aar der bewijst zich opnieuw BOEKEN Allerhande beestjes Bouillon van uitgekookte schooltassen J Ronaldo: een voetbalfenomeen op >oeiende wijze in kaart gebracht Gehate 'oude struikrover' redde honderden levens magische bibliotheek' een van de mooiste boeken van de laatste maanden Paardengek HDC 144 VRIJDAG 25 APRIL 2OO3 Hijd al eens wilde beginnen in de en .||er 'De wereld van Sofie' van Jost- :S. larder, maar terugschrok voor de 32lg ervan, krijgt nu een nieuwe die dient met beide handen ge- n te worden. Want 'De magische ^rheek', een duo-productie van er en Klaus Hagerup die dit keer hJsigi bladzijden telt, is een van de te boeken van de afgelopen maan- DE LEESTAFEL jeugdliteratuur recensie Hanneke van den Berg gische bibliotheek' door Jostein Gaarder en Hagerup. Uitgeverij De Fontein. Prijs: 14,98. Vanaf tien jaar. Hoofdpersonen in dit boek zijn Nils en zijn nichtje Berit. Zij hebben samen de vakantie doorgebracht en willen ook daarna nog graag regelmatig contact houden. Daarom besluiten ze elkaar brieven te schrijven in een brievenboek dat ze voortdurend heen en weer sturen tussen Oslo in het oosten en Fjaerland in het westen van Noorwegen. Al gauw valt op dat twee personen steeds weer in hun leven opduiken: Bibbi de Bok en een man die ze 'De Grijns' noe men. In hun brieven opperen ze allerlei verklaringen voor de aanwezigheid van die twee volwassenen en proberen ze el kaar steeds een beetje verder op weg te helpen bij het ontrafelen van dit myste rie. Aanvankelijk lijkt De magische biblio theek niet meer dan een spannend avon tuur, waarbij Gaarder en Hagerup de le zer meetrekken in een wonderlijke we reld. Maar langzaam maar zeker wordt duidelijk dat Nils en Berit deel uitmaken van een veel groter geheel. Ze beleven niet alleen allerlei bijzondere dingen, maar leren gaandeweg ook hoe belang rijk boeken eigenlijk zijn voor de maat schappij. 'Een boek is een magische wereld gevuld met tekentjes, die de doden tot leven kunnen wekken en de levenden het eeu wige leven kunnen geven. Het is onbe grijpelijk, fantastisch en 'magisch' dat de 26 letters van het alfabet op zo veel ver schillende manieren kunnen worden sa mengesteld dat ze enorme boekenkasten met boeken kunnen vullen en ons mee kunnen nemen naar een wereld die nooit eindigt, maar die steeds verder groeit en uitbreidt zo lang er mensen op aarde rondlopen', staat er dan op pagina 156. Net als in De wereld van Sofie slaagt Gaarder erin de lezer heel lang een be paalde kant op te laten denken, om ver volgens het vloerkleed razendsnel onder hem weg te trekken. Want net als je denkt te weten hoe het verhaal eindigt, gaat het opeens een geheel andere kant op. Het is vaak irritant als de afloop van een boek in een recensie wordt verraden, maar voor 'De magische bibliotheek' zou het werkelijk funest zijn. De hele bodem onder het boek sla je ermee weg. Dus volstaan we met de mededeling dat Gaarder en Hagerup er op sublieme wij ze in zijn geslaagd een spannende avon turenroman en een filosofische verhan deling over de waarde van het boek met elkaar te verweven. Alleen de laatste paar pagina's vormen een bescheiden anticlimax. Daar is het avontuur losgelaten en wordt louter en alleen nog een soort uitleg gegeven over de totstandkoming van een boek. Het is aan de droge kant en voegt niet veel toe. Afgezien daarvan is De magische biblio theek een geweldig boek. P-10 FICTIE m Nicci Gerrard, iderstroom. 