De Blauwe wemabonnement krijgt nieuwe kans LEIDEN REGIO stuwende kracht achter Antiepestdub Diekstra's les: je moet tegen je verlies kunnen Geen straf na woeste aanval op buurman Nieuwe onrust over kabels en leidingen 1 IF Werkstraf van zestig uur voor betasten sollicitante werd Jörgen eens gepest en dat niet leuk. Inmiddels zit e rige Leidenaar op het ii ege aan de Vijf Meilaan een ICT-opleiding dat komt weer mooi bij het werken aan de Disite van de Antiepest- ro i Antiepestdub, met ie? 's bewust gedaan", al- te. „Het is anders en jong. Alsof je een ut maakt Vaak zijn an- ;s over pesten te vol- met veel te veel dure, pelijke woorden waar niet uitkomen." zet zich ip hulp aan kinderen die worden gepest, bijvoorbeeld op school, maar ook voor vol wassenen die op het werk moeilijke tijden doormaken omdat ze door collega's worden lastiggevallen. Daarnaast geeft de Antiepestdub voorlichting, verstrekt informatie en probeert te lobbyen bij de politiek voor een antipest-wetgeving. „Een PvdA-Kamerlid is daar ooit eens mee bezig geweest, maar het is stil geworden. Wij proberen die discussie weer aan te zwenge len." De Antiepestdub bestaat 5 jaar, maar Stoute is ruim anderhalf jaar lid. „Toen ik pas internet had, was ik een beetje aan het surfen en kwam hun site tegen. den haag/leiden - Terwijl zijn buurman rustig op de bank lag te slapen, stormde een 25-jarige Leidenaar diens woning in. Hij smeet de televisie op de grond, gooide de salontafel in de rond te en vernielde een tv-meubel. Toen de buurman wakker werd van alle herrie, werd hij ook nog eens door de Leidenaar in elkaar getimmerd. De politie moest de slaande en schoppende woeste ling afvoeren. Toch legde de Haagse politierechter gisteren geen straf op aan de Leidenaar. De man was zwaar psychisch in de war tijdens het voorval. De Leidenaar wist op 26 sep tember al een tijdje dat het niet zo goed met hem ging. Hij was al eerder in een psychose ge raakt en voelde dat hij weer 'richting afgrond dreef. Hij had enkele nachten geen oog dicht gedaan en raakte steeds verder in de knoop. Op de bewuste avond had hij nog medicijnen gehaald om de verwarde toe stand tegen te gaan, maar het was al te laat. De verdachte zei gisteren dat hij het afschuwelijk vond dat hij zijn buurman aan de Diamant laan zo te grazen had genomen. Hij kon niet meer begrijpen waarom hij zich op dergelijke wijze had misdragen. Hij kon wel vertellen dat hij altijd al een beetje bang was geweest voor de buurman, omdat de man in drugs zou hebben gehandeld. Op een nacht zou hij bij de ver dachte hebben aangebeld om dat hij zijn sleutels was vergeten en hebben gevraagd of hij over het balkon van de Leidenaar zijn woning in mocht klimmen. Om dat het al zo laat was, weigerde de Leidenaar in te gaan op zijn verzoefe Die nacht zou de buur man de afscheiding tussen hun balkons hebben weggehaald na dat hij met een harde vuistslag zijn eigen ruit had ingeslagen om zijn huis te betreden. Alle angst en woede zouden naar boven zijn geborreld toen de Leidenaar in een psychose raakte. Totaal van de wereld klom hij via zijn balkon de wo ning van zijn slapende buurman in. Ook de politiemannen die hem kwamen arresteren moes ten het flink ontgelden. De ver dachte sloeg zo hard om zich heen dat hij vier knokkels brak. Na het voorval liet hij zich met een opnemen in een psychiatri sche inrichting. Zijn begeleider vertelde gisteren dat het mo menteel erg goed met de Leide naar gaat. Samen zouden ze ver schillende brieven naar het slachtoffer hebben gestuurd. De buurman reageerde nooit Binnenkort gaat de Leidenaar weer op zichzelf winen. Hij is verhuisd naar een ander adres om zijn voormalige buurman niet weer de stuipen op het lijf te jagen. De officier van justitie was er evenals de rechter van overtuigd dat de Leidenaar ver minderd toerekeningsvatbaar was tijdens zijn gewelddadige uitbarsting. Hij eiste alleen een voorwaardelijke celstraf van twee maanden. (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? www.ri nlandkozijnen.nl ^TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUËF KOENEN I door Wim Koevoet leiden - Het CDA en de WD maken zich zorgen over de situ atie onder