Pimtulp, Pimbeeld, Pimmanchetknooj REGIO De kommetjes wisselen Pim Fortuyn voor even naast Willem van Oranje NAVRAAG Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, G P. Arnold W MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiatehdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Woorden verouderen en verdwijnen vervolgens uit de taal. Vraag aan iemand van onder de twintig of hij of zij weet wat een perronkaartje is en een schaapachtige blik zal uw deel zijn. Nee, dat weten ze waarschijnlijk niet. Ze hebben immers nooit meegemaakt dat ze, voor het luttele bedrag van 10 cents, een kaartje moes ten kopen dat hen het recht gaf het perron te betreden. Dat zo'n woord, dat ver wijst naar een zaak die is verouderd, verdwijnt, is begrijpelijk. Maar waar om zijn er steeds meer mensen die geen uitdruk kingen of spreekwoorden meer kennen? Ik gebruik te pas de uitdrukking dat is botertje tot de boom. Mijn gesprekspartner keek mij stomverbaasd aan. Wat mag dat in 's hemelsnaam beteke nen', mompelde hij en ik zag een lichte wrevel op zijn gezicht. Hij kon het duidelijk niet goed heb ben dat hij iets niet wist, terwijl dit toch zo'n mooie, beeldende uit drukking was. De boom is hier een oude vorm van bodem en let terlijk staat er dus 'er is boter tot aan de bodem toe'. Boter was vroeger een symbool van welvaart en als er tot aan de bo dem van het vat nog bo ter zit, dan gaat het je dus naar de wind. De uitdruk king betekent 'er is voor spoed, welvaart, over vloed'. En vervolgens, om nog iets anders positiefs uit te drukken: 'ze zijn heel erg op elkaar ge steld', 'ze zijn erg lief voor elkaar'. Ook in het Leids verdwij nen uiteraard allerlei woorden en uitdrukkin gen. Waarom? Omdat het dialect achteruitgaat door de invloed van het Stan daardnederlands, door de invloed van de media, van het onderwijs. Kinde ren spreken thuis geen dialect meer en de streek taal wordt dus niet meer van vader op zoon, van moeder op dochter door gegeven. In het Leids bestaat een prachtige uitdrukking, die precies het tegendeel be tekent van de hierboven genoemde met dat boter tje en die bodem. De kommetjes wisselen voor 'de vriendschap opzeg gen'. Hoe moeten we ons de oorsprong van die uit drukking voorstellen? Wat is een hoge vorm van so ciaal verkeer? Althans vroeger, tegenwoordig geldt dat niet meer als zo danig. Juist, met elkaar koffie drinken, 'n Bakkie doen. Je zit voor je huis deur, op een omgekeerde stoel. Kopje koffie in de hand. De buren komen ook naar buiten. Ook kopje koffie in de hand. 'Komen jullie d'r even bij zitten? Het wordt gezellig en er volgen nog enige bakkies. Na een uurtje gaat ieder weer zijns weegs. 'Laat de kopjes maar staan. Die wassen wij wel af. En na verloop van tijd heeft de ene fa milie de kopjes van de andere en omgekeerd. Maar dan ontstaat er on enigheid, een niet bij te leggen meningsverschil. Beide gezinnen willen de kopjes terug en daarmee is aan de vriendschap een einde gekomen: de kopjes worden gewisseld. Is het zo gegaan? Ik weet het niet. Maar 't kan. Kaken. Niet alleen verou deren dialectwoorden waardoor ze uit het dia lect verdwijnen, het komt ook voor dat woorden uit de standaardtaal verdwij nen die in het dialect blij ven voortbestaan. Dat geldt bijvoorbeeld voor het woord kaken in de betekenis 'braken', 'over geven'. Het komt nog voor in zeventiende- eeuwse teksten. Zo staat in de Versame- linghe van Reysen' te le zen: 'Maar zo dra zy de saus proefden begonden zy altemaal te kaken en te spuwen'. Naar mijn we ten is dit kaken nog gang baar in Leiden en omge ving en misschien ook nog in West-Friesland. Het is natuurlijk duidelijk hoe het woord in deze betekenis is ontstaan. De malende, kokhalzende bewegingen van de kaken spelen daarin een crucia le rol. Ik zoek nog naar de bete kenissen van de volgende woorden en uitdn gen; of althans, ik graag van u weten nog actief kent en nog worden gebn echte boek zette, kt poeresie, uitz'n ki zijn (van kinderen zegd) en apiijpert (eveneens van kin gezegd). Hans Heestermans Met veel dank aai Faessen, mevr. R. wes (Stampersgat) lem Kooreman en Overdevest. Reacties en tips vo rubriek kunt u stu naar de redactie vt krant, postbus 54, AB Leiden, onder 1 ding van de rubrii naam 'Leids dialer mailen naar de ai kan ook: heester- mans@inl.nl De Haagse bergbeklimmer Ronald Naar ligt onder vuur. Hij zou heb ben gelogen over het bereiken van de Pakistaanse Nanga Parbat (8125 meter), Alleen het erewoord van uit 1 1. 