REGIO 'Ik laat me niet klein krijgen door een stelletje tuig Het doemscenario is dat de coalitietroepen links uit de flank marcheren 'Hand op de knip' I ZATERDAG 19 APRIL NAVRAAG Voor bakkers is het één van de drukste weken van het jaar. Waar op andere feestdagen al ver van tevoren wordt ingespeeld, daar spitst 7 de toeloop voor Pasen zich De verwendoos is een Paastopper toe op de laatste dagen. „Om die reden is dit voor ons misschien niet het drukste maar wel het meest heftige moment", zegt JOHN HULSBOSCH, directielid van Meesterbakker Van Maanen. Hulsbosch is verantwoordelijk voor de bakkerij (met 82 vaste medewerkers) van het concern met 32 winkels in de regio en weet in die hoedanigheid precies wat er omgaat. Wat wordt er op dit moment het meest verkocht? „De klassieke producten. Veel paasbrood en chocolade eie ren, veel paasge- bak. Maar de echte trend dit jaar is de ver wendoos, die we een poosje gele den hebben ge in troduceerd." De verwendoos? Wat is een verivendoos? „Dat is een Paasontbijtdoos. Een grote gebaksdoos met allerlei lek kernijen om op de ochtend van de paasdagen op tafel te zetten. Met paasbrood, minicroissants, minibroodjes, cake en meer van dat soort producten. Drie jaar geleden zijn we daarmee begonnen voor moederdag en sindsdien komt die doos bij elk feest om de hoek schuiven. Het is ook een echte topper, want we hebben er in middels al een stuk of 5000 van verkocht, terwijl die doos toch rond de 10 euro kost." Dat is dus geen typisch pacisproduct. Zijn die er nog wel? ,Ja. Behalve de paasbroden verkopen we ook veel palmpasen broodjes en vogelnestjes. Dat zijn koffiebroodjes, die een beetje op een krentenbol lijken, met drie eitjes van spijs erin." Oi>er eieren gesproken; had u nog problemen om die te krijgen? „Totaal niet. We gebruiken er nogal wat in de bakkerij, maar voor de zaak konden we er genoeg krijgen. En zelfs de doosjes die we het personeel als attentie geven, leverden geen problemen op. Dat hadden we wel verwacht, gezien de ontwikkeling op de kippen- markt, maar dat viel alles mee." Wat zet u zelf eigenlijk op tafel op de paasochtenden? „Paasbrood natuurlijk en ook die verwendoos zal ons huis niet voorbij gaan. Daar is ie weer zult u zeggen, maar die doos is echt heel leuk voor de ontbijttafel. U zou 'm zelf eens moeten probe ren." OORLOGSDAGBOEK Theo van Kauuwen (49) uit Lei derdorp is luitenant-kolonel van de Genie. Hij begeleidt re organisaties van eenheden van de Koninlijke Landmacht. „De wellicht laatste week van de oorlog begint op maandag ochtend met een discussie bij de koffie. De bezuinigingen komen slechts terloops aan de orde. Omdat er nog zoveel on duidelijkheid bestaat welke concrete maatregelen er zullen worden afgekondigd, hangt er een sfeer van afwachtendheid. Saddams ultieme bolwerk Ti krit staat op het punt om in Amerikaanse handen te vallen. Wat als de Amerikaanse troe pen Saddam en de zo gevrees de massavernietigingswapens niet vinden? Diverse opties passeren de revue. Het doem scenario is dat de coalitietroe pen links uit de flank marche ren en en passant Syrië onder de voet lopen. Nagenoeg ie dereen is er van overtuigd dat als dat gebeurt, het hele Mid den Oosten in brand komt te staan. De wederopbouw van Irak en de eventuele uitzending van 600 mariniers voor de onder steuning van het vredesproces komen vervolgens aan bod. De inzet van deze elite-een heid van de marine betekent niet dat de landmacht auto matisch buiten spel staat. Er zal ongetwijfeld een genie eenheid worden toegevoegd en ook de steun van een ge neeskundige eenheid is waar schijnlijk nodig. Kortom, de verwachting is dat het op een gezamenlijke