Pleziervaart teleurgesteld in Oegstgeest LEIDEN 8i REGIO Omwonenden en ouders laten zich niet geruststellen door Molkenboer 'Leif Eriksonis grote vriendenclub' Raad Warmond werkt desnoods de zomer door Deskundigen: tbs voor Leiderdorpse pedofiel Idergronds keren in eterwoude i onzeker Streep door ligplaatsenbeleid Getikt hij dat de middenstand betaalt? Haha' o van pap eend' vrijdag 25 april 2003 7^1 aar - Een automobilist [inacht al slingeren en ;ai|id over de Zijdelaan in 7haar reed, had moeite |kpppen toen de politie een Len gaf. Het bleek - zo djten de agenten - om een ge jongen uit Leidschen- gaan, die eigenlijk niet erne hij de auto tot stilstand |brengen. De jongen be- thet voertuig zonder te ^van zijn vader te hebben ld'. Hij is aangehouden ^genomen naar het poli- ;ntau. De vader van de jon- telefonisch op de °|werd gebracht, zou zijn 3» men ophalen zodra het par vervoer vanmorgen (den. De jongeman krijgt pees-verbaal voor joyri- n rijden zonder rijbewijs. 'Vlak naast de snelweg verblijven is niet gezond' door Janneke Dijke leiderdorp - De wethouder heeft het over nor men die gehaald worden. Verontruste ouders noemen het gezondheidsrisico's die hun kin deren toch nog lopen en bewoners van de wijk Holtlant spreken van lawaai. Er gaapt een kloof ttissen de benadering van wethouder Molkenboer en die van een groep Leiderdor pers. Gisteravond probeerden ouders van leer lingen van de Kastanjelaanschool hun angst duidelijk te maken, door tijdens een informa tiebijeenkomst van de gemeente over veront reiniging en lawaai bij de A4 zelf met een des kundige op de proppen te komen: professor B. Brunekreef van de Universiteit Utrecht. Molkenboer wilde Brunekreef aanvankelijk het woord niet geven. „Deze avond is alleen be doeld voor het stellen van vragen." Loek Wa genaar, één van de oudérs, dreigde een stem ming onder de aanwezigen te houden. Voor dit dreigement zwichtte Molkenboer. Hij gaf de professor vijf minuten. Brunekreef herhaal de het verhaal dat zijn collega Hoek dinsdag al hield, tijdens een door bewoners belegde dis cussieavond in de Muzenhof, en sprak van 'verontrustende gevolgen voor de gezond heid'. De boodschap: verblijven in een straal van 300 meter van een rijksweg is niet gezond. Door de hoge concentraties stikstofdioxide en fijn stof lopen vooral kinderen daar extra kans op piepende ademhaling of bronchitis. Zowel gisteravond als dinsdag stonden het TNO-onderzoek naar luchtkwaliteit en het ge- luidsonderzoek van Goudappel Coffeng op de agenda. Beide onderzoeken zijn in opdracht van de gemeente Leiderdorp gedaan, omdat de gemeente gaat bouwen bij de rijksweg. Hiermee wordt de verdiepte aanleg van de A4 betaald. Eén van de onderdelen is nieuwbouw van de Kastanjelaanschool vlak naast de snelweg. Een groep ouders ziet dat absoluut niet zitten van wege de luchtverontreiniging. Bewoners van de wijk Holtlant vrezen voor hun gezondheid en rust door de aanleg van een nieuwe weg en de bouw van bedrijven in de omgeving. Vol gens de twee rapporten blijven herrie en ver vuiling, nadat de gemeente de nodige maatre gelen heeft genomen, binnen de toegestane normen. Dirk Kuijper van Goudappel Coffeng liet zien dat dankzij de nieuwe ontsluitingsweg, die tussen de Hoogmadeseweg en de A4 komt, de geluidsoverlast afneemt. „Kijk naar deze cij fers. Die weg gaat echt goed zijn werk doen. Het verkeer verdwijnt van de Ericalaan en de