Trike: hangmat op drie wielen WEG WIEL Z Touran: ruimdenkende midi-mpv geworden 'Ophalen nieuwe auto is entertainment Fietsstrook Test met anti -kijkscherm Lpg-actie hoofddorp - Autogasleveran cier BK-Gas houdt tot 9 juni een actie om rijden op lpg te promoten. De vier winnaars mogen een jaar lang gratis au- togas tanken tot een maximum van 1.500 euro. Volgens BK-Gas is het vanaf 14.000 km per jaar lucratief om over te schakelen op lpg. De actie bestaat uit het raden van de besparing die rij den op autogas oplevert. Topmodel Jeep amsterdam - Chrysler levert de Jeep Grand Cherokee Overland, het topmodel van de reeks, vanaf heden met een 2.7 liter CRD dieselmotor. De motor met common rail techniek heeft een vermogen van 163 pk. De auto heeft een basisprijs van 65.300 euro. Seat op show Barcelona - Seat laat op de au toshow van Barcelona, die nog tot en met 4 mei duurt, de nieu we Leon Cupra R met 225 pk 1.8 turbomotor zien. Verder heeft het Spaanse merk de Ibiza en Cordoba voortaan ook met 2.0/115 pk krachtbron uitge rust. De Leon en Toledo zijn er ook met 1.9/130 TDI-motor. HDC301 door Rien van der Steen Volkswagen heeft knap lang gewacht voor dat het met een tegenhanger van een midi- mpv kwam. Waar Renault, Opel, Nissan en bijvoorbeeld Citroën al langer ijzers in het vuur hebben. En Ford volgt nog met zijn op de Focus gebaseerde C-Max. VW deed het met zijn grote Sharan zoals Ford met de Ga laxy en beide waren niet in staat snel te rea geren op de vraag naar een middenklasser met ruimtelijke eigenschappen. Nu staat de Touran er dan, vanaf april. Wel met een stijve prijs, want een Zafira is ruim een paar mille goedkoper. De VW biedt veel motorenkeus en heeft wat meer bagage ruimte dan Renault (dat binnenkort een nieuwe Scenic presenteert) en Opel. Ze den ken bij VW iets ruimer. Maar het is geen auto waar je vol geestdrift ontwerp visioenen van krijgt. En anders dan bij een Zafira moet de in de vloer wegvou- wende derde zitrij van twee stoeltjes bijbe steld worden. VW werkt er nog aan dat dat achteraf ook kan. De tweede zitrij met drie verschuifbare stoelen kan ook uitgenomen worden en daar hoef je geen hernia mee op te lopen. Want in plaats van ruim 20, wegen de stoelen maar 16 kilo per stuk. Ze zijn dan ook aan de dunne kant, met korte zittinkjes. Voor een langere reistijd is het daar ook enigszins behelpen, al zijn de stoelen wel goed verstelbaar. Voorin is het heel anders, dat zit je echt riant. VW gebruikt altijd van die mooie kunststof om het interieur aan te kleden. In de Touran is dat veel minder het geval. Het laadruim groeit trouwens naar een kleine twee kubie ke meter wanneer alle stoelen achterin weg zijn. Voor het eerst werkt VW in de Touran met een elektromechanische, snelheidsafhanke lijk bekrachtigde stuurinrichting. Niet elek- tro-hydraulisch, zoals tegenwoordig veel in kleine auto's toegepast wordt. En het vol doet prima, want de Touran laat zich erg goed dirigeren, met voldoende stuurgevoel. Vering en demping voldoen niet geweldig; de vering lijkt dik in orde, maar de demping werkt op een of andere manier keihard. Zo dat de achteras soms nogal dribbelt. De wielbasis is gelukkig lang (12 centimeter meer dan van de huidige Golf) en daaraan ontleent de Touran veel wegcomfort. VW mikt op jonge gezinnen met de Touran, die in Duitsland trouwens ook bepaald niet goedkoop is: 19.950 euro kost hij daar en daar zal de gemiddelde buurlander ook wel van opkijken. De in een nieuwe fabriek in Wolfsburg geproduceerde Touran is niet be paald een lichtgewicht en VW denkt dat hij het meest als vijfeitter in de smaak zal val len. Ford kiest met de vergelijkbare C-Max trouwens uitsluitend voor een configuratie