AFM klaagt over laksheid van Justitie ECONOMIE FNV Bondgenoten voelt niets voor loonafspraak met kabine Geen biertje, geen krant voor budgetreiziger KLM Herstel volgend jaar in verschiet Voorkenniszaken blijven liggen OPEC verrast met besluit hoger productieplafond Nep-Bob kwam uit China Historische scheepswerf herrijst Coca-Cola wil meer om uit drankjes zonder prik i - NS repareren 19 defecte deuren utrecht- De Nederlandse Spoorwegen hebben afgelopen week negentien treindeuren van Duitse Intercity-rijtuigen gerepareerd. De kapotte deuren konden tijdens de rit worden geopend, zo werd in een tv-uit- zending getoond. NS contro leerden alle 672 deuren van de 150 Duitse intercity-rijtuigen. Bij negentien deuren bleek een onderdeel van het beveiligings systeem dat de deurkruk tijdens de rit onbedienbaar moet ma ken, stuk. De beveiliging die de deuren met luchtdruk gesloten moet houden, werkte wel over al. Proefprocessen over WAO-premie amsterdam - Meer dan 30.000 kleine bedrijven hebben protest aangetekend tegen de WAO- premie die ze moeten betalen voor hun werknemers. Dat zijn zoveel bezwaarschriften, dat het Uitvoeringsinstituut Werk nemersverzekeringen (UWV) alle zaken in één keer wil oplos sen via proefprocessen. Dat blijkt uit een brief die het UWV gisteren heeft verstuurd aan de bedrijven die bezwaar hebben aangetekend. „Vrijwel alle be zwaren zijn identiek." De be drijven maken bezwaar tegen de manier waarop de premie tot stand is gekomen. Zorgen over werk en de economie amsterdam - Nederlanders ma ken zich meer zorgen over eco nomie en werkgelegenheid. In 2002 zat 5 procent van de be volking in over de Nederlandse economie, nu geldt dat voor 18 procent van de mensen. Ook over de wereldeconomie zijn de zorgen toegenomen. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het Nationaal Comité 4 en 5 mei naar het thema vrijheid en eco nomie. Een meerderheid van de bevolking vindt dat de over heid moet zorgen dat de inko mensverschillen niet te groot zijn. Arme mensen zouden hulp moeten krijgen. Topman American Airlines opgestapt fort worth - De president-di- recteur van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Ameri can Airlines, Don Carty, is afge treden. Het personeel heeft re cent loonsverlagingen aanvaard om de onderneming van een dreigend faillissement te red den. Vorige week werd evenwel bekend dat de leiders van het bedrijf juist extra financiële voordelen kregen. Vakbonden heroverwegen nu de loonsver lagingen. De bedrijfsleiding heeft gewaarschuwd dat met een terugkeer naar de oude lo nen, zelfs voor een deel van het personeel, het bedrijf meteen ter ziele gaat. Ex-KPN-topman naar TeliaSonera Stockholm - De gewezen KPN- bestuurder Smits komt in de raad van bestuur van het Zweeds-Finse telecombedrijf TeliaSonera. Op 8 mei besluiten de aandeelhouders over zijn benoeming. Smits stapte vorig jaar op als topman bij KPN. Als afkoopsom kreeg hij bijna 2,9 miljoen euro mee. Daarover is recentelijk veel ophef ontstaan. TeliaSonera is vorig jaar ont staan door een fusie van Telia en Sonera. Er werken 34.000 mensen bij het grootste tele- comconcem van Scandinavië. Veiling finale voor Sabena brussel - Met een veiling van de boedel valt volgende maand definitief het doek voor de vroegere Belgische luchtvaart maatschappij Sabena. De vroe gere staatsmaatschappij stond bekend om zijn zwaar opge tuigde en luxe levende directie en raad van bestuur. Zo gaven zij veel overheidsgeld uit aan kunst. Pronkstuk van de veiling