LEIDEN REGIO Gaanderij-ondernemers in verzet tegen megadisco Poelgeest krijgt vruchtbaarheid en kracht cadeau feugdcafé heeft na al die tijd voor ons geen zin meer R3 ij dachten dat de raad beter zou weten' mag toch seks hebben il zitje in de bijstand SKZ droomt van crèche in een mooie stal Seminar over yoga in Soefi-tempel zaterdag 19 april 2003 lanneke Dijke IDORP - Ondernemers aan landerij hebben maanden «n al geprotesteerd tegen 1st van de megadisco, iun verzet komt nu pas in het licht. De autodea- ninginrichters en andere ;eigenaren stuurden de iren tot nu toe naar burge ier en wethouders, en niet le gemeenteraad, die sinds tste verkiezingen apart loet ontvangen. idememers geven groot- g toe dat ze laat op de ades klimmen, terwijl ze in de gaten hadden dat hun protest onopgemerkt bleef. Vorig jaar zomer werd bekend dat Regeer en Postma een uit- gaanscenüum aan de Zijlbaan willen bouwen, compleet met grand café en megadisco voor 1500 tot 2000 man. Kort daarna ging P. van der Reyden van As- key Nederland, een bedrijf in in dustriële meetapparatuur, langs bij zijn buren aan de Draadbaan en de Kabelbaan. In een paar dagen tijd haalde hij 37 handtekeningen op. Hij stuurde ze naar burgemeester en wethouders en hoorde niets. Anderen, onder wie vastgoedei genaar H. Bakker en Mitsubishi- dealer A. Oudshoom, maakten htm bezwaar in gesprekken en id-raadslid Leiderdorp veroordeeld lancy Ubert dorp - „Noem me naïef, of lichtzinnig. Maar maak et uit voor sjoemelaar. Ik ïog steeds dat ik onschul- Nelly Slomp (55), oud- id voor BurgerBelangen dorp is door de politie- r veroordeeld tot 100 uur raf voor bijstandsfraude, icier van justitie had om r meer gewaagd. De be- rechter beslist in juni over .000 euro die de sociale terugvordert. Slomp is st begonnen met terugbe- „Ik betaal onder voorbe- heb ik gezegd, want ik voel me niet schuldig." iven van de Leiderdorpse olitica is verre van burger- et de vader van haar twee en heeft ze jaren achter- n 'verhouding op afstand' De man, die van Turkse st is, heeft zijn eerste ge- oit voor Slomp kunnen of opgeven. Op haar beurt j hem niet loslaten. „Van wonen was geen sprake, alles altijd alleen gedaan. ;ft nooit een cent voor mij kinderen betaald." De ;ocht echter wél een va- ïuisje in Turkije. Dat was e kinderen bestemd, maar die minderjarig zijn, zette verblijf op haar naam. leeft me waarschijnlijk de ikost. Ik had dat moeten Ik heb daar niet bij aan." lomp kreeg een paar jaar lende bijstand omdat zij :n paar uur Nederlandse i allochtonen geven onder staansminimum zat. „Ik jd alles op wat ik verdien- immissiegeld, het salaris met lesgeven verdiende. (advertentie) inARTIS,word lid tf een lidmaatschap cadeau brieven kenbaar aan burge meester Zonnevylle en wethou der Roest van economische za ken. Die gaven dit in maart pas door aan de raad, toen ze een dossier maakten over het onder werp. Bij de hoorzitting die de ge meenteraad in maart hield, wa ren de ondernemers niet aan wezig. „Ik liet een andere af spraak voorgaan, omdat ik er van uitging dat de raad van onze bezwaren wist. Achteraf is dat stom", zegt Bakker. „Het is onze schuld dat wij er nu pas mee naar buiten, komen. Maar we zijn wel een beetje te pakken ge nomen door het duale stelsel." Sinds de laatste gemeenteraads verkiezingen spelen wethouders en collegepartijen in de ge meenteraad niet langer onder één hoedje. Hadden de onder nemers voorheen genoeg aan een gesprek met wethouder Roest, nu moeten ze alle fracties afgaan. De Baanderij-onderne mers wisten dat niet. De ondernemers vinden hun bezwaren zo voor de hand lig gen, dat ze uitgingen van