BUITENLAND Bewindvoerder Irak maakt haast 'Foute' uitspraken lijken trend bij Republikeinen 'Saddam nam Britse parlementariër in bescherming5 Sonja (9) werd voor haar dood langdurig misbruikt Bush: saddam dood of gewond yg nemen reisadvies voor Toronto niet over Europa wil scherpere controle op diervoeding looter kwijt hasjgebruik' is - De Franse minister Sar- rvan binnenlandse zaken F ninderjaiigen die hasj ro- hun scooter afpakken, hen lordelen tot verplicht werk het algemeen nut en/of de d ijd verhogen waarop zij rijbewijs kunnen halen. De I istei heeft dat bepleit in de II se Senaat. Sarkozy wil sgebruik onder minderjari- aanpakken door te slaan rhet pijn doet. In de prak- ;i ilijkt de geldende drugswet 970, waaronder gebruikers evangenisstraf kunnen n len veroordeeld, onuitvoer- eVeel zaken komen nooit de rechter, en de politie ïasjgebruikers vaak lopen, u ngersnood in liopië groeit i AecBA - Nog eens 1,2 mil- Ethiopiërs hebben voed- ïlp nodig om tot het einde iet jaar te overleven. Dat Ide de overheid gisteren, ^otaal aantal mensen in fië dat honger lijdt staat 11,4 miljoen. Om de 1,2 en slachtoffers te voeden Ethiopië 79.000 ton extra nodig. Bovendien heeft nd slechts 1 miljoen van na 1,5 miljoen ton gekre- aar het in december om Normaal gesproken zijn jaar 4 miljoen Ethiopiërs ikelijk van voedselhulp. De eid wijt de huidige hon- pod aan het gebrek aan tijdens het natte seizoen hevige regenval in de er en januari die veel oog- leeft verwoest. olier doodt ooidirecteur incton - Een veertienjari- lerikaanse scholier heeft en de directeur van zijn tlbare school doodge- en en daarna zichzelf van ven beroofd. Het drama ie zich af in het plaatsje ion in de staat Pennsylva- e jongen was volgens ge- 's ochtends omstreeks :ht op school gearriveerd en aantal wapens bij zich. oor het begin van de les- ng hij naar de cafetaria en t daar op de directeur, verleed korte tijd later aan irwondingen. Daarna le de jongen zelfmoord. Ie motieven voor zijn niets bekend. en problemen It Tsjernobyl' i - De Oekraïense minister uitenlandse zaken, Anat- enko, heeft gisteren ont- dat er problemen zijn met j'£ ïtonnen schild om de entrale van Tsjernobyl. De sche minister van kern- ie had dinsdag gezegd dat rcofaag' op instorten en dat er straling vrij- l Die bekisting was in ia de ontploffing van een e reactoren aangebracht 1 voorkomen dat nog meer Jrg zou vrijkomen. Bij de in 1986 kwamen ongeveer ,e brandweerlieden vrijwel om het leven. Naar J. ing 15.000 tot 30.000 n en overleden later aan ly leningen die met de ramp r band worden gebracht. C iterstofpomp iipend in IJsland vdnviK - In de IJslandse js stad Reykjavik is gisteren reede waterstofpompsta- rtter wereld in gebruik geno- j „De tijd zal leren dat wa- i f als energiebron een gro- n komst heeft", zei de IJs- nde minister van industrie i dir Sverrisdottir bij de ng van het pompstation, deel van een intematio- iroject waar ook Shell aan :emt. In de Amerikaanse Califomië staat al langer aterstoftankstation. Bij impstation kunnen met irandstofmotoren uitge- luto's tanken. Mercedes- leeft een serie Sprinter- busjes uitgerust met de ste generatie waterstof- V( en en in augustus brengt m erChrysler een aantal op i »tof rijdende bussen op h rkt in IJsland. Het water- te stofproject zal de komen- >eFn uitgebreid worden erscheidene Europese al 'd 0 <ek °P slaggeving ra i - De Amerikaanse szenders hebben hun ge- 1 lardigheid te grabbel ge door in hun verslagge- •k ver de oorlog tegen Irak ?t ^partijdigheid te laten va- ït in te ruilen voor patriot- ra Dat stelt de directeur van le se omroep BBC, Greg >t( „Ik was tijdens een ver- n de Verenigde Staten