BINNENLAND 1 Marokkaans echtpaar krijgt dochters niet terug Engelandvaarders blij met eerbetoon 'Maastunnel erg onveilig' Geen ontwikkelingsgeld voor vredesmissie Irak Bezetting proefdierenlab Kamer tegen verzoek van Margarita om onderzoek eder staat DNA rieden zoon af arden In de zaak- ra is DNA afgestaan door eder van een 19-jarige i uit Opende die ruim ar geleden zelfmoord a le. In zijn afscheidsbrief 3 j gesteld spijt te hebben 0 jn daad, aldus een woord- c ir van justitie. Uit het r mderzoek is inmiddels d ;en dat hij niet de moor- r r kan zijn. Welke daad hij irde, vermeldde zijn laat- 11 irijven niet. Maar het ge- v dat de Groninger de 16- 1 Marianne uit Zwaagwest- e had omgebracht, bleef a ekkig rondzingen. -omroepbaas overleden fjlDAM - In zijn woon- 1" Amsterdam is woensdag nroepbestuurder Emile 5 enhelm overleden. Hij e 3 jaar. Schüttenhelm was 959 voorzitter van de e andse Televisie Stichting de voorloper van de ran diezelfde NOS was hij a ter in de periode 1969- P )e oud-voorzitter was erg in Hilversum. Liefko- rerd hij 'oom Emile' ge- cadeaubon elijke primeur 0 DAM - In Rotterdam is aterdag de RET-cadeau- enoemd naar het plaatse- jenbaarvervoerbedrijf :1krijgen. De bon is alleen 1 isselen voor vervoerbe- van de RET, zoals abon- nkten en strippenkaarten, ji r-cadeaubon is de aller- ?r cadeaubon in Nederland i^ee openbaarvervoer- :n te krijgen zijn. Hij ill er na een verzoek van si art ij-raadslid Kneepkens. 'ii verdacht van cede moord 11 t - Een 29-jarige Utrech- Dfdverdachte van de :h op de Utrechtse studen- van de Ven, wordt ver- fa ran een tweede moord. •1 enbaar ministerie beves- ili isteren dat de man ook ite is in het onderzoek moord op Edenaar An- ssing in 1995. Onderzoek it dat de studente met - de wapen is omgebracht wapen dat werd gebruikt noord op de destijds 31- erzekeringsagent Bus- alarm door d in duinen hingen - In het duinge- eijendel heeft gister ten noorden van Scheve een brand gewoed, i is volgens de brand- n gebied van veertig bij u neter in vlammen opge- verband met de aan- ide droogte gaf de ireer groot alarm om te men dat het vuur snel heen zou grijpen. De ileef uiteindelijk be- dode door nia Zaandijk '!?ik - Gisteren is een twee- .Yoner van verpleeghuis ld in Zaandijk aan het in- A virus overleden. Het 311 een 90-jarige vrouw. 0 len weekeinde stierf le en 89-jarige vrouw aan n is. Negentien andere be- werden ziek. Directeur I al noemt het overlijden tig, maar eigenlijk niet 01 er'. ,,We hebben hier te met hoogbejaarde men- t een broze gezond- Her neemt 'lit heroïnepot »am - Een 5-jarig jongetje ndam is in levensgevaar t nadat hij een lik uit een it gevonden potje heroï- genomen. Dat heeft de Zaanstreek/Waterland bekendgemaakt. Het kwam dinsdagavond ief en met grote pupillen idat hij samen met zijn een vriendje op straat teld. Daar vonden zij met wit poeder dat de voor snoep aanzag. In enhuis zijn in zijn bloed van heroïne gevonden. rakkers in lichaam Ven - Een bouwvakker steren op een bouwter- :indhoven het lichaam Ien van een tot nu toe tide vrouw. De bouw- intdekte het stoffelijk ot toen hij een zeil te- van een stapel bouw en, waarmee ze aan het den. Volgens een poli- dvoerder is het nog niet hoe de vrouw om het gekomen. Gevaar van dikke (""Fl A pn VVTï El P"7(F1AA E!s: twee jaar voor juwelier buik onderschat V-zi/il. vil V V JVJ v/A^ll U\J\J die overvaller doodschoot scheveningen/anp - Soldaat van Oranje Strand. Zo heet sinds gis termiddag het stuk strand voor het Kurhaus op Scheveningen, waar drie verzetsstrijders in de Tweede Wereldoorlog riskante landingen uitvoerden. Erik Ha- zelhoff Roelfzema en tweehon derd andere Engelandvaarders kwamen naar de