LEIDE Vijf miljoen tekort over 2002 Bebouwing Valkenburg jaren uitgesteld 'Er was geen houden meer aan' ►JjMLl 'Marokkaanse wist van aanstaande abortus' Brandweer gaat op de markt extra controleren a] •w:J STELLING I iI REGIO R1 i Van der Sande: gemeente heeft beheer desondanks op orde Hij krijgt tot 50% goedkoper bellen. t more. T - -Mobile- Zij krijgt een jaar lang gratis SMS-bundels. Get more. T -Mobile 1 iekstra's les: loet tegen je lies kunnen tdvies: lage ir voor winkels loeterwoude en komt :r auto Een 16-jarige jongen schendam is gisteroch- ngereden op de Lam- answeg in Leiden. Vol- politie stak hij ter hoog- et benzinestation piot evoet over waardoor amobilist (18) uit Ha- ide een botsing niet n voorkomen. Het fer is met been- en tsel naar het LUMC ge- k café Irak De Leidse WD houdt 28 april een politiek lelemaal is gewijd aan mst van Irak. De Ira- ssal Nassar, bestuurslid rakees Platform, en de lan Robert Gerber, eco- ficer van het Ameri- tate Department en m in de VS-ambassade ïaag, gaan met elkaar over dit onderwerp, iet politiek café wordt eer gesproken over we- iuw, ontwikkelingssa- Icing, de economie van en het nieuwe bestuur, ïkomst is om 20.30 uur venzaal van café de eer aan de Rembrandt- i et politiek café over ilgens de WD het be ien reeks maandelijkse msten, waar mensen in kunnen gaan met gas- actuele onderwerpen. (advertenties) ed ik niet!' apot! Bel: 589 88 87 ijn Gouwe Lijn is een igeboren kindje teef uw mening vleidschdagblad.nl donderdag 24 april 2003 door Wim Koevoet leiden - De gemeente Leiden heeft 2002 met een tekort van ruim 4,8 miljoen euro afgesloten. Dat maakte wethouder R. van der Sande (WD/financiën) van ochtend bekend. Het tekort wordt voor het groot ste deel veroorzaakt door de fi nanciële problematiek bij de so ciale werkvoorziening DZB. Maar ook het lagere dividend dat NUON uitkeert is een factor van belang. Dat scheelt de ge meente namelijk zo'n 2,8 mil joen euro. Verder heeft de duali- sering van de gemeenteraad, die gepaard gaat met de aanstelling van extra ambtenaren, een dikke acht euroton meer gekost dan was begroot. Van der Sande gaf ronduit toe dat hij 'baalde' van het negatie ve saldo, maar hij voegde eraan toe dat halverwege 2002 al reke ning werd gehouden met een negatief resultaat van zo'n 6,6 miljoen euro. Zo beschouwd is de schade uiteindelijk dus be perkt gebleven, redeneert hij. Van der Sande droeg tijdens de persconferentie, om het verlies van de gemeente te benadruk ken, expres een rode stropdas. Hij zei 'gemengde gevoelens' te hebben. Hij betreurt het tekort, maar vindt wel dat Leiden zijn financiële beheer sterk heeft verbeterd. „We hebben de hand stevig op de knip weten te hou den." Ook het relatief vroege tijdstip waarop hij met de jaar rekening komt, wijst volgens hem op een verbeterd financieel beheer. Van der Sande gaf ook aan dat het tekort van DZB al is meege nomen in de gemeentebegro ting 2003. „Een tekort betekent altijd balen, maar we hadden dit al voorzien." Dat laatste geldt in elk geval niet voor het NUON- dividend. „Dat is pas op 7 april bekend geworden." De jaarrekening 2001 stond voor zo'n 1,7 miljoen in het rood. Dat die van 2002 een gat van een kleine vijf miljoen euro vertoont, duidt volgens Van der Sande niet op 'een structurele ontwik keling', vooral niet omdat de oorzaken 'een incidenteel karak ter' hebben. „Dat is een gerust stellende gedachte", aldus Van der Sande. Ongerust is hij over de stand door Eric-Jan Berendsen en Janneke Dijke vervolg van voorpagina leiden - Nog voordat de brand weer arriveerde stond kipverko per Cock van Bohemen gisteren bij de visbrug zelf zijn ontplofte grill te blussen. Ook de eige naars van brasserie La Corona, Ton en Gon Ranselaar, en hun personeel hielpen met twee brandblussers mee. „Maar