BUITENLAND Tv-zender toont beelden Saddam Amenkanen delen rantsoen Bush jr. nog niet zo populair als Bush sr. met bewoners dierentuin Koerden pakken in Mosul vooraanstaand lid Baath-partij op Chinese partijleiding pleit voor openheid over SARS Grote betoging tegen 'bezetting' Noord-Korea in staat om FBI heeft zijn lesje geleerd na sektedrama Waco plutonium te verkrijgen ritse veerboot otst tegen muur pDEN - In de haven van Do zijn gisteren 28 opvarenden i een veerboot gewond ge lakt toen het vaartuig tegen en muur botste. Dat heeft ex- loitant P&O Ferries van de eerdienst laten weten. Het :hip was afkomstig uit de i oord-Franse havenstad Ca- is. Een woordvoerder van P 0 zei tegen de Britse omroep BC dat het schip bij het bin- enlopen van de haven een jlfbreker raakte. Daarbij lie- »n achttien passagiers en tien emanningsleden lichte ver ondingen op, zoals whiplash kneuzingen. feel Fransen lecht in keuken knus - De Franse keuken mag in wereldfaam genieten, de ansen zien zichzelf niet als rukenprinsen en -prinsessen, at blijkt uit een enquête in op- acht van een fabrikant van ïishoudelijke apparatuur. Bij- 152 procent van de onder- aagden zou vaker koken als 1 die vaardigheid beter onder e knie zouden hebben. Verder f45 procent toe dat de kook- inst niet aan de kinderen is l{ orgegeven. - Mi Chemicali 3nog in leven' epHDEN - De Iraakse generaal 5 iHassan al-Majid, bijge- iimd Ali Chemicali, is moge- knog in leven. Hoewel de co- lestrijdmacht beweert dat hij de derde week van de oorlog cmgekomen, hebben Iraakse lüaten gezegd dat zij hem na li bombardement nog heb- eb gezien. Dat meldde het ise persbureau PA gisteren. jfeel wapens ivonden in grot l,i gram - Roemeense militairen bben in grotten in Zuid-Af- w anistan de grootste wapen- ik ndst gedaan sinds de verdrij- ïg van het Taliban-regime ld vorig jaar. De gevonden ipens, ongeveer drieduizend 7 millimeter raketten, 150 'eortiergranaten, 30 anti-tank- ijnen en tientallen kisten mu- itie, behoorden waarschijnlijk _je aan achtergebleven Tali- in- of Al-Qaeda-strijders. De kpens werden ontdekt in twee (otten in de buurt van Hazark- ïl, ongeveer 350 kilometer ten jidwesten van Kabul. eer zeldzame Minten gevonden uzalem - Israëlische archeo- ;en hebben in grotten bij de ide Zee negen zeldzame zil- en munten gevonden. De inten zijn in de 2de eeuw ge- gen ten tijde van de tweede >dse opstand tegen de Ro- :inen, geleid door Shimon Kohba. Zeer bijzonder is de idst van de grootste 'joodse' it, de Petra Drachma, met gewicht van 12 gram. loten VS met apen in cockpit shington - Een groep Ame- lanse piloten neemt vanaf rgen met een wapen plaats iter de stuurknuppel. Dat ift de Amerikaanse organisa- voor transportveiligheid IA) gisteren gemeld. De TSA t weten dat 46 piloten deze ek in een tweedaagse cursus )ben geleerd hoe ze met een ïrwapen moeten omgaan, t Amerikaanse Congres be- ot na de aanslagen van 11 itember piloten toe te staan i wapen te dragen. island sloopt onderzeeërs «kou - Rusland zal dit jaar 'entien kemonderzeeërs slo- evenveel als vorig jaar. Dat :ft het ministerie voor omenergie gisteren meege- ild. Sinds 1998 zijn ongeveer nderd kemonderzeeboten loopt. Eenzelfde aantal ligt g met kembrandstof in de re- oren in havens aan de Noor- ijke IJszee en de Stille Oce- weg te roesten. De Verenig- itaten hebben ruim 120 mil- |n dollar meebetaald aan het ijderen, opslaan en ver- rken van de splijtstof uit de iische kemonderzeeërs. Dk wil vaste l-voorzitter versum - Oud-premier Kok tdt dat de Europese Unie iet kiezen voor een vaste EU- irzitter met een aanstelling >r 2,5 jaar. Kok neemt daar- e afstand van het beleid van huidige Nederlands kabi- Nu rouleert het voorzitter- iap van de EU onder de vijf- i lidstaten die bij toerbeurt halfjaar voorzitter zijn. De te EU-landen willen een te voorzitter voor vijf