Paard vaak niet lekker in het vel GESPREK VAN DE DAG r Hoogbejaarde motorfan tuft lekker door Playboy bestaat twintig jaar Stalondeugd beter te voorkomen dan te genezen De werkelijkheid DAGELIJKS LEVEN 'yAlr$ JE MüU Ev/EW GE. Kop HoWT/AN iTA^ WN KOlsi/v/EiV V/v E- GEN »£TE/V V/»NJ S 7""l L—7~kr^ MENSELIJK De KLEINSTE SCHOOL van het Ver enigd Koninkrijk is niet zoals ge pland heropend. De enige leerling kwam niet opdagen. De lagere school op Papa Stour, onderdeel van de Shetland Eilanden, sloot af gelopen week weer nadat de pas be noemde lerares Jane Puckney ver geefs op haar leerling had gewacht. De lerares moest het enige kind op het eiland dat naar de lagere school gaat, onderwijzen. De vorige leraar ging met pensioen. Om het basison derwijs nieuw leven in te blazen werd een nieuwe lerares benoemd. Maar de moeder van de leerling heeft bezwaar tegen deze leer kracht. Ze krijgt 102 dagen betaald verlof, mag tien weken met een camper door Australië trekken en krijgt 2500 euro zakgeld mee. En een vriendin mag mee. Janine Prins (25) uit Nieuwegein won deze BIJZON DERE REISPRIJS. Wat ze ervoor deed? Haar naam invullen op de site van Noordzee FM. Want daar had den ze de ludieke verloting bedacht. Om de baas van de prijswinnaar te vreden te houden zorgt uitzendbu reau Content voor vervanging. Oók voorde reisgezel. Alle Willems en Alexanders, de naamgenoten van de Prins van Oranje, mogen morgen gratis het Fries Museum en het Princessehof in Leeuwarden bezoeken. Daarmee vieren de musea de verjaardag van WILLEM-ALEXANDER, die morgen 36 jaar wordt, zo hebben de musea woensdag meegedeeld. In het Fries Museum en het Princessehof Leeu warden is de dubbeltentoonstelling De Friese Nassaus te zien. Het ver telt de geschiedenis van de Friese stadhouders die jarenlang in de schaduw van de Oranjes leefden, dan de positie van de Hollandse Oranjes erven en naar Den Haag ver huizen en uiteindelijk de koninklijke troon bestijgen. Foto: ANP Playboy koop je voor de goede inter views. Het is de bekende smoes van mannen die met het blootblad gezien worden. Het maakt chef-redacteur Jan Peter Jansen niet uit.Als we maar verkocht worden. En dat doet Playboy, al twintig jaar. Die verjaardag werd gisteren gevierd met een extra dik jubileumnummer en een feest in de Heineken Music Hall. Het blad kende een roerige start. „Een blootblad was twintig jaar gele den uniek", vertelt Jansen. „Er was geen concurrentie van andere bladen en op de twee Nederlandse televisie zenders was ook geen naakt te zien." De eerste uitgave van 140.000 exem plaren was dan ook snel uitverkocht. Een deel ervan belandde wel in de Amsterdamse grachten. „Uit protest tegen Playboy door Dolle Mina's erin gegooid", lacht Jansen. Ellen Soeters, de eerste Nederlandse Playmate ooit, kan zich de protesten niet voorstellen. „Met Playboy kreeg Nederland een blootblad op niveau. Het was geen pomo, maar stijlvol." De Eindhovense Soeters was al tien jaar fotomodel toen zij door Playboy benaderd werd. „Ik was vooral be kend als frau Antje. Een naakreporta- ge had ik nog nooit gedaan, maar het leek me een mooie afsluiting van mijn carrière." En dus stond Soeters in mei 1983 met nietjes door haar buik in Playboy. Net als zangeres Jemey Kaagman ging ze all the way. „Maar beschaafd, er ston den geen 'recht-in-de-doos' foto's in", haast de Eindhovense zich te zeggen. Haar omgeving reageerde po sitief. „Ik wilde geen problemen met mijn familie, dus die had ik het ge vraagd. Zij stonden gelukkig achter me." Soeters runt tegenwoordig een bedrijf dat gastvrouwen verzorgt voor festiviteiten bij bedrijven. Op haar re portage is ze nog steeds trots. „De eerste Playboy, dat is iets speciaals. De mensen herinneren zich daardoor mijn naam nog steeds." Inmiddels is Soeters lang niet meer de enige die voor Playboy uit de kle ren ging. Behalve beroemdheden als Patricia Paay, Viola Holt, Froukje de Both en Katja Schuurman plaatst het blad ook graag schoonheden uit de