REGIO Van achterblijver tot koploper l Columns Jaap Visser zijn zonde van het geld Wim van Est moest je er bij hebben Snoepwinkeltje Leiderdorper Jan Bey opent de wereld van internet en i-mode voor schakers HDC970 VRIJDAG S NAVRAAG Nu Wim van Est dood is, telt Nederland een wielermonument minder. Nog één keer staan zijn bewonderaars stil bij de markante Brabantse hardrijder, die in binnen- en buitenland furore maakte. De Leidse sportorganisa- tor JOOP RIETHOVEN koestert warme herinneringen aan Van Est. Wat ivas gisteren uw eerste reactie op het overlijden van Wim van Est? „Ik was niet verbaasd, want ik wist dat hij erg ziek was. Een tijdje gele den heb ik hem nog opgezocht. Hij was toen thuis in Sint Willebrord, waar hij woonde naast zijn dochter. Wim was dement. Ik heb hem nog een foto gegeven, maar dat ging vol ledig aan hem voorbij." Wat stond er op die kiek? ,,Dat was een foto van een ontmoe ting uit 1953. Ik organiseerde toen in Utrecht mijn eerste wielerwedstrijd en Wimke was, met Woutje Wagt- mans, de eerste renner die ik con tracteerde. Van Est, een karaktervol le renner, moest je erbij hebben. Hij was een echte trekpleister." Welke anekdote kunt u vertellen over Van Est, de renner die in de Tour de France ooit een val in het ravijn overleefde. „Ik zal nooit vergeten dat we met we na een wedstrijd op de sintel- baan in de Leidse Hout met het hele spul bij Rutex gingen eten. Het was in 1953 en we zouden even stil zijn voor het diner. Maar mooi dat Wimke al van zijn soep zat te slurpen. Hij was van arme komaf. Zijn vader en moeder hadden geen vloer in huis, maar woonden op het zand. Dankzij Wim zijn centen konden zij hun huisje opknappen." U bent met uw 81 jaar bijna een leeftijdsgenoot van Van Est, die tachtig werd. Schept dat een speciale band? „Wij zijn van dezelfde generatie. Maar bovenal was Wimke een man naar mijn hart Ik ben van plan om naar de begrafenis te gaan, al weet ik nog niet wanneer die precies is. Toen Wout Wagt- mans doodging, was ik net op Ameland. Het zit me nog niet lekker dat ik toen niet bij de begrafenis kon zijn." Tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 2 Mei LEIDEN - Onder grote belangstelling is gisteren in Leiden de 1 Mei dag - het feest van de Arbeid - gevierd. Hadden 's ochtends in de Stadsgehoorzaal ruim 1500 kinderen hun feest, in de middaguren heerste er tijdens het familiefeest eveneens een geestdriftige stem ming. Genoot de jeugd van het door de AJC opgevoerde spel "Peter tjes Avontuur', de ouderen amuseerden zich kostelijk met hetgeen hun door de volksdansgroep van de AJC, de Ned. Culturele Sport bond, 'De Wielewaal' en het dansorkest 'De Spotvogels' werd voorge zet. Bovendien werd er onder leiding van de heer C.J. Piena, de voor zitter van het 1 Mei-comité, een forum gehouden. Het Kaasmarktterrein vulde zich tegen 7 uur met een grote schare demonstranten, leden van partij- en vakorganisaties en jeugdvereni gingen voor de traditionele 1 Mei-optocht. Onder hen schaarden zich ook de beide wethouders, de heer J.C. van Schaik en A.J. Jongeleen en vrijwel alle leden van de P. v.d. A.-raadsfractie. Om 7 uur vertrok de stoet, geopend en gesloten door resp. het Muziekgezelschap 'Nieuw Leven' en 'Werkmans Wilskracht'. Op grote spandoeken wer den de Mei-leuzen medegevoerd, t.w. Vrede voor de mensheid - Wel vaart voor Nederland - Eenheid voor Europa. ANNO 1978, dinsdag 2 mei ZOETERWOUDE - Vanmiddag om kwart over twaalf heeft Frans Mentzij, de voorzitter van het actiecomité bij de Grofsmederij, de sleutels van het bedrijf overhandigd aan bedrijfsleider Veenstra. De bezetting is opgeheven. De bezetting is begonnen met een welhaast unieke eis: de directeur moet weg. De bezetting is ongebruikelijk ge ëindigd: met een faillissement. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het Abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. t Geachte heer Visser. Bedankt voor de excuses, die u in mijn richting heeft gemaakt in uw column over Alecto. Jammer, echter dat u voor de derde keer in nog geen zeven weken het zelfde 'onzin' verhaal oprakelt over een uit de hand gelopen jeugdfeest en overlast in en rondom de Bloe- merd. Ik begrijp niet dat het Leidsch Dagblad u als freelancer betaalt voor drie min of meer dezelfde columns. Zonde van het geld zou ik zeggen, ze ker in een tijd dat het de regionale kranten - zo lees ik geregeld - slech ter gaat dan ooit Jammer ook dat u mijn column in de Alecto Koerier niet goed heeft gelezen en kennelijk ook geen kennis heeft genomen van een zeer realistisch ar tikel in HockeyMagazine. Anders was u niet voor de derde maal in dezelfde fout vervallen. In het blad HockeyMagazine staat duidelijk dat alle eerder gedane aan tijgingen tegen Alecto, gedaan door een enkele bewoner uit de Leyhof, stuk voor stuk zijn weerlegd en dat de brief van genoemde bewoner op vrij wel alle punten is ingetrokken. Spijtig dat u zo ongenuanceerd blijft doorra telen en voorbij gaat aan mijn vast stelling dat u de fatsoennorm heeft overschreden door op de man te spe len, in dit geval de Alecto-voorzitter. Het is verrassend om van de buiten wacht te vernemen dat u blijkbaar met een dubbele moraal kunt leven. Kennissen uit uw verleden hebben mij opmerkzaam gemaakt op het feit dat u vroeger, toen u nog jong(er) was regelmatig zwaar beschonken, kotsend de vissen voerde in de lokale vijver. Chapeau. Op zich geen schan de, maar het geeft eens te meer aan dat iedere jongere wel eens dingen doet die bij die leeftijd horen. Tevens zegt u geen verstand te hebben van hockey, terwijl u naar verluidt jaren lang voor de Volkskrant hockeywed strijden heeft verslagen. Vreemd. Ook schreef ik in mijn column dat al les, dus ook de feesten bij Alecto, ver beterd kunnen worden, wij steken de hand in eigen boezem. Misschien een tip: Kritiek prima, opbouwende kritiek nog beter, maar zorg wel dat u zich van de feiten op de hoogte stelt alvorens deze kritiek te leveren. Tevens wil ik u hartelijk danken voor het veelvuldig noemen van mijn be drijfsnaam en de vele - voor 11 tieve - reacties die ik naar aan, van uw column mocht ontvarr1 Het blijft echter jammer dat l 'vrienden' bij Alecto het nodig* den de identiteit achter mijn c nistennaam prijs te geven, wa;r( dank. Uw enige echte wapenfé®| Hoot is dus niet meer. Laat dar ga-columnist dus maar zitten.rj Ronald bj directeur Drukkerij (f (hoofdsponsor ee Leid Ik moet iets bekennen. Ik lijd. Ik lijd verschrikkelijk Nee, maakt u zich niet ongerust: ik lijd niet aan fysieke of psychi sche kwalen. Ik lijd prettig. Ik lijd aan jeugdsentiment. Als ik aan mijn oude school denk, dan zie ik de conciërge weer parmantig door de gangen lo pen. Kleine dribbelpasjes, dui delijk de baas van de hele school. 'Ik en de rector heb ben besloten' was een gevleu gelde zin die regelmatig door hem, op een volkomen serieu ze toon werd uitgesproken. Ik ruik de geuren van beregende kleding. Ik zie de klasgenoten in hun banken zitten. En ik ge niet Ach, ik weet het wel, het was niet allemaal rozengeur en maneschijn, maar ik vind het heerlijk om alleen aan de positieve gebeurtenissen uit mijn jeugd te denken. Laat de rest maar weg. Er zijn meer mensen die last hebben van jeugdsentiment. Laura Lagen dijk uit Oegstgeest bijvoor beeld. Zij schrijftAch ja, die snoepwinkeltjes... Wat een mooie herinneringen heb ik daaraan en die kwamen alle maal weer terug bij het lezen van uw column. Ik miste al leen nog 'mijn' snoepwinkeltje in de Morsstraat van de dames V.d. Hoed. Twee - in mijn ogen althans - oudere dames die je plechtig vroegen: 'En jongejuffrouw, wat zal het zijn?' Nou, dat had ik dan al lang van tevoren bedacht: drie cent per week mochten wor den 'verbrast' en dat vroeg om een zorgvuldig vooroverleg met mijn twee zusjes. Het werd vaak veterdrop (2 voor 1 cent), een heipaal (dikke, zachte dropstaaf, 1 cent per stuk) of van die hele