jaar. Nederlands kabinet is daar t een groot aantal kleinere -landen fel op tegen. Die on- gheid werd op de EU-top in iene niet opgelost. bagdad/washington/anp-rtr - Het regime van Saddam Hussein mag dan ten val zijn gebracht, de Iraakse president zelf lijkt de oor log te hebben overleefd. De Ara bische televisiezender Abu Dhabi TV heeft gisteren recente beelden uitgezonden van Saddam en zijn zoon Ousay en een toespraak la ten horen die de verdreven Iraak se leider zou hebben gehouden. Volgens een woordvoerder van Abu Dhabi TV zijn de beelden opgenomen op 9 april, de dag dat Bagdad in handen van de Amerikanen viel. Hij zei er '100 procent zeker' van te zijn dat het materiaal die dag is geschoten in een wijk in het noorden van de Iraakse hoofdstad, waar de aanhang van Saddam groot was. De beelden tonen volgens de zegsman de echte Saddam en geen dubbelganger. In de toespraak voer Saddam Hussein uit tegen de 'bezetters' van Irak en zei hij erop te ver trouwen dat de Irakezen 'uitein delijk zullen overwinnen'. Van de 52 overige gezochte lei ders van Irak is er opnieuw een opgepakt. Koerden hebben bij de stad Mosul Samir al-Aziz al- Najim overgedragen aan Ameri kaanse troepen. Samir was voorzitter van het regionale commando voor Oost-Bagdad van de Baath-partij en nummer 24 op de Amerikaanse lijst van meest gezochte Iraki's. Eerder namen Amerikanen al twee halfbroers van Saddam Hussein en een topadviseur gevangen. Op een militair vliegveld in het westen van Irak hebben Austra lische eenheden 51 Mig-ge vechtsvliegtuigen gevonden. Die waren verborgen in gebouwen en onder camouflagenetten en rommel. Een aantal van de toe stellen was begraven. Bij de in name van het vliegveld stuitten de Australiërs naar eigen zeggen nauwelijks op verzet. Zij vonden er ook een arsenaal lichte wa pens. De belangrijkste sji'itische op- 3/4/9 Beelden van Saddam Hussein zoals uitgezonden door Abu Dhabi TV. Foto: AP positiegroepering in Irak, SCIRI, acht het goed mogelijk dat het 'nieuwe' Irak in navolging van buurland Iran een islamitische republiek wordt. Vice-voorzitter Abdel Aziz al-Hakim zei voor de Iraanse staatstelevisie dat zijn organisatie daar niet op aan stuurt, maar dat de sji'itische Iraki's zich in democratische verkiezingen mogelijk voor zo'n systeem uitspreken. Hij wees er op dat ruim 60 procent van de bevolking sji'itisch is. Een andere sji'itische leider, grootayatollah Sistani, sprak zich in de Arabische krant al- Hayat uit tegen buitenlandse bemoeienis bij de vorming van een nieuwe Iraakse regering. Hij stelde dat buitenlandse troepen Irak moeten verlaten zodra de oorlog in het land is afgelopen. Een door de Verenigde Staten geleid civiel bestuur in Irak was het onderwerp van een bijeen komst van acht Arabische mi nisters van buitenlandse zaken. In de Saudische hoofdstad Riyad hielden de bewindslieden van het gastland en die van Tur kije, Iran, Syrië, Koeweit, Jorda nië, Egypte en Bahrein onder voorzitterschap van hun Saudi sche ambtgenoot een eendaagse conferentie. Behalve Syrië en Iran zijn die landen bondgenoot van Washington. Egypte en Iran hadden al laten weten een civiel bestuur onder Amerikaanse lei ding niet te zullen erkennen. door Patrick McDowell/AP koeweit-stad - Nu de oorlog in Irak grotendeels gestreden lijkt, verschuift de aandacht naar een groep vergeten slachtoffers: de dieren in de dierentuin van Bag dad. Voor de oorlog waren de dieren al verzwakt omdat er geen medicijnen waren en on voldoende voer. De situatie werd echter levensbedreigend toen de oorlog uitbrak en het Iraakse leger in de dierentuin een batterij kanonnen opstelde, een potentieel doelwit voor Amerikaanse bombardementen. De beheerders van de dieren tuin maakten dat ze weg kwa men. De leeuwen, beren, apen, kamelen en andere dieren wer den zonder eten en drinken achtergelaten