WEG WIEL 2 Onthaasten in open tweezitter Spaakgeblek? r ANWB Dertig jaar zorgeloze kampeervakanties met Slimme Honda Tourer fietsstrook Carbon pakket Easy fïetsendrager camping At„ PROFILT Warmerdam Pjad Skyhawk 1c met kenteken wtHi - De SMC SkyHawk Éten zogeheten 'quad' of pige terreinmotor, is er nu yn een uitvoering voor de ïbare weg. Met kenteken Tedere bestuurder, mits in flezit van een autorijbewijs, ■p de openbare weg le ft De SkyHawk heeft een *jgekoelde 1-cilinder, vier- ■70 cc-motor met vijf ver- Bngen. Hij weegt 153 kg en 1164 euro. Meer informa- 0 fvvw.bdj-imports.com Is Phantom t pax en dvd '0 rsum - De nieuwe Rolls- i0 t Phantom staat net als de 15 snelle Bugatti Veyron op rg leten pax-banden van Mi- i. Die banden kunnen wel ling verliezen, maar lopen '0 liet van de velg, zodat er - 10 leperkte snelheid- mee 10 rarden doorgereden. Het 15 ïm bestaat uit een band- l« Dmbinatie met vier onder- waarvan een steunring t wiel het belangrijkst is. als de band lek raakt gaat i die ring leunen. De Feur krijgt een melding en band kapot is. De yste, door BMW ontwik- Rolls kan ook worden ien van een dvd-systeem de achterbank. Twee schermen zitten dan in de jUjan de voorstoelen en als ze n gebruik zijn gaan ze ver- ?n achter schuifdeurtjes, diening zit in een grote ï9 enconsole waar ook jes worden gekoeld. tan komt met nieuwde Patrol ioi - De terreinwagen Pa- oi dt door Nissan opge- 'echnisch blijft hij dezelf- lar het front is gemoder- d, waardoor hij volgens rikant nog stoerder over- dan hij al deed. kers proberen elk jaar tien tot vijftien nieuwe reizen samen te stellen. Zoals: Noord-Atlantische rondreis, Sardinië, Midden-Spanje, Zwarte Woud, Oost- Canada en het westen van Amerika. Iedereen die zich aanmeldt krijgt een informatiepakket toegestuurd met on der meer routebeschrijving, program ma, reisgids, deelnemerslijst en een nummer. Twee in feite: een voor de au to en een voor de caravan. Beusker: „Handig zo'n nummer. Voor recepties van campings, ziet men zo of de poort open kan." Voor alle camperreizen en voor som mige caravanreizen wordt vooraf een kennismakingsbijeenkomst georgani seerd, zo niet dan ontmoeten de deel nemers elkaar voor het eerst op locatie. Vooraf wordt duidelijk aangegeven wat de voorzieningen op de campings zijn. Om onaangename verrassingen te voorkomen. Beusker:Als er geen cam pings zijn, of deze niet aan onze nor men voldoen, zoeken we iets anders. Zo hebben we eens een keer in een ijs stadion gebivakkeerd, op een vliegveld en op een ommuurde parkeerplaats van een hotel. Heel spannend alle maal." Behalve de reisleider reist, zoals ge zegd, een technische man mee. Niet per se een (oud-) wegenwacht, ook een gepensioneerde garagehouder of ex- legerinstructeur zijn van de partij. Ze tuffen als laatste, als een echte bezem wagen, achter de groep aan met in hun bagage een grote hoeveelheid gereed schap, materieel en enkele noodzake lijk geachte reserve-onderdelen. Een schokdemper bij voorbeeld, als de tocht over erg slechte wegen gaat. En spullen om een kunstgebit te repare ren, of een bril, of schoenen. Van Wegen: „Op onze eerste reis ging de omvormer van de caravan stuk. Bin nen een dag had de ANWB een nieuwe laten overvliegen. Komen we terug van een uitstapje, was het weer gerepa reerd. Lekker toch?" ierard Chel 1972 organiseert de ANWB voor 'en kampeerreizen: met een Ier én een technisch begeleider lenlijk op avontuur. Met groepen -kaximaal 25 auto's plus caravans, "JO man of vrouw in totaal. Eenen jaar later kiezen ruim 4.500 kam ers voor een dergelijke vakantie. floos op reis' luidt de slogan op van de brochure. „Dat geeft s