Oud goud opgepoetst in Newcastle TOERISME De Kleine Wolf scoort met hart voor kinderen HOC 303 VRIJDAG 2 MEI 2003 Onherkenbaar, volledig bij de tijd, op jacht naar de titel 'Culturele hoofdstad van Europa'; Newcastle upon Tyne en zuster Gateshead spenderen miljarden. Naast de bierpul staat nu dure witte wijn, Michelin is ook gekomen. 'New castle Gateshead buzzin' is de slogan. Soms is het woord gonzen een under statement. door Thom Olink In het hart van statig Grainger Town, middenin Newcastle upon Tyne dus, zegt Jan Williams: „Nu blijkt dat lang durig gebrek aan geld ook een zegen kan zijn." Jan is gids en haar kennis van de Oost-Engelse havenstad kent net als haar loopvermogen geen grenzen. „Dit stadsdeel uit de negentiende eeuw met kolossale Victorian en Edwardian hui zen stond lang weg te dromen. Geld voor restauratie was er niet, ook niet om af te breken. Dat is ons geluk ge weest." Wat voor Grainger Town geldt, is waar voor heel Newcastle en Gates head aan de overkant; onder het zwarte stof van de zware industrie kwam oud goud tevoorschijn. Grey Street is on langs uitgeroepen tot de mooiste straat van Engeland. De metamorfose van Newcastle heeft wat ponden gekost. In 2008 zal er zo'n zes miljard euro zijn gebruikt om een heel oude. ingeslapen, wat vervuilde re giohoofdstad op z'n retour om te tove ren in een zoemende, hier en daar ul tramoderne cultuur- en uitgaansstad. Opengebroken - mede door de ferries met hun toeristen en dagjesmensen - en vol ontluikend bravoure. „Met de oprichting Newcastle Gates head Initiative is het vuurwerk begon nen", doceert Jan Williams. „Een enor me inspanning met veel deelnemers en overheidsgelden." De bevlogen gids maakt een breed armgebaar. „En...?" Oude herinneringen aan het bolwerk van de Geordies; stof, scheepsbouw, voetbal, mijnen, kolen, zwaar tot zeer zwaar bier, boordevolle pubs en fees ten in het weekeinde zijn weggevaagd. In het avondlicht flonkeren tegenwoor dig ook de Michelin-sterren. Aan de Quays van de Tyne heeft nieuw leven een schitterend gezicht gekregen. Voor alles pronkt de Millennium Bridge, een geniaal ontwerp, 'oogleden' die open en dichtgaan als een schip moet passeren, een brug die 's avonds, in spectaculaire kleuren gewassen, bij na teer en kwetsbaar straalt. Williams: „De brug heeft meer gedaan voor New castle upon Tyne, dan wie of wat ook." Aan de zuidelijke oever, de Gateshead- kant staat The Baltic. Het is een graan- veem, omgebouwd tot Centrum voor Moderne Kunsten. De Zweedse direc teur Sune Nordgren: „De Baltic is be halve museum en documentatiecen trum vooral een werkplaats voor de moderne kunstenaar." Een kistvormig, uitpandig zaaltje laat ver kijken over de Tyne, die zo erg bij Newcastle hoort Als de Maas bij Rot terdam. In beide steden veranderde de waterkant van werk- tot verpozings- plek. Iets meer naar de binnenstad staat naast de Baltic The Sage Gates head, concertzaal, conservatorium, ontmoetingsplaats voor musici en lief hebbers van oude en moderne muziek. Sir Norman Foster, ook van het Rijks daggebouw in Berlijn, ontwierp de paarsblauwe, halfdoorschijnende han gar vol klanken, die eruit ziet als licht gevende zeekomkommer. Prachtig ligt het tegen het decor van de serie oude bruggen die beide oevers als een ring band bijeenhoudt. Het historische hart van Newcastle heeft de laatste jaren een opzienbarende metamorfose ondergaan. Foto: GPD Het is niet ver van de plek waar ooit Hadrianus