in hun kooien. Direct na de val van Saddam Husseins regime sloegen plun deraars toe. Vogels en ongevaar lijke zoogdieren werden meege nomen en de hokken van ande re dieren open gezet. De ont snapte dieren zwalken doelloos rond in de straten van Bagdad. Amerikaanse militairen die in de dierentuin op een groep ver zwakte leeuwen stuitten voer den de dieren met hun eigen rantsoen. Varkens werden ge slacht en een dode wolf werd in stukken gesneden om de tijgers te eten te geven. Maar dit soort acties helpt maar voor even: een leeuw of tijger heeft namelijk al gauw acht kilo voedsel per dag nodig. Ook vers water wordt door de soldaten en Iraakse bur gers naar de dierentuin ver sleept, aangezien er geen stro mend water aanwezig is. Aangedaan door de erbarmelij ke toestand waarin de dieren zich bevinden heeft de overheid van het buurland Koeweit vorige week zeven ton bevroren vlees, fruit, groente en ander voedsel naar de dierentuin gestuurd. Ook organisaties staan klaar om te helpen, maar Bagdad is nog niet veilig genoeg voor hen. Voorlopig is de hulp vanuit Koe weit genoeg. Als de markten in Bagdad weer open gaan, kun nen groente en fruit voor de die ren in de stad worden gekocht, wat de overlevingskansen voor de niet-vleeseters aanzienlijk groter maakt. washington/ap - Bijna drie kwart van de Amerikanen is dik tevreden over de klus die presi dent George Bush tot nu toe in Irak heeft geklaard, maar hij is nog niet zo populair als zijn va der dat was na de Golfoorlog in 1991. Dat blijkt uit een peiling die het Amerikaanse onder zoekscentrum Pew gisteren heeft gepubliceerd. Van de ondervraagden gaf 72 procent zijn goedkeuring aan de manier waarop Bush junior zijn taken als president uitvoert. Na de Golfoorlog steeg dat percen tage voor Bush senior echter tot 89 procent. Volgens Pew-directeur Andrew Kohut komt dat doordat de hui dige president op meer weer stand stuit van de oppositie dan zijn vader. Terwijl driekwart van de Democraten na de Golfoor log van 1991 oordeelden dat de Republikeinse president zijn werk goed had gedaan, vindt nu slechts iets meer van de helft dat. Van de Democraten vindt zelfs 39 procent dat de huidige president het slecht heeft ge daan. Het publiek schuift steeds ech ter meer de kant van de Repu blikeinen op. Voor de oorlog in Irak waren de Amerikanen on geveer gelijk verdeeld over de vraag of zij wilden dat Bush in 2004 opnieuw tot president ge kozen werd. Nu zegt nog maar 1 eenderde van de Amerikanen dat zij een Democraat, dus Bush niet, als president willen. bagdad - Duizenden Irakezen hebben gisteren, na het vrijdaggebed, in Bagdad gedemonstreerd tegen de Ameri kaans-Britse bezetting van hun land. „Nee tegen Amerika, nee tegen Saddam! Onze revolutie is islamitisch", riepen de demonstranten. Sommigen droegen borden met En gelse teksten met zich mee. Verlaat ons land - wij willen vrede', stond op één te lezen. Terwijl de demonstranten door de wijk liepen, kwam een peloton Amerikaanse ma riniers uit de tegenovergestelde richting hen tegemoet. De betogers zwaaiden met hun vuisten in de lucht. De Amerikanen gingen een confrontatie uit de weg en scho ten een zijstraat in. Foto: Reuters/Chris Helgren peking/ap - De Chinese Com munistische Partij vindt dat de autoriteiten volledige openheid moeten betrachten over SARS, de longziekte waarmee in China al meer dan 1.300 mensen zijn besmet en die 66 Chinezen het leven heeft gekost. De partijlei ding heeft dat gisteren uitge sproken op een vergadering die werd geleid door president Hu Jintao. Alle instanties moeten tijdig, eerlijk en correct melding ma ken van de situatie rond de ziek te, vindt het partijbestuur. Daar mee reageert het op beschuldi gingen van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO), die af gelopen woensdag naar buiten bracht dat er veel meer mensen