boulevard voor de onthulling van de nieuwe naam van het strand en een bij behorende plaquette. De oorlogshelden zijn verguld met het eerbetoon, dat dit bij zondere stukje vaderlandse ge schiedenis opnieuw onder de aandacht moet brengen van on der meer jongeren. Een enkeling vond het wel wat laat. „Dit had al tien jaar geleden moeten ge beuren." De algemene teneur was er toch een van tevreden heid. De ervaringen van de Engeland vaarders zijn vooral bekend ge worden door de speelfilm Sol daat van Oranje, gebaseerd op het boek van Hazelhoff Roelfze ma. Samen met zijn vrienden Chris Krediet en Peter Tazelaar voerde Hazelhoff Roelfzema in de winter van 1941-1942 landin gen uit ter hoogte van het Kur haus. Ze deden dat om een be trouwbaar contact tot stand te brengen tussen koningin Wil- helmina en de Nederlandse re gering in Londen en het verzet in het door de Duitsers bezette Nederland. „We kozen bewust voor het hol van de leeuw, waar de Duitsers het minst rekening hielden met zoiets", aldus Hazelhoff Roelfze ma. De Duitse bezetters hadden een hoofdkwartier ingericht in het naast het Kurhaus gelegen Palace hotel. De mijnen die overal elders langs de kust op het strand lagen, ontbraken juist op het stuk strand voor Scheve ningen. De tegenwoordig op Hawaii wo nende Hazelhoff Roelfzema koestert ambivalente gevoelens voor dat strand.Als jongen van 16 zat ik hier in het zonnetje achter de meiden aan. Bij onze landingen in de oorlog was het kil en donker, vijandig gebied. Het was vreemd om in het holst van de nacht door Den Haag te lopen terwijl ik wist dat mijn moeder 400 meter verderop lag te slapen. Na de oorlog was het hier een puinhoop. Gelukkig ziet het er nu weer prachtig uit." Op de kleine marmeren pla quette aan de boulevardreling voor het Kurhaus staat in het Nederlands en in het Engels uit gelegd wat hier is gebeurd in de oorlogsjaren. Een kleindochter van Tazelaar nam tijdens de onthullingsplechtigheid een on derwijspakket over de Enge landvaarders in ontvangst uit handen van Willem Post. Deze historicus uit Den Haag was een jaar geleden de initiator voor het Soldaat van Oranje Strand. Erik Hazelhoff Roelfzema onthult een plaquette aan het strand van Scheveningen. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels rotterdam/gpd - De Maastun nel in Rotterdam is zeer onvei lig. Dat blijkt volgens de ANWB uit een vergelijkend onderzoek naar de veiligheid van 25 tun nels in elf Europese landen. Het ontbreekt in de tunnel onder meer aan goede borden die naar de nooduitgangen verwij zen en er wordt te weinig geoe fend op noodsituaties. Een on derzoek van TNO, dat eind vo rig jaar is uitgevoerd in op dracht van de gemeente, lever de ongeveer dezelfde resultaten op. Dat onderzoek leverde een plan van aanpak op, waar nu nog hard aan wordt gewerkt. Nog dit jaar worden de vluchtdeu- ren vervangen door verbeterde exemplaren. En er komen elek tronische panelen aan beide kanten van de Maas, die reizi gers tijdig waarschuwen als er wat is gebeurd. Amsterdam - Negen activisten hebben gisteren het proefdierenlaboratorium van de Vrije Universiteit in Amsterdam bezet. Het was gisteren Wereld proefdierendag. De die renactivisten wilden met hun actie bereiken dat de proefdieren op deze dag met rust worden gelaten. De negen wilden tot de proefdieren doordringen, maar dit mislukte. Daarop ketenden ze zich vast in een kantoor van het laboratorium. In de middag verlie ten de activisten het lab. Volgens een woordvoerder was hun doel bereikt, omdat het personeel niet kon werken. Foto: ANP/Evert Elzinga door Adrianne de Koning Rotterdam - Geboren zijn in Nederland, maar niet terug kunnen keren naar geboortestad