KUNST CULTUUR CVB4 oogst gemakkelijk bijval met funky stukken Jörgen Raymann is saaier geworder Warner Brothers waagt zich na 40 jaar opnieuw aan Cleopatra Koeien, kunst en café in Warmond p a» Plundering museum deels georganiseerd Aanrader voor liefhebbers van drollenkold; h Voortreffelf groepswerk van Englis;; Freshers ié Balletschool Inge van den Broek repeteert Famke Janssen als superheld vrijdag 25 april 2oo3 den haag/gpd - Op de kop af 40 jaar versduo Chris Wilkinson Stephen Ri- spelen in de oudheid. Zo zijn er ook later levende Engelse koninginnen Eli- tweede deel wordt Egypte onderwoi Foto: Reuters Madonna's American Life new york - Madonna glimlacht naar haar fans terwijl ze Tower Records in New York binnen wandelt. De popster gaf hier een optreden ter gelegenheid van het verschijnen van haar al bum 'American Life'. De opvol ger van 'Music', die inmiddels ook in de Nederlandse platen zaken ligt, is volgens een Ame rikaanse recensent 'geen ge makkelijke', maar wel een 'erg dappere' plaat geworden. Cursus tekenen in Lakenhal leiden - De Leidse künstenaars Gijs Donker en Christiaan van Tol geven aanstaande zondag, 4, 18 en 25 mei en op 1 juni workshops in het tekenen van stedelijke landschappen in Ste delijk Museum De Lakenhal. De kunstenaars helpen de deel- hemers bij het maken van een stadsgezicht van Leiden in het kader van de tentoonstelling 'Licht, lucht en drama'. Opge ven kan via tel. 071-5165360. Musical 'Kikker' naar Broadway Amsterdam - De musical 'Kik ker' gaat in november naar Broadway en maakt daarna een tournee van vier maanden door de VS en Canada. De jeugd voorstelling is gebaseerd op de gelijknamige prentenboeken van Max Velthuijs. 'Kikker' staat een maand onder de titel 'Frog', in het Victoria Theatre, naast shows als 'The Lion King" en '42nd Street'. Net als in Ne derland speelt Theo Terra de ti telrol. Christa Lips is te zien als moeder en Eend, Jawi Bakker is Varkentje en Rat, en Dick Feld, die ook het script en de liedtek sten schreef, speelt de rol van Haas. Dat alles in de regie van Koen van Dijk. 'Kikker' loopt dit seizoen met veel succes in de Nederlandse theaters en keert daarom volgend seizoen terug. door Theo de With warmond - Galerie Henk J. Pruijsen opent morgen haar kunstcafé en -terras. Daarmee is verhuizing van de Warmondse galerie voltooid. Sinds januari is Pruijsen al gevestigd in de voor malige gymzaal aan de Dorps straat De opening valt samen met de kunstmanifestatie 'Tus sen Koe Kunst'. Met deze manifestatie wordt de aandacht gevestigd op de unie ke ligging van Warmond. Vlakbij de 'grote stad' Leiden en toch polders rondom Dat wordt met name in deze tijd van het jaar zichtbaar als de koeien na een winter op stal weer terugkeren in het weiland. Van deze zoge heten weidegang kan het pu bliek zaterdag getuige zijn. Be langstellenden mogen zelfs met een boer meevaren die zijn koeien met behulp van een vee schuit overzet naar de weilan den in de Hofpolder. Omdat 2003 ook het Jaar van de Boerderij is, is er door historisch genootschap Warmelda een wandeling uitgestippeld langs oude boerderijen in Warmond. Alle activiteiten beginnen en eindigen op het dorpsplein voor de deur van galerie Henk J. Pruijsen. Het krijgt zaterdag het karakter van een marktplein, want boeren uit de omgeving verkopen er hun streekeigen producten. 