Verraad van Anne Frank niet ontrafeld BINNENLAND 2 Gezondheid pluimveehouders en ruimers onder de loep Gemengde huwelijken stranden vaak Buurtonderzoek in Putten wordt herhaald Bekentenis buurjongen na DNA-onderzoek ken mag maar weer wel Ook slachters willen pillen tegen vogelpest Taart van formaat RVD gedoogt majesteit met sik 'Pardon §roeP asielzoekers' jatracer t boeten' n - Het OM vindt dat een ;e man uit Beuningen de aker is van een dodelijk 1 tijdens een straatrace. ongeval op 6 april vorig Drutcn kwam een 19-ja- om het leven. De offi- justitie eiste gisteren rechtbank in Arnhem IJrkstraf van 120 uur en g van de rijbevoeg- ir twee jaar. Verder eiste straf maanden, plus psychi- behandeling. De ver- intkende opzet. De doet 8 mei uitspraak. erinfiltrant i taboe meer - Een ruime meerder de Tweede Kamer iter de wens van minis- ler (justitie) om in bij gevallen criminele bur- I anten in te zetten om I tiM he aanslagen te nen. Dat bleek gisteren 1 een Kamerdebat. Crimi- I gerinfiltranten zijn de j en jaren in politiek Den boe verklaard, omdat er f nu ole over hen was. Na 1 ementaire enquête P Kamer de motie-Kals- I i dat het gebruik van infiltranten niet meer I (beuren. r files op i wegen Op de Nederland en groeit het aantal Ie eerste drie maanden was het drukker dan Ie periode vorig jaar. kilometerminuten kilometers file maal •rvan) was 8.5 procent lus de Verkeerslnfor- st (VID). Vorig jaar files nog af. De plot niet verwachte stij- JJolgens de VID vrijwel toe te schrijven aan het Weer en aan wegwerk- Jden. Filekoploper blijft L/kint Everdingen op de ing Amsterdam. vrijdag 25 april 2oo3 niet 'er verdacht De gemeente Tholen s gisteravond weer een iod. Met dank aan de jk e partijen. Christen- en het CDA haalden Hemmen de kleinst aa meerderheid tegen in nee-stemmers. Het t is toegevoegd aan de !U i Plaatselijke Verorde- o/0 0 meldt dat het is ver- het openbaar de naam vloekende te gebrui- s duidelijke taal. j.g volgt de zin dat het 'erbod niet geldt als valt onder artikel 7 [e ondvvet. aat het nou net om ;el 7 staat voor vrijheid I f agsuiting. En een vloek en n hoort, hoe men het keert, bij die grond- vrijheid. Het vloekver- an n de praktijk dus niks Jolitie mag geen enke- ide bekeuren want die leroepen op vrijheid ngsuiting. verbod is dan ook geen aar heeft alleen een :he waarde, geeft ook Poll van de Bond te- 'ei oeken toe. Hij vindt eu at Tholen, en nog zo'n e gemeenten die de e ban hebben gedaan, signaal hebben afge- in de taalverloedering. den haag/gpd - Het zal vermoe delijk voor altijd onduidelijk blij ven wie de familie van Anne Frank in de Tweede Wereldoorlog heeft verraden. Uit een nader on derzoek van het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) zijn geen nieuwe feiten gebleken die iemand of een groep mensen verdacht maken. Daarmee lijken de onderzoekers de beschuldigingen van enkele buitenlandse historici te weer leggen, die wel mensen uit de omgeving van de familie Frank hebben beschuldigd. Het onderzoek van de onder zoekers David Bamouw en Ger- rold van der Stroom ging vorig jaar zomer van start naar aanlei ding van het boek van de Britse schrijfster Carol Ann Lee die in 'Het verborgen leven van Otto Frank' beweerde dat de vader van Anne werd gechanteerd door NSB'er en politie-infor mant Tonny Ahlers. Deze za kenrelatie van Otto Frank zou de familie ook hebben verraden. Na de oorlog zou hij zijn door gegaan met zijn chantageprak- tijken waardoor Frank voor kwam dat Ahlers werd vervolgd. Eerder al had Melissa Müller in haar 'Anne Frank, de biografie' de schoonmaakster Lena Har- tog-Van Bladeren beschuldigd. Ook andere schrijvers wisten telkens nieuwe daders voor het verraad aan te wijzen, hoewel het doorslaggevend bewijsmate riaal altijd ontbrak. Zo gold