actie zal uit draaien. Een collega maakt gewag van het feit dat zijn zoon voor de aannamecommissie van de Koninklijke Militaire Academie mag verschijnen. Heel alge meen stelt hij de vraag: „Gege ven de recente ontwikkelingen bij Defensie, welk advies zou den jullie aan een buurjongen of buurmeisje geven dat te kennen geeft naar de Konink lijke Militaire Academie te wil len gaan?" Ik betrap mij er zelf op dat ik het antwoord schul dig moet blijven. De telefoon maakt gelukkig een einde aan het gesprek. In de loop van de week valt Ti krit. Militair gezien zou de oor log over moeten zijn. Twee halfbroers van Saddam wor den gearresteerd. Saddam zelf is onvindbaar. De massaver nietigingswapens ook. Het di plomatieke offensief tegen Sy rië wordt ingezet door Colin Powell. Tijdens de eerste Golf oorlog, toen hij nog de hoog ste militair adviseur van de Amerikaanse President was, poneerde hij een aantal regels aangaande de integrale ver antwoordelijkheid van een mi litair commandant. Ik hoop dat hij als diplomaat er twee zal toepassen: 'Be careful what you choose. You may get it' en 'Remain calm. Be kind'. Binnen ons gezin manifesteert zich deze week vooral onze jongste zoon. Zijn indrukken van de beelden van de ver minkte Iraakse jongen Ali en van de leeggeplunderde mu sea zijn hoofdonderwerp van de maaltijdgesprekken. Hij zou er zo naar toe willen gaan om een en ander te beëindi gen. Als hij zo oud is dat hij de daad bij het woord kan voegen en hij mij hierover om advies vraagt, hoop ik hem te kunnen helpen voordat de telefoon een einde aan gesprek maakt." Theo van Kauuwen Dit was het laatste oorlogsdag boek uit de serie Paul de Tombe foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 19 april ALKEMADEWOORHOUT - Niet de plaatselijke middenstanders maar Dirk van den Broek mag met een Digros-vestiging het al negen maan den leegstaande winkelcentrum aan het Meerkreukplein in Oude We tering bemannen. De winkeliersverenigingen Sint Maarten en Tho mas Moore uit Alkemade zijn door het Haagse gerechtshof in het on gelijk gesteld. Zij hadden eerder het gelijk van de rechtbank aan hun kant gekregen toen zij protesteerden tegen de dreigende vestiging van de grootwinkelier in het centrum. Van den Broek ging tegen deze uitspraak in hoger beroep. Van den Broek: „Binnen drie maanden hopen we te openen. Ik wil alsnog met de middenstanders praten. Het winkelcentrum is nog niet vol, maar mijn achthonderd vierkante meter zijn nu verzekerd". De middenstandsverenigingen zullen zich niet zonder meer neerleg gen bij deze uitspraak, vertelde voorzitter Van den Bosch. Of zij in hoger beroep zullen gaan kon hij nog niet zeggen. „De klap is hard aangeko men. Maar praten kunnen we natuurlijk altijd. Alleen, de winkeliers willen wèl via het CFI (de opdrachtgever tot de bouw) huren en niet van Van den Broek. Hij vraagt hogere huurprijzen". ANNO 1978, woensdag 19 april HILLEGOM - Tijdens de grondwerkzaamheden in de nieuwbouwwijk Els- broek is een graafmachine gestuit op twee reusachti ge botgedeelten uit de on derkaak van een walvis. Medewerkers van het rijks museum voor natuurlijke historie in Leiden, hebben de voorlopige conclusie ge trokken dat het hier gaat om de restanten van de zeldzame Groenlandwalvis, een soort waarvan in de Europese musea nauwe lijks 'onderdelen' zijn terug te vinden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA "Leidsch Da Haarlem, onder vermelding van Leid plaatsing) of door contante betaling Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. h Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.). 