Zalm wil terug naar Financiën Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad Cel en werkstraf voor vader Al-Sahhaf is een te kleine schurk die zijn dochter mishandelde t vs niet geïnteresseerd in overgave oud-minister Korea's willen Winterspelen organiseren Oud-minister Van Aartsen getipt als nieuwe fractieleider WD Oranje boven Een week geschiedenisles in 20 minuten 11 Na Crease en .1 salsa tijd voor de moestuin Bollenstreek en Zeehos gaan fusie aan Talleyrand Een monarchie moet worden geregeerd met democraten, een epubliek met aristocraten Enkele buien |l 13/14° 4/6 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamZMJIV 11^ Postcode Plaats (i.vjn. controle nabezorging) whp7nminni Drie doden en 35 gewonden bij aanslag Tel Aviv tel aviv/rtr/afp - Bij een zelfmoordaanslag in Tel Aviv zijn zeker drie doden en 35 gewonden gevallen. Een van de doden is de zelfmoorde naar, vermoedelijk een Pales tijn. Dat meldden ooggetui gen. De dader probeerde een strandtrent op de boulevard van de grootste stad van Isra el binnen te gaan. Toen hem de toegang werd geweigerd bracht hij de explosieven die hij bij zich had, tot ontplof fing. De strandtent ligt vlakbij de Amerikaanse ambassade. De zelfmoordaanslag kwam enkele uren nadat het nieuwe Palestijnse kabinet had aan gekondigd dat het hard gaat optreden tegen Palestijnse aanslagen op Israël. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: I I I l I I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl COALITIE delijk is het zover. Nederland gt een kabinet van CDA, WD D66. Althans dat ligt na de ge- ekken van gisteren het meest Or de hand. Alle betrokken cties hebben gisteren groen 1 ht voor de nieuwe coalitie ge- zfen. Nog deze week kunnen de 1 fcrmateurs hun eindverslag au de koningin aanbieden, tnama breekt de fase van de for- aan, waarin de coalitie- het regeerakkoord uit- ierken en op zoek gaan naar de eoogde bewindslieden, nfirbij zal D66 zijn huid zo duur >rtgelljk proberen te verkopen. minder dan twee bewinds- ïflen zullen de Democraten jn genoegen nemen. En gelijk bben ze. D66 loopt een groot Ico om tussen de andere par- flm te worden vermalen. Zelfs Xk twee ministerposten, waar- 7h dat van Onderwijs, blijft de testbaarheid van de Democra- minimaal. De partij zal daar- i ook op inhoud willen scoren, brdat het congres instemt met binetsdeelname. ivallend is dat WD-leider Ger- Zalm kiest voor zijn oude lief- het ministerie van financiën armee breekt hij met de tradi- 1 dat de WD-leider de fractie de Tweede Kamer aanvoert Jt fractievoorzitterschap laat graag over aan oud-minister a buitenlandse zaken, Jozias tt Aartsen, die daarmee defini- f de positie van kroonprins rwerft. Hij zal - gelet op zijn - voor heel wat jen in de brouwerij zorgen. i| gaat de degens kruisen met iauter Bos van de PvdA, voor de druiven wel heel erg zuur Als grote winnaar van de eikiezingen van 22 januari, een hireldige 'comeback' na het dra- ajtische verlies van vorig jaar, efl de sociaal-democraten terug lëwezen naar de oppositieban- dL Maar de eerlijkheid gebiedt Zeggen, dat het tussen Balke- Dde en Bos niet boterde. En lis bekend is het met onwillige slecht hazen vangen, p coalitie van CDA, WD en 6 is daarom een 'redelijk' al- datief. I Meyer den haag/leiden - De Haagse rechtbank heeft een 46-jarige Leidenaar van Marokkaanse af komst veroordeeld wegens po ging tot doodslag op zijn 22-jari- ge dochter. Hij kreeg 12 maan den gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, en een taakstraf van 240 uur. De officier van justitie had drie jaar cel ge- eist waarvan één voorwaardelijk. Die forse eis leidde toen tot gro te commotie op de publieke tri bune, waar woedende familiele den op de ruit bonsden en Alla- hu Akbar (God is de grootste) schreeuwden. Zeven parket wachten moesten voorkomen dat de familieleden de rechts zaal binnendrongen. Het slacht offer barstte in tranen uit bij het horen van de eis. Ze had haar belastende verklaring toen al in getrokken. In januari van dit jaar waren agenten op rumoer in de wo ning van dader en slachtoffer af gekomen. De vrouw vertelde de politie toen dat haar vader haar had aangevallen. Omdat de va der haar omgang met een vriend die zij in Marokko had ontmoet afkeurde, had hij haar vastgebonden, geslagen met een elektriciteitskabel, gootsteen- ontkalker