is dan ook het schilderij 'L'Oi- seau de Ciel' (Hemelvogel) van René Magritte dat enige miljoe nen euro's moet opleveren. Daarnaast zijn nog eens 461 kunstwerken van onder ande ren Medard Tytgat en grote schaalmodellen van vliegtuigen te koop op een speciale Sabe- na-kunstveiling op 5 mei. China tekent voor 30 Airbussen pekinc - China heeft vandaag bij de Europese vliegtuigfabri kant Airbus dertig toestellen van de types A320 en A330 be steld. Het contract werd in het Paleis van het Volk in Peking ondertekend ter gelegenheid van het bezoek van de Franse premier Jean-Pierre Raffarin aan China. De vliegtuigen zijn bestemd voor de maatschappij en Southern Airlines, Eastern Airlines, Air China, Sichuan Air lines en Hainan Airlines. Airbus heeft nu 170 vliegtuigen ver kocht aan China. vrijdag 25 april 2003 amsterdam/gpd De Autoriteit Financiële Markten (AFM) maakt zich grote zorgen over het aantal aangiftes dat bij Justitie op de plank blijft liggen. Vorig jaar is geen enkele zaak behandeld door de rechtbank, terwijl twaalf keer aangifte werd gedaan. Dit jaar is de zaak-Boonstra, tegen wie in 2001 aangifte werd gedaan, aan gebracht. Aan wie de grote ach terstand ligt, wil bestuurslid J. Kaptein niet zeggen. „Na de aan gifte is het niet meer onze ver antwoordelijkheid." De AFM, die toezicht houdt op banken, verzekeraars en beleg gingsinstellingen, heeft wel af spraken gemaakt met het open baar ministerie (OM), maar Kaptein bestrijdt dat deze gaan over het aantal aangiftes dat de AFM kan doen. „Het OM wil graag weten wat ze van ons kunnen verwachten." Kaptein ontkent dat de stagnatie bij Jus titie de oorzaak is van de daling van het aantal onderzoeken naar voorwetenschap. Tegen woordig ligt de lat voor een on derzoek hoger, maar de AFM heeft ook de indruk dat betrok kenen zich beter bewust zijn van voorkenniszaken. Om meer voorkenniszaken voor de rechter te krijgen, heeft de AFM al in februari een brief ge schreven aan de kabinetsforma teurs. Samen met De Neder- landsche Bank en de Pensioen en Verzekeringskamer, die met een soortgelijk probleem zitten, doet de AFM al een beroep op de toekomstige minister van Justitie. Uit de brief blijkt dat van de 45 zaken waarover de AFM in 2001 en 2002 aangifte deed, één zaak werd gesepo neerd en vier zaken zijn behan deld. De overige veertig aangif tes liggen nog steeds op de plank. De AFM vindt dat 'moei lijk uit te leggen aan de samen leving en aan de onder toezicht staande instellingen', aldus de brief. Door de enorme beweeglijkheid op de beurs het afgelopen jaar is het veel moeilijker geworden handel met voorwetenschap op te sporen. Vanwege de sterke schommelingen zijn afwijkende koerspatronen veel lastiger te ontdekken, verklaarde bestuurs lid Kaptein gisteren bij de publi catie van het jaarverslag. In 2002 deed de Autoriteit Financiële Markten (AFM) 26 onderzoeken naar handel met voorweten schap, dat zijn er 13 minder dan in 2001. wenen/rtr-dpa-afp - De organi satie van olieproducerende lan den OPEC verhoogt per 1 juni haar productieplafond met 900.000 vaten tot 25,4 miljoen vaten per dag. Met de maatregel verraste het oliekartel gisteren markten en analisten. De OPEC zegt de nieuwe boven grens te baseren op de 27,4 mil joen vaten per dag die in februa ri en maart de markt opgingen. Het kartel kwam in die maan den tot overproductie om drei gende tekorten voor te zijn. Die werden gevreesd wegens de cri sis rond Irak, de stakingen in Venezuela en de politieke insta biliteit in Nigeria. Aan