het ge zonde verstand van de raadsle den. „Wij dachten al die tijd dat de raad wel beter zou weten", zegt Bakker, wiens bedrijf Atrium Vastgoedontwikkeling een groot aantal panden op De Baanderij in eigendom heeft en beheert, inclusief de straten en groenstroken er omheen. De angst voor vernielingen aan au to's, uitwerpselen op de stoep en vervuiling van het terrein zit diep. „Je hoeft de krant maar open te slaan en je ziet wat er gebeurt bij dit soort discothe ken. Je kunt op je vingers natel len wat er gebeurt." De gemeenteraad is echter van plan op zoek te gaan naar juridi sche middelen om de overlast binnen de perken te houden. Lukt dat, dan mag de disco er komen. Om sterker te staan zijn de on dernemers bezig zich te vereni gen met bewonerscomités in de omgeving. Er is een vierkoppige commissie gevormd, zodat ie dereen vertegenwoordigd is. A. Oudshoom staat voor de auto dealers en de bedrijven aan de Rietschans. B. Schrama is voor zitter van het bedrijvenpark Touwbaan. Straatman, bewoner van de Van der Valk Bouman- weg, behartigt de belangen van bewoners uit de wijde omtrek, waaronder het buurtoverleg Zijlkwartier. Het bestuur van de ze wijk stuurde afgelopen week een brief aan de gemeente raadsleden, waarin zij worden opgeroepen zich geen zand in dë~ ogen te laten strooien door Regeer en Postma. Bakker ten slotte spreekt voor zijn huurders aan de Kabelbaan en de Draad- baan. 'Er was een zekere huiver* Wethouder Roest erkent dat hij ondernemers aan De Baande rij eerder had moeten vertellen dat ze met hun bezwaren niet alleen naar hem, maar ook naar de gemeenteraad moes ten stappen. „Op een gegeven moment realiseerde ik me dat. Door de dualisering zijn de bordjes verhangen, en dat moeten wij de mensen duide lijker laten weten. Het is ook voor ons een leerproces." Toen de protestbrieven een maal ter inzage lagen voor raadsleden, hoorde Roest ze er niet over. „Dat viel me op." De wethouder heeft wel een Denk je nu echt dat ik expres verzwegen heb dat we dat huisje cadeau kregen? Ik wilde het niet eens hebben." Vlak nadat Slomp maart vorig jaar in de raad was gekomen, lekte uit dat zij werd verdacht van steunfraude. Volgens de so ciale recherche woonde zij sa men met de vader van haar kin deren. „En die heeft genoeg in komen om een gezin te onder houden", concludeerde de re cherche. „Ik heb nooit samen gewoond", benadrukt Slomp. „Om het maar heel plat te zeg gen: je mag toch wel seks heb ben, al zit je in de bijstand." Met de liefde is het nu eigenlijk wel over. „We hebben allemaal een dubbelleven geleid. De rechtszaak en alle publiciteit daar omheen hebben grote im pact op mijn leven gehad. Ik wist niet dat een mens zoveel tranen kan vergieten. Alles is an ders geworden. Hij blijft natuur lijk de vader van mijn kinderen, dus hebben we nog wel contact. Slapen doet hij hier niet meer." Naïviteit heeft haar genekt, vindt ze zelf. „En er is natuurlijk ie mand geweest die er op uit was mij aan de schandpaal te nage len. Het is moeilijk te accepteren dat dat is gebeurd. Waarom hebben ze niet aan mij gevraagd hoe de vork in de steel zat? Dan had ik zo openheid van zaken gegeven." In september 2002 kon zij als politica de spanningen niet meer aan. Slomp stapte uit de raad. „Daarna heb ik me achter de schermen voor de partij inge zet, maar uiteindelijk liep dat niet meer. Ik ben zelf opgestapt, maar toch voel ik me ergens door de partij gedumpt. Zeker nu heb ik het gevoel dat ze me laten barsten. Even een kaartje, even een belletje, dat zou toch geen moeite hoeven kosten." Slomp is lid van de commissie toezicht van de gevangenis in