onze bedoeling weer", zegt Beusker, manager van ANWB eerreizen. Eigenlijk had er nog 9 j gemoeten: „Het moet vooral ge- zijn, zo leuk dat iedereen bij omst zegt: volgend jaar weer." itste lukt aardig, want de helft van 17 ilnemers komt vrijwel ieder jaar ie deelnemers zijn Paul en Ria vegen uit Leusden. Sinds de zo- an 2000 gaan ze mee, eerste be ning was Zuid-Engeland, dit jaar, 11 ierde, wordt het Frankrijk. Ria: rilden het voor één keertje doen, n net een nieuwe caravan, waren ooit in Engeland geweest en von- 11 et wel een geruststellend idee dat 13 eleiders waren. Het is ons zo bevallen, dat we sindsdien elke rvakantie meegaan." Hun tweede 0las Venetië, vorig jaar Schotland. Je ziet drie keer meer dan wan- op eigen houtje op vakantie 16 in alles wordt voor je geregeld." npeerreizen zijn vrijwel over het |ar verspreid, maar de nadruk ligt Ivoor- en naseizoen. Beusker: „De 9 aire campings hebben in het eizoen liever geen groepen van 0 imvang." Bijkomend voordeel is t in die periode minder druk is. ee van de kampeerreizen - inder- lor ANWB-leden zelf ontwikkeld J, liddels ook door andere organi- ontdekt - is even simpel als doel- Stippel een route uit, reserveer npings, regel hier en daar een ex- Voor bestemming buiten Europa worden op ANWB Kampeerreizen ampers ingezet. Foto: CPD cursie, zorg voor goede gidsen, neem een technische man mee, laat je verge zellen door een begeleider en dat alles onder de beschermende paraplu van de ANWB die, met alarmcentrale, repa- triëringsdienst, rechtsbijstand 24 uur per dag paraat staat „Dat gevoel van veiligheid is belang rijk", zegt Beusker. „Doordat wij de deelnemers als het ware bij de hand nemen, gaan mensen naar landen waar ze met een caravan nooit alleen heen zouden gaan." Zoals, alweer jaren gele den, landen achter het IJzeren Gordijn. „In colonne door de DDR, met voor en achter ons politie-escortes. Wee je ge beente als wij van onze route afweken. En met een verplichte gids, uiteraard." „Datje in een groep reist, merkje niet", zegt Paul. „Je rijdt niet achter elkaar aan. Ria:Als je in een dorpje wil blij ven, doe je dat." Paul: „De camping kun je zo op, je hoeft bij de receptie niet in een rij te staan. Je krijgt je eigen plek die meestal door loting wordt be paald." Ria: „Sta je elke dag naast ie mand anders, leer je iedereen kennen." Beusker geeft toe dat de kampeerder er wel iets voor moet inleveren: vrijheid. Is kamperen bij uitstek een individualisti sche en onafhankelijke bezigheid, deel name aan georganiseerde groepsreizen vergt enige aanpassing. Soms is er wel een mogelijkheid van een route af te wijken, maar vertrek- en eindpunt staan vast. Wel heb je op elke reis vrije dagen. En je hoeft niet aan de excursies deel te nemen, al is het wel bij de prijs inbegrepen." Het hangt ook een beetje van de bestemming af. „In Polen is niet zo veel te doen, daar moet je meer or ganiseren dan in Italië, waar iedereen veel zelf kan doen." Maar de ANWB'er geeft wel aan dat een meereizend echtpaar niet echt vrien den maakt als het zich voortdurend aan gemeenschappelijke activiteiten onttrekt. „Dan horen ze er niet echt bij en als er één ding is wat we niet willen is groepjes binnen de groep." De gemiddelde leeftijd van de deelne mers is 50 tot 55 jaar. „Maar", zo haast Beusker zich eraan toe te voegen, „met hun fysieke gesteldheid is niks mis." Het merendeel bestaat uit echtparen. De kinderen van Paul (56) en Ria (55), zijn het huis al uit. Paul: „Ik vind het hoogseizoen prettig omdat de leeftijd van de deelnemers lager ligt. Ik zit graag tussen mensen die ook nog wer ken." Zestig bestemmingen telt de brochure voor 