Mensen met een vlekje 'Gratis' tanken met foute vrienden REGIO Softdrugs voor eigen gebruik wel gedoogï GERECHT Trip, Driehuis en Vroomans stapten niet boos op bij Nova WAO versnelde de herstructurering van de Nederlandse economie in jaren '70 en '80 NAVRAAG De Rotterdamse wethouder Janssens wil strenger optreden tegen voetbalverenigingen waar het vaak hommeles is. Naar aanleiding Opgewonden standjes port Agressie moeten tot twintig tellen clubs waar agressie veel voorkomt te weren van de gemeentelijke sportvelden. Verdient zo'n maatregel navolging in Leiden en omgeving? Navraag bij Lissenaar GERARD VAN DIJK, voorzitter van de molestatiecommis sie van het voetbaldistrict West 2. Is er bij u in de buurt ook zo veel agressie op de velden als in Rotterdam? „Nee, het is hier gelukkig niet zo erg als in de grote steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Niet voor niets dient het grote-stedenbeleid als speerpunt van de voet baldistricten. Molestatie komt zelden voor, als vind ik elke keer er na tuurlijk één te veel. Wel is er soms trammelant van uit het publiek, waarvoor wij een alert oog heb ben." Loont een hard optreden tegen verenigingen waar wedstrijden uit de hand lopen? „Eerst proberen wij door besprekingen met clubbesturen de zaak ten goede te keren. Ons district gaat vooral preventief te werk. Wij willen verenigingen helpen met kadertrainingen en betere club- scheidsrechters. Maar als clubs herhaaldelijk in de fout gaan treedt artikel 31 in werking. In dat geval staat een vereniging onder cura tele. Dat kan er zelfs toe leiden dat zij niet meer mag voetballen." Als voorzitter van de molestatiecommissie bezoekt u vaak amateurvoetbalwedstrijden. Wat maakt u mee op de velden? „Ik zoek de problemen niet op, maar ga ze ook niet uit de weg. Als er bij een wedstrijd klappen vallen, adviseer ik clubs en ook de scheidsrechter op rapport op te maken en de politie in te lichten. Maar het loopt met de meeste van de 30.000 wedstrijden vaak goed af. Afgelopen weekeinde was ik daarvan nog getuige, in Den Haag nota bene. Geen centje pijn." U leidt ook voetbalwedstrijden. Ooit iets vervelends gebeurd? „Je zult het wel hautain van me vinden, maar in de 34 jaar dat ik scheidsrechter ben, heb ik nooit iets vervelends meegemaakt. Het hangt ook van je houding af. Er valt geen onvertogen woord, waar door ik met plezier fluit. Zo gaat dat elders meestal ook. Maar als er uitspattingen zijn dan zijn, ook bij een goed geleide vereniging, meteen de rapen gaar. Dat is het grote verschil met vroeger. Welke raad kunt u scheidsrechters en clubbestuurders geven? „Zij moeten tegen opgewonden standjes zeggen dat zij tot twintig moeten tellen. Nee, niet meer tot tien, dat is misschien te kort. Maar wie zich twintig tellen bezint, doet geen rare dingen op het voetbalveld." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 24 April LEIDEN - Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter alge- meene kennis: dat het keurlokaal met ingang van den lsten Mei e.k. verplaatst wordt van het gebouw aan de Hooglandsche kerk naar het Openbaar Slachthuis, Maresingel; dat aldaar van af genoemden datum de keuring van levend vee en in gevoerd vleesch zal geschieden; en dat met het ingevoerd vleesch moeten gevolgd worden de wegen, aangegeven in artikel 6 der veror dening op den invoer, het vervoer, den doorvoer, de keuring van vee en vleesch en den handel in vleesch in de gemeente Leiden. LEIDEN - Het steenen graf uit Egypte, waarmede mr. A.E.H. Goe- koop uit 's-Gravenhage het Rijksmuseum van Oudheden verrijkte, kon om zijn groote afmetingen, - het is pl.m. 5 meter lang en pl.m. 3 meter breed - niet in het gebouw van het Museum zelf worden opge steld. Tot dusverre stond het dan ook nog in kisten ingepakt. Thans is men bezig een gebouwtje in den tuin achter het Museum aan de Breestraat te maken, dat door een gang met het hoofdgebouw in ver binding zal worden gesteld, waarin het graf een plaats zal vinden. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-maik directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per beating VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Fgarlem. Onder dwang van foute vrien den gaat een man uit Noord- wijk mee op dievenpad. Op een avond weet het drietal uit een woning in Noordwijker- hout een compleet cinema homesystem, met televisie, dvd-speler en geluidsboxen mee te nemen. De buit ter waarde van enkele honderden euro's stalt de Noordwijker tij delijk in zijn tuinhuisje, in de hoop de spullen later voor een goede prijs van de hand te kunnen doen. Voor de rechtbank speelt de man de vermoorde onschuld. Zo vertelt hij dat hij weliswaar heeft meegeholpen met het stelen van de audiovisuele ap paratuur maar dat hij zelf de woning niet is binnengegaan. „Dat weigerde ik. Ik ben voor de drempel blijven staan." De rechter is niet onder de indruk van de weerstand die de man heeft geboden. De details doen er niet zo veel toe, meent hij. „U heeft meegeholpen en bent daarom medeplichtig. De spullen heeft u later niet terug gebracht naar cte eigenaar." Bij het noemen van de gesto len waar krijgt de verdachte het ineens Spaans benauwd. Hij begint nerveus op zijn stoel te draaien. „Het spijt me, maar ik kan het niet meer te rugdraaien," verklaart hij ge geneerd. Inmiddels blijkt de boel allang te zijn verkocht en is het geld op. De advocaat van de man vergelijkt de situa tie van zijn cliënt niet die van een kat in het nauw. Zo'n kat maakt nu eenmaal rare spron gen. „Ik werd gedwongen", legt de Noordwijker uit. „Die jongens vertelden me dat ik me niet zo moest aanstellen en dat ik een mietje was." Geen excuus, vindt de rechter. „U bent toch een volwassen man. U had 'nee' moeten zeg gen en de politie kunnen bel len." De verdachte knikt be schaamd. De woninginbraak is niet het enige dat de Noordwijker op zijn kerfstok heeft. De man heeft ook meerdere malen met zijn vrienden 'gratis' bij ver schillende benzinestations ge tankt. Eén keer reed hij na het volgooien van de tank gewoon door, de andere keren gaf de man een fotocamera of kente kenbewijs als borg af om ver volgens nooit meer te verschij nen. „Wat vindt u daar nü van?", wil de rechter weten. „Verschrikkelijk", antwoordt de verdachte terwijl hij zenuw achtig aan zijn kin trekt. „Het mag nooit meer gebeuren, maar ik had geen geld." Het geldgebrek blijkt ook reden te zijn geweest voor de man om bij de politie valse aangifte van inbraak te doen. „Ik had niets meer te eten en hoopte op die manier wat geld van de verze kering los te peuteren, maar dat is niet gelukt. Als de rechter de Noordwijker mag geloven, is de negatieve spiraal van gebeurtenissen on dertussen voorgoed doorbro ken. „Ik heb nu een full-time baan. De geldzorgen zijn ver dwenen." Toch heeft de man wel het een en ander goed te maken met de maatschappij, oordeelt de rechter. „Ik leg u een taakstraf van 148 uur op en een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes weken met een proeftijd van twee jaar." De voorwaardelijk