SARS-virus lijkt snel te veranderen O I TUI E 599 'Lam Gods' met sluiten van Leonarduskerk niet uit de problemen 'Salaris directeur ziekenhuis openbaar' Leidsch Dagblad Geen 'Family Fun'-hal in badcentrum Katwijk Fransman Varin wordt nieuwe topman Corus Peking dwingt schoolkinderen thuis te blijven Graftombe geeft geheimen prijs Leidsch Dagblad SWtf Nu 31,50 Nu 5," NU 8 95 Nu 3,50 stond te goede met Saddam erlander Financier Jaeda woensdag 23 april 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43213 LOS NR. 43213 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 cras-oost t niet warm Elisabeth inderij-ruzie tit voor tomie' y S. Truman isie is wanneer je man zijn baan st. Depressie is eer je zelf wordt door Silvan Schoonhoven leiden - De Leidse parochie 'Lam Gods' is met het afstoten van de Leonarduskerk nog niet uit de problemen. Het sluiten van een tweede kerkgebouw is nodig om de financiële tekor ten te dekken. Die boodschap kregen de rooms-katholieken gisteravond te horen op een voorlichtingsavond over de sluiting van de kerk aan de Haagweg. De gelovigen hoorden de uitleg over het afsto ten van de Leonardus gelaten aan. De ver wachte emotionele taferelen vanwege de slui ting van de 77 jaar oude kerk bleven uit. „In ons hart wisten we het allang", zei een bezoe ker. Volgens vice-voorzitter Wilbert van Erp van het kerkbestuur zijn er 'wel degelijk tranen ge vloeid' na de dienst vorige week, toen de paro chianen het slechte nieuws te horen kregen. „Sommige mensen zitten er al zestig jaar. Ver gaderingen hierover zijn heel emotioneel ge weest. Je ziet dat de mensen vechten tegen de tranen, of dat ze een brok in de keel krijgen als ze erover praten." Lam Gods is het resultaat van een fusie tussen drie parochies: Leonar dus, Maria Middelares en Antonius, met elk een eigen kerkgebouw. Het samengaan heeft niet kunnen voorkomen dat de parochie er slecht voor staat, blijkt uit de cijfers van een adviesgroep. De parochie is sterk vergrijsd. In acht jaar tijd is het ledenbestand met 32 procent teruggelopen van 4943 naar 3356 kerkgangers. Het aantal 65-plussers is vrijwel gelijk gebleven, maar het aandeel jongeren is gekelderd. De inkomsten zijn sterk gedaald en blijven sterk achter bij de kosten. De prognose voor 2007 laat een tekort zien van 34.000 euro. Gelet op exploitatiekosten, groot onderhoud en verhuuropbrengsten, 'blijkt dat het sluiten van één gebouw niet voldoende is om het te kort op te vangen', staat te lezen in het rapport van de adviesgroep. „Bij het sluiten van twee gebouwen zal het tekort redelijk gedekt wor den, maar dan moeten zich aan de ontvangst kant geen negatieve ontwikkelingen voor doen." Reden tot somberheid is er ook over het kerk- personeel. „De pastorale bezetting zal in de toekomst zeer klein zijn; dit gegeven alleen al kan een reden zijn om het aantal kerkgebou wen te verminderen." „Misschien gaan we wel terug naar de Middel eeuwen", voorziet vice-voorzitter Van Erp. „Straks zitten we met gelovigen uit alle kerken in één gebouw midden in Leiden. Misschien wel de Pieterskerk." Pagina Ri: 'We zijn een uitstervend ras' peking/anp-dpa-afp - De Strijd tegen de longaandoening SARS lijkt nog lang niet gestreden. Het aantal ziektegevallen nam afgelopen dagen opnieuw ex plosief toe. Wetenschappers zijn bang dat het virus dat SARS ver oorzaakt snel aan het muteren Is. Dit maakt de bestrijding van de ziekte extra lastig. Veroorzaakte de ziekte eerst vooral hoge koorts en hoesten, nu tast ze steeds vaker ook het maag-darmkanaal aan. Patiën ten krijgen daardoor hevige di arree, zei microbioloog Malik Peiris van de universiteit van Hong Kong gisteren. Andere onderzoekers vrezen dat steeds meer lichaamsfuncties zullen worden aangetast door het ver anderende SARS-virus. De Britse onderzoeker Adrian Mockett zei gisteren voor de BBC dat het nieuwe corona-vi rus alle eigenschappen in zich heeft om snel van gedaante te veranderen. Bij de reproductie van het virus ontstaan nogal eens 'fouten'. Door deze ver