ge ruime tijd ook Willem van Maa- ren, magazijnchef bij het bedrijf (Opekta) van Frank, als belang rijkste verdachte van het ver raad. Om aan al deze geruchten een eind te maken begonnen Bar- nouw en Van der Stroom vorig jaar zomer met hun dossieron derzoek. Nadrukkelijk zijn zij niet op zoek gegaan naar nieu we feiten maar hebben de be staande gegevens en politiedos- Anne Frank. Archieffoto: ANP siers, die in het bezit zijn van het NIOD, kritisch tegen het licht gehouden en nog eens beoor deeld. Uit dat onderzoek kwa men geen nieuwe feiten naar voren, aldus Bamouw. Hij zei gisteravond dat het nooit hele maal is uit te sluiten dat nieuwe feiten de bestaande conclusies omverwerpen, maar vooralsnog ziet hij geen reden af te wijken van het aanvaarde standpunt dat de verrader(s) wellicht nooit zullen worden gevonden. Dat hij tot een ander oordeel komt dan de andere historici wijt hij aan het gegeven dat hij mogelijk kritischer naar de dossiers heeft gekeken. Het boek van hem en Van der Stroom, 'Wie verraadde Anne Frank' werd vandaag ge presenteerd. den haag/anp - Het ministerie van volksgezondheid laat, sa men met dat van landbouw, een onderzoek uitvoeren naar de ge zondheid van pluimveehouders en ruimers. Het moet meer ge gevens opleveren over de in vloed die het vogelpestvirus heeft op de gezondheid van de mens. Ook moet het informatie ver schaffen over de mate waarin het virus op de mens kan wor den overgedragen. Pluimveehouders van geruimde en nog te ruimen bedrijven krij gen binnenkort het verzoek mee te werken aan het onderzoek. Ook andere personen die direct zijn betrokken bij de bestrijding van vogelpest maken deel uit van het onderzoek. Hun wordt gevraagd een vragenlijst in te vullen. Bij een aantal mensen wordt speeksel- en bloedonder zoek verricht. De Tweede Kamer verschilt nog van mening met staatssecretaris Ross van volksgezondheid over de verstrekking van medicijnen tegen het vogelpestvirus. Groen- Links, WD, PvdA, LPF en SP 'Baarlijkse nonsens' NRC aan schandpaal Staatssecretaris Ross (volksge zondheid) heeft gisteravond in de Tweede Kamer fel uitge haald naar NRC Handelsblad, dat gisteren schreef dat acht Nederlanders een vorm van griep hebben gekregen door het vogelpestvirus. Ross zei 'boos verrast' te zijn. „Ik ver wacht niet van een kwaliteits krant dat zulke baarlijke non sens voor kunnen komen." Het departement van Ross ontkende woensdag al dat er in Nederland mensen zouden zijn die het vogelpestvirus 'op het lijf hebben, zoals de Bel gische minister Tavemier meldde. Die baseerde zich op willen dat de regering de medi cijnen 'ruimhartiger' gaat ver strekken. FNV Bondgenoten heeft werkgevers in de slacht- sector gisteren gevraagd het personeel antivirale medicijnen een rapport van het Neder lands Influenza Centrum, waaruit ook NRC Handelsblad citeerde. Volgens Ross is de interpretatie van dit rapport echter volkomen onjuist. Me disch personeel dat de 57-jari- ge dierenarts behandelde die vorige week waarschijnlijk aan het vogelpestvirus over leed, is wel onderzocht op de verschijnselen van vogelpest. Bij die mensen zijn 'griepach- tige verschijnselen' aangetrof fen. Een test wees echter uit dat er geen sprake was van vogelpest of griep, maar van een gewone verkoudheid, al dus Ross. te verstrekken. Het kan zijn dat ook kippen met vogelpest onder de leden worden geslacht De vakbond is bang dat het perso neel, net als de veearts uit Ros malen, het vogelpestvirus op loopt. De man overleed eind vo rige week. De Tweede Kamer wil dat ook mensen met hobbypluimvee, die bang zijn voor een besmet ting, een griepprik krijgen. Ross wil mensen die geen direct risi co lopen geen medicijnen ver strekken. Het vervoersverbod voor var kens is gisteravond opgeheven. Hetzelfde geldt