Acacialaan.'' „Goed werk?", klonk het uit het publiek. Holtlantbewoners lachten. „Al het vrachtverkeer dat afkomstig is van de Lage Zij de en naar Leiden moet, rijdt straks twee keer langs onze wijk. Eerst over die ontsluitings weg, en dan over de Persant Snoepweg." Vol gens de onderzoekers en wethouder Molken boer is dat niet erg. Molkenboer: „Hierdoor blijft het geluid binnen de normen." Zo'n ver schillende manier van kijken dook ook op bij de behandeling van het luchtrapport. „Wat is een norm, als je het nog steeds benauwd kunt krijgen", vroegen ouders zich af. II elfhout uit I Oegstgeest 3lïf si - Een jaar zat Els diiout voor het CDA in de in Oegstgeest. Nu houdt voor gezien. Ze kan het etferk niet langer combine- lt haar werk en haar per- !J*e omstandigheden. Gis- hd nam de raad afscheid helfhout, die verbaasd |t ze voor zo'n korte pe- hcfeloond werd met een d pn karaf en een enorme "lemen. Schelfhout wordt llgd door Ellen van ie(l. die in Den Haag op Jitiek bureau van het jgjerkt. Volgende maand ook Aagje Papineau mfscheid van de politiek, "jm in 1996 in de raad Hljogressief Oegstgeest. E| ivouDE - Het is nog onze- Hr ondergrondse parkeer- n komen in het centrum eterwoude. Burgemeester houders streven wel naar ''ifkelders, maar ze willen djets beloven. Ze willen S haalbaarheid onderzoe- q jgronds parkeren is onze sn aldus wethouder Ates. we kunnen het niet eemd opleggen. Straks blijkt jen wel dat het voor win- en bewoners onbetaal- Drdt." ch(tiepartij Progressief Zoe- e vindt die houding iets jvend. PZ vindt dat on- snods parkeren móet in het 5 Witrum. „Wil je straks |n gezellig centrum, dan Hoj het gros van de parkeer- n ondergronds aanleg- ildus fractievoorzitter W. Üijk. youde heeft grote plan- net het dorpscentrum, ..inkels en appartementen len. De vrees bestaat dat m^rs hun auto straks niet gunnen als bewoners en prs vast beslag gaan leg- ir i de parkeerplaatsen in G.pum. r' 8 Vijftig dagen feest bij scouting door Joris Rietbroek voorschoten - Een voorberei ding op een leven onder de wa penen is het niet meer. Bij scou tinggroep Leif Erikson is het mi litarisme lang geleden naar de achtergrond verdwenen en draait het vooral om de lol. En om het zeilen, natuurlijk. Daarin is sinds de oprichting van de groep, vijftig jaar geleden, eigen lijk niets veranderd. Wat er veranderd is en wat ge woon hetzelfde is gebleven. Efet zal de komende dagen geregeld ter sprake komen bij de Voor- schotense scoutinggroep, die zijn naam ontleent aan een vi king die bijna duizend jaar gele den over de wereldzeeën voer. Het vijftig-jarig bestaan van de Leif Eriksongroep wordt vanaf morgen gevierd met vijftig da gen feest. De scoutinggroep heeft voor de feestperiode een overladen pro gramma. Aanstaande zaterdag houdt Leif Erikson een activitei tenmiddag voor alle kinderen uit Voorschoten. Burgemeester Verver opent dan de jubileum festiviteiten. Op zaterdag 10 mei is het de bedoeling dat honder den oud-leden elkaar weerzien tijdens een reünie. Onder de Feest voor iedereen Niet alleen de leden van Leif Erikson kunnen morgen ge nieten van de festiviteiten rond het 50-jarig. Direct na de opening, die om 14.00 uur wordt verricht door burge meester Verver, is er in en rond het clubhuis aan de Rouwkooplaan een uitge breid activiteitencircuit, waar iedereen van zeven tot der tien jaar aan mee kan doen. Op het programma staan on der meer een