Noord-Korea geeft kernwapenbezit toe UITwaaier 2 GRATIS VLEGBCKETS Ijscokar van Luigi Belfi wordt museumstuk Amerikanen pakken 'schoppen-acht' Tariq Aziz op Leidsch Dagblad Doden door instortende balkons Leidse ICT-Academie in oprichting PRESTON PALACE JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK J Tel.: 071 362 30 38 f Besprekingen met VS blijven zonder resultaat mammm Leidsch Dagblad laridvaarders uld met letoon raad van e Frank ontrafeld t voor ikkingen ithuisterrein d van Pirn uyn week te in Keukenhof i is coupé Wisselvallig Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblao.nl Dagblad nr. 43215 los vrijdag 25 april 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) nr. 43215 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 MENTAAR ORD-KOREA Ittinistische dictatuur J rea heeft gisteren te- 3e Amerikaanse onder- - toegegeven over kern- yt beschikken en tegelij- ttinspeeld op het hou- len kemproef. Daarmee —frd-Korea de Verenigde rten en kiest het land 3n confrontatie. r-t de VS - die het land de as van het kwaad estempeld - heeft alles m tot een conflict van (pnaat uit te groeien. De ïiis leert dat een aanval Korea geen 'walkover* is in Irak. Waar Sad- iseins corrupte kliek macht en zelfverrijking het Noord-Koreaanse p ook nog eens ideolo- ïotiveerd en dus niet vatbaar. Terwijl de be- erhongert, houdt Kun een leger van 1,1 mil- op na, in omvang de 4lksmacht ter wereld, grootste afschrikking lurlijk nu van de kern- Jaar het land over zegt Ikken. In combinatie itercontinentale raket regime in staat San Los Angeles of Seattle eaire as te leggen. Imerikanen deze drei- n neutraliseren is he inaar de vraag is hoe zich niet veroorloven ïn aan nucleaire chan- feiligheidsraad weigert eroordelen. Tegelijker- afspraken maken met ie niet goed mogelijk, e aanleiding van deze risis toen Noord-Korea toegaf aan een geheim la voor uraniumverrij- rken. iks lijkt diplomatie de die de Amerikanen ewandelen zonder het schiereiland in een partijen rampzalige itorten. China bezit als l-Koreaanse bondge- itel voor een vreedza- China zou zichzelf een dienst bewijzen it nucleaire ontwape- ;en. maas tricht/gpd-anp - Twee mensen zijn gisteravond om het leven gekomen toen de hoekbalkons van een gloed nieuw luxe flatgebouw in Maastricht instortten. Ze zijn bedolven onder 50 ton beton. De brandweer zoekt nog met behulp van een speurhond naar eventuele andere slachtof fers, zo meldt de politie. Vol gens de Maastrichtse brand weer moeten de slachtoffers vrijwel op slag dood zijn ge weest. Tientallen flatbewoners wer den geëvacueerd. Zij hebben de nacht doorgebracht in een gezondheidscentrum aan de overkant van het getroffen ge bouw. Bewoners van vijftig wo ningen mogen voorlopig niet terug naar hun huis. Zij wor den opgevangen in een hotel. De ingestorte, overhangende balkons zaten vast aan de hoekappartementen. De politie vermoedt dat het bovenste bal kon naar beneden is gekomen en de vier balkons op de ver diepingen daaronder heeft meegesleurd. De balkons zijn recht naar beneden gevallen, maar op de bovenste verdie pingen zorgden loshangende glazen puien voor verder in stortingsgevaar. Soortgelijke balkons op de andere hoeken van het complex zijn uit voor zorg gestut. Burgemeester Leers betuigde zijn medeleven aan de nabe staanden van de slachtoffers. Hij sprak van een 'avond die je hoopt nooit mee te maken'. Het gebouw, dat uit drie blok ken koopwoningen bestaat, werd in september opgeleverd en is ontworpen door de Spaanse architecten Ortiz en Cruz. De aannemer van het pand is Smeets Bouw Maas tricht. Het bedrijf was niet voor commentaar bereikbaar. De gemeente kijkt of er in de buurt nog gebouwen zijn met dezelf