voor koeien, paarden, geiten en schapen. Er gelden nog beperkende maatre gelen. Zo mogen de dieren niet worden vervoerd naar bedrijven waar pluimvee aanwezig is. Het ministerie van Landbouw meldde gisteravond dat in Hees- wijk Dinther, tussen Den Bosch en Veghel, zeer waarschijnlijk een nieuw geval van vogelpest is opgedoken. Rond het verdachte bedrijf zijn vervoersbeperkende maatregelen genomen. De laat ste stand van zaken geeft aan dat in Nederland 238 boerenbe drijven getroffen zijn door de vogelpest. Daarbij geldt voor 24 bedrijven een ernstige verden king van vogelpest. Het openbaar mi- |(OM) beschouwt de de Rotterdamse Geer- iegenthart-Roest niet w s verdachte van de i p zijn moeder. De des- Ta arige vrouw verdween ner van 2001 spoorloos >it teruggevonden. Het nog altijd uit van een De zoon die zichzelf Hert noemde, is gere den met doedelzak en "pok in Rotterdam. In met de verdwijning "jmoeder is hij tot twee gearresteerd. Moeder jzouden knallende ru gehad. ezakt door irvloer Een nog onbekende isteravond verongelukt lardenstal in Zutphen. 1/ de politie stortte op arbare wijze de zolder- p de schuur in terwijl f ian het werk was. De rleed ter plekke. Het er zat met zijn hoofd jytussen twee zware bal hebben hem te- "jgeprobeerd te redden, ijk heeft de brandweer Itoffer bevrijd. zutphen/gpd - Justitie en politie gaan in de inmiddels negen jaar oude moord op Christel Ambro- sius het buurtonderzoek van destijds in Putten herhalen. Het nieuwe onderzoek naar de moord heeft tot dusver nog geen spoor naar de dader opge leverd. Alle getuigen die de dag van de moord en verkrachting in het huisje aan de Driewegenweg op 9 januari 1994 iets hebben ge zien worden opnieuw gehoord. Zonodig wordt hen gevraagd DNA-materiaal af te staan voor nader onderzoek. Het was gisteren precies een jaar geleden dat de twee eerdere veroordeelden voor de moord op de stewardess alsnog werden vrijgesproken. De zwagers Her man du Bois en Wilco Viets, wa ren in 1995 tot tien jaar veroor deeld en zaten zes jaar celstraf uit. In een opzienbarend herzie ningsproces in Leeuwarden sprak het gerechtshof in Leeu warden hen eind april vorig jaar vrij. Het openbaar ministerie in Zutphen, dat ook het vorige on derzoek leidde, is daarop een nieuw onderzoek naar de dader gestart. Belangrijk aanknopings punt is het op het slachtoffer aangetroffen sperma dat waar schijnlijk van de dader is. Verge lijking van het DNA-materiaal van het spermaspoor met gene tisch materiaal van negen man nen heeft volgens justitie tot niets geleid. De negen mannen stonden op grond van verklarin gen van destijds in verband met de zaak. Het sperma bleek ook niet af komstig van de Portugees Lopez die de dag, avond en nacht voor de moord in het gezelschap van Ambrosius en haar vriendin ver toefde. De Portugees, naar wie destijds geen onderzoek was ge daan, werd vorig jaar opge spoord en werkte vrijwillig mee aan het DNA-onderzoek. Bij het opnieuw horen van de toenmalige getuigen wordt vol gens justitie de kennis benut die bijvoorbeeld is opgedaan bij het herzieningsproces elst - Een jongetje snoept stiekem van de taart van 18,1 meter die in de dorpsstraat van Eist staat opgesteld, door de Lotto. De jackpot (18,1 miljoen euro) viel dit keer namelijk in Eist. Presentator Robert ten Brink sneed De inwoners van de Gelderse gemeente werden getrakteerd op de taart het lekkers als eerste aan. Foto: GPD/Theo van Zwam j den haag/anp - Het is in dp mineel verleden De VNG h: rotterdam/gpd - Hoe ver mag je met de koningin aan de ha^ Mag je haar foto inkleuren, voorzien van een sikje, een rotte tand, het geheel laten drukken en distribueren in een oplage van drieduizend stuks? Nee. Dat mag niet, zegt de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD). Maar