die onzekerheden is nu gro tendeels een eind gekomen, stelt de OPEC als verklaring voor de bijstelling. In de praktijk be tekent de vermindering met 2 miljoen vaten dat het productie- Kruidvat aansprak op de nep- poppen, die voor 3,99 euro in de schappen lagen in plaats van de gebruikelijke 30 euro. De drogis terijketen zei zich van geen kwaad bewust te zijn en wees naar Van der Spiegel. „Zij lieten ons de originele poppen zien, maar leverden vervolgens na maak." Van der Spiegel wijst de ver dachtmaking van de hand. Zo wel Kruidvat als Van der Spiegel was erbij toen de Chinese leve rancier de poppen liet zien, stelt Bleeker. Volgens haar waren de verschillen tussen echt en nep zo klein dat ze niet direct opvie len. De producent was het Chi nese Fujian Haimay Toys. zandvoort/renswoude/anp - In de affaire rond de valse Bob de Bouwer-poppen lijken een fabrikant en een leverancier uit China de kwade geesten achter de namaak-Bob te zijn. De Chi nezen zouden de drogisterijke ten Kruidvat en groothandel Van der Spiegel om de tuin heb ben geleid toen ze een goedko pe restpartij van de poppen aanboden. Dat stelt Bleeker van Marxman Advocaten. Het advo catenkantoor behartigt de be langen van Van der Spiegel, die partijen Bob-poppen voor de Nederlandse markt inkoopt De affaire kwam vorig jaar aan het licht toen Bob de Bouwer-ex ploitant HIT Entertainment door Richard Mooyman Amstelveen - De bodem in de prijzenslag voor vliegreizen is wat de KLM betreft bereikt. De Nederlandse marktleider wil de goedkoopste tarieven binnen Europa voorlopig niet verder verlagen. De lowbudget-reiziger moet binnenkort bij de KLM echter wel het voorrecht op gra tis alcoholische dranken en een krant inleveren. Zakenlieden zijn vanaf 1 juni wel voordeliger uit. Dat bleek gisteren bij de pre sentatie van een nieuw concept voor Europese vluchten. De vliegmaatschappij verandert de klassenindeling om onderne mingen met krimpende reis- budgetten tegemoet te komen. Het aantal zakenreizigers is het afgelopen jaar met maar liefst een kwart gedaald. De dure bu siness-class wordt daarom afge schaft en vervangen door de wat minder luxe Europe select- klasse. „Onze Europese business-class is een te luxe product waar de markt niet meer om vraagt", al dus KLM-directeur Nederland E. Varwijk. Veel bedrijven bezui nigen en sturen hun mensen de wereld over met een minder duur ticket voor de economy- class. Maar dan belanden za kenreizigers vaak tegen wil en dank tussen rugzakkers en an dere vakantievierders. De noeste werkers van het in ternationale bedrijfsleven stel len dat niet op prijs, zo heeft de KLM gemerkt. Vandaar de nu wat minder dure select-klasse waarin geen rugzakker te vin den zal zijn. Zakenreizigers houden voordelen als sneller inchecken en kostenloos wijzi gen en annuleren, maai- zijn vijf tot dertien procent goedkoper uit. Wel moeten ze voor lief ne men dat het aantal stoelen op een rij wordt uitgebreid van vijf naar zes, zodat er meer reizigers kunnen worden vervoerd. De beenruimte blijft hetzelfde, al dus de KLM. De passagiers die reizen tegen bodemprijzen (boeken mini maal veertien dagen voor ver trek) krijgen vanaf 1 juni nog wel gratis een broodje, koffie, thee of fris, maar geen alcoholi sche dranken meer. Ook een dagblad zullen zij voortaan moeten missen. Deze reizigers kunnen hun vlucht niet wijzi gen of annuleren. Opmerkelijk is dat de base-tarieven niet om laag gaan, terwijl de dienstverle ning wel wordt uitgekleed. „Er is geen aanleiding