ECONOMIE iet is 'vreselijk' in de luchtvaart Sfieuw doosje en nieuwe smaak voor Mentos' 'Frietbakkers gebruiken ongezond vet Aanslag OZB voor stacaravans lijkt onontkoombaar oblemen American Airlines tekenend voor hele sector in VS Mega matten tegen afkalving Luchtvaartlab schrapt 175 arbeidsplaatsen Economische eisen stellen aan politici zaterdag 26 april 2003 onze correspondent Bouwmans hington/gpd - De lucht- rtindustrie in de VS zit ver- ikkelijk in de puree, en goede :n laten op zich wachten. De irikaanse organisatie van tvaartmaatschappijen ATA dt dat er vorige week - on- ks de paasvakantie - meer 10 procent minder is gevlo- dan vorig jaar rond deze tijd. :igers werden afgeschrikt r de oorlog, de zwakke eco- ïie en de vimsziekte SARS. rican Airlines (AA), dat deze k een kwartaalverlies van 1 miljard dollar bekend- ikte, is het jaar 2003 'vrese- begonnen, aldus de inmid- ontslagen president-direc- Don Carty. had Carty meer dan financi- redenen voor die verzuch- AA - de grootste luchtvaart - itschappij van de wereld - is rikkeld in een financieel indaal dat de topman zelf veroorzaakt. Om niet in lingsmoeilijkheden te ko- heeft American een om- pijk pakket van bezuinigin- afgesproken met de vak den. Maar net nadat de vak- dsleden vorige week hadden stemd met drastische isverlagingen, bleek dat de Brussel soepeler met landingsrechten Europese luchtvaartmaatschappijen, die zwaar te lijden hebben onder SARS en de oorlog in Irak, krijgen van de Europese Com missie iets meer speelr uimte. De commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, heeft gisteren voorgesteld de stren ge regels voor start- en landingsrechten te verspoepelen. Een luchtvaartmaatschappij die tijdelijk een bepaalde vlucht niet meer uitvoert, verliest volgens de normale regels voorgoed de bij behorende start- en landingsrechten. Zo kunnen concurrenten de schaarse ruimte op de startbaan gebruiken. De commissie stelt nu voor om bij ae zomerdienstregeling dit regime, in de luchtvaart bekend als use it or hose it, te laten vallen. Maatschap pijen die dat willen, kunnen tijdelijk snijden in de capaciteit naar het Midden-Oosten en Azië. top zichzelf wilde belonen met enorme bonussen en een riante pensioenregeling. Dat had Carty keurig geheim gehouden tot al les rond was. Deze week is hij door het stof gekropen in een poging het beschadigde vertrou wen te herstellen. Het bonus plan is ingetrokken. Carty zelf is geofferd door de raad van commissarissen, om de vertrouwenscrisis met het personeel te bezweren. Hij is vervangen door Edward Bren- nan, een gepensioneerde presi dent-directeur van Sears. Twee van de drie vakbonden zijn als nog - na meuwe toezeggingen - akkoord gegaan met de slechte re arbeidsvoorwaarden, maar de vakbond van cabinepersoneel heeft nog geen ja gezegd. Vol gens analisten is ook het perso neel erbij gebaat de zaak niet op de spits te drijven. De dreiging van betalingsproblemen is groot. Als American 'Chapter 11' moet aanvragen - bescherming tegen schuldeisers om een financieel reddingsplan mogelijk te ma ken - dan wordt er wellicht nog harder gesneden. Het personeel was vorige week niet voor niets bereid een financieel offer te brengen om dat te voorkomen. De financiële problemen van American zijn illustratief voor de situatie waarin de Amerikaanse luchtvaart verkeert. De 'Big Six', de zes grote internationaal ope rerende luchtvaartmaatschap pijen, zitten in de nesten. On danks herhaaldelijk snijden in routes, vluchten en personeel, heeft er nog niet een winst we ten te maken na 11 september 2001. Die