de waakhond van het Koninklijk Huis zal de makers van zo'n fol der evenmin voor de rechter sle pen. „Te veel werk." De makers van de flyer voor het Koninginnedag-feest Roff 'n Toff in Rotterdam, die gisteren in het Uitjournaal van het Rot terdams Dagblad verscheen, hoeven dan ook niet bang te zijn voor een flinke boete. Wel moe ten de organisatoren van het evenement voortaan 'voorzich tiger' met het portret van Beatrix omgaan, waarschuwt RVD- woordvoerder Tonnon. Volgens hem gaat het portretrecht wel degelijk op voor de foto die de organisatoren van Roff 'n Toff gebruikten. „Dat recht blijft gel den, hoezeer de foto ook be werkt wordt." Ook de fotograaf blijft zeggenschap houden over het oorspronkelijke portret, be nadrukt Tonnon. Krijgt de foto graaf de folder in handen, dan zou hij wel eens een aanzienlijke (schade-)vergoeding kunnen ei sen. De RVD zal echter geen stappen ondernemen, ondanks de schending van het portretrecht. Daar is een simpele verklaring voor. Het is gewoonweg veel te veel werk om achter al deze pa pieren geintjes aan te gaan. To- non: „Ieder jaar verschijnen er vóór Koninginnedag zoveel van deze folders en posters dat we hebben besloten er geen zaak den haag/anp - Het is in de ogen van voorzitter Deetman van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) goed mogelijk om een verblijfsver gunning te verstrekken aan een afgebakende groep asielzoekers. Het zou gaan om ruim 6100 per sonen, een aantal dat maar een klein beetje kan afwijken. De doelgroep verblijft al vijf jaar in Nederland en zou alleen al om 'het humane aspect' een verblijfsvergunning moeten krij gen. De grens kan volgens Deet man zijn dat voor 1 juli 1998 asiel is aangevraagd. Deze men sen zijn sinds die tijd geregi streerd, krijgen nog een vorm van opvang en hebben geen cri mineel verleden. De VNG ba seert zich op gegevens van de Immigratie- en Naturalisatie dienst IND. Het standpunt van de VNG staat haaks op de terughoudendheid van het demissionaire kabinet over een mogelijk pardon. Voor al CDA en WD zijn tegen. De LPF is voor. Minister Nawijn (in tegratie) worstelt met de voor waarden voor een specifieke maatregel. Een nipte meerder heid van de Kamer dringt aan op een regeling. Deetman wees erop dat lokale bestuurders het zat zijn „te worden geconfron teerd met de rafelige einden van het landelijke beleid." sint PHiupsLAND - De 18-jarige verdachte uit Sint Philipsland heeft gisteren tegenover de poli tie bekend dat hij verantwoor delijk is voor de dood van de 80- jarige weduwe Semé. Justitie bestempelt de uitlatin gen als een 'bekennende verkla ring'. „Het verhaal is nog niet helemaal compleet", aldus een j ustitiewoordvoerster. De verdachte kwam met zijn verklaring nadat hij een dag lang door rechercheurs was onder vraagd. Dat het zo lang heeft ge duurd voordat de jongen iets wilde loslaten, moet volgens jus titie niet worden uitgelegd als onwil om aan het onderzoek mee te werken. Het openbaar ministerie heeft er begrip voor dat de buurjongen enige tijd no dig had om zijn verhaal te dur ven vertellen. Tal van vragen zijn nog onbe antwoord. Zo is het motief niet bekend. Justitie kon ook niet zeggen wanneer het geweldda dige treffen heeft plaatsgehad en welk voorwerp de verdachte heeft gebruikt. Een buurman, die het vreemd vond dat bij de weduwe het licht nog zo laat brandde, vond de vrouw in de nacht van 7 op 8 december vo rig jaar levenloos in haar wo ning. Uit de door de politie aan getroffen situatie werd later af geleid dat de bejaarde mogelijk al eerder op de dag aan haar verwondingen was bezweken. Door nog ontbrekende bijzon derheden valt in dit stadium niet te zeggen of de verdachte moord of doodslag ten laste zal worden gelegd. Volgens justitie is niet duidelijk of het nu