om de ta rieven verder te verlagen, want we denken dat de KLM al abso luut concurrerend is", aldus Varwijk. Uit een tarievenverge- lijking voor een 'willekeurig weekend' (9-11 mei) komt de Koninklijke er volgens hem zelfs voordeliger uit dan de grote ri valen easyjet en Ryanair. Daar bij zijn de bestemmingen Lon den, Genève en Nice vergele ken. De KLM beklemtoont dat er aan de base-reizigers meer service wordt verleend dan door de prijsvechtende concurrenten, die geld vragen voor versnape ringen. „Bij een sneeuwstorm laten de lowcostcarriers dE, sagiers letterlijk in de kou rj staan", aldus executive vi js president P. Gregorowitse 1Sl KLM blijft volgens hem ve s een oplossing zorgen als g.' misloopt. r j De nieuwe opzet moet lei ,ij tot tien procent meer pas 9 giers. De KLM onderzoek e, vluchten kunnen worden |e voerd met minder cabine 1 neel. Daarover vindt over plaats met ondernemings 1; en vakbonden. De bespai personeelskosten zou goe pas komen bij het strevei de kosten op jaarbasis mij miljoen euro te verlagen i de verliezen te komen. Bi bezuinigingsoperatie zulJ totaal twee- tot drieduizej nen moeten verdwijnen. plafond per 1 juni op 25,4 mil joen vaten komt te liggen, bijna 1 miljoen boven de oude grens. Handelaren zien het verhogen van het productieplafond als een poging van de OPEC-leden om nog even snel hogere quota te bemachtigen, voordat Irak zijn olie weer grootschalig op de markt brengt. Vooral Saudi-Ara- bië zou zijn positie willen ver sterken. Bij de OPEC-vergadering ont brak gisteren de Iraakse delega tie. Irak is een van de elf OPEC- leden. Op 11 juni bekijkt de OP EC op een extra vergadering in Doha (Qatar) of een verdere aanpassing van de productie nodig is. Op de termijnmarkt ging gisteren de prijs voor een vat Brent-olie naar beneden, van 24,50 dollar rond het mid daguur naar 23,57 dollar aan het begin van de avond. Amsterdam - Scheepswerf 't Kromhout aan de Hoogte Kadijk, die uit 1757 dateert, is een ren gerestaureerd. Vandaag is de voltooiing van de restauratie officieel gevierd, van de oudste van Amsterdam. Het is ook de geboorteplaats van de legendarische Ne- museum zijn onder andere werkende motoren en een negentiende eeuwse smidel derlandse Kromhout machinefabriek die aanvankelijk scheepsmotoren, maar later ook zien. bussen en vrachtauto's bouwde. De werf is inmiddels een museum en is de afgelopen ja- Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/gpd - De Nederlandse economie zal naar verwachting vanaf eind dit jaar gaan profite ren van de opleving in de internationale econo mie, die in 2004 doorzet. Wel is het nodig dat Ne derland de lonen strak blijft matigen en de over heidsfinanciën op orde brengt. Dat zegt de OESO, de organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikkeling, in haar laat ste rapport over de internationale economie. Voor dit jaar verwacht de OESO, gevestigd in Pa rijs, niet dat er meer positiefs te melden valt. De gunstige ontwikkelingen in de wereldeconomie (korte oorlog tegen Irak, lage olieprijs) worden ge compenseerd door onzekerheden als de spanning rond Noord-Korea en de gevolgen van de besmet telijke ziekte SARS. Het vertrouwen van zowel consumenten als investeerders blijft laag. De Ne derlandse economische groei zal dit jaar uitko men op slechts 0,7 procent. De OESO signaleert dat de onderliggende oorza ken voor de huidige recessie goeddeels zijn weg genomen. Boekhoudschandalen zijn aangepakt, de beurzen kunnen niet veel lager. Als dan het ko mende