door haar keel gego ten en een sigaret op haar uitge drukt. Ook had de man haar ge probeerd te wurgen met haar ei gen hoofddoekje, geschopt en met de dood bedreigd. Ze liet toen aan de politiemensen ook haar verwondingen zien. Tijdens de rechtszaak hield ze echter bij hoog en bij laag vol dat het 'allemaal leugens' waren die ze toen had verteld. Haar va der zou slechts één klap hebben gegeven. De officiei officier en rechters geloofden geen woord van de nieuwe, af gezwakte verklaring. cairo/afp - De Iraakse voormalige minister van infor matie Mohammed Said al-Sahhaf wil zich overgeven. De VS zouden echter geen interesse hebben omdat hij niet op de lijst met meest gezochte Irakezen staat, dus in de ogen van het Witte Huis een te kleine schurk is. De Arabische nieuwszender Al-Arabia jaagt wel op Al-Sahhaf en heeft hem inmiddels een baan als tv- commentator aangeboden. De voormalige Iraakse minister van informatie is in de oorlog 'beroemd' ge worden door zijn tot in het absurde volgehouden op timisme over een Iraakse overwinning in de strijd met de 'ongelovige' Amerikanen en Britten. Terwijl de bommen op de achtergrond insloegen hield hij stug vol dat 'alles onder controle' was, een tekst die in de westerse wereld zijn weg vond naar t-shirts. Ook onderscheidde hij zich door zijn vindingrijke vervloe kingen van de bezetters. Volgens Al-Arabia is de tot tv-persoonlijkheid uitgegroeide oud-bewindsman ge schikt om commentaar te geven op de huidige situa tie in Irak. De nieuwszender heeft Al-Sahhaf uitgeno digd zich te melden om over het aanbod te komen praten. Hij zou sinds vier dagen verblijven in het huis van zijn tante in Bagdad. Leidsch internet: www. leidsch dagblad. nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad nr. 43218 los woensdag 30 april 2003 nr. 43218 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 seoul/ap - Noord- en Zuid-Ko- rea organiseren mogelijk samen de Olympische Winterspelen van 2010. Dat zei de Zuid-Kore- aanse minister Jeong Se-hyun vandaag na onderhandelingen in de Noord-Koreaanse hoofd stad Pyongyang. Pyeongchang in Zuid-Korea is een van de drie overgebleven kandidaten voor de organisatie van de Winterspelen in 2010. Als Zuid-Korea de eer krijgt, wil het zijn communistische noorder buur bij de organisatie betrek ken, zei Jeong volgens Zuid-Ko- reaanse verslaggevers in Py ongyang. De leider van de Noord-Koreaanse onderhande lingsdelegatie zei dat zijn land positief is over het plan. Salzburg in Oostenrijk en Van couver in Canada zijn de overige kandidaten. Het Internationaal Olympisch Comité maakt zijn keuze op 2 juni bekend. De beide Korea's, die officieel nog met elkaar in oorlog zijn, maakten verder bekend dat zij blijven overleggen zonder dat de Verenigde Staten, Rusland en China daar bij zijn. Beide landen zeggen een oplossing te willen zoeken voor de spanning rond om het Noord-Koreaanse wa penprogramma. Noord-Korea zei vandaag dat praten met de VS zinloos is zolang die blijven eisen dat Noord-Korea eerst zijn kemwapenprogramma stopzet. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well zei maandag nog dat de VS overwegen in te gaan op een aanbod van Noord-Korea om in ruil voor economische hulp te stoppen met het testen van ra ketten en het bouwen van nu cleaire faciliteiten. Noord-Korea lanceerde dat voorstel vorige week tijdens overleg met de VS in Peking, maar het aanbod werd toen door Washington van de hand gewezen. Kleinkind Noors koningspaar oslo - De Noorse koning Ha- rald V en zijn vrouw Sonja heb ben hun eerste kleinkind. Hun dochter Martha Louise schonk het leven aan een meisje, dat de namen Maud Angelica kreeg. Dat is door het hof officieel be kendgemaakt. Martha Louise trouwde vorig jaar met de au teur Ari Behn. Maud Angelica, die gisteravond in een zieken huis in Oslo werd geboren, komt op de derde plaats in de troonopvolging. VS verlenen asiel aan redder Washington - Een Iraakse ad vocaat die een doorslaggevende rol speelde bij de redding in Irak van de Amerikaanse solda te Jessica Lynch, krijgt asiel in de Verenigde Staten. Ook zijn familie mag voortaan in de VS leven, is gisteren in Washington meegedeeld. De man had de Amerikanen erop geattendeerd dat Lynch in een ziekenhuis in Nasiriya lag, nadat ze bij be schietingen gewond was ge raakt. Hij