Rotterdam. Tot groot verdriet van Abdelaziz en Saadia Berri mogen hun drie dochters niet van Marokko naar Nederland verhuizen. De drie mogen zelfs niet op vakantie naar hun ouders. Het echtpaar is de wanhoop nabij. De zes jaar lange strijd om hun dochters naar Rotterdam te halen, heeft hen uitgeput. De laatste hoop is gericht op een minister 'met een goed hart', op hun eigen burgemeester Opstel ten en op koningin Beatrix. Die kregen deze week een dik dossier over de drie dochters Zaina, Hala en Madiha (24,23 en 16 jaar) in hun brievenbus, waarin de wan hoop doorklinkt. Met pijn in hun hart brachten Abdelaziz en Saadia in 1982 hun twee dochters naar hun grootouders in Ma rokko. Het jongste zusje volgde zes jaar later. Beide ou ders werkten dag en nacht, om met twee salarissen hun kinderen een mooie toekomst te kunnen geven. Zonder familie in de buurt en door een gebrek aan kinderop vang zagen zij geen kans hun dochters zelf op te voe den. „Het was een afschuwelijke beslissing, maar het was de beste oplossing", zegt de 51-jarige Saadia. Om dat de gezondheid van de grootouders zes jaar geleden hard achteruitging -opa is inmiddels overleden, oma is ver in de zeventig -, besloten Abdelaziz en Saadia dat het moment was aangebroken om met hun drie doch ters weer een écht gezin te vormen. In Nederland zou den zij hun opleidingen afkunnen maken. De twee oudsten hebben een universitaire studie afgerond en proberen hun doctoraat te halen, de jongste zit nog op de middelbare school. Het Nederlandse consulaat in Rabat wilde de drie, die niet in het bezit zijn van een Nederlands paspoort, ech ter niet laten gaan. Waarom? Het echtpaar begrijpt het nog immer niet. Enkel de oudste kwam met haar acht tien jaar niet in aanmerking voor gezinshereniging, de andere twee volgens de regels nog wel. Toen een jaar la ter ook nog de eerste aanvraag voor een visum werd af gewezen, snapte de familie er helemaal niets meer van. „Het was écht alleen voor een vakantie. Waarom zou den we liegen?" Het gezin heeft het gevoel gestraft te worden voor zijn eerlijkheid. En te lijden onder de Marokkanen die op oneerlijke wijze het land binnenkomen. „Ik voelde mij thuis in Nederland, maar nu worden we in de maling genomen." den haag/gpd - Nederlandse deelname aan de vredesmacht in Irak mag niet stranden op geldgebrek. Onder geen beding mag echter ontwikkelingsgeld voor deze missie worden ge bruikt, vinden CDA-bewindslie- den in het kabinet samen met de Tweede Kamer. Dan moet el ders geld worden gevonden, klonk het gisteren eensgezind in een Kamerdebat over Irak. Amerika en Groot-Brittannië hebben Nederland verzocht mi litairen te leveren die straks toe zien op het handhaven van de vrede in Irak. De regering bekijkt dat verzoek welwillend maar heeft er eigen lijk geen geld voor. De kosten worden ruwweg geraamd op 50 miljoen euro. Het ministerie van defensie heeft zelf een te krap budget om naast de huidige operaties ook nog eens militairen voor Irak te leveren. Minister van financiën Hoogervorst (WD) beziet daar om of de Iraakse missie wellicht te bekostigen is via ontwikke lingsgeld. Het departement heeft die vraag al neergelegd bij de OESO, de internationale or ganisatie voor ontwikkeling en economische vraagstukken. Die voert al langer een discussie of vredesoperaties deels uit ont wikkelingsgeld betaald mogen worden. Maar minister van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer (CDA) en staatssecretaris van ontwik kelingssamenwerking Van Ar- denne (CDA) vinden dat daar geen sprake van kan zijn bij een Iraakse vredesmacht. Irak be hoort niet tot de armste landen en dus gaat er geen ontwikke lingsgeld naartoe. Ook CDA- staatssecretaris