dunne, keiharde staafjes laurierdrop, waar je zo mooi een punt aan kon zuigen en elkaar mee kon prikken (2 voor 1 cent). En dan had je nog die prachtig ver pakte staafjes met kogelronde pepermuntjes, in blauw, roze of geel cellofaanpapier. Wel duur: 2 cent. De vellen ge kleurde ouwel noemden wij op school zoetvel. Wat ze kost ten, zou ik niet meer kunnen zeggen, maar ze waren over heerlijk De keus was moeilijk, elke week weer. Soms had je naderhand spijt, dat voelde dan heel ellendig. En Biesiofi Die zat ook aan de Steenstraat. Enkele winkels verder dan waar tot voor kort Van Dam, de banketbakker, zat. De zaak staat in mijn geheugen gegrift. Vlak na de oorlog kreeg ieder een namelijk een snoepbon, waarmee je 1 ons snoep kon kopen. Wij, kinderen, kregen ieder een eigen bon. Mij zusjes renden onmiddellijk om het hardst naar het chocoladehuis op de Haarlemmerstraat. Ze kochten een onsje van die lek kere chocoladesnoepjes en daar deden ze dan 14 dagen mee. Ik begaf me, zodra ik de bon kreeg, ijlings naar Biesiot om daar 3 repen Verkade but terscotch te kopen. Tot mijn schande moet ik bekennen dat ik die achter elkaar verslond. Biesiot had geen cent-van-het- blad, zoals dat toen heette. Je kocht er koekjes en bonbons. De zaak had overigens niet de chic van Van Dam, de produc ten waren gewoner. Maar een snoepwinkeltje was het nou ook weer niet. Met Pasen had Biesiot heel grote chocolade eieren met een verrassing daarin verborgen. Gelukseieren heetten ze. Eens zat er bij mij geen ringetje of tolletje in, maar een briefje. Ik mocht bij Biesiot de hoofdprijs komen halen: een vergrootglas. Wat een onnoemelijk geluksgevoel gaf dat! Ik zie me nog met mijn vader de winkel binnenstap pen om de prijs in ontvangst te nemen. Het glas heb ik nog steeds en ik koester het. Het is een beetje heilig. Voor oor logskinderen was snoep na de oorlog heel belangrijk. Veel ben ik vergeten, maar al die soorten snoep en hun prijs, ik zie het nog zo voor me. Sterker nog: ik kan zelfs de smaak nog naar boven halen. Iets heel an ders nog. Mijn zwager, jaren '60 student in Lei< had een hospita graag een praatje ma; stonden eens aan de in de Heerensteeg, toei hospita met een hooft" naar een naderende vr< 'Zij heb kip'. Mijn zwagj woordde zoiets als: 'O, waarop zijn hospita in uitbarstte. Ze bedoelde vrouw zwanger was. Ik me af of dit typisch Leit De woordenboeken ver den het in elk geval niet me even weten of u de 1 drukking kent?" Hans Heestermans Reacties en tips voor dez briek kunt u sturen naai dactie van deze krant, P* 54, 2300AB Leiden, ond melding van de rubrieks 'Leids dialect'. E-mailen de auteur kan ook: heest mans@inl.nl I* ri ad :ni >t Jan Bey: „De site heeft zich ontwikkeld tot één groot, landelijk clubblad voor alle schakers in Nederland en alle Nederlands sprekende schakers in het buitenland." Foto: Hielco Kuipers Het succes werd geboren uit onvrede. Jarenlang pleitte Jan Bey er bij het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Schaakbond voor een ei gen website op internet te beginnen. De Leidse afgevaardigde in de bondsraad werd steevast af gescheept met 'de bekende smoezen van de ou de, vastgeroeste garde': Te duur en vindt er maar eens iemand voor'. Medisch afgekeurd na een tweede hartoperatie en afgetreden als be stuurslid, sprong hij ten slotte zelf in het gat en zette de bond daarmee meteen mat. Zijn scha kerspagina trekt na een jaar gemiddeld tiendui zend bezoekers per week en via zijn site zien al lerlei vernieuwingen het licht „Van achterblijver wordt het schaken nu ineens een van de koplo pers bij het gebruik van moderne communicatie middelen." Nieuwste ontwikkeling: schaken met het mo bieltje. Via een methode die mede werd ont wikkeld door Bert Houweling is het sinds kort mogelijk partijen te spelen via i-mode, het in ternet via de mobiele telefoon. De oud-Voor schotenaar introduceert het systeem namens het bedrijf Mobile Excellence BV uit Soest op de