KUNST CULTUUR 'Van mijn muziek blijven ze af Rob de Nijs nog altijd 'De moeite waard' Een kronkelende tong is ook een dansgebaar R5 Verzamelaar Büch nu zelf verzameld Naturalis verwerft geologische collectie Back in the World, Back in Holland zaterdag 26 april 2003 tiesten op edes-cd' muziek recensie Susanne Lammers Concert: Rob de Nijs Pur Sang. Gehoord: 25/4, Stadsgehoorzaal, Leiden. Veertig jaar geleden hielp hij de Nederlandse pop de eerste stapjes zetten en nog altijd maakt hij frisse muziek. Daarvoor kreeg Rob de Nijs dan ook een oevre-Edison. In zijn jubi leumtour, licht uitdagend getiteld: 40 jaar hits, laat hij natuurlijk een aantal hoogtepunten daaruit horen, maar ook zien. Op het scherm boven zijn hoofd kun je, als je je niet te zeer laat afleiden door zijn nog altijd flitsende ver schijning, genieten van oude opnames van tv- optredens. Getuigen de filmpjes van een in drukwekkend lange carrière, de muziek die hij er vanavond bij maakt, maakt duidelijk dat Rob de Nijs er nog altijd mag zijn. Zijn stem is met de jaren wat dieper en don kerder geworden, en daar winnen de oude liedjes bij. Te meer daar De Nijs ze nog altijd brengt alsof hij ze voor het eerst zingt. Zelfs in 'Zomer' en 'Zet een kaars voor je raam van nacht' klinkt hij met een volkomen oprechte emotie, die je de drakerigheid van die liedjes bijna doet vergeten. 'Ritme van de regen' ver toont geen slijtage, en in 'Malle Babbe' bijt hij in de tekst alsof hij haar net ontmoet heeft. Die professionaliteit heeft helaas ook een keer zijde. Het concert is keurig opgebouwd met af wisselend stemmige en vrolijke nummers, maar de jolige latin danswijsjes hebben be paald niet allemaal een eigen gezicht. Die va kantiemuziek past weliswaar bij de zwoele sfeer in de zaal, maar doet toch een beetje aan als makkelijke vulling, momenten om even op adem te komen. Het mooiste nummer komt van zijn nieuwste cd, Engelen Uitgezonderd, en heet 'De moeite waard'. Zijn 'bandje', zoals hij Pur Sang iro- nisch-liefkozend noemt, transformeert in een combo en De Nijs zingt een fantastisch melo dieus, warm, swingend liedje over zijn zorgen kind, Josje. Het refrein doet een beetje denken aan een gebed, met de steeds maar herhaalde, eisende regel: 'maak mijn leven de moeite waard', maar de melodie en de effectief be scheiden begeleiding sluiten elke zoetelijkheid bij voorbaat uit. Het persoonlijke tot kunst maken, daar moet je groot voor zijn. wijk - Marco Borsato, Van Hout, Trijntje Oosterhuis, i en de Munnik, Ilse de »e, Krezip en De Dijk zijn te ;n op de speciale vredes-cd >p'. Het album komt uit op i en de opbrengst komt ten le aan kinderen die in Irak itoffer zijn geworden van orlog. De Nederlandse ar en hebben speciaal voor de en nieuw nummer opgeno- i. Zo is Marco Borsato te in met het Engelstalige 'The iay' en zingt De Dijk 'Dat mooi zijn'. Op de cd zijn uedjes te horen van de in- l ationale versie 'Hope', zoals Ronan Keating, George Mi- '1, Paul McCartney en Celi- )ion. bbelgangers ddam gezocht haag Brodeloos gewor- dubbelgangers van Sad- Hoessein kunnen terecht - et Londense theaterdistrict It End. In de Riverside Stu- worden vanaf 1 mei open ties gehouden voor een ko- ie over de oorlog tegen Irak toneelschrijver Alistair Bea- die al eerder een hit had in t End met de politieke sati- eelgood' over de spindoc- van de Britse premier Tony Voor de rol van Saddam ssein wordt geworven in de e wekelijkse theaterkrant Stage. Volgens de adverten- ijn er snorren beschikbaar vers geschoren kandida- De productie moet eind ju- première gaan. eaterstuk Ét actrice _,bosch - 'Parasieten', de jstelling waarmee theater - lschap De Wetten van Kep- )t eergisteren door het land le, is met onmiddellijke in- gestopt vanwege psychi- problemen van een van de ces. „De heftigheid van het en conflicten met de ande- lelers, ook op persoonlijk ed, hebben ervoor gezorgd ij zich onder doktersbe- leling heeft moeten stel- zegt zakelijk leider Ton ssen. 