2003. Beusker en zijn medewer- Mazda MX-5 en Fiat Barchetta geven autorijden nieuwe dimensie door Gert te Lintelo De geur van de omgeving ruiken. Snelheid ervaren door de rijwind. Niet via ramen naar het land schap kijken, maar er middenin zitten. Autorijden krijgt een heel nieuwe dimensie met een open tweezitter als de Fiat Barchetta of de Mazda MX-5. Een MX-5 of Barchetta ('barket- ta', Italiaans voor 'bootje') koop je niet om hard te gaan. Niet dat er niets gebeurt wanneer je het gaspedaal intrapt, integendeel. De Mazda beschikt in de gere den 1,6 liter-uitvoering ovèr 110 pk/81 kW, voldoende voor een vlotte rijstijl. De topsnelheid be draagt 175 km/h, terwijl de ac celeratie van 0 tot 100 km/h 10,6 seconden vergt. Wie meer wil, moet op zoek naar de 1,8 liter- variant met 140 pk/103 kW. De 1747 cc Barchetta komt op 125 pk/92 kW. Genoeg om in 8,9 tel len naar de honderd te flitsen en op de Autobahn de snelheids meter naar de 200 te stuwen. Allemaal pure theorie. Want achter het stuur gezeten, met het dakje opgeborgen achter de kuipstoeltjes, is de behoefte aan snelheidsrecords zo mogelijk nog kleiner dan die aan regen en onweer. Wie wil met zo'n au to nou zo snel mogelijk op de plaats van bestemming komen. Dat betekent immers korter ge nieten! Dat genieten doe je in elk van deze auto's op een heel andere manier. De Barchetta bijvoor beeld heeft de beste zitpositie. Lekker diep, met het verstelbare sportstuur ruim boven de be- De Fiat Barchetta en de Mazda MX-5 geven autorijden een nieuwe dimensie. Foto: GPD/Marc Bolsius nen. Bij de MX-5 zit het star ge monteerde leren wieltje vlak bo ven de knieën en kijk je meer boven de carrosserie uit. Wie wat langer is kan nog net onder het voorruitframe door kijken. Qua stuurkarakter biedt de Maz da het meeste vermaak, zonder de Barchetta tekort te willen doen. Met de MX-5 kun je ech ter op een bochtige route nog beter 'tussen de lijntjes kleuren', dankzij een gevoelige en directe besturing. Beide auto's hebben een plezierig schakelende vijf- bak en voortreffelijke remmen. Mocht er onverwacht een fikse regenbui opdoemen, dan trek je in luttele seconden het dak over je hoofd heen. Dat geeft je het gevoel in een knus tentje te zit ten, lekker droog en tochtvrij, al is de hoofdruimte enigszins be perkt. Onze persoonlijke favoriet? De Barchetta, vanwege de typisch Italiaanse stijl, de zitpositie en de levendige motor. Neemt niet weg dat we met de MX-5 ook best de zomer zouden doorko men. Wat betreft kilometerstand ontlopen beide auto's elkaar weinig. De Fiat heeft sinds 1995 slechts 32.000 km gereden en oogt en rijdt als nieuw. Hetzelf de geldt voor de in 1998 ge bouwde Mazda, met 38.000 km op het klokje. Dergelijke kilometerstanden zijn hier eerder regel dan uitzonde ring. Het gaat immers vaak om een tweede auto, die beperkt wordt gebruikt. Het forse prijs verschil wordt niet alleen ver klaard door het recentere bouw jaar en de hogere nieuwprijs van de MX-5. De afschrijving is bij de Barchet ta hoger, al zal de waardever mindering in dit stadium geen dramatische vormen meer aan nemen. De kunst van het verlei den is bij dit soort auto's nu eenmaal niet aan leeftijd gebon den en dat houdt de bodemprijs hoog. VRIJDAG 25 APRIL 2003 De doorsnee-fietser zal het worst zijn hoe zwaar zijn karre tje nou precies is. Een beetje moderne fiets is immers uitge rust met genoeg versnellingen om altijd het gevoel te hebben dat je niet te zwaar hoeft te trap pen. De echte liefhebber daar entegen telt elk grammetje van zijn fiets en zoekt - van frame tot stuur - naar de lichtste oplossin gen. Voor die fietsers heeft im porteur Augusta