Van der Knaap (defensie) zei gisteren geen greep in de ontwikkelingspot te willen doen. Dit meningsver schil met Hoogervorst wordt echter binnen het kabinet in goede harmonie besproken, al dus Van der Knaap. Aan welk deel van de Nederlandse krijgs macht behoefte is in Irak -mari ne, land- of luchtmacht- zei de staatssecretaris nog niet te we ten. Zijn defensie-ambtenaren overleggen daar nu over met Groot-Brittannië. Als er geld wordt gevonden, kunnen de Ne derlanders over enkele weken worden ingezet, denkt Van der Knaap. breda/gpd - Tegen een Tilburg- se juwelier is gisteren een ge vangenisstraf van twee jaar ge- eist wegens het doodschieten van een overvaller. Volgens de aanklager is de man schuldig aan 'een zeer ernstige vorm van eigenrichting'. De juwelier schoot op 28 febru ari vorig jaar in zijn zaak een overvaller neer. De 26-jarige Amsterdammer bezweek later in een politiecel aan zijn verwon dingen. Sectie wees uit dat de man aan een schouderwond, een geperforeerde linkerlong en een beschadigde wervelkolom is overleden. Justitie vindt dat de juwelier voor het schieten terecht een beroep doet op noodweer. Maar wat hij daarna heeft gedaan, zou wél strafbaar zijn. Volgens justi tie heeft de juwelier geprobeerd sporen uit te wissen. Bovendien gaf hij de overvaller, die op de grond lag, in het bijrijn van een agent een harde trap tegen het hoofd. Verder zou de juwelier tegen de politie met geen woord over de schietpartij hebben ge rept. Advocaat Milo noemt de strafeis 'draconisch, ongerechtvaardigd zwaar'. Volgens de advocaat had de juwelier 'geen idee dat er iets aan de hand was, hij wist niet dat de man gewond was'. De ju welier geeft toe dat hij de over valler tegen het hoofd heeft ge trapt, maar het was geen dood schop, 'hoogstens eenvoudige mishandeling'. De moeder van de overleden overvaller heeft een klacht inge diend bij het gerechtshof in Den Bosch. Volgens een -door de po litie geraadpleegde- chirurg had de overvaller de schotwond kunnen overleven als hij direct na het incident naar een zieken huis was gebracht Omdat de agenten niet wisten dat hij ge wond was, werd de man naar het cellenblok vervoerd. Het hof oordeelde eerder op basis van een onderzoek van de Rijksre cherche dat de politie correct zou hebben gehandeld. Een tweede bij de overval be trokken Amsterdammer wist aanvankelijk te ontkomen, maar is ondertussen door de politie opgespoord. den haag/anp - De fracties in de Tweede Kamer reageren afwij zend op het verzoek van prinses Margarita om een diepgaand onderzoek naar de inzet van de veiligheids- en inlichtingendien sten inzake haar echtgenoot Ed win de Roy van Zuydewijn. Ze vinden dat Margarita en haar man de kwestie aan de rechter moeten overlaten. „We willen geen speelbal rijn in een juridisch steekspel tussen advocaten", verwoordt CDA-Ka- merlid Rietkerk de algehele opi nie, in reactie op een brief die het paar aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Zijn collega Van Bommel van de SP ziet in de brief „alleen maar nieuwe be schuldigingen die niet onder bouwd worden. Het paar pro beert zo de Kamer dingen te la ten uitvissen die de advocaat moet uitvissen. Zij doen aantij gingen, dus zij moeten ook met bewijs komen." PvdA en D66 bestuderen de brief nog, maar zien geen aan leiding om politiek inhoudelijk te reageren. De SGP stelt dat het kabinet maar moet bepalen hoe met de brief van de prinses om te gaan. „Wij zien geen aanlei ding er bijzonder veel aandacht aan te besteden. Feitelijk staat er niets nieuws in", zegt woord voerder De Bruyne. Fractieleider Halsema van Groenlinks is zelfs 'een beetje geïrriteerd door de manier waarop de advocaat van