ge- t' door de klakkeloze be- >o >ving van de nieuwsme- t deze oorlog", zei Dyke t( n in een lezing voor de siteit van Londen. vrijdag 25 april 2003 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse Repu blikeinse Partij kan zo langzamerhand een patent nemen op 'foute' uitspra ken. Barbara Cubin, afgevaardigde uit de staat Wyoming, lijkt getuige een uit spraak in het Congres alle zwarte Ame rikanen te beschouwen als druggebrui kers, terwijl senator Rick Santorum uit Pennsylvania homoseksuelen gelijkstelt aan incestplegers. Trendsetter is de ex-topman Trent Lott. Die ging in december vorig jaar op het 100ste verjaarsfeestje van sena tor Strom Thurmond in de fout met een 'ondoordachte' loftuiting op de campagne voor rassenscheiding die Thurmond had gevoerd toen hij in 1948 presidentskandidaat was. Lott moest aftreden als leider van de Republikeinse Senaatsfractie toen bleek dat de publicitaire storm niet wilde gaan liggen en het Witte Huis het vertrouwen in hem had verloren. Zo ver is het met Cubin en Santorum nog lang niet, hoewel over vooral de laatste de verontwaardiging sinds de ze week begint aan te wakkeren. San torum en Cubin zelf zijn zich echter van geen kwaad bewust, dit in tegen stelling tot Lott die destijds maar liefst vijf keer zijn excuses heeft aangebo den. De uitglijder van Cubin vond een paar weken geleden plaats, ongeveer gelijk met die van Santorum. In een debat op 9 april over vuurwapens zei de Afgevaardigde: „Mijn zonen zijn 25 en 30. Ze zijn blond en hebben blau we ogen. Een amendement stelt dat we geen vuurwapens mogen verkopen aan iemand die in behandeling is voor drugsgebruik. Betekent dit dat als je een zwarte gemeenschap in gaat, je geen vuurwapen kunt verkopen aan een zwarte persoon? Of betekent dit, omdat mijn..." Op dat moment werd ze onderbroken door een furieuze - zwarte en Demo cratische - collega die wilde dat ze haar woorden terugnam. Dat weiger de ze, daarin gesteund door haar Re publikeinse collega's. Ze vond haar woorden niet racistisch, omdat ze ver volgens had willen zeggen dat haar zonen leken op de scholieren van Co lumbine High (de school in Colorado waar twee leerlingen in april 1999 een bloedbad aanrichtten) en dat afgaan op stereotiepen altijd verkeerd is. De opwinding over Cubin ebde snel weg. Ze is geen erg belangrijke Repu blikein, maar dat ligt anders bij Santo rum. Die heeft zich de toom van De mocratische politici en de homobe weging op de hals gehaald met uit spraken in een interview met Associa ted Press op 7 april. Hij sprak onder meer over de behandeling door het Hooggerechtshof van een rechtszaak in Texas over 'afwijkend geslachtsver keer' tussen twee homofielen in de privacy van hun eigen appartement. Santorum meent dat als het Hoogge rechtshof vaststelt dat dit mag - er zijn nog steeds in diverse Amerikaanse staten wetten die sodomie (lees: ho moseks) verbieden - de deur ook wordt opengezet voor bigamie, poly gamie, incest en overspel. „Dan heb je het recht op alles." Het huwelijk is volgens Santorum bedoeld voor de verbintenis tussen man en vrouw. „Dat zeg ik niet om te hakken op ho moseksuelen. Het is niet, weet je, man op kind, man op hond, of wat dan ook." „Hij zet daarmee homofielen op de zelfde morele en legale hoogte als in cestplegers", reageerde een veront waardigde woordvoerder van de be langrijkste homobeweging in de VS, de Human Rights Campaign. Santo- rum's uitspraak is immoreel, reageer de Howard Dean, een van de Demo craten in de race voor de presidents kandidatuur voor 2004. En volgens Nancy Pelosi, de Democratische frac tievoorzitter in het Huis van Afgevaar digden, heeft Santorum geen idee hoe