KUNST 8f CULTUUR Pronkstukken Noordwijks plateel verzameld Jordaanse douane onderschept tientallen Iraakse kunstschatten Expositie over de Franse koning Lodewijk XIV Behaagzieke spierballentaal van André Manuel Beelden Hans Blank lijken op oude culturen Monument voor Thijsse op Texel Vijf aardewerkfabriekjes actief in eerste helft twintigste eeuw AP/Marcio Jose Sanchez inderd jaar ng Crosby ;borouch - De weduwe van Crosby, Kathryn, staat Kr een originele poster van ilm 'Little Boy Lost' uit 1953 "rosby bij haar thuis in jorough, Californië. De le- larische jazz-zanger zou laag honderd jaar oud zijn irden. an God los' Cait goed ■rdam - De psychologi- E misdaadthriller 'Van God' doet het goed in de Neder- jise bioscopen. De eerste |k bezochten ruim 50.000 hsen de film. Om aan de kg te voldoen, worden er de- i^eek zeven extra kopieën [de film in roulatie gebracht, jroductie van de film, die is is gebaseerd op de activi- ;n van de Bende van Venlo, de vorige jaar tot flink wat imotie onder de nabestaan- van slachtoffers. De ge uite Venlo besloot geen me- erking te verlenen aan het ;en van opnames in de stad. rummer Engels int jazzprijs jfddorp - Jazzdrummer Engels (67) heeft de Meer f Prijs 2003 gewonnen. De filmer neemt op 18 mei in cuwburg De Meerse in Mddorp de prijs in ont- jgst. Hij heeft in zijn carrière vijftig jaar vele jazzgroothe- tj mogen begeleiden. In 1985 ihij de eerste die de Bird Award kreeg tijdens het jth Sea Jazz Festival. Eind ja- rtachtig ontving hij de Boy jar Prijs. In 2001 werd hij be- jmd tot Ridder in de Orde [de Nederlandse Leeuw, per ging de prijs onder meer i mondharmonicavirtuoos 'Toots' Thielemans. E.M. komt ar Nederland t - De Amerikaanse band M. komt voor twee concer naar Nederland. De band hits als 'Everybody hurts' Losing my religion' staat 21 in Tivoli te Utrecht. Een later treedt R.E.M. op in de leken Music Hall in Am- dam. Met deze optredens innen de leden hun Europe- mrnee. De laatste keer dat M. met eigen concerten op- in Nederland was in 1984. 'oorverkoop voor de twee certen begint zaterdag. inder neert en - Xander de Buisonjé sig- rt morgenmiddag zijn nieu- :d 'Hemelsbreed' bij V&D de Aalmarkt. De ex-zanger Volumia doet dat van 13.00 14.00 uur. De single 'Ik zie' deze cd, staat inmiddels al oteeFd in de hitparade. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Sleet' van en door André Manuel Gezien: 1/5, Leidse Schouwburg. Van André Manuel kun je veel zeggen, maar behaagziek zul je hem niet zo snel noemen. Bij hem hoef je immers geen luch tig amusement te verwachten dat alleen bedoeld is om het pu bliek aangenaam te vermaken. Hij wil niet behagen, hij wil vooral verontrusten en provoce ren. Wie hem na het behalen van de eerste plaats op het Leids Cabaret Festival in 1990 in de af gelopen jaren heeft gevolgd, weet dat hij dwars wil zijn en dwars wil blijven. Echt populair is hij bij het grote cabaretmin- nende publiek dan ook nooit geworden. Ook gisteravond is de Leidse Schouwburg - met ruim tweehonderd toeschouwers - nog niet voor de helft gevuld. Natuurlijk is populariteit een slechte graadmeter. Het zegt in principe weinig over André Ma nuel die er zelf overigens vaak prat op gaat dat hij het publiek tegen de haren in strijkt. En je kunt vaststellen dat hij in zijn nieuwe programma nog weer een beetje grover en uitdagen der wenst te zijn. In dat opzicht tracht hij dus zijn eigen dwarse imago trouw te blijven en aan het verwachtingspatroon van zijn weliswaar selecte publiek te voldoen. Met andere woorden, ook hij is dus in zekere zin be haagziek. Dat