Martinair begint seizoen goed ECONOMIE Kruidvat genept met Bob de Bouwer MKB biedt leerbanen aan 10.000 schoolverlaters Aandeelhouders achter hogere beloning Shell-top Paccar trucks groeit ondanks afname vraag Olieproductie komt weer op gang in Irak Vliegtuigen dit weekeinde stampvol, maar onzekerheid blijft voor zomer SARS schaadt Oost-Azië voor 15 miljard dollar Consument klaagt steeds meer bij financiële politie 1 rekent op ei 10 procent lveen - Door een nieuwe tiindeling in de vliegtui- jrwacht KLM jaarlijks 10 it meer passagiers te ver- 1 in Europa, zo heeft het raartbedrijf vandaag mee- ld. De dienstverlening Ie drie nieuwe klassen uiteen van sober naar uit- id. Een 'Select' ticket het duurste en vervangt idige Business Class, de imy Class wordt Economy t goedkoopste ticket gaat leten. KLM wil zo ook in trekken die nq nog met echters meevliegen. ssel wil tolgeld en per satelliet el (ANP) - De Europese nissie wil dat auto's, bus- 1 vrachtwagens in de toe- via een satellietverbin- ïet tolgeld kunnen betalen lor sommige wegen en en wordt gevraagd, feurs hoeven dan niet bij de tolhuisjes op de egen te stoppen. Euro- ïissaris De Palacio (trans- denkt aan invoering voor ran zo'n ingenieus net- Als voorloper wil ze de tanten van snelwegen chten om uiterlijk 2005 ïenlijk één kastje te ont- n om tol te betalen. zine duurder iel goedkoper rag - Marktleider Shell vandaag de prijzen van ïes verhoogd en die van verlaagd. Een liter super n euro ongelood zijn 1,6 eklommen tot een advies- an respectievelijk 1,219 65 euro per liter. Diesel »e n cent per liter goedko- imt uit op een adviesprijs 1,5 cent. ta Lloyd sluit a in België rdam - Ohra Belgium, het che schadebedrijf van het landse concern Delta Groep, wordt opgedoekt, oorverliezen 115 mensen aan. Ohra Belgium, met nzet van circa 40 miljoen is al jaren verliesgevend, icente sanering in Gent en :1 bracht geen verande- )e verwachting is dat de tie over vijftien maanden rond. ka: i,8 miljoen Dopsommen rdam - Draka heeft vorig 8 miljoen euro uitgetrok- s afkoopsommen voor eden van de raad van be- De producent van kabels men) was voor contract- diging 1 miljoen euro lan de ex-financiële direc- 3 an der Ven, bovenop zijn 3 i van 246.000 euro. Voor lid Gorissen 'kostte' Dra- .000 euro. Draka leed vo- r een verlies van meer i miljoen euro en ont- ïonderden medewerkers. schrapt 250 eidsplaatsen FooRT - De arbeidsbe- ;laar Kliq schrapt 250 van 10 arbeidsplaatsen we- le sterke vermindering activiteiten op de reïnte- narkt. Die vermindering ens de onderneming het gevolg van de bezui- ;en van de overheid op de itten om zieke werkne- ;n mensen zonder baan :t werk te helpen. dochter in roer Liverpool it - NS-dochter NedRail- s samen met partner Ser- belangrijkste gegadigde komende 25 jaar het rail- :r in en rond de Engelse iverpool te verzorgen. NS handelen in mei met de overheid over het con- De combinatie zou de regeling van 'Merseyrail' e loop van juli oveme- Merseyrail omvat 66 sta- en 59 treinen met jaarlijks eer 30 miljoen treinreizi- ver 120 kilometer spoor. 00 medewerkers van Mer- komen in dienst van de re exploitant. der bezoekers 1 winst bij RAI rdam (ANP) - De Amster- (AI heeft vorig jaar een vinst geboekt van 1 mil- uro bij een stabiel geble- mzet van 155,5 miljoen Een jaar eerder draaide idrijf een verlies van 15,6 in euro. „Het gaat weer aldus topman Bakker. :eft bezuinigd en verlies- de activiteiten afgestoten, jaar bezochten 1,7 mil- aensen de tentoonstellin- 1 beurzen. In 1999 waren nog 2,2 miljoen. Het be- eeft besloten zich te con- :ren op tentoonstellingen igressen binnenshuis. donderdag 24 april 2003 den haag-londen/anp - De topfunctio narissen bij het Nederlands/Britse