fout hij zit, gezien zijn weigering zich te excuseren. In de Republikeinse Partij blijft het stil, in de hoop dat de storm over waait. Santorum is de op twee na be langrijkste man in de partij. De woordvoerder van het Witte Huis wei gert al dagenlang elk commentaar. bagdad/anp-rtr-afp - De tijdelij ke Amerikaanse bewindvoerder van Irak, Jay Garner, maakt haast met de wederopbouw van het land. In de loop van de volgende week moeten de eerste Iraakse ministeries weer open gaan, er is inmiddels geld beschikbaar voor de betaling van lonen aan amb tenaren en de zoektocht naar de leden van een Iraaks overgangs- bestuur moet vorm gaan krijgen tijdens een overleg met Iraakse facties maandag in Bagdad. De operatie die Gamer en zijn medewerkers voor ogen hebben zal nagenoeg volledig onder Amerikaanse leiding worden uitgevoerd. Ook de Iraakse mi nisteries zullen onder direct ge zag van Gamer en de zijnen staan. De ex-generaal is zich terdege bewust van een groeiend anti- Amerikaans sentiment in Irak, maar volgens hem zal het tij ke ren als er nu zichtbare vooruit gang wordt geboekt en de hu manitaire hulpverlening goed op stoom komt. Om te tonen dat zijn team niet 'all-American' is, presenteerde Gamer een Brit se plaatsvervanger, generaal- majoor Tim Cross. De Britse, en ook Australische en Japanse deelname aan Gamers team is overigens uiterst klein. Gamer sprak gisteren ongeveer zestig door de VS geselecteerde Iraakse technocraten en acade mici toe. Daarbij waren opposi tieleider Ahmed Chalabi en de zelfbenoemde gouverneur van Bagdad Mohammed Zubaidi niet aanwezig. De Amerikanen denken dat in het uitgenodigde gezelschap potentiële kandida ten zijn om een Iraaks over- gangsbestuur te bemannen. Gamer en de zijnen, die Irak in drie bestuurszones hebben op gedeeld, willen de macht zo snel mogelijk, maar ook geleidelijk overdragen aan een bestuur van Irakezen. Veel burgers in Bagdad weten intussen wel van de activiteiten van Gamer, maar buiten de hoofdstad hebben veel Irakezen geen idee wat de Amerikanen van plan zijn. De voormalige Iraakse staatsmedia zijn nog al tijd uit de lucht en alleen bur gers met een satellietschotel kunnen persconferenties van de Amerikaanse ex-generaal en an dere functionarissen bekijken. Satellietontvangers waren ten tijde van het bewind van Sad dam Hussein verboden, maar worden nu voor zo'n 200 euro op straat verkocht. Gamer kon zijn Iraakse gehoor gisteren niet zeggen hoe lang hij in Irak de scepter zal zwaaien. Ook de vraag wie nu precies gaat beslissen over verkoop van de olievoorraden kon Gamer niet beantwoorden. „Ik heb daarvoor nog geen kant-en klaar plan in mijn zak", zei hij. De bewindvoerder liet wel we ten dat het de facto autonome bestuur van de Koerden in het noorden van het land als voor beeld kan dienen bij het opzet ten van een nieuw Iraaks be stuur. Die nieuwe staatsleiding moet in de visie van de Amerikanen bestaan uit afgevaardigden uit 'het mozaïek' van de Iraakse re ligieuze, politieke en andersoor tige stromingen. Die zitten evenwel intern volstrekt niet op één lijn, zeker niet binnen de sji- 'itische bevolkingsgroep, de grootste binnen Irak. Veel sji'iten, die vaak ook ver schillende religieuze voorman nen dienen, verzetten zich tegen een Amerikaanse overheersing. In enkele plaatsen strijden loka le geestelijken om de macht en ook het sji'itische buurland Iran zou invloed willen doen gelden. De Amerikaanse regering sugge reert volgens Teheran evenwel ten onrechte dat Iran zich in Iraks interne zaken mengt. De Iraanse minister van buiten landse zaken Kam al Kharrazi zei gisteren dat zijn land niet bezig is de politieke rol van de sji'iten