'Parasieten' is een 75 iten durend treurspel, in de vijf spelers alle moei ten hun eigen en eikaars le- e verzieken. Het stuk was Jer deze maand nog te zien et Leidse LAKtheater. Ilse DeLange trekt met 'Clean up' lange neus naar platenbonzen lorrondes igfestival En - De Vara is op zoek naar talent voor het Kinder festival 2003. De voorron- raor Zuid-Holland vinden ts op 6, 13 en 20 september jrpshuis Swania in Zeven en. Kinderen die in de ja- 1991 tot en met 1995 gebo- ijn, kunnen zich opgeven Ê:bus 950,1200 AZHil- Ze moeten liedjes uit ideren voor Kinderen' frtoire zingen. De winnaars jde provinciale finales mo- rneedoen aan de landelijke ptrijd. ichmaninov roriet Britten den - Het Tweede Piano- tert in C-mineur van de lische componist Rachma- |v is het favoriete muziek- van luisteraars van het e Classic FM. Het stuk ein- w? op de eerste plaats in de 300 die de zender heeft op- pld op basis van de stem- I van 250.000 muzieklief pers. Op 2 staat Mozarts metconcert in A en Bruchs Ite Vioolconcert in G-mi- staat op 3. Van de eigen- e composities is de muziek omponist Howard Shore leef voor de 'The Lord of the s' het populairst. John Wil is heeft meerdere noterin- pp de lijst, voor zijn muziek e Harry Potter-films, indler's List', 'StarWars' I en 'Saving Private Ryan' De symfonische uitvoe- van nummers van de rock- tt Queen belandde op de Ie plaats. De populairste ponist is Mozart, met 22 pingen. Tsjaikovski volgt met twintig noteringen op pet. door Hanneke van den Berg den haag - Op de foto oogt ze als een ware diva, in het sfeerloze kantoor van haar platenmaat schappij zit een wat verlegen meisje. In de afgelopen vijfjaar heeft Ilse DeLange alle hoogte en dieptepunten van een popar tieste meegemaakt en ze is er met littekens, maar ook met een grote portie levenservaring uitge komen. Promotie? Prima. Verleidelijke foto's? Ook goed. Maar aan haar muziek moeten ze niet komen. Dat heeft zelfs de grootste pla tenbaas in Nashville moeten constateren. En die mag wat haar betreft nu de haren uit zijn hoofd trekken bij het beluisteren van haar net verschenen derde album 'Clean up'. Haar debuut-cd World of hurt' ging zo'n 500.000 keer over de toonbank. Vanuit het 'niets' - of schoon dat altijd maar betrekke lijk is voor een artiest, die daar voor meestal jaren heeft moeten knokken - was opeens een ster geboren. En waar veel muzikan ten alleen maar van kunnen dromen, gebeurde bij haar heel snel: ze kreeg een platencon tract voor het uitbrengen van 'World of hurt' in de Verenigde Staten en een optie voor nog zes albums. Ilse DeLange (25) was klaar voor het grote avontuur en stortte er zich vol overgave in. Om met even grote vaart weer te worden teruggesmeten. „Opeens beslo ten ze de plaat toch niet uit te brengen in de VS. Een exacte re den hebben ze nooit genoemd, maar via via begreep ik wel dat ik te weinig country was voor Nashville en te veel country was voor Los Angeles. Aanvankelijk gingen alle deuren wagenwijd voor me open en werd ik ont vangen met alle toeters en bel len en opeens kwam ik niet ver der meer dan de secretaresse van de platenbaas. Ik kreeg de juiste personen simpelweg niet meer aan de telefoon. Ilse De- Lange was voor hen verleden tijd. Dat was een keiharde erva ring", zegt ze. „Als ik indertijd ja en amen op alles had gezegd en braaf was meegegaan in alle veranderin gen die zij voorstelden, was het misschien heel anders gelopen. Maar dat kan ik niet. Ik ben tot veel dingen bereid, maar ik sluit Ilse DeLange: „Opeens ontdekte ik dat ik met alle ervaringen van de afgelopen jaren in mijn achterhoofd goede liedjes kon schrijven." Publiciteitsfoto geen compromissen over mijn muziek. Daar blijven ze van af." Ofschoon ze best bereid is een tweede Amerika-avontuur aan te gaan ('Het blijft een droom om wereldwijd door te breken'), zou ze niet sleutelen aan deze voorwaarden. „Als er zoveel aan mijn liedjes wordt veranderd dat het mijn muziek niet meer is, kan ik er mijn gevoel niet meer instoppen. Dan worden het zielloze liedjes." Of het nou nog wat wordt met Amerika of niet, Ilse DeLange hoeft voorlopig geen duimen te draaien. Met haar nieuwe al bum, dat heel toepasselijk 'Clean up' (schoonmaak) heet, weet ze weer alle ogen op zich gericht. Vooral omdat het mij lenver afstaat van haar eerste plaat 'World of hurt', die coun- tryfans verraste door de popin vloeden