met maximaal vijf plaatsen. Van een vier- wielaangedreven versie komt het waar schijnlijk nooit. Opbergplekjes zijn er ook meer dan genoeg: het schijnen er in totaal 39 te zijn. De basismotor 1.6 is aan de trage kant en de FSI met zijn directe benzine-inspuiting is iets vlotter, maar nog niet indrukwekkend zuinig. Want bij de introductie in Zuid- Spanje had hij toch 11,4 liter per 100 km. nodig. De 1.9 diesel is een heel brave motor, maar de nieuwe 2.0 met een handgescha- kelde zesversnellingsbak (voor de FSI komt ook een zestraps automaat) is met afstand de imposantste van het stel. Met een verras send hoog koppel van 320 Nm, dat heel stil aan de voorwielen afgeleverd wordt. In no vember volgt nog een versie met een 2.0 FSI-krachtbron. VW wil dit jaar zo'n 7.500 Tourans in Neder land verkopen. Volgend jaar moeten dat er 12.000 worden. Ruim denken heet dat. De Touran: keurig, een tikje saai en knap prijzig. Foto: PR door Joop van der Pol Het lijkt nergens op. Drie wielen heeft het, een voorvork waar geen eind aan komt, oogverblin dende kleuren en veel naakt, glanzend staal. Het is geen mo tor, ook geen auto, maar een tri ke. Wat een trike is? Gewoon fun, zegt de triker. Sommige motorrij ders spreken oneerbiedig van een fiets met zijwieltjes. Maar par keer er eentje op een motorbeurs en tien tegen één dat Kawasaki- Kees en Harry met z'n Harley nieuwsgierig rond de stand dren telen. Een trike trekt altijd be kijks. Het fenomeen waaide een jaar of tien geleden over uit de Ver enigde Staten, de bakermat van het customizen, het verbouwen en aanpassen van voertuigen naar persoonlijk inzicht: chop pers, easy riders. In Nederland worden trikes gewoon kant en klaar gekocht en dan naar wens verfraaid met eindeloos verkrijg bare accessoires. Zelf bouwen is alleen al vanwege de dure type keuring onbegonnen werk. Kenners schatten dat in ons land nu grofweg duizend trikes rondrijden, afkomstig van zeven of acht fabrikanten. Elk voorjaar, zodra het buiten een graadje of vijftien wordt, duiken ze op. Een soort hangmat van polyester, gedrapeerd over een motor frame dat aan de staart uit mondt in een brede achteras. Daarboven zit een compact blok gesleuteld, meestal een luchtge- koelde boxermotor uit de beste VW-Kevertraditie. Die motor verklaart het kenmerkende, klapperende geluid. De bestuurder herken je aan jeans of leer, zonnebril en een sjaaltje als haarband of voor de Onderhoudskits Shimano Goed en regelmatig onderhoud van de fiets is van het grootste belang. Zeker als de fiets vaak wordt gebruikt en er hoogwaar dige prestaties van de tweewie- Ier worden gevraagd. Het bete kent soms ook dat onderdelen regelmatig moeten worden ver vangen. Shimano brengt hiei voor sinds kort zogenaamde onderdelenkits op de markt Voor elke onderdelengroep i een set, bestaande uit een n* we ketting, een cassette en ej flesje kettingolie. Spaakspanningsmeter Een gelijkmatige spaak spanning is het geheim van sterke wielen. Hoe kun je dat controleren? Regelmatig een bezoek aan de fietsspe- ciaalzaak? Dat is tegenwoor dig niet meer nodig. ParkTool heeft een spaak spanningsmeter ontwikkeld cüe door iedereen eenvou dig is te gebruiken. De TM-1 meet op een nauwkeurige manier de spanning van el ke spaak in het wiel. De me ter is op vrijwel elke spaak te gebruiken, ongeacht de diameter. De adviesprijs is 99,95. Verkeersveiligheidsorganisatie TeamAlert zal bromfietsers die geen helm dragen niet langer overgieten met vla. Onder druk van bedreigingen heeft het be stuur besloten te stoppen met de campagne, die een week heeft geduurd. De ludieke aan pak heeft geleid tot een stroom bt^ze brieven en e-mailtjes waarin ouders dreigden met ju ridische stappen. Ook