'Leeftijdsgrens AOW moet omhoog' ECONOMIE Hallmark wil niet alles op één kaart zetten Niet wachten met aanvragen van energiepremie Vakcentrale FNV vindt voorstel ondernemerskoepel VNO-NCW onbespreekbaar Nederlander blijft pott< Balkenende nieuwe Coli OAD wint prijs Koning Willem I den haag - De Koning Willem I Prijs gaat dit jaar naar reisorga nisatie OAD. De onderneming uit Holten krijgt de prestigieuze prijs omdat het jaren onderne merschap op uitstekende wijze vervult', aldus de stichting on der voorzitterschap van presi dent Wellink van De Neder- landsche Bank. OAD stamt uit de jaren twintig van de vorige eeuw, is groot geworden in het busvervoer, maar biedt nu ook reizen aan voor met de auto, trein of vliegtuig. Vorig jaar werd de prijs door prins Willem Alexander uitgereikt aan het transportbedrijf Mammoet, voor het bergen van de Russi sche onderzeeër Koers k. OPG vecht lagere medicijnprijs aan utrecht - OPG gaat het besluit van minister De Geus(volksge- zondheid) om in te grijpen in de prijzen van medicijnen aan vechten. De apothekersorgani satie vindt dat de maatregel, die 1 mei ingaat, ondeugdelijk is gemotiveerd en onzorgvuldig tot stand is gekomen. Ook vindt OPG dat de overheid de belan gen van betrokkenen (lees de apothekers) onzorgvuldig heeft meegewogen. Donderdag vraagt OPG het College van Be roep voor het Bedrijfsleven het besluit te schorsen. OPG zegt daarin te worden bijgestaan door diverse organisaties van apothekers. Apothekers moeten een deel van hun inkoopkorting doorgeven aan de patiënt. Diesel wordt i cent goedkoper den haag - Diesel is een cent goedkoper geworden. Marktlei der Shell verlaagde zijn advies prijs gisteren naar 79,5 cent per liter. De prijzen van benzine blijven ongewijzigd. Benzine werd afgelopen dinsdag goed koper. voor de tweede keer bin nen een week. Een liter euro ongelood kost nu 1,149 euro. Even niet pinnen de Postbank bij Amsterdam - Klanten van de Postbank hadden gisterochtend enige tijd hinder bij het afreke nen met hun pinpas. Wegens een technische storing liepen betalingen niet via de banlc, maar direct via Interpay, die het elektronisch betalingsverkeer in Nederland regelt. Normaal geeft een bank zelf zijn fiat aan elke transactie. Die controle viel even weg. Postbankklanten konden daardoor nog wel geld pinnen, maar tot een bepaalde hoogte. Welk bedrag Interpay maximaal 'autoriseerde', wilde een woordvoerder van de orga nisatie gisteren niet zeggen. In terpay mag om veiligheidsrede nen maar beperkte bedragen accepteren. 'Vraag naar werk in deeltijd taant' den haag - De werkloosheid onder vrouwen stijgt steeds sneller. Dat komt vooral door dat bedrijven hun vacatures willen vervullen met mensen die fulltime aan de slag kunnen. Vrouwen willen of kunnen we gens zorgtaken vaak niet fullti me aan de slag. Dat zegt direc teur Andringa van Randstad Nederland. „Nu de werkloos heid oploopt, gaan bedrijven weer hun eisen stellen. Ze heb ben vaak liever iemand die vol tijd kan werken dan iemand die alleen in deeltijd aan de slag kan", aldus Andringa. Volgens het CBS waren het eerste kwar taal van dit jaar 178.000 vrou wen werkloos. Geen beurspagina Amsterdam - In de krant van vandaag is geen pagina met het wekelijkse beursoverzicht opge nomen. In verband met Goede Vrijdag was de Euronext-effec tenbeurs in Amsterdam giste ren gesloten. Daarom plaatsten wij reeds in de krant van giste ren dit weekoverzicht. zaterdag 19 APRIL 200J den haag/anp De AOW in de