkend beeldmateriaal van de kleurrijke po liticus is er immers in overmaat, zo tonen de verschillende documentaires en reportages. Netwerk bijt vanavond - ironisch genoeg op dezelfde avond dat Net 5 de film 'De Aanslag* vertoont - het spits af met een extra lange af levering waarin de reportage 'Moord op het Mediapark' wordt vertoond. De uitzending is in feite een uitgebreide reconstructie aan de hand van tientallen interviews met betrokkenen. „In dit opzicht is het programma ook onderschei dend van de andere program ma's", aldus eindredacteur Mare Josten. „Veel andere documentai- Ruud de Wild wijdt een speciale uitzending aan de dood van For tuyn. De Wild was er vorig jaar bij toen Fortuyn werd neerge schoten. Foto: ANP res analyseren, beoordelen, gaan in op de mens Fortuyn. Wij heb ben alles wat naar beoordeling riekt rücksichtslos weggelaten. Dit is pure verslaggeving. Volgens hem komt het in Neder land weinig voor dat programma makers zo'n gedetailleerde recon structie van een gebeurtenis ma ken. „Het is niet supemewsy, we stuitten niet op nieuwsfeiten die Nederland zullen laten trillen, maar het geeft wel een compleet beeld van wat zich allemaal vol trok rond die traumatische ge beurtenis." De makers interview den zo'n veertig betrokkenen, vari ërend van de portier van het me diapark tot verslaggevers tot politi ci in Den Haag en de agenten die Volkert van der G. arresteerden. Op 6 mei zelf is het mogelijk de hele avond over te schakelen van het ene programma over Fortuyn naar het andere. Op de radio is vanaf 16.00 uur het programma van Ruud de Wild te horen. For tuyn werd een jaar geleden voor de ogen van de dj doodgeschoten, De Wild ontsnapte zelf aan de dood doordat een kogel afketste tegen de gesp van de tas die hij voor zijn gezicht hield. In het pro gramma zal De Wild stil staan bij de moord. De traumatoloog die de dj's - naast de Wild zijn dit de vas te co-presentatoren Jeroen Kijk in de Vegte en Sander de Heer - na de moord heeft begeleid, is aan wezig. Om het intieme karakter van de uitzending te benadrukken Sinds The Titanic in de bioscoop draaide, ik de film drie keer zag en het schip elke keer zonk, ben ik zelf niet meer op een cruiseferry geweest. Dus zodra ik het grote schip aan de kade zie liggen, krijg ik flashbacks van ijzingwekkende filmfragmenten en begin acuut de reddingsboten te tellen die als miezerige kippen- vleugeltjes aan de zijkant van de boot hangen en wat mij betreft al direct de solide drijfveilige uitstraling van het schip aan het zinken brengen. Druk heen en weer rennende felgele jasjes gebaren de auto in één van de wachtende rijen aan te sluiten. De logica van liet inschepen ontgaat me. Het duurt vreselijk oneer lijk lang voordat wij de donkere, gapende muil bin nen mogen rijden. De meest goddelijke versie van een bootiverker verschijnt voor de motorkap om ons op de millimeter nauwkeurig in te parkeren. Helloooow boatboy! Good lord, what a body! Stukken aantrekke lijker dan de pafferige engelse fellow die me in de bar later op de avond drie keer om een vuurtje vraagt, voordat hij in vertroebeld Engels door de hoeveelheid achterover gewerkte pints, weinig charmant 'maybe a drink later' voorstelt. Liever nee. Ik vraag me trou wens af of hij 'later' nog wel haalt, als hij in dit tem po door blijft drinken. Hoewel het schip pas net de haven uit dobbert, is het zuipen in de bar al in volle gang. Er is dan ook niet veel anders te doen. Het win keltje, dat allang niet meer taxfree is, verkoopt voor namelijk flauwekul, drank en zoete troep, dus na een halfuurtje tussen de schappen hangen, tien soorten parfum testen en lelijke zonnebrillen passen, ben je daar wel klaar. Behalve de bar, zijn er een restaurant, gokkasten, een donkerbruin café, een kinderdisco en een bioscoop. De laatste klinkt aantrekkelijk, maar op het programma staat onbegrijpelijk genoeg Ghostship. Met nog vijftien uur nachtelijk varen voor de boeg lijkt me dat geen geruststellend tijdverdrijf. De bar dus maar weer. Dat hebben er meer bedacht. Het is er vol druk en benauwd De band heeft een re pertoire, alsof ze sinds het tijdperk 'Loveboat' niet meer aan wal zijn geweest. De engelse losers van eer der op de avond hebben