rondvaart, een clown, schmincken, bungee running, een springkussen en pannenkoeken bakken. Een knipkaart voor het hele pro gramma kost één euro. noemer Expeditie Erikson is er op 17 mei een watersportdag op het Vlietland. Op 24 mei is het tijd voor een groot feest in club huis Thjodhild aan de Rouw kooplaan, dat de hele dag duurt. Een groot kamp op de Kaag van 13 tot 15 juni voor alle leden en leiders sluit de festiviteiten af. Vooral het organiseren van de reünie heeft veel voeten in de aarde gehad. Ruim 800 oud-le den zijn benaderd voor deze speciale gebeurtenis. „Die ex-le den zitten over de hele wereld", vertelt clubhuisbeheerder Peter van der Haven. „We hebben ze zelfs getraceerd in Nieuw-Zee- land, Brazilië en Kenia." Een werkgroep die zich al een jaar met het speurwerk bezig houdt heeft honderden brieven verstuurd op basis van oude adressenlijsten. In totaal zouden er 800 ex-leden kunnen komen. „Die zijn er straks natuurlijk lang niet allemaal", weet Van der Haven. „Als er 250 zijn, ben ik al blij." Oud-leden die Leif Er ikson voor 1992 hebben verlaten zullen de vereniging niet terug- kennen, verwacht bestuurslid Dirk Sinke. Die kennen immers het huidige clubhuis niet. „Het is voor hen vast een wereld van verschil", zegt hij. „Maar qua vloot is er niet veel veranderd. Veel van onze zeilboten gebrui ken we al tientallen jaren." De grootste van die zeilboten is De Grote Schouw, die onlangs opgeknapt is met financiële steun van de leden van Leif Er ikson. Iedereen kreeg de kans om een stukje van De Grote Schouw te kopen. Volgens Van der Haven is het vaartuig uniek. „Voor zover wij weten is het ty pe zo oud, dat het de laatste ter wereld is die nog vaart. We zijn nog aan het achterhalen wat voor type het precies is. Waar schijnlijk een IJsselmeer-vissers- boot." Door de jaren heen is de scou ting wel enigszins veranderd, ook bij Leif Erikson. Van der Ha ven: „Vroeger was scouting een voorbereiding op de militaire school. Tegenwoordig heerst bij ons nog steeds wel wat discipli ne, maar het gaat vooral om het zeilen en het spel. Je leert de door Nancy Ubert oegstgeest - Pleziervaarders die dachten dat zij dit seizoen einde lijk weer in Oegstgeest mochten aanmeren, zullen diep teleurge steld zijn. De gemeenteraad wei gerde gisteravond een oordeel te vellen over het nieuwe ligplaat senbeleid van Meester. Volgens de raad heeft de wethouder van Progressief Oegstgeest 'half werk' afgeleverd. Binnenkort krijgen de burgers die een aanvraag voor een lig plaats hebben ingediend een brief van de gemeente Oegst geest, met de mededeling dat hun verzoek voorlopig wordt 'geparkeerd'. „Sorry jongens, we hebben óns werk niet goed ge daan", typeert fractievoorzitter Huizing van oppositiepartij WD de gang van zaken. Meester kreeg van de commissie ruimte en groen twee weken ge leden huiswerk op. De wethou der van ruimtelijke ordening is er niet in geslaagd dat op tijd in te leveren. De politici vinden het beleidsstuk niet 'doortimmerd genoeg'. De kosten van aanleg steigers zijn bijvoorbeeld niet duidelijk in beeld gebracht. Ook is niet duideljk of Oegstgeest wel ligplaatsvergunningen kan ver lenen terwijl het hoogheem raadschap en de gemeente Lei den eigenaar zijn van de bodem van het Oegstgeesterkanaal en de Haarlemmertrekvaart. Bo vendien moet Meester het on derwerp 'handhaving' verder uitdiepen. Booteigenaar G.H. van Wermes- kerken, die speciaal