olie concern Koninklijke/Shell Groep kunnen hun beloning de komende jaren fors op schroeven door goede prestaties te leve ren. De aandeelhouders gingen gisteren in overgrote meerderheid akkoord met de nieuwe bonusregeling. De afgelopen we ken waren er berichten dat de regeling op bezwaren stuitte bij verschillende aandeelhouders. De bonus wordt vastgesteld op basis van prestaties over een periode van drie jaar en kan oplopen tot een verdubbeling van het basissalaris uitgekeerd in aandelen. Commissaris A. Loudon van Koninklijke Olie erkende op de jaarvergadering in Den Haag dat 'de timing' van het bonus- vóorstel 'niet erg gelukkig is, gezien de huidige economische omstandigheden'. Maar Shell is volgens Loudon, die tevens voorzitter is van de bezoldigingscommis sie van de Groep, tot nu toe altijd behou dend geweest in de beloning van zijn topfunctionarissen. Daardoor is er een kloof ontstaan in de bezoldiging van Shell-topmanagers en die bij de concur rentie. „Een gedeelte van die achterstand lopen we nu in", aldus Loudon. Kritiek kwam onder anderen van direc teur P. de Vries van de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB). Hij zei de bonusre geling niet gepast te vinden in de huidige periode waarin banen worden geschrapt en personeel wordt ingekrompen, terwijl ook beleggers hun aandelen in waarde zagen verminderen. Hij had berekend dat de totale beloning van president-di recteur J. van der Veer van Koninklijke Olie over de afgelopen twee jaar met 80 procent is gestegen. „Ik ben geen extre me socialist, maar een meer normale loonontwikkeling lijkt mij redelijker." Topman Van der Veer verdiende vorig jaar in totaal 2,2 miljoen euro. Hij zei na afloop van de aandeelhoudersvergade ring zich te realiseren dat de nieuwe re geling naar Nederlandse verhoudingen om heel veel geld gaat. „Maar een belo ningssysteem voor alle topmanagers van Shell behalve voor de Nederlanders is niet mogelijk", aldus Van der Veer. De overgrote meerderheid van de aan deelhouders stemde ook in met de be noeming van oud-premier Kok tot lid van de raad van commissarissen bij Ko ninklijke Olie. Er was wel wat protest vanuit de zaal. Een oud-werknemer van Shell sprak van een 'aanfluiting' omdat Kok vooral als oud-vakbondsman 'zoveel drempels heeft opgeworpen tegen een integer con cern als Shell'. Kok, die in de jaren negentig uithaalde naar topbestuuders die zich volgens hem via optieregelingen schuldig hadden ge maald; aan zelfverrijking, was zelf niet aanwezig op de aandeelhoudersvergade ring. De oud-premier is eerder ook al be noemd tot commissaris bij TPG en ING. door Richard Mooyman schiphol - De vliegtuigen van Martinair vertrekken het komend weekeinde vol naar de zon. Top man Arie Verberk moet bij het begin van deze vakantieperiode zelfs vier tot zes toestellen elders huren om alle vakantiegangers te vervoeren. „Het wordt een super weekend. We zitten stampvol." Maar de zorgen zijn niet voorbij nu de oorlog in Irak is afgelo pen, aldus Verberk gisteren tij dens een toelichting op de jaar cijfers. De boekingen voor de zomer liggen nog steeds ver achter. Sinds anderhalve week boeken de Nederlanders weer volop, maar Verberk weet niet of de achterstand zal worden inge haald. Vooral reizen naar Tur kije en Griekenland waren uit de gratie. Spannend is het met name voor de touroperators die de vliegtui gen van Martinair hebben ge boekt. Die lijden een forse strop als zij de stoelen niet vol krijgen. De luchtvaartmaatschappij is echter niet bereid om in moei lijkheden verkerende reisorgani saties tegemoet te komen, zo maakte Verberk duidelijk. De president-directeur verwacht veel van de twee nieuwe Airbus sen, kleinere toestellen