Ellen Soeters stond twintig jaar gele den als eerste playmate in de Playboy. Foto's: CPD provincie. Wat de modellen met po seren verdienen, wil Jansen niet zeg gen. „We hebben één huwelijkse voorwaarde: nooit over geld praten." Op het hoogtepunt verkocht Playboy 200.000 bladen per maand. Tegen woordig is dat de helft. „Dat komt door concurrentie van televisie, inter net en andere blootbladen", zegt Jan sen. Bang dat Playboy ooit verdwijnt is hij echter niet. „Iedere man blijft een jongetje. Het spannende gevoel om Playboy te kijken zal altijd blij ven." Modellen zullen er ook altijd zijn, zegt Jansen. „Het zou toch ook wel erg zijn als het arsenaal mooie vrouwen in Nederland uitgeput raakt" Joris Roes Motorfanaat Henk Posthumus (82) uit Marum (Gro ningen) is een tevreden mens. Hij prijst zich gelukkig dat hij ondanks zijn gevorderde leeftijd nog steeds kan gassen op klassieke en antieke tweewielers. We kelijks wekt hij in lente en zomer motoren uit lang vervlogen tijden met een stevige hijs op de kickstarter roffelend tot leven voor fijne toertochten. Morgen verschijnt Posthumus met een Simplex 550 cc uit 1914 op landgoed Nienoord in Leek aan de start van de 22ste Internationale Horsepowerrun. Hij en de Brit Charles Godfrey - eveneens 82 - zijn deze keer de oudste deelnemers. Al regent het pijpenstelen zoals vorig jaar tijdens de veteranenrit het geval was, Posthumus zal zich er niet door laten afschrikken. „Ik verlang echt naar de Horsepowerrun. Die tocht zal ik hoe dan ook rijden. Als het lente wordt, word ik altijd wat onrustig. Dan moet ik echt rijden. Voor motorrijders van mijn leef tijd duurt de winter gewoon te lang", stelt Posthu mus. De machine waarop hij deze keer van de partij is, ge bruikte hij al eerder voor de Horsepowerrun. Een in ternationaal vermaarde rit van zo'n 80 kilometer waar dit jaar 118 stokoude motorfietsen en zijspancombi- naties aan deelnemen. De bouwjaargrens ligt op 31 december 1920. Alles dat nieuwer is, wordt niet inge schreven. Hoewel Posthumus zo'n tien klassieke motoren bezit (waaronder machines van merken als Puch, Sparta, TWN en BSA), gebruikt hij voor de rit van zondag de antieke Simplex van een vriend. Het aantrappen van de Simplex bezorgt Posthumus fysiek volstrekt geen problemen. „Het mag dan een heel oude motorfiets zijn. maar er is er niet één die je makkelijker aantrapt. Ik heb hem net uit de mottenballen gehaald en het was weer één trap en hij liep." Wat de bekoring is van een veteranenrit vanuit Leek - die wel wordt vergeleken met de roemruchte Britse rit voor gemotoriseerd antiek van Londen naar Brighton - vat hij moeiteloos samen: „Veel motoren van dezelf de leeftijd bij elkaar, veel publiek langs de kant en een erg mooie route." Toch is zo'n tocht met een voorhistorische motorfiets niet alleen maar pure ontspanning, beklemtoont Posthumus, die tot voor kort ook nog jaarlijks de 700 kilometer lange rally Luik-Nancy-Luik reed. „De rem men stelden in de tijd dat die oude machines werden gebouwd niet zo bar veel voor. Maar tegenwoordig is er veel meer verkeer. Je moet dus heel goed uitkijken, want andere bestuurders houden niet extra rekening met je. Voor de veiligheid zal ik als ik Leek weer bin nenlij op weg naar de finish terugschakelen naar de tweede versnelling (de Simplex heeft er drie, red.). Dan loop ik voor het oog van horden publiek - 'tuf, tuf, tuf - zo'n beetje met stationair toerental binnen." Bouwe van Norden Henk Posthumus in zijn klassieke leren motoroutfit bij de Simplex 550 cc uit 1914. Foto: GPD/Omke Oudeman Een paard kan ongelukkig zijn, diep ongelukkig zelfs. Hij uit dat door zich afwijkend te gedragen en dat drijft niet zelden zijn eigenaar tot wanhoop. Voorkomen is beter dan genezen, vindt de Raad voor Dieren- aangelegenheden en heeft daarom een brochure voor beginnende paardenliefhebbers uitgebracht. Er wordt aandacht besteed aan allerlei aspecten die met de niet-professio- nele paardenhouderij samenhan