ontkracht voor een deel zijn spierballentaal. Het is allemaal wel erg nadrukkelijk geëtaleerd maatschappijkritisch engagement. Hard schreeuwen, sterk overdrijven, veel herhalen en grofgebekt uithalen - het staat best flink, het past bij zijn ruige imago, maar het levert niet per definitie betere grappen op. In 'Sleet' stelt Manuel onder meer alle gedoe na de moord op Pim Fortuyn uitvoerig aan de kaak. Zo'n veelbesproken jaar leent zich nog altijd voor com mentaar, al moet je wel van goe de huize komen om hierover nog origineel te kunnen zijn. En je kunt twisten over de vraag of Manuel over die kw^Kcatie be schikt. Zoveel zeggingskracht hebben zijn uitweidingen over de 'Mesjoggias' en diens volge lingen nu ook weer niet. André Manuel zegt veel, maar lang niet alles is direct duidelijk te plaatsen. Vaak genoeg vraag je je af, waar zijn opmerkingen op slaan. Als je echt goed luis tert, hoor je heel af en toe een terloopse opmerking die er wel toe doet. Of die een absurdisti sche draai aan de actualiteit geeft. Op zulke momenten krijg je echt even onvervalst cabaret. Die spaarzame momenten gaan echter grotendeels verloren in het verbale geweld dat niet ge heel vrij van enige zelfgenoeg zaamheid lijkt te zijn. amman - Jordaanse douaniers hebben sinds de val van het regime van Saddam Hussein op 9 april aan de grenspost Al-Karameh tientallen kunstschatten en archeologische objecten van reizigers uit Irak geconfis queerd. Mogelijk zijn de waardevolle voor werpen gestolen uit het Nationaal Museum in Bagdad en paleizen van Saddam Hussein. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Onder zoek moet eerst uitwijzen waar de goederen vandaan komen en of ze gekocht of gestolen zijn. Onder de onderschepte voorwerpen bevin den zich onder meer elf tapijten, zeven standbeelden, 43 schilderijen, 26 historische boeken, twee oude manuscripten, een hou ten karaf bezet met edelstenen en diverse gouden potten. Jordaanse douaniers zijn sinds vorige maand extra waakzaam bij de controle van ingevoerde goederen uit Irak. De in beslag genomen schatten zullen be waard worden door het Jordaanse departe ment voor archeologie tot de situatie in Irak is verbeterd. Met de diefstal en vernielingen uit het Na tionaal Museum lijkt het na de eerste be richten iets mee te vallen. Een aantal kost bare kunstschatten blijkt al voor de oorlog te zijn overgeheveld naar afgesloten depots onder het museum en bij de Nationale Bank. Unesco heeft een speciale commissie in het leven geroepen om zich te buigen over de toekomst van het museum in Bagdad. Daar in heeft onder anderen de Leidse archeo loog Diederik Meijer zitting. texel/anp - Op het waddenei land Texel is gisteren een mo nument ter nagedachtenis aan natuurbeschermer Jac. P. Thijs se onthuld. Het kunstwerk, ge maakt door Jan Wolkers, staat midden in een vijver aan de Ele- mert in Den Burg. Het monument bestaat uit halve bogen van glas en roestvrij staal en is ruim vier meter hoog. Met een helikopter van de Koninklij ke Luchtmacht is het kunstwerk eerder deze week op de sokkel geplaatst. Het monument is een cadeau van de Stichting Thijsse-jaar Texel aan de gemeente Texel. Bij de onthulling waren een klein zoon en achterkleinzoon van Thijsse aanwezig. De uit Oegstgeest afkomstige Jan Wolkers is een groot bewon deraar van Jac. P. Thijsse. Mede daarom presenteerde hij giste ren het essay 'De grazige wei den'. Hierin beschrijft Wolkers zijn eerste kennismaking met 'de wereld van Jac. P. Thijsse'. Jacobus Pieter Thijsse werd 25 juli 1865 geboren in Maastricht en overleed 8 januari 