die wor den gebruikt voor vakantie- vluchten binnen Europa. Met deze minder grote vliegtuigen gaat Martinair vooral op de Griekse eilanden vliegen. Met een winst van drie miljoen euro heeft Martinair een redelijk jaar achter de rug. Volgens Ver berk is dit op een omzet van 789 miljoen echter veel te weinig. „Maar het is winst terwijl veel andere vliegmaatschappijen kampen met verlies", aldus de Martinair-baas. Het positieve re sultaat was louter te danken aan vrachttransport, dat inmiddels meer omzet genereert dan ver voer van passagiers. Over het eerste deel van 2003 is Verberk redelijk tevreden. „Ik kan wel armoedig gaan doen, maar we hebben vier maanden leuk gevlogen." Weliswaar zon der winst, maar dat is volgens hem' normaal in deze periode. De luchtvaartbranche moet het President-directeur Verberk, bij de presentatie van de jaarcijfers van Martinair. Foto: ANP/Toussaint Kluiters vooral hebben van juli en au gustus. „De grote vraag blijft: gaan de Nederlanders deze zo mer met de auto naar Frankrijk, of gaan ze toch vliegen?" Een verwachting voor het gehele jaar durfde hij daarom niet uit te spreken. Of het nog een beetje een normaal jaar wordt hangt volgens hem ook in sterke mate af van de ontwikkelingen rond de longziekte SARS. De angst daarvoor weerhoudt veel men sen te vliegen, met name in het Verre Oosten. Maar ook de SARS-gevallen in Canada schrik ken mensen af. „Ik heb daarover de pest in, want wij gaan vanaf volgende week op Toronto vlie gen." De Martinair-baas noemde het 'een schande' dat de luchthaven Schiphol over 2002 een forse winst behaalde, terwijl lucht vaartmaatschappijen moeten vechten om te overleven. Hij be kritiseerde de tariefsverhogin gen door Schiphol, dat in han den is van de rijksoverheid en de gemeenten Amsterdam en Rotterdam. „De Staat der Ne derlanden is zich samen met een paar gemeenten aan het verrijken ten koste van de airli nes. We betalen ons blauw aan de luchthaven." Luchtvaart lijdt onder Irak en SARS De oorlog in Irak en de angst voor het SARS-viruS in Azië hebben gezorgd voor fors minder luchtreizigers. In week 15 (van 7 tot 13 april) noteerden de Europese maatschappijen 4,6 procent min der reizigers op hun internationale vluchten dan in dezelfde week vorig jaar, maakte brancheorganisatie AEA gisteren bekend. Sinds de crisis in Irak is de vervoersvraag naar het Midden-Oos ten met tientallen procenten gedaald. In week 15 lag het aantal passagiers naar die regio 37 procent onder dat van een jaar gele den. Overigens betekent dat een licht herstel, want begin april was de teruggang rond de 50 procent De vliegtuigen naar het Verre Oosten zijn steeds leger vanwege SARS. In week 15 ging het aantal reizigers met 17 procent terug ten opzichte van een jaar geleden. Bob de Bouwer. Foto: GPD renswoude/anp - De drogiste rijketen Kruidvat is vorig jaar ge nept met Bob de Bouwer-pop pen. Kruidvat dacht een enorm goed kope partij van de populaire te kenfilmfiguur op de kop te heb ben getikt. Het bleek echter om de namaak te gaan. Bob de Bou wer-exploitant HIT Entertain ment is inmiddels naar de rech ter gestapt om de gederfde in komsten te verhalen. Kruidvat zegt echter niette we ten dat het om nep-varianten ging. „Zo snel dat duidelijk was, zijn ze uit de winkel gehaald." De drogisterijketen kocht vorig jaar zomer een partij van 36.000 poppen in a 2,50 euro per stuk. In de winkel werden ze voor 3,99 euro verkocht. Dat is fors onder de normale verkoopprijs van ongeveer 30 euro. „Maar bij Kruidvat zitten we wel vaker ruim onder de normale verkoopprijs omdat we grote partijen inkopen", aldus een woordvoerster van de keten. De poppen komen van leveran cier Van der Spiegel uit Voort huizen. „Zij