Miljoenen voor nieuwe wegen UITwaaier Formatie kabinet vordert heel snel Brand zorgt voor paniek op Leidse markt Troostende woorden van Maldini voor Ajax Leidsch Dagblad -O- Extra geld voor N206 Proef met gratis busvervoer tussen Leiden en Den Haag Justitie ziet af van vervolging in onvrijwillige abortuszaak CDA, WD en D66 'inschikkelijk' Margarita vraagt Tweede Kamer om een onderzoek Aaien hond kan blindheid veroorzaken 1 Leidsch Dagblad wordt Eerste Kamer >r de LPF idvat lept met de Bouwer komt bijna miljoen euro ort over 2002 rmonds Atleta it goud op Jeugdcircus 11M E NT A AR STAPHORST WD maken waarschijn- j bekend welke poli- lartij als juniorpartner Inschuiven bij hun cen- (chtse coalitie. De keuze tan de ene kant de grach- •jel van het links-liberale I aan de andere kant het rst van SGP en Christen- an geen moeilijke zijn, de afgelopen dagen om ictische redenen in het gelaten. Door niet al te an te koersen op een ver iet D66, hopen de twee irtijen in de coalitie Dit- i de zijnen tot concessies gen. Het wordt nu echter CDA en WD kiezen en :n dat de Staphorst-vari- 1 goede optie is. stenünie kan moeilijk als ndamentalistische partij beschouwd. De partij weliswaar rond tal van kwesties scherpe stand- in, maar is tegelijkertijd - ingen van verantwoorde- sbesef. De SGP echter is Ier hoofdstuk. Die partij incipieel voor een staats- dg op orthodox-protes- rondslag, en neemt daar- itand van het belangrijke spunt van de scheiding Jk en Staat Bovendien de SGP opvattingen over eflergeschikte rol van de III Zo'n partij heeft in een n atie wel bestaansrecht, an geen regeringsverant- lijkheid dragen, de WD bestaat begrijpe- eerzin tegen een coalitie d rtijen die juist fel gekant k en liberale verworvenhe- Tihngekeerd heeft de WD ;inig belangstelling voor verlangens rond bestuur- mieuwing. Een uitweg uit mma kan gevonden wor- CDA, WD én D66 bereid idamenteel, los van oude rdjes, na te denken over iler waarop het vertrou- de burger in de politiek rden hersteld. Een stevig egen de economische re en een open regeerstijl irvan de belangrijkste in- ten. Na ruim een jaar po stuurloosheid heeft de laar wel recht op. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.ml Dagblad NR. 43214 LOS donderdag 24 APRIL 2003 DE ANDERE JUWELIER ^H-e/jers^ www.vanGemer.ee NR. 43214 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 door Robbert Minkhorst den haag/regio - Extra geld voor verbreding van de N206 tussen Leiden en Katwijk, een nieuwe verbinding tussen de A4 en de A44, een sneltram tussen Gouda en de kust, een rondweg bij Hille- gom en - voorlopig bij wijze van proef - gratis busvervoer tussen Leiden en Den Haag. Bereikbaar heid krijgt in Zuid-Holland abso lute prioriteit. De nieuwe coalitie van PvdA, CDA en WD in het provinciebe stuur wil de komende jaren 300 miljoen euro investeren in nieu we wegen en in openbaar ver voer. Om alle investeringen te kunnen betalen moet de wegenbelasting vanaf 1 april volgend jaar om hoog. De gemiddelde autobezit ter betaalt dan jaarlijks twintig euro meer. Verder put de pro vincie flink uit haar reserves. Voor de nieuwe verbinding tus sen de snelwegen A4 en A44 heeft het nieuwe provinciebe stuur twee varianten op het oog: een door Leiden, via de Chur- chilllaan, en een door Voorscho ten, het tracé van de rijksweg 11-West. Onderzoek moet uit wijzen welke variant de beste is. De variant door Leiden - al dan niet ondertunneld - gaat moge lijk gepaard met extra woning bouw. De drie grootste partijen in pro vinciale staten presenteerden gisteren hun onderhandelings akkoord. Het morgen te benoe men nieuwe college van gede puteerde staten, met daarin zes bestuurders, krijgt de opdracht het akkoord uit te werken in een werkprogramma. „Mobiliteit is een levensbehoef te van de samenleving", schrij ven de drie partners in him pro gramma. „Bereikbaarheid is cruciaal voor de ontwikkeling van Zuid-Holland als motor van de Nederlandse economie. De vraag naar mobiliteit groeit in het drukbevolkte Zuid-Holland nog steeds. Het aanbod is ach tergebleven. Daardoor is het we gennet zwaar belast en zijn trei nen en bussen in de spitsuren overvol, met als gevolg een afne mende bereikbaarheid." En