terreuraanval bracht de luchtvaart een zware klap toe en legde een aantal structurele pro blemen bloot: de maatschappij en waren financieel ongezond, te log, te duur en hadden niet snel genoeg ingespeeld op de veranderende reizigersmarkt. Hun ingewikkelde tarie venstructuur werd keihard ont rafeld door het internet, en de prijsverschillen per stoel leidden tot onbegrip bij consumenten. Zelfs zakenreizigers - die nu meer zijn gaan televergaderen - blijken niet meer bereid duizen den dollars voor een gewoon ticket te betalen. Op de binnenlandse markt in de VS is een verschuiving zichtbaar naar 'flexibele' maatschappijen, waarvan een aantal nog wel winstgevend is. Ze weten effici ënter te vliegen, hebben niet al te grote netwerken hebben en bezuinigen op 'franje'. Die maatschappijen - zoals South west en JetBlue - hebben nu zo'n 20 procent van de binnen landse markt weten te bemach tigen, het aandeel van AA en collega's is gedaald naar 70 pro cent. Delta is inmiddels met een goedkopere dochter begonnen, en United Airlines heeft daartoe plannen. Volgens een rapport van de ATA - wiens leden 95 procent van het Amerikaanse passagiers- en vrachtvervoer door de lucht ver zorgen - hebben luchtvaart maatschappijen in de VS sinds 11 september een gezamenlijk verlies van 18 miljard geleden. Voor dit jaar worden de totale verliezen ingeschat op minstens 6,7 tot wellicht 13 miljard dollar. In het ergste geval wordt reke ning gehouden met de uitval van 3800 dagelijkse vluchten en het verlies van - nog eens - 98.000 arbeidsplaatsen. United Airlines heeft in decem ber Chapter 11 aangevraagd, US Airways is er net uit en AA bun gelt. Het gaat bar slecht op de routes over de Atlantische en Stille Oceaan (mede door sars) en de stemming is somber. „Het klimaat is gevaarlijk", aldus Don Carty na de bekendmaking van het droevige bedrijfsresultaat bij zijn eigen club, waar hij de scepter niet meer zwaait. harderwijk - Bij de oude Hardersluis in Harderwijk wordt zo'n 20.000 vierkante meter aan zinkstukken gereedgemaakt door de firma Van Aalsbrug uit het Gelderse Hellouw. De matten met gevlochten wilgen tenen dienen als beschoeiing voor de nauwe doorgang tussen het Wolterwijd en het Veluwemeer. De zink stukken worden straks met stenen verzwaard om het wegspoelen van zand bij een sterke stroming te voorkomen. Foto: ANPA/idiphoto Perfetti Van Melle kruipt uit zijn schulp en vecht om 'maagaandeel' r Petra Huijser •a/gpd - De zoete smaak van es proeft algemeen directeur de Waard (51) van Perfetti Melle Benelux deze maan- voor het eerst. Tot nu toe |g hij vooral bittere tegenval- jin 2001 en 2002 te slikken. |stroom nieuwe producten (t het tij keren. „We kruipen jnze schulp." sh goes better' zongen ze jger al in de reclamespotjes t Mentos. Daar hopen ze bij [derbedrijf Perfetti Van Mel- pk op. Want na twee verlies- n moeten frisse en verse |ën, dito producten opleve- die de Bredase snoepfabri- weer prominent op de ft zetten. noepmaker rustte de afgelo- jaren te veel op de lauweren kauwbaar mintje Mentos, jersteund door Fruittella en liindere mate Meller. „Daar- Bt waren we te zwaar georga- jerd", stelt algemeen direc- Kees de Waard. „Noem het |Nederlands trekje maar ier iets gebeurde, moesten et allemaal heel erg eens elkaar zijn. Alles doorge it, ieder risico afgedekt." ieuwe Italiaanse moeder ;tti die begin 2001 Van Mel- ■emam, is wat tempera- jtvoller. „Doe maar, probeer Ir, is daar meer het motto. Er ineens veel en naar de me- t van de markt en klanten at beter geluisterd." Voorbeeld van de nieuwe pak noemt De Waard Men- Menig