Nieuwe golf ruimingen op stapel BINNENLAND 1 België neemt drastische maatregelen vogelpest GroenLinks overweegt spoeddebat over brief Sint Philipsland opgelucht maar verslagen Kleintjes nemen regeren serieus Medicijn beschikbaar, maar 'geen snoepje' Kort maar mooi leven Camera's verhogen veiligheid donderdag 24 APRIL 2003 ^beklimming r ter discussie idam - Drie vooraan- e alpinisten trekken de ties van Nederlands be- e bergbeklimmer Ronald 1 twijfel. Het gaat met na- een historische beklim- 1 de Himalaya. Naar be daar in 1981 de Nanga een van de grootste suc- in de Nederlandse berg- Expeditiegenoot en voor- irriend Frank Moll zei gis- n een interview met de rant dat Naar over zijn ie liegt. Hij krijgt steun alpinisten Robert Weij- 1 Robert Eckhardt. Moll ;op dat Naar geen topfo- 't van de berg, hoewel hij mera op zak had. De rest expeditie was eerder af- 1 Naar reageerde verbol- de beschuldigingen en it het bedrog. lisrokjes Ier doek - Rijkswaterstaat heeft ereniging De Pelikaan in een groot doek aange- om de tennisbanen Ie snelweg A28 af te ten. De vereniging en de afdeling van verkeersor- ie 3V0 vrezen gevaarlij- ities, omdat weggebrui- ïds een grootschalige ikap ruim zicht hebben spelers en daarmee ook vaaiende tennisrokjes mes op de baan. De ten- weet nog niet zeker of t doek ophangt, meldt ter Drijber. „We willen imen dat het een kwets- mstructie wordt die bij ndvlaag omver gaat." in peiling :e verliezer sum - Het CDA is de gro- „r ezer van de laatste poli- I ntwikkelingen. De partij t in een peiling van het ïegen van de huidige 44 e-Kamerzetels. Alle an- irtijen boeken winst of U gelijk. Dat bleek gisteren peiling voor de televisie- 12Vandaag. De PvdA it op 43 zetels (nu 42). :ste ondervraagden (26 it) geven de voorkeur paars kabinet van D en D66, 23 procent een CDA-WD-D66-coa- eerste keus. Itiek arresteert {briefschrijver h - Een 36-jarige man Bosch is gisteren aan- len op verdenking van Ireigen van rechter Bau- »e Amsterdamse rechter irzitter van de strafka- vorige week Volkert van oor de moord op Pim n veroordeelde tot een ;enisstraf van achttien e man heeft inmiddels i de rechter te hebben gd uit onvrede over het 1 van de rechtbank. Ook van justitie Plooy werd w echtszaak bedreigd. Vol ei e politie is inmiddels dui- vcpat man uit Den Bosch afzender is van deze ko lf. :e inbraak tejaarden am - Een hoogbejaard aar in Veendam is dins- L it het slachtoffer gewor- [J n een gewelddadige in- De 90-jarigen werden wee inbrekers op hard- ?e wijze gedwongen op nd te gaan liggen. De 'erd geslagen en kreeg i een deken over zich De slachtoffers moesten code van een buit ge- e pinpas prijsgeven en i de autosleutels afgeven, ie nog voortvluchtige in- s gingen er in de auto t paar vandoor. idalen leggen «verkeer lam it - Onbekenden hebben vond het treinverkeer Amersfoort en Utrecht uren lamgelegd door bij older steigerpij pen op de leggen. Een stoptrein tussen Amersfoort en folder met de pijpen in na g. Deze staken op enkele j :n door de bodem van de een. Niemand raakte ge- snsie sluit etterreinen lder - Defensie sluit het ant-kolonel Maaskamp Helder, plus de beide l erreinen Falga (nabij Ju- orp, per direct) en Botgat e Keeten, in 2005). Daar- rdwijnt na bijna een hal- |w het enige luchtdoelar- 'jjschietkamp van ons land. -ie zit financieel in zwaar iluiting van het kamp in i 2005 levert jaarlijks een "ing op van 1,8 miljoen eindhoven/gpd-anp - Bijna al het pluimvee tussen de snelweg A67 en het midden van Limburg wordt vóór volgende week vrij dag geruimd. Het gaat om zes miljoen dieren op 200 bedrijven, aldus landbouworganisatie ZLTO. Landbouwminister Veerman wil door