voor het bootjesplan op de publieke tri bune is gaan zitten, kan zijn oren niet geloven als hij hoort dat het onderwerp van de agen da wordt gehaald. „Ik ben lid van de belangenvereniging In 't Zelfde Schuitje. Jaren zijn we aan het lijntje gehouden, nadat in een zomervergadering de nieuwe algemene plaatselijke verordening er eventjes door heen werd geloodst. We hebben een eindeloze strijd moeten voeren en eindelijk werden we erkend als serieuze gespreks partner. En nu gebeurt dit." De raad eist een goede onder bouwing van het plan en Mees ter is er niet in geslaagd die op tijd te presenteren. Volgens frac tievoorzitter Huizing van oppo sitiepartij WD had zij eerder met haar plan moeten komen. „Vorig jaar oktober zijn wij de discussie al aangegaan. Ze heeft een half jaar de tijd gehad om een goed voorstel te presente ren." Schelfhout van het CDA betreurt het dat de waterrecre anten de dupe zijn. „Gaat er nu een heel seizoen verloren?" Maar de meerderheid van de raad is onverbiddelijk. Zelfs Meesters eigen partij vindt dat de gemeenteraad over een com pleet plan dient te beslissen. Wethouder Meester dacht dat ze het probleem van de 'oeverver vuiling' goed geregeld had door aanmeren op een aantal plaat sen voortaan wel toe te staan. Ze wilde dit jaar experimenteren en ervaring opdoen, om daarna de finitieve keuzes te maken. Maar het is alles of niets. Als Meester niet snel een oplossing weet te vinden, blijven de oude regels van kracht en mogen de plezier vaarders vrijwel nergens in Oegstgeest aanleggen. Dat strik te aanlegverbod is sinds 1999 van kracht en wordt sindsdien gelaakt door de pleziervaarders, maar bejubeld door de bootjes haters in het dorp. Meester hoopt dat zij er nog wel in slaagt een pilotproject op te zetten. „Dat op een bepaald stuk, waar omwonenden niet klagen over horizonvervuiling, wel kan worden aangemeerd." door Coen Polack warmond - Terwijl de meeste gemeenteraden van Nederland rustige maanden tegemoet gaan met de zomer voor de boeg, kunnen de Warmondse raadsle den nog wel eens een volle agenda te verwerken krijgen. Om de ontwikkeling van de bouwplannen voor de Kop van de Dorpsstraat op de voet te kunnen volgen, besloot de ge meenteraad gisteravond de ver dere afhandeling van het bouw project niet aan burgemeester en wethouders over te laten. De raad neemt de besluitvorming in eigen hand. Ook als dat bete kent dat daarvoor tussentijdse gehouden moeten worden. Zelfs de vakantiemaanden zijn voor de raadsleden niet heilig. Raadslid Van de Velde (Progres sief Warmond): „We moeten boven alles proberen om draag vlak voor het bouwplan te krij gen. Dat kan alleen als we goed met de bewoners kunnen over leggen. Voordat er gebouwd wordt moet er een hoorzitting komen. Wat mij betreft mag dat best in de zomervakantie als dat nodig is." De andere partijen zijn het hiermee, eens. Veel raadsleden beseffen dat omwo nenden het bouwproces jaren kunnen vertragen, als aan hun protesten voorbij wordt gegaan. Op de Kop van de Dorpsstraat moeten twee nieuwbouwcom- plexen verrijzen. Op de plek waar nu het Meerpunt staat een supermarkt met daarboven ap partementen en op de plaats van de voormalige Dekkers- gaardflat een nieuwe flat met woningen en winkels. Vooral op dat laatste gebouw is onder om wonenden veel kritiek. Daarom kwamen de bewoners, verenigd in het Bewonersplatform Kop van de Dorpsstraat, eerder deze maand met