straf moet de man er in de toekomst van weerhouden om voor foute vrienden te zwichten. Koopje Op het Centraal Station in Lei den leurt een vrouw met een zwarte damesfiets. De gloed nieuwe fiets wil ze verkopen voor slechts 35 euro. Van ver kooptechnieken heeft de vrouw echter weinig kaas ge geten, vindt een voorbijgan ger. Haar gegil werkt eerder averechts. De Leidenaar biedt haar aan de fiets voor haar te verkopen en de winst te delen. De vrouw gaat akkoord. Nog voor hij de fiets heeft verkocht, wordt de man opgepakt door de politie voor heling. Voor de rechter ontkent hij in alle toonaarden dat hij had kunnen weten dat de fiets mo gelijk gestolen was.Als ie mand voor nieuwe fiets maar 35 euro vraagt, denkt u dan echt dat het zuivere koffie is?", vraagt de rechter vol ongeloof in zijn stem. „Ja hoor", ant woordt de man stellig. „Ik heb wel gekkere dingen meege maakt. Ik ben zelf verslaafd ge weest aan de drugs en heb wel eens een mobieltje waar ik 800 gulden voor had betaald, ver kocht voor 25 euro. Sommige mensen doen nu eenmaal rare dingen. Ik kijk daar niet meer van op." De beschuldiging van heling aan zijn adres, onterecht. „Ze verteld het haar fiets was." Vo ongeloofwaardig, mee ficier van justitie. „Die stond in de gedoogzoi had redelijkerwijs tocl nen vermoeden dat d< van diefstal afkomstig Daarbij heeft u wel va diefstal en heling te m had." Ze vindt een fikse gele van 500 euro en een v voorwaardelijke gevai straf op zijn plaats. „I het maar eens voelen ze aan haar eis toe. De rechter is minder tuigd. „Ik vind het alle heel verdacht maar he breekt in deze zaak aa en overtuigend bewijs ten we niet zeker of d< ook gestolen is. Er is gifte van diefstal geda kan dus niet anders c' spreken." De man is baasd. Hij wist wel di zijn gelijk stond. Floor Ligtvoet ANNO 1978, maandag 24 april LEIDEN - Even had er op het UVS-veld de schijn van dat het Nederlands voetbal elftal voor spelers van 14 en 15 jaar de eerste zege op de Engelse leeftijdge noten zou gaan be halen. Uitblinker was de uit Suriname afkomstige Amster dammer Gullit. Met nog een kwartier te spelen sprong de DWS'er hoger dan doelman Lowe en kopte in de uiterste hoek raak: 3-3. Gullit bewees met zijn uit stekende spel zeker een belofte voor de naaste toekomst te zijn. Foto: archief Leidsch Dagblad mers naar 1 vertrekt Dinsdag 8 april schrijft het Leidsch Dagblad in het artikel 'Redactiebaas Nova Rensen op non-actief dat de oude presentatoren Rob Trip, Kees Driehuis en Margriet Vroo mans boos zijn opgestapt. Dit is geheel onjuist. De oude Nova-presentatoren zijn geheel gepasseerd en stijlloos aan de kant gezet. Boos opstappen hoort meer bij onbe scheiden ijdeltuiten zoals Van Nieuwkerk en Rottenberg. Hetty Clavan, Leiden. Het grote gebruik van de WAO in de jaren '70 en '80 is de nekslag geweest voor veel indu striële bedrijven in Nederland. De hoge pre mies maakten de Nederlandse arbeid zo duur, dat veel laagbetaald werk versneld naar lage lonenlanden verdween. Onnodig, denkt de Leidse jurist Barend Barentsen (30), die on langs promoveerde op een proefschrift over de manier waarop de Nederlandse overheid sinds 1901 is omgegaan met arbeidsonge schiktheid. De jaren '70 en '80 waren in Neder land crisisjaren. Een groot deel van de industriële basis van het land verdween, zoals de schoenenindu strie in Noord-Brabant en de textiel in Twente. Daarvoor in de plaats kreeg Nederland een diensteneco nomie, die heel andere eisen stelt aan werknemers. Dat proces had hoe dan