De ballen stuiteren nu nog alle kanten op h j)e eerste onvoldoende op het rapport SPORT ADO? Honkballers Keytown Hitters krijgen fonkelnieuwe accommodatie in Kikkerpolder iderdorpse trainer Frans Sjardijn vertrekt bij Alkmania met degradatie ZATERDAG 19 APRIL 2OO3 LMaarten Dekker Ln - Een club die sinds z'n op- •ing een slapend bestaan »e, een club die eigenlijk over een volwaardig com- beschikte, die club heeft jklaps torenhoge ambities, onkballers van Keytown Hit- spelen - als alles volgens plan >opt - vanaf volgend jaar op dnieuwe kunstgrasvelden in ikkerpolder. Een intensieve ^opleiding gecombineerd het aantrekken van externe stise moet ervoor zorgen dat eidse vereniging opklimt naar niveau dat bij zo'n moderne immodatie past. ralsnog is het behelpen, zo it de donderdagse trainings- ieaan. Op het gortdroge en - belige derde veld van voet- lub Lugdunum kan een geslagen honkbal alle kan- op stuiteren. Geregeld staat van de jongens perplex als bal finaal langs zijn hand- Den scheert. Het is ook lastig maken voor de twee 10- lonklopertjes. Zij horen e meest getalenteerde leden (eytown en trainen daarom jee met veel oudere clubge- n, een enkeling is al zestien, een paar jaar rijpen en dan ft de bedoeling dat de mees- lelers klaar zijn voor het eer- ?am. (trainer ;>loeg komt nu nog uit op atief niveau, in de zesde ie. Maar daar moet op korte lijn verandering in komen, Keytowns voorzitter Frans „We hopen in de komende en een toptrainer aan ons te en, die de boel van de d af gaat opbouwen. Als tomst vastligt, wordt het in- ssant om hier te komen tballen. De beste spelers uit en zitten nu bij clubs in Haag, Rotterdam, Amster- len Haarlem. Die moeten terecht kunnen." Als de he le versterkingen doorgaan, denkt Bolk dat Keytown 1 dis pensatie van de honkbalbond krijgt om volgend jaar in de vier de klasse te spelen. De intentie is om daarna nog minstens twee niveaus hoger te komen. Een voorwaarde voor zo'n groeispurt is dat Keytown Flit ters een passende én perma nente accommodatie krijgt. Een belangrijke eerste stap werd twee weken geleden gezet, toen de Leidse politiek akkoord ging met het aanleggen van kunst gras op het terrein van Lugdu num. Keytown gaat de facilitei ten delen met de voetbalvereni ging. Bolk; „Het gaat allemaal snel door de druk die wethou der Pechtold uitoefent. Er is nu ook geld beschikbaar om clubs te verhuizen." Primeur De club denkt verder aan de bouw van een eigen sporthal met kunstgrasondergrond, te fi nancieren via nog te vinden sponsors en een sluitend exploi tatieplan. Bolk is optimistisch: „Het idee is dat we ons veld kunnen verhuren, op momen ten dat we het zelf niet gebrui ken. Aan wie? In principe aan alle clubs die hun sport op gras uitoefenen." Honkballen op kunstgras wordt een primeur voor Nederland. Bolk heeft in tensief contact met de bond over de beoogde ondergrond. „We zoeken nog naar een ideale variant. We hebben wel eens op het kunstgrasveld van UVS ge traind, maar voor onze sport kun je beter een zachter veld ge bruiken." In de visie van Bolk kunnen de toekomstige faciliteiten van zijn club een centrale rol gaan spe len in het Nederlandse honkbal. De voorzitter voorziet dat er in de Kikkerpolder trainingen voor nationale selecties gehouden gaan worden. „En hoofdklassers kunnen bij ons terecht voor de eerste trainingen, in februari. Op hun eigen veld kunnen ze in die tijd van het jaar nog niet honkballen." In september moet het eerste werk gedaan worden: bomen en hekken moeten tegen de vlakte en het asfaltpaadje naar veld 3 zal verdwijnen. De collega's van de voetbalvereniging werken voorbeeldig mee met de honk