LEIDEN REGIO Buurt bang voor uitbreiding zorgcentrum HofWijck Met zeven vrouwen tegen de elementen ad-Poelgeest investeert ier in monumentale hof Een grote living een tuintje en twee toiletten graag Vakbond spreekt Van der Valk aan op kinderarbeid ïm R3 Firma Koolmoes in nieuw jasje gjaar ill r - Het leven van -pommel (62) staat al r in het teken van het rs attractiepark Duin- jaren werkt hij daar i, maar woont hij er ren werd zijn dienst- jjevierd. Klokslag zes ads landde een heli- het landgoed. Daarin ;er' Rick de Kikker die nel uitnodigde voor lucht boven zijn n alias woonomge- f van Zuylen van :nior, nu commissaris :drijf, vloog met hem raaf nam Van Bom- >t assistent-manager jeid, vier decennia ge wenst genomen. vrijdag 2 MEI 2003 door Nancy Ubert oegstgeest - Omwonenden maken zich zorgen over het 'kolossale' nieuwbouwplan van woon- en zorgcentrum Hofwijck. Hoewel nog geen bouwaanvraag is ingediend, nemen de buurtbe woners het zekere voor het onzekere. Ze heb ben hun grieven bij voorbaat aan de gemeente Oegstgeest kenbaar gemaakt. Daarnaast heeft de CDA-fractie schriftelijke vragen aan B en W gesteld over de 'expansie drift' van de zorginstelling. Hofwijck betrekt de buurt in een vroeg stadium bij de uitbreidings plannen. Daardoor is al een storm van protest op gang gekomen, zonder dat er ook maar iets officieel op papier staat. Dat Hofwijck gaat uitbreiden, is bekend. Mo menteel krijgen zo'n 90 cliënten .in het huis verzorging aangeboden. Daarnaast 'bedient' Hofwijck 46 aanleunwoningen. Door alle ont wikkelingen binnen de zorgverlening moet het roer worden omgegooid. Hofwijck gaat naast verzorging ook verpleging bieden, zodat be woners die ernstig hulpbehoevend zijn geraakt niet meer naar een andere instelling hoeven. Het onderkomen van Hofwijck moet daarvoor worden aangepast. Ook worden er seniorwo- ningen bijgebouwd. Hofwijck gaat de bewo ners van die onderkomens zorg aan huis leve ren. Onlangs presenteerde de architect zijn eerste plan aan de 'buren' van het zorgcentrum. De omwonenden staan niet te juichen. „Ik kan me dat wel voorstellen", reageert C. van Raal- te, directrice van Hofwijck. „Een nieuw blok huizen voor je woning wekt ergernis. Maar het zijn de allereerste plannen. AUe op- en aan merkingen nemen wij mee." Bewoners zijn er niet zo zeker van dat de di rectie naar hen luistert. In een brief aan B en W schrijven zij dat ze de indruk hebben dat Hofwijck een discussie met hen uit de weg gaat. „Wij willen meer inspraak." De omwonenden begrijpen dat Hofwijck aan vernieuwing toe is, maar vinden de geschetste nieuwbouw 'buiten proporties'. Het plan voor een aaneengesloten front aan de Hazenbos- laan en de Piet Heinlaan heeft volgens de buurtbewoners verregaande gevolgen voor hun woongerief. Het CDA springt op de bres voor de omwo nenden en heeft het college een aantal schrif telijke vragen gesteld. De christen-democra ten willen weten wat de rol is die de gemeente speelt; in hoeverre de nieuwbouw past in het bestemmingsplan en hoe lang de bouw gaat duren. Wethouder Meester laat weten dat het bij bouwprojecten moeilijk is om voor- en tegen standers op één lijn te krijgen. „De uitbreiding van Hofwijk is zeker niet 100 procent defini tief. Ik zie daarom graag reacties tegemoet en moedig mensen zelfs aan om commentaar te leveren op het beoogde bouwproject." sl elhuis opgeknapt en groot onderhoud aan bos 3(y Ubert - Mooi maar duur is IV j^eest. Het normale on- dan het landgoed kost >ioo.ooo euro per jaar. r van gebouwen, hek- en dergelijke komt jpovenop. Toch weet de ldie Oud-Poelgeest be- ^xploiteert nog steeds te in het monumentale earen geleden totaal ver- sreigde te raken. On- ed het gerenoveerde s voorzien van 9800 ^jnoorde dakpannen. mijlpaal bereikt, juicht 1st is in het hotel en/of Ziecentrum van Oud- 1 - dat ooit Boerhaave 1irde - betaalt (mis- t! Ise grafiek t luratie van het Koets- rdt zondag 25 mei ge in 15.00 uur opent J. 