gissingen kan er op den duur een geheel nieuw virus ont staan. Dit bemoeilijkt de ont wikkeling van een vaccin en de 'houdbaarheid' van vaccins. Het Chinese Genomics Institu te bevestigde de lezing van Mockett. Onderzoekers daar verwachten ook dat het virus snel en makkelijk muteert. De autoriteiten in de Volksrepu bliek proberen ondertussen wanhopig een inhaalslag te maken. Internationaal is ver ontwaardigd gereageerd op de 'lakse' houding ten aanzien van SARS. In de hoofdstad Peking moeten schoolkinderen vanaf morgen twee weken thuis blijven. De autoriteiten hebben ook nieu we, aangescherpte regels opge steld over hoe met ziekenhuis- afval om te gaan, en Chinezen gevraagd af te zien van vakan tietrips en andere reizen. Pe king hoopt daarmee te voorko men dat SARS ook opduikt in provincies die tot nog toe ge spaard zijn gebleven. De autoriteiten hebben experts gestuurd naar afgelegen lande lijke gebieden, waar nog grote onwetendheid over preventie en behandeling van SARS. Vi ce-Premier Wu Yi riep de leden van de teams op 'resolute maatregelen' tegen verdere verspreiding te nemen. Het aantal besmettingen in de wereld liep gisteren op tot 3861, verspreid over 27 landen, zo meldt de WHO. Er zijn in middels 217 mensen aan de ziekte overleden. China is het zwaarst getroffen met ruim 2300 gevallen en 106 doden. Hong Kong heeft 105 doden te betreuren op 1458 besmettin gen. Samen met de rest van China herbergt het 87 procent van de infecties ter wereld en 83 procent van het aantal sterf gevallen. Buiten Azië komt de ziekte voor in onder meer Canada, de Verenigde Staten, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië en Brazilië. In een zie kenhuis op Aruba is een Ame rikaanse vrouw opgenomen met verschijnselen van SARS. )FTDRUGS |t op z"n tijd kan net zo [waad als zo nu en dan iel of een sigaar. Soft- |n uit het oogpunt van pndheid niet kwalijker tiere licht verdovende Dit inzicht dat vohvas- |sen baas zijn over hun fiaam, ligt ten grondslag luiterst liberale drugsbe- 1 Nederland al decennia lar het pleidooi om soft- n maar helemaal uit het It te schrappen, is een Ir. Itrichtse rechtbankpresi- jipe pleitte dit weekein- het legaliseren van soft- bt was voor het eerst dat rechter zo'n l standpunt inneemt itaat niet alleen. Eerder Ie hoofdcommissarissen tie en een meerderheid Bveede Kamer al grote ens achter de strafbaar- fan softdrugs. Hun rede- te veel nadruk te l)p bestrijding van de bdel, blijven andere re misdaadzaken liggen, rechtbanken om in en puilen de gevange- L Zo is de strijd tegen de ilikkers - kleine vissen laan van de drugshandel symbolisch en lost het ilfde Logica van het Fa- echter ook de strafbaar- diefstal ter discussie zoals minister vandaag in deze krant Er worden im- eer inbraken gepleegd en opgepakt Liberalise- softdrugs is in essentie de zaak. Ouders maken t voor niets ongerust gsgebruik onder kinde- Joven alles gaat de teelt kandel in softdrugs ge- et grote criminaliteit en it ze de economie van (ontwikkelings)landen. geen neveneffecten van d politieoptreden, maar t onlosmakelijk verbon- met de internationale tdel. d zou met een verdere ring internationale ver iet voeten treden en nog risee van de wereld wor- ze nu als grootste xtc- it al is. Bestrijding van criminaliteit moet zich en op de kleine gebrui- fine koerier, maar op de idelaren en op de over- le drugshandel veroor- Zries Gemeente wijst plan resoluut af katwuk - Het leek hoteleigenaar Max Dalhuizen zo'n leuk idee: het voormalige asielzoekerscen trum Hotel Riche op de hoek Boulevard/Voorstraat in Katwijk omtoveren tot een 'Family Fun'- centrum. Maar de gemeente wijst het plan resoluut af. Nu de laatste asielzoekers het pand hebben verlaten is een computerhal in de kelder van het hotel het laatste wat het ge meentebestuur wil. Katwijk ge doogt weliswaar al jaren een gokhal in de Badstraat, maar ziet een automatenhal vol met computerspelletjes in de Voor straat niet zitten. Als de gokau tomaten in de Badstraat ver dwijnen, wil de gemeente er