TOERISME Top-10 van een reisredacteur Buitenlanders betaler in Hongarije volle po Het ontzagwekkende van de Grand Canyon zit 'm natuurlijk ook in z'n afmetingen. Foto: Rob van den Dobbelsteen REISBERICHTEN Kunst van turf Komende maand wordt een begin gemaakt met een uniek nationaal kunstproject waarin turf, met andere natuurlijke rialen, een belangrijke rol speelt. Dat gebeurt in een nog ori hoogveengebied, naast het Veenpark in Barger Compas vlakbij Emmen. Vijftien kunstenaars uit Nederland, Japan, wegen, Duitsland, Frankrijk, Engeland en Peru zullen daar mei aan de slag gaan. Ze creëren kunst op basis van die tu alles klaar is wordt het tentoongesteld, van 6 juni tot i dece Om alles - gratis - te kunnen bekijken moet je zo'n 5 kilo wandelen over het Peatpolis-terrein. Behalve de kunstwerk I je onderweg uiteraard ook het originele hoogveen-terrein, e< thentieke schaapskooi met Drentse heideschapen en demol ties turfsteken door vroegere veenarbeiders. Meer informatie op website www.peatpolis.nl en/of www.veenpark.nl Lijndienst naar Sofia Er komt een nieuwe lijndienst van Schiphol naar de Buljl hoofdstad Sofia. Die gaat op 2 mei van start. Er zal door de n Bulgaarse luchtvaartmaatschappij Bulgaria Air wekelijks dri i worden gevlogen, op dinsdag, vrijdag en zondag. Bovendie de vertrektijden aantrekkelijk. Het vertrek uit Amsterdam 9.50 uur, de aankomst in Sofia om 13.30 uur. Terug vertre toestel om 7 uur en komt om 8.50 uur op Schiphol aan. Er gevlogen met een Boeing 737-200. De afhandeling van de giers op Schiphol wordt verzorgd door Jet Link Internationa foon 020-3163290, e-mailadresjetlink.sales@wxs.nl Middernachtzon Reisorganisator Info Skandic in Groningen is vooral gesp seerd in reizen naar Scandinavië. Daar loopt de toeristische i nog redelijk voorspoedig, omdat de regio er probleemloos a fe' is te kwalificeren. Info Skandic haakt daar op in met een nieuwe programma's. Opmerkelijk daarbij zijn de duosteder Helsinki en de Estse hoofdstad Tallinn, Oslo en Bergen in N< gen, Oslo en Stockholm en Stockholm en Helsinki. Minstens opvallend is het Middernachtzon-arrangement dat wordt boden, van 15 juni tot en met 5 juli. De treinreis vanuit Stoc wordt gemaakt met wagons van de legendarische Oriënt E)1 De brochures van Info Skandic zijn verkrijgbaar bij ANVR-r reaus, of aan te vragen via de brochurelijn: 0900-2020435. Q door Rob van den Dobbelsteen Als toerisme-redacteur van deze krant reisde Rob van den Dobbel steen jarenlang van hot naar haar. Van evenaar tot pool, van de Himalaya tot Disneyworld. Aan de vooravond van de vut maakt hij de balans op. Zijn top- 10 van favoriete plekken. Enige tijd geleden vertoonde de BBC een documentaire onder de prikkelende titel 'Wat je van de wereld moet hebben gezien voor je sterft!' Binnen twee uur flitsen de beelden van vijftig toe ristische 'highlights' over het scherm en tot mijn genoegen hadden zij dezelfde nummer één als ik. Bovendien bleken zes 'wereldwonderen' uit mijn top- 10, opgenomen in de top-10 van de Britten. Met andere woorden: als het om echte toppers gaat bestaat er geen twijfel. Maar toch... gaan al die lijstjes niet verschrikkelijk mank? Ooit voer ik per schip in een vreemd, fonkelend licht de Yakutat Bay in Alaska binnen naar de tot in de oceaan reikende Hubbard Glacier. Het inferno waarin ijs- muren van honderden meters hoog, knallend, ratelend en in een razernij van hoog opspat tend water de diepte in donder den, vergeet ik nooit meer. Het zelfde geldt voor die late namid dag in de Masai Mara (Kenya) toen een kudde giraffes bij een naar goud zwemend tegenlicht in slowmotion over een heuvel kam deinde. Of die zomeravond in de Schoorlse duinen toen ik bij een meertje een vos door de paarsbloeiende hei zag sluipen. Geen van die plekken staan op mijn lijstje. Ik was slechts op het juiste ogenblik op de juiste plek en een top-10 mag daarvan niet afhankelijk zijn. 10. Hawa Mahal (Jaipur, India) Ik vloog naar India om de Taj Mahal te zien. Maar als ik terug denk aan die reis, dan doemt toch in de allereerste plaats de Hawa Mahal in Jaipur op, een