I 1 LEIDE Politiek wil toch meer bomen in Leiden llfii f- Jl '.f®. r REGIO Ministerraad stemt in met benoeming van Lenferink Irritatie over rol projectontwikkelaar groeit Storingen bij proef Rijn Gouwe Lijn nemen toe Si VRexona R1 Uitgekeken op uw college's Schip ahoy! ISMAN www.autoheemskerk.com Itexona lexona VOORDELIGE TICKETS, LEKKER DICHTBIJ! vrijdag l8 APRIL 2OO3 gstgeestse r verhuist ir Voorhout lassering >mt afscheid Witte Singel baltoernooi Irak bij UVS Twee Leidse voetbal- Jidde de Vries en Jesper .50 r, houden op maandag sn voetbaltoernooi bij '35 de Kikkerpolder. De op- •55 en van dit bijzondere gaan naar Unicef en 30 temd voor de kinderen De twee 13-jarigen heb- són het UVS-bestuur de oozing gekregen over de de kantine is open en zorgt ook voor scheids- 5ojs. Het toernooi staat 'flpor 8 tot en met 12-jari- ',2i Vries en Cuvelier zor- ir de indeling in teams. ne kost 3 euro per per- .oölTie mee wil doen, kan ,5 ;even via tel. 071- ',75 (advertenties) 'fjiel renoveren van uw huis u natuurlijk de beste 5.i|en. Bij Lieftink kiest u o.a. uit an topkwaliteit in aluminium o! a tstof. Onderhoudsarm, goed pd, perfect sluitend, minder evoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. ilkom in de showroom. :wroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn 172 46 96 70 - www.lieftink.nl peningstijden showroom: t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur door Robbert Minkhorst leiden - Leiden moet toch blijven streven naar meer groen. Een meerderheid in de raad wil dat de gemeente alles op alles zet om meer bomen in Leiden te planten. Ze fluit daarmee wet houder R. van der Sande terug, die meent dat Leiden geen plek heeft voor meer bomen en daar om op kwaliteit wil inzetten. Leiden ligt behoorlijk achter op het landelijke gemiddelde van 0,35 boom per inwoner. In de voorgaande bomennota van de gemeente was het uitgangspunt nog dat de stad ernaar moet streven om dat gemiddelde te halen. Dat betekent dat de ge meente 41.000 bomen moet herbergen. Een extra aanplant van 7000 bomen is daarvoor no dig. In een eerste aanzet voor een nieuwe bomennota wilde Van der Sande dat landelijke gemid delde maar laten zitten. Leiden is er in het verleden niet in ge slaagd de achterstand in te lo pen en vreest dat dat ook in de toekomst niet gaat lukken. Het leek hem beter om te zoeken naar mogelijkheden om de kwa liteit van de bestaande beplan ting te verbeteren. De Leidse politiek bleek het daar gisteren tijdens de raadscom missie ruimte en groen niet mee eens. PvdA, Groenlinks, CDA, SP en LWG/De Groenen vrezen een kaalslag in het groenbeleid. „Het aantal van 7000 extra bo men is de afgelopen jaren al niet gehaald, constateerde PvdA- raadslid C. Broeyer zuur, „en dan wordt er ook nog eens be zuinigd." Als het aan haar ligt, schroeft de gemeente ambities niet terug. „Dat vind ik te arme tierig", zei ze. Van der Sande kreeg steun van WD, D66 en de Christenunie. „Er moet bezuinigd worden", zei J. Clement van die laatste partij, „en dat doet zeer." Maar het is niet anders. „Dit is een verstandige keus. Wat heb je aan kwakkelende bomen in de stad?" „Wij vinden dit toch behoorlijk mager", stelde Y. van Delft (Groenlinks) daar tegenover. „Wat ons opvalt: deze wethou der heeft meer affiniteit met poen dan met groen." Van der Sande waakt niet alleen over het bomenbestand, maar ook over de schatkist van de gemeente. „Bomen worden eerder als overlast en een kostencompo nent gezien." CDA'er A. Flippo wees erop dat de gemeente de afgelopen jaren niet heeft kunnen bijhouden hoeveel bomen er in de stad staan. Hij had uitgerekend dat ongeveer een op de vijf bomen bij de gemeente niet eens be kend was. Logisch dat de ge meente geld tekort komt voor onderhoud. „Ik vind het werke lijk onthutsend." Over de notitie zei Flippo: „De wethouder kiest de weg van de minste weer stand. Het lijkt erop dat hij