huidige vorm wordt onbetaal baar, vinden de Nederlandse werkgevers. Ondernemersorga nisatie VNO-NCW denkt financi ële ruimte te vinden door oude ren pas later dan hun 65ste AOW te laten ontvangen. Op steun van de vakbonden hoeven de werkgevers niet te rekenen. Voor de vakcentrale FNV is een hogere AOW-leeftijd absoluut onbespreekbaar. De kem van het probleem ligt in de vergrijzing van Neder land. Tegenover de groeiende groep ouderen staan steeds minder werkenden. De kosten van de AOW dreigen daarmee uit de hand te lopen. De AOW, een basispensioen, wordt immers opgebracht door de werkenden. Die betalen een premie van 17,9 procent van hun belastbaar inkomen. Dat geld komt via een omslagstelsel direct ten goede aan de pensi oengerechtigden. In Nederland heeft iedereen vanaf 65 jaar recht op een AOW-uitkering. Vorig jaar ont vingen 2,4 miljoen AOWers 21 miljard euro aan uitkeringen, zo blijkt uit cijfers van de Socia le Verzekeringsbank. Een al leenstaande ontvangt per maand aan 951,19 euro (bruto), een echtpaar krijgt twee keer 654,29 euro. De AOW is de eerste pijler van de oudedagsvoorziening. De tweede is het pensioen dat werknemers tijdens hun ar beidzame leven bij hun werk gever opbouwen. In de discus sie over de betaalbaarheid van pensioenen is al veelvuldig ge sproken over langer doorwer ken. Nu dreigt ook de leeftijds grens voor de AOW een discus sie-onderwerp te worden. Nederlanders beginnen, verge leken met veertig jaar geleden, later dan vroeger met werken en leven langer, zo merken werkgevers op. Steeds minder jongeren betreden de arbeids markt, wat tot personeelstekor ten leidt. Als ouderen langer aan de slag blijven, kunnen de ze tekorten worden beperkt. Volgens Verheij, secretaris VNO-NCW en verantwoordelijk voor pensioenen, gaat het hier om een structurele demografi sche ontwikkeling. De leeftijds grens voor AOW zou in 2005 al omhoog moeten, maar met enig uitstel kunnen de werkge vers ook leven. Stapje voor stapje kan de grens worden opgekrikt, aldus VNO- NCW. De werkgeversclub ziet graag dat elk jaar de AOW-ge- rechtigde leeftijd met een maand wordt opgetrokken. „Dan zijn we 24 jaar bezig om de grens naar 67 jaar te tillen." Verschuiving van de AOW-leef- tijd houdt ook een verandering van de pensioengerechtigde leeftijd in. Voor pensioenfond sen betekent dat slechts een administratieve kwestie, 'al le vert dat veel rompslomp op', aldus een woordvoerder van PGGM, het pensioenfonds voor de zorg. De vakbeweging is faliekant te gen. Zij richt er zich in eerste instantie op om zo veel moge lijk 55- tot 65-jarigen aan het werk te houden, zegt vice-voor zitter Roozemond van de FNV. „Onder die grens van 65 kun nen we de arbeidsparticipatie nog sterk verhogen. Kijk eens naar het aantal mensen in die leeftijdsgroep dat momenteel vervroegd uittreedt." Met goede scholing kunnen ou deren langer aan het werk blij ven, zo denkt Roozemond en ook met preventie is veel uitval te voorkomen. Verder kan in haar ogen de arbeidsparticipa tie van vrouwen omhoog. Als ouderen tot 65 jaar langer een betaalde baan houden, wordt ook het draagvlak voor pensi oenen breder. PGGM wijst op allerlei financië le voordelen van een hogere leeftijdsgrens, waarvan ook de gepensioneerden kunnen profi teren. Zij houden hun opge bouwde aanspraken. „Doordat zij hun rechten met twee jaar uitstellen, is er meer geld be- Bas Huurman, Europees directeur van het Amerikaanse wenkskaartenconcern Hallmark. Foto: ANP/Arie Kievit door