zijn Muur begon te bouwen. Een stenen grens die pas aan de west kust op de zompige vlakten van de Sol- way of Firth eindigt; de antieke hals band van Groot-Brittannië. Tussen prachtige bloemen van moder ne architectuur zijn arbeiders bezig met een vrijetijdscomplex annex hotels aan de kade. De kosten zijn duizeling wekkend, maar de transformatie van deze stoere arbeidersstad gaat maar door; 2008, cultuur en Europa spelen voortdurend in gedachten. Aan de overkant in Newcastle stutten de kaden nu vele terrassen en topres taurants, mooi van kaart, mooi in sa menhang met de oude stad, die steil oplopend hierachter ligt. Wie een goe de kop koffie of muziek met een glas wijn nodig heeft om gelukkig te zijn, moet het Central Railway Station bin nengaan. Station? Ja, in het indrukwek kende staal glas-bouwwerk van Peter Dobson (1855) is het heerlijk toeven. De wachtkamers zijn door vaklieden gerestaureerd en tussen de oude tegels en wandschilderingen hebben zich wat pubs, koffiehuizen en broodjeszaken genesteld. Verleden Een makkelijke overgang is het van dit monument uit de tijd van de industrië le revolutie, naar het Discovery Muse um. Daar pronkt Noord-Engelands in dustrie- en ontdekkingverleden. Top stuk is Charles Parson's 'Turbinia', het eerste schip met een turbinemotor. In 1894 en vele jaren daarna veruit het snelste schip op de wereldzeeën. Hier ligt een deel van Newcastle's geschie denis, die pas echt begon toen de Ro meinen een ondiepte in de Tyne von den. Wie diep in die tunnel van de his torie wil dwalen moet Segedunum, the Roman Fort, Baths Museum opzoe ken. Dat ligt vlakbij de Hoge Brug. Wallsend heet deze gemeente binnen Newcastle, een logische naam. Het mooie van de stad met bijna 300.000 inwoners is dat het verleden op plekken net zo fanatiek is afgeschud als opgepoetst. Heel zuiver zijn die twee wegen in ambtelijk toekomstdenken te vinden voor en bij Laing, museum en galerie met onder meer top-Renoirs. FEITEN&CIJFERS Hoe kom je er. De eenvoudigste ma nier is met de boot. Scheepvaartmaat schappij DFDS onderhoudt een ferry- verbinding tussen IJmuiden en New castle. Bezienswaardigheden. Grainger Town is het historisch hart van de stad met kolossale en fraaie Edwardian en Victoriaanse huizen (www.newcastle.gov.uk/ graingertownproject) Baltic Centre for Contempory Art. Graan veem, is nu een museum en werkplaats. Bovenop een prachtig res taurant. De toegang tot het gebouw is gratis (www.balticmilLcom). Laing Art Gallery. Mooie exposities. Let op het plein voor de galerie, het is met zijn blauwe op tapijt gelijkende tegels een kunstwerk op zich. Binnen en buiten hebben bezoekers vrije toe gang. Life Interactive. Museum, attractie, in teractief speelhuis. Niet gratis (www- .centre-for-life.co.uk). Discovery Museum. Multimedia muse um over de geschiedenis van New castle en de grote industriële pioniers (www.twmuseums.org.uk) Hadrian Wall Grensmuur, 117 km, dwars door Engeland. Begon en ein digde in Walsend in Newcastle. Muse um Segedunum Roman Fort (www.ro- man-britain.org/places segedun- um.htm). Winkelen. Eldon Square. Groot com plex van overdekte winkels, Europese top en typisch Engels door elkaar. Grootste stadswinkelcentrum in Enge land (www.eldon-square.co.uk). MetroCentre. In Gateshead, de zuide lijke oever van de Tyne. Een kolossaal winkel-, hotel- en ontspanningscom plex (www.metro-centre.co.uk). Restaurants. Er is een ruime keuze in de sector eten en