ballers. Keytown en Lugdunum gingen vorig jaar op eigen initia tief met elkaar om de tafel zitten en werkten een plan uit waar beide clubs van kunnen profite ren. Volgens Bolk kan de sa menwerking met Lugdunum in de toekomst nog intensiever. „Dan denk ik aan een multi-ver- eniging, waar je voor verschil lende lidmaatschappen kunt kiezen. Je kunt alleen gaan voet ballen, of alleen honkballen, maar ook beide." Fuseren tot een omni-vereni- ging wijst de preses resoluut van de hand. „Dat is elders geen succes gebleken, en dat is nog zacht gezegd. Je moet de cultuur van de clubs niet weggooien, maar de sterke punten ervan benutten." Wat Bolk betreft kan er wel één hoofdbestuur komen, maar dat moet dan wel klein zijn en een bescheiden rol spe len. De belangrijkste taken zijn voor twee grotere deelbesturen, eentje voor de voetbalafdeling en de andere voor de honkbal divisie. Maar waar komen al die mooie plannen toch vandaan? Van wie komt het initiatief om het honk ballen in Leiden ineens zo seri eus aan te pakken? Hoe kan het dat het ledenbestand van Key town binnen een jaar is verdub beld, tot 120. „Er is gewoon een aantal mensen opgestaan", ba gatelliseert Bolk. „Uiteindelijk is het gewoon leuker om je sport een beetje fanatiek te beoefe nen. Een tijdje terug speelden we nog op het universitair sportterrein, op het rugbyveld. Dat kón gewoon niet. Er zijn daar ongelukken gebeurd om dat de bal via een oneffenheid in iemands gezicht terecht kwam. Dan ga je als club vanzelf iets anders zoeken." loman Leefmans - Op zijn goede staat dienst is plotseling een nare, onderstreepte aantekening imen. De Leiderdorpse trainer Sjardijn (46) vierde succes- tij Bernardus en vorig jaar bij Alkmania, maar degrada- ijdie laatste club is nu zo als onafwendbaar. En dat ithem omdat hij komende er Oude Wetering verruilt w Leiden. Een vervelend af- id derhalve. Bij de Morsclub, ok al geen prettige periode er de rug heeft, mag hij pro- 1 het geschonden blazoen poetsen. „Ik heb ongetwij- dingen verkeerd gedaan, r die zijn, zover ik kan over- niet beslissend geweest", it Sjardijn. CL verrichte hij wonderen met bescheiden middelen vierde klasse te blijven. Bij lardus klom hij in twee sei- en van de vijfde naar de t klasse en in zijn eerste bij Alkmania was er uitzicht romotie naar de tweede De opwaartse lijn in de rige trainersloopbaan van lijn is ruw onderbroken. Er een nog een kleine theoreti- kans op het ontlopen van adatie dit paasweekeinde, nalyse van de trainer over afgang is duidelijk. Alkma- leeft jarenlang profijt gehad een goede lichting voetbal- maar doordat deze lang uit elkaar viel, bleek er redden meer aan. seizoen begon al met het ek van drie goede spelers; am, Tunic en Bouwmeester, mee werd 70 procent van oelpuntenproductie ingele- Daarna is er een aantal ?lijk aanwijsbare momen- n het seizoen geweest dat Bgradatie heeft ingeleid. Een verliespartij tegen Altior, op dat moment de slechtste ploeg in de afdeling, een langdurige en on terechte schorsing van aanvaller Romano Alexander en een dom per tegen Nieuwkoop waar een 1 -0 voorsprong in het laatste kwartier een 3-1 nederlaag werd. Michel Opdam, een van de dragende spelers, trok zich onder meer dat verlies zo aan dat hij niet meer de motivatie kon opbrengen en abrupt stop te." De gevolgen van de genoemde voorvallen waren groot. „Ik had op een gegeven moment nog drie spelers in het veld staan van het succesvolle team van vorig seizoen. Als dan ook nog de gro te steunpilaar Charles Hoogen- boom zich afmeldt omdat hij voor de tweede keer vader wordt, dan moet je eerlijk zijn en toegeven dat het elftal ge- Delft - Alkmania maandag 14.00 uur woon niet meer derde-klasse- waardig is. Op de inzet en men taliteit van de invallers valt niets aan te merken. Acht selectiespe lers zijn ook jeugdleider en gaan deze paasdagen naar een groot jeugdtoemooi in Zwolle. Maar op maandag rijden ze toch terug voor de wedstrijd. Al is het mis schien tegen beter weten in." Ondanks deze factoren heeft Sjardijn ook twijfels gekend over zijn eigen vaardigheid. „Natuur lijk ga je je afvragen: doe ik het wel goed? Dat doet iedere trai ner in zo'n situatie. Er zijn ge sprekken gevoerd, we zijn vaker gaan trainen, in de pers deed ik afwisselend zalvende en prikke lende uitspraken, maar de uit eindelijke conclusie is dat Alk mania afscheid heeft genomen van een hele goede generatie en opnieuw moet beginnen." Sjardijn gaat die heropbouw in Oude Wetering niet meemaken. Hij kondigde al in december („toen niemand nog een moge lijke degradatie zag aankomen") zijn vertrek aan. Zijn keuze voor w Leiden is opmerkelijk omdat van Sjardijn de uitspraak is: nooit meer naar de stad. Een trainer in het (lagere) amateur voetbal werkt veel prettiger bij een dorpsvereniging waar qlub- liefde en gemeenschapszin nog begrippen zijn. „Ik wilde in eer ste instantie een club uit het za terdagvoetbal. Na elf jaar op zondag in de derde en vierde klasse kende ik alle de vereni gingen zo goed dat ik zelfs de bestuursleden voor je kan op noemen. Veel dorpsclubs waren echter al bezet en Leiden neemt in de stad toch een bijzondere positie in. Het is bijvoorbeeld de enige zaterdagvereniging die ooit op niveau heeft gespeeld." Zijn voorganger Hein van Heek hield het maar een jaar uit in de Mors. Hij moest het seizoen be ginnen met een selectie die door het vertrek van een handvol ba sisspelers sterk was uitgedund. „Hein heeft toch de boel op de rails gekregen en ze vinden het ook jammer dat hij binnenkort weggaat. Van de spelers die de club de rug toe keerden, probe ren we er een paar terug te krij Frans Sjardijn: „Natuurlijk ga je je afvragen: doe ik het wel goed? Dat doet iedere trainer in zo'n situatie." Foto: Taco van der Eb gen en ik ben daar positief over gestemd. Daarbij heeft Leiden een hele jonge spelersgroep en leunt de club, in tegenstelling tot veel andere Leidse verenigin gen, nadrukkelijk op de eigen jeugdafdeling. Een trainings kampje is al geregeld, organisa torisch zit het goed in elkaar, het valt me niet tegen. Ondanks dat het mijn streven blijft om het liefst bij een club buiten de stad te trainen, maak ik om die rede nen graag een uitzondering voor Leiden." Sjardijn was geen onverdienste lijke voetballer. Hij kwam uit voor Lugdunum, Haarlem, Lug dunum, De Sleutels, Wilhelmus en opnieuw Lugdunum. Bij het zien van dit rijtje ligt de vraag voor de hand of er niet nog een andere Leidse club is waar hij eventueel een uitzondering voor wil maken. Een glimlach ver raadt het antwoord voordat hij een woord heeft gesproken. „Lugdunum? Dat is niet aan mij. Misschien ooit. Dan zou het cir keltje wel mooi rond zijn." ADO Den Haag maakt een grote kans op promotie naar de eredi visie. Daarnaast gaat de club over twee jaar verhuizen naar een nieuwe locatie naast de A4, op een klein kwartiertje rijden van Leiden. Wint ADO Den Haag door die twee factoren ook aan populariteit in Leiden en omstre ken? Mark Jansen, pr-man van ADO Den Haag: „Het huidige stadion zit een beetje verstopt tussen een paar Haagse woonwijken. Dat merk je bijvoorbeeld aan onze spon sors die vrijwel zonder uitzon dering uit Den Haag komen. De nieuwe locatie ligt veel cen traler en het is ons doel om een regioclub te worden. We mik ken in eerste