Alphen. „Heel wrang dat ik nu voor mezelf met de reclassering aan tafel moet zitten." Hoe ze de taakstraf moet combineren met haar huidige fulltime baan en haar rol als moeder van twee pubers weet ze nog niet. „Ik hoop dat ik iets op zaterdag kan doen, want doordeweeks lukt me dat echt niet. Gelukkig ben ik mijn werk niet kwijtgeraakt en mag ik de commissie blijven doen." „Wat ik het ergste heb gevon den? Dat ik de naam van mijn kinderen bezoedeld is geraaid. Ze dragen mijn achternaam. Ge lukkig hebben we een sterke band. Samen houden we het hoofd hoog. Ik heb ze nooit iets verzwegen en nu blijkt hoe goed dat is. Ze staan achter me en ge loven me. Dat is belangrijk voor me en een troost. Alles staat te schudden, niets is meer hetzelf de in mijn leven." Eik Donar wordt geplant. Centimeter voor centimeter gaat de boom de grond in. Foto: Mark Lamers door Nancy Ubert oegstgeest - Symbolische vruchtbaarheid. Dat is de Oegst- geestse nieuwbouwwijk Poel geest gistermiddag geschonken. Twee volwassen bomen zijn ge plant in het plantsoentje aan het einde van de J.P. Thijssenlaan. Een linde; die volgens de Ger manen veel te maken heeft met Freya, de godin van de vrucht baarheid, en een eik, die met zijn mannelijke kracht en virili teit oppergod Donar vertegen woordigt, Het 'liefdespaar' komt recht uit het hart van Oegst geest. De Lange Voort gaat op de schop voor de bouw en reno vatie van het winkelcentrum. De linde en de eik stonden daar in de weg. Omhakken was een slecht scenario. Gisteren zijn de bomen dan ook verhuisd. Niet alleen Poelgeest werd verblijd met 'tweedehandsjes', ook het Hofbrouckerpark kreeg een aan tal exemplaren. Huib Sneep, eigenaar van BSI Bomenservice dat de omvangrij ke klus voor zijn rekening nam, noemde het 'heel toepasselijk' dat de linde en de eik voortaan samen - en ook nog dicht bij el kaar - in Poelgeest staan. „Per slot van rekening is de nieuw bouwwijk van Oegstgeest nog lang niet afgebouwd en kan de bevolking hier nog flink groei en." Vol enthousiasme vertelde hij het publiek dat naar de werk zaamheden was komen kijken, het verhaal van de Germaanse symboliek. „Vroeger danste men om de linde, nu weten jul lie meteen waarom." Aan burgemeester Timmers de eer om de machine te bedienen, die de linde in de grond zette. „Wat gaat die burgemeester vakkundig te werk", vond een toeschouwer die dat nauwlet tend volgde. .Alsof ze nooit iets anders doet." Omdat het planten van de eik een extra ingewikkelde klus was, mocht Timmers bij die boom slechts toekijken. „Een prachtig exemplaar", roemde Sneep de ongeveer 30 jaar oude eik. „Met een doorgaande rechte stam. Dat zie je niet vaak. Dit is een strakke." Terwijl de boom centi meter voor centimeter de grond in ging, schoten buurtkinderen met waterpistolen de wortels nat. Toen de eik eenmaal fier op zijn plaats stond, kon de burge meester aan de slag om de rest van het gat te dichten. Vlug drukte ze projectleider Dost en een paar kinderen ook een schep in de hand. Tuinieren doet Timmers liever niet alleen. De Thijssenlaan groeit voorzich tig uit tot een idyllische lange lindelaan. De twee rijen linde bomen zijn eind vorig jaar ge plant. Wie daartussen loopt, ziet voortaan aan het einde eik Do nar wuiven. Schuin achter hem staat 'zijn' linde. „Ze hebben naar elkaar geknipoogd", wist een jongetje met stelligheid aan zijn moeder te vertellen. Leiderdorpse jongere wacht zes jaar op eigen stek door Janneke Dijke leiderdorp - Veel jongeren in Leiderdorp vervelen zich. Ieder een vindt dat er voldoende ver enigingen zijn, maar er zijn wei nig leuke dingen te doen. Het is actuele