kreeg TeamAlert signalen binnen van jongeren die het voorbeeld van de organisatie wilden volgen. De campagne was erop gericht Actie voor dragen helmen gestopt om bromfietsers te wijzen c het belang van een helm. F aantal omgekomen brom- e snorfietsers is vorig jaar n procent gestegen tot ruim h derd, bleek deze week uit v lopige cijfers van het Centr Bureau voor de Statistiek 0 en Rijkswaterstaat. Een eerdj actie van TeamAlert leidde or tot protest. De jongerenorgal, satie plaatste in 2000 zwarte t. borden op plekken waar jonf ren in het verkeer waren omj^ komen. Vooral nabestaandefe hadden daar moeite mee. 2: ten te binden. Kim Steenbergen: „We hebben verschillende leden met een handicap, onder wie ook ex-motorrijders. Ze hadden last van nek- of polsklachten, of kunnen vanwege een ongeluk niet meer op een tweewieler. Dankzij de trike kunnen ze weer gewoon lekker toeren." Het idee is al een paar jaar oud, maar deze zomer vindt op de autowegen rond Rotterdam, de zogènoemde 'ruit', de daadwer kelijke test plaats met het anti- kijkscherm. Bij verkeersongeluk ken moet het slachtoffers en hulpdiensten afschermen van het verkeer. Belangrijk is ook dat er 'kijkfiles' mee worden voor komen. De uitvoering van het kijk- scherm is simpel. Het is een scherm dat als een harmonica is opgevouwen op een aanhang wagen. Die wagen bestaat uit twee delen. Losgekoppeld ma ken die delen het mogelijk om het anti-kijkscherm uit te trek ken tot een lengte van dertig meter. Het is blauw en 1,20 me ter hoog. Een elektrische lier rolt het scherm als een gordijn uit. Twee personen kunnen het in ongeveer vijf minuten opzetten. De test wordt uitgevoerd door de politie van het korps Rotter dam-Rijnmond, Rijkswaterstaat, de brandweer en het Korps Lan delijke Politiediensten. Die wil len onder meer weten of het verkeer zich normaler afwikkelt dan wanneer er geen scherm staat. Dan rijden veel automobi listen, in beide richtingen, na melijk langzamer omdat ze wat van het ongeluk willen zien. Het maakt het ook mogelijk bij een brede weg van bijvoorbeeld drie banen een flink deel be schikbaar te houden voor het verkeer. Getest wordt ook onder meer hoe de wind op het scherm inwerkt. Het moet zeker windkracht vier aankunnen. TNO heeft al getest hoeveel wind het scherm doorlaat. Het scherm wordt vooral ge bruikt als verwacht wordt dat een ongeluk voor minimaal een uur werk zorgt. De politie be paalt wanneer het wordt ge bruikt Dat is besloten omdat zij meestal het eerste op de plaats van een ongeluk zijn. Rijkswa terstaat zorgt dat het scherm ter plekke komt De testperiode is een half jaar. Dat is om het bij meerdere weersomstandigheden uit te kunnen proberen. Halverwege de proef wordt een tussenbalans opgemaakt. Dan kan het scherm voor de rest van de testperiode nog worden aangepast. Eind 2003 bekijken betrokkenen welke beslissing moet worden genomen. Het scherm kan bij een ongeval in vijf minuten door twee men sen worden uitgerold. Foto: René Teeuwen moeten zorgen. Voorop daarbij staan de pogingen om de klan ten langer te binden dan alleen met dagrecreatie. „Overal zien je hoe attractieparken investeren in hotelsen verblijfsaccommo- datie, de resortontwikkeling", weet Jeff Bertus, van IAAPA, de wereldwijde koepel van attrac tieparken. De Efteling doet dat met Droomrijk, waarmee uiteindelijk op 3600 bedden wordt gemikt. Daarnaast wordt gewerkt aan een apart uitgaanscentrum, Uit- rijk. Het Land van Ooit heeft zo juist een uitbreidingsplan inge diend bij de gemeente Heusden, waarin wordt uitgegaan van in vesteringen tot 45 miljoen euro gedurende de komende 15 jaar. Inclusief hotel waarvoor een fi nanciële partner wordt gezocht. Groei zit er ook