Margarita ons steeds benadert'. Prinses Margarita vindt dat er onderzoek moet komen naar de direct sturende rol die leden van het Koninklijk Huis bij de veilig heids- en inlichtingendiensten hebben gespeeld. Volgens de prinses heeft de koningin en/of prins Bernhard opdracht gege ven tot onderzoek door de Dienst Koninklijke en Diploma tieke Beveiliging (DKDB). Dat onderzoek zou zich zelfs tot de hele familie van Edwin hebben uitgestrekt, meent de prinses. den haag/anp - Een dikke buik zit veel mensen met een 'ge zond' gewicht in de weg. Een kwart van de mensen met een goed gewicht loopt door die buik gezondheidsrisico's. Vol gens vandaag verschenen ge gevens van de vierde Nationale Gezondheidstest onderschat ten veel mensen de risico's van een buikig postuur. Overge wicht vergroot de kans op hart- en vaatziekten, suiker ziekte en hoge bloeddruk. Een forse buik kent dezelfde risi co's. Voor de test rijn 5000 Neder landers onderzocht. Het mi nisterie van volksgezondheid heeft voor jaarlijkse test sa mengewerkt met de Neder landse Hartstichting en TNO. den haag/gpd - 066 en ChristenUnie/SGP maken 'evenveel kans op regeringsdeelna me'. Dat stelden Balkenende (CDA) en Zalm (WD) gisteravond na afloop van de formatie- gesprekken met hun beoogde coalitiepart ners. Achter de schermen bevestigen anonie me bronnen rond de onderhandelaars echter dat de keuze reeds is bepaald. Het wordt D66. Informateurs Hoekstra (CDA) en Korthals Altes (WD) maken pas in de loop van de volgende week bekend wie ze het minst ge schikt vinden voor een nieuw centrum rechts kabinet. D66-leider Dittrich was gisteren blij dat hij in de besprekingen de gekozen burgemees ter (door het volk) binnenhaalde en een mo dernisering van de Kamerverkiezingen via een districtenstelsel (provincies kiezen dan hun eigen kamer-afgevaardigde). Deson danks zei Dittrich teleurgesteld te rijn en sprak van een 'stroef gesprek.' Het referen dum blijft een volstrekt onhaalbare kaart. CDA en WD willen D66 daarin niet tege moet komen. „Als je twee van de drie grote items weet binnen te halen als kleine partij met zes zetels, moet je niet zeuren", aldus WD'er Zalm. D66 wil ook meer geld voor investeringen in het onderwijs dan CDA en WD voor ogen staat. „Het is me al met al toch een beetje tegengevallen", sprak Dittrich. Balkenende en Zalm begrepen op hun beurt weinig van die teleurstelling. D66 heeft intussen twee ministersposten ge- eist, zonder departementen te noemen. „Eén minister van D66-huize verzuipt in een kabinet. Vandaar", aldus een demo craat. CDA en WD hebben de eis voor ken nisgeving aangenomen. De combinatie ChristenUnie/SGP dicht zichzelf nog steeds reële kansen op rege ringsdeelname toe. „Er rijn voldoende aan knopingspunten om lastige struikelblokken te omzeilen. De wil óm eruit te komen is er zeker. Van alle kanten", aldus CU-leider Rouvoet. Volgens bronnen in CDA en WD stellen de christelijke partijen zich 'verrekte degelijk en constructief op in de onderhan delingen. „Ze zijn zeer serieus en hebben hun huiswerk heel goed gedaan. Dat maakt de definitieve keuze extra lastig", aldus een anonieme bron. Met name voor de WD is de 'vrouw-onvriendelijke SGP' een onneem bare horde voor regeringsdeelname. CDA-onderhandelaar Verhagen en Zalm ontkenden desgevraagd dat ze enkel een to neelstukje opvoeren met de kleine christelij ke partijen, om te voorkomen dat de veron derstelde favoriet D66 extreme eisen gaat stellen aan regeringsdeelname. „Ze rijn ons allemaal even lief', beklemtoonde Zalm. „Het is dus ook niet zo dat we met een pro bleem of oplossing van de één lekker bij de ander gaan leuren."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3