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Dat was toch wel even schrikken toen het Leidsch Dagblad op 10 april kopte: Noordwij- kerhout miste realiteitszin. Tegelijkertijd werd in het artikel medegedeeld dat schraalhans voorlopig keukenmeester werd. Ik vraag mij dan ook af of meerdere Noordwijkerhouters daar ongerust over zouden zijn? Het betreft tenslotte hun belastinggeld. Een en ander stond in de rubriek 'Achtergrond', zijnde een zelfstandig naamwoord waar o.a. Van Dale een verschillende uitleg van geeft. Staat het bijvoorbeeld voor: iets als minder be langrijk beschouwend, het kan ook betekenen: informatie van personen die de diepere oorza- ken kennen. De aandachtige lezer kiest met mij dan waar schijnlijk voor het laatste, mede vanwege het verschil in weergave. Natuurlijk is zo'n artikel belangrijk, vergelijkende berichten stonden al eerder in het Leidsch Dagblad en in de plaatse lijke nieuwsbrengers. Echter in een veel minde re teneur. De schrijver van het artikel van 10 april ging verder en trok ook conclusies. Naast het opsommen van bedragen en percentages, wees hij 'sans gêne' op: tekortkomingen in de realiteitszin, negatieve gevolgen van verkeerde inschattingen en achteloosheid in het gemeen telijk uitgavenpatroon. Er is dus, concluderend, nogal wat mis met on ze financiën, die onder supervisie staan van het college van B enW en de gemeenteraad. Van daar dat B en W recent het rapport 'kiezen of delen' naar de raad hebben gestuurd. Is dat mogelijk gebeurd in het kader van het bekende afschuifsysteem? Zou kunnen natuurlijk. Maar anderzijds, wan neer de gemeenteraad zich (te veel) bezij met 'een muurtje' en/of zo'n ludiek plan als het beoogde Simon Kroonplein en nif let op politiek relevantere zaken, met sol grijpende financiële gevolgen, dan roept een klimaat op waardoor haar burgers in Leidsch Dagblad kunnen lezen: dat het d mende jaren voor iedereen 'hand op de 1 zal worden. Gelukkig stond er in 'Springtij' van 12 api men zich daarvoor niet hoeft te schamen Nic.1 Noordwij! door je deur in en zit je weer mi ellende. Nu is de vraag aan de g meente of we daar ook weer wa kunnen vinden. Daar heb ik goi hoop op, want burgemeester Z< vylle had de leiding van de con. sie die het rapport heeft samen steld dat deze week is verschen Daarom viel het me ook een be tegen dat hij in februari niet kw kijken toen die ramkraak was gf pleegd. Hij heeft wel gebeld en hebben een opbouwend gespre voerd, maar hij had misschien 1 zelf kunnen komen. Dan had hi met de praktijk kennis kunnen ken. Dat mis ik in het rapport: de inl van mensen uit de praktijk. Er s wel een paar aardige aanbevelii in, maar niet waar het werkelijk gaat. Voor mij is dat dat de polii veel minder toegankelijk is gew den. Vroeger stonden hier binn twee minuten agenten op de sti als ik belde dat ik iets verdachts opgemerkt of dat er iets was gel Dan konden ze ook nog wel eei restaties verrichten. Sinds er sp van de nieuwe indeling van de tiekorpsen is dat onmogelijk. N nadele van de politie zelf, maar nu het bureau van Hollands Mi bel, krijg ik een telefoniste aan die eerst moet uitzoeken met w me moet doorverbinden. Bij de kraak in februari, waren ze hier na twintig minuten, terwijl ze e straat verderop zitten. De politi Leiden was er tien minuten eer Dat is raar. Nogmaals, ik wil niets ten nade de politie zeggen. De agenten z van goede wil. Deze situatie is r hogerhand gecreëerd, door me in ivoren torens. En dan kun je bevelingen doen wat je wil, ma er steeds minder politie straat is, kun je ge scherming biede Daarom zijn hier 1 Oost-Europese b actief. Omdat de kans zo gering is. E geldt vooral hier, oi we op een punt zitt waar ze via de snelv weg zijn. Het