7 j het begin van klimmers telt met meer zijn klimcarrière. Navraag bij ED- MOND ÖFFNER uit Lisserbroek, die in 1992 met Naar op de top van de Mount Everest (8850 meter) stond. In een open brief in een bergsporttijdschrift heb je er onlangs voor gepleit dat klimmers voortaan gewoon met bewijzen moe ten komen als ze claimen op een top te hebben gestaan. „We houden in de bergsport nog altijd vast aan een honderd jaar oude regel: een man een man, een woord een woord. Toch had zelfs Edmund Hillary vijftig jaar geleden een foto op de Eve rest. Tegenwoordig heb je gps-appa- raatjes en polscomputers die tot op de meter nauwkeurig opslaan hoe hoog je zit en dat jarenlang kunnen opslaan. De technische middelen zijn er ruim schoots, daarom wil ik van die oude afspraak af." Betekent deze eis het faillissement van het vertrouwen tussen klimmers onderling? Of is de bergsport einde lijk volwassen geworden? „Het beklimmen van een achtduizender is een topprestatie. Ande re topprestaties worden tot op de duizendste seconde vastgelegd. Ik spreek als cameraman, ik ben altijd met een camera de berg op geweest. Ik vind dat ook wel iets bijzonders hebben. Als je iets moois neerzet, ben je ook mans of vrouws genoeg om het vast te leggen." Verdwijnt dan niet een deel van de romantiek en het eergevoel? „Op het moment dat Bart Vos en Mariska Mourik voor de rechter staan over de vraag of Vos wel of niet op de Everest heeft gestaan, dan heb je toch ook een bizarre situatie? Hou toch eens op, denk ik dan. Kijk, dat je de honderdduizendste beklimmer van de Mont Blanc ben, daar hoeft van mij geen verslaglegging van te zijn. Maar als Himalaya-expeditie heb je te maken met sponsors. Tegenover hen moet je zorgdragen voor bewijs." Dus vanaf nu is een topclaim zonder foto geen geldige claim. „Ik weet de oplossing ook niet. Het moet ook niet zo zijn dat er een klimpolitie komt, of een Waarheidscommissie. Bergbeklimmen doe je nou eenmaal daarboven op die berg, en daar staat geen agentje." Wat vind je van de beschuldigingen aan het adres van Ronald Naar? „Uit de grond van mijn hart: ik weet het niet. De enige die het weet is Ronald. Met Bart Vos: idem dito. De enige die er iets over kan zeggen is hij. Dat is het gekke, en daarom vind ik: je moet voor be wijsvoering zorgen. Eigenlijk is een Himalayabeklimming een soort kunstwerk, je bedenkt je dat je iets wilt in je leven. Dan kan je op je reet blijven zitten, maar dat schiet niet op. Je komt uit je stoel en gaat het organiseren. Je zet iets heel bijzonders neer. Je bent een onderdeel van de historie. Het vastleggen is deel daarvan." tekst: Silvan Schoonhoven foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Fortuyn-aanhangers zullen zeggen dat het géén toeval is. Symbolisch is het zeker. Het beschadigde bronzen beeld van Pim Fortuyn naast dat van Willem van Oranje. De laatste is de grondlegger van de Nederlandse staat, de eer ste liet het politieke bestel in Nederland op zijn grondves ten schudden. Op het terrein van de Haarlemse brons beeldgieterij Binder verkeren de bronzen beelden voor een paar dagen in eikaars nabij heid. De vermoorde politicus en de vermoorde prins. Een bizar toeval. Het levensgrote beeld van Willem van Oranje ('de Zwij ger'), gemaakt door Auke Het- tema, is bij Binder afgegoten en komt in Delft te staan op de plek waar de vader des va derlands in 1584 door Balt- hasar G. werd neergeschoten. Fortuyns beeld wordt in Haar lem gerepareerd, nadat het twee weken geleden was ont hoofd tijdens het vervoer door Rotterdam. Het bronzen hoofd van For tuyn is door de broers Willem