er was geen houden aan", zegt Ton Ranselaar later. „De slang van de gasfles in de grill schoot los waardoor de slang wapperde als een tuinslang waar water uit komt. Alleen was er nu geen sprake van water maar van vuur. De kraam met lederwaren is be schadigd omdat die aan de kant is gegooid, want het vuur dreig de over te slaan. We hebben alle fietsen bij V&D weggehaald om dat we dachten dat de brand weer vanaf de Aalmarkt zou ko men. Ze kwamen echter over de markt via de Vismarkt. Waarom niet via de Nieuwe Rijn?" „Dat was kiezen uit twee slechte routes", aldus een medewerker van de meldkamer. „Op de Nieuwe Rijn zijn namelijk veel terrassen die met dit weer druk bevolkt zijn en de doorgang is nauw." Twee brandweerauto's reden via het Trouwstraatje en de Vismarkt naar de brand, een andere kwam via de Aalmarkt. „Die laatste wagen is vrij gauw weer verdwenen omdat het vuur snel onder controle was." Een half uur na de ontploffing stond Van Bohemen alweer ge- De marktmeester die tijdens de bluswerkzaamheden gewond raakte, wordt door ambulancepersoneel afgevoerd. Foto: Taco van der Eb marineerde kipfilets te verko pen. „Ik weet nog steeds niet wat er is gebeurd. Ik doe dit al twintig jaar. Ik had net een uur tje geleden een nieuwe gasfles aangesloten, er was niets aan de hand." Zijn grill draait op vijf gasflessen tegelijk. Voor iedere fles heeft hij een reserve-exem plaar bij zich. De flessen zijn on geschonden, maar van zijn grill is niets meer over. „Als ik van- i t. -'■> door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina den haag - Marinevliegkamp Valkenburg valt de eerste jaren niet ten prooi aan woningbouw. Die garantie gaf WD-leider H. Hieltjes in provinciale staten gisteren in Den Haag, waar PvdA, CDA en WD hun coalitie akkoord presenteerden. Zuid-Holland erkent nog steeds dat de Leidse regio en de Bol lenstreek kampen met ruimte nood. Als oplossing van dat pro- g él een nieuw abonnement, maar ben je nog tevreden over je huidige toestel? voor het T-Mobile SIM Only introductieabonnement. Een abonnement waarbij ingekochte belminuten goedkoper zijn. En dat voordeel kan nu wel oplopen tot st een SIM Only abonnement kun je aJ bellen vanaf 5 eurocent per minuut met dezelfde telefoon dus opeens stukken goedkoper! Wil je meer weten mogelijkheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobiie dealer, of bel 0800-7123. d/5 bleem wordt echter niet langer alleen de bebouwing van het vliegkamp gezien. In het nieuwe collegeprogramma staat een passage die de afspraken af zwakt die gedeputeerde M. Nor der met WD-minister H. Kamp over Valkenburg heeft gemaakt. Leiden en de nieuwe fusiege meente van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg krijgen de op dracht om samen met de pro vincie 'ten westen van Leiden' een oplossing te vinden voor het huizentekort in de streek. „Bebouwing van Valkenburg is voorlopig absoluut niet aan de orde", verklaarde Hieltjes na af loop van de persconferentie in Nieuwspoort. „Met deze passa ge kunnen we wel een paar col legeperiodes vooruit." Hij wijst ook op de aangekondigde verge lijking tussen de Haarlemmer meer en het vliegkamp als wo ningbouwlocaties; Hieltjes voor spelt dat de kosten-batenanaly- ses niet in het voordeel van Val kenburg uitvallen. Voor de WD is de passage in het collegeprogramma over de vliegbasis een grote overwin ning. De partij is altijd een groot tegenstander van bebouwing geweest. Ook Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg zijn tegen slui ting van het vliegveld. Tot de onderzoeken zijn afgerond, moet de regio de oplossing voor de ruimtenood zoeken in de as Alphen-Leiden-Katwijk: langs het tracé van de Rijn Gouwe Lijn, de toekomstige Nil-West, in de Oostvlietpolder en langs de N206, aan de randen van het vliegveld. Er