drinken, variërend van simpel pubfood tot Michelin-res- taurants. In de binnenstad zijn tussen de historische gebouwen enkele kof fieshops met verrassende interieurs. Een compleet overzicht op www.thescene.freeserve.co.uk Informatie .British Tourist Authority, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amster dam, tel. 020-6890002, www.visitbri- tain.com Ook Tourist Information Centre in Newcastle, http: visitnewcastlegateshead.com Er is amper een Duitser te be kennen. En dat terwijl het predi kaat Superplatz nadrukkelijk en met de nodige trots op de inter netsite van camping De Kleine Wolf in Ommen wordt vermeld. Het effect van deze kwalificatie van de Duitse tegenvoeter van de ANWB, de ADAC, laat in het eerste belangrijke weekeinde van het nieuwe kampeerseizoen in Nederland nog op zich wach ten. De Duitsers moeten kenne lijk nog ontdekken waarom De Kleine Wolf in het Overijsselse Ommen door de keurmeesters van de ADAC tot een van de beste campings van Europa is uitgeroepen. De Kleine Wolf bestaat veertig jaar. Dat jubileum van het fami liebedrijf in het Vechtdal kreeg in februari een gouden randje doordat het predikaat Super platz voor het eerst in de wacht werd gesleept Daar waar het merendeel van de dertien Ne derlandse campings dit keur merk verdient met opzienbaren de luxe en grootschalige voor zieningen als een subtropisch zwemparadijs met whirlpools, sauna en glijbanen, disco, bow ling, restaurants en bioscopen, heeft de Ommense camping op een andere manier de harten gestolen van de ADAC-contro- leurs. Het sanitair en de winkel voorziening scoren in de rap portage bijzonder hoog. Maar de alom aanwezige aandacht voor kinderen, gecombineerd met prachtige ruime kampeer- plekken in de indrukwekkende De fraaie speelzolder van De Kleine Wolf biedt vertier als het weer niet meezit. - W Met zijn kindvriendelijkheid heeft camping De Kleine Wolf hoge ogen gegooid bij onze oosterburen. Foto's: GPD/ Theo van Zwam natuur van het Vechtdal zullen ongetwijfeld flink tot de Duitse verbeelding hebben gesproken. Rij de camping op en het eerste wat opvalt, zijn de talloze speel toestellen voor de kinderen. In alle soorten en maten en in bonte kleuren, overal zijn schommels, klautertoestellen en glijbanen. Het moeten er over de honderd zijn, verdeeld over 23 speelplaatsen, allemaal voor zien van een zandbak. Spelende kinderen zijn het visitekaartje van de camping. Vervelen kan niet. Een midgetgolfbaan, tem nisbaan, voetbalveld, kanovijver, visvijver, zwembad, paardrijd- bak en een prachtig dierenpark blijven trekken. Vanaf de cam ping fungeren de wandelpaden naar de uitgestrekte bossen als entree naar een uitdagend alter natief. Slecht weer Ook bij slecht weer ligt het ver maak voor het grijpen. De speci ale speelzolder en de knutsel- ruimte bieden soulaas, net als het (te) kleine overdekte zwem bad. En mocht er desondanks een moment van verslapping optreden dan staat het activitei tenteam klaar met theater, speurtochten en spelletjes. De kinderen worden letterlijk van de vele velden gehaald om deel te nemen aan de activiteiten. Het gunstige effect voor de ou ders laat zich raden. Geen om kijken naar het kroost en alles wat kamperen aangenaam maakt binnen handbereik. Het voorzieningenniveau van de camping met een horecacom- plex en een goede winkel pal achter de oorspronkelijke en fraaie boerderij De Kleine Wolf, kan elke toets der kritiek door staan. De inrichting