gen met de nadruk op huisvesting, transport, de training en het ge bruik. „De brochure 'Zorg voor je Paard' is vooral gericht op jongeren, met name op meisjes van 16 die voor het eerst een paard gaan verzorgen en misschien later een eigen paard zullen kopen", vertelt secretaris Ingeborg de Wolf van de Raad voor Dierenaangelegenheden. „Het is namelijk niet zo dat ruiters willens en wetens hun dier tekort doen, maar veel verkeerde dingen gebeuren uit onwetendheid. Die kun je alleen wegnemen met goe de voorlichting en daarom hebben wij voor een verhelderende bro chure gekozen." In deze uitgebreide toelichting wordt geen aspect van de hobby- paardenhouderij onbesproken ge laten. Uit een uitvoerige en inter nationaal georiënteerde literaire studie van de raad blijkt dat afwij kend gedrag, dat in de sector stal ondeugd wordt genoemd, vaak wordt veroorzaakt door te krappe huisvesting, te weinig mogelijkhe den tot sociaal contact, onvol doende bewegingsvrijheid, ver keerd voedingsgedrag en verkeer de trainingsmethoden. In Nederland houden circa een half miljoen mensen zich met het paard bezig. Ongeveer een kwart doet dit in wedstrijdverband, de rest is puur voor de recreatie met de dieren bezig. Nog eens een half miljoen mensen is in passieve zin bij de paardensport betrokken, veelal vaste bezoeker van de ruim 4300 paardenevenementen die jaarlijks worden gehouden. De paardensport is de op een na snelst groeiende tak van sport en staat wat ledenaantal betreft lan delijk op een achtste plaats. In de sector gaat jaarlijks een kleine mil jard euro om. Exacte cijfers van het aantal pro bleemgevallen zijn niet bekend, maar er zijn wel schattingen ge daan in uiteenlopende weten schappelijke publicaties. Hierin wordt gesproken van zeven tot dertig procent van de 'hobbypaar- hS. mr m Het is van cruciaal belang ongewenst gedrag van een paard voor te zijn. Ondeugden als kribbenbijten, luchtzuigen en weven zijn vaak het gevolg va verkeerde huisvesting of onjuiste bejegening in de jeugdjaren. Foto: Dick Hogewoning den' die ongewenst gedrag ver toont. De belangrijkste stalon- deugden zijn kribbenbijten, lucht zuigen en weven. Bij kribbenbijten klemt het paard zijn snijtanden op een voorwerp, zuigt lucht naar binnen en maakt daarbij telkens een knorrend ge luid. Een gerelateerde vorm aan het kribbenbijten is het luchtzui gen, zonder aanhaking op een ob ject. Weven is het dwangmatig heen en weer bewegen van de hals en hoofd waarbij het gewicht tel kens van het ene op het andere voorbeen wordt verplaatst. De afwijkingen kunnen tot gevolg hebben dat een 'stresspaard' ge voeliger is voor ziekten en storin gen in de spijsvertering. Maar ze ker zo belangrijk is dat het dier ge woon niet lekker in z'n vel zit en eigenlijk naar de psychiater zou moeten. Hoewel, afleren van het afwijkende gedrag is onbegonnen werk. Door een paard voldoende beweging te geven, speeltjes, voer waar 'ie lekker lang mee bezig is en dergelijke ingrepen kan het leed worden verzacht, maar niet ver holpen. Een stalondeugd gaat zel den of nooit over. Het is dan ook duizend maal beter om de ongewenste gedragingen voor te zijn. De eerste levensjaren zijn hierbij van cruciaal belang omdat stalondeugden meestal rond het derde levensjaar optre den en het gevolg zijn van bijvoor beeld verkeerde huisvesting of be jegening in de jeugdjaren. De manier waarop paarden wor den gehouden, bepaalt voor een belangrijk deel hun geluk. Hoe groter de bewegingsruimte hoe beter. Ruime loopstallen voldoen het best aan de natuurlijke wensen van het paard. De meest gangbare stalruimte echter is drie bij drie. Die ruimte wordt het paard in feite toebedeeld door de overheid die grotere stallen over het algemeen niet toestaat. En dat is jammer, want grotere paarden hebben aan de stan- daardmaat niet genoeg. De raad hanteert een aantal vuistregels voor minimale stalgrootte die sa menhangen met de schofthoogte van het dier. Ligt die beneden de 1.55 meter dan is