informatie, maar dat was het drie jaar geleden ook. De stellingen zijn namelijk letterlijk afkomstig uithet grote Leiderdorpse jongerenonder- zoek van juni 2000. Edwin van Bostelen is inmiddels 17, bijna 18. Destijds was hij als vijftienjarige één van de tien jongeren die leeftijdgenoten in terviewde. Jongerenbureau PJ Partners vatte de resultaten van die interviews samen in een rap port. Edwin onderschreef de aanbevelingen aan de gemeente van harte. Er moest een plek ko men waar hij met zijn vrienden naar muziek kon luisteren of naar een film kon kijken. Een soort jeugdcafé waar je ook overdag kunt zitten en waar de drankjes niet te duur zijn. „Het ging er ook om dat wij het hier naar ons zin hebben, zodat we hier blijven wonen." Drie jaar later is zijn enthousias- (advertentie) Bij Stoutenbeek zit u goed voor de complete Leolux-collectie nboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond Cf'/XI itpnKApj/ Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl w V» tede paasdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur me behoorlijk getemperd. Nog steeds hoopt hij op een café als De Harmonie in de Leidse Bree- straat om met zijn vrienden af te spreken. Maar op korte termijn ziet hij dat er niet van komen. De gemeente heeft het advies van de jongeren wel overgeno men. In het sociaal-cultureel centrum dat op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepeningenlaan moet komen, komt een jonger enkelder. Maar het gebouw opent pas in 2006 zijn deuren. „Dan ben ik 21", rekent Edwin van Bostelen uit. Het duurt allemaal veel te lang, vindt hij. „Op het moment dat jij 15 bent, wil je ervoor vechten, en als je 21 bent komt het er een keer. Het wordt steeds maar ge rekt. Voor ons heeft het geen zin meer." Natuurlijk zijn er tegen die tijd nieuwe 15- of 18-jarigen die behoefte hebben aan een ei gen honk. „Maar de jongeren na mij hebben andere interesses. Het is een heel andere soort groep. Ze zijn veel meer gefo cust op computers en gameboy spelletjes. Vergeleken met hen loopt mijn leeftijdsgroep alweer achter." Hij vindt het ook verve lend dat het na publicatie van het rapport stil bleef. „Nadat we de interviews hadden gehouden en een aantal bijeenkomsten hadden met PJ Partners en wet houder Kolman, hebben we niets meer gehoord." Wethouder MacGillavry, die het jongerenbeleid van Kolman heeft overgenomen, kan zich de teleurstelling voorstellen. „Het plan is er. In het sociaal-cultu reel centrum komt een kelder annex huiskamer met een eigen ingang. Goed geïsoleerd, waar ze muziek kunnen maken. Met een barretje, stoeltjes, reuze lol lig. Maar voor het sociaal-cultu reel centrum er staat, ben je een paar jaar verder. Dit zijn moei zame processen. Het staat als één van de eerste onderwerpen op de agenda", verdedigt hij zich. „Het playpark is er wel rap gekomen, en dat is ook een re sultaat van dit onderzoek." Mocht de herriekelder niet in de smaak vallen bij de jongeren die in 2006 tot de doelgroep beho ren, dan is de ruimte makkelijk te transformeren tot bijvoor beeld een computerhonk. „Computers komen er trouwens sowieso. Maar als zich studie bolletjes aandienen, dan zetten we er ingewikkelde boeken neer." Echt bang voor een aard verschuiving onder jongeren is MacGillavry niet. ,Als ik zie wat mijn zoon van 18 jaar leuk vindt, dan verschilt dat echt niet zoveel van wat ik leuk vond toen ik jong was." Edwin van Bostelen betwijfelt of de herriekelder ooit zijn stam kroeg wordt. Hij vestigt nu zijn hoop op het uitgaanscentrum aan De Baanderij. De gemeente moet volledig meewerken aan het plan van de ondernemers Postma en