het opmerkelijke plan om de locatie zelf te be bouwen. Dit tot ongenoegen van woningstichting Warmun- da, eigenaar van de grond en opdrachtgever voor de huidige bouwplannen. De stichting heeft geen zin om zaken te moe ten doen met de bewoners. De WD en Progressief Warmond willen dat de gemeente bemid delt in het conflict. Het Bewonersplatform lichtte gisteravond een tipje van de sluier over hun bouwplannen op. De door de bewoners in de arm genomen Goudse architect Frank Gobbel toonde aan de hand van ruwe schetsen wat de plannen zijn voor de bebouwing van de Dekkersgaard. Gobbel komt terug op de eerder door het bewonersplatform voorge stelde laagbouw. De plannen zijn nog volop in ontwikkeling, maar het complex heeft tot nu toe de vorm van een rij van zes huizen van zo'n acht meter hoog. De architect hoopt bin nen enkele weken zijn ontwer pen af te hebben. den haag/leiderdorp - De kans lijkt groot dat de 30-jarige Leiderdorper die in januari voor de rechter stond wegens ontucht met minimaal acht jongens tot een gevangenis straf plus tbs wordt veroordeeld. Officier van justitie Steen presenteerde gisteren twee deskundigenrapporten waarin ervoor wordt gepleit om, al dan niet voorwaardelijk, tbs op te leggen. Drie maanden geleden gelastte de rechter nader onderzoek naar de geestesgesteldheid van de man, omdat er twijfel was of het op leggen van tbs met dwangverpleging in het geval van de Leiderdorper een zinvolle maatregel is. De zaak werd toen om die re den voor onbepaalde tijd aangehouden. Overigens werd de zaak tegen de Leiderdor per gisteren opnieuw niet behandeld, dit keer omdat de advocaat de rapporten pas twee dagen voor de zitting in handen kreeg. Zij was niet in staat de stukken voor de zit ting met haar cliënt te bespreken. De zaak behandelen zonder zo'n voorbespreking zou volgens de advocaat 'een schending van de rechten van de verdachte' zijn. De be handeling kan hierdoor opnieuw maximaal drie maanden worden vertraagd. Zowel de psycholoog als de psychiater die de man onderzochten, zijn van mening dat de kans dat de Leiderdorper in zijn oude fouten zal vervallen levensgroot aanwezig is. Beide deskundigen adviseren de rechtbank daarom de man een behandeling op te leg gen. De psycholoog wil dat doen in de vorm van tbs met dwangverpleging, de psychiater adviseert het middel van tbs achter de hand te houden voor het geval een vrijwillige be handeling zou stranden. Tegen de Leiderdorper werd in januari vier jaar plus tbs geëist voor seksueel misbruik van minderjarige jongens tussen 1994 en vorig jaar juli. In werkelijkheid is de man al veel langer actief als pedofiel. Hij heeft be kend dat hij al op zijn negende ontucht pleegde met kleuters en dat hij in de loop der jaren zeker tientallen slachtoffers heeft gemaakt. Overigens blijkt er in de zaak inmiddels een tweede verdachte te zijn aangehouden. De ze man moet binnenkort voor de rechter verschijnen. kinderen ook ontzettend veel. Over de vaart natuurlijk, maar ze doen ook veel sociale vaar digheden op. Als je op kamp gaat en met z'n zessen in een tentje zit, dan gaat dat vanzelf. We hebben kinderen gehad die bij tien sportclubs faliekant mis lukt waren, maar hier blijven ze wel hangen. Je maakt hier auto matisch veel vrienden. Eigenlijk is Leif Erikson een grote vrien denclub." De activiteiten van de scouting- vereniging veranderen niet of nauwelijks, maar de omstandig heden