KUNST CULTUUR 'Lucas van Leyden' helpt Lakenhal ambities te verwezenlijken Les kunstenares over stedelijk landschap Mireille en Mathieu pesten het publiek iustavo Toker één et zijn instrument Jigin Stedelijk museum wil vroege Rembrandt aan zijn collectie toevoegen Documentaire over Brood in de maak Meat Loaf in Amsterdam Oratoriumkoor jammer genoeg iets té groots Eastwood en Von Trier naar Cannes donderdag 24 april 2003 NP/Toussaint Kluiters lerende 4dam - Koningin Noor Tdanië, weduwe van de in xleden koning Hoes- ;ft gisteren in Amster- boek 'Een leven in van vrede' gesig- lierin heeft zij haar me- geschreven. De op- :n van het boek stelt de ter beschikking aan Koning Hoessein. itjer vanuit niets op twee - De nieuwe 'Baan- week vanuit het de tweede plaats be de Bestseller 60. In 'De moord in reclame'. 59 in de reeks, krijgt xcheur 'met ceeoo- een dame aan zijn bu niet weet wie het suc- reclamebureau van moet runnen nu hij is l Binnen de kortste irden er drie moorden door Jan Rijsdam leiden - Stedelijk Museum De Lakenhal heeft een nieuwe stichting opgericht om het museum te helpen zijn ambities te verwezenlijken. Het Lucas van Leyden Mecenaat is de naam van de stichting die als belangrijkste doelstellingen heeft het museum tot steun te zijn bij de toekomstige uit breiding en de financiering daarvan, het mogelijk maken van bijzondere aankopen (bijvoorbeeld een vroeg werk van Rem brandt) en het stimuleren van samenwerking met de Univer siteit Leiden. De nieuwe stichting komt voort uit de Vereniging van Be langstellenden in de Lakenhal en richt zich met name op particulieren, bedrijven en fondsen die hun bijzondere band met Leiden zichtbaar willen maken. Het Lucas van Leyden Mecenaat is genoemd naar de schilder Lucas van Leyden (ca 1494-1533), volgens De Lakenhal de eerste Leidse avantgardist. Mede door zijn toedoen werd de Re naissance in de kunst van de Noordelijke Nederlanden ge ïntroduceerd en verbreid. Dit is onder meer te zien in Het Laatste Oordeel, het beroemdste en meest prestigieuze werk van Lucas van Leyden, en een van de topstukken van het stedelijk museum. Voor de nieuwe stichting zegt De Lakenhal vooruitstreven de mensen nodig te hebben om de drie hoofddoelstellin gen van de nieuwe stichting te kunnen bereiken: het on dersteunen van de nieuwe huisvesting en de financiering daarvan middels specifieke projecten; het mogelijk maken van bijzondere aankopen die normaal gesproken voor het museum onbereikbaar zijn, zoals een vroeg werk van Rem brandt (in verband met de manifestatie Rembrandt 2006, wanneer het 400 jaar geleden is dat Rembrandt in Leiden werd geboren); en het stimuleren van samenwerking met de Universiteit Leiden, specifiek gericht op de Faculteit der Kunsten, de museale collecties en het instellen van een bij zondere leerstoel Cultuur en Natuurwetenschap. Voorzitter van de nieuwe stichting Lucas van Leyden Me cenaat wordt mr. Joan de Wijkerslooth de Weerdesteijn. Inmiddels hebben in het bestuur en de adviesraad al ande re prominenten zitting genomen, allen met een warm hart voor Leiden, het museum en de universiteit, aldus De La kenhal. Ter gelegenheid van de oprichting van het Lucas van Ley den Mecenaat wordt op 23 mei een bijeenkomst gehouden waarbij prof. dr. Jaap J. Boon spreekt over de inmiddels on misbare relatie tussen cultuur en natuurwetenschap onder de titel: 'Geavanceerd microscopisch moleculair onderzoek van schilderijen'. In een toelichting over het belang hiervan wijst het muse um er op dat „de chemische processen, die pigmenten en bindmiddel in het schilderij met elkaar verbinden, in een flink aantal gevallen