is niet lijk te raden welke ks dan uitgaan, dus lijk me zinvol de wegen ting Duitsland wat va controleren. Dat is mijn schreeuw i Den Haag, maar ook al weer niet wordt gehoort nog wel even doorgaan. ik dit nog altijd fantastisc vind. Je gaat met mooie d om, je raakt nooit uitgeleerd hebt altijd leuk contact, omd mensen hier komen om iets t pen voor een plezierige gebei Ze zijn dus altijd goed gehum Ben ik zelf ook, al heb ik teger dig wat vaker baaldagen. Van r dagen dat de herinneringen a inbraken en overvallen boven men en ik me afvraag waar ik lemaal voor doe. Ik kan me wi groot houden, maar als je oud wordt ga je toch wat vaker me dat het je heeft aangegrepen. I me dan overeind houdt, zijn o rende reacties van al die men de buurt. Dan denk ik: ik laat niet klein krijgen door een ste tuig." Paul de Tombe Zijn zaak was door de jaren heen een geliefd doelwit voor criminelen. Drie keer werd juwelier.Joop de Jonge (64) in de loop der jaren overvallen en dertig keer werd er ingebroken in zijn winkel aan de Van Diepeningenlaan in Leiderdorp. Zelfs nadat hij er een bunker van had gemaakt, compleet met betonnen bloem bakken eromheen, lieten ramkrakers zich niet afstoppen. In februari nog reden ze een rolcontainer tussen de bakken door de deur in, waarmee ze voor de zo veelste schadepost zorgden voor de geplaagde zakenman. DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN Juwelier Joop de Jonge: „Ik heb nog altijd fantastisch werk. Je gaat met mooie dingen om, je raakt nooit uitgeleerd en je hebt altijd leuk contact, omdat mensen hier komen om iets te kopen voor een plezierige gebeurtenis. Ze zijn dus altijd goed gehumeurd. Ben ik zelf ook, al heb ik tegenwoordig wat vaker baaldagen door al die overvallen." Foto: Hielco Kuipers Net als bij diverse voorgaande gele genheden vroeg De Jonge ook na die kraak weer om meer aandacht voor de veiligheid in zijn branche. Deze week kreeg hij daar 'eindelijk' een antwoord op. Een door minister Donner ingestelde commissie deed in het rapport 'Goud in Veiligheid' een aantal aanbevelingen om juwe liers beter te beschermen. Op zich prima, vindt De Jonge, „maar er staat maar heel weinig nieuws in het rap port. Dit is dan ook opnieuw een schreeuw om hulp naar Den Haag. Zet meer blauw op straat, maak de politie sneller bereikbaar en laat de rijkspolitie eens wat vaker de rijkswe gen richting Duitsland controleren. Iedereen weet dat hier Oost-Europe- se bendes actief zijn." Het zijn de hartenkreten van een za kenman, die ook nu hij al eens in de loop van een pistool heeft gekeken, nog altijd weigert zich klein te laten krijgen door 'een stelletje tuig'. Inbra ken en vooral gewapende overvallen hebben hem wel aangegrepen -„en dat ga ik meer merken naarmate ik ouder word" - maar toch gaat hij ge woon door. „Omdat ik het nog steeds een mooi vak vind. Ik heb tegen woordig wel wat vaker last van moe deloosheid, maar wat me overeind houdt is het contact met de klanten. Na de laatste ramkraak kreeg ik wel 60 bossen bloemen, ontroerende briefjes en tekeningen en gedichten van kinderen. Door zulke reacties houd ik het vol, al weet ik echt niet tot wanneer. Mijn drie kinderen wil len de winkel niet overnemen, die willen een rustig leven, maar als er iemand komt die dat wel wil, vind ik het prima. Zo niet dan ga ik gewoon verder. Ik laat me niet wegja gen." Zelfs niet door de zware criminelen met bivak mutsen en pistolen, die een jaar of vijf geleden bij hem binnenkwamen. „Dat was de meest trau matische ervaring. Een in braak is rot, maar daar merkje op het moment zelf niet zoveel van. Een ge wapende overval doet in breuk op je hele wezen. Al