wel. „Mobieltjes vergal len soms spelletjes", vertelt Van der Haven. „Dan zijn we op kamp bezig met een dropping of een spoorzoekspel, gaan ze el kaar bellen om te helpen. Daar moet je dan nieuwe regeltjes voorverzinnen." KIJKEN NAAR HET CORSO 'ijlt De leden van Scoutinggroep Leif Erikson uit Voorschoten maken zich op voor het 50-jarig jubileum. Foto: Eric Taal vK Bloemencorso van de er5treek rijdt zaterdag weer 'Hrdwijk naar Haarlem. Het 0 Dagblad gaat alvast de Ute verkennen. In vier ringen kijkt de krant mee mensen langs de (raten. Vandaag de vierde aatste aflevering: De Heereweg in Lisse. 1 in de Bollenstreek doe |se. En dan wandel je jen ook even door de g, die in het centrum Idorp verandert van ka- Van een doorgaande rou- jSassenheim naar een keistraat. Met in het 4 het pleintje dat 't Vïer- let, vol terrasjes en op l ook busladingen toe- lenstand maakt zich op drukke dag. Voor de wel. Want voor de inkels levert het bloe- so eigenlijk niks op. „Ze niet voor de cd's", zegt 1 Toni's Music. „Ik kan net zo goed dicht zijn ag van het corso. Maar ld het wel gezellig, hoor. unnen mijn klanten jks de winkel bereiken" it door al die toeristen, 1 dik wachten op de iwagens. „Af en toe -^leen Duitser binnen, die >f we misschien een vi- ld hebben van het corso John de Bruin voor zijn tabaks- en tijdschriftenwinkel. Morgen staat het in de Heereweg stampvol corsokijkers. Foto: Dick Hogewoning van vorig jaar", vertelt Ton. „Da's wel grappig, er zijn van die gezichten die je precies één keer per jaar in je winkel ziet. Ik ben een echte speciaalzaak, vooral voor 60'er en 70'er-jaren- muziek. Klanten komen echt uit het hele land. Dat kunnen ze za terdag beter niet doen." Een paar deuren verderop is Van der Hulst Delicatessen. Achter de balie staat Ria. Een echt corsokind: geboren en ge togen in de Bollenstreek „Dit is wel voor het eerst dat ik het cor so in Lisse ga meemaken. Ik ben wel benieuwd", zegt ze. „Ik hoor van mensen die mee hebben ge reden, dat het hier altijd steen druk is." Bij Van der Hulst staat zaterdag een kraampje voor de deur met broodjes beenham. Zo hoopt de delicatessenzaak wel een graantje van het corso mee te pikken. VW-directeur Tjeerd Scheffer wil meer maken van het corso. Door op corsodag een feestdag te organiseren in elk dorp op de route, hoopt hij dat de bloe- menfile meer uitstraling krijgt. „Ik ben altijd wel in voor een feestje", lacht Ria. „Maar ik weet uit ervaring dat zodra het corso voorbij is, de toeristen in de bus stappen en vertrekken. En trou wens, in de meeste plaatsen wórdt er toch al wat gedaan? Een markt of zoiets? Lang, heel lang geleden was er in Lisse inderdaad een feest op corsodag, weet John de Bruin van de gelijknamige tabakshan- del nog. „Ik heb het nu echt over de jaren '60. El Vesta of El Festa heette dat, dat was ook om de toeristen vast te hou den." Hij vindt het idee van Scheffer best leuk, „maar dan mag hij er wel een pot met geld bij leveren voor al die activitei ten. O, verwacht hij dat de mid denstand dat wel betaalt? Haha- ha." Hoewel hij wel toegeeft dat de horeca in Lisse er wel bij vaart. „Dit is toch ook een prima plekje om te kijken? Zo op het terrasje, hiernaast? Het is het hoogste punt van Lisse, naar twee kanten kijkje naar bene den. Oké, het scheelt misschien vijftig centimeter, maar je staat hier wel het best." Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13