REGIO Vervallen villa's aan de Rijn verkocht kan aan de slag 5 De muskusrattenplaag loopt hier gigantisch uit de Armer door uitgekiende psychologische overval Provinciebestuui Cel geëist voor wapens en ha? zaterdag 26 april 2003 Foto: Mark Lamers 'Zeedieren' is mooiste wagen bollenstreek - De winnende praalwagen van het Bloemen corso van de Bollenstreek staat trots te pronken in de hallen van Hobaho in Lisse. Het the ma 'Nederland Waterland' werd in de ogen van de jury het best uitgebeeld door de KAVB Noordwijkerhout, met hun 'Zeedieren'. De prijs voor het beste steekwerk gaat naar de Bond van Bloembollenveilin gen die de wagen 'Nederlandse Antillen' maakte. Vandaag rijdt het bloemencor so van Noordwijk naar Haar lem. De stoet vertrekt om half tien vanaf de Koningin Wilhel- minaboulevard in Noordwijk. De rest van het tijdschema: 11.13 uur Voorhout (KTS). 12.21 uur Sassenheim (Wasbeeklaan). 14.58 uur Lisse (gemeentehuis), 16.02 uur Hillegom (Jozefkerk), 17.10 uur Bennebroek (Benne- broekerlaan), 19.22 uur Heem stede (kruising Kerklaan), 19.42 uur Haarlem (kruising Westelij ke Randweg richting Wagen weg). De meeste wagens zijn de rest van het weekeinde te bezichti gen op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. Politie gaat uit van zelfdoding zwammerdam - De politie gaat er van uit dat de man die giste ren in de buurt van de spoor wegovergang in Zwammerdam is aangetroffen, is omgekomen door zelfdoding. Het gaat om een 36-jarige Leidenaar die tij delijk in De Hooge Burch in Zwammerdam verbleef. Het stoffelijk overschot werd opge merkt door de machinist van de trein Leiden - Utrecht van acht uur. Het treinverkeer tussen Bodegraven en Alphen kwam rond het middaguur weer op gang. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Door een uitge kiende psychologische overval is een Al phense vrouw 700 euro armer. Het slachtoffer van de telefonische babbel- truc heeft inmiddels aangifte bij de poli tie gedaan. Het was spitsuur in huis toen de Alphen se jonge moeder donderdagavond rond zes uur werd gebeld door een keurig Ne derlands sprekende dame, die zei dat ze namens de Postbank contact opnam. Rustig en beschaafd vraagt de belster of ze een aantal gegevens mag controleren. Ze noemt de naam van de Alphense en die blijkt juist te zijn. Dan geeft ze het adres op, dat ook klopt. Vervolgens vraagt de zogenaamde Postbank-mede werkster of het slachtoffer in bezit is van een postgirobankpasje en noemt daarbij het correcte nummer. Tegen het einde van het telefoongesprek je wordt de Alphense verteld dat haar een nieuwe pinpas wordt toegestuurd. Ter controle van alle gegevens \raagt de bel ster nog even de pincode. Het slachtoffer, gehaast en argeloos, somt haar pincode op. De vraag paste zo logisch in de bab bel dat de gedupeerde klakkeloos haar pincode afgaf, vertelt ze achteraf. De Postbankdame' besluit het gesprek met de mededeling dat zij de gegevens in de computer zal invoeren, bedankt nog voor de medewerking en wenst de Alphense een prettige avond. Vier minuten later is 700 euro van de girorekening gepind. Bij navraag wordt duidelijk dat de Postbank enkele dagen eerder een nieuw pasje de deur had uitgedaan. „Slim gespeeld", reageert Judy Op het Veld. woordvoerster van de Postbank op het verhaal van de Alphense die liever anoniem wil blijven. „Heel doortrapt om op een zwak moment op die manier de pincode te ontfutselen. Het komt voor, maar toch hebben we het hier wel over een incident." Op het Veld benadrukt dat medewerkers van de Postbank nooit aan klanten een pincode vragen. „De pincode is privé. Wij kunnen echt niet in de computer zien welke cijfercode iemand heeft. We hameren er bij onze klanten altijd op nooit, maar dan ook nooit, de code prijs