levensgroot 'poppenhuis' waar van de gevel is opgedirkt met duizenden balkonnetjes en raampjes. Waarom ik meer on der de indruk was van de Hawa Mahal (Paleis van de Wmd) dan de veel beroemdere Taj Mahal? Omdat die laatste schittert in een schitterend decor. De Hawa Mahal daarentegen ligt in een smoezelig labyrint van steegjes, pleintjes en straatjes. Waar doorheen zich bellende riksja's en toeterende scooters wringen. Alsmede honden, kippen, ezels, kamelen en koeien. En als bo ven het geroezemoes van dui zenden tussen de kraampjes wriemelende mensen dan ook het ijle gefluit klinkt van een slangenbezweerder, waant de bezoeker zich in een sprookje van 1001 nacht. 9. Disneyworld (Orlando, VS, Florida) De kijkers van 'Travel', het reis programma van de BBC, plaats ten Disneyworld op de tweede plaats en hoewel dat niet voor me schijnt te pleiten, moet ik toegeven dat ook ik dol ben op het Magic Kingdom. Ik heb het ettelijke keren bezocht en altijd tot mijn genoegen. MGM (het filmpark) is mij het liefst. Ik doe er de Great Movie Ride, ik laat me van vijftien hoog naar bene den donderen in The Holly wood Tower en ik lunch in het Prime Time Café. Het etablisse ment is ingericht naar de mode De Matterhorn, een ongenaakbare, uit graniet opgetrokken punt muts. Foto: PR/WV Wallis van de jaren vijftig en daar die nen de gasten zich naar te ge dragen. Dus: netjes spreken, handjes wassen voor het eten en keurig je bordje leegeten. An ders krijg je het met de diensters aan de stok. Vooral leuk met een groep ouderen. 8. Jüdisches Museum (Berlijn, Duitsland) Ontbrak in de BBC top-50. Lo gisch. Het Museum opende pas op 9 september 2001 z'n deu ren. Maar op 3 mei 2002 al werd de 500.000-ste bezoeker ontvan gen. Gevolg waarschijnlijk van het feit dat niet alleen de exposi tie (tweeduizend jaar Duits- joodse geschiedenis) een eerste klas bezienswaardigheid is. Het zelfde namelijk geldt voor het door Daniel Libeskind gecom poneerde, met architectuurprij zen overladen gebouw. Gangen die ongemerkt overgaan in za len, zalen die ongemerkt over gaan in torens, torens die onge merkt overgaan in gangen. Een grafiek van Escher, maar dan in 3-dimensionaal beton. 7. Machapuchare (Phokare, Nepal) Met sherpa's als dragers klom men we naar een kamp van waaruit we een onvergetelijk uitzicht zouden hebben op de Hiunchuli (6441 meter), de Ma chapuchare (6997), deAnnapur- na Zuid (7195), de Annapurna 1 (8091) en de Annapurna Hl (7555). Het miezerde, we wer den belaagd door bloedzuigers en de grond was zo doorweekt, dat de tentstokken nauwelijks bleven staan. Hoe meer moeite je er voor doet, hoe mooier het uitzicht. Een half uur lang staar den we de volgende ochtend sprakeloos naar een magistrale rij blinkendwitte toppen. Toen keerden in razende vaart de wolken terug. Denkend aan Ne pal zie ik eerder de Machapu chare dan de gouden tempels van Bhaktapur. 6. Chichèn-Itza (Yucatén, Mexico) We reden er in een vloot van 15 touringcars naar toe. Vanuit badplaats Cancun een uur of drie. Het was broeierig heet en de tocht ging over lange rechte wegen, dwars door de dampen de jungle. Er werd in de bus flink geklaagd. Maar ik hou wel van dat ouderwetse reizen. Raampje open, elleboog op de sponning, kop in de lauwe wind. Dit hoogtepunt van de Maya-cultuur werd pas halver wege de 19de eeuw ontdekt. Midden in de jungle die de stad had overwoekerd, maar waar aan hij langzaam maar zeker werd ontworsteld. Nu ben je er met gemak een dag zoet. Geen steen zonder verhaal, geen af beelding zonder betekenis. De fascinerende resten van een raadselachtige beschaving door drenkt met bloed, mensenoffers en afgoderij. The Hollywood Tower, één van de favoriete attracties in Disney's MGM-studio's in Orlando (Florida). Foto: PR Disney 5. Alhambra (Granada, Spanje) Even heb ik erover gedacht op deze plek het Plaza Mayor van La Coruna te zetten. Of dat van Salamanca, of Almagro bij Ciu- dad Real. En ook dacht ik nog aan die even merkwaardige als verbijsterende Mesquita in Cordoba. Maar dan doe je het Alhambra, dat broze sprookjes- slot hoog boven Granada, toch echt