1945 in Overveen. Gedurende zijn leven woonde hij enkele jaren op Texel, waar hij hoofd van de Fransche School in Den Burg was. Thijsse was in 1899 mede oprichter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Ook is hij betrokken ge weest bij de oprichting van de Nederlandse Ornithologische Vereniging en de Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Tot zijn dood was hij jarenlang secretaris van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten. maastricht/anp - Het Bonne- fantenmuseum in Maastricht houdt van 21 juni tot en met 24 augustus een tentoonstelling over de Franse koning Lodewijk XIV ofwel de Zonnekoning. Het museum wil met 'La gloire du roi' laten zien op welke wijze Lodewijk (1638-1715) gebruik maakte van beeldende kunst om zijn imago als luisterrijk vorst en succesvol veldheer uit te dragen. In de kleine tentoonstelling staan twee gebeurtenissen cen traal: de intocht van de koning en zijn bruid, de Spaanse infan te Maria Theresia, in Parijs in 1660 en de verovering van Maastricht in 1673. De Entrée triomphante in Parijs diende vooral om de onderwor penheid van de stad aan de ko ning te onderstrepen. Het vor stenpaar trok langs tal van tri omfbogen en andere monu mentale versieringen, waarmee de vrede met Spanje en het hu welijk met de Spaanse konings dochter, dat daarvan het resul taat was, werden gevierd. Het Bonnefantenmuseum toont on der meer de prenten die van de intocht gemaakt zijn. De verovering van Maastricht was voor Lodewijk een belang rijk wapenfeit, niet alleen we gens het militaire of economi sche belang van de stad, maar ook om de eer en roem. De van oorsprong Brusselse schilder Adam Frans van der Meulen (1632-1690) legde het beleg van de stad vast. De kun stenaar reisde met de koning mee en legde in tal van schetsen en tekeningen de situatie ter plekke vast. Op basis van dit materiaal maakte hij naderhand een monumentaal schilderij, dat een belangrijke bron werd voor de beeldvorming of representa tie van de glorie van de koning. Het schilderij 'L'arrivée de Louis XIV au camp devant Maestricht' is samen met een aantal van de schetsen en tekeningen die Van der Meulen in Maastricht heeft gemaakt, op de tentoonstelling te zien. Bij beide historische gebeurte nissen was de musketier D'Ar- tagnan als voorman van de musketiers aanwezig. Twee we ken na de verovering van Maas tricht stierf hij daar de 'helden dood'. De Limburgse hoofdstad organiseert rond D'Artagnan de ze zomer speciale activiteiten, tentoonstellingen en presenta ties. -(beeldende kunst recensie 1 Bernadette van der Goes il tpositie: Beelden van Hans Blank. -] zen: 850 t/m 20.000 euro. Te zien: l 25/5, vr 14-17 uur, za en zo 13-17 uur, erie Laerken, Bent 2, Hazerswoude- 1 Dorp. Idhouwer Hans Blank is dol dies wat met zee en varen te 3 ;en heeft. Bijna al zijn beel- die bij galerie Laerken in erswoude-Dorp worden ge- id, stellen schepen voor. Bo- 1 dien hebben ze nog iets an- met elkaar gemeen: Blanks nzen vaartuigen zijn afkom- uit oude culturen. den in de galerie torent het j k van een groot vikingschip en de expositie uit. Het staat een dikke metalen paal en j dt aan weerszijden in balans f ouden door een steen. Heel >asselijk heeft Blank dit rld de titel 'Stabiliteit' gege- in andere schepen combi- e rt hij brons vaak met steen. ,j enkele keer vormt een steen sromp van het schip of kun nen we in een stuk rood graniet een zeil herkennen. Soms stel len stenen een kajuit voor, maar meestal zijn ze er vooral voor de sier. De combinatie van brons en steen geeft de beelden een oudheidkundig