van de 550 kampeerplekken is compleet: luxe sanitair, ruime schaduw en zonrijke plekken, met en zonder auto's, met en zonder huisdieren. De vijfANWB-ster- ren waardig. De echtparen Kat en Meulman die de camping bestieren, zijn zich pas langzaam bewust ge worden van de waarde die in de toeristische sector aan de titel Superplatz wordt gehecht. „We waren al verrast dat we tot Su perplatz werden uitgeroepen. We hebben de mysterie-guest van de ADAC, die mede oor deelt, ook compleet gemist. Pas toen we door collega's uitbun dig werden gefeliciteerd en de bloemen binnen stroomden hadden we het gevoel van: we horen echt bij dat selecte groep je van dertien campings in Ne derland. De beste campings. We hebben echt wat gepresteerd. We groeiden bij dat besef." An nie Meulman: „Nu is het zaak om dit predikaat te houden. Voortgaan op de weg die we in geslagen zijn. We houden de zaak netjes en opgeruimd. Ons sanitair is en blijft top en wordt nog verbeterd. En we hebben plannen voor een nieuw over dekt centrum. Want ja, dat is echt te klein." De Duitse erkenning voor De Kleine Wolf is symptomatisch voor de groeiende waardering die het toerisme in het Vechtdal ten deel valt. Ook camping De Zandstuve in Rheeze in hetzelf de gebied viel in de prijzen bij de ADAC. „Misschien dat we met dit gebied nu een beetje op de kaart komen te staan bij de Duitse kampeerders. Ik heb al vast een paar Duitse woorden opgepakt. De borg die voor de sleutel moet worden betaald heet Pfand en de slagboom is een Schranke", stelt Geralda Kat. Erik Meuleman Een nacht op camping De Kleine Wolf kost in voor- en naseizoen: 2 personen €16 per dag; 3 perso nen 18,50; 4 personen 21; 5 personen 23,50. In het hoogsei zoen gaat dat tarief omhoog naar: 2 personen 25,50; 3 per sonen 28; 4 personen 30,50; 5 personen 33. Er zijn diverse voordeelarrangementen. De Klei ne Wolf, Coevorderweg 25 in Ommen is bereikbaar per trein en bus (station Ommen) en auto: snelweg A50 Apeldoom-Zwolle, afslag Ommen. Tel 0529- 457203. Internet: www.kleine- wolf.nl; REISBERICHTEN Raadselen Hoe bouwden de Egyptenaren hun kolossale piramides? hJ zo'n vraag waarop je normaal gesproken eigenlijk geen antwj weet. Dat antwoord wordt vanaf 24 mei in Interlaken, in het Z serse Berner Oberland, gegeven in een nieuwe attractiepark, Mystery Park. Het park presenteert op multimediale wijze de te en nog altijd niet verklaarde raadselen van de wereld, zoal bouw van de piramide van Gizeh in Egypte. Mystery Park is staan naar een idee van bestsellerauteur Erich von Daniken. H bestaat uit zeven paviljoens op een terrein van 70.000 vierk^C meter, Inclusief een 41 meter hoge, kogelvormige toren die zicht biedt op het tussen de meren van Thun en Brienz gelegei terlaken en op de omringende bergreuzen. De entree voor vol\ senen gaat 32 euro kosten. Meer infoormatie op www.mysterypark.ch Schönbrunn Het gebouw is oud, de entree van glas en rvs, harmoniërend. Maar vooral het plein, de promenade ervoor is meesle pend mooi. Het heet 'Het Blauwe Ta pijt'. De blauwe tegels met hier en daar glazen banen, waarin men de veelkleu rige gemeentekabels ziet liggen zijn zo gebakken, dat ze op tapijtstof lijken. Tegen de lantaarns staan de puntjes omhoog, ingesneden als een echt kar pet. Wie de mogelijkheden van het nieuwe leven en de moderne techniek met zijn gezin wil genieten moet naar Life; in teractief, spectaculair en onderwijzend. Museum? Laboratorium? Speelplaats? Gillend