De waterstofauto is er, nu de markt nog V Open Ford Streetfc van Italiaans design Peugeot 307 Trekauto van 20(m Mitsubishi Outlander keurige crossover Auto Dijksman Katwijk Weg Wiel vrijdag 2 MEI 2003 Certificaat voor stoel Mercedes utrecht - Mercedes-Benz krijgt het eerste stoelcertificaat voor vrachtwagens. De chauffeurs- stoel in de Actros is door een aantal samenwerkende institu ten waaronder TNO aangewe zen als zeer goed. Een goede stoel voor een beroepschauf feur is belangrijk om klachten aan onderrug voor te zijn. Een geschikte ergonomie van de stoel kan arbeidsverzuim of zelfs arbeidsongeschiktheid voorkomen. Enquête onder truckchauffeurs haarlem - Van de Nederlandse d vrachtwagenchauffeurs heeft 41 procent wel eens last van cri- minaliteit. Uit een enquête van het truckmagazine Routiers Wereld waarop 800 chauffeurs reageerden, bleek dat 160 van - hen een inbraak in de cabine beleefd hadden. 110 keer was het zeildoek van de aanhanger opengesneden en 20 keer de ;V„container opengebroken. Het -aantal kilometers dat een vrachtautochauffeur jaarlijks rijdt varieert van 50.000 tot 540.000. KALENDER MEI 3 Vrij rijden-dag Historische Auto Ren Club, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 3-4 Oldtimerbeurs, Hanzehal, Zutphen. 070 3977 210 of 0614 4953 41 3-4 Stop Aids Now Race, TT-circuit Assen. 017 4244 048. www.raceagainstaids.nl 3-4 Full-Speed tuningbeurs, Autotron Rosmalen. ywvw.autotron.nl www.fiill-speed.nl 4 GP Spanje, Formule 1 Barcelona. 10 Ruilbeurs, Euretco Expocenter, Houten. www.treintjes.info 10 Audi TT-dag, Auto Hoogenboom, Rotterdam. www.autohoogenboom.nl 11 Super Race Day, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 11 All American Sunday, TT-circuit Assen. 059 2380 380. www.tt-assen.com www.vdbcarevents.nl www.auto-maxx.nl 17-18 Kevertreffen, Gulpen. 045 4052 630. 17-18 Spettacolo Savali, Alfa Romeo-dealer Sam van Lingen, Houten. www.samvanlingen.nl 18 Auto- en treinenbeurs, Spaarnehal, Haarlem. www.treintjes.info 18 GP Oostenrijk, Formule 1, Spielberg 24 Namac Modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten. 016 5537 054. www.namac.nl 24-25 Feel free, feel cabrio, IJsselhallen, Zwolle. www.kromstaf.nl 25 Big City Sunday, Caddy's Diner/McDonalds, Purmerend. www.bigcityrollers.com 25 Fordmania 2003, naast de A12 in Bunnik (afrit 19). www.fordland.nl www.fordmania.nl 26-28 Garagevak 2003, Groenoordhallen Leiden. 29 American Festival, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.bigcityrollers.com www.dodare.nl 29 Japans Autosportfestival, TT-circuit, Assen. www.tt-assen.com www.vdbcarevents.nl www.auto-maxx.nl 30 Vrij rijden-dag Historische Auto Ren Club, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl 31-1/6 Historie Zandvoort Trophy, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.circuit-zandvoort.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of: hdwegenwiel@damiate.hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver spelde telefoonnummer of ga naar het 1--«betreffende internetadres. Ophalen nieuwe auto wordt entertainment Oud goud blinkt in Newcastle zal er een echte markt moeten ontstaan. „Want het zou onzin nig zijn om overheden te vragen grootschalig te blijven subsidië ren," zegt Shell-topman Van der Veer. „Het moet commercieel aantrekkelijk worden. Maar daarvoor moeten de komende decennia nog miljarden worden uitgegeven." Dilemma's zijn er te over: water stof is zeer veelbelovend, zegt onderzoeker Richard Smokers van TNO Automotive, maar nog maar net het laboratoriumstadi um ontgroeid. Hij wijst erop dat ook de bestaande benzinemoto ren nog veel energie-efficiënter worden, waarmee ook deze technologie nog lang niet aan het eind van z'n cyclus is. On duidelijk is verder welke van de (bestaande) waterstoftechnolo gieën zal winnen. Voor de consument zal een pro duct moeten ontstaan, dat nu alleen op papier heel aantrekke lijk is. De brandstofcel is zo'n grote krachtbron voor een auto dat airco, verwarming, allerlei energievretende computerac- cessoires er moeiteloos op draaien. Deze auto's zullen schoner, stiller en onderhouds- vriendelijker zijn. Maar wil de klant er ook