uiterlijk. Wat nog versterkt wordt doordat Blank zijn manier van boetseren heeft aangepast aan de hoekige vormen en het ruwe oppervlak van de stenen. De schepen en de mensen die zich soms aan boord daarvan bevinden, zijn slechts schetsmatig aangeduid. Blank geeft geen details weer, niets is mooi glad of netjes afge werkt. In plaats daarvan zit het brons vol deuken en uitstulpin gen, waarin dikwijls de afdruk ken van de vingers van de beeldhouwer zijn te herkennen. Soms komt het voor dat een steen als voetstuk dient. Dat is bijvoorbeeld het geval bij het beeld van een dodenschip. Half vergaan ligt de bronzen boot op een witte steen. Alsof hij eeuwen geleden op de rotsen te pletter is geslagen. Door de klap is de romp zwaar beschadigd en kun nen we in het binnenste van de boot kijken, waar twee mum- door Theo de With noordwijk - Het moet voor Jaap van Ingen erg leeg voelen in huis. De Noordwijker heeft veel van zijn pronkstukken uitgeleend aan het plaatselijk museum. Sinds een jaar of vijftien verzamelt hij Noordwijks plateel en aardewerk. Hij geldt als een kenner en publi ceerde er een boekje over. Van Ingen geeft een rondleiding over de expositie met keramiek in de Blauwdotterzaal van museum boerderij Oud-Noordwijk. Noordwijk heeft op het gebied van plateel nooit zo'n reputatie opgebouwd als bijvoorbeeld Gouda of Maastricht. Jaap van Ingen beseft dat als geen ander. „Dat neemt echter niet weg dat er hier veel moois is gemaakt." In de eerste helft van de twintig ste eeuw heeft de badplaats vijf aardewerkfabriekjes gehad. Vaak bestonden ze maar korte tijd. In 1958 viel het doek defini tief voor de Noordwijkse plateel productie. Het begon allemaal in 1906 met de komst van porceleinfabriek De Kroon. Oprichter Egbert Es- tié vestigde dit bedrijf in de voormalige conservenfabriek Anna. Hij had ook aan de wieg gestaan van de befaamde pla teelbakkerij Zuid-Holland in Gouda, maar was daar na on enigheid vertrokken. De plan nen waren ambitieus. Er zouden 100 k 200 werklieden worden aangetrokken voor de vervaardi ging van porcelein. Zover is het nooit gekomen. Het is niet ge lukt porcelein te produceren en zoveel arbeiders zijn er ook niet in dienst geweest. „Desondanks is er werkelijk schitterend werk gemaakt", wa tertandt Van Ingen. Hij doelt daarbij niet op de vormen van de vazen en schalen (gegoten aardewerk), maar op de Jugend- stil-achtige decoratie van de voorwerpen. Het was ook niet de minste die daarmee belast werd: Henri Breetvelt. Hij had zijn sporen verdiend in het be schilderen van aardewerk en werd als artistiek leider aange- Een van de vaartuigen van Hans Blank. Publiciteits foto mies liggen opgebaard. Onge twijfeld was dit schip voordat het strandde op weg naar het dodenrijk. Doordat ze er zo oud en verval len uitzien roepen veel van deze beelden een mystieke sfeer op. Een schip dat met vier passa giers aan boord onder een brede poort doorvaart doet eveneens aan de tocht naar het hierna maals denken. En in een ander beeld zien we drie monniken, die in een koepelvormige hut hun gebeden uitspreken. Het zijn sterke werken die veel zeg gingskracht hebben. Helaas geldt dat niet voor alles wat op de tentoonstelling te zien is. Met name in zijn kleinere beeldjes van roeiers en wachtende men sen laat Blank zich jammer ge noeg ook van een andere, meer oppervlakkige kant zien. Vier vazen als voorbeeld van het Noordwijks plateel: afkomstig uit kunstaardewerkfabriek Wassing (links boven), Northgo (rechts bo ven), kunstpotterij Mertens (links onder) en De Zwing (rechts onder). Publiciteitsfoto