tekort. Ooit logeerde ik er in de Parador. Zodat ik in de na middag, als de toeristen zijn ver dwenen, in alle rust langs de Pa tio de los Leones kon wandelen. En door de uitgestrekte tovertui nen van El Generalife, helemaal achterin het Moorse paleiscom plex. Maar op z'n allermooist is het Alhambra natuurlijk vanuit El Albaican, de Moorse wijk, aan de andere kant van de stad. 4. Matterhorn (Zermatt, Zwitserland) Als je vanuit Zermatt met de Gomergrat-bahn naar boven gaat, komt hij na een minuut of tien in zicht. Meteen na een scherpe bocht. En altijd weer zucht de hele coupé: 'Oöööööh!' Zelfs de passagiers die de Mat terhorn al eerder zagen. Met de Mount McKinley in Alaska on getwijfeld de indrukwekkendste berg ter wereld. Vooral als je 'm vanuit het noorden benadert. Dan is hij op zijn machtigst: een ongenaakbare, uit graniet opge trokken puntmuts. Wie er naar kijkt, vraagt zich af of er daarbo ven wel voldoende ruimte is om te staan. Ja. De legendarische gids Ulrich Inderbinen bedwong de berg die eeuwen lang werd beschouwd als ongenaakbaar 350 keer. 3. Sella delta Segnatura (Rome, Italië) In Leuven stond ik eens plotse ling voor het mooiste 'Laatste Avondmaal' dat ik ooit zag. Dat van Dirk Bouts. Maar is het echt 'het mooiste'? Waarschijnlijk was het de verrassing van het onbekende. Ik had het schilderij nooit gezien. Rafaëls 'School van Athene' in de Sala della Seg natura in Rome (Vaticaan) ken de ik natuurlijk wel. Maar in de zelfde 'Sala' schittert ook het veel onbekendere 'Triomf van de Godsdienst'. Geschilderd door hetzelfde genie, maar met nóg meer gevoel voor composi tie en nóg pregnantere gelaats uitdrukkingen. Later begreep ik dat ik naar de aartsvaders had staan kijken. En naar de profe ten. En naar Dante en Julius II. 2. De grafkelder van Kagemni (Sakkara, Egypte) Aan de voet van de piramide van Djoser, zouden we, omdat we er zoveel moois over hadden gelezen, de laatste rustplaats be zoeken van grootvizier Ti. Maar dat kon even niet. Dus wipten we om de tijd te doden even binnen bij de grafkelder van buurman Kagemni, collega van Ti. Het geluk van de onwetende. Met steeds groter wordend en thousiasme wandelden we langs een sublieme, in steen gebeitel de weergave van de manier van leven in Egypte, vijfduizend jaar terug. Een boottocht tussen de papyrusvelden, drie vissers, twee vrijende krokodillen, dan sers, door het water wadende ossen, vissen, een nijlpaard met jong en een melkende boer die een spantouw om de achterpo ten van zijn koe had gebonden. Wat waren we graag langer ge bleven dan dat schamele uurtje. 1. Grand Canyon (Arizona, Verenigde Staten) Het ontzagwekkende van de Grand Canyon zit 'm natuurlijk ook in z'n afmetingen. Maar dat is niet het enige. Héél groot im mers, is vaak ook héél lelijk. Hier niet. Komt door de kleuren. Gloeiend oranje toen we op Ma ther Point stonden, paarsig toen we er in de vroege ochtend in een schuddende helikopter overheen scheerden, flamingo- roze toen we in opperste verba zing de door God gestucte kloof inwandelden, knalrood toen we op Plateau Point aan onze bo terhammetjes begonnen, opaal toen we 's avonds weer naar bo ven klauterden. Het liefst waren we afgedaald tot aan de Colora do River die zich, vijftienhon derd meter naar beneden door het bruinrode steen beet Een dag heen en een dag terug. Maar toen we vier maanden voor het begin van onze reis wil den reserveren in de Phantom Ranch, de enige lodge op de Canyon-bodem, bleken we veel te laat. Stom, geweldig stom! Circus bij Disneyland In juni zal in Disneyland Parijs het eerste themahotel ge1 worden: het Holiday Inn Disneyland Resort Paris. Het thema' cus, en dat merkje zodra je over de drempel stapt. In de entl staan drie levensgrote beelden van steigerende drcuspaard 'circus' vind je in de kamers terug, met name in de wijze u ze gedecoreerd zijn. Het hotel heeft 325 gezinskamers, waar, 160 onderling met elkaar verbonden zijn. Plus een fitnessr 1 een overdekt zwembad, een kinderzwembad, een groot buili ras en een park - met een meer erin - van io are. Voor meer informatie: tel. 