toch het bestand met zo'n duizend bomen wil verkleinen. De leef omgeving van de burger heeft geen prioriteit." J. Hartstra van LWG/De Groe nen vindt dat met het deels af schaffen van kapvergunningen Leiden bomenkap juist stimu leert. Bovendien twijfelt hij aan het nut van adopteren van bo men door de buurt. „Dat schept een precedent. Wordt dan straks ook het onderhoud van de stra ten door burgers zelf gedaan?" A. Stoffels (D66) meent dat een stad van 'steen en beton' als Lei den zich niet laat vergelijken met een groene, bosrijke ge meente als Apeldoorn. „Dan moet je het bomenbestand in zulke gemeentes ook niet tot norm verheffen. En de komende tien jaar 2.500 bomen erbij, zo als de notitie belooft, dat is wel mooi elke werkdag één boom extra." Van der Sande hoopt in het na jaar met een nota te komen die een brede steun krijgt. „Gegeven de poen, gaan we verstandig om met het groen. Mijn idee is dat we dat ook doen." door Wim Koevoet leiden - Voor Henri Lenferink was er witte rook op witte don derdag. De Arnhemse wethou der van PvdA-huize kreeg vorige week al van minister Remkes te horen dat de ministerraad op donderdag 17 april zou instem men met zijn voordracht als burgemeester van Leiden. En zo geschiedde. Het Leidse college heeft hem gistermiddag al gefe liciteerd. Dat was voor de tweede keer. Lenferink werd op 11 maart in de burgerzaal van het Leidse stadhuis als zeer overtuigende winnaar van het burgemeesters referendum ook al uitvoerig ge luk gewenst. Een kleine tachtig procent van de kiezers gaf hem de voorkeur boven Amsterdam mer H. Groen, een WD'er met een glansrijke loopbaan in het bedrijfsleven en een turbulente periode in het openbaar bestuur met enkele declaratiekwesties. Lenferinks benoeming is for meel gesproken nog niet hele maal rond, want Hare Majesteit moet nog de puntjes op de 'i' zetten. Maar er is geen enkele aanwijzing dat de koningin van plan is tegen de wil van het Leidse volk in te gaan. In het ge meentelijke persbericht wordt dan ook gewoon 15 mei ge noemd als datum waarop Len ferinks benoeming in zal gaan. Die datum werd ook al ge noemd direct nadat hij de win- leiden - Ze liggen er weer, en wat een timing. De afgelopen dagen was het genieten op de terrasboten in de Leidse grachten. Oké, ze hadden misschien ook een maandje eerder kunnen komen aangezien het de droogste maand maart was sinds het KNMI dat soort gegevens bijhoudt, maar dat mag niet van de gemeente. Die heeft vastgelegd dat de platte schuiten niet voor 15 april mogen worden aangemeerd. Over zes maan den moeten ze de binnenstad weer uit. Leidens Ontzet mag er nog op gevierd worden, maar daarna is de Leidse zomer echt voorbij. Foto: Hielco Kuipers 'College laat bij Aalmarktplan oren te veel hangen naar MAB' 100% service neer dan 100 modellen waliteit in tweewielers wieiers b.v. door Robbert Minkhorst leiden - Projectontwikkelaar MAB drijft een steeds grotere wig tussen de projectgroep Nieuw Aalmarktplan (NAP) en het Leidse college. De ergernis sen over de betrokkenheid van MAB achter de schermen bij het maken van plannen nemen ook toe - vooral bij de oppositiepar tijen CDA en LWG/De Groenen. De gemeente en de project groep proberen al enkele maan den een akkoord te bereiken over een plan voor het gebied rond de Aalmarkt. Dat die over eenstemming er nog altijd niet is, wijt voorzitter C. Waal vooral aan de bemoeienissen van MAB. Dat zei hij gisteravond in de raadscommissie ruimte en groen, waar raadsleden een pre sentatie kregen over de stand van zaken. Wethouder R. Hille- brand (PvdA/ruimtelijke orde ning) ontkende de beschuldi ging van Waal niet, maar beves tigde haar evenmin. Ruim een jaar geleden strandde 'Leve de Aalmarkt', een copro ductie van het college en MAB, in de gemeenteraad. Een refe rendum over het project dreig de, vanwege de grote weerstand ertegen. Besloten werd om een projectgroep van