mag in geen geval een Bollenstad komen. De regio krijgt miljoenen voor betere bereikbaarheid. Voor de Rijn Gouwe Lijn komt het extra geld als geroepen. Voor de aan leg van het westelijke tracé van de sneltram, van Leiden naar Katwijk en Noordwijk, is nog geen cent gereserveerd. De nieuwe coalitie ziet de aanleg ervan - gepland voor na 2010 - als een must. De bedragen voor de Rijn Gouwe Lijn, de Nll- West, die door Voorschoten of over de eventueel overkluisde :JjP De Churchilllaan in Leiden: een van de twee varianten voor een nieuwe verbinding tussen de A4 en de A44, al dan niet overkapt of verdiept aangelegd. Archieffoto: Henk Bouwman Churchilllaan moet lopen, en de randweg bij Hillegom tussen de N205 en de N206, liggen nog niet vast. Hoeveel geld de regio krijgt, blijkt waarschijnlijk dit najaar, als het nieuwe college van gedeputeerde staten zijn werkprogramma presenteert. Dat is de vertaling van de ambi ties uit het coalitieakkoord. De belangrijkste punten voor de nieuwe coalitie zijn economie, mobiliteit, stad en platteland, samenleving en veiligheid. Er komt ook extra geld voor jeugd zorg, bestrijding van werkloos- Gemeenten krijgen meer macht over eigen tot Als het aan PvdA, CDA en WD ligt, blijft het beleid voor herin delingen vrijwel ongewijzigd. Wel leggen de coalitiepartners andere accenten. Bij bewezen bestuurszwakte mogen ge meenten eerst zelf - al dan niet samen met omliggende ge meenten - proberen een op lossing te zoeken. Maar die moet er dan wel binnen een afzienbare termijn zijn, bena drukte gedeputeerde M. Nor der. „De provincie denkt mee, maar grijpt in als dat nodig is. Er worden strakke afspraken gemaakt." „Opgelegde herin delingen zijn écht het uiterste middel", vulde WD-leider Hieltjes aan. Het lot van Warmond en om liggende gemeenten blijft nog onzeker. De drie partijen wil len de procedure voor herin deling niet stopzetten. Zo gauw het nieuwe college van gedeputeerde staten is be noemd - morgen - moet dat een besluit over Warmond-ne men. van zaken in de reservepotten. De gemeente kan het tekort wegwerken door een greep te doen uit een pot die daarvoor is bedoeld, de concernreserve, maar afgesproken is dat die minstens tien miljoen euro moet bevatten. „En dat doet die in de verste verte niet meer", al dus Van der Sande. Het is aan de gemeenteraad om het pro bleem op te lossen, maar de wethouder liet al doorscheme ren dat hij zelf met de gedachte speelt om andere reservepotten - in totaal is 200 miljoen euro opzijgezet - aan te spreken. door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden - De Marokkaanse vrouw die in oktober 2002 in het Cen trum voor Geboorteregeling in Leiden is geaborteerd, wist wat er ging gebeuren. Dat zegt di recteur Bert van Herk van de abortuskliniek. De vrouw zelf zegt dat ze dacht in een zieken huis voor onderzoek te zijn. Toen ze uit narcose ontwaakte, was de baby weggehaald. De schoonzus van de vrouw trad op als tolk. De man van de Marok kaanse en haar schoonzus wil den van de baby af. Volgens Van Herk is de vrouw door een aantal artsen en ver pleegkundigen gezien. „Geen van deze ervaren medewerkers heeft iets ongewoons aan haar gemerkt", aldus de abortuskli niek-directeur. „Het is uitermate onwaarschijnlijk dat de vrouw op dat moment niet wist wat er gebeurde. Maar honderd pro cent zeker weet je het natuurlijk nooit. Daarnaast is het de vraag waarom de vrouw, terwijl er sprake was van onenigheid over het voortzetten van de zwanger schap met haar man en schoon zus, zich uitgerekend door die zelfde schoonzus liet vergezel len, zich onder haar naam liet inschrijven en alles door haar schoonzus liet vertalen." Volgens het Leidse Centrum voor Geboorteregeling zegt ook de Inspectie voor de Gezond heidszorg dat de vrouw zich be wust moet zijn