en popfans verbaasd deed staan omdat die opeens meezongen met een 'country- plaat'. ,Ach, mensen willen muziek al tijd in hokjes stoppen. Je doet óf country, óf pop, óf soul. Nou, ik dus niet. Ik heb altijd al meerde re stijlen door elkaar gebruikt. Bij mijn debuut lag het zwaarte punt bij de country. Blijkbaar zat dat toen het meeste in me. In de tweede plaat 'Livin' on lo ve' zat 'meer venijn en minder suiker', zoals veel mensen toen riepen, wat waarschijnlijk kwam door de toegenomen invloed van andere muziekstijlen. En nu weet ik zeker dat de meesten zullen zeggen: 'goh, ze is hele maal de popkant opgegaan. Nou, ze doen maar. Laat ieder een maar roepen wat-ie wil." „Ik heb vorig jaar een tijdje in Nashville gewoond en had alle apparatuur bij me die ik nodig had om liedjes te maken. Op eens ontdekte ik dat ik met alle ervaringen van de afgelopen ja ren in mijn achterhoofd goede liedjes kon schrijven. Dat was een prettig gevoel." Na aanvankelijk allerlei mede componisten te hebben 'uitge probeerd', bleek ze uiteindelijk het beste te kunnen samenwer ken met Bruce Gaitsch en Blue Miller. Gaitsch schreef ooit 'La isla bonita' voor Madonna en speelde gitaar op albums van onder meer Elton John, Barbra Streisand en Gladys Knight. Blue Miller speelde onder meer mee met Isaac Hayes en Bob Se- ger en schreef liedjes voor Gla dys Knight. „Met hen klikte het echt. Ze luisterden naar wat ik inbracht, vulden aan of droegen alternatieven aan. Soms had ik alleen een loopje of een frag ment en moesten we het num mer nog helemaal opbouwen, een andere keer had ik het liedje al voor de helft af en rondden we het samen af. Dit was een heerlijke manier van werken, zoveel fijner dan bij de vorige platen, waarbij ik me nog veel te veel liet overdonderen door de muzikale ervaringen van ande ren en machtige mensen die het niets interesseert of er mooie muziek wordt gecomponeerd, als het maar verkoopt." In de teksten maakt Ilse DeLan ge een lange neus naar de com mercie die regeert in de muziek industrie. Titels als 'New Begin ning" en 'Machine people' geven de richting al aan en met de ti telsong veegt ze al helemaal de vloer aan met allerlei spoken uit haar verleden. Het is een tekst die niet gezongen wordt door het onzekere meisje dat vijf jaar geleden op het podium stond, maar door een door de wol ge verfde vrouw. En wie aan haar muziek komt, mag wel uitkijken. Ilse DeLange: 30 mei, Dr. An ton Philipszaal, Den Haag; 12 juni, Vredenburg, Utrecht; 16 juni, Nieuwe Luxor, Rotter dam; 23 juni, Carré, Amster dam. amsterdam/gpd - Boudewijn Büch was zoals bekend een fa natiek verzamelaar, maar hij wérd ook verzameld. Frans Mouws (33) schat dat er in Ne derland zo'n 500 Büch-verza- melaars zijn, van wie vijftig ech te die-hards. Hij behoort over duidelijk tot de laatste categorie. Vandaag verschijnt een boek van zijn hand met allerhande wetenswaardigheden over Büch. Mouws, in het dagelijks leven ICT-medewerker, wijst op zijn boekenkast, die voor de helft in beslag genomen wordt door pu blicaties van en over Büch. En dan zijn er nog diverse parafer nalia, zoals poste/s - „Enkele heel zeldzaam", aldus de Büch- verzamelaar. Mouws had zijn buik vol van le zen na de zware literatuur op de middelbare school, vertelt hij, maar toen hij rond zijn acht tiende een van de eilandboeken van Büch onder ogen kreeg, was hij op slag gefascineerd door de bijzondere feitjes en vreemde wetenswaardigheden die de schrijver bijeen wist te brengen. Eenmaal bevangen door de geestdrift van Büch ging hij alles van de schrijver verzamelen dat los en vast zat. „Op zeker mo ment sla je helemaal door", geeft Mouws grif toe. Want wat schreef Büch veel! Mouws stond er zelf versteld van wat hij allemaal tegenkwam aan boeken en losse publicaties, zoals columns over de meest uiteenlopende onderwerpen in de meest uiteenlopende bladen. „Ik hield alles bij." Voor Mouws was Büch een bron van energie en inspiratie. ,Als ik iets van hem las had ik meteen zin op mijn motor te stappen en bijvoorbeeld naar Weimar te rij den om het graf van Goethe te bezoeken. Büch had het talent je ongelooflijk enthousiast te maken voor alles waar hij zich mee bezighield." Hoezeer Mouws gegrepen was door Büch bleek toen de schrij ver vorig jaar overleed. „Ik zat op de bank met tranen in de ogen. Later werd hij gebeld door uitgever Martin Ros die voor stelde een boek te maken van zijn Büch-verzameling. Vandaag ligt het in de winkel. Dat bete kent overigens niet dat zijn werk als Büch-verzamelaar erop zit. „Er ligt nog zoveel materiaal van Büch dat gepubliceerd moet worden en er wordt nog zoveel óver hem geschreven. Het ver zamelen gaat gewoon door", stelt Mouws met voldoening vast. 