in China met SARS besmet zijn dan de autoriteiten toegaven. Zo zouden SARS-patiënten in mili taire hospitalen buiten de offici ële gegevens van de civiele over heid zijn gehouden. Gisteren werden zes nieuwe sterfgevallen gemeld door het SARS-virus, dat vooral in Zuid- oost-Azië om zich heen grijpt. In Hong Kong overleden vier SARS-patiënten, in China en in Singapore één. De ziekte, waarvan de sympto men lijken op griep, is ontstaan in de provincie Guangdong in het zuiden van China. Na China zijn de meeste slachtoffers tot nu toe in Hong Kong gevallen. Inmiddels zijn op tal van plaat sen in de wereld SARS-besmet- tingen geconstateerd. In totaal zijn wereldwijd 172 mensen aan de ziekte bezweken. Overleg met VS en China in gevaar seoul/afp-rtr-anp - Noord-Ko- rea heeft gisteren bekendge maakt dat het met succes bezig is duizenden brandstofstaven in zijn kerncentrale in Yongbyon op te werken. De opwerking zou in de laatste fase zijn. Daardoor is het regime in Pyongyang in staat plutonium voor kernwa pens te verkrijgen. De aankondiging van Noord- Korea heeft het overleg van het communistische land met de Verenigde Staten en China over zijn omstreden nucleaire pro gramma in gevaar gebracht. Dat overleg is gepland in Peking van 23 tot en met 25 april. Het overleg zou het eerste direc te contact inhouden tussen Noord-Korea en de Verenigde Staten sinds Pyongyang eind vo rig jaar aankondigde het stilge legde nucleaire programma te hervatten. Het is nog onduide lijk hoe Washington op de Noord-Koreaanse mededeling zal reageren. Een hoge functio naris van de regering-Bush heeft gezegd dat de VS overwegen het overleg in Peking af te zeggen. Washington beschikt niet over eigen aanwijzingen dat Noord- Korea met de opwerking bezig is, maar de functionaris zei dat dat mogelijk is zonder dat de VS daarvan op de hoogte zijn. Ook Zuid-Korea en Japan hebben gezegd niet over aanwijzingen te beschikken dat het buurland staven opwerkt. Volgens een woordvoerder van het Noord-Koreaanse ministerie van buitenlandse zaken is Was hington al begin vorige maand van de opwerking van de ruim 8000 radioactieve staven op de hoogte gesteld. Hij uitte de ver wachting dat het overleg over het Noord-Koreaanse nucleaire programma 'spoedig' beginnen. Dat was tevens de eerste beves tiging van Noord-Koreaanse kant dat de partijen een gesprek zijn overeengekomen. De VS gaan ervan uit dat Noord- Korea al over een of twee atoombommen beschikt. Ame rikaanse functionarissen schat ten dat Pyongyang uit de opge werkte staven voldoende pluto nium kan halen om binnen en kele maanden nog eens zes tot acht bommen te maken. Zij veronderstellen dat Pyongy ang het nucleaire materiaal daarvoor al heeft verworven voor 1994, toen het een verdrag over de productie van plutoni um sloot met de VS. De afspraak was dat Noord-Korea de kern centrale voor die productie zou ontmantelen, in ruil voor olie en economische hulp van de VS. Met de schending door het stali nistische regime van dat verdrag begon een half jaar geleden de crisis. Pyongyang nam de cen trale weer in gebruik en stuurde de VN-inspecteurs het land uit. door Angela Brown/AP waco - Het plan was dat federale agenten de gebouwen van de religieuze sekte zou den bestormen, de bezetters overrompe len en hun leider in handboeien wegvoe ren. Maar de zaken verliepen niet volgens plan. Vier agenten en zes leden van de Branch Davidian-sekte kwamen op 28 fe bruari 1993 om bij een vuurgevecht tijdens de mislukte inval op een ranch in het Te- xaanse Waco. Het leidde tot een patstel ling die 51 dagen duurde. Op 19 april, vandaag precies tien jaar ge leden, kwamen bijna tachtig mensen, onder wie 25 kinderen en sekteleider Da vid Koresh, om toen het gebouw waarin ze al bijna twee maanden standhielden, afbrandde. Veertien volwassenen en 21 kinderen hadden het gebouw