pakken weer hoge Irakees BUITENLAND De Duitse straten zijn niet zo onveilig voor kinderen AxxiCrikftHCIl WHO: Malaria hard aanpakken in Afrika Buskaper eiste vrijlating van groep fundamentalisten SARS maakt Bekedam beroemde Nederlandse Chinees Strenge maatregelen tegen SARS in Azië Steun voor 'Mama Mandela' zaterdag 26 april 2003 door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Kindermoord in samenhang met seksueel misbruik komt in Duitsland zel den voor. Het aantal lustmoorden op kin deren neemt sinds de jaren zeventig af. „Een geval als dat van Tom en Sonja is heel zeldzaam", weet dr. Werner Greve van het Kriminologisches Forschungsinsti- tut Nledersachsen in Hannover. „De afge lopen 40 jaar is het aantal kindermoorden teruggelopen." Tom (11) en Sonja (9), afkomstig uit het zelfde gezin in Eschweiler, werden deze maand door twee plaatsgenoten van 28 en 33 jaar ontvoerd en gewurgd. Sonja werd, voordat zij werd vermoord, eerst urenlang door beide mannen seksueel misbruikt. De zaak heeft Duitsland ge schokt, en de vraag opgeworpen of kin deren bij het buitenspelen nog wel alleen gelaten kunnen worden. Tom en Sonja waren alleen toen zij door hun moordenaars werden opgemerkt en meegenomen. Hoewel de vele media-aandacht rond de lustmoorden en vergelijkbare zaken an ders doet vermoeden, zijn de Duitse stra ten volgens deskundigen voor kinderen relatief veilig. Vijf tot tien kinderen worden jaarlijks door vreemden seksueel misbruikt en omgebracht. „Het aantal kinderen dat door de eigen ouders, verwanten of be kenden wordt gedood, ligt veel hoger", weet dr. Steffen Lau van het Institut für Forensische Psychiatrie van de Freie Universitat in Berlijn. „Dat zijn er tussen de 100 en 150 per jaar. Dan gaat het dus om niet-seksueel getinte moorden." Volgens Greve zijn de media deels ver antwoordelijk voor het stijgende gevoel van onveiligheid bij Duitse ouders. „Moeten er per se wekenlang elke dag fo to's in de kranten staan van die kinderen en hun moordenaars? En bij de volgende moord weer? Als je spreekt over vijf moorden per jaar, dan heb je het dus over maandenlange media-aandacht. Geen wonder dat de mensen dan denken dat er permanent kinderen worden om gebracht. Maar dat beeld houdt geen en kel verband met de werkelijkheid." Professor dr. Peter Wetzels van de Uni versiteit Hamburg deed onderzoek naar de mate waarin kinderen bloot staan aan geweld. Tweederde van de Duitsers heeft als kind te maken gehad met 'lichte mis handeling", zoals oorvijgen of klappen, zo bleek. „Ongeveer tien procent is daadwerkelijk mishandeld. Vaak zie je dat moordenaars zoals die van Sonja en Tom in hun jeugd eveneens het slachtoffer zijn geweest van mishandeling. Maar dat verklaart hun ge drag niet Want van die tien procent ma ken immers maar heel weinig mensen zich schuldig aan dergelijke gruwelijkhe den." Of Markus Wirtz en Markus Lewendel, de moordenaars van Sonja en Tom, seksue le sadisten zijn, is de vraag. Dr. Lau: „Slechts een klein deel van deze daders beleeft ook seksuele lust aan het kwellen en doden. Vaak zijn die moorden niet gepland en alleen bedoeld om na het misbruik herkenning te voorkomen. In zekere zin is dat nog verontrustender, omdat het dan gaat over kennelijk 'nor male' mensen die tot zulke excessen ko men. Dan zou ieder van ons dit bij wijze van spreken kunnen doen." Uit onderzoek blijkt dat spectaculaire massamoorden, zoals die op scholen in de Verenigde Staten en op het Gutenberg gymnasium in Erfurt - waar een gemas kerde ex-leerling een jaar geleden zestien mensen doodschoot - navolging vinden. „Datzelfde geldt voor pogroms tegen buitenlanders", weet Lau. Maar het ge vaar dat ook Wirtz en Lewendel zullen worden geïmiteerd, is volgens de experts gering. Dr. Lau: „Een lustmoord komt toch voort uit een hoogst persoonlijke ziektege schiedenis van de daders. Het blijft hoe dan ook een zeldzaam fenomeen." pretoria - Winnie Madikizela-Mandela was ooit de heldin van heel zwart Zuid-Afrika en van iedereen buiten dat land die zich tegen de Apartheid verzette. Maar de ster van de ex-vrouw van Nelson Mandela is snel gevallen. Gisteren werd ze in Pretoria veroordeeld tot vijfjaar cel, waarvan een voorwaardelijk, wegen diefstal en fraude. Desondanks waren er bij het gerechtsgebouw tientallen aanhangers op de been die 'Mama Winnie' onvoorwaar delijk blijven steunen. De rechter veroordeelde effecten makelaar Addy Moolman tot zeven jaar cel waarvan twee voorwaardelijk. Moolman en Mandela hadden leningen ter waarde van 120.000 dollar bij een bank verkregen op naam van niet-bestaande leden van de ANC-vrouwenaf- deling. Daarvan is Winnie Mandela voorzitter. Onder de voorwaarden van de uitspraak zal Mandela waarschijnlijk slechts negen maanden in een cel hoeven door te bren gen. Ze heeft steeds ontkend dat ze van de fraude wist. Foto: Reuters/John Hrusa - imerikaan in fghanistan dood igram - Bij een confrontatie ssen een Amerikaanse een lid en Taliban-strijders is gis- ren in het oosten van Afgha- stan een Amerikaanse soldaat ngekomen. Vijf Amerikanen akten gewond. Aan Taliban- jde zijn zeker drie doden ge ilen, terwijl de rest van de on- iveer twintig strijders naar Pa stan is ontkomen. Het ge- cht vond plaats in de buurt n de plaats waar eerder deze eek een Amerikaanse eenheid 1 et mortieren werd bestookt. batige files aan rens in Cyprus 'i Ij cos ia - Meer dan 10.000 ieks-Cyprioten zijn gisteren grens met het Turkse noor- "I sn van het eiland overgesto- n. De grens is sinds woens- q g open, maar nu de Grieks- prioten vrij hebben vanwege e thodox Pasen vormen zich nge files. Velen brachten de icht door in hun auto voor .j. n van de grensovergangen, e alleen overdag open zijn. r' in de andere kant vormden e :h rijen van honderden irks-Cyprioten. Te voet, want in auto mag het zuiden niet Het is voor het eerst in bijna rtig jaar dat de Cyprioten ar het andere deel van hun a and kunnen. rief uit ruimte ost 22.000 euro ■,t jskou - Postzegelverzame- irs en andere belangstellen- n kunnen een brief naar :hzelf sturen via het ruimte- ition ISS. Dit zei een Russi- ïe ruimtevaartfunctionaris iteren. Wie zichzelf zo'n bij- ndere brief wil sturen, moet arvoor wel 22.000 euro beta- 1. De brief met een speciale istzegel wordt met een ruim- yeer naar het internationale imtestation ISS gebracht, lar de zegel wordt afstem- ld. Daarna keert de brief :er terug naar de aarde, aldus - functionaris. keisje gewond oor bom in stift eviso - Een 9-jarig Italiaans ïisje is ernstig gewond ge- ikt toen een bom ontplofte was verstopt in een gele irkeerstift. Het meisje vond stift tijdens een picknick, en ze de pen opraapte, ex- jdeerde die. Artsen in Treviso bben een arm moeten ampu- en. Het is niet de eerste keer t in de regio Veneto een ex- isief is verborgen in een alle- ags voorwerp. De politie legt n verband met de geheimzin- je figuur die bommen heeft rstopt in een tube ketchup, 1 speelgoedpistooltje, een lempot en een kaars. Die