Brenda Filippo/ANP capelle aan den ussel - Het Amerikaanse wenskaartencon cern Hallmark wil in Neder land drie keer per jaar eigen te levisie brengen. Daarover wordt onderhandeld met de commerciële zenders RTL en SBS. Onder de noemer Hall mark Hall of Fame wil het be drijf films uitzenden op Valen tijnsdag, Moederdag en tijdens de kerstdagen. „Twee uur zendtijd per keer moet Hallmarks bekendheid in Nederland vergroten", vertelt directeur Huurman van de Eu ropese divisie, waartoe ook Hallmark Nederland hoort. De eerste schreden op het tv-pad zijn al gezet. Aanbieders van digitale tv UPC, Casema, Canal Digitaal en Mediakable heb ben het zogeheten Hallmark Channel opgenomen in hun pakketten van betaal-tv. Dit kanaal biedt abonnees wereld wijd 24 uur per dag films, se ries en andere tv-producties. Sinds oprichter Joyce Clyde Hall in 1910 vanuit een jeugd herberg in het Amerikaanse Kansas City zijn eerste kaarten verkocht, vormen wenskaarten de kernactiviteit van het fami liebedrijf. Anno 2003 is Hall mark onder leiding van klein zoon Donald J. HaU daarmee bijna overal topscorer. De om zet van het concern, dat met circa 26.000 medewerkers in ruim 130 landen opereert, steeg in 2002 met 5,7 procent naar ruim 3,9 miljard euro. De verkoop van wenskaarten is wereldwijd goed voor ruim 50 procent van de omzet. Daar naast vormt entertainment een belangrijke 'moneymaker'. Hallmark produceert al ruim 50 jaar films en series. Zo werd vorig jaar het boek The girl in hyacinth blue van Suzanne Vreeland verfilmd. Deze eigen producties vormen, samen met aangekochte films, de vul ling van zowel Hallmark Chan nel als Hallmark Hall of Fame. Het bedrijf koopt al zendtijd in de VS, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Het is niet de bedoeling om voor de Neder landse Hall of Fame eigen films te maken. „Dat wordt te duur", stelt Huurman. Naast films, wenskaarten en aanverwante spullen als ca deaupapier komen ook de be kende pluchen ganzen met 'Forever Friends'-sjaaltjes uit de koker van Hallmark. „Het merk is sterk genoeg om er nog meer producten onder te hangen", meent directeur Huurman in zijn kantoor met blauw tapijt en goudkleurige kroontjes in Capelle aan den IJssel. Volgens hem zit vooral in de aanverwante producten groei potentieel. Hallmark verovert in Nederland nog steeds marktaandeel op concurrenten als Paperclip en Cartesse. Er gaan jaarlijks circa 400 miljoen kaarten over de toonbank van vaste afnemers als Bruna, V&D en Albert Heijn. In de VS heeft een groot deel van de verkoop plaats via de eigen winkelketen Hallmark Gold Crown Stores, een verwij zing naar het kroontje in het bedrijfslogo. Er zijn ook win kels in Groot-Brittannië en Spanje. Huurman verwacht niet dat de Hallmark Gold Crown Stores in de Lage Lan den hun deuren openen. „Dat is niet nodig. We hebben hier een heel goed distributienet werk." De verkoop van wenskaarten heeft niet te lijden onder de in- temetkaarten en de plaatjes en ringtones voor mobieltjes, die de Nederlandse Hallmark-site ook aanbiedt. Integendeel, sms en e-cards zijn van het groot ste belang om jongeren aan het schrijven te krijgen, be toogt Huurman. „Kijk naar Va lentijnsdag. De groeiende kaartverkoop is voor het me rendeel toe te schrijven aan de jeugd." Huurman verwacht in de nabije toekomst ook in Oost-Europa voet aan de grond te krijgen. Wie energiezuinige apparaten aanschaft of energie besparende maatregelen in huis neemt, krijgt mo gelijk een energiepremie