lieten ons de origi nele poppen zien, maar lever den vervolgens namaak." Kruid vat wil de mogelijke schadever goeding die ze HIT moet beta len, ook op de leverancier gaan verhalen. Van der Spiegel was niet bereikbaar voor commen taar. HIT Entertainment is inmiddels wel een bodemprocedure ge start tegen Kruidvat. Zo'n proces kan jaren duren. „We zitten nu in de eerste fase. HIT heeft ons de dagvaarding gestuurd, het is nu aan ons om met een reactie te komen." t rotterdam/gpd - „Achmed, Kees, Giovanni of Piet, het maakt niet uit hoe ze heten. Maar we grijpen die scholieren in hun nekvel en geven ze een kans om dat diploma te halen" Strijdlustig gaf voorzitter Hans de Boer van MKB-Nederland gisteren de aftrap van 'Samen doen!', het project dat vmbo'ers aan een leerbaan moet helpen. De Boer heeft er het volste ver trouwen in dat het gaat lukken. Jongens geloof me, het wordt echt een eitje. Anders vreet ik mijn schoen op!" De vmbo-leerlingen Kees, Fati- ma of Achmed zijn niet de dik ste vrienden met hun boeken en huiswerk Toch willen zij wel de handen uit de mouwen te steken om praktijkervaring als timmerman, winkelbedien de, kapster of loodgieter op te doen. Ze begrijpen dingen be ter wanneer ze het voor zich zien en voelen. Voordat deze scholieren voortijdig de hand doek in de ring gooien biedt MKB Nederland hen de moge lijkheid van een leerweg, waar bij zij in de laatste twee jaren van het vmbo gedeeltelijk in de praktijk kunnen werken. Het doel van het landelijke project is 10.000 scholieren binnen vier maanden in het midden- en kleinbedrijf aan een leerbaan te helpen waar mee zij een diploma, oftewel startkwalificatie halen om hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten. Doorstroom naar het middelbaar beroepsonder wijs is ook mogelijk. In Rotterdam, waar het project gisteren van start ging, kunnen duizend scholieren meedoen. „Natuurlijk is dat aantal voor Rotterdam niet genoeg," geeft MKB-voorman De Boer toe. „Maar je moet ergens mee be ginnen." De Boer denkt dat het project eerst stroef op gang komt. „Iedereen valt dan over ons heen, waardoor het pro ject uiteindelijk veel bekend heid krijgt. Het gaat zeker luk ken, let maar op." De leerbanen zijn volgens De Boer absoluut noodzakelijk. De toekomstige loodgieters, bouwvakkers, timmerlieden, bloembinders, kapsters en winkelbediendes, hij hoopt ze allemaal met het project bin nen te slepen. „Ruim 70 pro cent van alle werknemers werkt in het midden- en klein bedrijf," legt hij uit. „De uit stroom is veel groter dan de nieuwe aanwas. Als we nu niet ingrijpen, is het probleem straks niet te overzien. Natuur lijk behelst het project ook ei gen belang. Voor de scholieren is het verschrikkelijk belangrijk om dat diploma te halen. De ervaring leert dat, wanneer zij zonder papiertje aan het werk gaan, bijleren in de praktijk ook een stuk moeilijker gaat" Door de vmbo'ers een leer baan aan te bieden, wordt ook de veiligheid bevorderd. „Jon geren die voortijdig met school stoppen en verder niks om handen hebben... Je kunt zelf wel verzinnen wat er gebeurt," zegt De Boer. Voor de portemonnee van de overheid is het behalen van een diploma gunstig. Jaarlijks verlaten 25.000 vmbo'ers defi nitief hun school zonder diplo ma. In de regio Rotterdam be draagt het aantal drop-outs 12.000 per jaar. Landelijk kost deze schooluitval 2,5 miljard euro. Demissionair Minister van on derwijs M. van der Hoeven be loofde gisteren 2,5 miljoen eu ro bij te dragen aan de invul ling van de leerbanen, het les pakket en de begeleiding van de leerlingen. Van der Hoeven vindt dat bedrijven de jonge ren moeten stimuleren om het diploma te halen. „Als het eco nomisch goed gaat, houden bedrijven