niet goed verlopen. Hierdoor ontstaan allerlei onregelmatigheden aan het verfoppervlak die de kwaliteit en het voortbestaan van de schilderijen bedrei gen. Wetenschappers op het gebied van de atoom- en mo- lecuulfysica zullen samen met museumrestauratoren, en met behulp van geavanceerde microscopische en molecu laire technieken, een kijkje nemen onder het oppervlak van de meesterwerken om een verklaring te vinden voor de on gewenste ontwikkelingen." «Ier wint fnde Rome jam - De prestigieuze HRome Beeldhouwen jaar naar de Britse kun- JRyan Gander. Hij krijgt Ipuro. De tweede prijs ar de Nederlander Erik L die 10.000 euro ont- be Prix de Rome is de 'pn grootste aanmoedi- jijs voor jonge kunste- e4i architecten (tot 35 ^Nederland. kunstbeurs lederland Komend weekein- voor de derde keer de 'KUNST-in-AHOY' in. Op deze beurs, honderden Nederland enaars exposeren, ge- jaar ook zo'n 100 kun- uit het buitenland acte ice. Alle disciplines ljegenwoordigd, zoals den, fotografie, beeld- ia, keramiek, vormge- ktiraden e.d. Dit jaar krijgt ols kunst speciale aan- n)e beurs is vrijdag ge- edan 17.00 tot 22.00 uur. hag en zondag van 10.00 ui) uur. den haag/anp - Debuterend re gisseur Ardy Beesemer werkt aan een documentaire over Herman Brood. De documen taire bestaat vooral uit beelden die tussen oktober 1998 en mei 2000 zijn gemaakt tijdens een theatertournee van Brood, Bart Chabot en Jules Deelder. De film luistert naar de naam 'BCD', de initialen van de ach ternamen van de drie, en beleeft in september zijn première op het Nederlandse Filmfestival. Of de film daarna in de bioscopen te zien zal zijn, is nog niet be kend. „Ardy is de hele tournee met ons mee geweest", zegt Chabot. „Wij vertrouwden hem alle drie volkomen. Mensen die ons een beetje kennen, zullen begrijpen wat ze kunnen ver wachten." Herman Brood stierf op 11 juli 2001 op 54-jarige leeftijd door van het dak van het Hilton Hotel te springen. Er zijn ook plannen om een speelfilm te maken over het leven van Brood. Over die film met de titel 'Kijken kreng!', weet Chabot niets. Ook Xandra Brood, de vrouw en erfgenaam van Herman, weet niets van het project. Zij heeft een advocaat opdracht gegeven uit te zoeken of er stappen tegen het project kunnen worden ondernomen. Amsterdam - Meat Loaf trad gisteravond op in een uitverkochte Heineken Music Hall in Amsterdam. Zwaargewicht Meat Loaf is bezig met een wereldtournee onder de titel 'Couldn't Have Said It Better1. Het gelijknamige album kwam afgelopen week uit. Foto: ANP/Evert Elzinga theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Arm' door Mireille en Mathieu. Gezien: 23/4, LAKtheater, Leiden. Mireille en Mathieu, dat klinkt naar absolute meligheid. Maar zo absoluut maak je het zelden mee. Mireille en Mathieu (Kath leen Wijnen en Erik Bassier) be ginnen 'Arm' vanuit twee kra men die niet misstaan op de Ko ninginnedag-markt. Zij zit in een oud schoolbankje mee te swingen op de plaatjes die hij aan de andere kant van het po dium staat te draaien. En uit die troep diepen ze telkens een nieuw dingetje op waarmee poppenkast gemaakt kan wor den. Het is vooral oud kinderspeel goed dat zich leent tot theater, maar ook heel gewone daagse voorwerpen krijgen een com pleet nieuw leven door de fanta sie van Mireille en Mathieu. Die oude zooi staat al garant voor hilariteit, maar het is vooral de opgeblazen stoute-kinderen- fantasie, soms tot ver voorbij het wreedaardige, die 'Arm' tot een gedenkwaardige voorstelling maakt. Ze zijn hondsbrutaal. Hun spel lijkt heel vaak puur spelen, niet bedoeld voor publiek, gericht op hun eigen lol. Geen boodschap, geen