ook plaatsgehad, denkt Ba rentsen. Toch had Nederland nog altijd werk kunnen hebben voor in dustriearbeiders en andere laagge schoolden als de WAO in die jaren niet was gebruikt als middel om 'mensen met een vlekje' van de ar beidsmarkt te halen. Door het grote gebruik van de WAO raakte de arbeidsmarkt in een vi cieuze cirkel terecht, zegt Barent sen. Bedrijven die reorganiseerden, lieten veel werknemers naar de WAO vertrekken. Dat was geen be wust frauderen. „Het systeem be stond nu eenmaal en bood grote voordelen ten opzichte van de WW. De uitkeringsge rechtigden hoefden niet te solliciteren, de uitkering was hoog en liep bovendien door tot aan het pensioen. De mensen die in de WAO terechtkwamen, zullen beslist gezond heidsklachten hebben gehad. Maar zeker achteraf kun je je afvragen of de klachten zo ernstig waren, dat zij niet meer konden wer ken. Er was eerder sprake van economische ongeschiktheid dan van medische. De grote toevloed naar de WAO leidde tot verhoging van de verzekeringspremie, waar door de loonkosten toenamen. De arbeid moest productiever worden om concurre rend te blijven. „Daardoor gingen veel mar ginale bedrijven over de kop", weet Barent sen. Als deze ontwikkeling er niet was ge weest, hadden zij het langer kunnen uithou den en waren veel arbeidsplaatsen behou den gebleven. De gesubsidieerde Melkert- banen, die niet hoogproductief zijn, hadden dan in de markt kunnen blijven. Hoe geaccepteerd die groei van de WAO was, is nu nauwelijks nog voor te stellen. „Begin 1985 maakte een Amerikaanse tele visieploeg een reportage over de WAO en het grote gebruik dat ervan gemaakt werd. Er zaten hier zoveel meer mensen in de WAO dan in de ons omringende landen of in Amerika. Was Nederland soms ziek? Na mens de regering gaf de toenmalige staats secretaris Frits Bolkestein een reactie. Die wuifde alle bezwaren weg en zei: 'Namens de regering kan ik zeggen: dat valt best mee, er is geen probleem'. Juist Bolkestein! Dat is toch niet een man van wie je zo'n uitspraak verwacht." De WAO werd ingevoerd in 1967 als opvol ger van de Ongevallenwet van 1901. Onder die wet werd alleen een uitkering gegeven als iemand invalide werd door een ziekte of een ongeluk op zijn of haar werk. Wie bui ten het werk om invalide werd, was aange wezen op een lage uitkering op grond van de Invaliditeitswet. Het gevolg was bittere armoede. Veel arbeidson geschikten probeerden toch iets bij te verdienen als bijvoorbeeld sigaren- verkoper. Op den duur vond ieder een dat er een betere re geling moest komen en dat werd de Wet op de ar beidsongeschiktheidsver zekering WAO. Invoering daarvan werd algemeen gezien als een kwestie van fatsoen. De overheid ver wachtte niet dat er een heel groot beroep op ge daan zou worden: zo'n 200.000 mensen achtte zij het maximum. Het liep anders. Vanaf 1987 kwam het schrik beeld van een miljoen WAO'ers in zicht. Het Ka binet Lubbers/Kok be sloot tot een serie maatre gelen om de instroom te beperken. In 1993 kwam er het zogeheten bami-akkoord. De uitkering voor 'nieuwe gevallen' werd verlaagd (het WAO-gat'er werd geen rekening meer gehouden met de kansen van de arbeidsongeschikte op de ar beidsmarkt en er kwam een eerdere herkeu ring. Later volgden nieuwe maatregelen: het principe van passende arbeid werd vervan gen door 'gangbare arbeid'. Er kwam een Wet Pemba, die onder meer inhield dat de werkgevers het WAO-risico deels zelf moes ten gaan betalen. Alle ingrepen samen hebben zeker gewerkt, betoogt Barentsen. Vanaf 1994 