ver- indden al diverse mensen. ikistan wil af in extremisten amabad - De Pakistaanse ïsident Musharraf heeft ortvluchtige leden van al- eda en de Taliban gewaar- ïuwd dat zij het land moeten laten. Anders zullen ze wor- n gearresteerd en uitgeleverd 1 de VS. Vorige week deed ïsharraf gelijksoortige belof- aan de Afghaanse president rzai. Volgens Afghanistan bben veel voortvluchtige Ta an en al-Qaedaleden, onder e ook Osama bin Laden en ïllah Omar, onderdak gevon- n bij conservatieve stammen Pakistan. rotest Nederland !gen EU-plannen ussel - Nederland heeft sa- in met België en Luxemburg 1 protestbrief opgesteld te- 1 het voorstel om de roule- ide voorzitterschappen van Europese Unie af te schaffen te vervangen door een per- inente voorzitter. De Bene- -landen richten hun protest 1 Valerie Giscard d'Estaing, arzitter van de Conventie, 1 denktank die een nieuwe ropese grondwet voorbe- dt. Hij is voor een voltijds- )rzitter. Veel kleine lidstaten 1 tegen, omdat ze verlies aan loed vrezen. irocommissaris hildesheim/anp-dpa-afp - De 17-jarige jongen van Libanese afkomst die gisteren een Noord- Duitse lijnbus kaapte, wilde met zijn daad de vrijlating van gede tineerde islamitische funda mentalisten bewerkstelligen. De kaping werd gistermiddag zon der bloedvergieten beëindigd door de politie. De gewapende dader hield aan vankelijk vijftien passagiers en de chauffeur in gijzeling. Een speciale eenheid van de politie kon hem na ongeveer zeven uur overmeesteren. De jongen wilde de fundamen talisten met de bus in München oppikken, om vervolgens door te reizen. De dader zou ook hebben ge pleit voor de vrijlating van de in de VS gedetineerde Ramzi bin al-Shibb. Deze Jemeniet heeft volgens de Amerikanen een co- ordinerende rol gehad bij de or ganisatie van de aanslagen van 11 september. Bij zijn ouders liet de Libanees een afscheidsbrief achter, waar in hij aankondigde naar Israël te vertrekken om daar als 'Strijder van God' te vechten. De jongen kaapte daarna de bus in Bre men, en sommeerde de chauf feur de snelweg op te gaan. De politie dwong de bus aan het begin van de middag op de A7 nabij Hildesheim tot stoppen, door met een aantal auto's een file op de snelweg in scène te zetten. De politie onderhandelde ver volgens door de geopende bus deur met de gijzelnemer. Dat re sulteerde in de vrijlating van eerst vier en later nog eens twee gegijzelden. Eerder liet de kaper al een gegij zelde met hartproblemen uit stappen. Kort voordat de kaper zich overgaf, werden ook nog enkele passagiers vrijgelaten. In de bus zaten uiteindelijk nog zes mensen. washington/anp-rtr - Het voormalige hoofd van de Iraakse geheime dienst, Farouk Hijazi, is gearresteerd in Irak. Amerikaanse militairen hielden de man don derdag aan in de buurt van de grens met Syrië, aldus een rege ringswoordvoerder in Washing ton gisteren. Eerder deze maand zeiden Amerikaanse functionarissen dat Hijazi, tot voor kort ambas sadeur in Tunesië, in Syrië zou zitten. Hijazi staat niet op de lijst met 55 namen van Iraakse func tionarissen, waarnaar de VS op zoek zijn. Volgens The Washing ton Post heeft Hijazi in 1998 in Afghanistan een ontmoeting ge had met de leider van het al- Qaedanetwerk, Osama bin La den. Ook in 1994 zouden beiden met elkaar gesproken hebben. De arrestatie zal president Bush persoonlijk verheugen. Hijazi was medio jaren negentig direc teur externe operaties van de geheime dienst Mukhabarat. In 1993 speelde hij naar verluidt een grote rol