'Iwski, ambassadeur en, een tentoonstel- 1 Poolse grafiek. G. tor houdt een lezing olse grafiek en Ab Nederl ands - Pools verzorgt een muzi- ermezzo. De expositie tl 12 grafici meewer- irdt georganiseerd in verking met Wytrina. ichting wil de Poolse te kunst onder de ht van een breed pu- engen. Een aantal laars is dan ook aan- m toelichting te geven werk. schien zonder het te weten) mee aan het voortbestaan van het culturele erfgoed. De geboekte winst maakt geen slimme on dernemer rijk, maar wordt ge bruikt om het landgoed met bos, tuin, vijver en gebouwen in stand te houden en op te knap pen. W. Dool, die samen met E. Nijhuis de directie vormt, kan zijn bevlogenheid niet verber gen als hij over Oud-Poelgeest praat. „Het gaat goed. We willen zoveel mogelijk in de oude staat terugbrengen en conserveren voor de toekomst. En dat lukt steeds beter." Vandaar dat Nij huis en Dool met plezier de 'tussenbalans' opmaken, nu ze dat toch wordt gevraagd. De renovatie van het Koetshuis, dat onder meer dienst doet als hotel, is afgerond. Het was even wachten op de speciale dakpan nen, die erg moeilijk te bakken waren, maar nu heeft het pand zijn kroon gekregen. Het Koets huis, dat een van de grootste da ken van deze regio heeft, is als vanouds bedekt met authentie ke Oegstgeester-Jossons. Dank zij een dakpannenfabriek in Roermond zijn de blauwge- smoorde pannen terug. Daarmee is geen einde gekomen aan de werkzaamheden op het landgoed. Zo ligt het toegangs hek bij een Leids bedrijf te wachten op een grondige op knapbeurt. „Een likje verf is niet genoeg", verklaart Dool. „Dat hek moet er over 100 jaar nog staan." Ondertussen gaat het dagelijkse onderhoud aan het landgoed gewoon door. Daar voor heeft de stichting eigen mensen in dienst. Bij grote klus sen wil de organisatie wel eens werk uitbesteden. Bijvoorbeeld aan het Zuid-Hollands land schap, dat onlangs in het bos aan het klussen was. „Het is een hardnekkig misverstand dat het Zuid-Hollands Landschap ver antwoordelijk is voor Oud-Poel geest", benadrukt Dool. „Het verricht werkzaamheden voor ons, in opdracht van het stich tingsbestuur. Zo pleegt groen voorziening 't Heem ook regel matig onderhoud voor ons." Voor dit jaar heeft de stichting ruim 300.000 euro gereserveerd om het bomenbestand te ver jongen, sloten uit te baggeren en nieuw tuinmeubilair te plaat sen. Dool: „Het landgoed is toe gankelijk voor iedereen en trekt dus ook wandelaars uit de buurt Een argeloze bezoeker staat er waarschijnlijk niet bij stil, maar het kost tonnen om de flora en fauna op peil te hou den. Voor een boompje betaal je al snel 1000 euro. En dan heb je nog een dun stammetje. 'Boom pje groot, plantertje dood', luidt het gezegde dan ook." Het bestuur van Oud-Poelgeest werkt graag met bedrijven en ondernemingen uit eigen streek. Zo heeft het Oegstgeestse bedrijf Van Nieuwland de opdracht ge kregen om de historische ruin voor de Oranjerie weer in oude glorie tc herstellen. Dool en Nijhuis dragen zorg voor de dagelijkse gang van za ken. Het bestuur geeft de rich ting aan, neemt de beslissing wat en wanneer er wordt gere noveerd. „dat geeft wel eens een spanningsveld", verzucht Nij huis die de PR in haar porte feuille heeft en Oud-Poelgeest als goed geoutilleerd congres centrum naar buiten brengt „Gebruik je de inkomsten om het hier voor de gasten nog be ter te maken of gebruik je het geld voor het onderhoud? Als de omzet