zou kilometers heb ben gelopen om de Amerika nen te waarschuwen. Ook maakte hij een schets van het ziekenhuis om een bevrijdings operatie te vergemakkelijken. Militairen konden de 19-jarige Lynch op 1 april redden. Een Amerikaans televisiestation overweegt de actie te verfilmen. Sovjettijden herleven in Rusland Voorjaar extreem droog met veel zon Hardlopers zijn geen doodlopers CMMENTAAR leiden - Sinds vorige week zijn ze al be zig, de banketbakkers van de Hema Bak kerij aan de Admiraal Banckertweg in Leiden (foto rechts). En ze hebben tot gisteravond laat doorgewerkt. Deze bak kerij, een van de dertien centrale bakke rijen van de Hema in het land, produ ceerde de afgelopen dagen maar liefst 90.000 oranje tompouces voor de vijf tien filialen in deze regio. „Elk jaar ma ken we er meer. In totaal leveren de He- ma-bakkerijen dit jaar ongeveer één mil joen oranje tompouces", zegt bedrijfslei der A. Roozendaal van de Leidse bakkerij. „En elk jaar komen we tekort. Aan de enorme vraag voor deze tompouces is schot in de roos. Sindsdien is het een echte Hema-traditie." Ook Katwijk nam gisteravond al een voorschot op Konin ginnedag met de jaarlijkse skeelertocht (foto linksboven). Bijna 400 sportievelin- gen bonden de wieltjes onder en legden de tien kilometer zonder noemenswaar dige incidenten af. De deelnemers wer den begeleid door het orkest 'De Straat klinkers' op een cabriobus. Ook in het Overijsselse Wijhe liepen ze zich gisteren al warm, met oranje ballonnen, voor de komst vandaag van koningin Beatrix. Foto's: WFA/ANP/Mark Lamers den haag/gpd - WD-leider Ger- rit Zalm heeft zijn zinnen gezet op een derde ambtstermijn van vier jaar op het ministerie van fi nanciën. Dat bevestigen goed in gelichte bronnen. Oud-minister Jozias van Aartsen geldt als de belangrijkste gegadigde voor de opvolging van Zalm als fractie voorzitter. Recent gaf Zalm zelf aan dat hij als vice-premier persoonlijk wil investeren in de ministersploeg van Balkenende-II. Er is steeds van uitgegaan dat hij minister van volksgezondheid zou wor den. „Maar in die functie dreigt hij de huidige minister van fi nanciën, Hans Hoogervorst, te overvleugelen", aldus een inge wijde. Zalm geldt als een autori- Gerrit Zalm Foto: ANP teit op het gebied van financiën. Hij was tussen 1994 en 2002 mi nister van financiën in de beide kabinetten van Wim Kok. Daar voor was hij directeur van de re kenmeesters van het Centraal Planbureau. Van Zalm bestaat in de media en bij politieke tegenstrevers het beeld dat hij „een goede minis ter was, dankzij een periode van overvloed". Dit zou hem mate loos irriteren, omdat met name in Kok-I stevig werd bezuinigd (circa 20 miljard gulden). „Hij wil laten zien dat hij in een pe riode waarin Nederland er mo menteel nog veel slechter voor staat ook zijn mannetje staat op Financiën", meldt een zegsman. Met een overstap naar het kabi net breekt Zalm met een be langrijke liberale traditie: de po litiek leider voert de Kamerfrac tie aan. In de nieuwe situatie kiest de Kamerfractie een nieu we voorzitter, maar Zalm blijft de absolute nummer één van de WD. Een commissie van zes volks- zias van Aartsen. De laatste lijkt huizenhoog favoriet. Van Aartsen was minister van bui tenlandse zaken (Kok-II) en vak minister van landbouw (Kok-I). Hij geldt als vertrouweling van Zalm en heeft goede contacten met de invloedrijke ereleden Wiegel en Bolkestein. De keus voor Van Aartsen gaat ten koste van Mark Rutte, de co ming man binnen de WD. De rol van fractieleider komt nog te vroeg voor de oud-staatssecreta ris van sociale zaken, is alge meen het oordeel binnen de fractie. Pagina Binnenland: Hoop op nieuw kabinet binnen een maand gewoon bijna niet te voldoen." De oran je tompouce is bij uitstek een Hema-arti- kel. „We maken ze al sinds het midden van de jaren zestig. Eigenlijk is het ooit als geintje begonnen in een van onze bakkerijen. Tompouces met een oranje, in plaats van een roze bovenkant, van wege Koninginnedag. En dat bleek een vertegenwoordigers stelt mo menteel een profielschets op voor de nieuwe fractievoorzitter. Grote kanshebbers volgens die schets zijn Hans Hoogervorst (als hij niet terugkeert in het ka binet), Henk Kamp (minister van VROM) en oud-minister Jo- Van Aartsen Foto: GPD Al-Sahhaf. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1