Regeer, vindt Edwin. „Dan ben ik niet langer ge dwongen naar Leiden te gaan." idee waarom ondernemers niet naar de hoorzitting kwa men. „Ik weet dat een aantal mensen terughoudend was, omdat ze bang waren door de aanvragers te worden aange sproken. Ik weet dat van buurtbewoners én van onder nemers. Het woord 'intimida tie' is te stellig, maar er was wel een zekere huiver." Roest vindt dat geen gezonde situatie. „Ik wil daar in de werkgroep Baanderij en bij de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging aandacht voor vra gen, want we hebben niets aan polarisatie." door Judy Nihof zoeterwoude - De teleurstelling is groot bij de Stichting Kinder opvang Zoeterwoude (SKZ). De vestiging van een tijdelijk kin derdagverblijf in Zoeterwoude- Rijndijk is door de politiek ge blokkeerd. „Het is heel jam mer", zegt directeur Maria Loo- mans „Maar we blijven optimis tisch. Ik hoop nog steeds dat ie mand ergens een boerderij heeft met een mooie stal die niet meer wordt gebruikt." De Zoeterwoudse politiek haal de onlangs een dikke streep door het plan voor een crèche in een voormalige directiekeet van rijkswaterstaat, tussen het spoor en de Nil. De fracties zetten vraagtekens bij de herrie van de trein en het autoverkeer en de uitlaatgassen. Maar ze waren met name ge schrokken van de bevindingen over de onveilige verkeerssitua tie rond de toegangsweg naar de keet. Het verbaast Loomans dat de verkeersproblematiek pas op het 'allerlaatste moment' is on derzocht. Als dat vorig jaar was gedaan, was de SKZ al veel eer der afgestapt van het idee om de keet tijdelijk te gebruiken als crèche. De stichting is sinds au gustus bezig met het gebouwtje. Loomans: „Ik neem niemand iets kwalijk. Zo gaan dingen nu eenmaal. Maar er is wel erg laat gekeken naar de verkeerssitua tie. Aan de geluidsoverlast was iets te doen, maar dit was niet op te lossen." Wethouder Ates geeft toe dat het op dit punt is misgegaan. De fracties kregen bovendien een ambtelijk stuk in handen dat 'onhandig' was opgesteld, aldus Ates. In dat stuk lag de nadruk op het negatieve advies van de politie, en niet op de mogelijke aanpassingen om de verkeerssi tuatie veiliger te maken. Het gebouwtje van rijkswater staat oppakken en ergens an ders neerzetten biedt volgens Loomans geen soelaas. Het vin den van een plek in Zoeterwou- de-Rijndijk is een groot pro bleem. Eerder heeft de stichting gepro beerd een plaats te vinden voor portacabins. Dat is ook niet ge lukt. Bovendien is het de vraag of de keet, die door rijkswater staat is afgeschreven, een ver huizing zou overleven. De SKZ zoekt al lang naar een tijdelijk onderkomen in Zoeter- woude-Rijndijk, in afwachting van een definitief onderkomen op het voormalige Bruines-ter- rein. In dit deel van het dorp is veel vraag naar kinderopvang. Met de suggestie van de WD om een tijdelijke crèche te be ginnen in het pand van bouw bedrijf Jobo, schiet de SKZ niks op, denkt directeur Loomans. „We zijn al eerder bezig geweest met een pand op het industrie terrein. Daar kregen we toen geen vergunning voor. Waarom zou het dan nu wel mogen?" katwijk - In de Soefi-tempel in de Katwijkse Zuidduinen heeft op 17 en 18 mei een Yoga semi nar plaats. De internationaal be kende yogaleraar Nitin Unkele uit India gaat in op yoga hou dingen, adem- en ontspan ningstechnieken. Hij geeft ook een introductie in Indiase wijs heden. Deelname aan het (En gelstalige) programma op zater dag en zondag kost 89 euro. Meer informatie is te krijgen bij Paul Veger (071-4034118 of 06- 53898804 of via paulveger@hot- mail.com).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15