bedrijf kan een punt- ligen aan de vroegere zui- eid op dat paradepaardje, ntos zat in een rol, punt uit. de natuurlijk want je hebt wereldmerk in handen dat pi gek bent als je er niet r mee doet. De afgelopen I jaar zat er geen groei meer lentos, het had zijn plafond likt. Dan moet je innoveren, waarom geen nieuwe jak zoals onze Grapefruit. En egt dat Mentos niet in een »je of zakje kan", vraagt hij af. Of, nog roldoorbreken- een suikervrije Mentos of den haag/anp - Professionele frietbakkers gebrui ken ongezond vet. Het vet waarin de friet wordt gebakken bevat te veel verzadigde vetten en trans vetzuren. Dat concludeert de Consumentenbond na onderzoek in 49 frietkramen, cafetaria's en fastfoodketens in Nederland. De bond raadt friet- bakkers aan vloeibaar plantaardig vet te gebrui ken. „Het lijkt erop alsof zij uit gemakzucht onge zond vet gebruiken", aldus de bond in een giste ren gepubliceerd onderzoek. Verzadigd vet is bij verhitting stabieler dan onverzadigd vet omdat het minder snel met zuurstof reageert. Het is dan ook langer te gebruiken. „Hoe komen ze daarbij?" reageert voorzitter Co- lijn van de divisie fastfood en ijsbedrijven van Ko ninklijk Horeca Nederland (KHN). „In die aanna me ga ik absoluut niet mee. Vloeibaar vet is juist veel eenvoudiger in gebruik dan vast vet." Volgens Colijn veranderen de inzichten over het gebruik van vetten regelmatig. „Een aantal jaren geleden werd hard vet als het beste gezien, nu is dat plant aardig vloeibaar vet." De meeste frietbakkers wer ken volgens Colijn al met het plantaardige vet. Hij ziet veel nut in de onderzoeken zoals die van de Consumentenbond. „Het is natuurlijk een slechte zaak dat er verkeerde vetten worden aan getroffen. Maar je moet die jongens wel de tijd ge ven om om te schakelen." De IG1N geeft voorlich ting aan cafetaria's en frietkramen over het ge bruik van vloeibaar plantaardig vet. Directeur Kees de Waard van Perfetti-Van Melle Benelux: Je hebt zo'n wereldmerk in handen datje wel gek bent als je er niet meer mee doet." Foto: GPD/Johan van Gurp Mentoskauwgom. „Light is al ja ren de trend en we verwachten veel van de combinatie met een kauwbaar mintje. Met kauwgom hebben we helemaal geen erva ring en ja, er is altijd een risico dat het mis gaat. Maar als je het niet probeert, weet je het nooit. En niet te vergeten, onze eige naar Perfetti heeft een schat aan ervaring in kauwgom", klinkt het strijdbaar over de Power- gum. Die schat aan ervaring van de Italiaanse moeder is een van de redenen dat Van Melle inmid dels een constante stroom van vernieuwingen voortbrengt. Nieuwe smaken en producten zoals een Fruittella-lollie maar ook nieuwe verpakkingen voor bijvoorbeeld Klene-drop. Een hoognodige opboetsbeurt, noemt De Waard het. „Je moet vechten om maagaandeel. Re pen, broodjes, chocolade en an der snoep zijn er overvloedig en de winkelschappen zijn niet van elastiek. Je moet dus onder scheidend zijn om een plekje in de maag en het schap te verove ren." Televisie-reclames moeten de nieuwe producten breeduit on der de aandacht brengen. Wat het allemaal kost, wil de alge meen directeur liever niet ver tellen. „Maar in het verleden be steedde Van Melle 15 procent van de netto-verkopen aan re clame en daar is niet veel in ver anderd." Een bijkomend extraatje van de advertenties en spotjes noemt De Waard het feit dat de mede werkers weer eens een goed ge voel krijgen bij 'hun' bedrijf. „Dat is belangrijk want wij zijn de afgelopen jaren veel aan het navelstaren geweest. We hebben grondig gereorganiseerd en dat is soms een pijnlijk