's Middags om twee uur is de of ficiële opening van de tentoon stelling in de galerie. Henk Pruijsen heeft veertien kunste naars gevraagd werk te maken waarop de koe een centrale plek in neemt. Onder anderen Hans Innemee, Theo Koster, Ellen van Toor en Jeanne Hanegraaf gin gen de uitdaging aan. Zaterdag gaat ook het nieuwe café open. Het wordt geëxploiteerd door Cor Klaasen-Bos. „Er zijn twin tig zitplaatsen", vertelt Pruijsen. „Op het terras kunnen maxi maal vijftig mensen een drankje nuttigen of een broodje eten." Door de komst van het café zijn de openingstijden van de galerie voortaan ruimer. Bezoekers kunnen van woensdag tot en met zondag terecht. den haag/gpd - Op de kop af 40 jaar nadat Wamer Brothers bijna bankroet ging aan de monsterproductie 'Cleopa tra', treft dezelfde filmmaatschappij voorbereidingen voor een nieuwe film over de laatste heerseres van het antie ke Egypte. Voor een bedrag van 1,5 mil joen dollar zijn de rechten gekocht van de biografie Kleopatra' van de Ameri kaanse schrijfster Karen Essex. Producent wordt Adam Schroeder, die eerder verantwoordelijk was voor films als 'The Truman Show', 'Shaft" en Changing Lanes'. Voor de scenario-be werking van Essex' boek is het schrij versduo Chris Wilkinson Stephen Ri- vele aan het werk gezet met, volgens het Amerikaanse vakblad Variety, een honorarium van 1,2 miljoen. Het twee tal schreef eerder de scripts voor bio grafische films over Nixon (geregis seerd door Oliver Stone) en Muham- med Ali (geregisseerd door Michael Mann). Aan het nieuwe project zijn nog geen namen van regisseurs of acteurs verbonden. Een film over het antieke Egypte past in de door het succes van 'Gladiator' aan gezwengelde hemieuwae interesse van Hollywood voor epische spektakels die spelen in de oudheid. Zo zijn er ook meerdere filmproducties in de maak over de Griekse veroveraar Alexander de Grote en over de Carthaagse veld heer Hannibal. In navolging van Essex' geromantiseer de biografie zullen de politieke gebeur tenissen niet de hoofdmoot vormen van het filmverhaal. Het gaat primair om een karakterstudie die uitgebreide aandacht geeft aan de jeugd van Cleo patra en haar ontwikkeling tot de vrouw die ooit de machtigste vorstin uit de geschiedenis zou worden, op - vol gens de schrijfster - misschien de veel later levende Engelse koninginnen Eli sabeth I en Victoria na. Essex belieft de naam van haar heldin met een K te schrijven - zoals de Grie ken deden - om te onderstrepen dat deze vrouw afkomstig was uit een Ma- cedonisch geslacht dat 300 jaar over Egypte had geheerst. Mocht de film een succes worden, dan heeft Wamer Brothers meteen de mo gelijkheid een 'sequel' te produceren, want na het in 2001 bij Wamer Books verschenen 'Kleopatra' publiceerde Es sex in 2002 onder de titel 'Pharaoh' de tweede helft van de biografie. Pas in dat tweede deel wordt Egypte onderwor pen door de Romeinen en wordt de vorstin (die regeerde van 51 tot en met 30 voor Christus) de legendarische minnares van zowel Julius Caesar als diens rivaal Marcus Antonius. Die gebeurtenissen stonden centraal in de door Joseph Mankiewicz in 1963 ge regisseerde film 'Cleopatra' met Elisa- betyh Taylor, Richard Burton en Rex Harrison. Het was een door tegensla gen achtervolgde productie, die aan vankelijk was gebudgetteerd op 44 mil joen dollar maar veel en veel duurder werd. t F theater recensie Susanne Lammers je Voorstelling: Finale van het La Universitair Half Lustrum Theaterf met Leidsch Studenten Tooneel, Klapt en The Leiden English Gezien: 24/4, LAKtheater, :i lq Leidse archeoloog heeft aanwijzingen leiden/gpd - Volgens de Leidse universitair hoofddocent archeo logie Diederik Meijer zijn er steeds meer aanwijzingen dat de plundering van het Nationaal Museum in Bagdad deels georga niseerd was. Zo lieten de plunde raars replica's staan, terwijl origi nelen werden meegenomen. „Enkele van de geroofde kunst voorwerpen zijn al door de douane in beslag genomen op een luchthaven in de VS", zegt Diederik Meijer. „Dat duidt erop dat het blijkbaar niet al te moei lijk is om ze momenteel het land uit te smokkelen." Meijer was vorige week een van de genodigden op een spoed- conferentie in Parijs waar UNESCO zich bezon op actie. De organisatie voor wetenschap en onderwijs van de VN riep op tot een onmiddellijk verbod op de uitvoer van archeologische voorwerpen uit Irak en tot een embargo op de handel in Irake se kunstvoorwerpen. Of dat