half jaar de internationale spanningen ver der teruglopen, kan de economie uit het dal krui pen, al ziet de OESO op dit moment nog weinig tekenen van toenemende investeringen. Bij al de ze hoopvolle verwachtingen past echter de kantte kening dat alles afhangt van de ontwikkeling van de Amerikaanse economie, die moet de motor zijn. Nederland zal in 2004 bij een voorzichtig herstel een economische groei van twee procent kunnen halen, bij een inflatie die daalt tot 1,5 procent. Volgens de OESO gelden deze percentages echter alleen bij aanhoudende loonmatiging. Voorts vindt de OESO dat Nederland nog te veel aantrekkelijke regelingen kent (variërend van WAO tot vut) die mensen uit de arbeidsmarkt lok ken. De aankomende Nederlandse regering moet hier in het mes zetten, hetgeen ook zou bijdragen aan vermindering van overheidsuitgaven en het weg werken van de staatsschuld. Dit alles bijeen maakt de lasten van een vergrijzende bevolking beter draagbaar, meent de OESO. dongen/gpd - Coca-Cola wil dat binnen vijf jaar 20 procent van de omzet bestaat uit niet-kool- zuurhoudende dranken. Mo menteel is zes procent kool zuurvrij. Dat zei algemeen direc teur Claes van Coca-Cola Enter prises Nederland gisteren aan de vooravond van de herope ning van de fabriek in het Bra bantse Dongen. Aan de fabriek is twee jaar lang voor ruim 45 miljoen euro ver bouwd en gerenoveerd. Zo is er een grote opslaghal bijgebouwd en is het hele productie- en lo gistieke proces nu overkapt, zo dat gereed product niet meer buiten hoeft te staan. Het be drijf, waar ruim 450 mensen werken, viert twee dagen feest met klanten en het eige c neel. Coca-Cola verliest de la ren marktaandeel aan n er zuurhoudende drank* ontwikkeling die over wereld speelt. Coca-C 'zwaar investeren' Éi als Splash, Aquarius, Nes tea en producten als derdrankje Mickey's Av Ook een eigen merk w< av hoog op de verlanglijs st als product voor de markt. In Dongen wen sr Victoria-bronwater ceerd. Coca-Cola kan 1 uit dezelfde bronnen k maar heeft vooralènde 1 plannen om dat merk 1 ven in te blazen. Henk van der Kolk: „Het gaat niet overal slecht." Foto: GPD/Harmen de Jong door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest utrecht/gpd - Henk van der Kolk heeft het gehad met politiek-Den Haag. De voorzitter van de groot ste vakbond van Nederland, FNV Bondgenoten, heeft geen zin om veel energie te steken in een cen traal akkoord met het nieuwe ka binet over loonmatiging. „Wat hebben die akkoorden tot nu toe eigenlijk opgeleverd? Wij moeten altijd beloven geen hoge loonei sen te stellen en in ruil daarvoor haalt het kabinet enkele slechte voorstellen van tafel. Dat wordt steeds moeilijker uit te leggen aan onze leden." Van der Kolk is het zat om on der dreiging van 'ontkoppeling' (waarbij de uitkeringen niet lan ger meestijgen met de salarissen in de markt) in te moeten stem men met de wens van het nieu we kabinet. „Natuurlijk hebben wij veel uitkeringsgerechtigden onder onze achterban. Maar we moeten ons niet langer laten chanteren. De politiek roept steeds dat wij onze verantwoor delijkheid moeten nemen als het economisch slechter gaat. Wij nemen die wel. Maar hoe zit het eigenlijk met de verantwoor delijkheid van de politiek zelf. Die heeft het in het laatste jaar flink laten afweten." De vakbondsleider heeft zich wild geërgerd aan 'het politieke circus van de laatste tijd'. „De politiek heeft veel aan gezag en geloofwaardigheid ingeboet. Erg wrang dat Balkenende de mond vol heeft van