proces." Een proces ook dat uiteindelijk 40 van de 814 mensen hun baan kostte. „We hebben vier afzon derlijke bedrijven samenge voegd tot één Benelux-onderne ming." Het verdwijnen van de oude baas en de komst van een Itali aanse moeder gaven nogal wat onrust onder de werknemers. Het ziekteverzuim nam stevig toe en bedrijfsdoelen werden in 2002 niet gehaald. De hele Per fetti van Melle groep behaalde in 2002 een netto omzet van 1,3 miljard euro door 250.953 ton snoep te maken. De vestiging in Breda leed echter verlies, maar cijfers noemt De Waard niet. „Met die slechte Benelux-cijfers waren ze op het hoofdkantoor in Italië niet blij", weet de direc teur. „Door mensen meer eigen verantwoordelijkheid te geven en constant te blijven praten hebben we het tij gekeerd. Tot nu toe hebben we alle doelen voor 2003 gehaald." Overigens heeft De Waard, die zelf na de overname door Per fetti algemeen directeur Benelux werd, wel begrip voor de com motie. „Mensen zien het liefst dat alles blijft zoals het is", weet hij. „Zo hebben de meeste werknemers het hier nog steeds over Van Melle. Na 27 jaar bij het bedrijf moet ik er zelf. ook goed op letten dat ik er Perfetti voorzet." amsterdani/anp - Het Natio naal Luchtvaart- en Ruimtela boratorium (NLR) schrapt 175 van de 840 banen. De directie denkt dat daarbij ongeveer hon derd gedwongen ontslagen val len. De noodzaak tot reorgani satie vloeit voort uit een stagne rende omzet en stijgende kos ten. De reorganisatie wordt in de tweede helft van 2003 doorge voerd. Gezien de marktontwik kelingen en vooruitzichten ver wacht het NLR in de komende jaren geen verbetering van de omstandigheden. Het werkter rein van het NLR is de laatste ja ren steeds verder verschoven van vliegtuigontwikkeling naar luchtruim- en vliegtuiggebruik. Bovendien heeft de grootste op drachtgever, de overheid, flink gesneden in de budgetten. Daardoor zijn vooral de voor uitzichten in de luchtvaartsec tor verslechterd. Het NLR wil zich gaan richten op de civiele luchtvaart. Dit is een markt waarin het laborato rium op Europees niveau een goede positie inneemt. Vakbond De Unie hekelt vooral de rol van de overheid. „In Den Haag wordt voortdurend geroe pen dat de ontwikkeling van de kenniseconomie meer gestimu leerd moet worden. Ondertus sen draaien ze wel in hun be zuinigingsdrift de kraan dicht bij een van de vijf belangrijkste technologische instituten van Nederland", aldus bestuurder Hofland van De Unie. ECONOMIE WIJZER tal je maar gebeuren. Zitje eindelijk in je zuur- iende stacaravan van je welverdiende rust te eten, wordt je onderkomen van de een op de re dag tot onroerend goed verklaard. En dan t je vrezen te worden aangeslagen voor de on- inde-zaakbelasting (OZB). rust meer, kampeerders worden daar knap eus van. Dat althans beweren de Vereniging Recreatieondememers Nederland, de Vereni- Nederlandse Gemeenten en de ANWB. De organisaties hebben inmiddels van de Twee- amer geëist eer uitzonderingsbepaling voor recreanten in het leven te roepen, ommotie over de te verwachten belastingaan- ;n is een gevolg van uitspraken van de Hoge I. Die bepaalde dat bijvoorbeeld voor porto- is, dat zijn verplaatsbare werkruimten, en zeecontainers die voor langdurige opslag en, onroerendzaakbelasting moet worden be- 1. In het verlengde hiervan beoordeelt ook de stingrechter stacaravans in steeds meer geval- ls onroerend goed. Dat was voor de Waarderingskamer, het orgaan dat toeziet op de uitvoering van de OZB, weer aanleiding de ge meenten erop te wijzen dat voor sta caravans in het vervolg ook onroeren- de-zaakbelasting moet worden geïnd. 