voor betalen, of blijft hij nog lang te vreden met het bestaande? De waterstofauto wordt, eenmaal in grote series geproduceerd, 10 tot 15 procent duurder dan de bestaande diesel- en benzine versies. Als de consument daar ook veel meer voor krijgt en au tofabrikanten beloven dat nu, dan kan er een markt ontstaan. Maar investeren in de waterstof- economie heeft nu wel degelijk ook iets van een lange termijn- gok, zegt Shell-topman Van der Veer. En wie gokt, neemt risico. De fraaie StreetKa heeft een handbediend kapje. >m 1 door Rien van der Steen Langs de fraaie Croisette in het Zuid-Franse Cannes draait een man met aan de hand een ogen schijnlijk veel te jonge vriendin zich om. Hij kijkt bewonderend naar het open autootje dat voor bij zoeft. De zonnige boulevard wordt al bevolkt door Jennifer Lopez-achtige meiden en bruine Brad Pitts. Ook zij draaien zich om als de nieuwste Ford langs rijdt. In Cannes zijn ze qua dikdoene rij wel wat gewend en een ca briolet kom je er net zo makke lijk tegen als een bekende ac teur. Misschien kijken ze alle maal naar de StreetKa omdat het een Italiaanse auto is. Hij wordt namelijk gebouwd door Pininfarina in Turijn. Ook het eenvoudige canvas kapje komt uit die buurt. De Ka met zijn aparte ronde en tegelijk hoekige uiterlijk is nu ruim zes jaar oud en Ford vond het tijd worden om er een serie- tje van te maken. Dat zij Co StreetKa en SportKa geiC| De familie Ka3: de goedfae' is de gewone Ka met eei 48 modemiseerd 1.3 motoiA C 9.000 euro. Dan de op rrj^ gerichte SportKa met le«6 j inrichting die vanaf augi voor 17.000 euro te koo[ssc, En tot slot de StreetKa rïoo zelfde, opgewekt ronken 3V 1.6/94 pk motor als in d Ka. Een prachtig open kjber/ waarvan er in Nederlanouur mei 300 te koop komen.1'88 De door Ghia ontworpe^t zits roadster met opvall#"^ beugels en een volledig I'5 hand op en neer te klapj softtopje staat op het oi^1^ van de (oude) Fiesta en i j Puma. Hij kost een strafgffj euro en dat is toch ruim, j le duurder dan bijvoorbi Peugeot 1.6 CC met zijn trisch bediende stalen kl, 44 en ook veel prijziger nog Smart Roadster. De beste caravantrekker van het jaar is weer gekozen. Uit een veld van 24 deelnemers koos een jury, bestaande uit auto- en caravanjoumalisten, de Peugeot 307 SW met 110 pk dieselmotor en roetfilter tot overall winnaar. De 307 volgt daarmee de Honda Stream op, die Trekauto van het Jaar 2002 was. Het deelnemers veld was zoals altijd in klassen verdeeld. In de klasse waarin de 307 zegevierde, zaten onder meer de nieuwe Renault Méga- ne en de Alfa 147, beide in die seluitvoering. De winnaars van de overige klassen zijn: Toyota Corolla Verso 1.8, Honda Accord 2.0, Mazda MPV 2.0 en de Mer cedes ML 270 CDI. Het gewicht van de caravans was gebaseerd op 75 procent van het autoge wicht. Elke auto trok dus een passende caravan, over een par cours waarop scores voor pres taties, weggedrag en comfort werden genoteerd. Nieuw in deze editie van de Trekauto verkiezing was het op treden van een non-driving jury, die de auto's op 'doelmatigheid' beoordeelde. Het resultaat van dit team is in de einduitslag ver werkt. Eveneens een primeur in de twaalfjarige geschiedenis van 'de KCK-Trekauto' is dat de En gelse en Duitse auto/caravanmedia er nu ook aandacht aan besteden. K.CK Een jury, bestaande uit auto- en caravanjournalisten, koos de geot 307 SW met dieselmotor en roetfilter tot trekauto van h 2003. Foto: PR (advertentie) (Industrieterrein 1 Heen) Lageweg 21 Katwijk aan Zee Telefoon 071-4090050 door Maurice Wilbrink Reykjavik - Een beetje onwennig, alsof hij zelf nooit tankt, steekt topman Jeroen van der Veer van Shell de slang in het vulgat van de waterstofauto. Op de bekende Shell-zuil begint de teller te lo pen, waterstof stroomt naar bin nen. Geen liters maar 73 kilo gaat er in. Als de volgetankte wagen vertrekt, klinkt er alleen maar een licht gierend geluid van de elek tromotor. En uit de uitlaat komt inderdaad slechts wat water ge druppeld. Applaus klinkt op. Een druilerige plek in een bui tenwijk van Reykjavik is niet de meest uitnodigende locatie om een waterstofrevolutie te star ten. Maar er was jaren naar toe