bij de mislukte po ging ex-president George Bush senior te doden tijdens diens toenmalige bezoek aan Koeweit. Dat olierijke land was twee jaar eerder bevrijd van bezettende Irakezen. De CIA en de FBI houden de Iraakse geheime dienst verant woordelijk voor het plan Bush uit te schakelen met een auto bom. Amerikaanse en Koeweitse inlichtingendiensten ontdekten de plannen voortijdig. Verschei dene betrokkenen werden in lqnden/rtr - De wereld moet nieer doen om malaria uit te roeien in Afrika, waar elke dertig seconden een kind aan die ziek te sterft. Dat heeft de Wereldge zondheidsorganisatie WHO gis teren laten weten op Afrika Ma laria Dag. WHO en Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, stellen dat het dodental buitensporig hoog is voor een ziekte die volledig controleer baar is. Malaria is relatief goed koop en makkelijk te behande len. „Malaria krijgt steeds meer greep op Afrika. Door onze in spanningen te intensiveren, kunnen we die trend keren", zei directeur-generaal Gro Harlem Brundtland van de WHO. Ze vertelde dat het Roll Back Mala ria Initiative (RBM) sinds de in troductie in 1998 aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt. „Maar we moeten meer doen om de verwoestende ziekte te bestrijden", voegde de Noorse eraan toe. Volgens het rapport doodt ma laria 3000 Afrikaanse kinderen per dag, en bedreigt de ziekte 20 procent van de wereldbevolking. Een vertegenwoordiger van de WHO in Eritrea roemde dat land kuala lumpur-peking-toronto- /anp-rtr-dpa - In de strijd tegen de longziekte SARS willen Azia tische landen en Canada een reisverbod voor mensen die er van worden verdacht aan de longziekte te lijden. Zij pleiten ook voor controles op mensen die met mogelijke virusdragers in contact hebben gestaan. De landen streven verder naar strenge controles van vliegtuig en scheepspassagiers. De voorstellen werden gisteren geopperd op een speciale verga dering in Maleisië, waar verte genwoordigers van China, Zuid- Korea, Japan en tien andere Azi atische landen bijeen kwamen. Als enig land buiten Azië is Ca nada vertegenwoordigd, omdat SARS ook daar flink om zich heen grijpt. De betrokken landen nemen ook eenzijdige maatregelen om verdere verspreiding van SARS tegen te gaan. De Chinese rege ring droeg gisteren studenten en werknemers die van buiten Pe king komen op voorlopig in de hoofdstad te blijven. De laatste dagen waren er steeds meer be richten over een massale vlucht uit de stad. In Peking is in drie dagen tijd een ziekenhuis voor SARS-pa- tiënten ingericht. In het gebouw is plaats voor 350 mensen. Ver- Koeweit gearresteerd. De VS vuurden eind juni 1993 als ver gelding meer dan twintig kruis raketten af op onder meer het hoofdkwartier van de geheime dienst in Bagdad. Eerder deze week werd al be kend dat vice-premier Tariq Aziz, jarenlang een van de be kendste gezichten van het Iraak- se regime, zich aan de Amerika nen had overgegeven. Militairen VS drukten miljoenen achterover Amerikaanse militairen die vorige week honderden mil joenen dollars aan contanten vonden in Bagdad, hebben zelf ongeveer 12,3 miljoen dollar achterover gedrukt Volgens The Washington Post hebben de soldaten al het geld intussen weer be schaamd teruggegeven, na een reprimande van hun commandant. De zes betrok ken Amerikanen wacht nu een formele berisping of zelfs de krijgsraad. Een müitair die wist van de diefstal, seinde zijn commandant in waar door de diefstal aan het licht kwam. De Amerikaanse krijgsmacht heeft tot dusver al liefst 780 miljoen dollar aan contanten gevonden in Bagdad. voor de successen in de bestrij ding van de zièkté, vooral onder kinderen. Eritrea bracht het aantal Sterfgevallen bij kinderen onder de vijf jaar op een van de laagste niveaüs Van Afrika. 