geweest van het feit dat zij een abortus onder ging. „De Inspectie heeft mij dat in een brief laten weten", aldus Van Herk. De Leidse abortuskliniek heeft de behandelovereenkomsten die vrouwen tekenen inmiddels ook in het Marokkaanse en Turks vertaald. „Hierdoor kun nen eventuele misverstanden nog beter worden voorkomen", zegt Van Herk. „Maar daarmee zijn we er niet. Een aantal vrou wen kan niet lezen. Ook dit is onvoldoende om alle misstan den uit te sluiten." leiden - De brandweer houdt zaterdag een extra controle op alle marktkramen, om zo het veiligheidsgevoel van het pu bliek te verbeteren. Dat zei wet houder A. Geertsema vanoch tend naar aanleiding van de brand op de Kippenbrug. Vol gens Geertsema is de brand aanleiding om 'dingen aan het papier toe te vertrouwen'. „Bij voorbeeld hoeveel gasflessen er bij zo'n grill mogen zijn en waar ze mogen staan." De brandweer heeft in het verleden regelmatig controles uitgevoerd. Geertsema kwam ook terug op de brief van wijkvereniging Pan- cras-West van de zomer 2002 Daarin werd gewaarschuwd voor de oprukkende marktkra men die een gevaar zouden zijn voor de bereikbaarheid van het centrum door noodverkeer. „In die brief werd specifiek op de kramen op de Nieuwe Rijn tus sen Hoogstraat en Gangetje ge doeld", aldus Geertsema. „In middels is er een onderzoek gaande voor het hele marktge bied. Laten we de resultaten daarvan eerst maar afwachten." Ook de kritiek van passanten dat de brandweer niet dicht genoeg in de buurt van de vlammen kon komen, pareerde hij. „Er stond op de Vismarkt een poli tieauto in de weg en bovendien weet ik als voormalig vrijwilliger bij de brandweer dat een brand weerauto nooit naast de brand haard moet gaan staan." (advertenties) daag bel, heb ik over twee dagen een nieuwe. Nee mevrouw, geen gegrilde kip vandaag. Ik probeer de schrik maar weg te lachen." Ja, maar alleen als u een pensioentekort heefL De aftrekbaarheid van uw lijfrentepremies is per 1 januari 2003 veranderd. Zo is de basisruimte van 1069,- komen te vervallen. U kunt alleen nog premies aftrekken als u een aan toonbaar pensioentekort heeft De gevolgen hiervan berekent u eenvoudig op www.belastingdienst.nl. Daar vindt u alles over de veranderingen rond de aftrek van lijfrentepremies. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. heid en het behoud van de open ruimte. Hoogste prioriteit krijgt mobiliteit. Los van de investe ringen in deze regio in wegen en openbaar vervoer betaalt de provincie ook mee aan de aan leg van de A4 tussen Delft en Rotterdam, en een nieuwe snel weg boven Rotterdam, tussen de A13 en de A16. Daarvoor trekt de provincie de buidel flink open; verder moeten bezuini gingen in de eigen organisatie jaarlijks zeventien miljoen euro opleveren. De verhoging van de wegenbelasting zorgt voor een extra jaaropbrengst van bijna 28,5 miljoen euro. De kans bestaat dat de motorrij tuigenbelasting nog meer om hoog gaat. PvdA, CDA en WD houden al rekening met bezui nigingen van het rijk. Mochten die echter voor de provincie te genvallers opleveren, dan willen de partijen die voor de helft op vangen met een extra verhoging. De andere helft moet komen uit extra bezuinigingen. Ean jaar lang gratis SMS'en? Dat kan als je nu bij een 2-jarig abonnement ook een SMS- bundel afsluit! Je krijgt dan het tweede jaar van je abonnement je SMS-bundels cadeau. Je kunt ook kieren voor een 1-jarig abonnement. In dat geval is de SMS-bundel de laatste 3 maanden van je abonnement gratis. Bij een 2-jarig abonnement hoef je bovendien geen activatiekosten te betalen. Verder berekent T-Mobile je geen kosten als je je nummer wilt meenemen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl voorde actievoorwaarden of bel 0800-7123.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13