dat gaat weer ten koste van de leef baarheid en de dynamiek van de economie, aldus PvdA, CDA en WD. „Het openbaar vervoer en de auto zijn even belangrijk", ver klaarde beoogd portefeuillehou der mobiliteit M. Norder (PvdA) gisteren. „Er gaat structureel 4 miljoen per jaar naar het openbaar ver voer, zodat het niet verder ver schraalt." Het geld is nodig om de bezuinigingen van het rijk op het openbaar vervoer op te van gen. door Roelf Reinders leiden-den haag - In de zaak van de onvrijwillige abortus van een 32-jarige Marokkaanse vrouw uit Leiden wordt wegens gebrek aan bewijs niemand ver volgd. Dat heeft het openbaar ministerie vanochtend bekend gemaakt. De vrouw deed in januari van dit jaar aangifte bij de politie van abortus tegen haar wil. Zij zou door haar schoonzus onder valse voorwendselen naar de abortuskliniek in Leiden zijn ge bracht. De drie maanden zwan gere vrouw die geen Nederlands spreekt, dacht dat ze in een zie kenhuis was voor onderzoek. den haag/gpd - De formatie van een CDA/WD-kabinet met een derde partij vordert sneller dan de hoofdrolspelers naar buiten toe veinzen. Gistermiddag en - avond spraken ze langdurig met D66 over de eisen van die partij. Volgens geheime bronnen gin gen de gesprekken 'al behoorlijk tot de kern'. „Alle partijen tonen enige inschikkelijkheid", aldus WD-leider Zalm. Dat gold vooral voor de voor stellen die D66-partijleider Dit- trich deed over de gekozen bur gemeester. Maar ook voor enke le andere wensen op het gebied van bestuurlijke vernieuwing, 's Avonds hadden CDA, WD en D66 'in goede sfeer' overleg over financieel-economische vraag stukken. Vandaag spraken CDA en WD - wederom in aanwezigheid van de beide informateurs - verder over de mogelijke vorming van een kabinet met (één van) de twee kleine christelijke partijen Christenunie en SGP. Balkenende (CDA) en Zalm (WD) hebben achter de scher men inmiddels vastgesteld dat hun programmatische verschil len en hun specifieke wensen voor een nieuw regeerakkoord 'overbrugbaar' zijn. Die conclu sie zou al in de loop van afgelo pen zaterdag zijn getrokken, toen Balkenende en Zalm elkaar in het geheim ontmoetten in het appartement van Balkenende in de Haagse wijk Benoordenhout. Daags na het Kamerdebat over de mislukte kabinetsformatie tussen CDA en PvdA (op maan dag 14 april) hebben CDA en WD reeds toenadering gezocht tot de ChristenUnie en SGP. De fractievoorzitters Van der Vlies (SGP) en Rouvoet (CU) spraken toen onder meer met CDA-ffac- tievoorzitter Verhagen en met Zalm. „Het waren serieuze ge sprekken", meldt een ingewijde. WD-leider Zalm gaf gistermid dag vice-premier Remkes pu bliekelijk een oorvijg. Remkes zei dinsdagavond dat hij een ka binet met de SGP 'niet ziet zit ten', omdat die christelijke partij vrouwen achterstelt bij mannen. Volgens Zalm heeft Remkes 'voor zijn beurt gesproken'. Binnenland i: Kleintjes nemen regeren serieus De brandweer blust het vuur in de kippengri meer over. Foto: Taco van der Eb 1 poelier Van Bohemen op de Visbrug. Van de marktkraam met gordijnstoffen is niet veel den haag/gpd-anp - Prinses Margarita vraagt de Tweede Ka mer mede namens haar man om een diepgaand onderzoek naar de inzet van de veiligheids- en inlichtingendiensten inzake haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn. Dat blijkt uit een brief die ze heeft geschreven. Er moet ook onderzoek komen naar de direct sturende rol die leden van het Koninklijk Huis daarbij hebben gespeeld. De Tweede Kamer reageert ove rigens lauw op de nieuwste ont hullingen in de lang slepende affaire rond prinses Margarita en haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn. Volgens de advocaat van het paar blijkt uit aan het licht gekomen docu menten dat de directeur van het kabinet der koningin, Felix Rho- dius, mogelijk een ambtsmis drijf heeft gepleegd. „Het verbaast me niet, wat in deze brieven staat", zei PvdA- Kamerlid Kalsbeek. SP-Kamerlid Van Bommel, die de affaire al weken als een terriër volgt, liet weten niet echt onder de indruk te zijn. Fractiewoordvoerders van CDA en WD lieten vanoch tend weten dat niet erg zwaar aan de zaak wordt getild. Gisteravond hield premier Bal kenende drie uur crisisberaad