daar ook niets voor in de plaats. In 1988 is besloten dat Katwijk niet meer dan twee 'behendig heidsautomaten' - zoals compu terspellen - in een horecagele genheid toestaat, en van die lijn wil de gemeente niet afwijken. „Jammer", zegt Dalhuisen van Hotel Riche. „Vijftien jaar gele den heeft de gemeente besloten dat ze geen vergunning geeft voor een speelautomatenhal, en daardoor wordt nu het kind met het badwater weggegooid. Na vijftien jaar is die beslissing eens aan herziening toe, vind ik." Dalhuisen vindt het storend dat een gokhal wordt gedoogd, maar dat er niet valt te praten over zijn 'Fun-centrum'. „Er wordt nu geen onderscheid ge maakt tussen gokautomaten en computerspelletjes, terwijl daar wel een groot verschil tussen zit. De gemeente geeft geen waar deoordeel, er mag gewoon niets. Geen gokautomatenhal, geen spelletjes. Punt" Dalhuisen hoopt dan ook dat de gemeente terugkomt op die be slissing. „Want het is toch zon de. Ik wilde er alleen maar leuke spelletjes neerzetten, voor de ouders en de kinderen. Zodat ze iets leuks te doen hebben als het regent. Katwijk heeft geen slechtweervoorziening, en dit vond ik een goede oplossing." Lotto trakteert op taart in Ebt elst/gpd -Na tien maanden is de jackpot in de Lotto voor de tweede keer in Lent gevallen. De hoofdprijs van 18,1 miljoen euro kwam za terdagavond bij een vrouw uit het Betuwse dorp te recht. Het is volgens de Lot to de grootste jackpot die in de Nederlandse loterijhisto rie is uitgekeerd. Om dat feit te vieren, wordt het dorp morgen getrakteerd op een taart van 18,1 meter. De vrouw heeft de Lotto ge vraagd haar naam niet be kend te maken. Van haar is slechts bekend dat ze een vaste deelneemster is en dat ze het winnende formulier heeft ingeleverd bij de Pri- mera-winkel aan de Dorps straat in Eist. Ook daar ken nen ze de naam van de win nares niet. Via de Lotto laat de winnares weten: „Ik speel altijd samen met mijn ouders in de Lotto mee. Dit bedrag delen we met z'n al len. Normaal drink ik nooit, maar nu gaat de champag ne open!" (advertentie) sakkara - De Egyptische archeoloog Mohammed Yousef bestudeert een wand met hiëroglyfen die het geheim van een pas ontdekte graftombe moe ten ontsluieren. Een Frans team van onderzoekers stuitte in de buurt van Sakkara op de tombe, waar schijnlijk de laatste rustplaats van een priester uit de Zesde Dynastie. Het graf is naar schatting 4800 jaar oud. Foto: Reuters/Aladin Abdel Naby OM eist 5 jaar tegen Ter Aarder den haag/ter aar - Het open baar ministerie eist vijf jaar cel straf en TBS met dwangverple ging tegen een 43-jarige man uit Ter Aar, die eind oktober vo rig jaar zijn vrouw heeft ge wurgd. Tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank, gisteren, bleek dat de man tot zijn daad was gekomen omdat zijn 38-jarige vrouw zijn zieke lijke angst voor kanker onvol doende serieus nam. De Ter Aarder draaide door na een be zoekje aan het gezondheids centrum in Nieuwveen. Soepeler regime jonge asielzoekers den haag - Het regime op de campussen waar jonge alleen staande asielzoekers worden opgevangen, moet iets versoe peld worden. Zo dienen de ama's meer vrije tijd te krijgen en moet er een onafhankelijke klachtencommissie komen. Dat heeft de rechtbank in Den Haag vandaag bepaald in een kort ge ding dat zeven organisaties hadden aangespannen. Cycloon in India: tientallen doden guwahati - Zeker 34 mensen zijn gedood en meer dan 300 raakten gewond door een zware cycloon die de afgelopen nacht de Indiase staat Assam teister de. Honderden mensen worden vermist. Dat meldde de politie bij de grens met Bangladesh vanochtend. Risico voor hele betaald voetbal den haag - Met ingang van het komend seizoen zijn er in het betaald voetbal geen wedstrij den meer zonder veiligheidsri sico. Ontmoetingen worden ge afficheerd als wedstrijden met een laag-, midden- of een hoog risico. Dat blijkt uit het nieuwe beleidskader dat minister Rem- kes (binnenlandse zaken) van daag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. den