de Leidse grond. Bei de fracties dringen er bij het col lege op aan snel in kaart te brengen waar de leidingen en kabels lopen. Volgens de chris ten-democraten en liberalen be staat daar onvoldoende duide lijkheid over, waardoor een ramp op de loer ligt bij werk zaamheden. De twee fracties hebben vergelijkbare schriftelij ke vragen ingediend over de ge varen die Leiden loopt. Het CDA en de WD zijn gealar meerd door een artikel in NRC Handelsblad van zaterdag. De krant heeft beslag weten te leg gen op een geheim rapport van rijkswaterstaat en het Centrum voor Ondergronds Bouwen (COB) waarin wordt gewaar schuwd voor grote veiligheidsri sico's. De chaos onder de grond wordt door deskundigen verge leken met Russisch roulette. Op 'de grote klapper' hoeft slechts te worden gewacht, wordt in het verhaal gesuggereerd. Hoewel het rapport slaat op de landelijke situatie zit er een Leidse kant aan de kwestie. Want het was op 12 juni 2001 tijdens werkzaamheden op het kruispunt van Geregracht en Le vendaal dat, door het ontbreken van een betrouwbare kaart van de ligging van kabels en leidin gen, zich een bijna-ramp vol trok. Bij het frezen van het weg dek werd een gasleiding open gereten zonder dat de bouwvak kers dat in de gaten hadden. De vonken schoten van het asfalt af en er was een steekvlam. De freesmachine vloog in brand en er kwam een metershoge vuur kolom uit het wegdek omhoog. Gelukkig had de snel gearriveer de brandweer de kapotte gaslei ding al rap in de gaten waardoor een ramp van een grote omvang is voorkomen. NRC Handelsblad gaat uitvoerig in op de Leidse bijna-ramp, en dat heeft het geheugen van deJ WD en het CDA opgefrist CDA- fractievoorzitter Bleijie zegt „Ik ging ervan uit dat na die gebeur tenissen alles in het werk zou worden gesteld om de kabels en leidingen in Leiden goed in beeld te brengen, maar ik heb inmiddels begrepen dat dat niet zo is. Dat verbaast me en ver ontrust me." WD-fractievoorzitter L. de Lan-f ge en zijn fractiegenoot F. Ze venbergen willen van het college weten of er onder de Leidse bo dem ook sprake is van een cha os en welke maatregelen zijn ge nomen na het incident met dé freesmachine. „Is de gemeente Leiden op dit moment in staat om te reageren op een calami teit met leidingen en kabels?" j bbert Minkhorst Jaarabonnementen voor wembaden komen moge- Sportwethouder A. [D66) wil kijken of hij in jting van volgend jaar d voor kan vinden. d doet dat op verzoek e PvdA. Raadslid M. stelde gisteravond in zijn speech (zijn eerste optre de gemeenteraad het af schaffen van de abonnementen aan de orde. De maatregel - no dig om te kunnen bezuinigen - heeft deining veroorzaakt onder met name ouderen, die gretig profiteerden van de voordelige zwemtarieven. Bouras' voorstel om bij het opstellen van de be groting voor 2004 uit te zoeken of de abonnementen kunnen worden heringevoerd, nam Pechtold enthousiast over. Vindt hij geld, dan zijn de abonne menten na een jaar weer terug. „We hebben een rekensomme tje gemaakt", zei Bouras. „Het afschaffen heeft commotie ver oorzaakt. Het gaat om hooguit 250 werkdagen. Deze maatregel kan mensen afschrikken om te gaan zwemmen. Daar zitten we niet op te wachten. Het gaat om 9.000 euro per jaar. Doen we het daarvoor? Is het ons dat waard?" Bouras had de brief die de koe pel van ouderenorganisaties, Cosbo, erover aan de gemeente raad schreef, in het achterhoofd. Cosbo verwijt de gemeente dat ze in strijd met haar eigen beleid handelt. Ouderen moeten juist meer bewegen, is de oproep in een binnenkort te verschijnen ouderennota. Dan werp je toch geen extra drempels op? Iemand van 60 jaar of ouder betaalde tot 1 januari honderd euro voor een jaarabonnement op alle zwem baden. Daarvan kon hij maxi maal 250 dagen zwemmen. Nu moet hij vijf 50-badenkaarten kopen die in totaal voor 65- plussers 330 euro kosten. Vol gens de Cosbo zijn al ouderen gestopt omdat ze het zwemmen niet meer kunnen betalen. Bouras kreeg gisteravond bijval van D. Sloos (Leefbaar Leiden). WD'er P. Laudy en CDA'er A. Flippo sputterden nog even te gen. Flippo vond Bouras' plei dooi niet op zijn plaats, omdat de bezuiniging al enige tijd gele den is ingevoerd. Bovendien was het agendapunt niet de abonnementen, maar de exploi tatie van zwembad De Zijl. Pechtold nam het PvdA-voorstel zonder enige moeite over. Hij noemde het terecht dat de partij de maatregel aankaartte, 'van wege de ophef. „De gevolgen voor een kleine, maar kwetsbare groep kunnen pijnlijk zijn. Ik ga studeren op een heel waardevol idee en ik beloof dat ik met een voorstel kom. Ik zal kijken of we in 2004 voor een kleine groep toch met de abonnementen kunnen doorgaan." 