met zijn staf, nadat het RTL- journaal had gemeld dat in een brief van de landsadvocaat staat dat de kabinetschef van de ko ningin een ambtsmisdrijf zou hebben gepleegd door informa tie over De Roy van Zuydewijn door te spelen aan derden.Balkenende bestreed gisteravond stellig dat de direc teur van het kabinet der konin gin een strafbaar feit had ge pleegd. Van het misleiden van de Kamer tijdens een debat op 12 maart, of het verzwijgen van belangrijke informatie, is dan ook volgens hem geen sprake. Pagina Binnenland i: GroenLinks overweegt spoeddebat over brief door Eric-Jan Berendsen en Janneke Dijke leiden - Paniek gistermiddag op de warenmarkt in de Leidse bin nenstad, waar een korte maar hevige brand woedde. De grill van een kipverkoper op de Vis brug tussen de Aalmarkt en de Hoogstraat stond opeens in lich terlaaie. Razendsnel sloeg het vuur over naar de aangrenzende kraam met gordijnstoffen. Ook de auto van de stoffenverkoper vatte vlam. Er klonken explosies, gevolgd door'gegil. De brand weer had het vuur snel onder controle. Ernstige ongelukken bleven uit. Een marktmeester die het vuur probeerde te blussen, liep een snijwond in zijn been op. Kipverkoper Cock van Bohemen inspecteert zijn kippetjes en in de naastgelegen stoffenkraam zoeken diverse vrouwen een stofje uit, als om tien over half een plotseling een luid gesis klinkt. Het volgende moment staat de kippengriil in lichter laaie. De wind blaast de vlam men meteen naar de stoffenkraam. Marktbezoekers gillen als er een paar luide ontploffingen klin ken. Het lijkt op knallende gas flessen en winkelend publiek rent alle kanten op. Achteraf blijkt dat de hardglazen pui van de kippengriil verantwoordelijk voor de knallen is. Van de tien gasflessen die Van Bohemen be zit, ontploft alleen de gasfles die vermoedelijk de brand heeft veroorzaakt. Als de knallen voorbij zijn, komen veel ramp toeristen af op de vette rook pluim en de felle vlammen. De politie is binnen een paar minuten ter plekke, de brand weer arriveert na vijf minuten. Kledingverkopers, die vlakbij de brand op de Vismarkt staan, rij- (advertentie) A.s. vrijdag als bijlage bij uw dagblad Dé zomeragenda voor Noord-Holland den snel hun kledingrekken weg. Een ander probeert nog wat te slijten. „Hier mevrouwtje, een rok en een bloes voor dertig euro." Een verkoopster van lederwaren laat haar handel achter en vlucht. De kraam met porte monnees en tassen is na afloop een grote ravage omdat die door omstanders is opgepakt en een aantal meters is weggezet om de spullen tegen de vlammen te beschermen. Een deel van het terras op de Visbrug van café Van Engelen loopt behoorlijke schade op. Door de hitte van het vuur wordt het restaurant op de be gane grond van V&D tijdelijk ontruimd. Ook haalt de pofltie uit voorzorg klanten uit diverse winkels aan de Vismarkt en de Nieuwe Rijn. Twee kledingzaken in de Maarsmansteeg lopen rookschade op. Pagina Ri: 'Er was geen houden aan' Toen ze uit narcose ontwaakte, merkte ze dat de vrucht was weggehaald. Omdat de schoon zus als tolk optrad, kon die, vol gens de geaborteerde vrouw, de arts wijsmaken dat de abortus gewenst was en haar in de waan laten dat ze in een ziekenhuis was. Volgens woordvoerder Evert Boerstra van Justitie ontkennen de schoonzus en de man van de Marokkaanse dat de vrouw erin is geluisd. „Het is niet duidelijk welk verhaal waar is". Pagina Ri: 'Marokkaanse wist wat er ging gebeuren' Lichaam vermiste man gevonden in Langeraarseplas langeraar - De politie heeft gis termorgen het ontzielde li chaam gevonden van de 68-jari- ge Langeraarder die twee weken geleden spoorloos verdween. Het lichaam van de man lag in de Langeraarseplas, op korte af stand van de bebouwde kom. De man blijkt een natuurlijke dood te zijn gestorven. Nadat de man twee weken gele den op woensdagochtend zijn huis aan de Langeraarseweg verliet, heeft de politie tweeën halve dag vergeefs gezocht. Daarbij richtte de politie haar aandacht direct op de Langer- aarseplassen. Omdat de man aan suikerziekte leed en zonder medicijnen van huis was ge gaan, werd er al snel ernstig re kening mee gehouden dat hij zou zijn overleden. Bij de zoek tocht werden onder meer een