belangheb benden aan te stellen, die - bij gestaan door de gemeente - een nieuw plan mocht maken. Dat plan is sinds de presentatie in het najaar van 2002 aan voortdurende wijzigingen on derhevig. Zelfs een van de om streden onderdelen uit 'Leve de Aalmarkt', een plein achter de Waag, lijkt in het definitieve plan te worden opgenomen. Dat om warenhuis V&D te behagen, zei supervisor W. Patijn van het project. „V&D wil een ingang aan de Mandenmakerssteeg. Die moet wel goed zichtbaar zijn. Anders lukt het je niet om V &D zo ver te krijgen dat het er mee instemt." En het warenhuis wil zijn Leidse vestiging renove ren. Daarvoor is uitgerekend MAB in de arm genomen. Patijn, aangesteld door de ge meente om de projectgroep te adviseren, gaf onomwonden toe dat hij rekening houdt met de wensen van de projectontwikke laar. „Dat was niet mijn keuze. Maar het is heel erg belangrijk om te kijken naar de haalbaar heid en het economisch draag vlak van het uiteindelijke plan." Bovendien, gaf Patijn aan, heeft MAB verstand van dergelijke grootschalige binnenstedelijke projecten en 'kent het de Leidse problematiek'. Daarom ook is de cultuurtuin bij de Stadsgehoorzaal in het plan van de projectgroep op verzoek van MAB aangepast. Die wordt kleiner. En in de Aal- marktschool is toch plaats voor 'een grote winkel', een trekker. CDA en LWG/De Groenen vroe: gen opheldering over de rol van MAB. J. de Coo van die laatste partij vindt dat Hillebrand 'heel wat heeft uit te leggen'. CDA'er J. de Haan vermoedt dat het col lege de oren te veel naar de pro jectontwikkelaar laat hangen en vreest dat MAB uiteindelijk als nog de plannen gaat uitvoeren. De Haan wil straks niet uit één bruid kiezen. Hij wil dat de plannen aan meer projectont wikkelaars worden voorgelegd. Hillebrand zei dat hij weliswaar onderhandelt met MAB, maar dat de raad 'nergens aan is ge bonden'. Een contra-expertise komt er sowieso, maar de wet- Willem de Tel.: 071 -56806 XASAKTIE 5% Korting es. als het maar geel is. meistoet NEO f divina stof IIGNE ROSET I DbTETKTRP door Wim van Wanrooy vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - De kans is groot dat gedeputeerde Nor der volgende week moet beslui ten een voorlopig einde te ma ken aan de proef met de Rijn Gouwe Lijn over bestaand spoor. Hij erkent daarmee een forse stap terug te doen in het ambitieuze plan om een goede en snelle verbinding tussen Gouda en (uiteindelijk) Noord- wijk tot stand te brengen. Norder werd eind februari door de WD nog beticht van een ver kiezingsstunt door zo snel met de lightrail op de proppen te ko men. Nu neemt hij gas terug. De PvdA'er wijt de problemen aan 'een voor Nederland uniek sys teem': het assentellersysteem. „Straks kennen we - net als de euro - één systeem in Europa. Maar dat duurt nog even. We zijnIn~maart-met-de^eproef be gonnen, maar kunnènTurriiet anders Besluiten dan even te stoppen. Er moet duidelijkheid komen." Om het leed van de reizigers te verzachten deelde Norder van morgen paaseitjes uit. Op Goe de Vrijdag leek hem dat wel een goed gebaar. Reizigers hadden echter nauwelijks in de gaten wat er aan de hand was. De lightrail rijdt momenteel doordeweeks 's avonds na ne gen uur en in het weekend. Naar verluidt nemen de storin gen fors toe. De provincie heeft inmiddels een 'crashteam' in het leven geroepen om de pro blemen te verhelpen. „Bij een proef moet je rekening houden met kinderziekten", zegt Natha lie Roet van het projectbureau Rijn Gouwe Lijn. „En het gaat hier om een onrendabele lijn. Het is geen ideale situatie." „De laatste twee weken is het aantal storingen weer behoorlijk toegenomen", weet Eric Struch, projectleider namens de provin cie Zuid-Holland. „Het is onac- -eeptabe?l dat gewone treinen last nebben van ons project. Je zoekt verklaringen, maar we zijn er naar van het referendum bleek. Lenferink is klaar voor Leiden, zei hij vanochtend. Maar