'wioloog stelde zich op als jr schande gelouterd en yiade wijs geworden Her. Zijn levenslessen j neergelegd in een volle- threven versie van zijn :;!r 'Als leven pijn doet'. Iniet in detail over de jide plagiaat-kwestie, die |fen jaar geleden van zijn ^tals populair Leids £pr deed vallen. Hij ver- r ;chter voortdurend een abstracte manier, ;rgs' dat hem 'is aange- lor 'de media' of 'de niversiteit'. Diekstra le indruk de hele pijnlij- ie inmiddels verwerkt te Het publiek had hem allang vergeven, en zijn lippen om te ho- ïij de pijn had omgezet psitiefs. ide centrale boodschap errezen Diekstra kwam L Wat kan ik nog anders ït pijn dan eraan lijden? lik het beste met verlies Het antwoord: zoals kam zich verweert tegen p en ziekten. Door jezelf en, je er bewust aan fetellen kortom. En door jg te deinzen voor een jen bloederige operatie, jÉoet. Geen zachte heel- Bdus, want die maken «kende wonden, diekstra op het diepte- zijn crisis alle scheld- i op een rijtje gezet die rlandse media tegen Iden gebruikt.Als ie- Omdat ik zelf ook was gepest, dacht ik: ik neem contact op. Toen waren er 30 leden. Nu zijn het er 140 en hebben we de grootste site op antipest-ge- bied." „Het leuke is dat de Antiepest dub niet door volwassenen is opgericht zoals de Stichting Stop het Pesten en pesten.net", aldus Stoute. „Diana van der Kolk uit Purmerend was 13 toen zij de club oprichtte omdat zij ook vervelende pestervaringen had. Samen met haar probeer ik nu een beetje de kar te trek ken. Daarbij gebruiken wij voor kinderen die wij helpen, geen moeilijke woorden. Het moet allemaal te begrijpen zijn." De dub heeft contact opgeno men met scholen voor een pestcontract „Dat is een over eenkomst waarin staat dat scholen met ons contact opne men als er bij hun wordt gepest. Wij kijken dan of we hulp kun nen bieden maar ook wat we tegen het pesten kunnen doen. Natuurlijk wordt er op scholen gepest, maar de ervaring is dat het pesten ophoudt als er tijdig wordt ingegrepen en als er over wordt gepraat. Als er toezicht is, loopt het niet uit de hand." Tot slot geeft de Antiepestdub tips over schadevergoeding aan ouders van kinderen die wor den gepest „We willen niet aanzetten tot zakkenvullen meer objectieve voorlichting geven", aldus Stoute. „Er is al een geval bekend waarbij een scholengemeenschap in Almere een schikking heeft getroffen van 8000 euro met een familie van wie de twee kinderen wer den gepest en de schoolleiding niet ingreep. Daaruit blijkt toch wel dat pesten een serieus pro- 8' ran Schoonhoven Plagiaat. Het woord viel :rVnaal, gisteravond in n idel De Kier. Toch hing v re-Diekstra' als een drei- weer boven de lezing oemruchte ex-hoogle- chologie. „Boeken spe- jijzondere rol in mijn 0 ïintte Diekstra aan het e. „Je kan op boeken tan. En eraf donderen, met een klap op de aar- -4htkomt.'' De hele zaal ir de spreker het over Publiek heeft gevallen hoogleraar allang vergeven meisje durfde er niet zo goed iets van te zeggen. Maar toen hij haar vroeg om haar broek uit te trekken, weigerde ze. De verdachte zei gisteren dat hij nu wel wist dat hij haar beter had kunnen doorsturen naar de bedrijfsarts. Hij benadrukte ech ter dat hij geen slechte bedoe lingen had gehad. Aangezien hij al een tijdje bezig was met het bestuderen van alternatieve ge neeswijzen had hij het gevoel dat hij prima in staat was om haar rug te onderzoeken. De personeelsconsulent vond hefj meisje leuk om te zien en erg aardig en zou om die reden hebben aangenomen dat zij het, eens was met wat hij deed. „Ile had haar ook gevraagd of ze bij-, mij thuis wilde schoonmaken en dacht dat wij een vertrou wensband hadden opge bouwd", zei hij. Politierechter A van