veel zal helpen, betwijfelt Meijer. De geruchten dat de roof deels georganiseerd was, lijken volgens hem steeds meer op waarheid te berusten. De maga zijnen in de kelder van het mu seum met sleutels opengemaakt door mensen die het museum aan de achterkant waren bin nengedrongen, terwijl het woe dende volk door de voordeur naar binnen kwam." „Het is zeker niet uitgesloten dat de diefstallen voor een deel op bestelling hebben plaatsgevon den", vermoedt hij. Wie er op dracht zou kunnen hebben ge geven om kunstvoorwerpen uit de Irakese musea te stelen, is volgens Meijer moeilijk te zeg gen. „Maar er zijn genoeg schat rijke verzamelaars die wat dat betreft weinig scrupules kennen. In Amerika, Japan, Frankrijk, Engeland, Zwitserland, noem maar op. Misschien zit er zelfs wel een enkele Nederlander tus sen. Het zijn types die zo heb zuchtig zijn dat het ze zelfs niet kan schelen dat ze zo'n object nooit aan iemand kunnen laten zien en het altijd in een kluis moeten bewaren. Als ze er zelf maar af en toe van kunnen ge nieten..." Meijer vreest met name voor de echte topstukken, die vaak van edelmetaal zijn vervaardigd. „Die zijn zó bekend dat ze echt onverkoopbaar zijn", denkt hij. „De kans bestaat dan dat gewe tenloze dieven ze zullen oms melten zodat ze in elk geval het goud waarvan ze gemaakt zijn kunnen verkopen." leiden - Leerlingen van de Leidse Balletschool Inge van den Broek re peteren voor de voorstelling die komende zondag te zien is in het LAKtheater. Jazz- en showdans, klassiek ballet, flamenco, breakdance, alle stijlen, en alle leeftijdsgroepen, passeren weer de revue in het pro gramma 'For the Beauty of this'. De balletschool draait haar dertigste seizoen onder leiding van Inge en Nelleke van den Broek. Behalve de matinee is er een avondvoorstelling waarvoor nog enkele kaarten te koop zijn. Foto: Hans Gerritse muziek recensie Ken Vos Concert CVB4. Gezien: 24/4, Sociëteit De Burcht. Leiden. Het kwartet CVB4 van Connie van Bin- sbergen omvat eigenlijk twee genera ties, contrabassist Ernst van Glerum naast de relatieve jongelingen Piet Jan Cramer (accordeon en piano) en Nout Ingenhousz (drums). Toch scheiden de geesten zich niet naar de generatie- grenzen, maar naar de tradities. Cra mer ën de leidster zijn strakke, door de rock geïnspireerde alleskunners, terwijl Glerum en Ingenhousz juist ontspan nen improvisatoren in de jazztraditie zijn, die zich moeiteloos kunnen aan passen aan allerhande stilistische situa ties. Dat onderscheid bleek vooral in de eerste set, toen Cramer en Van Bins- bergen door technische problemen el kaar nauwelijks konden horen, terwijl Ingenhousz en Glerum erop los swing den alsof er niks aan de hand was. Het repertoire van CVB4 is zoals te ver wachten grotendeels door Van Binsber- gen geschreven, stukken waarin melo disch de rocktraditie meer plaats krijgt dan de jazzcoventies. Van Binsbergen houdt van een vol geluid, waardoor een goede coördinatie essentieel is. De bij vlagen briljante accordeonist en eigen zinnig hamerende pianist Cramer had daar in de eerste set net zoveel moeite mee als de gitariste. Hij probeerde met gehamer het communicatieprobleem op de vleugel te overwinnen, terwijl hij op de accordeon natuurlijker klonk. Pas in de tweede set waren de musici aan de omstandigheden gewend, zodat Cramer vooral op de trekzak zijn gevoel voor evenwicht kwijt kon. Nog niet al tijd even interessant, maar Cramer liet wel duidelijk horen waartoe hij in staat is. Van Binsbergen durfde veel duidelij ker haar typisch legato-fraseringen uit te spinnen, waardoor het concert aan spanning won. Een hoogtepunt was de op Zappa geïn spireerde gitaarfeature 'I Wasn't Tal- lang", waarin zowel de ritmesectie als Van Binsbergen lieten horen dat ook deze grootheid stilistisch uitvergroot kan worden. Het leuke van CVB4 is dat in de Europese muziekscène geen ver gelijkbare stilistische fusie te vinden is. Op het eind oogstte CVB4 tamelijk ge makkelijk bijval met funky stukken in de jazztraditie, maar de kracht van de groep ligt juist in de samensmelting van rock-esthetiek met jazz-vrijheid. Vijf jaar wachten is te tl Daarom vond het organise comité van het Leids Uri tair Lustrum Theaterfestivj Leids Universitair Half Lui Theaterfestival uit. Alle din mers moesten als uitgang i voor hun bijdrage aan dep< tra editie het stuk 'Uilensjfci nemen, dat Hugo Claus spi voor het lustrum van 1965.