en John Hirs van de firma Binder weer op de nek gelast. Het is niet de enige beschadi ging aan het beeld. De rech terwijsvinger (van de 'at your service'- hand) is afgebroken, in het achterhoofd zit een for se deuk en door de klap tegen het viaduct is de rechtervoet van de bronzen sokkel ge scheurd. Voor de reparaties hangt het beeld van Fortuyn tijdelijk in de takels, voorovergebogen, met het gezicht naar de grond. Met chirurgische pre cisie vult Willem Hirs de deuk in het achterhoofd op met brons, daarna schuurt en freest hij de plek glad. Uitdeuken, zo legt broer John uit, was onmogelijk. Dan had den ze een gat in het hoofd moeten maken om er van binnenuit met een hamertje bij te kunnen. Straks moeten de reparaties alleen nog op kleur worden gebracht - patineren in vak jargon - en dan zal er van de schade niets meer te zien zijn, verzekeren de broers. D volle werkdagen zijn ze mee bezig. c Binder kreeg de opdracl de eigenaar van het bee t makelaar/tv-presentato ry Mens, die meer bron objecten in onderhoud bij het bedrijf. Begin mt j wordt Fortuyn weer opj n haald en naar Keukenht bracht. Bronzen Pim zal dit ma; gend worden vervoerd. Arnout Heemskerk ANNO 1953, Zaterdag 25 April ROELOFARENDSVEEN - Roelofarendsveen heeft al meer dan 50 jaar aardbeien-cultuur. Geëxporteerd werden deze vruchten pas om streeks 1920, toen enkele tuinders aardbeien onder glas tot rijping brachten en daardoor bereikten, dat de producten enkele weken eer der aan de markt konden worden gebracht. Was voorheen Amsterdam de grootste afnemer, de onder glas getrokken aardbeien vonden gre tig aftrek in Engeland. In 1924 gingen de eerste zendingen per vlieg tuig naar deze nieuwe afnemer. De komende jaren ging men talrijke broeiramen maken. De afzetmogelijkheden naar het buitenland wer den aanmerkelijk vergroot. In hoeverre de aardbeienteelt de kurk is, waarop Roelofarendsveen drijft blijkt uit het feit, dat niet minder dan 130.000 ramen of 150.000 m2 met aardbeien zijn beteeld. ANNO 1978, dinsdag 25 april OEGSTCEEST - „De wens van de ouders, al vanaf 1968, naar meer uniformiteit van het onderwijs op de lagere Montessorischool vormt de grondslag, die nu waarschijnlijk tot de opheffing ervan leidt," zegt het schoolhoofd van de Oegstgeester Montessorischool. De school staat op het punt aan het eind van dit schooljaar te verdwij nen. De 59 leerlingen worden ondergebracht op gelijke scholen in Leiderdorp en Wassenaar. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. HDC 970 Keukenhof speelt prominente rol in eerste herdenking van Fortuyns sterfdag VRIJDAG 25 APRIL 20<£ Willem Hirs vult de achterkant van het hoofd van Fortuyn op met brons. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer dachten:Als het partijkantoor wordt wat ik denk dat het woril past het mooi in de hal", zegtpi heimzinnig. „Anders vinden vie een mooie plaats voor het karpt De reden voor de geheimzinnk is simpel: „We zijn op dit moipr met verschillende locaties bez}< zijn er nog niet uit met de gen» i maar in augustus willen we ve^j zen. Op die dag komt dus ooki: beeld naar Rotterdam.te Als het goed is, heeft de Maasic dus vanaf augustus drie beeldjt. Pim Fortuyn: de twee beeldenre Mens en Du Barry en een beeL de Stichting Beeld van Pim. D|g ste standbeeld wordt op 6 me})' huid en komt te staan op de Kjr Hoogstraat, tegenover het Hisfe Museum. Volgens de stichting prima plaats: prominent, in d|U tram en dicht bij het stadhuisjr het beeld, een buste op een zii in totaal 4,50 meter hoog, zijmr replica's te bestellen. Die beelji hoogte ongeveer 28 centimeté. ten 35 euro. Wie zeven euro njli overmaakt ontvangt een specfc plaatje met daarop de origineb handtekening van Pim Fortuyti Niet alleen Rotterdam, ook Aid dam heeft zijn Pim Fortuynbde: Amsterdam heeft zelfs een strlU voor omdat de professor in hev senbeeldenmuseum Madamèi saud's geflankeerd wordt dooiii neth en Carla, zijn twee hondjr viervoeters hebben daarvoor een poseersessie van drie uurjn ten doorstaan. Fortuyn en zijijt hondjes zijn