'Zich ontwikkelende jurisprudentie', heet dat. Voordien werd een stacaravan op ge huurde grond als roerend goed be schouwd. Daarover was dus geen be lasting verschuldigd. Alleen als er een zogenoemd opstalrecht voor het on derkomen was gevestigd, was sprake van onroerend goed. Dit al of niet 'ge- Har vestigde' opstalrecht bepaalde dus fei telijk het roerend dan wel onroerend zijn van de caravan. Dit opstalrecht speelt ook in de nieuwe situatie een belangrijke rol. Want als een stacaravan een onroerende zaak is en er is geen opstalrecht voor gevestigd, kan de eigenaar van de grond als de ei genaar van de caravan worden gezien. Juridisch gezien is dat nog geen wet van Meden en Perzen. EIGEN BEURS „Maar als de eigenaar bijvoorbeeld fail liet gaat, zullen schuldeisers dit 'bezit' wel eens kunnen vorderen," vreest mr. J.G.E. Gieskes, secretaris van de Waar deringskamer. Een en ander heeft niet alleen gevolgen voor de naar schatting 220.000 eigena ren van stacaravans in Nederland. Ook voor onderkomens op volkstuincom plexen, zogeheten chalets op campings en voor bijvoorbeeld zomerhuisjes dreigt een dergelijke belastingaanslag. De ANWB spreekt in dat geval al van 750.000 gedupeerden. ,nders De Vereniging van Recreatieondeme mers Nederland (Recron) laat bij monde van woordvoerder Marjolein van Tigge- len weten voorlopig haar pijlen alleen op de drei gende onroerende-zaakbelasting voor stacaravans te richten. Op dit moment wil zij de andere recre atiewoningen erbuiten laten. „Stacaravans zijn mobiel," zegt Van Tiggelen. „Die zijn binnen een paar uur te verplaatsen. Daardoor is het gemakke lijker aan te tonen dat ze niet onder de onroeren de-zaakbelasting vallen." Overigens heeft de Re cron uitgerekend dat de onroerende-zaakbelas ting voor een stacaravan van zo'n 30.000 euro rond de 60 euro per jaar bedraagt. Dat is voor zo wel het deel van de eigenaar van de caravan als die van de grond waarop deze staat. Het vestigen van een opstalrecht zal volgens de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie 'al gauw 300 tot 400 euro kosten. Maar die prijs kan bij grotere aantal len, bijvoorbeeld als er sprake is van recreatieter reinen met veel stacaravans, flink lager worden." Wat altijd moet worden betaald is de 150 euro voor de inschrijving in het kadaster. Overigens hebben de gemeenten al laten weten dat zij niet staan te springen om de stacaravans binnen hun grenzen aan te slaan voor de OZB. Zij vrezen dat het weinig tot niets oplevert. De Waarderingska mer weet daarvoor wel een oplossing. Secretaris Gieskes: „Laat de vakantieverblijven onder de 10.000 of 15.000 euro buiten schot." Maar dat de andere belastingplichtig zijn, vindt hij gewoon bil lijk. „Voor een sociale huurwoning van 40.000 eu ro waarde, bijvoorbeeld in de Haagse Schilders wijk, moet ook gewoon OZB worden betaald." De voortslepende kabinetsfor matie, die uiteindelijk afgebro ken is door een gebrek aan ver trouwen tussen CDA en PvdA, is bijna het tegendeel van die van vorig jaar, waarbij Balkenende en Zalm niet wisten hoe snel zij een regeerakkoord en kabinet in elkaar moesten timmeren. De afgelopen kabinetsformatie kenmerkte zich door een merk waardige paradox. Het ging (bij na) alleen om economische pro blemen, terwijl de onderhande laars en hun adviseurs weinig blijkt gaven van gezond econo misch inzicht: Balkenende door te strikt vast te houden aan een begrotingsevenwicht in 2007 en Bos door zijn onwil om de rijks overheid grondig af te slanken en te reorganiseren. Of er nu een CDA- WD-plus kabinet