in het westelijke buurland te be vorderen. De VS lieten Iran een dag eerder weten dat het zich niet moet bemoeien met Irak om de Iraanse invloedsfeer te vergroten. Moordenaar hielp mee bij zoektocht door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De 9-jarige Sonja uit het Duitse Eschweüer, die met haar broertje Tom (11) werd ontvoerd en vermoord, is urenlang door haar moorde naars seksueel misbruikt. Dit heeft de openbare aanklager in Aken gisteren bekendge maakt. De détails over de toe dracht van de opzienbarende kindermoord hebben in Duitsland grote verontwaardi ging gewekt. Het massablad Bild omschrijft de moorde naars, die hebben bekend en afkomstig zijn uit dezelfde ge meente als hun slachtoffers, als 'beesten'. Terwijl de daders, de 28-jarige Markus Wirtz en de 33-jarige Markus Lewendel, zich bij een van hen thuis aan Sonja ver grepen, hielden zij Tom ge vangen in de kofferbak van hun zwarte Fiat Punto. In de ze auto hadden Wirtz en Le wendel op zondag 30 maart de spelende kinderen ont voerd. Zij lokten hun slachtof fers mee door zich uit te ge ven als agenten in burger en verstopten hen op de achter bank van de auto onder een deken. Nog diezelfde zondagavond reed computertechnicus Wirtz met Tom naar een par keerplaats bij een bos, twaalf kilometer ten zuiden van Es- chweiler, waar hij de jongen wurgde. Die avond, nacht en de volgende maandag mis bruiken de daders Sonja veel vuldig. Op maandagavond wurgen zij ook het meisje, honderd kilometer verderop bij Blankenheim. Sonja's lijk wordt door wandelaars op een bosweg aangetroffen. Dat het oog van de moorde naars op Sonja en Tom viel, blijkt toeval te zijn. De daders zwierven door Eschweiler op zoek naar kinderen en reden daarbij langs de plek waar de broer en zus aan het spelen waren. Wirtz hielp in de vol gende dagen als lid van de Maltezer Hulpdienst bij de speurtocht naar Sonja. Le wendel zou, aldus Bild, op 11 april bij de rouwdienst voor de kinderen aanwezig zijn ge weest. Meer dan twee weken na de dubbele moord werden de daders op de vlucht opgepakt in Zwitserland, na tips van au tomobilisten. Volgens Bild zou Lewendel, die werkte als huismeester, tijdens het afleg gen van zijn bekentenis heb ben gehuild. Beiden worden door Duitse media omschre ven als sociaal geïsoleerde, dan wel agressieve persoon lijkheden. De kale en bebrilde Lewendel, die 'nooit een vaste vriendin had' maar wel een dochter van een jaar oud heeft, wordt verzorgd door zijn moeder. Die zou hem 'als een prins' adoreren, vertelde een familielid. Wirtz en Lewendel hebben appartementen in dezelfde flat. Zij leerden elkaar kennen in het plaatselijke café en ble ken een passie voor Formule- 1 racen te delen. Lewendel, de conciërge, zorgde ervoor dat Wirtz een woning kreeg naast die van hem. Ook Wirtz, 1.65 groot en ge drongen, wordt door beken den omschreven als een 'moederskindje' die geen con tact kon leggen met vrouwen. Als hij aangeschoten was ge droeg Wirtz zich vaak onbe schoft tegen vrouwen, vertel de een serveerster. Lewendel en Wirt brachten hun vrije tijd gezamenlijk door met bier drinken, met het spelen van videospelletjes en met het rondrijden in de Fiat van Wirtz. washington/anp-ap - Saddam Hussein is of dood, of op zijn minst zwaargewond geraakt. Dat heeft de Amerikaanse presi dent George Bush gisteravond gezegd in een interview met het televisiestation NBC. „Mensen vragen zich af of hij dood is of niet. Er is bewijs dat erop duidt dat hij dat is", zei de president over de gevallen Iraakse leider. Hij voegde daaraan toe dat een officiële doodverklaring pas zal worden uitgesproken als de VS daar helemaal zeker van zijn. „Maar de