haag/gpd - De Tweede Kamer wil dat salarissen van bestuurders van grote instel lingen als ziekenhuizen openbaar worden gemaakt. De partijen zijn nog verdeeld over de vraag of de openbaarheid ook moet gel den voor bestuurders van bedrijven met meer dan 50 werknemers. Vandaag behan delt de Kamer een wetsontwerp hierover van Groenlinks. Een grote meerderheid is voor openbaar heid van inkomens van bestuurders bij in stellingen die met publiek geld gefinancierd worden. Het gaat dan om bijvoorbeeld be stuurders van ziekenhuizen of Arbodien- sten. „Het idee leeft dat de top zichzelf forse salarisstijgingen heeft gegeven toen ze ver zelfstandigd werden", aldus Groenlinks-Ka merlid Vendrik. De partijen wijzen er op dat juist deze instellingen, die gefinancierd wor den uit belasting- en premiegeld, zich maat schappelijk verantwoord moeten opstellen. „Als je voor het grote geld gaat, moet je niet in de publieke sector werken, dan moet je naar het bedrijfsleven", verwoordt Vendrik het gevoelen. In de politiek is grote verontwaardiging ont staan over de forse loonsverhogingen die topbestuurders zichzelf al jaren toekennen. De werkgevers roepen de vakbonden op de lonen te matigen, maar geven zichzelf ge middelde salarisstijgingen van soms tiental len procenten per jaar. Op die manier wordt het klimaat voor de loononderhandelingen met de vakbonden bij voorbaat verpest, zo vrezen de politieke partijen. De WD ziet vooral problemen bij familiebedrijven. Vol gens woordvoerder Stef Blok kan openbaar making van de salarissen tot scheve ogen in de familie en tussen werknemers en mana gement leiden. Het CDA wil de behandeling van het wetsontwerp uitstellen. Volgens CDA-Kamerlid Gerda Verburg moet eerst advies van de SER worden afgewacht over de beloning van het management in Neder land. „Wij willen meer dan alleen openbaar making van de topinkomens. Er moet een breed pakket komen dat de salarisstijgingen aan de top kan sturen", aldus Verburg. door Ed Blaauw ijmuiden - Philippe Varin wordt de nieuwe topman van Corus. De 50-jarige Fransman volgt op 1 mei bij het Brits-Nederlandse staalconcern Tony Pedder op. Die moest vertrekken wegens oplopende verliezen. Varin komt van de Franse concurrent Pechiney waar hij de laatste ja ren tweede man was en hoofd van de aluminiumdivisie. De Fransman zegt te geloven dat Corus alles heeft om uit te gloeien tot een internationaal concurrerend en winstgevend staalbedrijf. Sir Brian Moffat, voorzitter van de raad van com missarissen en tijdelijk de hoog ste baas, is ervan overtuigd dat onder Varins leiding de verlie zen van Corus worden wegge werkt. „Met Philippe hebben we een zeer geroutineerde interna tionale manager binnengehaald die ruim 25 jaar ervaring heeft in de staalindustrie." Corns heeft lang met Pechiney onderhan deld over de verkoop van de aluminiumdivisie van Corus Ne derland. Met de verwachte op brengst van 750 miljoen euro wilde de Corus-top in Londen de verliezen terugbrengen. De raad van commissarissen van Corus Nederland eiste ech ter dat het geld ten goede zou komen aan de vestiging in IJmiiiden. De Amsterdamse On dernemingskamer stelde de raad in het gelijk en Pedder trad een dag later af. Philippe Varin gaat ongeveer een miljoen euro per jaar ver dienen. Naast Varin heeft Corus ook een opvolger voor Moffat benoemd. Dat wordt de Brit Jim Leng, die deel uitmaakt van de raad van commissarissen. «7 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamn M n V A H/, Telefoon n. condole nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is min bank-gironummer. 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl DE,WERELD OM JE HE Buxusbol 0 40/50 cm Bij deze aankoop, plantenbak (36x36 cm) 13t50 1 t u i n c e n t r u m Lavendel 0 30 cm deze aankoop, plantenbak (30x30 cm) HAARLEM: Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg. Tel: 023-510 15 30. Donderdag koopavond HILLEGOM: Beeklaan 18. Tel: 0252-53 59 35. Vrijdag koopavond

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1