van het hotel en congres centrum terugloopt doordat het eten niet goed genoeg is of de apparatuur in de vergaderzalen niet voldoet, heb je automatisch minder te besteden aan het landgoed waar het allemaal om draait." In Oegstgeest gaan stemmen op om het monumentale landgoed Oud-Poelgeest met opstal te verkopen. De gemeente is 'blooteigenaar', zoals dat heet. De Beheer- en Exploitatiestich ting Oud-Poelgeest heeft het ter rein sinds 1987 in handen dank zij een 'slimme' erfpachtrege ling. Als het landgoed wordt ver kocht, blijft de erfpacht bestaan. Vandaar dat het college bij ver koop in eerste instantie aan de stichting denkt. Volgens Dool heeft het bestuur daar wel oren naar. Aan het einde van het gesprek stipt Dool het onderwerp Vre- desmonument aan. Het kunst werk dat jaren op de Leidse Ga- renmarkt heeft gestaan, moet een plek krijgen op het land goed. De monumentencommis sie van Oegstgeest uitte (inmid dels een half jaar geleden) haar bezwaren en daarom weigerde de gemeente een vergunning uit te schrijven. „Komt toch nog helemaal goed", voorspelt Dool. eidse vrouwen nemen d weekeinde met het Ne- is damesteam deel aan reldkampioenschap pi- oeien op de Scilly-eilan- I mijl ten zuidwesten van zelse graafschap Com- jarjolijn Lansu en Annet- r>r zijn na een intensieve gsperiode van zes maan- selecteerd. Het team ji de Neptunus, bestaat jroeiers en een stuur- en roeit onder de vlag W de Kaag uit War- In 1999 behaalde het an de Kaag de eerste bij het WK. De jaren t handhaafde de ploeg eeds in de hoogste regio- ot)gig is een van iepen- ebouwde ovemaadse vaarmee sinds 1800 zee- n (pilots) onder de Engel- Ikust aan boord van mmers werden gezet. de snelste gig loodsgel- itving waarmee de roeiers 1 betaald, ontstond er een grote competitie. Deze eco nomische wedijver leidde tot snellere boten, waarmee ook reddingsacties en smokkeltoch- ten werden uitgevoerd. In 1666 werd een wet ingevoerd die bepaalde dat een boot maar aan maximaal zes roeiers en een stuurman plaats mocht bie den. Dat gebeurde omdat de douane regelmatig het nakijken had omdat de boten van de smokkelaars sneller waren dan die van de overheid. Tegen woordig is er een omvangrijk wedstrijdcircuit van 100 gigs waarvan er dit jaar 78 meedoen aan het wereldkampioenschap. De oudste deelnemende gig is de Bonnet (1830). De riemen worden niet in een bewegende dol gevoerd maar tussen twee houten pinnen. Sinds de introductie van de gig in ons land tijdens Sail '95 va ren er vijf gigs onder Neder landse vlag. Slechts drie met een damesteam. Een gig meet 9,75 meter en is 1,45 meter op zijn breedst, weegt ongeveer Het heeft even geduurd, maar gisteravond was het zo ver. Het nieu we onderkomen van de firma Koolmoes - aannemers in grond, water en wegenbouw - aan de Evertsenstraat ging open. Naast een kan toor, kantine en bedrijfshal is er ook ruimte om het wagenpark in onder te brengen. Bryan Koolmoes, de zoon van mede-eigenaar Mar co Koolmoes (rechts op de foto) onthulde een plaquette. Het terrein lag acht jaar braak nadat bouwbedrijf Burgy daar was vertrokken. De andere mede-eigenaar Nico Koolmoes (links) is zeven jaar met de gemeente in de slag geweest om het terrein te mogen bebouwen, vervolgens moest een architect de bedrijfshal tekenen en moesten de financiën worden geregeld. „Het heeft allemaal zeeën van tijd en energie gekost. Gelukkig zat in de laatste fase van de bouw het weer mee, zodat het nieuwe onderkomen toch nog voor op het schema is opgeleverd", aldus Nico Koolmoes. Voor personeel en zakenrelaties was er na de onthulling een hapje en een drankje. Foto: Taco van der Eb De Blauwe Steen, die al 700 jaar m de Breestraat ligCirhet^yrobolische