|d De finalist van de eerste pi ronde op 5 maart, het L^n Studenten Tooneel, kre^ij wisselbokaal uiteindelijk t De voorzitter van de final en voormalig rector map Wagenaar noemde hun biL een mooie mengeling van aliteit en het oorspronjj verhaal. Maar de musicalaj aanpak liep Tijls speu*i naar de zeven deugden (e voor de voeten. En daarbjh 'Op zoek naar de zeven' b4 r de meest statische bijdraai de avond. Het LST booau gezongen liedjes, maar 5c leerde te veel op de komei terige Tijl-figuur, die alle; elkaar moest praten en sp41 Alles Klapt maakte met I Fuit' de 'wild card' die zeïr tweede voorronde op 27 j»c kregen waar, door veel stjli en gestroomlijnder te sjv Ook zij verwerkten de ag; teit, met kritische verwijl naar Fortuynisme, maar 1€ fonkelde het verhaal, dar kleine accenten een eigei£ kreeg. Kleine poëtische sten, zoals het stralende D dat Nele en Tijl komt begrle deden hun deel in het peid lijk en geloofwaardig makei twee totaal verschillende lie geschiedenissen. h Voor het persoonlijke waie plaats bij de winnaars vr tweede voorronde, de In English Freshers, die met fc mijlslaarzen door de gesclv nis van de mensheid raasdo snelle, korte taferelen mah hardhandig duidelijk dat 2 reld er niet op vooruit gegil De acteerprestaties zijn zdn dat hun visie op revoluqt: recht de wisselbokaal vil LUHLT kreeg. Met een Ie tisch gevoel voor humie voortreffelijk groepswerk het LEF zien tot welke pi pen de mensheid in staat i als hoogtepunt de zo keuj| ginnende Amerikaanse R tie: de Boston Teaparti MacDonald leert de Eifn theezakjes gebruiken en a»r fratemi-thee, zelfs tussen Fe sen en Amerikanen, niet bei Th =ie theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Slaaf of niet verslaafd' programma van en door Jörgen Raymann. Gezien: 24/4, Leidse Schouwburg. Als humor goed is voor de cul turele integratie, dan zou je de Surinaamse cabaretier Jörgen Raymann een belangrijke rol van maatschappelijk betekenis kunnen toedichten. De pu- bliekssamenstelling in de (uit verkochte) schouwburg is bij voorbeeld gekleurder dan ge woonlijk. Maar dat is nog slechts een opmerkelijk detail. Tussen de regels door speelt Raymann nog altijd bestaande wederzijdse vooroordelen gees tig tegen elkaar uit. Zonder sar casme, veelal met een relative rende glimlach. Soms gebeurt dat zelfs op heel elementair ni veau: bijvoorbeeld Hollandse krenterigheid tegenover Suri naamse te-laat-komerij. De sfeer in rijn programma's is dan ook ontspannen; geen zwa re boodschap, maar beslist ook niet alleen lol om de lol. Ray mann wil wel degelijk iets te ver tellen hebben. Daarbij is hij qua vorm zo vertrouwd met de we reld van stand-up comedy dat hij perfect op geluiden uit de zaal kan reageren. Gisteravond had hij op dat punt pech, ook al probeerde hij enkele toeschou wers uit hun tent te lokken. Zet je rijn nieuwe programma af tegen het vorige, dan valt op dat het ondanks rile positieve kan ten minder sprankelend van op zet is. De multiculturele humor binnen een verhalende context kan ditmaal niet verhinderen dat 'Slaaf of niet verslaafd' rond uit saaier is geworden dan je op grond van eerdere ervaringen zou verwachten. Dat is waar schijnlijk vooral toe te schrijven aan de verhaallijn die in dit pro gramma op den duur beper kend gaat werken. Hoe riet dat verhaal er ditmaal uit? We schrijven 2020 in Fort Europa. De regels voor toelating