verhaal, alleen maar maffe invallen en gekke wendingen. Dan zijn ze op hun best. Zoals met de sokken, die het in hun koffer niet meer uithouden om dat er eentje zo verschrikkelijk stinkt, of het verstoppertje met de beer, die tegen een boom op een schilderij tot tien telt, of de twee konijnen, die een narrige kabouter pesten met belletje trekken. Die beesten zijn zo ver schrikkelijk leuk, dat je wilde dat ze op je verjaardag kwamen. Maar met het bezielen van pop pen kunnen ze ook een veel grimmiger kant uitgaan, zoals met de strijd tussen de seksen, uitgevochten door Barbie en Ken, en de twee baby-poppen die in de box elkaar hardhandig en zeer geloofwaardig afinaken. Het enige dat een beetje tegen valt, zijn hun verhaaltjes met een pointe. De dame met het weerspannige hondje duurt te lang, het gevecht tegen de tijd is te bedacht, ook al danst Bassier nog zo elegant met een klok op zijn hoofd. Mireille en Mathieu excelleren in het uitdagen en pesten van het publiek, met gedurfde her halingen van sketchjes of een volkomen heldere, nieuwe kijk op oude zaken. De kracht om iets anders te zien, en anderen mee te laten kijken door hun ogen: een etnisch monster-mas ker dat zijn tanden poetst en zijn haren kamt. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Oratoriumkoor Alphen aan den Rijn o.l.v. Martin van der Brugge, m.m.v. Claudia Patacca, sopraan, Bas Ramselaar, bas/bariton en het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Gehoord: 23/4, Bonifaciuskerk, Alphen aan den Rijn. 'Psalm 42' van Felix Mendelssohn-Bartholdy is voor een volledige uitvoering van een oratoriumkoor bepaald een harmonische opmaat naar 'Ein Deutsches Requiem' van Jo hannes Brahms, gezien in de tijd. Immers, Mendelssohn was 24 jaar toen Brahms geboren werd. Drie jaar later, tij dens zijn huwelijksreis, componeerde Mendelssohn deze psalm die hij opdroeg aan zijn vrouw Cécile. De muziek weerspiegelt zijn gelukkige, ongecompliceerde en fantasie rijke persoonlijkheid. Diepe indruk laat dit werk echter niet na. Het was een mooi melodieus begin met een krachtige warme introductie van het Randstedelijk orkest, in een vrij langzaam tempo. De opbouw van dynamiek had weinig subtiels; er waren fraaie unisono mannenpartijen; het licht fugatisch slot verraste, helaas met sopranen die bepaald niet haarzuiver de hoogste noten benaderden. Een opmaat die nieuwsgierig maakte naar Brahms Requiem. Brahms presenteerde zich met deze dodenmis voor het eerst als 'een van de groten der aarde', geïnspireerd en aan gezet door de dood van zijn vriend Robert Schumann en de dood van zijn moeder in 1865. Protestant als hij was, op teerde hij voor teksten uit de Lutherse bijbel. Dit requiem, hóe 'klassiek' Brahms nog componeerde, is een toonbeeld van bezielde teksten die dramatisch en zeer 'romantisch' zijn getoonzet. Je dient dan ook in de uitvoeringspraktijk er voor te waken dat tempo, dynamiek, helderheid en timing zich nergens te buiten gaan. Dat elke sfeer zo subtiel en doordacht mogelijk getroffen wordt. En daar schortte het gisteravond nog wel eens aan. Nu is het ook moeilijk om in zo'n hoge kerkruimte transparant en verstaanbaar te blij ven. De grote koorpartijen waren daardoor nogal eens 'glije- rig', wat verholpen had kunnen worden door op diverse plaatsen meer staccato te zingen, iets meer te scanderen. Samen met het orkest dat regelmatig te fortissimo speelde werd het 'Gesammtkunstwerk' nog al eens te bombastisch. Toch waren er ook momenten van grote schoonheid, zoals in deel III wanneer het koor als een waarachtige bede 'Herr, lehre doch mich' inzet, en ook in deel VI als er