gewerkt, en vorige week brak het moment echt aan. „Zes jaar ge leden was het nog ondenkbaar dat we dit in 2003 zouden mee maken," legt iemand van auto fabrikant DaimlerChrysler uit. Technici, planners, managers van Shell, DaimlerChrysler, energiemaatschappij Norske Hydro kunnen hun opwinding niet verbergen. Waterstof, al in 1836 ontdekt als potentieel belangrijke energie bron, begint de consument te bereiken. Over een tot twee jaar worden mobiele telefoons en laptops uitgerust met een water stofcelletje, in plaats van met een accu. De krachtbron die wordt gevoed door waterstof laat een draagbare computer straks twintig uur werken, in plaats van drie uur met een - vaak onbetrouwbare- accu. De toepassing van het water stofprincipe in auto's gaat min- De Outlander, eindelijk weer eens een nieuwe Mitsubishi. Foto's: GPD werp geen rekening mee gehouden. En dan wordt het moeilijk Hij is het eerste product van het nieuwe Mit subishi, kraait de pr-afdeling bij de introduc tie van de Outlander. Het merk heeft na rampzalige jaren enorme reorganisaties doorgevoerd, mede op last van Daimler Chrysler, dat er heel wat (33 procent) in de pap te brokkelen heeft. De Outlander heeft een aardig origineel design en is gebouwd op een nieuw platform. In 2003 wil Mitsubishi er in Europa 8000 van verkopen, in Neder land moeten dat er 750 worden. Volgend jaar moeten die cijfers resp. 15.000 en 1000 zijn. De goedkoopste kost 26.495 euro (met stan daard abs, airco, twee airbags, afstandsbe- diende centrale vergrendeling, maar geen dakrails), de introductieversie met veel ex tra's als twee zonnedaken en 17 inch licht metalen wielen moet 33.495 opbrengen. Die prijzen zijn zo gek nog niet dus. Mitsubishi belooft iets te doen aan de ve- ringkarakteristiek door andere dempers toe te passen, want in de huidige setting zijn die ietwat stoterig. Dat heeft ook te maken met de gekozen banden van Yokohama overi gens. De auto wordt in Japan gemaakt en een di rect ingespoten benzinemotor is er niet. Die gdi-krachtbron waar Mitsubishi tot voor en kele jaren mee schermde wordt naar de ach tergrond verdrongen omdat de productie aanzienlijk duurder is en de belangstelling achterbleef. En dat komt omdat de aantoon bare zuinigheid van die motor niet evident was. Gdi blijft overigens voor de dure Mitsu bishi's wel een optie. De 2.0 liter voldoet overigens heel best Geen woeste prestatierakker, maar niks om je voor te hoeven schamen. De auto biedt een hoop ruimte, redelijk zitmaterieel en maakt kabaal noch windgeruis. De 2.4 liter, die dus later arriveert, is een heerlijk klinkende motor die snel duidelijk maakt dat een 6-cilinder voor de Outlander nergens voor nodig is. De 12 meter lange Mercedes-Benz Citaro-bus met brandstofcelaandrijving gaat eerst in Reykjavik rijden en binnenkort ook in negen andere grote steden, waaronder Amsterdam. Hij kan 250 kilometer rijden op een lading waterstof en het tanken duurt slechts een minuut. Foto: DaimlerChrysler der snel. Maar de technologi sche vooruitgang die de afgelo pen jaren is geboekt, heeft de insiders ook verrast. De stads bussen die op IJsland en in ne gen steden op het Europese vas teland worden geïntroduceerd, kunnen nu tot 250 kilometer rij den op een tank waterstof. Dat is twee maal zo ver als zes jaar geleden. Het tanken van water stof gaat nu in een minuutje, ve le malen sneller dan zes jaar te rug. De brandstofcel en andere benodigde technologie is stuk ken compacter geworden. Overheden, energiegiganten en autoconcerns pompen nu geza menlijk vrij aanzienlijke bedra gen in deze energiebron. Daim lerChrysler voorspelt dat de eer ste in serie geproduceerde wa terstofauto's rond 2010 in de showroom staan. De echte mas saproductie laat waarschijnlijk langer op zich wachten. Shell- baas Van der Veer denkt dat wa terstof over dertig tot veertig jaar echt een belangrijke industrie zal zijn geworden. Voor oliemaatschappijen als Shell en BP, en de autofabrikan ten is het onduidelijk wanneer ze er vol in moeten gaan met in vesteringen. Shell heeft in vier jaar tijd honderd miljoen dollar hieraan uitgegeven. Ter vergelij king: de traditionele olie- en gasactiviteiten