een complete carbonlijn van BBB op de markt gebracht. Je kan het zo gek niet noemen of het is er in de fiberli- ne-serie: twee verschillende stu ren (120 en 165 gram) die elk 44,74 euro moeten kosten, bar- ends (extra zij-steuntjes op het stuur) in twee uitvoeringen (47,50 en 29,75 euro), zadelpen- nen van carbon fiber (69,50 en 77,50) en beschermstickers (6,95 per setje) en remblokken in car bon print (21,95 euro). Wie dat allemaal aanschaft is qua fiets én portemonnee een heel stuk lichter. Meer informatie: info@augustabenelux.nl Bezitters van een Twin- ny Load herken je van een afstand aan het ex tra hulpstuk op de trek haak. Maar binnenkort niet meer want de fabri kant komt nu met een nieuwe fïetsendrager die zonder dat extraatje kan. De nieuwe Easy fïetsendrager is voor zien van een kunststof handgreep en kan in een keer op de trekhaak worden geklikt. Eraf gaat net zo makkelijk en net zo snel, aldus de fa brikant. Bij de Easy worden twee 'cassettes' geleverd. Daarop wor den de fietsen vastgezet en dan kan de cassette in één handeling op de eigenlijke drager ge plaatst worden. Om diefstal van de drager zelf te voorkomen zit er ook een cilinderslot bij. De nieuwe drager kost in de winkel 279 euro. Volgens fabrikant Twinny Load is de Easy nog gebruiksvriendelijker. Foto: PR (advertentie) KOM DAN EENS LANGS VOOR EEN GEDEGEN ADVIES OP FIETSGEBIED! ng: Malpertuus - iLembeke 5 Oost-Viaanderen J ïelgië )-32-9B77-3425» - Maamsekampeertoeristen P alpertuus.html jislaagde vakantie met I etsen, cultuur, gezellig- n Vlaamse gastvrijheid - familie Van Duffelen vo- E imer op Camping Mal ais in Belgisch Oost-Vlaan- Het verblijf daar viel zo kmaak bij de Hilversum- Öat zij hun ervaringen ver- n in een Campingtip. tie op Malpertuus is in ral lekker dichtbij. Na een uurtje of twee rijden n de haringen de grond an de caravan worden oppeld. De familie Van en werd op de camping ïgen door baas/kantinehouder' p. „Je kunt gaan staan :r plaats is", liet hij zijn e gasten uiterst relaxed Dus zochten de Hilver- ers een plekje uit op een van de met bomen en struiken omzoomde veldjes. Op elk veldje is plek voor maximaal zes caravans (of tenten) en elke (ruime) plek beschikt over een eigen watertappunt en stroom (220V). De aanduiding 'kantine- cafetaria' associeer je meestal niet direct met een plek waar het goed toeven is. Dat is op Malpertuus echter wel het ge val, zo ontdekte de familie Van Duffelen. Op de menukaart prijkt een ruime variatie aan snacks en een grote verschei denheid aan bieren. En dat al les voor een schappelijk prijsje. Vanaf het terras bij de kantine heb je uitzicht op de overdekte jeu de boulesbaan, waar het rond etenstijd heel geanimeerd aan toe gaat. Meedoen mag, maar pas op, ze zijn daar erg goed in dit 'knikkerspelletje', zo waarschuwt de Hilversumse tipgever. Heel plezierig voor ouders met kleine kinderen is dat vanaf het terras ook goed toezicht is te houden op het speeltuintje, met onder meer schommels en een zandbak. De gasten krijgen bij aankomst op de camping van Freddy een folder over het Meetjesland, zo als dit deel van België wordt ge noemd. De aan de Lembeekse bossen grenzende camping is een goede uitvalsbasis voor fiets- en wandeltochten. Routes daarvoor zijn volop verkrijgbaar bij de VW. Ook voor cultuurbe leving is Malpertuus gunstig ge legen. In een straal van 25 km. liggen de plaatsen Brugge, Gent, Eeklo en Zelzate. Van Duffelen noemt in zijn tip nog enkele andere aanraders: „Damme, Sluis, Het Zwin en de Huysmanhoeve uit 1300." Een laatste verrassing wachtte de familie Van Duffelen bij ver trek. Voor vier nachten verblijf werden er slechts