te geven. Echt niet. In geen enkele situa tie." Hoe en waar de nieuwe pinpas van de Alphense werd onderschept, is nog on duidelijk. Een pas legt een lange weg af voordat de rechtmatige eigenaar de bankkaart in handen krijgt. Op het Veld: „Hij wordt aangemaakt, opgeslagen, komt bij het postbedrijf terecht en wordt doorgestuurd naar een distributiecen trum. Ergens in dat hele traject is het pasje achterovergedrukt." Appartementen in markante Alphense buitenverblijven door Annette Lameijer alphen aan den run - De mar kante, maar sterk vervallen villa's Nuova en Vredelust aan de Ouds- hoornseweg en Nuovaweg in Al phen zijn verkocht. De toekomsti ge eigenaar is J.C. van Wieringen van het gelijknamige aannemers bedrijf. Van Wieringen wil eerst alle zaken en vergunningen op orde hebben, voordat hij met zijn plannen naar buiten komt. „Er zijn nog heel wat procedures te gaan met architecten, gemeente Alphen en Monumentenzorg," zegt Van Wieringen. Het enige wat hij kwijt wil is dat de huizen in ieder geval gesplitst worden in appartementen. Vrijdag verlaten de laatste anti- kraakbewoners het buitenver blijf. De huidige eigenaar Am- vest vastgoed- en ontwikkelings maatschappij, gaat enkele noodzakelijke reparaties uitvoe- reh. „De panden gaan elke dag achteruit. Om ze te conserveren, vinden er een aantal noodrepa- raties plaats, zoals het dichten van het dak", zegt E. Lagas, ma nager projectontwikkeling bij Amvest. Beide woningen staan op de monumentenlijst. Daardoor heeft het lang geduurd voordat de woningen een koper vonden. Liefhebbers genoeg voor de sta tige panden aan het water maar de hoge reparatiekosten schrok ken veel aspirant-kopers toch af. „Het opknappen van een rijks monument heeft nogal wat voe ten in de aarde. Kopers moeten aan allerlei voorwaarden vol doen en zorgen dat ze de beno digde vergunningen loskrijgen", verklaart Lagas. Hoewel de vil la's op de rijksmonumentenlijst staan, is er slechts mondjesmaat geld beschikbaar voor restaura tie. Villa Nuova, de bekendste van de twee panden, spreekt het meest tot de verbeelding. Het buitenverblijf bestaat uit twee verdiepingen met een souter rain en een serre in een classi cistische stijl. Tussen de rafels van de verpaupering door schijnt onverminderd de gran deur van de ruim honderd jaar oude villa. Iedereen die er langs komt heeft wel eens gedroomd om als heer of vrouw des huizes in de ruime serre heerlijk te ver toeven met verwanten en gelief den. Het landhuis kent een rijke ge schiedenis. Johannes Piek heeft het buitenverblijf rond 1865 la ten bouwen. Piek heeft er ge woond tot rond 1891. Toenma lig burgemeester J.W.C. Bloem Villa Nuova, het huis met een rijke geschiedenis, wordt gesplitst in appartementen. Foto: Engel Lameijer van gemeente Oudshoom en zijn zoon, de dichter J.C. Bloem, hebben er twaalf jaar gewoond. In 1908 werd de villa door het gemeentebestuur aangekocht en verhuurd aan mr. Johan van de Bergh, een kantonrechter. In 1921 kwam het kapitale pand weer leeg te staan. Later kocht de dakpannenfa- briek Van Oordt het pand aan als kantineverblijf voor de arbei ders. De Historische Vereniging in Al phen nam in 1989 het voortouw om de villa's op de rijksmonu mentenlijst te krijgen. Met suc ces. Het gevaar dat de laatste buitenverblijven gesloopt zou den worden was afgewend. Amvest kocht het gebied van de voormalige dakpannenfabriek door Robbert Minkhorst den haag - Het nieuwe provin ciebestuur van PvdA, CDA en WD kan aan de slag. Gisteren zijn in de vergadering van pro vinciale staten de zes gedepu teerden benoemd. De nieuwe coalitie kreeg felle kritiek van SGP/ChristenUnie en Groen links, na vier jaar besturen te rug in de oppositie, en van SP en D66. PvdA, CDA en WD verheffen bereikbaarheid