persoon die ons hielp bij de aanvallen (op Saddams paleizen, red.) denkt dat Sad dam op zijn minst ernstig ge wond is geraakt." Bush heeft ook gezegd een fan van de Iraakse minister van in formatie, Mohammed al-Sah- haf, te zijn. Hij onderbrak naar eigen zeggen bijeenkomsten zo dra al-Sahhaf voor de televisie kwam vertellen dat de Amerika nen helemaal niet waren opge rukt of ver waren teruggeslagen. Bush zei dat hij al-Sahhaf 'geni aal' vond. Deze Iraakse bewindsman zon der snor maar wel met olijf groen uniform en zwarte baret, ontkende vrijwel dagelijks in zeer krachtige en wisselende termen dat de Amerikaanse troepen vorderingen maakten. Over het lot van al-Sahhaf is niets bekend. Hij verdween toen de Amerikanen Bagdad binnen trokken. In de Iraakse hoofdstad doen geruchten de ronde dat hij zelfmoord heeft gepleegd, dat hij rondzwerft in centraal of noordelijk Irak en dat hij zich in Bagdad schuilhoudt en probeert met de Amerikanen te onder handelen via tussenpersonen. commissaris David Byrne (ge zondheid en consumentenbe scherming) gisteren bij de pre sentatie van het voorstel. Volgens Byme is het voorstel de missende schakel in het zoge noemde 'van boerderij tot bord'-beleid. Dat beleid beoogt het productieproces van etens waren vanaf de boerderij tot aan het bord van de consument te controleren en doorzichtig te maken. De productie van dier- voer is in dat kader van groot belang. Bijna alle grote voedsel schandalen van de afgelopen ja ren werden veroorzaakt door vervuild diervoer. De diervoe der-industrie heeft het voorstel van de Commissie in grote lij nen positief ontvangen, maar maakt zich wel zorgen over de financiële consequenties. brussel/gpd - De Europese Commissie - het dagelijks be stuur van de EU - wil de contro le op de productie van diervoe der drastisch aanscherpen. Be drijven die voedsel voor dieren produceren moeten zich in de toekomst onderwerpen aan zeer strenge regels op het gebied van hygiëne. Daarnaast moeten pro ducenten van voer voor dieren als kippen, varkens en runderen ook financiële garanties afgeven. Als er toch iets mis is met de kwaliteit van het voer, moet de producent opdraaien voor de kosten van het van de markt ha len en vernietigen van het be treffende product. „De vervuiler moet betalen. Belastinggeld moet niet gebruikt worden om schade die te voorkomen is on gedaan te maken", zo zei Euro- atlanta/rtr-anp - De Ameri kaanse autoriteiten negeren het advies van de wereldgezond heidsorganisatie WHO om de komende drie weken niet naar de Canadese stad Toronto te reizen. Dat heeft een woord voerster van de Amerikaanse ge zondheidsdienst gezegd. Het WHO-advies is bedoeld om de verdere verspeiding van SARS te voorkomen. .Amerikanen die naar Canada reizen lopen geen risico de ziek te op te lopen als ze ziekenhui zen mijden en de gewone voor zorgsmaatregelen nemen op ba sis van het gezonde verstand", zei Julie Gerberding van de Cen ters for Disease Control and Prevention in Atlanta. Volgens haar zijn alle Canadese SARS-gevallen gelieerd aan le den van een familie die in Hong Kong is geweest. „We hebben het verspreidingspatroon in To ronto in beeld." Gerberding heeft bij de WHO navraag ge daan waarom Toronto in het jongste reisadvies van de orga nisatie is opgenomen. Het stadsbestuur van Toronto is bij zonder kwaad over dat besluit Bezoekers van het ziekenhuis in Toronto krijgen uitleg over het gebruik van een gezichtsmasker. WHO ontraadt reizen naar de Canadese stad in verband met SARS. Foto: Reuters/Andrew Wallace en heeft ook om opheldering gevraagd. Maar volgens Canade se media heeft de WHO gezegd te willen vasthouden aan haar advies. In verband