rijn zo aangescherpt dat het nauwelijks nog mogelijk is om binnen te komen. De verschil lende persoonlijkheden in Ray mann verzetten zich daal. De gehele show is als hefl opgebouwd uit poginge alsnog het afgesloten bfi binnen te dringen. Dit uitgangspunt biedt cF gelijkheid om enkele typef^ te voeren. Daar ritten aqj leuke momenten tussen." de hieruit voortvloeiende*- siegebeurtenissen rijn laiJ1 altijd leuk genoeg om nfÉ betreffende typeq'e te 1$ scoren. Bovendien krijgt een d£( concept op den duur ten onder een zekere voorspi heid. Wéér komt de ho4l soon in een vreemd land probeert hij tevergeefs land een toekomst op tl londen - Eerder was ze al een Bond-girl, dit keer kruipt ze in de huid van een gemuteerde superheld: de Nederlandse actrice Famke Janssen. Gisteren arriveerde ze samen met Rebecca Romijn-Stamos (links) in Londen voor de wereldpremière van 'X-Men 2'. Net als het eerste deel uit 2000 is ook deze film gebaseerd op de Marvel stripboeken, die inmiddels een cultstatus hebben bereikt. In dit tweede deel bundelen de su perhelden hun krachten om de voormalige topmilitair William Striker, die een bedreiging voor de wereld vormt, omver te werpen. Naast Janssen en Romijn-Stamos vervullen onder meer de Britten Sir lan Mckellen en Patrick Stewart en de Amerikaanse actrice Halle Berry een rol. Foto: Reuters/Kieran Doherty theater recensie Margriet Prinssen Voorstelling: 'Da Vinei en de drol' door Toneelschuur Producties. Tekst Roland Topor. Regie: Jennifer Drabbe Spel: Malou Gorter, Sanne den Hartogh, Kees Hulst, Constance Kruis, Joep Onderdelinden, Tjitske Reidinga. Gezien: 16/4, Toneelschuur, Haarlem. Nog te zien: 2 en 3 mei, LAKtheater, Leiden en 8 mei, Parktheater, Alphen a/d Rijn. „Er rijn mensen die niets van zichzelf achterlaten dan over volle latrines", zei Da Vinei ooit. Een levensgrote reproductie van rijn Mona Lisa vormt de enige versiering in het strak vormge geven huis van de familie Mo- reau. Vooral de heer des huizes, een hoge politiefunctionaris, dweept met Da Vinei. Hij heeft een uitgesproken afkeer van mensen die zich te pas en te on pas laten gaan. Zelfs de nu een maal noodzakelijke stoelgang is hem een doom in het oog. Voeg daarbij dat het toilet van de fa milie voortdurend verstopt rit en de belangrijkste ingrediënten voor de nieuwe Toneelschuur productie, 'Da Vinei en de drol', rijn aanwezig. Absurdisme voert de boventoon in deze kluchtige schets die is opgezet als een 'whodunnit'. Het zoeken is in dit geval niet naar een moordenaar, maar naar degene die verantwoorde lijk is voor de steeds verder uit de hand lopende (letterlijk!) hoeveelheid stront die er gepro duceerd wordt. Maar liefst 22 weckflessen vol poep staan er op een gegeven moment op een rijtje, de wc-pot loopt steeds verder over en aan het eind van de voorstelling rit alles en ieder een onder, met uitzondering van de heer des huizes. De fecaliënklucht is strak vorm gegeven en geregisseerd. Het decor bestaat uit een huis van twee verdiepingen; boven be vindt zich de salon, beneden staat centraal het verstopte toi let. Door de glazen wand ben je als toeschouwer letterlijk een voy eur. En dan blijkt dat ook de on kreukbare hoofdcommissaris het niet kan laten om rijn vrou welijk bezoek even te betasten bij een rondleiding door het huis en dat hij tegenovP. verstandelijk gehandicapt^ ronduit gewelddadig is. Beschaving is in dit stiL flinterdun laagje waaronf elementaire driften krijgen. Dat levert af geestige scènes op zoali neer mevrouw Moreau iw' panty op de enkels pi haar onwillige man te vei De show steelt Tjitske R< die van het eten van een pure slapstick maakt. Erg diep gaat het allem; 'Da Vinei en de drol' is mendalletje, knap gesp< vormgegeven, dat wel. ongeschikt voor mense gevoelige magen en/of t en een aanrader voor r die dol rijn op drollenkolt

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14