van Shell vergen momenteel een miljard dollar investering per maand. „We wil len niet overinvesteren in water stof," zegt een woordvoerder van Shell Hydrogen. DaimlerChrysler-woordvoerder Dubbelman zegt: „Wij wachten totdat de oliemaatschappijen voldoende infrastructuur heb ben gebouwd, zodat automobi listen met een waterstofauto overal kunnen tanken." Geza menlijk wacht de industrie op initiatieven van overheden om met subsidies, vergunningen en gestandaardiseerde regels de in troductie van waterstof te verge makkelijken. Het wachten op elkaar is tegelij kertijd ook een risico: na een veelbelovend begin, waar Euro pese stedelingen dit jaar al ken nis maken met de zeer milieu vriendelijke waterstofstadsbus, Stabiel marktaandeel Mitsubishi verkocht in zijn gouden jaren tot 22.000 auto's per jaar in Ne derland. Het marktaandeel is nu ge zakt tot een schamele 1,2 procent „We willen geen klanten meer kopen met geldverslindende acties, zoals de afgelopen jaren gebeurd is", zegt im porteur Martin van Vugt uit Schaijk. „We willen nu tevreden klanten en een stabiel marktaandeel van 2 pro cent. Daar hebben we een logische modelopbouw voor nodig van perso nenwagens, mpv's en luxe terreinwa gens (suv's)." Mitsubishi komt tussen nu en 2007 met 14 nieuwe modellen. Eerst de Outlander, dan de 3-deurs Colt in 2004 (uit Bom), een Lancer station wagon (de sedan blijft in Japan), een nieuwe ruimtewagen die Grandis gaat heten in 2004 en een nieuwe Ga lant in 2005. Van elk model komt een sportieve versie, die Evo heet. Mitsubishi beseft dat het veel te veel bezig is geweest met auto's de markt in proppen, vaak via verhuurbedrij ven en leasing. Van Vugt: „We moe ten weer een merk met lifestyle wor den. We hebben een historie van bij na 75 jaar en 70 jaar ervaring met 4x4. We verkopen nu 205.000 auto's per jaar. Dat moet naar 350.000. We blijven dus een kleine speler op de markt. Maar onderscheidend qua de sign." Van Vugt ziet de totale Neder landse markt niet groeien. Dat blijft schommelen rond 470.000 auto's. „De groei van de laatste jaren zat hem in de tweede auto per gezin." Het eenvoudig maar smaakvolle dashboard herbergt een keurig analoog klokje. door Rien van der Steen Gemak, comfort en gemoedsrust, dat is wat de moderne klant wil. Daarom voert een merk als Mitsubishi mobiliteitsservice in, om de klant altijd en overal mobiel te houden. De Japanse fabrikant heeft eindelijk weer eens een nieuw model. Waar de SpaceStar nog zo'n beetje de enige auto was die het merk hier op de been hield lanceert Mitsubi shi deze maand de Outlander, die in de VS al een halfjaartje te koop is. Geen ruige terrein reus, maar een heuse crossover, zo'n krui sing tussen terreinwagen en stationwagon. Mitsubishi mikt met deze wagen op de Santa Fe's, Foresters en X-trails van achtereenvol gens Hyundai, Subaru en Nissan. Maar vol gens algemeen directeur Martin van Vugt van Mitsubishi Nederland zullen veel eige naren van stationwagons toehappen. De Outlander ziet er met wat fantasie ook uit als een wagon en hij is te koop als 2- en 4-wieJi- aandrijver. Zonder lage overbrengirij* trou wens. Eerst als 2.0 liter (136 pk), vanaf sep tember als 2.4 (160 pk) met eventueel een automaat en volgend jaar als 2.0 Turbo. Een diesel komt er niet, want daar is bij het ont- Daimler bouwde vroeger vooral statige limousines maar heeft ook verschillende keren gepro beerd een sportwagen te produ ceren. De laatste poging in die richting heette Dart en deze au to met V8-motor was zowaar re delijk succesvol. Maar echt goed was hij niet, want op het mo ment dat de sportwagen werd bedacht was Daimler bijna bank roet en daardoor gebeurde het ontwerpen niet heel zorgvuldig. Zo was de Dart voorzien van een wat zwak chassis, waardoor de carrosserie nog wel eens wilde scheuren. In de tweede genera tie was die fout hersteld onder de vlag van Jaguar, dat in i960 de nieuwe eigenaar van Daimler was geworden. Daimler de naam bruiken omdat Chry had geclaimd. Toen SP250 heten, SP van naar de motorinhoud ter. De Dart is vijf jaai produceerd, van 1959 een totale oplage van exemplaren. Foto:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18