middelpunt van de stad:" - Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan 8erendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 350 kilo en wordt onder strikte voorwaarden identiek gebouwd aan de zuidkust van Engeland. De uitgesproken kleuren (elke club zijn eigen kleur) en de sier lijke rompvorm maken de gig een opvallende verschijning op het water. De sloep heeft zes vaste ban ken. Elke roeister heeft haar ei- - -gen-bankop riem. Omdat de dus afwisselend aan stuur boord, maar roeit aan bak boord. En andersom natuurlijk. De ploeg van de Kaag traint in de winter op de ergometer en als het even kan buiten. Uiter aard op de Kaag, maar daar is het water eigenlijk te rustig. Daarom wordt er ook op zee getraind om golfervaring op te doen. Vanuit de baai van St. riem langs het lichaarriwördt Maiy's-worden. verspreid over 3 getrokken, zit de bemanning en 4 mei, vier wedstrijden geor ganiseerd. De eerste wedstrijd gaat over 2,4 zeemijL Alle deel nemende boten starten tegelijk in zowel de dames- als de herencompetitie. Daarbij kan het er ruig aan toe gaan, aanva ringen zijn zeker geen uitzon dering. Aan de hand van de uit slag van deze wedstrijd worden de deelnemers ingedeeld in een A, B, C, D, E of F poule. In de A poule varen de twaalf snelste gigs. In de F poule de langzaamste. Hierna volgen drie wedstrijden over 1,2 zee mijl per poule. Na elke wed strijd promoveren de twee snel ste gigs uit de poule een klasse hoger. De twee langzaamste de graderen. Omdat gigs een een heidsklasse vormen mag het team dat in de finale in de A poule als eerste finisht, zich we reldkampioen noemen. Eric-Jan Berendsen Woonwensen Leiderdorpse 55-plussers „Sinds het beeld gedemonteerd op het landgoed ligt, is er nog geen ruitje gebroken. 'Het komt hier horizontaal te staan, of het gaat vertikaal naar jullie terug", heb ik indertijd met Leiden af gesproken. De commissie is nu toch overstag." Alles wijst erop dat het kunstwerk van Piet Hein Stulemeijer binnenkort wordt opgebouwd in de tuin op de noordwestelijke hoek van het tien hectare tellende park. door Janneke Dijke leiderdorp - Oud worden in hun wijk? Graag! Na een evalua tie van him woonwijk Binnen hof in Leiderdorp komen de aanwezigen tot de conclusie: wij hebben alles in de wijk. Op één ding na. Naar een leuk ruim huis voor een 55-plusser moet je met een lantaarntje zoeken. Kasten van rijtjeshuizen zijn wel ruim op voorraad. De informatie is eenvoudig te verkrijgen tijdens een rondrit door de wijk, Bovendien liggen de gegevens vast wel ergens in een kast in het gemeentehuis. Toch huurde Leiderdorp het bu reau Companen in om een on derzoek te doen. Zijn onze woonwijken wel levensloopbe- stendig, wil de gemeente weten. Wie dat wil, moet van de wieg tot het graf in zijn eigen wijk kunnen blijven wonen. Het bureau begon met een tele fonische enquête onder 1.050 Leiderdorpers, keurig verspreid over de diverse wijken. De ko mende tijd discussiëren inwo ners over de resultaten zodat Companen en de gemeente nog beter begrijpen wat zij willen. „U bent immers de ervarings deskundigen uit de wijken", zei B. Klouwen van Companen gis teravond tegen de eerste lichting uit de wijken Voorhof, Elisa- bethhof, Leyhof, Binnenhof, Winkelhof en Buitenhof. „We moeten er een vinger achter zien te krijgen", was de slogan van wethouder MacGillavry. Het kleine clubje 55-plusbewo- ners van de Binnenhof heeft de zere plek gauw gevonden. „Ik wil best naar een serviceflat, maar die is er niet. Toen dacht ik terecht te kunnen aan het Van Alphenplein, maar daar zijn de omwonenden weer tegen", zegt G. van Veen. Aan het Van Al phenplein, op de plek waar eerst sporthal Op