reizen de bezoekers in zeer be weeglijke stoelen tegen een 3d-decor. Een knipoog naar Disney. Veel bezoekers van de duosteden New- castle&Gateshead worden aangetrok ken door de brede winkelmogelijkhe den. Eldon Square is een conglomeraat van moderne winkels met Europese namen en even buiten het centrum ligt een nog groter complex, het zeer druk ke MetroCentre. „Maar ook voor de liefhebber van klasse-winkels in een originele historische setting is Newcast le kwistig met het aanbod", vindt gids Jan. Wie van Engeland en het verleden houdt, loopt door de betegelde Central Arcade met kleine pasjes en grote ogen. „Newcastle heeft zijn functie als regio centrum vastgehouden. In het week- einde is het bal. Geordies willen op tijd uit hun bol." 's Avonds krijgen haar woorden een gouden randje. Bij een musical over Buddy Holly in het prach tige Royal Theater in Grainger Town gaan eerst de wat oudere vrouwen en daarna de brede mannen volledig uit hun dak. Ze rocken de tent uit en blus sen hun binnenbrand op grootse wijze in de pauze. De slogan 'Newcastle gonst' is voor even ontoereikend. Zeilvakanties Evenementsreizen organiseert deze zomer voort het eerst zeilvakanties waarbij in flottielje langs de Kroatische kust w gezeild. De speciaal daarvoor samengestelde vloot bestaat I) twaalf schepen van verschillende types (waaronder de Benet Oceanis 361) en heeft Pomena als thuishaven. Van daaruit twee routes uitgezet: een zuidelijke naar onder meer Loput Dubrovnik en een noordelijke naar Hvar en Mljet. De tochten bedoeld voor gevorderde en ervaren zeilers. Meer informatie vinden in de brochure 'Zorgeloze Zeilvakanties' die kan wordei gehaald bij het ANVR-reisbureau. Q al Kampeerpakket Het Deens Verkeersbureau heeft weer een speciaal kampeer ket samengesteld. Het pakket bevat brochures van de verschi de campingorganisaties die samen alle goedgekeurde camp in Denemarken vertegenwoordigen. In de brochures veel pr< sche informatie over de ligging, faciliteiten en natuurlijk de 1 per overnachting. Tevens bevat het pakket algemene infornie over vakantieland Denemarken en een couponboekje voor kor ja op meer dan twintig Deense attracties. Het pakket is te beste v- via internet: www.visitdenmark.com of tel. 071. 521.1544 (ma vrij van 9:30 tot 12 uur). Het opsturen van het pakket kost aan verzendkosten. Venice-card Toeristen in Venetië kunnen gebruik maken van een nieuwe seumkaart die tevens onbeperkt gebruik van het stedelijk od baar vervoer (bus en veerboot) biedt. De Venice-card die zeven gen geldig is kost 58 euro, die voor drie dagen 42 euro en voor dagkaart moet 26 euro worden neergeteld. Jongeren onder dd jaar betalen respectievelijk 51, 30 en 16 euro. De Venice-card gj bovendien gratis toegang tot het casino van Venetië. De kaa online te bestellen via www.venicecard.it REISBOEKEN&MAGAZINf Met 3,5 miljoen leden is de ANWB natuurlijk al lang niet meer alleen maar belangenbe hartiger van de automobilist. De uitgeverijtak van de bond richt zich bijvoorbeeld ook op geheel andere doelgroepen: de fietser en de wandelaar. Voor deze laatste categorie zijn vier nieuwe titels in de serie ANWB Wandelgidsen 12,50 per stuk). La Palma, La Gomera (Canarische eilanden), Noorwe gen en de Moezel (Duitsland) zijn de nieuwe loten waarmee deze reeks inmiddels veertien uitgaven telt. Het gaat om vertalingen van eerder bij DuMont Buchverlag in Keulen uitgegeven gidsen. Het zijn zeer handzame werk