begon het aantal arbeidsongeschikten te dalen en steeds minder mensen worden voor 80 tot 100 procent afgekeurd. Sindsdien fluctueert de in- en de uitstroom. Eind jaren '90 groei de het aantal WAO'ers weer, maar sinds een paar maanden neemt die groei sterk af. Ook de kosten daalden. De WAO kost nu 2,6 procent van het Bruto Binnenlands Product, net zoveel als in 1976. Weliswaar zijn er nu twee keer zoveel arbeids ongeschikten als toen, maar het aantal werken den is veel sneller geste gen, waardoor de premies laag blijven. Bovendien heeft een kwart van de 965.000 WAO'ers werk. Op grond van die cijfers con- I N ONDER ZOEK Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Barend Barentsen. cludeert Barentsen dat een miljoen arbeidsongeschikten geen schrikbeeld meer hoeft te zijn. Dat wil niet zeggen dat de wet nu optimaal functioneert. Barent sen vindt de WAO inmiddels 'te on gastvrij'. De wet is in 1967 ingevoerd om arbeidsonge schikten voor de bedelstaf te behoe den en dat doet hij nog maar nauwelijks - voor de meeste werk nemers daalt de uitke ring binnen enkele ja ren naar bijstandsni veau. „Ik vind dat de uit kering verhoogd moet worden voor mensen van wie echt weinig arbeid meer te vergen valt." De wet pakt vooral slecht uit voor jongere werknemers die, zoals Barentsen zegt, 'een redelijk middeninkomen' hadden kunnen verwerven. Ook voorstellen van de Commissie Donner en de SER om de WAO te beperken tot 'volle dige en duurzame arbeidsonge schiktheid' keurt hij af. „Dan zet je de klok te rug naar 1967." Wilfred Simons HOC 970 Graag wil ik, raadslid Groenlinks, reage ren op het artikel 'Weg vrij voor preven tieve fouilleringen' van 16 april. Dat Groenlinks tegen preventief fouilleren blijft, zal voor velen geen verrassing zijn. Helaas bevat het stuk een passage, die naar mijn inzien wel gezegd kan zijn, maar als eindconclusie niet klopt. Het be treft de alinea: 'Softdrugs voor eigen ge bruik worden gedoogd, maar niet in het veiligheidsrisicogebied. Daar worden ze afgenomen. En je krijgt ze niet meer te rug'. In de discussie in de commissie voor Be stuur en Veiligheid op 15 april, heb ik het volgende beargumenteerd namens Groenlinks. Het kan niet zo zijn dat per sonen, die softdrugs voor eigen gebruik (maximaal 5 gram) bij zich dragen, bij fouillering in het veiligheidsrisicogebied een afstandsverklaring moeten tekenen en hun softdrugs kwijt zijn, terwijl een paar straten verder, buiten het veilig heidsrisicogebied, het gedoogd wordt dat personen sofdrugs voor eigen gebruik bij zich dragen-. Hier is het gefijkheidsbegin- sel in het geding. Verder is het zo dat in het veiligheidsrisicogebied (omgeving Nieuwe Beestenmarkt) koffieshops staan. Personen die daar softdrugs voor eigen gebruik kopen, lopen bij acties grote kans dat ze hun softdrugs kwijt zijn. Zij wor den genoodzaakt hun softdrugs v gen gebruik elders, buiten het veil J risicogebied, te kopen. Officier vai de Steen heeft als gevolg aangegev de betreffende passage te schrapp het protocol Preventief Fouilleren den. Eindconclusie is dus: als je w w fouilleerd in het Nieuwe Beestenn gebied en je hebt softdrugs voor e i bruik bij je, dan hoeft je dat niet ii veren. Srta D a Raadslid Gro J SCHRIJV ENDE LEZERS volgenrt WAO voorj derlandset. mie: „BedriJ» reorganise lieten veel v was geen I frauderen, h teem best} eenmaal e grote voj ten opzicj de WW. T ringsgerecip hoefden,, solliciteren, kering v en liep b door totL

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14