in de verlenging van het seizoen. De Efteling heeft de traditionele opening met Pasen vervroegd door al op 1 april de poorten te openen. „Langere openstelling en meer verblijfsaccommodatie zijn dé groeimogelijkheden", zegt ook Goof Lukken van de Beekse Ber gen, waar jaarlijks zo'n 700.000 bezoekers worden geregistreerd in Safaripark (550.000) en Speel- land Beekse Bergen (150.000). Daarnaast zijn er 440.000 over nachtingen. „Tot 1996 hadden we hier de grootste stoeltjesbaan van Euro pa, die stond model voor het at tractiepark. Maar een kabelbaan waar je 45 minuten in zit, is niet meer van deze tijd. Met onze drie takken zijn we nu wel een van de meest diverse recreatie- bedrijven in Nederland", aldus Lukken. Zo zoekt elke locatie zijn eigen markt, zijn eigen positie. De Ef teling heeft enigszins afstand genomen van het spektakel en mond. Omdat het nogal onor thodoxe voertuig voor de Ne derlandse wet een auto is - rij bewijs B volstaat - was een helm aanvankelijk niet verplicht. Dat gegeven lokte zowel vrijheids- minnende motorrijders als au tomobilisten op het comforta bele zadel. Sinds ruim een jaar geldt een verbeterde regeling. De triker kiest zelf óf een veilig heidsgordel, óf een helm. Zo'n tweehonderd trikers heb ben zich georganiseerd in twee clubs: 3 Wheels en de kleinere Dutch Trikers Association. „We hebben leden van 20 tot 67 jaar", vertelt vice-voorzitter Kim Steenbergen van 3 Wheels. „We organiseren weekends en ma ken toertochten van hooguit honderd kilometer. De snelweg mijden we. Liever sturen we ontspannen met zestig per uur over de toeristische route, ge nietend van de natuur. Er rijden hele gezinnen mee. En of je nu op een tweedehandsje zit van 8.000 euro of op een Boom Streetfighter van 50.000 euro, dat maakt niks uit. Ook snelheid is absoluut geen item, al zijn er trikes die verschrikkelijk hard kunnen. Het gaat om de fun, ge zellig samen op weg zijn." „Een goeie trike moet aan drie voorwaarden voldoen", vindt Steenbergen: „Hij moet er prachtig uitzien, hij moet lekker ontspannen zitten en hij moet veilig zijn. Het merk is niet zo belangrijk." Over dat laatste denkt Ton Bos (58) ietsje anders. Met zes me dewerkers bouwt hij in Weert de enige Nederlandse trike: de Bos's Trike. Per jaar verkoopt hij er dertig, vijfendertig. De con currentie komt vooral uit Duits land. Bos heeft zojuist een Euro pese typegoedkeuring verwor- Ton Bos op een van zijn producten, de MTi Dual. Foto: Mare Bolsius ven, dus hij kan de anderen nu op hun eigen terrein het hoofd bieden. „Maar bescheiden," zegt Ton, „anders groeit het me boven het hoofd. Het moet leuk blijven." De Bos's trikes staan bij het tri- kersvolk goed aangeschreven, vanwege kwaliteit en afwerking. ..Een gebakje knutselen kan ie dereen", vindt Ton. „Net zoals iedereen ermee kan rijden. Zo'n trike heeft een wegligging als een kart Maar je moet wel je verstand gebruiken. Soms huren mensen er een voor een dagje en gaan dan tekeer alsof ze op een tank zitten. Dan krijg je on gelukken natuurlijk. Maar nor maal gesproken is een trike vei liger dan een motor. Je wordt beter gezien, een plots overste kende drempel of een modder plas is geen probleem en je valt nooit om." Zo heeft het voertuig een onver wachte schare fans aan zich we- hanteert het sprookje als the#z Van der Zijl: „De buitenland! vakantie is onze belangrijkst! concurrent, plus tijdsbestedi gen als funshoppen of de Til burgse kermis. Maar met eer concurrent als Six Flags bijvo beeld, zijn we blij. Laten ze z daar maar de Rollercoaster c tal van Europa noemen. Met woeste stalen geweld lokken hun eigen publiek, jonge gas met een hoog adrenalinegeh te. De Efteling is er voor de h familie." Veel