met de virus ziekte SARS heeft het Algemeen Nederlands Verbond van Reis ondernemingen (ANVR) het ne gatieve reisadvies naar China uitgebreid. Het advies, dat tot 16 mei geldt, heeft nu betrekking op de hoofdstad Peking, Hong bij het inched Kong en de provincies Guangdong en Shanxi. Het AN VR bekijkt nog of ze het advies uitbreiden met Toronto. Touroperators met reizen waar bij de genoemde steden en pro vincies worden bezocht, moeten hun programma's aanpassen. Het advies geldt niet voor tran- sitvluchten via de internationale luchthavens van Hong Kong, Guangzhou en Peking. Normaal geeft het Calamiteiten fonds een reisadvies af. Maar omdat hier sprake is van een ge zondheidsrisico, heeft de ANVR het voortouw genomen. Het Ca lamiteitenfonds biedt geen dek king. De luchtvaartmaatschappij KLM vliegt per week 36 keer op 'SARS-gebieden' zoals Singapo re, Peldng, Hong Kong en To ronto. De extra maatregelen die de maatschappij al eerder nam, blijven van kracht. „Maar we bekijken de situatie natuurlijk per dag", zegt een woordvoer der. Aan boord is bijvoorbeeld medisch geschoold personeel aanwezig en er is extra controle kelt. londen/ap - De Britse krant The Daily Telegraph heeft gisteren nieuwe beschuldigingen gepu bliceerd tegen Labour-parle- mentariër George Galloway, die zich door Saddam Hussein zou hebben laten betalen voor zijn oppositie tegen de oorlog in Irak. De krant citeert uit een memo van een van Saddams naaste medewerkers waarin staat dat er een einde moet komen aan de contacten tussen Galloway en de gevreesde geheime dienst, de Mukhbarat, omdat 'ontdekking van zijn relatie met de Mukhba rat hem zeer zou schaden'. Het memo is gedateerd 6 mei 2000 en ondertekend door Izzat Ibra him, Saddams plaatsvervanger in de Revolutionare Comman- doraad van de Baath-partij. Op 9 mei zou Saddam het advies hebben opgevolgd. Dinsdag citeerde de Telegraph uit een memo van de Mukhba rat dat ook in het ministerie zou zijn gevonden. Er zou uit blijken dat Galloway jaarlijks een deel van de Iraakse inkomsten uit het olie-voor-voedselprogramma opstreek. Volgens de Telegraph ging het om zo'n 600.000 euro per jaar. In 1999 zou Galloway zelfs om meer geld hebben ge vraagd. Woensdag citeerde de Telegraph uit een memo waarin een medewerker van Saddam liet weten dat de president dat verzoek afwees. De Amerikaanse krant Christian Science Monitor zegt bovendien de hand te hebben gelegd op papieren waarin vertegenwoor digers van het regime van Sad dam zes betalingen van in totaal meer dan 10 miljoen dollar aan Galloway goedkeuren. Hij gaat om betalingen die gedaan zou den zijn tussen juli 1992 en ja nuari van dit jaar. Een Iraakse generaal vond de documenten volgens de krant in een huis van Saddams zoon Qusay buiten Bagdad. Qusay zou in zeker een geval degene zijn geweest die toe stemming gaf om een bedrag over te maken naar Galloway. In een document uit januari van dit jaar wordt toestemming ge geven om het Britse parlements lid 3 miljoen dollar te betalen, in ruil voor zijn 'moedige en ge durfde stellingname tegen de vijanden van Irak, zoals Blair, de Britse premier, en voor zijn op positie in het Lagerhuis tegen alle belachelijke leugens tegen ons lijdzame volk'. Galloway ontkent alle aantijgin gen. In reactie op de nieuwe be schuldiging spreekt hij van 'een leugen van fantastische propor ties' die 'simpelweg absurd' is. Hij heeft aangekondigd de Tele graph voor de rechter te slepen. Een Irakese jongen verkoopt benzine langs de weg in Bagdad. De coalitietroepen hebben weer een start gemaakt met de olieproductie in Irak. Foto: EPA/Valdrin Xhemaj

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7