gewetensvol, prachtig homogeen 'Denn wir haben hier keine bleibende Statt' gezongen wordt. Hier profileren de alten zich opval lend klankvol en zuiver. De sopraanstem van Claudia Patacca heeft een spectaculair volume en is van hoog tot laag flamboyant kleurrijk. Toch is haar zangstijl alleen gericht op bel-canto zingen en heeft zij nauwelijks oog voor de wezenlijke inhoud van haar tekst. Dat heeft de bariton Bas Ramselaar veel meer, maar voor hem is het moeilijker om in alle registers voluit klankvol en haarzuiver te blijven. Onder leiding van hun nieuwe dirigent Martin v. d. Brugge heeft het Oratoriumkoor Alphen aan den Rijn bepaald iets groots verricht, jammer genoeg iets té groots. muziek recensie Maarten Baanders Toker Y la Milonga, Part two' Gustavo Toker en Nicholas 'sierg. Gehoord: 23/4, De Waag, igl Leiden. ient ziet er zo een een bandoneon. Het x dan een trekbalg hout aan weerszij- kleine hoeveelheid Ook de bespeler, Gus- straalt niets dan uit. Hij pakt zijn instru- het foedraal, zet wat de muziekstandaard, voet op de stoel en be llen. Een tango van Pi- zichzelf gekeerd is hij muziek bezig. De rijk klankkleur en tempe- ie hij uit deze concen- opbloeien is zeer ver- ,1 dromerige melodie, in- klank en soms een derzoekend, zwenkt hij lerd naar een resolute, p felheid. Heldere tonen nen in bijtende dis- om de muziek even len zachte, naalddunne j te laten sterven. Van emde 'Adios Nonino' ;er een onstuimige in- hartstochtelijk in de ïn vol pathos l in een meer bespie- Isfeer. Je volgt het alle- Èmloos. Met zijn begeleider, de Argen tijnse pianist Nicholas Guersch- berg, vormt Toker een wel zeer gelukkige combinatie. Het Moei ende spel van Guerschberg is prachtig in evenwicht met de wat extravertere bandoneon en waar het ritme op z'n span nendst wordt, hebben de beide musici precies dezelfde scherp te. Het is overigens beschamend dat deze briljante pianist het in De Waag met zo'n beroerde pia no moet doen. Toker en Guerschberg spelen tango's en milonga's en betre den eveneens het meer folklo ristische pad met een malambo, een genre dat net als de milonga door gaucho's op de pampa's is ontwikkeld. Ook in de malambo legt het duo weer een maximum aan raffinement, met een over vloed aan kabbelende nootjes en vlammende uithalen. Prach tig is het als de bandoneon zich terugtrekt in korte klankveegjes om plaats te maken voor een felle pianopassage. Toker is één met zijn instru ment. Het is jammer dat hij niet altijd goed verstaanbaar is als hij erover vertelt: hoe onlogisch de bandoneon in elkaar zit, hoe het instrument dankzij een zeeman uit Duitsland in Argentinië te rechtkwam en hoe een kerk een keer een bandoneon kocht om dat een orgel te duur was. Het zijn aardige intermezzo's, maar waar het om gaat is Tokers spel, dat in zijn eigen composities al maar spannender, virtuozer en vuriger wordt. parijs/ap - Twintig films uit der tien landen dingen volgende maand op het filmfestival in Cannes mee naar de Gouden Palm. Dat maakte festivaldirec teur Gilles Jacob gisterenbe- kend. Clint Eastwood, Lars von Trier en Peter Greenaway zijn enkele van de bekendste namen op de lijst. Onder de vijf Franse films is 'Swimming pool' van Frangois Ozon, die faam verwierf met on der meer 'Huit femmes' en 'Sous le sable'. Von Trier, die in 2000 een Gou den Palm kreeg voor 'Dancer in the dark', presenteert in Cannes zijn nieuwe film 'Dogville', met onder anderen Nicole Kidman. Van Eastwood gaat 'Mystic Ri ver' met Sean Penaten Tim Rob- bins in première. Het festival in Cannes opent op 14 mei met 'Fanfan la tulipe' van de Fransman Gérard Kr awe- zyk De Gouden Palm wordt