instantie op de hele regio Haaglanden. Het ge bied van de Bollenstreek, Lei den en Alphen wordt be schouwd als secundair verzor gingsgebied. Populariteit en een sponsorbestand buiten Den Haag opbouwen, wordt een project van de lange adem. Nee, de club gaat niet FC Haag landen heten. Een nieuw stadi on is voor veel aanhangers al genoeg verandering en ADO is een historisch begrip en her kenbaar door de grote naams bekendheid." Leidenaar Jeffrey van As, ba sisspeler bij ADO Den Haag: „Het is niet verwonderlijk dat in Leiden ongeveer de helft van de stad voor Ajax en de andere helft voor Feyenoord is. Dat is het gevolg van het feit dat ADO al 'tig' jaar onder in de eerste divisie speelt. Ik kan me nog de tijd herinneren dat toen de 'bende van vijf (Groenendijk, De Roode, Stam, Lankhaar en Van Alphen, red.) bij Den Haag rondliep, er heel wat Leide- naars voor hen naar het Zui derpark gingen. ADO doet er alles aan om van het slechte imago af te komen dat in het verleden ontstond door proble men met supporters. De pr-af- deling doet zijn best en het ADO-journaal op TV West helpt, maar ik merk nog steeds dat mensen een beetje huiverig zijn om naar het stadion te ko men. Daar kan ik me ook wel iets bij voorstellen als je ziet dat omwille van de veiligheid ie dereen wordt gefouilleerd en er een grote politiemacht op de been is. Bij NAC, in de laatste weken voor het kampioen schap in de eerste divisie, zat het stadion wekelijks vol. ADO zit nu in dezelfde situatie en dan vind ik 5500 toeschouwers zoals onlangs tegen Cambuur te weinig. ADO verdient een nieuwe kans om het goede ge drag te bewijzen." Voorschotenaar Vincent de Reede, keeper van UDWS en fervent aanhanger van Feyen oord: „Ik denk dat ADO er niet goed aan doet om te verhuizen. In het nieuwe stadion wordt het natuurlijk net zo'n commerci eel ged< als bijvoorbeeld in de Arena, tn kijk eens hoe het Vi tesse, FC Twente en FC Utrecht vergaat met hun nieuwe of ver bouwde stadions. Ik ken een aantal Haagse jongens en zij gaan écht niet naar de nieuwe locatie. Of ADO hier in de buurt populairder wordt, daar heb ik ook mijn twijfels over. Direct na het kampioenschap misschien. Als ze een seizoen later weer degraderen, is ook dat weer snel afgelopen." Michael Sierat, Leidenaar én ADO-supporten „Ik ging ooit met een vriendje mee naar ADO en ik werd in een keer helemaal groengeel. Ik kreeg er een heel goed gevoel bij. Er is momenteel maar een handjevol Leidenaars dat regel matig naar het Zuiderpark gaat. Door de aanstaande titel ko men veel supporters terug die in de slechte jaren wegbleven, maar ook dat zijn voornamelijk Hagenaars. Als het nieuwe sta dion klaar is, zie ik wél meer mensen uit de Leidse regio naar ADO komen. Het wordt een stuk veiliger waardoor ook ouderen en families met kinde ren naar het voetbal kunnen komen." Leidenaar Pieter van Schie, speler van Lugdunum, is jon gerenbegeleider bij de ge meente Den Haag: „ADO leeft enorm in Den Haag. Veel jongeren lopen mo menteel in gc«%ioene shirts rond. Bij Vitesse gaat het finan cieel slecht, maar het Gelredo- me heeft in zijn eerste jaren veel meer toeschouwers ge trokken dan er ooit op Monni kenhuizen zaten. Een nieuw stadion heeft een aanzuigende werking en Den Haag heeft een immens achterland. Als ADO op het succes wil voortbordu ren en ook in onze regio popu lair wil worden, dan moet de club vooral op de jeugd mik ken. De ouderen zijn en blijven voor Ajax of Feyenoord. Toch sluit ik niet uit dat ik een keer ga kijken. Den Haag is van alle clubs in het betaalde voetbal toch het dichtst bij."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27