0800-0221155 of website www.holiday-inn.com Groningen Hoewel Groningen geen provincie is die grote aantallen to trekt, waarderen de mensen die er wél komen het toeristis< duet Groningen toch met een dikke 7. Dat blijkt uit een ond dat vorig jaar werd gehouden onder 3500 toeristen, die in C gen, Friesland of Drenthe op bezoek waren. Friesland en D zijn uiteraard wel uitgesproken toeristische provincies en d j ren dan ook goed, met rapportcijfers van tussen de 7,5 en 1 zowel dag- als verblijfstoeristen. Groningen krijgt een 7,4 dagtoeristen en een 7,7 van de verblijfstoeristen. De geënqi den geven trouwens wel aan de toeristische faciliteiten, met name de slechtweeraccommodaties, in het noorden voi betering vatbaar te vinden. Het Jüdisches Museum in Berlijn, een grafiek van Escher in 3-dimen- sionaal beton. Foto: Rob van den Dobbelsteen door Runa Hellinga Buitenlanders betalen het volle pond bij de dierentuin in Boe dapest. Daar is niets mis mee, want waarom zou je toeristen minder laten betalen dan ande ren? Het punt is: zij zijn de eni gen die het volle pond betalen. Wie Hongaars spreekt, en dat doen maar weinig buitenlan ders, krijgt korting. Niet dat het ergens met zoveel woorden staat, maar het is wel zo. Naast de kassa hangt een bord met toegangsprijzen. Daar is, in het Hongaars en in een aantal buitenlandse talen, de entreeprijs vermeld. Daaronder staat, uitsluitend in het Hon gaars, een lijst met kortingen. En korting krijgt iedereen: volwas senen, kinderen, studenten, be jaarden. Mits je maar in het Hongaars om een kaartje vraagt De dierentuin is niet de enige die dubbele toegangsprijzen hanteert. Een jaar geleden werd in Boedapest het Terreurhuis geopend, in het voormalige hoofdkwartier van de commu nistische geheime dienst. Met 1.000 forint (pakweg 4 euro) is de toegang voor Hongaren prij zig. Maar buitenlanders betalen maar liefst het drievoudige. Vooral in de binnenstad, waar alles duurder is dan elders, is het niet ongebruikelijk dat res taurants er twee kaarten op na houden, een voor Hongaren en een voor buitenlanders. De bui tenlandse gasten betalen meer. Omdat die praktijk wettelijk ver boden is, heeft een enkele een wat subtielere methode gevon den: Hongaren en buitenlanders betalen weliswaar dezelfde prijs voor hetzelfde gerecht, maar op de Engelse en Duitse kaart staan alleen de duurdere gerechten vermeld. Ook hotels hanteren her en der nog steeds verschillende tarie ven en verontschuldigen zich met het argument dat Hongaren de hogere prijzen niet kunnen betalen. Het vereist af en toe wat jongleurkunsten bij de receptie, want je moet natuurlijk kijken dat de Hongaarse geen buitenlandse gast a j ogen komen. 1 Hongarije staat niet allee die praktijken. In Praag de het een tijdlang zelfs risten meer voor hun ijsj taalden dan Tsjechen. E< bel prijssysteem was one communisme overal in 1 Oostblok heel normaal. 1 landers betaalden stand; (veel) meer voor hotels, en vervoer. In landen als Roemenië garije is er nog steeds we voor te zeggen. Veel Roe en Bulgaren hebben een gewoon laag inkomen ei kale museumprijzen zijr aan aangepast. Maar (we toeristen kunnen makke meer betalen, en de mui nen dat geld goed gebru prijsverschillen kunnen lopen. Het kan gebeurer een toerist in Bulgarije ii museum 5 tot 6 euro nee waar een lokale inwoner eurocent naar binnen ka De praktijk van dubbele is in regelrechte tegensp met de EU-regelgeving, gaat van gelijke behande Dat is voor Roemenië of rije nog niet direct een p bleem, maar dat ligt and Hongarije, dat volgend j< de unie wil toetreden. D prijzen zijn bij wet verbo zegt de Hongaarse staat! taris voor toerisme, Gyöi kely. „Het prijssysteem ii aan dat in EU-landen, d< voorwaarde voor toetrec Dat lijkt logisch, maar v( garen vinden dat nog ste zo gewoon. Onlangs bes regering dat de entree to musea (90 procent van a sea in het land) vanaf 11 tis is. Dat leidde tot een sie op het moment dat d sitie zich realiseerde datl herroepelijk zou beteken ook Nederlandse en Dui risten voortaan gratis na nen kunnen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22