'Boudewijn Büch, een over zicht van zijn werk', door Frans Mouws. Uitgave: Aspect. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'The Sweet Flesh Room' door André Gingras (Korzo Productie). Gezien: 25/4 LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: 26/4. Moordenaars roepen afschuw of sensatiezucht op, maar je kunt ze ook koel observeren, hun ver halen horen en nagaan hoe ze met hun misdaden naar zelfont plooiing zoeken, aan vreemde krachten gehoorzamen en hun weg zoeken in de wereld. Dit doet choreograaf André Gingras in 'The Sweet Flesh Room'. Het kale, grijze decor doet kil en kli nisch aan. Drie dansers voeren je mee van de ene case study naar de andere. Moorden met telkens andere drijfveren (inti miteit zoeken, vampiemeigin- gen) worden zakelijk verteld en suggereren vooral verlatenheid. Deze verlatenheid en verwron gen drijfveren worden suggestief vertaald in dansbewegingen, die vreemd, maar verrassend origi neel zijn. De dansers kruipen gekromd over de vloer, schichtig en op hun hoede. Ze lopen met dwangmatige impulsen rond, laten zich met een sprong vallen en tikken of botsen tegen elkaar. Het contact is uiterst vervreem dend. Uit de verkrampte bewe gingen schiet telkens een merk waardig soort acrobatiek. Als een moordenaar zijn verhaal verteld heeft, wordt hij door de andere twee in allerlei houdin gen gedwongen. Net zo kwel lend is het wrang-humoristische spel dat één van hen de anderen laat spelen. Geen enkele bewe ging is vanzelfsprekend. Zo ont dek je dat zelfs een kronkelende tong in een wang of een kante lende hand aan een gestrekte arm een dansgebaar kan zijn. Aan het eind vertelt een vrouw over een moord die ze gepleegd heeft, niet omdat ze in zichzelf is verdwaald, maar omdat haar volk onderdrukt wordt. Haar drijfveer ligt buitiaa haarzelf. Het is een beetje éen 'boodscha- pachtige' afloop, maar het is vooral de directe, lichamelijke beleving van mensen die gruwe lijk verdwaald zijn, die de indruk van deze voorstelling bepaalt. arnhem - De Arnhemse Celredome galmde gisterenavond bij 'Hey Ju- de', 'Live and let die' en 'We can work it out'. Paul McCartney was 'in the house' voor een dwarsdoorsnede van zijn oeuvre. Het eenmalige, uitverkochte Nederlandse concert in de 'Back in the World tour 2003' duurde tweeëneenhalf uur. In die tijd speelde 'Macca' 36 nummers, waarvan een aantal nog nooit live vertolkte Beatles-songs. Het was voor het eerst in tien jaar dat de ex-Beatle Nederland aandeed. Foto: ANP/Robert Vos leiden - Naturalis krijgt 80.000 gesteentemonsters en fossielen van de geologische collectie van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Maandag wordt de overdracht van de wetenschappelijke verzameling officieel bekrachtigd in het Leids na tuurhistorisch museum. Naast Naturalis krijgen ook het natuurhistorisch museum in Maastricht en Nijmegen en het Geological Research and De velopment Centre in Bandoeng in Indonesië een deel van de collectie. De objecten zijn in de eerste plaats bestemd voor onderzoek en scholing. Daarnaast hebben som mige voorwerpen een historische waarde, omdat ze door beroemde wetenschappers verzameld zijn. Voor andere fossielen en gesteentemonsters geldt dat ze betrekking hebben op academische proefschriften. Op termijn verhuist mogelijkerwijs ook de zoölo gische collectie van de Universiteit van Amster dam naar Leiden. „Naturalis en de universiteit hebben een intentieverklaring getekend, waarin staat dat Leiden de centrale plek moet worden waar dit soort collecties worden beheerd", zegt voorlichter Hans DaUzenberg.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27