Dreef stond, komen 36 appartementen voor 55-plus- sers. M. Schellekens, bewoonster van de Van Lennepdreef, ziet bij haar in de straat de gevolgen van het ontbreken van geschikte seniorenwoningen. „In mijn straat worden de meeste huizen bewoond door ouderen zonder kinderen. Er zijn zelfs weduwen die er alleen wonen. Zij willen wel iets anders, maar ze willen de wijk niet uit. Na dertig jaar hebben veel mensen relaties op gebouwd die ze niet kwijt wil len." Huizen bouwen in hun wijk die geschikt zijn voor ouderen zou dé oplossing zijn. Niet alleen voor 80-plussers, maar ook voor mensen vanaf 55 jaar. „En dan niet alleen appartementen", zegt Schellekens. „Ik zou een grote living willen waar je je spulletjes kwijt kunt, een tuintje, een slaapkamer op de begane grond en nog één of twee ka mers op de eerste verdieping." „Twee toiletten graag, want al die krappe flatjes met één toilet, dat is niets", aldus K. van Diepe- ningen. C. Kuijlaars wenst een niet te klein huis. 150 vierkante meter, dat lijkt haar wel wat. In hun gedachten krijgt de wijk al vorm. „Dan verhuizen we er met zijn alleen heen, dan hou den we dezelfde buren", klinkt het. Plotseling landt iedereen met beide benen op de grond. „We zitten hier nu wel te praten over wat we willen, maar er is niet eens plek voor. De hele wijk is vol", zegt I. van Klaveren. Schel lekens weet er wel iets op. Een architect die voor haar aan de slag ging, tekende voor de grap een extra buitentrap. „Dan kun nen wij beneden blijven wonen, en is er boven plek voor jonge ren." Wie niet zit te wachten op een stampende housebeat bo ven zijn hoofd, kan altijd nog wachten op de appartementen die langs de Laan van Ouder zorg komen. Weliswaar niet in de wijk, maar wel vlakbij. De aanwezigen kunnen niet wach ten tot de bouw hiervan begint (advertentie) Dodenherdenking Zondag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk. Spreker: mevrouw Judith C. E. Belinfante, voorzitter van de Nederlandse Coalitie voor Vrede Aansluitend Stille Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur twee minuten stilte bij het monument bij molen De Valk wassenaar/den haag - De FNV gaat Van der Valk aanspreken op overtredingen van de ar beidstijdenwet. Aanleiding is de veroordeling, afgelopen dinsdag door de economisch politie rechter, van het Wassenaarse restaurant De Bijhorst. Deze ho recagelegenheid, die onderdeel uitmaakt van de Van der Valk keten, kreeg 22 duizend euro boete opgelegd omdat ze zich schuldig heeft gemaakt aan kin derarbeid en overtredingen van de arbeidstijdenwet. De vak bond zegt er verbaasd over te zijn dat Van der Valk zo omgaat met het personeel. En daarover moet een stevig gesprek volgen. Tijdens de rechtszitting bleek dat De Bijhorst de afgelopen twee jaar kinderen van 15 jaar te zwaar werk liet doen. Andere werknemers, waarvan er veel onder de 18 waren, moesten vaak te lang doorwerken. Van wege deze praktijken kreeg het bedrijf in 2001 al een boete van 11.000 euro opgelegd. De officier van justitie had het afgelopen dinsdag nog over 'uit buiting van de jonkies' door De Bijhorst, Maar volgens de direc teur van het restaurant, J. Lui ten, wilden de kinderen vaak zélf doorwerken. „Werknemers weigeren regelmatig pauze te nemen omdat ze d® eerder naar huis kunnen", zo legde de directeur op de zitting uit. In middels heeft het restaurant ge leerd van het verleden en wor den volgens de directeur alle re gels strikt nageleefd. Er was zelfs een bureau in de arm genomen om het restaurant van advies te voorzien. (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET RIJNLAND VKG-KEURMERK? KOZIJNEN TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11