in Zuid-Holland tot absolute prioriteit De partij en willen de komende jaren 300 miljoen euro investeren in we gen en in openbaar vervoer. In het oog springende projecten zijn een verbinding tussen de A4 en A44, geld voor de verbreding van de N206 tussen Leiden en Katwijk, een proef met gratis bussen tussen Leiden en Den Haag, een extra investering in de Rijn Gouwe Lijn en meer treinen tussen Leiden en Dordrecht. Verder moet de komende jaren een besluit vallen over bebou wing van marinevliegkamp Val kenburg. De woningbouw in de Leidse regio moet zich voorals nog concentreren op de as Kat- wijk-Leiden-Alphen aan den Rijn: langs de N206, bij de Oost- vlietpolder en in de Oude Rijn zone. Extra aandacht krijgen jeugdzorg en veiligheid. De p vinciale opcenten op de weg belasting gaan omhoog om investeringen in bereikbaarh te kunnen betalen. Ook put provincie flink uit de reserves Zes gedeputeerden traden gis ren aan; M. Norder, L Hui (beiden PvdA), L. van der Sar] van Dijk (CDA), L. Dwarshuis] E. van Heijningen (WD), nieuwe college van gedepute de staten telt twee vrouwen. Opvallend was dat SGP/ChristenUnie niet het trouwen wilde uitspreken in twee WD'ers. De fractie sten blanco. „Veel van het beleid het vorige college loopt do< verklaarde fractieleider J. Ev se. „En daartegen heeft de V zich afgezet Ondeugdelijk vonden somm fracties de financiële paragr in het coalitieakkoord 'Ruii voor Zuid-Holland'. Eveij wees daarop, maar ook Schaap van D66 en L de B van Groenlinks. Het meest venijnig in haar tiek was De Boer. „Het is eer akkoord. Ruimte voor Zuid-F land betekent vooral ruil voor asfalt, beton en glas, voor mensen en milieu." „Het is niet rood, niet groen niet paars", zei Evertse, „he kleurloos." met opstallen in 1995. Bij de gemeente wordt druk ge werkt aan een wijziging van het bestemmingsplan. Het gebied krijgt pas een woonbestemming als de asfaltcentrale aan de Heij- manswetering verhuisd is. Am vest wil als dit rond is op het ter rein achter villa Nuova 250 huur- en koopwoningen gaan bouwen. den haag/leimuiden - Voor het bezit van twee wapens en onge veer 83 kilo hasj is gisteren bij de Haagse rechtbank tegen een 38-jarige Leimuidenaar een cel straf geëist van twee jaar. De wapens en hasj werden op 15 januari van dit jaar bij een huis zoeking aangetroffen in de woonwagens van de Leimuide naar en zijn partner. Onder het bed, waarin de man lag te slapen, vond de politie een in een sok verpakt pistool. In een tweede woonwagen lag eveneens een vuurwapen met munitie. Toch hield de man tij dens de zitting vol niets met bei de wapens te maken te hebben. De politie vond eveneens plan tenbakken. Volgens justitie ren deze bedoeld om hem mee te kweken. De Leimui naar gaf toe wel eens een plai te kweken voor eigen gebn) Hij ontkende echter de eigent te zijn van 83 kilo hasj, die' zijn woonwagen lagen. Dp drugs zouden eigendom 2> van een zakenrelatie, die sled gebruik maakte van zijn verpl kingsmachine. De officier van justitie vond I1 verhaal van de Amsterdamse fc kenrelatie niet geloofwaardig], wees op het enorme strafbl van de verdachte voor drugsl lieten en wapenbezit. Uitspraak volgt over twee I ken. Dijkgraaf Panman bekijkt ter plaatse de schade door Ma riet a Kroft alphen aan den run - Ze worden een steeds grotere plaag. Vooral ten oosten van Alphen aan den Rijn drijven muskusratten grondeige naren tot wanhoop. Voor Sjaak Wijsman, melk veehouder aan de Kortsteekterweg in Alphen en bestuurder van waterschap De Oude Rijn stromen, is de maat vol. Hij nodigde dijkgraaf Panman van De Oude Rijnstromen uit om de schade te bekijken die de beesten veroorzaken. Ook de hoofden rattenbestrijding Andre van Veen van Rijnland West (de Leidse regio) en Harry van Berne