het creëren van een grote buffer de epidemie tot staan brengen. ZLTO is verrast door de grootschaligheid van de maatre gel. Als de zes miljoen dieren zijn geruimd is een kwart van de Ne derlandse pluimveestapel ver dwenen. Omdat het virus steeds blijft voortwoekeren en nieuwe uit braken worden gemeld, kiest de minister ervoor om pluimveerij- ke gemeenten als Someren, As ten, Heeze, Leende, Nederweert, Weert, Helden en Heythuysen op te offeren. De eveneens zeer pluimveerijke Peelregio ten noorden daarvan moet dan ge spaard kunnen blijven. Tot dusver zijn in Nederland op 1061 bedrijven 18,7 miljoen stuks pluimvee gedood. Dat worden er door de nieuwe maatregel bijna 25 miljoen, een kwart van de Nederlandse pluimveestapel. Hobbydieren blijven voor een deel buiten de regeling. Ze worden alleen ge ruimd in de regio Weert en bin nen een straal van 1 kilometer rond bedrijven waarop een be smetting is vastgesteld. Jan Wijnen, voorzitter van de vakgroep Pluimveehouders van de Zuid-Nederlandse Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), zegt verrast te zijn door het be sluit. „Wij hebben er meermaals op aangedrongen ten zuiden van de A67 in een strook van 3 of 5 kilometer te ruimen. Dat is niet gehonoreerd. Dat nu in een veel groter gebied wordt ge ruimd, zal wel een politieke re den hebben. Ik denk dat de mi nister aan België en Duitsland wil laten zien dat we doen wat we kunnen om de zaak in de hand te krijgen." Ten noorden van de snelweg A67 is in Deume een verdenking vastgesteld op een kalkoenbe- drijf. „Dit geval staat waar schijnlijk op zichzelf', zei Veer man gisteren in de Kamer. Uit voorzorg worden niettemin alle kalkoenhouderijen in een straal van tien kilometer geruimd. In navolging van de Nederland se Belangenvereniging van Hob- bydierhouders wil nu ook de Dierenbescherming dat al het hobbypluimvee wordt ingeënt. De organisatie heeft dat gisteren laten weten. Maar het ministerie piekert er niet over om pluimvee te vaccineren, omdat dat de handel met andere landen in gevaar brengt. Alleen in dierentuinen mogen vogels worden ingeënt, omdat daar zeldzame rassen zitten. Sommige zeldzame rassen bui ten de parken worden ook niet geruimd. &ESTR/jp>iwej WEMTIMÉïEw lllustratie/Wim Stevenhagen den haag/gpd - Iedereen die met pluimvee in aanraking komt of bang is om het vogelpestvirus op te lopen, kan een griepprik halen en antivirale middelen krijgen. Dat heeft staatssecretaris van volksgezondheid Ross-Van Dorp gisteren op aan dringen van de Tweede Kamer gezegd. De staats secretaris benadrukt wel dat de middelen 'geen snoepjes zijn'. De Kamer wil dat de antivirale middelen voor ie dereen verkrijgbaar zijn, om te voorkomen dat er meer mensen overlijden. Vorige week overleed de 57-jarige dierenarts Jan Bosch aan het pestvirus. Ross-Van Dorp vindt dat het voor mensen 'die angstig zijn' mogelijk moet zijn om aan de middelen te komen. Het onder zoek naar de dood van de dierenarts gaat waar schijnlijk een maand in beslag nemen. Uit het on derzoek moet blijken of de ministeries van land bouw en volksgezondheid de arts juist hebben ge- informeerd. rotterdam - Een jongetje bekijkt in de vlindertuin van de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp de Madagaskarkomeetstaart-mot. Deze bontgekleurde tropische vlinders, de reuzen on der hun soortgenoten, kruipen dezer dagen uit hun cocon. Om ze te bewonderen, moet de bezoeker er wel snel bij zij want de insecten leven hooguit een week. Foto: ANP/Cuido Benschop door onze correspondent Pascale Thewissen meeuwen-gruitrode - De VOgel- pest rukt verder op in België. Gisteren werd voor het eerst een besmettingshaard