normen en waar den, terwijl ze elkaar in het openbaar afmaken in Den Haag zonder te luisteren naar wat de kiezer wilde. Van onze leden wordt nu gevraagd in te leveren om de economie uit het slop te trekken. Maar zelf heeft de poli tiek belangrijke problemen die hiermee samenhangen laten lig gen: de WAO, het zorgstelsel en de broodnodige investering in onderwijs. Wél roepen dat onze kenniseconomie tot de top drie van Europa moet gaan behoren, maar tegelijkertijd bezuinigen op het hoger onderwijs. De poli tici signaleren de problemen, maar gaan daarna gewoon weer verder met elkaar het leven zuur maken. Ze staan met hun rug naar de samenleving." Een akkoord met de vakbewe ging over loonmatiging is voor het nieuwe kabinet van CDA, WD en een derde partij van es sentieel economisch belang. Het CDA wil niet ontkoppelen. Maar om niet te veel geld kwijt te zijn aan uitkeringen, moet de vakbe weging wel haar looneisen voor de werknemers matigen. Volgens Van der Kolk werkt zo'n centraal akkoord contraproduc tief. „Het resultaat is dat ieder een bij de daaropvolgende CAO- onderhandelingen gefixeerd raakt op het afgesproken per centage waarmee de lonen mo gen stijgen. De bonden willen niets minder binnenhalen, de bedrijven niets meer afstaan. Vervolgens wordt hier keihard over onderhandeld en blijven andere minstens zo belangrijke problemen liggen, zoals de pen sioenen." Beter is het om de afspraken over loonmatiging niet centraal te regelen, maar gewoon bij de individuele CAO-onderhande lingen per sector. „Het gaat niet overal even slecht", zegt Van der Kolk. „Het voordeel van die me thode is dat de bonden dan ook bereid zijn met minder genoe gen te nemen, mits daar iets te genover staat. Een recent voor beeld is de suikerindustrie. Daar worden de lonen bevroren en in ruil betaalt het bedrijf de hele pensioenpremie. Dat is maat werk. Iedereen is bereid in te le veren, maar dan moet daar wel wat tegenover staan." Op dit laatste punt ligt een zwa re taak van de overheid. „Die moet het gereedschap aandra gen waarmee afspraken over loonmatiging kunnen worden gemaakt", zegt hij. „Maar ik heb er weinig vertrouwen in dat het komend kabinet dat gaat doen. Er waait een verkeerde wind door Den Haag, waar alleen nog maar wordt gedacht aan bezui nigen. Niet meer aan investeren nu het broodnodig is om weer uit de economische dip te ko men." In ruil voor loonmatiging wil de voorzitter dat er fiscale regelin gen komen voor werknemers om zich beter te kunnen scho len, om hun werk met hun pri- vé-leven te combineren. De overheid moet er voor zorgen dat de gemeentelijke laslu blijven stijgen. Ook aan le le prijsstijging van consi goederen moet een ein(rst „Desnoods moet de ove ei een prijsmaatregel nem ei voorkomen dat prijzen ;t( de pan uitrijzen. „Dat h burgers te laten accept*st ze met minder genoegeïn ten nemen." ei „Maar dit kabinet wil al maar afknijpen. Ze kled ziekenfondspakket uit, wordt duurder en de lo gen niet omhoog. Daar tl ziek je de sfeer. Helema niets doet aan die topm n die hun eigen salarissei sz laten stijgen. Dat leidt n ia een klimaat waarin wei d< bereid zijn mee te werk ve Van der Kolk is niet opt ip dat het nieuwe kabinet heeft voor deze voorwa voor loonmatiging. „Be s* nen we onze energie st< „I buiten de overheid om werkgevers afspraken t< t d Ik merk dat die daar oofev voor voelen. Het hoeft de automatisch te leiden tin stakingsgolf. Wij trekke si eigen agenda wel." D

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6