Zwing beschoren. Oprichter Koen Mertens had in het verle den Northgo en Wassing al ge assisteerd en besloot in 1927 een eigen bedrijf te beginnen. Hij maakte vooral keramiek op de draaischijf. De vormen waren eenvoudig, maar kenmerkend voor De Zwing was de versiering met horizontale lijnen in de kleuren groen, geel, blauw en oranje. Van Ingen: „De invloed van Art Deco is duidelijk merk baar." Hij wijst op een vitrine vol met gebruiksaardewerk van De Zwing. Er is veel bewaard ge bleven. De crisis van de jaren dertig dwingt Mertens ertoe zijn be drijf in 1931 te sluiten. Anderhalf jaar later lukt het hem echter opnieuw te beginnen onder de naam kunstpotterij Mertens. Hij weet het nu langer vol te hou den. Een leven lang werken met kwarts en loodstof eist echter zijn tol en in 1953 overlijdt hij aan zogeheten stoflongen. Koen junior zet de potterij voort, maar kiest vijf jaar later toch voor het onderwijs. Daarmee komtprcle- finitief een einde aan,dé pro ductie van Noordwijks plateel. En daarmee is ook het gebied afgebakend waarin Jaap van In gen continu op zoek is naar uit breiding van zijn collectie. Expositie 'Noordwijks plateel en aardewerk', t/m 16 septem ber, Museum Oud-Noordwijk, Jan Kroonsplein 4, Noordwijk. Jaap van Ingen bekijkt een van de pronkstukken van de tentoonstelling: een grote vaas met Jugendstil-achtige versieringen. Foto: Dick Hogewoning steld. Jaap van Ingen loopt naar de vitrine met de grootste vazen. „Moet je kijken hoe mooi." Hij wijst naar donkere vazen waar op met heldere kleuren bloe men en vlinders zijn aange bracht, maar ook typisch Noordwijkse elementen als een vissersvrouw en de molen. De fabriek heeft tot 1910 be staan. De verzamelaar: „Van De Kroon zijn 95 stukken bekend. Daarvan staan er 36 op deze tentoonstelling. Dat is uniek. Ik heb er pas nog twee via een vei ling op de kop kunnen tikken, maar dat gebeurt zelden. Terwijl ik de handel toch goed in de ga ten houd." In 1917 gaan twee Noordwijkse huisschilders (Piet van der Haak en Chris van Venetiën) zich be zighouden met plateel. Ze rich ten kunstaardewerkfabriek Northgo op. Omdat ze zich in een heel ander ambacht hadden bekwaamd, gingen ze op zoek naar iemand met verstand van keramiek. Ze wisten Wouter Ja cobus Wassing uit Koudekerk te interesseren. Hij had gewerkt bij De Porceleyne Fles in Delft en verkaste met zijn gezin naar Noordwijk. De schilders deden de decoratie. Op de expositie is bijvoorbeeld een vaas te zien die is gemaakt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de plaatselijke VW. Onder meer de watertoren en Huis ter Duin zijn erop afgebeeld. Northgo sluit in 1927. Wassing is dan al vertrokken en voor zich zelf begonnen. Hij betrekt de voormaJige huisvesting van Northgo en weet met zijn vijf zoons in de crisistijd met de pottenbakkerij zijn brood te ver dienen. Ze hebben een winkel voor verkoop aan particulieren, maar leveren ook veel aan bloe misten in de buurt en hotel Huis ter Duin. Met pijn en moeite weten ze de oorlog door te ko men, maar in 1954 zijn de schulden te hoog opgelopen en is een faillissement onvermijde lijk. Jaap van Ingen: „Het meeste werk van Wassing is niet gesig neerd en daardoor moeilijk te traceren." Toch heeft het muse um nog een vitrine vol weten te krijgen. Het aardewerk is wat lichter van kleur dan dat van De Kroon en Northgo. Op de expo sitie is onder meer een groen spaarvarken te zien dat is ver vaardigd in opdracht van N.V. Nationaal Spaarfonds. Een minder lang leven was kunstaardewerkfabriek De

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15