Steen ge loofde niet zo in de goede be doelingen van de Warmonder. Volgens de magistraat had de man doodgewoon misbruik ge maakt van de situatie. Ook offi cier van justitie R. Knobbout was niet gecharmeerd van het doktertje spelen van de perso neelsconsulent. Hij eiste eeri werkstraf van tachtig uur. Jörgen Stoute van de Antiepestdub: „De ervaring is dat het pesten ophoudt als er tijdig wordt ingegre pen." Foto: Dick Hogewoning bleem is." Voor meer informatie: www.an- tiepestclub.nl Clibberbal Het programma voor het Leidse GLibberbal is bekend. Dat mu ziekfestival op 29 april moet de tegenhanger worden van Ko- ninginnenach in Den Haag en een dam opwerpen tegen de massale uittocht van feestneu zen uit Leiden. In de volgende cafés kan die avond alvast een voorschotje worden genomen op de feestdag. In The Duke treden The Soul Catchers op, in De Grote Beer de formatie De Pilo's en inde Poort van Leyden de groep Ko men Lopen. Zanger Arthur van Steijn is te zien in café Friends aan de Pieterskerkchoorsteeg, de P.G. Boost Band in Jantje van Leyden aan de Hartesteeg en in In Den Ouden Maren- poort speelt de Bimbobox Bluesband. In De Tregter speelt het Huisorkest, in Annie's Ver jaardag Fresh Cream, in de En gelse pub North End de Soul Blues Band, in Stampa is Stampa's Megaparty en in dart café De Waaghals aan de Be schuitsteeg treden The Breathtaking Angels op. Ook De Twee Spieghels heeft muziek: het Huisorkest In café Barrera aan het Rapenburg vermaken dj Erwin en dj de Loo de boel. Eric-Jan Berendsen 9.1 René Diekstra: Je kan op boeken gaan staan. En eraf donderen, zodat je met een klap op de aarde terechtkomt." Foto: Taco van der Eb mand iets aan je geeft, en je neemt het niet aan, van wie is het dan?" Hij kwam er sterker uit, zegt hij. Juist door de con frontatie te zoeken. Tegen je verlies kunnen is ook een van de grote deugden des levens, luidt de tweede les in Diekstra's boodschap. Verlies betekent 'een opgedrongen kans'. Het kunstwerk moet ver nietigd om plaats te maken voor iets nieuws. Bloesems moeten verdorren. Mevrouw A. van Wetten weet goed waar de spreker het over heeft als Diekstra over 'verlies' praat. Ze heeft een kind verloren door zelfdoding. „Diekstra heeft daar ook voor gestaan, maar hij heeft zich eruit gered. Ik héb daarom wat aan die man, hij wil ons iets leren." Volgens haar zat boekhandel De Kier vol met mensen die een verlies hebben meegemaakt in hun leven. „Die willen hun eigen gevoel beves tigd zien door hem, want hij heeft het ook allemaal meege maakt. Ik vind hem zo ménse lijk. De meeste psychologen zijn niet te begrijpen, maar eenvou dige mensen weten precies wat hij bedoelt." De bezoekster heeft 'diep mede lijden' met wat Diekstra is aan gedaan. Voor haar staat als een paal boven water dat de psycho loog destijds ten onrechte aan de schandpaal is genageld. „Ik las zijn stukje in de krant altijd als eerste op zaterdag. Morgen ga ik het Leidsch Dagblad bellen dat Diekstra terug moet ko men." den haag/leiden - Een 20-jarige personeelsconsulent van de Leidse particuliere zorginstelling AZGR is gisteren door de Haag se politierechter veroordeeld omdat hij een 17-jarige werk neemster tegen haar wil heeft betast. De man uit Warmond kreeg een werkstraf van zestig uur en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken opgelegd. Het meisje zocht een vakantie baantje en kwam zodoende bij de zorginstelling terecht. De personeelsconsulent belde haar op zaterdag 8 juni op om te vra gen of ze het contract wilde ko men tekenen. Er was vrijwel nie mand in het gebouw toen de Leidse langskwam op het kan toor van de verdachte. Zij vertel de hem dat ze al ervaring had opgedaan in de zorg. Ze had ou dere mensen moeten keren en draaien in bed. De Warmonder vertelde gisteren dat hij zich op dat moment be gon af te vragen of ze misschien rugklachten had opgelopen. Daarom zou hij hebben voorge steld om haar 'medisch te keu ren'. Hij nam haar mee naar een afgelegen kamertje en begon haar rug en nek te masseren en onder haar truitje te voelen. Het De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan 8erendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15