aangetroffen buiten Belgisch-Limburg, in de Antwerpse gemeente Malle. De geïnfecteerde kalkoenhouderij ligt op een steenworp afstand van één van de grootste pluim- veebedrijven van België. De eerste testen op de dode die ren hebben uitgewezen dat het inderdaad om klassieke vogel pest gaat. Ook in Belgisch-Limburg werd een mogelijke nieuwe haard van vogelpest ontdekt. Het gaat om een bedrijf met 62.900 dieren in Bree. Een dag eerder was voor het eerst het vermoeden gerezen dat het virus zich naar die ge meente had verplaatst, nadat er bij een kippenbedrijf verdacht veel dieren het loodje legden. In België gaat het nu om vier be smettingshaarden. Naar aanleiding van de snelle verspreiding van het virus - ver moed wordt dat de vogelpest zich via de lucht heeft verplaatst omdat de kippen die het dichtst bij de ventilatiegaten stonden het eerst stierven - kondigde de Belgische minister van volksge zondheid, Tavemier, drastische maatregelen aan. Zo wordt de schutskring rond de getroffen bedrijven in Belgisch-Limburg vergroot van drie naar tien kilo meter. In dat gebied moeten op 57 bedrijven anderhalf miljoen kippen worden geslacht. De operatie neemt waarschijnlijk tien dagen in beslag. Hobbyboeren die één of twee kippen, eenden of ganzen bezit ten, hoeven hun dieren niet te laten afinaken. Reden is dat de vogelpest tot nog toe alleen heeft toegeslagen op professio- Veerman haalt uit naar criticasters Minister Veerman van Landbouw heeft jpsteren in de Tweede Kamer uitge haald naar Kamerleden en andere critici die vinden dat hij strengere maatrege len moet nemen tegen het vogelpestvirus. „Welke maatregelen dan? Dan kunt u wel grote woorden spre ken, maar dat is te gemak kelijk. De praktijk is weer barstig." Veerman bena drukte dat hij doet wat hij kan en dat hij geen 'slappe knieën' heeft. „Er wordt snoeihard gewerkt door veel mensen. We moeten oppassen door zulke signa len af te geven de indruk te wekken dat de crisis slapjes wordt aangepakt." Veer man richtte zijn pijlen voornamelijk op PvdA-Ka merlid Waalkens, die voor strengere maatregelen had gepleit Ook andere Kamer leden, waaronder de WD- 'er Oplaat, zijn al weken kritisch. „Ik teken protest aan tegen die gemakkelijke kritiek", zei Veerman. nele pluimveebedrijven. Het af maken van alle kippen zou bo vendien onbegonnen werk zijn. „Limburg is een dunbevolkt ge bied waar bijna iedereen wel een kip heeft, sinds de gemeen ten enkele jaren geleden subsi die uitdeelden voor de aanschaf van een zogenaamde afvalkip om de composthoop op te rui men", aldus een ambtenaar in Meeuwen-Gruitrode. vervolg van voorpagina - Het nieuws over de brief van de landsadvocaat zal de komende dagen vrijwel zeker voor enige politieke commotie zorgen. GroenLinks overweegt een spoeddebat. De advocaat van prinses Margarita en De Roy van Zuydewijn, vindt het 'een poli tieke doodzonde' dat de premier de Kamer niet volledig heeft in gelicht. „Ik zag de premier sta melen in dat debat. Dat is niet zo vreemd, want hij was op pad gestuurd met een stel leugens", aldus Nicolaï, die Rhodius nu ook gaat dagvaarden. Volgens ingewijden zou de informatie van Rhodius onder meer zijn doorgespeeld aan prins Bern- hard, de vader van prinses Mar garita en haar broer. De raadsman zegt dat nóg een zaak bewust is achtergehouden. In een brief van Balkenende aan de Tweede Kamer wordt ge sproken over een onderzoek naar het echtpaar door de Dienst Koninklijke en Diploma tieke Beveiliging (DKDB), naast het onderzoek van de veilig heidsdienst AIVD, de voormali ge BVD. „Maar in de brief is weggelaten wie er opdracht voor dit onderzoek heeft gegeven. Wij hebben stukken