jes. Telkens worden zo'n 30 tot 35 wandelingen, in duur varië rend van twee uur tot een hele dag, beschreven waarbij ook met een grafiekje bijvoorbeeld de eventuele steilte wordt aan gegeven. Soms zijn ook meerdaagse tochten opgenomen. Kaartjes verduidelijken de tekst en ook wordt gemeld hoe bij het be ginpunt te komen. En uiteraard wordt het te bewandelen ge bied eerst even voorgesteld. Tenslotte wordt de zwaarte aangegeven en worden enkele praktische zaken (horeca on derweg) genoemd. Emiel Groot van uitgeverij Evron zorgde hoogstpersoonlijk voor de selectie van ruim vier honderd opmerkelijke hotels en pensions in Duitsland. Het gaat om hotels en dergelijke met iets bijzonders qua ligging, achter grond of karakter. Ten opzichte van de gids van vorig jaar, scho telt Evron ons in deze De leuk ste hotelletjes in Duitsland) (prijs 15,50, ISBN 908.062.1145) circa 150 nieuwe accommodaties voor. Tegelij kertijd is het kaartmateriaal ver beterd en wordt ook vermeld wat er in de directe omgeving van de logeerplek te beleven valt. De regeling, waarbij op vertoon van de gids korting werd ver gt leend, is afgeschaft. „Somrfw leuke hotels wilden daaron&b niet meedoen", zegt Grootiig krijgen lezers hier en daar 1 traatjes. Het staat vermeld de toelichting, waar ook aU overige, meer ter zake doen PI informatie is te vinden. Incfc 1 sief routebeschrijving en folve tje. hi Iets dikker is een soortgelijk 0 gids van dezelfde uitgever 0 hi Frankrijk. Hierin ruim 620 ide adressen - 167 nieuw ten o zichte van de gids van vorij - van aardige 'bed break onderkomens. Evron sele< de ditmaal niet zelf maar ba d< seerde zich op haar Franse} partner BAB. De beste vijft adresjes hebben het goudi BAB-logo meegekregen. Inj De leukste logeeradressen Frankrijk prijs €19,50, ISI 90.80.6211.5.3) zijn het voo de ietwat alternatieve ondejal mens (boerderijen, landhi en kasteeltjes) die de aam krijgen. Mo'Media uit Breda - bek( van onder meer de stedenj jes 'shoppen, eten en slapi liet zeer recent vier nieuwe| tels in een andere reeks h< venslicht zien: Ontdek de in no-time! '100% Barceloi onden/Brussel/Parijs' (priji 9,95). Opzet van de gidsjes, telkei geschreven door gedreven woners - een enkeling van derlandse herkomst, poog lezer op efficiënte wijze di stad te loodsen. Want: waa moet je beginnen? Aan de van zeer gedetailleerde plal gronden worden wandeling 1 beschreven die langs de bi langrijkste bezienswaardig den of anderszins gaan. Z01 t voor overdag als voor 's av<flw Hotels en dergelijke wordette voorin voor de gehele stadfnz meld, per wijk komen daar! w eens adresjes van bars, restje rants en winkels bij. ui Kortom, een gidsje om in df binnenzak te hebben voor fna in korte tijd veel wilt zien. kte ferl Gerard Chel r k tde Kasteel Schönbrunn in Wenen heeft er een nieuwe attractie bij. Onder de naam 'Schön brunn erleben', voert een knalblauwe glijbaan de bezoe kers naar de keizerlijke bele- veningswereld' van de i8e.eeuw. Daarbij kan onder meer worden geleerd hoe er vanachter waaiers kan wor den geflirt, hoe pruiken moeten worden gekapt en welke kl indertijd en vogue waren. Ook mag er een pop worden aan kleed en wie wil kan zichzelf opmaken op de manier die ir baroktijd in zwang was. Tevens wordt er uitleg gegeven vaak gebruikte bloedzuigertherapieën, foto: PR Meer informatie: Wien-Tourismus, tel. 0043.124.555 en w\ .schoenbnmn.at/kinder

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22