de constructie. De ingestorte balkons van de Maastrichtse nieuwbouwflat zijn de derde bouwkundige ca lamiteit in de Limburgse hoofdstad in korte tijd. Eerder was er instortingsgevaar op het Vrijthof en in een nieuwe par keergarage. De CDA-fractie, veruit de grootste partij in de gemeenteraad, eist een diep gaand ondeizoek naar de kwa liteit van de gemeentelijke bou- winspectie. Flatbewoner R. Prikken woont op de hoek van de derde ver dieping. „Ik hoorde een raar door Timoteus Waarsenburg leiden - Het ROC Leiden en het ID-College gaan samen met de Hogeschool Leiden een ICT-Acade- mie opzetten. De samenwerking op het gebied van de informatie- en communicatietechnologie tussen de twee mbo-instellingen, eigenlijk con currenten van elkaar, moet tevens leiden tot een intensieve samenwerking onderling. Een eerdere fusiepoging van ROC Leiden en het ID-College, toen nog ROC MidWest geheten, mislukte. De samenwerking krijgt nu vanaf de basis gestalte. „Over twee jaar besluiten we of we ermee door gaan", licht J. van Gaal, voorzitter van het college van bestuur van ROC Leiden toe. „We hebben een paar overlappende opleidingen. Als het met de ICT-opleidingen goed gaat, bekijken we de moge lijkheden tot samenwerking bij andere overlap pende opleidingen." Voorzitter A. Wooldrik van het college van bestuur van het ID-College noemt de contacten van nu niet vrijblijvend. „We hebben een stichting opgericht van waaruit de gemeen schappelijke projecten worden aangestuurd. Ook zullen we samen nieuwe projecten ontwikkelen, zoals deze ICT-Academie, het delen van huisves ting en het vervullen van vacatures." Het doel van de samenwerking is het bundelen van de krachten - de twee opleidingen zijn nu nog geduchte concurrenten van elkaar - en het ver sterken van de strategische posities. Het ID-Colle- ge en ROC Leiden kunnen zich nu gezamenlijk richten op zowel de aanlevering van studenten vanaf het vmbo als op de doorstroom naar het hbo. Ook verwachten de beide voorzitters in de nieuwe opzet meer oog te kunnen hebben voor mogelijke voortijdige schoolverlaters. washington-peking/ap-anp - Het hoofd van de Noord-Kore- aanse delegatie bij de onderhan delingen over het Noord-Kore- aanse nucleaire programma heeft tegenover een Amerikaanse ge zant toegegeven dat zijn land kernwapens heeft. Hij heeft ook gezegd dat het van de handelwij ze van de VS afhangt of het die wapens test, exporteert of inzet. Dat heeft een hoge Amerikaanse regeringsvertegenwoordiger gis teren gezegd. De Noord-Koreaanse delegatie leider, Ri Gun, deed zijn uitlatin gen na afloop van de onderhan delingen in informele sfeer te gen de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken James Kelly, die in Peking de VS vertegenwoordigt. Kelly ging niet op de opmerkingen van Ri in. Chun Young-woo, directeur nucleaire ontwapening en kern energie van het Zuid-Koreaanse ministerie van buitenlandse za ken, zei Ri niet te geloven zolang hij niet precies weet hoe de vork in de steel zit. Tijdens de onderhandelingen zou Ri hebben gezegd dat zijn land alle 8.000 afgewerkte brandstofstaven die het bezit heeft opgewerkt. Dat zou bete kenen dat Noord-Korea veel sneller nog eens zes tot acht kernwapens kan 'maken dan werd gedacht. De VS gingen er al van uit dat het land een of twee kernwapens bezit Naar inschatting van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA is Noord-Korea nog niet begon nen met het opwerken van zijn brandstofstaven. Dat betekent ofwel dat Ri liegt, ofwel dat de CIA er ver naast zit De besprekingen tussen de Ver enigde Staten en Noord-Korea lijken verder weinig te hebben opgeleverd. Na ruim twee dagen praten zijn de partijen volgens een Chinese verklaring 