uit gereikt op de laatste dag van het festival, 25 mei. Voorzitter van de jury is de Franse regisseur Patrice Chéreau, maker van on der meer de geruchtmakende film 'Intimacy'. Voor het tweede jaar op rij heeft de Nederlandse cineaste Esther Rots zich met een korte film ge plaatst voor de competitie van het festival in Cannes. Na vorig jaar te hebben deelgenomen met 'Speel Met Mij', zal de 30- jarige, uit Groenlo afkomstige cineaste nu met 'Ik Ontspruit' een gooi doen naar de Gouden ,Palm voor de beste korte film. Leerlingen islamitische basisschool maken maquette met molen en moskee door Marjolein Hendriks leiden - Een schets van een ver zonnen stad met onder meer een molen en een moskee ligt op de grond in de Tuinzaal van het Cen trum Beeldende Kunst (CBK). Uit eindelijk moet er een maquette van worden gemaakt. De Leidse schilder Flore de Koning (26) gaf gisterochtend een workshop aan groep acht van de islamitische basisschool Er-Riselèh aan de Stadhouderslaan in Leidert. De jonge kunstenares koppelde het educatieve project aan haar tentoonstelling 'What really needs to be seen' op verzoek van het CBK. Ze was aangenaam verrast dat de kinderen de ge dachte achter haar schilderijen zagen. „Mijn werk is kleurrijk Toch vergeleken ze het met de oorlog in Irak, omdat er geen mensen op te zien zijn." Ook de rommeligheid in haar schilderij en viel hen op. „Kinderen zeg gen wat ze vinden. Dat vind ik leuk" Twee keer bezocht ze de kleine klas met acht leerlingen om dui delijk te maken wat de bedoe ling was. Ook troffen ze geza menlijk al enkele voorbereidin gen, zoals het maken van de schets en het in elkaar knutselen van huisjes. Ze verdeelde de klas in groepjes als infrastructuur en sport. „Het valt me op dat bij een kleine groep na een tijdje al les door elkaar loopt. Ook hou den ze zich niet helemaal aan hun Schets." 1 moeten nog vier huisjes in el kaar knutselen. „Dat halen ze zo in. Ze zijn heel handig", zegt hun lerares trots. Inderdaad zijn luttele minuten later niet alleen de huisjes maar ook een com plete weg af. De kinderen overleggen steeds met elkaar wat er moet gebeu ren. De bergen moeten bruin, net als de weg. Dan is de verf op. Het mengen blijkt nog niet zo makkelijk te zijn. „Hé, het is een andere kleur bruin gewor den. Ik vond de vorige mooier", klinkt het teleurgesteld. „Vaak worden uitstapjes naar musea geregeld, maar het is veel leuker voor hen om zelf actief bezig te zijn", meent de juf. Op de vraag of ze het knutsel- en schilderwerk leuk vinden, ant woorden de leerlingen dan ook volmondig 'ja', maar ze willen er niet ht*n beroep van maken. Ze worden liever dokter of juf. Flore zag vroeger een carrière als architect voor zichzelf weg gelegd. Die ambitie is terug te vinden in de stedelijke land schappen die ze de afgelopen jaren maakte. „Ik maak foto's van steden. Die combineer ik in een schilderij. Toch ben ik niet zoals een architect bezig met het ontwerpen of schilderen van nieuwe huizen. Ik vind de sfeer in miy? werk belangrijker." Leerlingen van de isla mitische ba sisschool Er- Riselèh ma ken een ma quette onder toeziend oog van kunste nares Flore de Koning Foto: Hielco Kuipers Na het grove werk gaan ze van daag details toevoegen. Bijna di rect na binnenkomst beginnen de kinderen geconcentreerd te schilderen. Flore de Koning kijkt toe. Af en toe geeft ze aanwijzin gen. „In het begin heb ik ze meer gestuurd. Ik heb ze leren kijken aan de hand van mijn schilderijen. Die waren het uit gangspunt. Nu wil ik dat ze het zelf mooi maken." Twee jon gens tlie een les hebben gemist,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17