17,50 Margaret Mazzantini, ft weg. dbibliotheek, 17,90 Thomas Rosenboom, 0Q suwe man. lo, 18,95 Boudewijn Büch, theim van Eberwein. jeiderspers, 15,95 \ppie Baantjer, en de moord in de in, €9,98 udith Koelemeijer, rijgen van Maria a. n, 17,50 Sandor Marai, C dbibliotheek, 14,50 ïhn Grisham, im. 19,95 Robert Ludlum, Juison Dilemma. gh Sijthoff, 18,95 ^Gabriel Garcia Marquez, Worn het te vertellen, ho ff, €24,50 6! ekentoptien wordt ijks samengesteld op van verkoopcijfers van laeum Boekhandel en H. es Boeken in Haarlem, ^fandel Kooyker in Leiden, fge Boekhandel Harkema f:rsum, Boekhandel Los um en Boekhandel De Almere. Het leven van Wim Romijn wordt al sinds zijn jeugd gedicteerd door zijn twee hobby's: paarden en schilderen. In zijn platenboek 'Van ploegpaard tot polopony' (Kok, €19,99), zijn vierde boek over het edelste dier, komen zijn passies samen. Ook in de gedragen tek sten bij de tekeningen zie je de inspiratie te rug van die andere bekende paardenteke- naar: Rien Poortvliet. Romijn toont zich een waardig opvolger van de in 1995 overleden meestertekenaar. Tekening uit besproken boek door Willeke Heijkoop Nu het zo lekker voorzomert, ont luikt de natuur in ijltempo. En waar bloemetjes zijn, zijn bijtjes. En andere kleine diertjes. In deze rubriek gaat er nog een wrieme lend schepje bovenop. Wat zijn er veel kinderboeken met insecten in de hoofdrol! Er ic Carle grossiert er in (Rupsje Nooitgenoeg, Het vervelende lieveheersbeestje, De knappe kniptor et cetera), maar hem la ten we hier maar eens buiten beschouwing. Hoewel de verge lijking zich natuurlijk opdringt bij het lezen van een titel als Het hongerige rupsje (Buki, €13,00) met tekst van Sheridan Cain en illustraties van Jack Tickle. Toch is het een beetje flauw om dat op te merken. Een rups ont popt zich nu eenmaal tot een vlinder. En voor die tijd moet hij heel veel eten zodat hij zich rus tig in zijn coconnetje kan terug trekken voor de grote metamor fose. Dus wie het thema rups kiest voor een prentenboek, ein digt vanzelf met een vlinder op de laatste bladzijde. Dat in aanmerking genomen, is Het hongerige rupsje een leuk en inzichtelijk boek voor jonge kinderen. De illustraties zijn hel der van kleur en eenvoudig van vorm en de tekst laat weinig aan de verbeelding over. Maar aan het einde van dit prentenboek weten de lezertjes wél hoe dat zit: een rups die een vlinder wordt. Suzette (Buki, €13,00) komt van dezelfde uitgeverij. Bij Buki hou den ze kennelijk van duidelijk heid, want ook dit prentenboek kent een recht-toe-recht-aan verhaaltje. Het lieveheersbeestje Suzette wil tekenares worden. Ze tekent alles wat ze ziet! Op een dag raakt Suzette haar ma ma kwijt. Met een tekening van mama in haar pootjes vraagt ze hulp aan alle diertjes die ze te genkomt. Natuurlijk is het eind goed, al goed. Quentin Gréban heeft het verhaaltje voorzien van mooie pasteltekeningen waar je de dunne schetslijnen nog door heen kan zien. Hij maakte van Suzette een aandoenlijk schatje dat haar schild met drie stippen draagt als een tuinbroekje. Zo hebben ook de andere dieren iets menselijks meegekregen; hakschoenen, sjaaltje, brilletje. Hier en daar heeft hij een tikje overdreven met die subtiel be doelde opsmuk, maar toch: Su zette is een koddig boek. Luuk de Luis (Clavis, €12,50) is een boek uit een pedagogische serie. Deze keer wordt de doel- lllustratie uit 'Luuk de Luis' van Isabelle Gilboux. groep attent gemaakt op het be lang van haarhygiëne. Isabelle Gilboux vertelt en illustreert het verhaal van Luuk de Luis die op zoek is naar een huis. Ofwel een lekkere haarbos. In simpel AA- BB rijm wandelt Luuk van steil haar naar een krullenbol, een deinende paardenstaart, stekel tjes en wat dies meer zij. Om te eindigen in een kartonnen doosje waar hij zich allerminst thuis voelt. Luizen rijn immers nergens welkom. Pas helemaal aan het eind steekt het educatie ve kantje van dit boek de kop op. Negen kleine tekeningetjes illustreren stap voor stap de ma nier om van luizen af te komen. Ruik eens wat ik zeg (Querido, €12,95) lijkt in niets op de hier