'uit el kaar gegaan met de intentie om het conflict vreedzaam op te lossen en te blijven praten via diplomatieke kanalen'. Over specifieke plannen voor nieuw overleg wordt in de verklaring niet gerept. Tot ieders verrassing ontmoet ten de delegaties van China, Noord-Korea en de VS elkaar vanochtend nog even. Noord- Korea verklaarde na afloop dat het de VS 'een nieuw stoutmoe dig voorstel' heeft gedaan over het Noord-Koreaanse nucleaire programma. Wat dit voorstel in houdt werd niet duidelijk. De ingestorte balkons richtten een grote ravage aan. Tientallen bewoners werden geëvacueerd. Foto: ANP/Wim Offermans geluid door de flat gaan. Alsof er een luchtballon werd gevuld met hete lucht" Toen hij naar buiten keek, leek het alsof een deel van de flat verschoof. Op dat moment stonden er vol gens hem twee mensen over een balkon gebogen dat vervol gens naar beneden stortte. H. Niesten woont naast de wo ning van de twee slachtoffers, volgens hem een oudere man en een vrouw. Hij ontsnapte op het nippertje aan de dood, om dat hij later die avond een af spraak had om bij hen te gaan eten. „Gezien het mooie weer waren we zeker op het balkon gaan zitten." Omwonenden van het gebou wencomplex spraken gister avond hun verbazing uit over de 'onwaarschijnlijk snelle bouw" van de woningen. UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 0172-492444. (advertenties) Vandaag als bijlage bij uw dagblad Dé zomeragenda voor Noord-Holland (advertenties) Het Hotel en Uitgaanscentrum met de unieke all-in formule! Zin om een aantal dagen onbeperkt te genieten? ^y.Preston Bekijk onze advertentie in de Uitwaaier... WOONWEIDE VLIEGACTIE naar Londen Bij aankoop van een keuken, badkamer, haard of natuursteen --- BAANDERIJ Zijlbaan 20 (Winkelboulevard "Baanderij") Leiderdorp Tel. 071 5818888 'vraag naar de voorwaarden de vvwkts door Herman Joustra leiden - De laatste tocht met zijn ijscokar is bepaald niet de makkelijkste voor Luigi Belfi. Zo'n veertig jaar stond hij ach ter die kar ijs te verkopen, bij de brug op de hoek van de Jan van Houtkade. Zijn vader Gia- como, wiens voorletter nog op de kist van de kar prijkt, deed dat vóór hem. Een echt familie stuk is het dus. En het weg brengen van zo'n stuk geschie denis doet een mens wat. Het is ook te horen aan de stem van Belfi. Italiaans hees, maar nog een tikkeltje heser dan an ders. Dat zijn kar wordt opge nomen in de collectie van Ste delijk Museum De Lakenhal, ja, dat vergoedt wel veel. Initiatiefnemer Frits van Dam, klant en fan van Belfi, kijkt het glimlachend aan. „Toen hij ophield vroeg ik hem wat hij met die kar ging doen. 'Door midden zagen', zei hij. Ja, toen zei ik: 'Als je dat doet zaag ik Luigi Belfi voor de entree van Stedelijk Museum De Lakenhal: „Zo'n kar moet niet in verkeerde handen vallen." Foto: Mark Lamers jou ook doormidden'. Zoiets kun je niet maken." Het gaat immers om een stukje geschiedenis dat decennia lang het straatbeeld van Leiden heeft bepaald. Belfi weet dat ook wel. Toch bevestigt hij het verhaal over het doorzagen van de ijscokar. „Zo'n kar moet niet in verkeerde handen vallen. De kar hoort bij de familie en niet bij vreemde ijsverkopers. Dus dacht ik dat ik hem maar het beste in tweeën kon zagen." Achteraf is hij blij dat het niet zo ver gekomen is. Want een stukje Belfi in een museum, dat is toch wel wat. Alleen de tocht ernaartoe, die is hem wel zwaar gevallen. In meer dan één op zicht. Hij was nog maar net vanuit zijn huis aan de Hoef- straat vertrokken of de ketting liep eraf. „En ik had er nog wel wat olie opgedaan." Het tekent de liefde van Belfi voor zijn kar, die er nog steeds picobello uitziet. Keurig gelakt en geschilderd. In het binnen ste