in handen waaruit blijkt dat prins Bem- hard daarvoor opdracht gaf." Nicolaï heeft deze stukken door de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) in handen gekregen. In de papieren zijn, zegt hij, be paalde namen weggelakt. „Maar door het tellen van het aantal letters op die plaatsen denken wij dat het om leden van het ko ninklijk huis gaat, waarschijnlijk prins Bemhard, wat ook uit de context blijkt." Prinses Margarita en haar man sturen waarschijnlijk nog van daag een brief naar de Tweede Kamer, zo liet Nicolaï gister avond weten. Over de inhoud wilde hij niets zeggen. amsterdam/anp - Drie proeven met cameratoezicht in Amster dam hebben ertoe geleid dat de criminaliteit op de beveiligde plekken fors is afgenomen. Dit is voor de gemeente aanleiding het cameratoezicht uit te brei den. De camera's hangen op het August Allebéplein en België- plein in Amsterdam-West en in winkelcentrum Kraaiennest in Amsterdam-Zuidoost. Het aan tal incidenten nam op die plaat sen met 23 procent af, conclu deert onderzoeksbureau Van Dijk, Van Soomeren,& Partners. Het veiligheidsgevoel is nauwe lijks verbeterd, maar 75 procent van de ondervraagden is wel voor cameratoezicht sint philipsland/gpd - Versla genheid en opluchting vechten in Sint Philipsland om voorrang. Opluchting omdat de moord die het dorp zo lang in zijn greep hield, lijkt te zijn opgelost. Ver slagenheid omdat de verdachte een goede bekende is en uit een voorbeeldig gezin komt. Piet den Ouden (51), de over buurman die de vermoorde we duwe Jakoba Semé (80) begin december dood in haar woning aantrof, kan er amper met zijn verstand bij. „Ik ben blij dat de zaak waarschijnlijk is opgehel derd. Maar als het klopt dat de ze jongen het heeft gedaan, dan moet er iets vreselijks fout zijn gegaan. Heel het dorp zal moe ten helpen om zijn familie over eind te houden. Het is een keu rig gezin met zeven leuke kinde ren." De buurtbewoners kunnen geen verklaring vinden waarom de 18-jarige jongen zijn bejaarde, alleenstaande achterbuurvrouw heeft omgebracht. „Er was geen sprake van drugs, alcohol of an dere problemen. Ach, die jon gens dronken wel eens een pils je, maar dat is toch normaal op die leeftijd", weet een bekende. Den Ouden en zijn vrouw zorg den jarenlang voor hun alleen staande en licht dementerende overbuurvrouw Jakoba Semé. De zaak laat hen niet los, ook niet nu er een aanhouding is. „Elke dag kwamen we wel even bij mevrouw Semé over de vloer. Ik was trots op het dorp omdat we haar thuis hebben kunnen laten wonen. En dan glipt ze toch nog weg, op zo'n vreselijke manier." In de maanden na de moord volgden de geruchten; de onze kerheid en het geduld dat door het politieonderzoek op de proef werd gesteld. Den Ouden: „Namen van mogelijke daders werden genoemd, maar niet de ze. En altijd was er dat donkere huis aan de overkant. We mis sen haar echt." De overbuurman nam die fatale nacht, na afloop van een dorps feest in buurthuis De Wimpel, poolshoogte in de bungalow van de weduwe omdat het licht in de kamer nog brandde. „Bin- ne$. zag ik al snel dat er iets fout DNA leidt naar dader Voor het eerst is in Nederland een verdachte opgespoord aan de hand van grootschalig DNA-onderzoek. Met de aan houding gisteren van een 18- jarige jongen uit het Zeeuwse Sint Philipsland denkt de po litie de moord op de weduwe Jakoba Semé (80) te hebben opgelost Het DNA van de verdachte komt overeen met sporen die op de plaats van het misdrijf zijn gevonden. was. Toen ik mevrouw Semé zag liggen, heb ik met haar telefoon meteen de politie gebeld. Ik be sefte dat ik verder niets mocht aanraken en moest weggaan. Misschien was de dader