scherper afgeb kend is Het Land van Ooit ze doelgroep wordt steeds jo ger. Toen we in 1989 begonn mikten we op gezinnen met deren van 10 tot 12 jaar. Nu blijkt dat kinderen van 6 tot I 9 jaar onze belangrijkste mai vormen. Die markt wordt da mee veel enger en verplicht alleen investeringen te d( zaken met meer functies' directeur Taminiau toe. Enkele jaren geleden besloot Het Land van Ooit zich daara ook te richten op nieuwe in komstenbronnen: de verkoop van cd-roms en video's bijvo beeld, en theatershows in her land. Steeds opgebouwd ron het merk Ooit en de zogehetf D Ooiters, de medewerkers die overal een centrale plaats inr Pfl men om zodoende de band 1 j de piepjonge consument vas ia( houden. Taminiau: „Van de ruim 7 miljoen euro omzet hjQ len we nu zo'n 35 procent uitAf activiteiten buiten het park.")^ Tegelijk wordt de run op attrftei tieparken, dierentuinen, zwe Kf baden en ander recreatief aa£ 1 bod steeds massaler. Taminifó I „Het attractiepark blijft een Tot trekker. Uit onderzoek blijkt pc Nederlanders van alle Europ< j£ nen het meest naar een attra i tiepark gaan." uplicht j te doen i :ties", li<L<= no door Henk Mees Beleveniseconomie wordt het genoemd. Zie Autostadt, het au to-pretpark van Volkswagen in Wolfsburg. In drie jaar tijd zijn er zes miljoen bezoekers geteld. Dagelijks komen hier 500 klan ten hun nieuwe auto afhalen, aangevoerd vanuit een torenho ge glazen zuiL De hele familie glundert mee op zo'n dagje uit „Een auto ophalen is entertain ment geworden", zegt woord voerster Ines Rössler. Op een oppervlakte van 25 hectare met onder meer een circuit waarop wagens kunnen worden getest Een heus attractiepark. Het voorbeeld van Volkswagen vindt navolging op kleinere schaal. Porsche lokt zijn klanten naar Leipzig, waar 30 nieuwe Porsches per dag de deur uit gaan. Opel doet het met Opel Live in Rüsselsheim; Audi ver went de automobilist in Ingol- stadt en BMW heeft plannen in München. Ondertussen klagen de plaatse lijke dealers. .Autohandelaren hoeven niet toe te kijken. Ze kunnen Autostadt ook aanwen den als instrument om klanten te binden en te winnen", stelt Ines Rössler. De keus in de vrijetijdsbesteding wordt steeds royaler. In de Efte ling wijst algemeen directeur Ronald van der Zijl op het eco nomisch belang van attractie parken binnen de toerismesec tor. „De groei komt voort uit de toename van vrije tijd. Er is ook meer geld, ervaring in reizen en méér mobiliteit Mijn opa en oma hadden geen auto; nu rij den grootouders met hun klein kinderen naar de Efteling. Met de komst van Disney naar Euro pa is het parkenbezoek nog meer gaan leven. Onder het mom van 'het is niet alleen leuk Autostadt: het futuristische auto-attractiepark van Volkswagen in Wolfsburg. Foto: GPD/Mario Vos voor de kinderen' gaan we weer naar een pretpark." In de hele Nederlandse toeris mesector zijn er inmiddels meer dan 400.000 arbeidsplaatsen; er gaat 40 miljard euro per jaar om in deze bedrijfstak. Van der Zijl: „Het aanbod zal alleen maar toenemen. Een attractiepark kun je nu eenmaal niet verplaat sen naar een lagelonenland. De werkgelegenheid zal ook toene men. Want het is arbeidsinten sief werk waarvoor we, gelukkig, niet alleen academici nodig hebben." Tijdens het seizoen werken zo'n 2.000 mensen in de Efteling. Op fulltimebasis zijn er gedurende het gehele jaar 800 mensen in vaste dienst. Het is veruit het drukst bezochte attractiepark van Nederland, met een bezoe kersaantal dat vorig jaar op 3.465.000 uitkwam. Goed voor een omzet van circa 90 miljoen euro over 2002. Als echte bedrijven zoeken ook attractieparken naar nieuwe in komstenbronnen die voor groei

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20