helikopter, speurhonden en dui kers ingezet. Het lichaam van de man werd gistermorgen voor het eerst waargenomen door bewoners van een huis aan de plas. Zij za gen iets drijven en belden de politie. Een schouwarts kon ver volgens vaststellen dat de Lan geraarder een natuurlijke dood was gestorven. Kopspijkers krijgt zilveren Nipkow Hilversum - Het VARA-pro- gramma Kopspijkers krijgt dit jaar de Zilveren Nipkowschijf, de jaarlijkse televisieprijs van tv-critici. Kopspijkers is be kroond wegens de satirische elementen en de voortdurende vernieuwingen. „In een land waarin de tv-humor dunge- zaaid is, steekt het programma met kop en schouders boven de concurrentie uit", aldus de jury. De Zilveren Reissmicrofoon voor het beste radioprogramma gaat naar de dagelijkse NPS-ru- briek Kunststof (Radio 1). Kip uitlaten? Kip moet dood! ijmuiden - De politie in IJmui- den heeft gistermiddag een kip in beslag genomen en door een dierenarts laten afinaken in ver band met de richtlijnen vogel pest. Een Italiaanse toerist flet de kip uit. De politie dacht eerst in de maling te worden geno men, maar niets bleek minder waar. De Italiaan wist niets van vogelpest, werd enorm boos en dient een klacht in bij het Itali aanse consulaat. Vries milaan/gpd - Na afloop van de dramatische 3-2 nederlaag in de kwartfinale van de Champions League zochten spelers en bege leiding van Ajax vooral troost bij elkaar. De een uitgeteld op het gras van de voetbaltempel San Siro, de ander wezenloos voor zich uit starend. En toen was daar opeens Paolo Maldini. De meest gelouterde voetballer van Italië was eigenlijk ai van het veld, maar kwam speciaal terug uit de tunnel om de Ajacieden de hand te drukken of een be moedigende aai over het hoofd te geven. En telkens weer haalde Maldini bijna verontschuldi gend de schouders op. Alsof hij wilde zeggen: 'Sorry, jullie had den het verdiend, ik kan er ook niets aan doen'. Het gebaar van de Milan-aan voerder, getooid met een mas ker vanwege een gebroken neus, werd best op prijs gesteld, maar Ajacied Yakubu (links) troost zijn teamgenoot Pasanen na de drama tische uitschakeling van de Amsterdamse ploeg in de kwartfinale van de Champions League. Foto: Reuters de spelers van Ajax hadden gis teren om kwart voor elf even ge noeg aan zichzelf. Zo dicht bij de nooit gedachte halve finale, die uiteindelijk toch buiten be reik bleef. „Het is moeilijk", zei aanvoerder Cristian Chivu. „We waren er zo dicht bij, we hebben zo goed gespeeld, dan wil je ook meer. Ik had een droom. Het mocht niet zo zijn. We kunnen nu alleen maar trots zijn dat we zo ver zijn gekomen." Diverse Amsterdammers liepen zonder een woord met de pers te wisselen naar de spelersbus. De Ajacieden die wel iets zei den, gebruikten soortgelijke woorden als Chivu. Zonder uit zondering meenden ze dat Ajax het meeste recht had op de hal ve finale. Jari Litmanen: „We waren beter dan Milan en dat wil toch wel wat zeggen als je ziet hoeveel kwaliteit die ploeg heeft. Niet alleen in de basis, ook op de bank. Op een gegeven moment brengen ze Rivaldo in, die was een paar jaar terug nog Europees voetballer van het jaar. Dit doet pijn. We hebben goed gespeeld, ons twee keer te- ruggeknokt en tóch niks mee te rug kunnen nemen." Pagina Sport: Ajax-feest eindigt in bad vol tranen parijs/anp-afp - Het aaien van een hond die besmet is met de zogenoemde spoelworm, kan blindheid bij mensen veroorza ken. Ook kunnen longen en le ver worden aangetast. Tot nu toe was er van uitgegaan dat al leen contact met uitwerpselen van honden gevaarlijk is. Dat staat in het zaterdag-nummer van het blad New Scientist. De spoelworm (Toxocara) leeft in de darmen van een hond, en is acht tot twaalf centimeter. Britse wetenschappers hebben na onderzoek bij zeventig hon den vastgesteld dat een kwart van hen enkele tientallen larven in de vacht had. Die kunnen door simpelweg het aaien van de hond op de mens worden overgebracht. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamniinv til Ik neem een: maandabonnement automatische betaling O €19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Handtekening: bank-gironummsn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1