zitten allerlei spulletjes. Hij haalt ze een voor een tevoor schijn, als een goochelaar die konijnen uit zijn hoed tovert. „Kijk, dit zijn nog van die hou ten lepeltjes, waarmee je vroe ger ijs aL En hier is de carbid lamp, voor als het donker werd. Dit trommeltje gebruikte mijn vader om het geld in te doen. En op dit bord uit 1946 staan nog de oude prijzen. Ziet u wek vijf cent, tien cent" Het is een indrukwekkend col lege van ijsprofessor Belfi. En soms ontroerend: „Deze polle pel mag er dan wel niet zo bij zonder uitzien, maar voor mij is hij dat wel. Met deze lepel maakte mijn moeder vroeger de chocoladepasta." Op dit moment heeft De La- kenhel geen ruimte om de ijs cokar permanent tentoon te stellen. Maar de kar wordt zo af en toe tevoorschijn gehaald, vertelt Mia van Iterson van het museum. „Bij speciale gelegen heid, zoals met 3 oktober." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wekeitgratis. NaamDMDV door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Hij is een van de bekendste Irakezen buiten Irak. Tariq Aziz, de man die jaren lang het woord voerde namens zijn baas Saddam Hussein, is in handen van de Amerikanen. Aziz is de grootste vis tot nu toe, ook al is hij slechts num mer 43 op de lijst van 55 ge zochte Iraakse kopstukken. Aziz was minister van buiten landse zaken tijdens de Golf oorlog in 1991, maar werd daarna gepromoveerd tot vice- premier van Irak. Hij was de enige hooggeplaatste christen in de regering van Saddam Hussein. Of hij weet waar de Tariq Aziz. Foto: EPA/Karim Sahib Iraakse dictator en zijn zonen Uday en Qusay zijn, is de vraag. Zeker is dat de Amerika nen hem daarover graag aan X de tand voelen. Volgens Amerikaanse media heeft Aziz zich na enkele dagen onderhandelen vrijwillig over gegeven. De militaire leiding wilde gisteren niet zeggen of Aziz zich had overgegeven of dat hij gevangen was genomen. De Amerikaanse president Bush stak gisteren zijn duim omhoog toen hem om een re actie werd gevraagd. De vraag is echter hoe belang rijk Aziz is. Aziz zit niet hoog in de 'pikorde' omdat hij geen deel uitmaakt van de Tikriti- clan. Saddam Hussein verliet zich vooral op familieleden en vertrouwelingen uit zijn ge boortestreek Tikrit. Aziz is van eenvoudige komaf, zijn vader was een ober. Zijn eigenlijke naam is Mikhail Yuhanna, maar hij veranderde die in Tariq Aziz wat staat voor 'glorieus verleden'. Aziz stu deerde Engelse letterkunde in Bagdad om vervolgens leraar, journalist en hoofdredacteur van de Baath partijkrant al- Thawra te worden. Hij ont moette Saddam eind jaren vijf tig via de Baath-partij, waarvan hij in 1957 lid werd. In de jaren zeventig - na de Baath-coup in 1968 - werd Aziz minister van informatie. In 1977 werd hij opgenomen in de Revolutio naire Commandoraad. In 1983 kwam hij terecht op het minis terie van buitenlandse zaken. Aziz ontwikkelde zich tot het Ti internationale gezicht van Irak. Hij spreekt perfect Engels en staat bekend als een rustige, beleefde en belezen man. Aziz speelde in de jaren tachtig een belangrijke rol in de hervatting van de diplomatieke betrekkin gen met de VS. Irak kreeg Ame rikaanse steun voor de oorlog tegen Iran, maar de verhoudin gen verkilden na de invasie in Koeweit Tijdens de Golfoorlog in 1991 was Aziz veelvuldig te zien als woordvoerder van Saddam Hussein. In de jaren negentig onderhield hij de contacten met VN-inspecteurs. Hij staat bekend als uiterst loyaal aan Saddam Hussein, maar tevens als een overlever. Telefoon n. controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 8q automatische betafing is ngi I 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl E WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1