drie in reke ning gebracht. Als een rasechte Hollander deed dat de Hilver summer vergenoegd vaststellen dat hij het bier, dat hij op reke ning had ingenomen, daarmee gratis had. Kenmerken: Ligging: Ruime plekken op door bomen en struiken om zoomde kleine veldjes. Gren zend aan bos. Sanitair: Modern en schoon sa nitair in verwarmd gebouw. Voorzieningen: Speeltuintje, overdekte jeu de boulesbaan, cafetaria. Bijzonderheden: Goede uit valsbasis voor fiets- en wandel tochten. Prijs: Voor een caravan, onge acht het aantal mensen dat daarin bivakkeert, wordt Ook zo'n kampeerparadijs- je gevonden en geen be zwaar om anderen daarin te laten meedelen? Deze rubriek Campingtip biedt daarvoor een podium. Laat ons weten waarom de camping u zo goed is be vallen. Voeg daar zoveel mogelijk feitelijke informa tie over ligging en voorzie ningen aan toe en stuur uw bijdrage naar onze redactie toerisme, t.a.v. Mirjam van Twisk, Postbus 15, 1200 AA Hilversum. Of mail naar m.van.twisk@hdc.nl Na plaatsing belonen wij uw tip met een cadeaubon. 10,50 per nacht (2002) in re kening gebracht. Dat is inclu sief stroom en water. Route: Breda, Antwerpen, rich ting Brugge (N49) naar Lembe- ke (N456). Afstand vanaf Utrecht: 189 km. DE FIETSSPECIALIST WARMOND - SASSENHEIM - VOORHOUT I KIJK OOK OP WWW.PROFILEWARMERDAM.NL Nieuwe stationwagon fors aan de prijs door Rien van der Steen Als hij weerstand ontmoet gaat de achterklep weer gewoon dicht of open, al naargelang hij bezig was. Met een druk op de knop zoemt hij zachtjes open en ook weer toe. Mooi om te zien en soms inderdaad heel prak tisch. Mercedes heeft het ook in de nieuwe E Kombi. Maar daar gaat hij niet afstandsbediend dicht. De Honda heeft iets nog gemakkelijkers: die achterbank, die in één soepele beweging compleet plat gaat. Je moet wel even doorduwen. Want de eer ste keer denk je echt dat je wat stuk maakt. De nieuwe Honda Tourer gaat concurreren met de Alfa Sport- wagon, BMW Touring, Volvo V70, Saab 9-5 Estate, VW Passat Variant en Audi A6 Avant. Hij kent een opvallend gestylede achterzijde met aflopende ach terruiten en een heel steile ach terklep. En net als de gewone Accord krijgt hij eind van dit jaar naast de 2.0/155 pk en 2.4/190 pk benzinemotoren de beschik king over een sterke eigen Hon- da-diesel. Daarvoor komt alleen een handbak, voor de andere zijn een 5- en een 6-traps hand- bak en een 5-traps automaat be schikbaar. Standaard heeft hij acht airbags en klimaatcontrole. De Tourer is tamelijk groot. Het koffer meet normaal 576 liter, maar met de bank plat in totaal wel 1.657 liter. En onder de vlak ke laadvloer (de vering achter ligt plat en neemt geen ruimte in De achterklep gaat op afstand bediend open en dicht. Scharnie ren en steunen zijn prachtig on zichtbaar. beslag) zit nog een vak waar een liter of vijftig aan het oog ont trokken kan worden. De wielbasis van de Tourer is met 2.72 m. iets langer dan die van de sedan. De 2.0 kost 30.190 euro, de 2.4 36.040 euro en dat is 2.200 euro duurder dan een ver gelijkbare Accord sedan. Dat is niet mis. Een automaat komt op 2.300 extra, een dvd-navigatie- systeem op 3.610 en lederen aankleding op 2.335 euro. Honda denkt dit jaar 500 Ac cords sedan te kunnen verkopen en 350 Tourers. Een coupé, die in de VS wel aangeboden wordt, zal er hier wel nooit meer ko men, want die carrosserievorm was hier nooit een succes. De Tourer van Honda. Niet goedkoop, wel ruim en met mooie slim migheidjes. Foto's: GPD/Jeffrey van der Vaart Terneuzen NEDERLAND irdenburg Sint- t Laureins Kaprijke Erfr/elde' Waarschoot VLAANDEREN Zomergem#

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19