mocht komen of toch weer een CDA-PvdA combi natie, hoe dan ook is het wellicht ver standig nu al na te denken over eisen die aan de toekom stige ministers en staatssecretarissen gesteld moeten worden. Waar ik voor zou willen pleiten is dat, gezien de grote economische pro blemen van ons land, er meer economen (m/v) in het nieuwe kabinet - bijvoor beeld op Financiën, Economi sche Zaken, Verkeer en Water staat, Volksgezondheid, VROM - benoemd worden. Financiën en EZ liggen natuur lijk voor de hand gezien de cru ciale rol die beide departemen ten bij het macro-economisch kader spelen. Waarom zijn goe de economen zo belangrijk voor de vakministeries? Dat komt omdat de grote maatschappelij ke problemen, waarvoor deze departementen al jaren verant woordelijk zijn - uit de hand ge lopen files en spoorvertragin- gen, snelstijgende kosten en dito premies in de gezondheidszorg, ontspoorde wachtlijsten, getrai neerde bouw- en millieuvergun- ningen, etc. -, rechtstreeks terug te voeren op het aanbodgerichte en planmatige denken van de opeenvolgende bewindslieden en topambtenaren op deze vak ministeries. Daarbij speelt vanzelfsprekend dat deze politici en bureaucra ten hun eigen belangen hierbij hadden: meer grip op het pro ces en meer ambtenaren. In middels is toch wel duidelijk dat meer vraagsturing en meer dele gatie van bevoegdheden naar la- Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg gere niveau's (subsidiariteit) tot meer efficiëntie in het produc tieproces van publieke voorzie ningen en een betere afweging van kosten en baten hierbij leidt. Het Wetenschappelijk Instituut van het CDA heeft hierover zeer nuttige rapporten geschreven, maar nu moeten al deze veran deringen in de organisatie en sturing van overheidstaken nog in de praktijk gebracht worden en daarvoor zijn goede econo men met een visie op dit soort processen nodig. Anders zullen deze veranderingen vastlopen op regelneven en pressiegroe pen, die prima hun deelbelan gen weten te verdedigen. In het eerste kabinet-Balkenen de zat welgeteld één echte eco noom, namelijk Bomhoff, als minister en wel op Volksge zondheid. Afgezien van zijn persoonlijke strijd met zijn partij genoot Heinsbroek, kan niet ontkend worden dat Bomhoff werkelijk de visie had om de wachtlijsten en andere proble men in de gezond heidszorg op te los sen. Een dergelijke visie is op dit mo ment broodnodig en vereist inzicht in het handelen van de cal culerende burger en het geven van de juiste prikkels, opdat zijn handelen beter overeenkomt met het maatschappelijk belang. Ik wil niet beweren dat een der gelijk inzicht alleen aan econo men voorbehouden is, maar de waarschijnlijkheid dat dit zich voordoet is bij economisch ge schoolden veel groter. Er lopen in het CDA en de PvdA (wat minder in de WD) genoeg getalenteerde economen rond die ook verstand hebben van het politieke handwerk. Meestal zijn het niet-Hagenaars die niet alleen blijk hebben gegeven van een onafhankelijke visie, maar ook van een grote betrokken heid bij hun politieke stroming. De vraag is natuurlijk of dit eco nomisch talent ook bij de aan staande kabinetsformatie zal ko men bovendrijven. Dat hangt ervan of onderhandelaars zullen kiezen voor onafhankelijke en originele 'outsiders', die soms wat moeilijker in te kapselen zijn in de kabinets- of partijdis cipline, óf voor veel minder risi covolle bewindspersonen van binnen de Haagse kaasstolp, die een dergelijke benoeming meestal als een beloning voor bewezen diensten zien. De tijd zal het leren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9