nog wel in huis." Den Ouden realiseerde zich dat hij in de ogen van de politie aanvankelijk een mogelijke ver dachte zou zijn. „Ik was immers' binnen geweest en er lag onge- Deze sporen zijn volgens de recherche van de dader. Gis teravond was niet bekend of de jongen, die schuin achter het slachtoffer woont, het misdrijf heeft bekend. De ver dachte was een van de tachtig mannelijk inwoners uit Sint Philipsland van veertien jaar en ouder bij wie de recherche vorige maand celmateriaal had afgenomen voor een ver gelijkend DNA-onderzoek. twijfeld DNA-materiaal van mij. Ik vroeg de politie die nacht meteen om te bewijzen dat ik het niet had gedaan. Maar ja, zo werkt dat natuurlijk niet. Daar om was ik blij dat de recherche vreemd DNA-materiaal in de woning had gevonden. Maar de ze ontknoping is natuurlijk dra matisch. We hadden veel liever een buitenstaander als verdach te ^had." 1 door Erwin Tuil den haag - Toeval bestaat niet in de kringen van Christenunie en de Staatkundig Gereformeerde Partij. Alles is voorbestemd, zo leert de Heidelberger Catechis mus in antwoord op vraag 27. Daardoor drukt de verantwoorde lijkheid voor regeringsdeelname extra zwaar op de partijen. „En hoe gaat het met de toe komstige premier van Neder land?" SGP-voorman Bas van der Vlies glimlacht op de vraag van een CDA-Kamerlid, maar van harte gaat het niet. De plot selinge plaats in de schijnwer pers legt een zware verantwoor delijkheid op zijn schouders. Datzelfde geldt voor zijn colle ga-fractievoorzitter van de ChristenUnie, André Rouvoet. Voor het eerst in de parlemen taire geschiedenis spelen de twee kleine christelijke partijen een serieuze rol bij de kabinets formatie. Of z^-dat volgende week ook nog doen, staat te bezien. Maar voorlopig gelden CU en SGP, net als D66, een mogelijke hu welijkskandidaat voor CDA en WD. Eind deze week weten ze meer. De mogelijkheid van meeregeren is nog nooit zo reëel geweest. Een beetje bijzonder is het dus wel. De eerste gesprekken tussen ChristenUnie en SGP enerzijds en CDA en WD anderzijds von den vorige week dinsdag plaats. Wie het initiatief daartoe nam, wordt keurig in het midden ge laten. Zeker is echter dat een fo to van vier telefonerende LP- F'ers op een zonnig terras - ter wijl de Tweede Kamer debat teerde over de mislukte kabi netsformatie van CDA en PvdA - de zaak in een stroomversnel ling bracht. „Het heeft de marktwaarde van de LPF geen goed gedaan", zegt een van de betrokkenen. Het gevolg was dat de fractielei ders van de vier partijen elkaar opzochten voor een goed ge sprek. De kleine christelijke par tijen realiseerden zich dat hun kan (jén op regeringsdeelname vanaf dat moment fors stegen. Beide partijen hebben al enkele dagen hun financiële lijstjes klaarliggen. Het lijstje van de SGP, 'tweeënhalf A4'tje' is ook al doorberekend. Voor de SGP is het bijna een vanzelfsprekendheid dat de par tij samen met de CU in een re gering plaatsneemt. Alleen op die manier kan het 'immateriële profiel' van de partijen behou den blijven. Maar CU-fr actie voorzitter Rouvoet sluit een zo geheten 'Groningse variant', dat wil zeggen zonder de SGP, nog niet uit. Rouvoet heeft inmid dels al wel de pragmatische houding aangenomen die zijn voorganger Kars Veling nog de kop kostte: hardop zeggen dat er compromissen gesloten moeten worden en dat zaken als eutha nasie, abortuswet en bordeel verbod niet zo maar kunnen worden teruggedraaid. Ook de SGP ziet wel in dat haar verkie zingsprogramma niet zonder meer inpasbaar is. „Maar dat laat onverlet dat onze identiteit behouden moet blijven", zegt Van der Vlies.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3