1 „Het sterftecijfer onder kinderen tot vijf jaar was in 2001 13,4 en vorig jaar 7,1, zei dr. Yohannes Ghebrat. Ook onder oudere kin deren en volwassenen liep het aantal doden door malaria sterk terug. De reductie is volgens hem extra indrukwekkend, om dat het in meer dan 90 procent van de malariagevallen in Eri trea gaat om de vaak dodelijke variant falciparum Plasmodium. Daar komt bij dat meer dan de helft van de 3,3 miljoen inwo ners van Eritrea woont in mala ria-risicogebieden, aldus de VN- medewerker. Hij noemde de verlaging van het aantal sterftegevallen het resul taat van een effectieve strategie van de regering, die in 1999 een campagne tegen malaria is be gonnen. Hij tekende er wel bij aan dat de geringe oppervlakte van Eritrea in het voordeel van de campagne werkt, omdat het daardoor relatief gemakkelijk was de campagne tegen de ziek te in het hele land in te voeren. der werd opnieuw een zieken huis met SARS-patiënten van de buitenwereld afgesloten. Het aantal SARS-patiënten in Peking steeg met 103 nieuwe gevallen tot 877. Van hen stierven er 42. Singapore (19 doden) sprak te gen dat het mensen met een vermoedelijke besmetting naar een onbewoond eiland gaat stu ren, zoals de media suggereer den. Volgens de regering is zo'n draconische maatregel niet no dig, omdat SARSüang niet zo be smettelijk is als wjvoorbeeld le pra. Wel moeten mensen van wie wordt vermoed dat ze zijn besmet zich tien dagen in hun eigen huis opsluiten. Overtre ding wordt zwaar gestraft. Canada houdt volgende week een internationale conferentie over SARS. Plaats van handeling is Toronto, de stad waarvoor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) een inmiddels door de ANVR overgenomen negatief reisadvies heeft uitgegeven, om dat de epidemie daar inmiddels 18 levens heeft geëist. De aan kondiging volgt op uitlatingen van premier Chretien. Hij zei maandag in Toronto te zullen overnachten, en het kabinetsbe raad van dinsdag naar de stad te verplaatsen. „Toronto is een vei lige stad", aldus de premier. 'ijgt stuntvlucht nius - Een diner vond hij inelijk wat afgezaagd, en dus n de Litouwse president Ro- das Paksas gisteren euro- nmissaris Günter Verheugen >r een vlucht van een kwar- mee in zijn eigen stunt- igtuigje. „Het was een gewel- e ervaring", zei Verheugen, antwoordelijk voor de uit- iding van de EU. De 46-jari- Paksas is een voormalig ntvliegkampioen. Toen hij sident werd, zei hij met vlie- te zullen ophouden, maar >r Verheugen maakte hij tij- is diens bezoek aan Litou- 1 een uitzondering. Het land list op 10 en 11 mei in een irendum over toetreding tot EU in 2004. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Henk Bekedam is momenteel on geveer de belangrijkste buitenlander in China. De Nederlandse arts is vertegen woordiger van de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) in dat land. Er gaat geen dag voorbij of hij wordt wel ergens in de Chinese of internationale media geciteerd over de strijd tegen de ziekte SARS. Het leven van Bekedam staat op dit mo ment geheel in het teken van het 'severe acute respiratory syndrome'. Als het ge zicht van de WHO in China loopt hij van vergadering naar vergadering over de mysterieuze