boven besproken boeken. Veel tekst (van Jan Paul Schutten) en weinig illustraties (van Sieb Posthuma). Het komt uit de se rie informatieve boeken van Querido. Schutten besloot het te schrijven nadat een bioloog hem tijdens een boswandeling had gewezen op het waarom van geluiden, geuren, bewegin gen en kleuren in de natuur. Zo begon hij zich te verdiepen in de betekenis van die eigen schappen en gedragingen. Het is onmogelijk op deze plek een samenvatting te geven van Ruik eens wat ik zeg. Daarvoor staan er simpelweg te veel feiten in. Een willekeurige greep kan wel. Eekhoorns planten een geurvlag op hun wintervoorraad nooses om deze veilig te stellen tegen rovers. Ringstaartmaki's be sproeien elkaar in gevechten met geurstof. Wie de ander het meest naar zichzelf kan laten ruiken heeft gewonnen. En pin guïns kunnen aan eikaars uiter lijk het verschil tussen manne tjes en vrouwtjes niet zien. Als een mannetje een vrouwtje het hof wil maken, legt hij een steen aan de voeten van een andere pinguïn. Reageert die beledigd, dan is het een mannetje; blijft de ander vriendelijk staan, dan is het een vrouwtje. Ruik eens wat ik zeg is geen boek om in een keer uit te lezen. Maar als je een beetje van de natuur houdt, wordt je nieuws gierigheid vanzelf geprikkeld. sportboek recensie Jaap van Essen Fenomeen Ronaldo' door Jean- Q| ;ues Sevilla. Uitgeverij Byblos. Prijs: €17,90. Luiz Nazario de Lima is voetballer ter wereld, zelfs het feit dat hij de vijf jaar eigenlijk nau- voetbalde blijkbaar nog iets aan afdoen. Ronal- eenmaal een ster van teel andere orde dan voetbalsterren als Zi- Kluivert, Roberto Carlos Dorts. 4 maakte Ronaldo rijn op- ng de hoogste divisie iet Braziliaanse voetbal, lien speelde hij welgeteld iels in Brazilië, de Neder- eredivisie, de Spaanse ra Division en de Serie A. laatste zes seizoenen Ie hij zelfs maar 61 wed- n, een bedroevend aantal, aan dat ongekend lage is een reeks blessures weerga, vooral aan rijn rknie. In het boek Het Fe- Ronaldo beschrijft de man Jean-Jacques Sevilla de lijdensweg van Ronal- e welbeschouwd begon oor de finale van het WK il in 1998. Toen stortte de aan volledig in. Zelfs twee nentaire onderzoeken in ïboorteland hebben nooit et licht gebracht wat er lestijds werkelijk heeft af- eld. Ook Sevilla slaagt er om een keiharde feitelij- onstructie neer te zetten, jcht van rijn boek rit hem ;t zozeer in het brengen nieuwe feiten. Het Feno- Ronaldo is geen onthul- geschrift, feitelijk staat er Seen spat nieuws in. Jean es Sevilla heeft klaarblijke- roman recensie Margot Engelen 'De belegering' door Helen Dunmore. Vertaling: Edith van Dijk. Uitgeverij De Geus. Prijs: €22,50. 'Het plan is de stad te omsingelen en door middel van artillerievuur van alle kalibers en onafgebroken luchtbombar dementen met de grond gelijk te maken.' Nee, dit is niet Bagdad 2003, maar Lenin grad in 1941, de Duitse opmaat tot het beruchte beleg van de Russische miljoe nenstad. Helen Dunmore schreef er de boeiende roman De belegering over waar geen Duitser in voorkomt. De schrijfster focust op slechts één, nogal ongewoon Russisch gezinnetje in een klein appartement. Anna Michailova is 23, heeft een zoontje van 5, Kolja, dat in werkelijkheid haar kleine broertje is - haar moeder Vera stierf in het kraambed. Vader Michail liet de opvoeding aan rijn dochter over. Het drietal krijgt in de on verwarmde, van water afgesloten tweeka merflat twee extra mensen te logeren: de oudere actrice Marina en de arts Andrei met rijn Siberische uitstraling van ruimte en puurheid. Anna en Andrei vallen hevig voor elkaar, maar door honger en uitputting vindt hun liefde voorlopig slechts een uitweg in het trage zoeken naar een zweempje lichaamswarmte en het masseren van el- kaars ijskoude, gevoelloze ledematen. Marina is een oude vriendin van vader Michail uit de vrijgevochten tijd toen hij nog toneelspeelde en gedichten schreef. Gedurende de verschrikkelijke honger winter van 1941, als zelfs boeken worden opgestookt om temperaturen van min dertig en erger te kunnen doorstaan, ligt de dichter Michail weg te kwijnen met een schouderwond die in deze omstan digheden niet kan genezen. Hij speelt een rol op de achtergrond. 