voor het eerst is dat in Nederland een grootschalig DNA-bevolkingsonderzoek rond een levensdelict een dader heeft opgeleverd. ,,Dat wordt niet bij gehouden." Wel is het heel bij zonder dat op basis van het ver gelijkend sporenonderzoek de aandacht op iemand is gevallen die in het geheel niet als ver dachte in beeld was. De omstreden flyer. Foto: GPD van te maken." Gewoonlijk krij gen reclamemakers en adver teerders wel een berisping van de RVD, maar dit gebeurt rond om Koninginnedag zelden. Dansprogrammeur Aalberts, een van de organisatoren van Roff 'n Toff, reageert verbaasd op de waarschuwing van de RVD. „We hebben helemaal niet nagedacht of het wel of niet mocht. Het was een grapje van de ontwerper die de flyer ge maakt heeft. Meer niet." door Perdiep Ramesar den haag - Huwelijken tussen niet-westerse allochtonen en Nederlandse autochtonen stranden vaker dan die tussen mensen met dezelfde cultuur en achtergrond. Dat blijkt uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat heeft te maken met verschillen in mentaliteit, stellen de sta tistici. Terwijl het zeker in de prille fase van een liefdesrelatie vooral gaat om de over eenkomsten. Nederland telt volgens het CBS, ongeveer 170.000 gehuwde stellen met ten minste één Turkse, Marokkaanse, Surinaamse of Antilli aanse partner. 'Gemengde' huwelijken met Turken en Marokkanen blijken het vaakst stuk te lopen. Ongeveer 70 procent van der gelijke paren scheidt binnen tien jaar. Volgens deskundigen roept de verdeling in deze specifieke groepen op zich al discussie op. Zo vindt de Haagse psychologe Indra Boedjarath het 'jammer' dat de Surinaamse groep niet in Nederland is uitgesplitst in de verschillende groepen waaruit die bestaat, voornamelijk creolen en hindoestanen. Dat is wel belangrijk, volgens haar, omdat hin doestanen heel anders zijn dan creolen. „Die kun je niet over een kam scheren", zegt de psychologe, die geregeld allochto nen en autochtonen met huwelijksproble men in haar praktijk ontvangt. Ruben Gowricham, bijzonder hoogleraar 'Multiculturele samenleving en transnatio nale vraagstukken' aan de Universiteit van Tilburg, ziet het mentaliteitsprobleem als een belangrijke oorzaak voor het stranden van gemengde huwelijken. Een voorbeeld van een verschil in mentaliteit, vindt hij, is dat autochtone Nederlanders voor alles een argument zoeken. Dat kan botsen met de denkwijze van de allochtoon. „Sommige groepen sluiten daar wel goed op aan. Creo len, Antillianen en Aziaten sluiten beter aan bij de Nederlanders. De Marokkanen doen dat steeds beter, maar de Turken en hindoe stanen veel minder", stelt Gowricham. Dat komt, volgens de professor, door het sterkere zelfbewustzijn van deze culturen. „Turken en hindoestanen hebben meer binding met hun culturele achterland, zodat ze zich daar beter aan kunne^asthouden", zegt hij. Marokkanen hebben dat minder sterk, omdat ze beperkter toegang hebben tot hun culturele achtergrond. „Dat komt onder andere doordat zij balanceren tussen het Berber zijn, Marokkaan zijn en het Ara bier zijn", volgens Gowricham. Het hoge scheidingscijfer in die islamitische groepen heeft, volgens hem, echter weinig te maken met hun religie. Een andere oorzaak is, volgens Boedjarath, dat er zoveel haken en ogen zitten aan een huwelijk met iemand uit het buitenland. Als een Nederlandse verliefd wordt tijdens haar vakantie op een Turkse man ziet ze al leen de overeenkomsten, maar als ze trou wen komen ze in een juridische molen te recht, ze moeten zich settelen en pas als de situatie is gestabiliseerd komen de onderlin ge verschillen naar boven", zegt Boedjarath. Als je eten op tafel staat en je een dak bo ven je hoofd hebt, dan komen pas besef en bezinning."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5