een standaard stal van drie bij drie groot genoeg, maar is de schofthoogte 165 -174 cm dan is bijna elf vierkante meter bewegingsvrijheid nodig. Voorts zijn de mogelijkheden tot contact in aparte stallen vaak ge ring en zijn beweging en fourage- ren beperkt. De onvrede van het paard met zijn omstandigheden kan zich uiten in stress die vervol gens omslaat in een stalondeugd. Ook andere onnatuurlijke omstan digheden kunnen tot het onge wenste gedrag leiden zoals bij voorbeeld het te vroeg bij de moe der weghalen van een veulen. Ingrijpen met fysieke middelen, zoals vaak gebeurt, lijkt de raad een heilloze weg. Er zijn onder meer antibijtriemen en antiweef- rekken in de handel. Ook wordt wel eens schrikdraad in de stal toegepast opdat het dier zijn afwij kend gedrag niet kan vertonen. Maar als een paard, hoe dwang matig ook, zijn gang niet kan ga« j leidt dat alleen maar tot meer stress en wordt het nog ongeluk! (l ger. De raad rekent ook af met een wijdverbreid misverstand. Paar- deneigenaars denken dat gezon< paarden de slechte gewoonten v een ongelukkige buurman oveb men, maar daar heeft de raad ge bewijzen voor gevonden. Gelieft zijn de 'psychopaarden' niet bij ruiters en amazones. Ook al pre: teren ze leuk in de sport, ze zijn moeilijk of slechts tegen geringe bedragen te verkopen. Overigen reageren alle paarden niet gelijk op dezelfde slechte situatie. Dat versterkt het vermoeden dat afw kend gedrag gedeeltelijk erfelijk bepaald is. Hennie Talens Natuurlijk lieg ik altijd in deze columns. De waarheid en niets dan de waarheid heb ik nooit in de aanbieding gehad. Niet één columnist trou wens. Meneer A vertelt je iets leuks. Dat schrijf je op. Het doet je denken aan iets dat vele jaren gele den meneer B overkomen is. Tegen de tijd dat je uitgelegd heb wie meneer Bis en hoe langgeleden je hem voor het laatst hebt gezien, ben je honderd woorden verder. Dus voor het gemak laat je verle den en heden samenvloeien en schrijf je de avon turen van meneer B ook aan meneer A toe. Je ver andert Maastricht in Groningen, je plaatst de ja ren vijftig in deze eeuw en je maakt een tante van je achterneef. Je schrijft geen columns, je knipt en plakt ze. En alles klopt behalve de feiten. Dus was het behoorlijk merkwaardig, bijna eng wat mij overkivam in Maastricht. En dan heb ik het over de naakte feiten. Ik was daar eerste Paas dag naar toe voor een korte tv-reportage over de Amstel Gold Race. Het viel me weer eens op hoe toegankelijk wielrenners zijn. Ik had van de om roep een soort persbadge gekregen die toegang gaf tot de andere kant van de dranghekken maar bij de start was het zo druk dat het leek of heel Maas tricht een perskaart had. Het peloton was van hoog tot laag aanspreekbaar tot een paar minu ten voorde start. Armstrong Van Petegem, Boo- gerd lieten zich interviewen door wie maar wilde. Bij een voetbalwedstrijd kom je niet eens in de buurt van de kleedkamer. Maargoed het peloton vertrok en de regisseur en ik namen plaats op een terras terwijl de camera man iets uitzijn auto ging halen. Nog hadden wij onze koffie niet voor ons of het mobieltje van mijn metgezel rinkelde. Iemand belde hem rnet de mededeling dat een gemeenschappelijke ken nis een hartaanval had gekregen. Treurig genoeg. Even later kwam de cameraman terug en zei: „Vlakbij mijn auto kreeg iemand een hartaanval. Ik heb hem letterlijk opgevangen. Gelukkig kwam er politie langs die meteen een ambulan ce waarschuwde. Toch eng hoor.Dat waren wij met hem eens. Vreemd, je gaat met tivee man op stap en tegelijkertijd hebben ze allebei met een hartaanval te maken. Dat verzint zelfs de meest leugenachtige columnist niet. Ik vertelde dit verhaal thuis. Mijn vrouw vroeg: Was dat slachtoffer in Maastricht dezelfde als de kennis over wie werd opgebeld?" „Natuurlijk niet", zei ik. „Dat had ik nou een echt sterk staal tje gevonden", zei ze. Sommige mensen zijn nooit tevreden. I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2