van Rijnland Oost (regio rond Alphen en Gouda) en rattenvanger Niels Hoo- gervorst liepen mee. Wijsman loodst het gezelschap naar een dijk achter de eerste molen van de Aarlanderveen- se Molenviergang. Onderweg in de auto over het weüand wijst hij steeds naar gaten in de oevers. „Kijk, weer een gat", klinkt het bijna eentonig. Dijkgraaf Panman bekijkt het met een bezorg de blik, want achter elk gat ligt een tunnel en die maakt de oevers zwak. „Het loopt hier gi gantisch uit de hand", zucht hij. „En dan te bedenken dat een rat in een jaar voor zo'n 24 nakomelingen zorgt." Wijsman stapt uit de auto. Hij neemt zijn grondboor mee. Met gemak drukt hij de boor een meter de diepte in. De grond is weggegra- ven. Een muskusrat verzet per jaar zo'n tien kruiwagens. In de polder tussen Alphen en Aarlanderveen moeten er enkele duizenden zitten. „Zaterdag wordt er twintig millimeter regen verwacht", merkt Wijsman op. „De dijk wordt week en gaat gevaar opleveren. Niet al leen voor boeren en het vee, die wegzakken. Ook voor de burgers kan het riskant worden om hier te lopen. Hier loopt de Pelgrimstocht, een officiële wandelroute tussen Amsterdam en Maastricht." Wijsman laat zijn anderhalve meter lange stok vanaf de slootkant horizontaal een gat ingaan. Met gemak duwt hij de hele stok de dijk in. Dijkgraaf Panman bekijkt het hoofdschud dend. Het zal niet lang meer duren of hij moet weer veel belastinggeld uitgeven om de dijk te herstellen. Even later komen ze bij Teus de Bruyn, ook een boer aan de Kortsteekterweg. Alleen al op zijn bedrijf vingen rattenvangers vorig jaar zo'n tweehonderd muskusratten. Maar het wemelt er nog van. Het eerste dat De Bruyn de dijkgraaf laat zien is de muskusrat die hij die ochtend zelfheeft gevangen. Het mag ei genlijk niet, maar De Bruyn is zo wanhopig geworden door de plaag, dat hij de rattenvan gers graag een handje helpt. Hoofd rattenbestrijding Van Beme geeft hem gelijk, al hoopt hij dat niet elke boer zelf aan de slag gaat. „Ratten vangen doe je niet zo maar. Daar moet je wel een of twee jaar voor worden opgeleid. Je moet de kooien en klem- Sjaak Wijsman kan met gemak een lange stok in de dijk steken. Muskusratten zijn er aan het graven geweest. Dijkgraaf Panman (links) slaat het bezorgd gade. Op de achtergrond rattenvanger Niels Hoogervorst, André van Veen en Harry van Berne. Foto: Mark Lamers men zodanig plaatsen dat er geen andere die ren, zoals futen, in verstrikt raken. En als je eraan begint, moet je consequent de kooien na blijven lopen." De Bruyn laat de gaten in zijn weiland zien. Met de trekker langs de slootkanten rijden wordt riskant. Door de weke ondergrond kan hij kantelen. Of verzakt komen te zitten, zoals hij al een keer meemaakte. Verder kunnen koeien hun poten breken als ze per ongeluk in een gat trappen. De schade kan hij op nie mand verhalen. En dat allemaal dank zij een Tsjechische graaf die ooit een paar van die ratten meenam uit Noord-Amerika. In 1941 werd de eerste in Nederland gesignaleerd. Hij werd in de buurt van Valkenswaard gevangen, maar moet al voor nakomelingen hebben gezorgd. Sinds dien rukken ze op naar de rest van Neder land. Van Beme was in 1979 nog in zijn eentje ver antwoordelijk voor Rijnland Oost, een van de acht rayons waarin Zuid-Holland is opge deeld. Nu lopen er dertien rattenvangers in hetzelfde gebied en ze kunnen het werk niet aan. Alleen dit jaar al werden er in zijn rayon ruim 11.000 gevangen. Alleen in de Krimpe- nerwaard ligt het aantal nog hoger. Zijn colle ga Andre van Veen heeft het een stuk makke lijker. In zijn rayon tussen Alphen en de kust streek werden er tot nu toe dit jaar maar 360 gevangen. „De beesten rukken op vanuit het oosten", verklaart Van Beme. „Wij lopen ach ter de