'Dus kom ik uit bed en ga twee uurtjes op de divan liggen. Een geweldige daad van verzet, nietwaar? Wat zouden de Duitsers 'm knijpen als ze wisten dat Michail Iljits Le vin nog lang niet dood is en in zichzelf poëzie reciteert'. Dit is het enige grapje in deze roman. Alles draait in dit boek om honger en kou. Er worden leren schooltassen uitge kookt om bouillon van te maken, de uit gekookte repen leer kunnen daarna ge bruikt worden om op te kauwen. Behangerslijm blijkt voedingswaarde te bezitten. Geen rat of huisdier is er in de stad meer te vinden en geruchten doen de ronde dat er zelfs mensenvlees gege ten wordt. Heel beklemmend rijn Dun- mores beschrijvingen van de zoektoch ten naar iets eet- of brandbaars. Het jongetje Kolja met rijn speelgoedsol- daatjesfort van papier maché - dat uit eindelijk ook opgegeten zal worden - is de contrasterende vertederende noot in De belegering. Ieder getroost zich offers om hem in leven te houden. Een belangrijk hulpmiddel voor de schrijfster bij het aanduiden van situaties en gevoelens zijn geuren: slaapgeuren, mondgeuren, en 'het ruikt naar wol, worst en oksels' bij de chaotische kinder transporten. Als de vorst eenmaal goed heeft toegeslagen kan Dunmore geuren niet langer gebruiken, maar dat heeft haar er niet van weerhouden een zeer overtuigende, navoelbare Leningraadse hongerwinter neer te zetten. Ronaldo in actie tijdens een competitiekraker tegen Barcelona. Foto: AP/Denis Doyle lijk ook geen echt onderzoek ge daan. Wat hij wél heeft gedaan is het nauwgezet raadplegen van alle mogelijke bronnen om de loopbaan van Ronaldo, en voor al de laatste zes jaar daarvan, uit en te na op een rijtje te zetten. Daardoor ontstond toch een re delijk interessant boek. Het is een wat treurig stem mend relaas. Al snel wordt dui delijk dat Ronaldo zelf nauwe lijks bepaalt wat er met hem ge beurt. De beste voetballer ter wereld is niet meer dan een speelbal van mannen die zich al sinds rijn tienerjaren opwerpen als rijn manager, multinationals als Nike, de zelfingenomen en inhalige bestuurders van de Bra ziliaanse voetbalbond, clubeige naren, narcistische medici en talloze anderen die een graantje willen meepikken van zijn roem en rijkdom. Wat in het boek van Sevilla ont breekt, is een enigszins kritische blik op de houding van Ronaldo zelf. Louche managers of niet, er is toch wel iets aan te merken op de mentaliteit van de voet baller die na het WK van 1998 in vier seizoenen welgeteld 36 wedstrijden speelde voor zijn ri ant betalende werkgever Inter en vervolgens - oh toeval! - pre cies op tijd fit was om Brazilië naar de wereldtitel te schieten. Om daarna Inter te bedanken voor de goede zorgen en een volgend lucratief contract te te kenen bij Real Madrid. Ronaldo lijkt alleen geïnteres seerd in geld en het nationale elftal. Misschien is het ook daar om niet zo vreemd dat de beste voetballer van de wereld nog steeds niet een nationale titel achter rijn naam heeft staan. Het Fenomeen Ronaldo kent zo zijn tekortkomingen, maar blijft boeien. Misschien ook door het feitelijk meelijwekkend beeld dat Jean-Jacques Sevilla waar schijnlijk onbedoeld schetst van de fenomenale voetballer. biografie recensie Ronald Frisart 'Alleen tegen de wereld. Joop Zwart, de geheimzinnigste man van Nederland' door Igor Cornelissen. Uitgeverij