de jongeren graag. Het is dan verleidelijk om te stoppen met school en te gaan werken." eindhoven/gpd - De Ameri kaanse vrachtautoproducent Paccar, de moeder van DAF Trucks, heeft in het eerste kwar taal van dit jaar een krachtige groei doorgemaakt. Dit ondanks het teruglopen van de vraag naar zware trucks in Amerika van maar liefst 32 procent ten opzichte van het eerste kwartaal vorig jaar. De omzet van Paccar steeg bijna omgekeerd evenre dig met 28 procent tot 1,9 mil jard dollar. De sterk verminderde vraag naar zware trucks in de VS heeft deels te maken met de dreiging van de oorlog in Irak die in die periode speelde. Dat de omzet van Paccar toch steeg komt door orders die in het laatste kwartaal van 2002 werden geboekt en in het eerste kwartaal van 2003 werden uitgeleverd. Bovendien steeg het wereldwijde marktaan deel van Paccar en was ook de hogere koers van de euro ten opzichte van de dollar van in vloed. De resultaten van DAF Trucks, circa eenderde van de omzet van Paccar, wogen hier door dit jaar zwaarder mee dan vorig jaar. Ook de winst van het Ameri kaanse vrachtautoconcem groeide flink. In het eerste kwar taal van dit jaar bedroeg deze 111 miljoen dollar, tegen 47 mil joen dollar een jaar eerder. Pac car is niet pessimistisch over het hele jaar. Het concern verwacht uiteindelijk net zoveel trucks te verkopen als vorig jaar. Ook het Zweedse Scania, dat een truckfabriek in Zwolle heeft, noteerde een beter eerste kwar taal dan vorig jaar. Het bedrijf boekte 7 procent meer orders voor 13.575 trucks. Er werden er 11.739 afgeleverd, 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van 2002. Volgens Scania nam de West-Europese markt voor zware trucks toe tot 56.000, ter wijl dat er vorig jaar nog 52.400 waren. Het marktaandeel van Scania zakte licht naar 14,7 pro cent. De omzet van deze truck fabrikant steeg met 7 procent tot 1,3 miljard euro. De winst steeg met 69 procent tot 42 miljoen washington/dpa-anp De longziekte SARS brengt de eco nomie in Oost-Azië dit jaar een schade toe van zeker 15 miljard dollar. Het sterkst getroffen wordt de dienstensector, met daarin het toerisme, de zaken reizen, het transport en de de tailhandel. Hong Kong, Singapore en Tai wan krijgen de hardste klappen. Dat heeft Jemal-ud-din Kassum, vice-president van de Wereld bank, vandaag gezegd. Volgens hem zijn de uitwerkingen van SARS vrijwel volledig het gevolg van de angst onder de bevol king. Kassum pleit dan ook voor grote openheid in de getroffen landen om de economische schade zo klein mogelijk te kun nen houden. De Wereldbank heeft een tus sentijds aangepast rapport ge publiceerd over de landen in Oost-Azië. De ziekte SARS en de gevolgen van de oorlog in Irak resulteren in een afname van de groei in de regio. De ontwikke lingsbank gaat er nu vanuit dat de economische groei dit jaar uitkomt op 5 procent. In een eerdere prognose noemde zij een percentage van ruim 6. Vorig jaar bedroeg de groei 5,8 procent. Dat was een stuk meer dan de 3,5 procent die in 2001 werd gemeten, toen Oost-Azië opkrabbelde uit een grote finan ciële crisis. Dat de groei dit jaar achterblijft, is ook voor een deel toe te schrijven aan de trage op leving van de wereldeconomie. Voor China, een van de landen die het hardst door SARS is ge troffen, gaat de Wereldbank voor dit jaar nog wel uit van een stevige economische groei van 7,2 procent. China houdt zo de exportmogelijkheden van ande re landen in Azië in stand. De groei is wel minder dan de 8 procent waarop de Chinese eco nomie in 2002 uitkwam. doha-den haag/anp-rtr - De olieproductie komt in het zui den van Irak weer op gang. Voor het eerst sinds de Amenkaans- Britse invasie wordt er weer ge