dat is niet hetzelfde als 'klaar met Am- hem'. „Die stad krijg ik nooit af', zegt hij berustend. Hij heeft nog één Arnhemse raadsvergadering te gaan. Die is niet geheel gewijd aan zijn af scheid, want er staat ook nog één agendapunt op met een ab solute Lenferink-signatuur de herstructurering van een grote vroeg-na-oorlogse wijk waar 17.000 mensen wonen en waar enkele duizenden woningen te gen de vlakte moeten. Lenferink vertelt dat hij kort ge leden vanuit een kerktoren de niet uit. Het gaat volgens mij overigens vooral voor tussen niet alleen om dat assenteller- Waddinxveen en Gouda. We systeem, maar ook om andere hebben daar drie verdachte lo- iaken, zoals het aanleggen van Naties ontdekt, waarvan er één perrons. De storingen doen zich wat ons betreft een groot myste- hele stad overzag en bedacht dat hij 'bijna overal wel iets heeft gedaan'. „Dat vervulde me met trots, maar het maakte me ook weemoedig, want ik ga dit allemaal achterlaten." Zijn vrouw, zoon en dochter kampen met vergelijkbare wisselingen van stemming. „Er wordt nog wel gemopperd, zo nu en dan, ja, dat we naar Leiden gaan ver huizen." Lenferink neemt in eerste in stantie zijn intrek in het huis aan de Vliet, waar nu nog waar nemend burgemeester W. Lem- stra woont. Zijn gezin steekt over zodra definitief huisvesting in het Leidse is geregeld. (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN a u t r k Leiden L. (071)-5310811 Roelofarendsveen R. (071)-3312866 houder heeft geen zin 'om met vijf vriendinnen tegelijk op te trekken en ze onderling uit te spelen'. „Dat is geen basis voor een goed huwelijk." Waal zei dat de projectgroep al tijden wacht op een standpunt van het college. In plaats daar van heeft Hillebrand hem en de anderen voortdurend bestookt met vragen, en probeert de wet houder de plannen 'bij te stu ren'. En dat onder andere na overleg met MAB. Hillebrand antwoordde dat hij er liever mét de projectgroep uitkomt, dan dat hij en de rest van het college nu met een eigen standpunt ko men. „We werden steeds en thousiaster over het plan, maar zagen ook een aantal beren op de weg. De problemen zijn op te lossen. Het kan dus slagen. Heel veel moet alleen nog uitgewerkt worden." rie is. Om vier uur 's nachts gaat er wel eens wat mis, ook al rij- den er dan geen treinen. Het ge- Vjlg is wel daTde ochtendspits in de soep loopt." De Knorr sauzen voor vlees, vis en groente zitten in een nieuw jasje en zijn nu helemaal onweerstaanbaar. Een saus voor groente is heel anders dan een saus voor over vlees of vis. Daarom heeft Knorr haar sauzen reeks zo ingedeeld dat u nu heel makkelijk kunt kiezen welke saus het beste past bij uw vlees, vis of groente. Naast de vertrouwde smaken zijn er 5 nieuwe, heerlijke sauzen: Ham-Kaassaus. Ham-Uisaus en Kerrieroomsaus voor over groente, en Vleessaus en Zigeunersaus voor over vlees. Speciaal tijdens het aspergeseizoen is er de Saus voor Asperges. genoeg van ZEBRASTREPEN op je shirt? Soms moet je je in allerlei bochten wringen om te voorkomen dat je witte strepen op je kleding knjgt na het gebruik van een anti-transpirant deodorant spray Dat hoeft niet meer! Dankzij de nieuwe Rexona Crystal anti-transpirant spray heb je een oplossing voor dit probleem Deze anti-transpirant spray, met Clearex", werkt optimaal tegen witte strepen, zonder dat het zijn effectiviteit veriiest. Rexona Crystal is er in twee frisse geurvarianten: Clear Aqua en Pure Silver. Daar kun je op v|rtrouwen. Warner Bros. Movie World is weer open. U bent van harte welkom, net over de grens bij Arnhem. Bezoek oude bekenden (Batman, Bugs Bunny, Tweety) en vernieuwde spectaculaire shows. Ga naar uw ANVR-reisadviseur voor de uitgebreide gids en extra voordelige tickets. Bel voor meer informatie: 0900-8482 0,20 pm) of kijk op www.oad.nl.See you in Warner Bros. Movie World!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9