website van Jan Bey (www.schakers.info), waar op ook wordt uitgelegd hoe het allemaal pre cies werkt. Als tegenprestatie worden in het menu op de mobieltjes ook de schaaknieuwtjes van de internetpagina van Bey opgenomen, waarmee diens dr oom weer wat meer gestalte krijgt. .Zoveel mogelijk propaganda maken voor de schaaksport", was een van de uitgangspunten waarop de Leiderdorper vorig jaar zijn website bouwde. „Ik wilde oppakken wat de schaak bond liet liggen. Het hoofdbestuur was in alles vastgeroest, maakte wel heibel over 25 cent meer contributie, maar dacht er niet over na hoe ze hun leden beter konden bedienen en buitte successen niet uit. Zo werd bijvoorbeeld helemaal niks gedaan met de Europese titel die Piket, Van den Doel. Van Wely, Solokov en Nijboer hadden veroverd en dat ik zelf speel, kreeg dat website-idee vervolgens vaste vorm." Na een tweede hartoperatie medisch afgekeurd voor zijn werk als pr-man van een grote han delsonderneming, had Jan Bey (51) alle tijd om met het plan uit te werken. De zoon van de vooral in de regio bekende schaker Jerry Bey, voor wie jaarlijks een memorial-toemooi wordt gespeeld bij de vereniging Leithen, las boeken over 'webbuilding' en design voordat hij zijn website - 'in zachte kleuren, want dat is rusti ger'- liet bouwen door zijn zoon. Hij verzekerde zich van de redactionele medewerking van een internationaal grootmeester als Harm Jonkman en de internationale meesters Edwin van Haas- tert en de Belg Van der Stricht („voor het Vlaamse nieuws") en nam zelf de eindredactie op zich van de site, die hij twee keer per dag ac tualiseert. Veel werk - 'ongeveer twintig uur per week' - maar het loont. „Het is het beste idee dat ik de laatste jaren heb gehad", kan Jan Bey vaststel len, nu de pagina in korte tijd 'enorm populair' is geworden. „De site heeft zich ontwikkeld tot één groot landelijk clubblad voor alle schakers in Ne- derland en alle Neder lands sprekende schakers in het buitenland. Met al het actuele schaak nieuws, maar ook met be richten gen van toernooien van de hand van ir10 tionale meesters en sfeerstukjes van hi_ kers. Iedereen kan er zijn zegje op doer- maakt de site zo populair. Ook bij groo ters, van wie er steeds meer meewerkeil geloos." X Nu hij heeft aangetoond dat de uitgave beperkt kunnen worden gehouden en schaakuitgeverij 'New in Chess' een spi a heeft gevonden, lift de bond mee op ht, van de bezige Bey. „Het verjongde besl heeft inmiddels ook een eigen site gem, waarbij ze de mijne min of meer kopiëif) Maar dat vind ik alleen maar leuk, wan len elkaar goed aan. Alles wat ik breng zij niet en wat ik niet heb, brengen zij. r titie-uitslagen, bestuurlijke mededeling soort werk. Wij brengen de leuke nieuv vertrek van Jeroen Piket, die met schak!e< stopt om persoonlijk secretaris te wordar een miljardair in Monaco, de primeur mo WK-schaaktweekamp, het bericht over Vi grootmeester die na een toernooi met i drankje op de kamer in zijn hotel niet r vinden, We laten een grootmeester een30 uitleggen, maar ook een kiebitzer, zoals! ie interesseerde toeschouwer in de schaalX| wordt genoemd. We maken wekelijks e( je langs de velden, een rubriek die mat< pulair is, we hebben opvallende partije?n prijsvraag en een poll. Daar kunnen berei hun stem uitbrengen op de schaakploed schaker en de schaakster, die zij de besiv( den. Aan het eind van het jaar maken v\ kend wie dat geworden zijn. Zo doen w171 wat de schaakbond laat liggen en daar I n* een enorme behoefte aan te bestaan." De berichten en e-mails die hem uit he land worden toegestuurd en het grote a hits per dag bewijzen het. Hij vindt het IS( den de stellingen te betrekken. Hij wil of twee adverteerders erbij en zoi wereldtoppers' als Timman|r( Wely graag 'iets' I doen op zijn siti was het alleen om de schaak!" laten zien dat zonder grote jjj kan." re 'ET Paul de Tombv er iï 10 ol h en ver sla-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10