vanaf eind april tn in een tijdelijke tentoonstellirjf Madame Tussaud's. .Achter i schermen wordt nog hard je om het decor, het beeld en hondjes op tijd af te krijgk naam van de onthuller el precieze datum blijven» even een verrassing." fj Wie niet genoeg heeftd het aanbod aan stanto den, niet kan wachter de Pim Fortuyn-tulpt de bloemist liggen itf toch nu al een herije aan Fortuyn in huift kan de herdenking^1 manchetknopen nP Fortuynfamifiewail) stellen. De kosten k van liggen tussen de: euro (zilver) tot 49|o goud of witgoud).b versspelden zijn e de prijzen variëb tussen de 49 j» zilveren sp|t> 249 eurolv een wil} den. v d Gt. I" prima dat de LPF van plan is om met het bronzen 'At your service' het nieuwe partijkantoor in Rotterdam te sieren. „Dat doen ze maar. Zoals bekend had ik graag gezien dat het standbeeld een prominente mooie plek in Den Haag zou krijgen, maar dat idee is door de gemeente niet ge waardeerd. Dat is jammer. Maai nogmaals, ik heb verder niets meer met het beeld te maken en hoef ook niet bij die plechtigheid te zijn. Dat heb ik niet nodig. Weet u, de meeste mensen die Pim herdenken, hebben hem nog nooit de hand geschud. Het lijkt mij beter om mijn her inneringen aan Pim voor mezelf te hou den. Op 3 mei ga ik lekker op vakantie, de hele 6 mei-her- hem wel op mijn eigen manier." Het beeld dat nu van de LPF is, werd twee weken geleden letterlijk in een klap wereldberoemd toen het bij het transport van Lisse naar Rotterdam werd 'onthoofd' bij een te laag via duct. Op de plek waar dat geknakte beeld terecht moest komen, de voor tuin van Fortuyns huis aan het G.W. Burgerplein, verrees een dag later het brons dat veilig in een kist in Lis- se was achtergebleven. De gehavende versie is voor repara tie naar Haarlem gebracht, waar het blijft tot 3 mei. Dan gaat het terug naar Lisse omdat het beeld een week in Keukenhof blijft staan. „Leuk toch voor Keukenhof. Het zal ze ker extra toeristen trekken", is het laatste wat Mens over het standbeeld kwijt wil. LPF'er André de Jong coör dineert de her denkingsdag en houdt ook de plannen rond het standbeeld in de gaten. Hij heeft al een plek inge- c Over twee jaar ligt-ie bij de bloemist: de Pim Fortuyn-tulp. Van de witte sta tige tulp, een zaailing van de veel ver kochte Yokohama, bestaan nu al zo'n tweeduizend kilogram tulpenbollen maar in bloembollenland is dat nau welijks meer dan een handjevol. „De bollen worden nu opgeplant om te worden vermeerderd. In 2005 zullen er wel genoeg zijn voor de bloemis ten", zegt Henny van der Voort van bloembollenbemiddelaar SBC Lisse die de vertegenwoordiger is van de eige naar van het nieuwe tulpenras. De Pim Fortuyn wordt op 6 mei, precies een jaar na de dag dat de Rotterdamse politicus in Hilversum werd vermoord, gedoopt. Dat ge beurt met een bijzondere plechtig heid in Keukenhof, waar de familie van Fortuyn, zijn vrienden, de Ka merleden van de LPF, de demissio naire LPF-ministers en -staatssecre tarissen en andere genodigden acte de presence zullen geven. Volgens de website van de Lijst Pim Fortuyn is overigens iedereen wel kom. „Deze bijeen komst is open baar. U dient echter wel de toegang tot de Keu ken hof te betalenaldus de site. De doopplechtigheid, die om 14.00 uur plaatsvindt, is de opmaat van een andere ceremonie: de officiële overhandiging van een van de twee Fortuyn-standbeelden die in op dracht van Harry Mens door Daph ne du Barry zijn gemaakt. Dat beeld wordt 3 mei naar Keukenhof ge bracht waar het een weekje in het Prins Willem Alexanderpaviljoen blijft staan. Harry Mens zal echter niet bij die plechtigheid aanwezig zijn. Hij ge niet dan van een weekje vakantie in het buitenland. „Het standbeeld heb ik al aan de LPF gegeven, ik heb er dus helemaal geen bemoeienis meer mee. Op een gegeven moment moet je de knoop doorhakken, als je ziet dat je niet bereikt wat je voor ogen stond. Voor mij is dat boek gesloten. Het boek-Pim daarentegen zal ik nooit dichtslaan." Mens vindt het

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10