inmiddels beet en zijn aan geschoven bij een paar aangeschoten doosjes. Onder de gemeenschappelijke deler van drank en snoeihar de muziek worden er broederlijk tafeltjes gedeeld. Een vrouw in misplaatste galajurk zwiert door de zaal op zoek naar vertier. Net als de rest. Na een paar uur va ren lijkt een boot vol passagiers meer op een verveelde bende hanggroepjongeren. Ik ben een beetje misselijk. Maar of dat nou komt door de hoeveelheid snoep en snacks die ik naar bin nen heb gewerkt, of door de verstikkende walm van tien soorten parfum die om me heen hangt, of dat het komt door de evenwichtsverstorende deining van het schip weet ik niet, maar hoe langer ik daarover na denk, hoe erger het wordt. Om frisse lucht te krijgen, ga ik naar buiten. Op het dek raast een orkaan. Even verderop hangt een meis je over de reling. Wat ze eruit gooit vliegt met wind kracht tien het dek weer op. Zover ben ik nog niet, maar als ik langer blijf kijken zal het niet lang meer duren. Terug naar de bar. Zwalken doen we ondertussen allemaal, is het niet door de deining dan wel door de drank. Ik vraag me af welke tank groter is in dit schip, die van het water of die van het bier. Al zullen de meeste het verschil niet meer proeven tus sen hun doodgeslagen bier of een slok zee water. De tent loopt leeg. In de hoek van de bar zit de vrouw in galajurk te stuiteren. Begint te huilen, steekt een sigaret op, schokt met haar lichaam en pakt dan haar bieren wankelt drie tafeltjes verder. De band ruimt de instrumenten op. Een van de Engelse jongens ligt op een bank. Het lijkt er op dat een van de aangeschoten doosjes onder hem ligt. De slaaphutten beginnen eindelijk aantrekkelijk te worden. De vraag of het schip de overtocht haalt, is misschien niet eens relevant. Het is de vraag of de passagiers het zullen halen, want ook op een stabiel en betrouwbaar schip kun je diep zinken. Reageren? Reactles_op_column@hotmall.coni Het is komende dinsdag precies een jaar geleden dat Pim Fortuyn vermoord vindt de uitzending niet plaats in de studio's van het mediapark maar bij BNN. De Tros komt om 19.30 uur met 'De nacht van Fortuyn', waarin ex clusieve beelden te zien zijn van de nacht dat beoogd lijsttrekker Pim Fortuyn uit Leefbaar Neder land werd gezet na een omstreden interview in de Volkskrant op 9 fe bruari 2002. Tijdens een besloten vergadering in de Hilversumse wo ning van campagneleider Kay van de Linde mochten Frank Leeman en Sietse Voorhorst het gesprek met het bestuur van de partij fil men. Om 20.30 uur brengt RTL 4 'Ty pisch Fortuyn', dat op dezelfde wijze is gefilmd als de serie pro gramma's met titels als 'Typisch zeventig' en 'Typisch tachtig': veel archiefmateriaal wordt gelardeerd met uitspraken van bekende Ne derlanders en familie, vrienden, collega's en critici. Peter van der Vorst praat het programma aan el kaar. Typisch Fortuyn is opge bouwd aan de hand van thema's als: de dag van de moord, de be grafenis, Fortuyn in de media en Fortuyn in de politiek. De meest diepgravende bijdrage is van Fons de Poel, die voor de KRO 'De Messias, een visie op Pim For tuyn' maakte voor de KRO (21.00 uur Ned 1) In deze persoonlijke film gaat de maker uit van het standpunt dat de massale verering van Fortuyn, die zijn politieke acti viteiten herhaaldelijk als 'op dracht' aanmerkte, haast religieu ze trekjes had. De Poel: „Ik heb het vermoeden dat het niet alleen een kwestie van charisma is geweest. Natuurlijk, Fortuyn beheerste het werd. Foto: Dick Hogewoning h medium televisie, zette aan tot djj, cussie over thema's die tot dan onbespreekbaar waren gebleven en het land was inderdaad moe van paars. Dat verklaart een gro(£ deel van zijn succes. Maar er wa meer aan de hand. Voor heel veetl mensen had Fortuyn een messify nistische aantrekkingskracht: 2 'wacht op mij en alles wordt an- 1 ders'." SBS 6 brengt tenslotte om 21.55 uur 'De moord op Pim Fortuyn, een jaar later' waarin oude frag- jr menten worden afgewisseld met bekende betrokkenen als zijn ii broers Marten en Simon, Mat H#' ben, en medeoprichters van Leek baar-Nederland Broos Schnetz er Henk Westbroek. Leo de Later ju praat de fragmenten aan elkaar, k GPD 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2