van het ministerie van VROM. De premie kan variëren van 50 tot 2000 eu ro. De lijst met maatregelen die voor een premie in aanmerking komt, is dit jaar weliswaar ingekort en aangescherpt, maar energie besparen blijft gunstig voor portemonnee en milieu. Uit onderzoek blijkt dat grote groepen mensen bereid zijn om op een praktische manier iets aan het milieu te doen. Vooral als dat ook nog eens fi nancieel aantrekkelijk is. Veel mensen kopen bij voorbeeld al energiezuinige apparaten die volgens de Europese etikettering zijn uitgerust met een A- label. Tegelijkertijd hebben we de afgelopen jaren steeds meer apparaten gekocht, waardoor we toch steeds meer elektriciteit gebruiken. Een gemid deld huishouden gebruikt op jaarbasis ruim 3300 kWh aan elektriciteit Dat is eenderde meer dan tien jaar geleden. De versoberde Energiepremieregeling is dit jaar verhuisd van het ministerie van financiën naar VROM. Alleen de meest energiezuinige koelkasten, vriezers, wasmachines en wasdrogers komen nog voor een ener giepremie van 50 tot 200 euro in aan merking. Daarnaast valt er vooral voor huizen met een bouwvergunning van vóór 1998 het nodige te verdienen met isolatie van vloeren, bodems, daken, muren en gevels. Dat geldt niet alleen voor eigen woningbezitters maar ook voor huurders. Ook het plaatsen van dubbelglas (HR++) of een lage tempe ratuur CV kan een premie van enkele honderden euro's opleveren. Het is niet onverstandig om voor het treffen van dergelijke maatregelen eerst een Energie Prestatieadvies (EPA) te laten uitvoeren door een daartoe ge certificeerd bedrijf. De premie voor een EPA be draagt 200 euro en kan samen met de energiepre mies worden teruggevraagd. Wie bovendien een of meer van de voorgestelde maatregelen uitvoert, krijgt nog eens een extra premie van 10 procent. Nieuwbouwhuizen zijn al beter geïsoleerd en ko men dus niet voor een premie voor EPA of isolatie EIGEN BEURS Brenda van Dam of CV in aanmerking. Wel kunnen bewoners van een nieuwbouwhuis een forse premie krijgen als zij bij voorbeeld overgaan op zonne-ener- gie of een warmtepompboiler (pre mie 700 euro) laten plaatsen. De premies en precieze technische ei sen van alle apparaten en maatre gelen staan vermeld in de folder van VROM, verkrijgbaar bij de win kel waar men de aankoop doet, het installatiebedrijf, het energiebedrijf of via internet. Het formulier moet binnen 13 we ken na aanschaf met de benodigde stukken (aankoopbewijs, energiela bels e.d.) naar het eigen energiebe drijf worden gestuurd. Deze stort dan binnen twee maanden het geld op de rekening. Voor degenen die in januari, februari of maart dit jaar hun premie nog niet konden aanvragen om dat er geen formulieren waren, zijn de 13 weken ingegaan op 1 april. Nu er minder voorzieningen in aanmerking ko men voor een premie, loont het dan nog wel de moeite om energie te besparen? .Absoluut", zegt Linda Nijenhuis, woordvoerder van Milieu Cen traal. Milieu Centraal adviseert mensen hoe ze in het dagelijks leven rekening kunnen houden met het milieu en fungeert als helpdesk voor mensen met vragen over de energiepremie of EPA „Wie energie bespaart, spaart ook op de energie rekening. Op termijn loont dat altijd. Met een energiepremie is die terugverdientijd gewoon wat korter." Wie precies wil weten hoe groot de inves tering, de besparing en de terugverdientijd van een energiebesparende maatregel is, kan de re kenmodellen op de website van Milieu Centraal raadplegen. In 2003 is voor