Nijgh Van Ditmar. Prijs: €22,50. Joop Zwart was een man van de daad. Altijd geweest. Toen De Tribune in 1923 schreef dat het de plicht van elke revolutionair was de ter dood veroordeelde Duitse communist Max Hölz te bevrijden, nam hij dat letterlijk. Op de fiets zette de 11-jarige Joop koers naar München, waar Hölz in een tuchthuis zat. Jam mer genoeg werd hij al bij Kleef door de Duitse politie onder schept en op een trein naar Am sterdam gezet. Joop Zwart (1912-'91) kwam uit een rood nest en werd lid van de Communistische Jeugdbond (CJB). Een ander lid was Riek Schagen, later, maar toen woon de ze al lang in Hilversum, be kend als Saartje in de tv-serie Swiebertje. Joops leermeester was Daan Goulooze, die nadien de bijnaam 'Daantje GPOe' ver wierf vanwege rijn contacten met de Russische geheime dienst. De CJB stuurde Zwart in 1930 naar de school van de Commu nistische Jeugd Internationale in Poesjkino, bij Moskou. Zijn er varingen daar - bijvoorbeeld de executie van twee van verraad betichte Joegoslavische mede cursisten - deden hem de schel len van de ogen vallen. Terug in Amsterdam werd hij uit de CJB gezet wegens wat al te vrijmoe dige kritiek. Daarmee begon voor Joop Zwart een politiek zwerversbe staan, waarvan Igor Cornelissen verslag doet in rijn biografie van Zwart. Het verhaal vertoont he laas wat witte plekken. Dat ligt echter niet aan de auteur maar aan Zwart, door Cornelissen omschreven als 'de geheimzin nigste man van Nederland'. Via de Revolutionair Socialistische Partij en de SDAP/PvdA dreef Zwart naar DS'70 en uiteindelijk belandde hij in extreem-rechtse klingen (Centrumpartij, wedu we Rost van Tonningen). Al eind jaren vijftig had hij het trouwens opgenomen voor de Duitse mi nister Oberlander. Deze oud-na zi zou in 1941 in Lemberg een groot aantal Poolse joden heb ben vermoord, maar Zwart be weerde dat Nikita Chroesjtsjov de ware schuldige was. In de herfst van rijn leven publi ceerde Zwart het blaadje Nieuwsbrief uit Absurdistan. Die titel was hem in 1930 in de Sov jet-Unie aan de hand gedaan door de in ongenade gevallen revolutionair Karl Radek. In rijn Nieuwsbrief bepleitte Zwart on der meer 'repatiëring van over tollige buitenlanders'. De com munistische partij kreet hij uit voor Rood-Flikkers-Front en krakers achtte hij asociaal ge spuis. Naarmate Zwart verder naar rechts opschoof, werd hij door links heviger verguisd, mede omdat hij bekend stond als BVD-informant. Eind jaren veertig vond iemand Zwart 'wel erg besmet door illegalitis'. Frans Goedhart (PvdA) noemde hem een 'oude illegale struikro ver' met de 'merkwaardige gave zichzelf telkens moeilijkheden op de hals te halen'. Een stevige basis voor zijn net werk legde Zwart in de nazik ampen Sachsenhausen en Ber- gen-Belsen. Hij raakte er be vriend met onder anderen de li beraal Ben Telders en de soci aal-democraat Koos Vorrink. Ook tal van latere DDR-fïinctio- narissen leerde hij in de kampen kennen. Doordat hij in Sachsen hausen werkte bij da admini stratie kon hij hondefron mede gevangenen het leven redden. Toen hij tegen de lamp liep, le verde hem dat de doodstraf op, waaraan hij slechts door toeval is ontsnapt. Hoewel weinigen zich bij links Nederland zo gehaat hebben gemaakt als Joop Zwart schrijft Igor Cornelissen - zelf ex- trotskist - toch met mededogen over hem. Zo citeert hij een BVD-man die over Zwart zegt: „Hij was vooral iemand die sinds rijn breuk met het com munisme geen vast punt meer had". Naar eigen zeggen was Zwart een gespleten persoon lijkheid: hij was voor gezag, orde en recht, maar miste de oude arbeidersstrijd. Wat dat laatste betreft heeft hij volgens rijn bio graaf het hart op de goede plaats behouden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21