inmiddels verlaten. Een aantal van hen is nog steeds volgeling van de leer van Koresh, maar de meesten keerden terug naar hun families. De kinderen verbleven na de traumati sche ervaringen een tijdje in een opvang tehuis, waar hulpverleners ze zich herin neren als goedgemanierde, maar wan trouwige kinderen. De voorzitter van het tehuis, Jack Kyie Daniels, weet nog hoe iedereen op een nacht wakker werd van het geluid van stromend water. „Een 5- jarig jongetje stond in het toilet en gilde toen het water wegstroomde bij het doortrekken. Die kinderen hadden nog nooit zo'n toilet gezien." In de jaren die volgden op het drama is 'Geen nieuw Waco meer' een veelge bruikte mantra geworden voor de Dienst In deze vuurzee kwamen bijna tachtig volgelingen van David Koresh om het leven. Archieffoto:Reuters voor Alcohol, Tabak en Vuurwapens (ATF) en andere Amerikaanse diensten voor ordehandhaving. De ATF kreeg scherpe kritiek te verwerken omdat ze het gebouwencomplex was binnengeval len terwijl ze sekteleider Koresh ook had den kunnen arresteren bij het joggen of een bezoek aan de stad. Het agentschap werd ook verweten dat het de actie niet afblies nadat een undercoveragent had gemeld dat Koresh, die verdacht werd van het opslaan van illegale wapens en explosieven, op voorhand wist van de in val. De dag na de mislukte inval namen de agenten van de FBI het commando over en ook zij kregen achteraf veel kritiek over zich heen. Zo zouden ze op weinig doeltreffende manier hebben onderhan deld en wilden ze per se een doorbraak forceren bij de impasse rond de zelfver klaarde profeet die een gewelddadig ein de had voorspeld. De regering heeft altijd volgehouden dat de fatale brand door de Davidians zelf werd gesticht. In 1999 gaf de FBI toe dat ze op de 51ste dag twee ontvlambare traangasgranaten afschoten, maar dat zou uren voor het uitbreken van de brand zijn geweest en ze zouden boven dien niet op het gebouw zelf zijn gericht. Toenmalig justitieminister Reno, die het gebruik van traangas had goedgekeurd, liet een onderzoek instellen. Het onder zoeksrapport concludeerde dat de Davi dians het vuur aanstaken en elkaar doodschoten bij een massale zelfmoord. Getuigenissen van de kinderen staven dat verhaal. Koresh leerde zelfs de jong- sten hoe ze zelfmoord moesten plegen. De diverse diensten voor ordehandha ving maakten schoon schip na Waco. De ATF veranderde zijn manier van besluit vorming voor gelijksoortige incidenten en verbeterde de wijze waarop inlichtin gen worden verkregen en verwerkt. Agenten krijgen bovendien tijdens hun opleiding meer tactische vaardigheden aangeleerd. De FBI zette een werkgroep op die de acties van onderhandelaars, agenten, bevrijdingsteams en andere be trokkenen beter moet coördineren om dat de communicatie in Waco veel te wensen had overgelaten. De aanpak heeft succesMn 1996 kon een kleine, maar zwaarbewapende anti-rege ringsmilitie in Montana zonder een schot te lossen onschadelijk worden gemaakt. Twee leiders van de zogenaamde Free men werden van hun terrein gelokt en gearresteerd. Daarop volgde een 81 da gen durende bezetting. Een advocaat wist de rest van de groep er uiteindelijk van te overtuigen zich over te geven. Volgens de gepensioneerde FBI-agent Ricks, destijds een van de onderhande laars, kunnen agenten een eeuwigheid wachten als een verdachte of een groep een barricade opwerpt, zolang er geen gijzelaars bij worden betrokken. Maar zodra er onschuldige mensen bij betrok ken zijn, moeten agenten zorgvuldig de mogelijkheid van een inval of het gebruik van traangas overwegen. „Er is een grote rol weggelegd voor agenten die getraind zijn in tactische interventies. De belang rijkste les die we geleerd hebben is dat je geen actie begint voordat je weet wat het resultaat zal zijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5