energiepremies 54 miljoen euro beschikbaar. Minder dan in voorgaande jaren. Bo vendien: op is op. Wie van plan was om eind dit jaar te gaan klussen, loopt dus het risico om ach ter het net te vissen. Milieu Centraal Informatielijn: 0900 1719 (15 cent per minuut) www.milieucentraal.nl www.energiepremie.nl schikbaar." Een leeftijdsgrens van 67 jaar beperkt de uitke ringsduur met twee jaar. Het le ger gepensioneerden krimpt, terwijl tegelijkertijd het aantal actieven groeit, legt de PGGM- zegsman uit. „Door die schaar zou wellicht de pensioenpre mie omlaag kunnen." PGGM staat, als pensioenbewa ker voor de zorgsector, niet te springen om een hogere leef tijdsgrens. Het werk in de geestelijke en li chamelijke gezondheidszorg is daarvoor te zwaar. „Verplegers zijn op hun 60ste al aardig ver sleten. In deze sector blijft altijd een grote druk aanwezig om rond die leeftijd het pensioen te laten beginnen", stelt de woordvoerder. Hij heeft daarom begrip voor de opstelling van Roozemond. Vergrijzing in Nederla aantal mensen in miljoenen 11 9,7l Wm/IJ. J aantal mensen tussen de 20 en 65 jaar De komende tien jaar we zij over een hogere AOW tijd te praten, maar Va (VNO-NCW) wil de disci juist nu aangaan. ,Als wei tien jaar duidelijke stappen len zetten, moeten we ons daarop voorbereiden. Eerst discussie, dan een overgi periode en ten slotte een g delijke invoering." Daar nog jaren overheen, vreza werkgevers. voorburg/anp - De spaarzin in ons land tiert welig. In de eerste twee maanden van 2003 nam het spaartegoed toe met 4,1 mil jard. Dat is een stijging van bijna 80 procent ten opzichte van de eerste twee maanden van vorig jaar. Het spaartegoed kwam in 2003 uit op bijna 172 miljard eu ro. Per huishouden is dat ge middeld bijna 25.000 euro. Eind 2002 was dat nog 24.000 euro. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Centaal Bureau voor de Statistiek. In 2002 legden huishoudens door het slechte beursklimaat, de oorlogsdreiging in Irak en de economische tegenwind ook al veel opzij. De besparingen be droegen bijna 13 miljard euro. Dat was weliswaar 6 miljard eu ro minder dan in 2001. maar dat kwam door nieuwe belastingre gels in dat jaar. Hierdoor wer den veel gelden van fiscale be- 4 leggingsfondsen overgi naar spaarrekeningen. Het bedrijfssparen won jaar licht aan populariteit li nemers legden 2,26 miljanj in. Dat was 41 miljoen meer dan in 2001. Er miljard euro aan het pen terugbetaald. Aan het eind 2002 hadden deelnemers d hun bedrijf sparen bijna} jard euro op de bank staan Veruit favoriet is de spaad regeling. Ruim tweederde het bedrag dat op de be spaarrekening staat valt hi der. Volgens het CBS is langstelling voor de winst! en aandelenoptieregeling tief gering. Dit jaar zijn dei delingsregeling en de pn spaarregeling afgeschaft spaarloonregeling is het dat maximaal belastingvrij legd kan worden verlaag 613 euro. ECONOMIE WIJZER Op 12 april was het 100 jaar ge leden dat Jan Tinbergen werd geboren, Nederlands beroemd ste econoom. Een zeer bijzon dere man, in zijn drijfveren, in zijn idealisme, in zijn geloof dat een rationele benadering van de wereldproblemen de oplossin gen dichterbij zou brengen. We tenschappelijk is hij wereldbe roemd geworden als de grond legger van de econometrie. Eco nometrie combineert economi sche theorie met statistiek, tot een combinatie van economie en meten. Economen vóór zijn tijd han teerden ervaringsfeiten uit hun eigen directe waarnemingen. Tinbergen bracht