les in je verzet zich tegen te gen die onrechtvaardigheid. Daarom ben ik meteen op een van die boeven gespron gen, hoewel hij een pistool op me had gericht en een kop groter was. Hij sloeg me eerst met dat pis tool op mijn hoofd en vervolgens gooide hij me dwars door een deur, waarachter mijn vrouw stond. Zij heeft minutenlang in de loop van een revolver staan kijken, terwijl die an dere twee de zaak leeg graaiden. De politie zei later dat we nog geluk had- tersdikke muren in te gaan en met die middeleeuwse klok bezig te zijn. Heerlijk was dat, maar ik ben er toch mee opgehouden. Het horlogemaken bevredigde me niet meer, ik wilde verder ltijken dan de vierkante meter van mijn werkbank. Daarom ben ik naar Zwitserland gegaan om in Gren- chen een opleiding te volgen tot rha- billeur, waarmee je in het hele proces van het fabriceren van een horloge kan worden ingeschakeld en terug in Nederland heb ik ook mijn juweliers diploma gehaald. Daarmee ben ik 33 jaar geleden een juwelierswinkeltje voor mezelf begonnen. In een kiosk hier tegenover. Daar is de ellende begonnen. Niet commercieel, want de zaak groeide zodanig dat we moesten verhuizen naar de winkel waar we nu zitten, maai met die inbraken. Een stuk of vijfentwintig hebben we er daar mee gemaakt. Aanvankelijk was daarbij nog sprake van het goedkopere werk, met het inslaan van ruiten en het grabbelen in de etalage, maar er was ook een keer een kleefbom op de ruit geplakt. Die sloeg de hele pui eruit. De knal was te horen in Alphen en in Noordwijk en de meneer die de bom op de ruit had geplakt, schrok zelf zo dat hij hard is weggerend, zonder iets mee te nemen. Na de verhuizing naar de overkant, in 1987, hebben we allerlei maatregelen genomen om dat soort dingen te voorkomen. We hebben een bunker van de winkel gemaakt, met de nieuwste alarminstallatie en rol- hekken en later met betonnen bloembakken om de zaak heen. Dan denk je dat je er af bent en dan duwen ze met een auto een rolcontainer tussen die bloembakken den gehad dat het 'echte' profs wa ren, die wisten wat ze deden. Bibbe rende amateurs hadden ons waar schijnlijk neergeschoten. Dat was echt de meest vervelende er varing. De inbraken hebben me al leen maar meer werk bezorgd. Elke keer als het alarm weer eens afging, moesten we ons bed uit Ik om de rest van de nacht in de zaak door te brengen, mijn vrouw om me een slaapzak en een luchtbed te brengen. Dan lag ik daar weer tussen de glasscherven. Ver volgens kwam dan de afwik keling met de verzeke- nngs- maat- schap- Pij (ook veel werk, in mid dels weet ik wel hoe ik dan moet hande len) en tot op de dag van van daag merk ik daar de gevolgen nog van. Elke werkdag opnieuw ben ik drie kwartier voor openingstijd aan wezig om in de etalage de sieraden terug te leggen, die we na sluitingstijd moeten opbergen in zijn kluis. Dat eist de verzekeringsmaatschappij. Het is extra werk en dat allemaal voor een stelletje tuig. Maar ik doe het omdat ik nog altijd plezier heb in dit vak, dat ik al mijn hele leven uitoefen. Direct na de lagere school in Rotter dam ben ik met een opleiding in die richting begonnen. Aan de vakschool voor uurwerkmakers in Rotterdam. Daar ben ik horlogemaker geworden en vervolgens ben ik de praktijk inge gaan. Eerst in Rotterdam en later bij Brouwer op de Haarlemmerstraat in Leiden. Bij hem ben ik verliefd ge worden op Leiden. Brouwer was ook stadsklok- kenmaker en een van de taken was de mechanische klok in de Zijl poort op te winden op za terdagochtend. Die taak kreeg ik en ik vond het elke keer weer fantastisch om dat prachtige gebouw met die me-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14