feiten aan. Er komen steeds te laat rat tenvangers bij." Om het probleem goed aan te pakken, moet elke slootkant twee keer in het jaar worden nagelopen. „Wij redden niet eens één keer", vervolgt hij. Ook de mond- en klauwzeercrisis van twee jaar geleden, toen de rattenvangers het land niet op mochten, en het feit dat alle vangers in de provincie vorig jaar werden in gezet in de Krimpenenvaard, hebben tot een explosieve toename in Rijnland Oost geleid. Een groot probleem is verder de diefstal van klemmen en kooien. Van Beme: „Ik heb een dossier van tien centimeter met processen- verbaal." Toch zijn Van Veen en Van Beme optimis tisch over de toekomst Er zijn onlangs weer tien rattenvangers bijgekomen. In totaal zijn er nu tachtig actief in de provincie. Sinds kort Miljoenenschade De provincie Z^uid-Holland en de wa terschappen trekken dit jaar 4,4 mil joen euro uit voor de bestrijding van muskusratten. Dit bedrag loopt op tot 4,6 miljoen euro in 2007. De beide overheden betalen elk de helft Het geld is nodig om de tachtig rattenbe- strijders te betalen en voor het materi aal dat nodig is voor de bestrijding. De kosten voor het herstel van schade die de dieren aanrichten komt daar nog bij. Het gaat dan bijvoorbeeld om het herstel van de dijken. „Die kosten lo pen ook in de tientallen miljoenen", schat dijkgraaf Panman. Boeren moe ten zelf opdraaien voor de schade die de ratten op hun land aanrichten. In 2002 werden de meeste ratten ge vangen in de Krimpenenvaard (bijna 36.000). Rijnland Oost met 24.500 en Alblassenvaard Oost met 22.600 sten namen dat jaar een tweede en de plaats in in de provincie. In totaal werden vorig jaar in Zuid-H( i land 107.681 ratten gevangen. In 19" vingen de rattenbestrijders er nog 38.101, bijna net zoveel als in de eei drie maanden van dit jaar (35.903). (advertentie) Heeft u een verandering gemerkt? Seksuele respons na de menopauze kunnen ze beschikken over negen trikes waarmee ze de slootkanten sneller kunnen af gaan. „We moeten er eerst veel vangen om op een lager niveau te komen", zegt Van Beme. „Maar ons streven is om in 2006 - 2007 op een vangst van 0,05 ratten per vangstuur te zitten." Met andere woorden: een muskusrat tenvanger vangt per week dan nog maar ge middeld twee ratten. Het is een groot verschil met de 2200 per week die een man nu in sommige gebieden vangt. Voor dijkgraaf Panman bevestigt het beeld dat hij deze ochtend opdoet zijn zorgen. Als lid van de provinciale bestuurscommissie muskusrattenbestrijding is hij ervan overtuigd dat alle zeilen moeten worden bijgezet om het probleem de kop in te drukken. Bezuini gingen op deze geldverslindende operatie is niet aan de orde. Het liefst zou de dijkgraaf de diersoort hele maal uitroeien. De wet staat dat ook toe, om dat het dier hier niet thuishoort en veel scha de aanricht. „Maar die allerlaatste rat, die krij gen we nooit. De laatste zijn zo gediplo meerd. Die zwemmen om alle kooien en klemmen heen." (klinische studie Bent u één van de vele vrouwen die problemen ondervindt met seksuele activiteit na de menopauze? Als dit het geval is, kan u zich misschien ongelukkig en geïsoleerd voelen - maar u bent niet alleen. Ongeveer 43% van de vrouwen heeft moeilijkheden om hun portner te beantwoorden zoals zij dat zouden willen. Een nieuwe ethisch goedgekeurde klinische studie evalueert een mogelijke nieuwe behandeling die gericht is op de fysieke symptomen. U kan deelnemen indien u: Niet meer in de menopauze bent Een hormoon vervangende therapie neemt Moeilijkheden ervaart met seksuele respons Een stobiele relatie heeft Wij hebben uw ervaring nodig Voor meer inlormolie gelieve te bellen naar: Free ph one 0800 0249823

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16