methoden mee uit de natuurkunde, waarin hij was gepromoveerd. Hij legde economische verbanden vast in wiskundige relaties. De sterkte van de relaties moest vervolgens met statistisch onderzoek wor den vastgesteld. Als je wilt weten hoe veel de olieprijs daalt als Irak weer volop gaat produceren kun je vast wel een des kundige vinden die daarover een oordeel heeft. Maar je hebt geen idee van de be trouwbaarheid. Je kunt ook gegevens verzamelen uit het verleden over veran dering in de olieprijs als het aanbod van olie verandert. Uit die gegevens kun je dan zien of de prijs met 5 of niet 10 procent daalt als het aanbod met 10 procent stijgt. Eenzelfde methode kun je han teren voor de algemeen econo mische ontwikkeling van een land: inkomens, werkloosheid, inflatie, overheidsbudget etc. Als je de relaties tussen al die varia belen goed gemeten hebt ben je beter in staat om voorspellingen voor de toekomst te doen. Dan kun je daar ook met beleid op reageren en bijvoorbeeld zoda nig ingrijpen dat de werkloos heid lager uitkomt. Dat is pre cies de rol die het Centraal Plan Bureau vervult. Tinbergen was de eerste directeur van dat bu reau. Tinbergen heeft op de meeste mensen een onuitwisbare in druk gemaakt door zijn uiterst bescheiden persoonlijkheiden door zijn idealisme. Hij is omge zwaaid van natuurkunde naar economie, omdat daar volgens hem klemmender maatschap pelijke problemen om een op lossing wachtten, zoals de grote werkloosheid van de jaren der tig- En hij is overgegaan van de be- Joop Hartog hoogleraar micro-economie aan de Universiteit van Amsterdam studering van nationaal ea mische naar internationale nomische vraagstukken om zelfde reden. De grote armo ontwikkelingslanden raakte diep, en hij werd een pionii van de ontwikkelingsecona Ver na zijn pensionering m hij een nieuwe overstap, na vraagstukken van vrede, ve heid en ontwapening, ze1" waar economen zich vol_ hem ook intensief mee dia bezig te houden. De combinatie van persoot integriteit en bescheidenhe zijn wetenschappelijke rept en de inzet van zijn beste fa ten voor een verbetering va lot van de zwakken en min bedeelden in de wereld ma hem tot een Bekende Nede der ver voor dat begrip was gevonden. De post wist brie bij hem te bezorgen die uitl buitenland arriveerden met geen ander adres J. Tinbergen, Na land. Precies in de wet van Tinbergens 100ste geboorted barstten de coali besprekingen tu CDA en PvdA, r aanleiding van 1 doorrekening vai plannen op weri genheid en inkoi Het CPB liet zien in een tijd van mische neergang zuiniging doordt overheid exact I* verkeerde beleid is. Geen ec nopm die daar heil inziet. Ei zelfs nauwelijks een CDA- noom te vinden die de dt matige nadruk op terugd van het overheidstekort 01 steunt. Tinbergen was een aanhan van de ideeën van Keynes: overheid moet tegen de cot junctuur ingaan, afremmen dens te snelle expansie, stil ren bij oplopende werkloos Het begrotingstekort moet afnemen tijdens de expana mag oplopen bij stijgende! loosheid. En niet precies au dersom! Het CPB, tastbare erfenis Tinbergen, ontmaskert haa overvloede Balkenende ah nieuwe Colijn, de man die werkloosheid van de jaren maar bleef doorhameren 0 zuinigingen door de overtv Bos heeft geen andere keus 'briesenende en balkeneni te zien hoe de CDA-leiderd conclusies van het planbun gewoon naast zich neer kat gen. Heeft het CDA weer zo macht verworven dat zelfs I CPB kan worden genegeerd

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8