virusziekte. Maar ook als in woner van Peking kan hij de ziekte niet ontlopen. Zeker nadat de autoriteiten vo rig weekeinde opening van zaken gaven over het werkelijke aantal SARS-patiën ten is de angst in de stad voelbaar. Bekedam (44) constateert dat China kei hard werkt om de ziekte onder controle te krijgen. Eindelijk, nadat veel kostbare tijd verloren is gegaan uit vrees voor poli tiek gezichtsverlies. Er zijn dagelijks rap porten over nieuwe gevallen, drie zieken huizen in Peking zijn van de buitenwe reld afgegrendeld en vierduizend men sen die mogelijk in contact zijn geweest met SARS-patiënten zijn in quarantaine geplaatst. Toch is het volgens Bekedam niet genoeg. „Nu moet nog bekend worden waér de infectie is, dat de mensen weten dat er iemand onder of boven hen besmet is en daar naar kunnen handelen", zegt Beke dam. „Maar dat begrijpen ze nog niet. Ze willen eerst de puzzel zelf oplossen, voordat ze met de uitkomst naar buiten komen. Ik probeer hen keer op keer te overtuigen dat je moet delen wat je wél weet. Het is veel te gevaarlijk om daar mee te wachten." Juist uit vrees voor onrust in een stad die balanceert tussen angst en paniek dur ven de autoriteiten de besmettingshaar den niet bekend te maken. Volgens Beke dam werkt het ook de andere kant op. „Het is veel beter voor het publiek goed geïnformeerd te zijn, want dan ben je op je hoede. Ik zou me dan veiliger op straat voelen dan nu." Hij denkt dat China met de epidemie de rekening krijgt gepresenteerd voor het la ten versloffen van de gezondheidszorg. „Er is de laatste tien, twintig jaar veel te weinig geïnvesteerd in de zorg, omdat er alleen maar geld in wordt gepompt, maar niets in het laatje brengt. Dat is geloof ik een idee dat ook in Nederland leeft. Het gevolg is dat de preventieve zorg veel te zwak is voor een ziekte als SARS. In rijke steden als Guangzhou, Shanghai en Pe king komt het wel goed. Maar wat te den ken van de twaalf arme provincies in het westen van China." De combinatie van de gebrekkige ge zondheidszorg en de lakse reactie van de autoriteiten heeft de omvang van de epi demie onnodig vergroot. „Het heeft de epidemie niet veroorzaakt, maar er wel voor gezorgd dat het veel langer zal du ren en veel meer moeite zal kosten om haar te beheersen", meent Bekedam. „Ik denk dat we met de ziekte moeten leren leven, dat de geest uit de fles is. Het SARS-virus zal niet meer verdwijnen. We zullen het moeten indammen en beheer sen." Dat is goed mogelijk. Het virus is welis waar bij direct contact met een patiënt zeer besmettelijk, maar het is geen griep virus. Bekedam: „Als dat het geval was geweest hadden we nu miljoenen be smettingen gehad." Hij begrijpt de angst voor het onbekende wel, maar vindt te gelijkertijd dat er soms wel heel panieke rig wordt gereageerd.Als ik hoor dat Chinese loopsters geweigerd zijn voor de marathon van Rotterdam, dan denk ik: belachelijk Waarom zou je gezonde atle ten weigeren? Je kunt ze laten onderzoe ken, maar ik vind het niet terecht om ze te verbieden te starten als ze niet ziek zijn." Bekedam denkt ook dat Nederland tot nu toe geluk heeft gehad dat het nog niet is opgezadeld met een SARS-geval. „Wat Canada is overkomen (daar zijn inmid dels 16 SARS-doden, red.), had in Neder land ook kunnen gebeuren. Het is ge woon een kwestie van geluk geweest." Temidden van WHO-vlaggen beant woordt Bekedam vragen in Peking. Foto: AP/Ng Han Guan

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5