leverd, zo heeft een Amerikaan se militair woordvoerder gezegd in Qatar. De zegsman kon niet aangeven hoe groot de olieproductie nu is. De velden werden al kort na het begin van de oorlog veiliggesteld door de coalitietroepen. De Ira kezen staken wel een beperkt aantal installaties in brand, maar alle vlammen zijn intussen gedoofd. De huidige productie is bedoeld voor binnenlands ge bruik. Volgens de Amerikaanse zaken krant The Wall Street Journal is de productie nog beperkt. Het is de bedoeling binnen enkele da gen 170.000 vaten (van 159 liter) per dag te gaan produceren. Binnen zes tot acht weken moe ten het er 800.000 per dag zijn. Voor de oorlog beliep de totale Iraakse olieproductie circa 2,5 miljoen vaten per dag, waarvan er 1,7 miljoen uit het zuiden kwamen. Naar verwachting zul len de grote noordelijke Iraakse velden nog deze week ook weer olie leveren. Shell-topman Van der Veer zei gisteren op de aandeelhouders vergadering van het olieconcern dat in Irak niet veel valt te doen, zolang er geen nieuwe regering is in dat land. „Er moet eerst sprake zijn van een bestendige situatie." Zo'n situatie is er niet onder het bewind van een Ame rikaanse generaal, aldus Van der Veer. Hij doelde op ex-generaal Jay Gamer, die tijdelijk leiding geeft aan het Amerikaanse bestuur in Irak. Van der Veer zei het logisch te vinden dat nu „meer Ameri kaanse bedrijven worden uitge nodigd" voor de wederopbouw van Irak. Hij verwacht wel dat er uitein delijk in Irak een 'gelijk speel veld' komt, waarbij sprake is van een eerlijke en open concurren tie. De VS hebben dit ook aan gegeven, zo zei hij. amsterdam/gpd - Consumenten klagen steeds vaker over financi ële instellingen. De Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM) die toe zicht houdt op banken, verzeke raars en beleggingsinstellingen, ontving vorig jaar 5239 klachten, bijna een verdubbeling. In 2002 werden ook 8000 klachten ont vangen over aandelenleasepro- ducten en nog eens duizend over andere instellingen en pro ducten. Dat blijkt uit het jaar verslag van de AFM dat vandaag is gepubliceerd. De AFM kan niet bemiddelen bij klachten over financiële instel lingen, maar neemt deze wel mee bij haar werkzaamheden. In 2002 steeg het aantal klachten met 41 procent vergeleken met het jaar ervoor. Van de 8000 klachten over aan- delenleaseproducten gingen er 7500 over Legio Lease, het om streden beleggingsproduct dat Dexia Bank in 2000 overnam van Aegon. De AFM startte vorig jaar 26 on derzoeken naar handel met voorwetenschap. Er werd 23 keer aangifte gedaan bij het openbaar ministerie (ONl), wa&van twaalf zaken over han del met voorkennis. De AFM maakt zich nog steeds zorgen over de achterstand in de be handeling van de aangiften bij het OM. Er worden inmiddels afspraken gemaakt met Justitie over het aantal dossiers die ook daadwerkelijk oor de rechter be oordeeld kunnen worden. Verder was 2002jaet jaar waarin voor het eersti boetes (Fortis, ABN Amro) openbaai werden gemaakt en werd de financiële bijsluiter bij complexe produc ten ingevoerd. In totaal begon de AFM 339 onderzoeken, werd dertien keer een boete opgelegd en werd vier keer een publieke waarschuwing gegeven. De AFM houdt zich onder meer bezig met het toezicht op het ef fectenverkeer en beleggingsin stellingen, met reclametoezicht op financiële producten en de aanpak van voorwetenschap. Voorzitter Docters van Leeuwen heeft niet de illusie dat hij aan het hoofd staat van een onfeil baar apparaat. „Als partijen ons bewust om de tuin willen lei den, is het een illusie te menen dat wij altijd de slimste zullen zijn", schrijft hij in het voor woord van het jaarverslag

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9