Brits leger hielp bij moord op Noord-Ierse katholieken BUITENLAND Bush wil niet in dezelfde val trappen als zijn vader Van Saddam word je rijk, van Bin Laden steenrijk t Commissie doet aanbevelingen na ramp Columbia 'Illegale wapens alleen te vinden met hulp Iraki's' Halfbroer Saddam opgepakt Voetballen in Irak k- ferenda in jechië en Polen Iiaag - De Tsjechen kun- ich op 13 en 14 juni in een ndum uitspreken over de ding van hun land tot de e Polen doen dat een eerder op dezelfde ma- De parlementen in beide n hebben dat gisteren be- De Tsjechen en de Polen m slechts één vraag voor- 1 In Polen wordt de bur- ivraagd of hij akkoord gaat {toetreding van de Pool- lubliek tot de Europese In Tsjechië wordt de gesteld of de burger er- nstemt dat het land lid van de EU. Daar kan al- net ja of nee op geant- worden. sagraf in uk gevonden t - Amerikaanse militai- jbben naar schatting Anonieme graven gevon- ide Noord-Iraakse stad i Het is nog onduidelijk zijn begraven. Een Koer- Iraakse soldaat die in n de buurt van het mas- was gestationeerd zegt destijds vaak 's nachts li ken werden gebracht. Vol- hnwoners van Kirkuk be- bde graven lichamen van u soldaten die omkwa- nde Golfoorlog van 1991. m Hussein heeft in het en van Irak tienduizen- jerdische mannen laten ijnen om de Koerden uit erijke gebied te verdrij- lensenrechtenorganisa- ggen dat de mannen wer- itvoerd en vermoord. iaam vrouw chonden en In een mortuarium in lindens ziekenhuis is een m van een islamitische bedekt met plakken ba- lat maakte de politie gis- bekend. Er is een belo- an 5.000 pond (7.223 eu- geloofd voor informatie elijkschennis, die in ja- heeft plaatsgevonden. 5 een uitzonderlijk grotes- d die de familie zowel als t gemeenschap woedend gemaakt", zei hoofdin- ur Tony Hester. Moslims i vanwege hun geloof arkensvlees eten of aan- omdat dat als onrein beschouwd. var blijft Izitten in cel iumpur - De voormalige remier van Maleisië, An- rahim, blijft nog zeker ii in de gevangenis. Een ank bevestigde vandaag er beroep de eerdere ver ting tot negen jaar cel we- ermeende homoseksuali- e politicus kan bij goed [op zijn vroegst in april rijkomen. De 56-jarige zat al vier jaar in de cel 5 corruptie. Die straf liep icekaf. r bereidde eden voor w De Britse premier To- irwas vorige maand be te treden toen bleek dat len zijn eigen Labour- grote weerstand bestond een oorlog in Irak. Blair inblijven doordat hij een Ie stemming in het parie won. „Uiteindelijk is het restie waarvoor je het erschap op het spel zet", lir in een vandaag gepu- rd interview in de Britse The Sun. iane vindt den wapen in De douane op de Lon- luchthaven Heathrow beslag gelegd op een paar met wapens die waar- llijk op de Iraakse zwarte zijn gekocht. In de pak- izat onder meer een met beslagen geweer dat de m Hussein vermoedelijk u had gedaan aan een van •trouwen, meldde het boulevardblad The Daily rvandaag. Het geweer lentiek aan een wapen dat •pen week in een paleis •ddams zoon Uday werd den. ementsiid land vermoord w Het Russische parie lid Sergej Joesjenkov is in in Moskou vermoord, der van de partij Liberaal (dwerd neergeschoten •ij bij zijn flat uit een auto Hij kreeg drie kogels in (gen overleed kort daarna n verwondingen, aldus 'lie. Collega-parlements- spraken onmiddellijk van ïlitiek gemotiveerde L Joesjenkov (52) had net tondigd dat zijn partij eedoen aan de parie verkiezingen in decem- •esjenkov was een fel cri- president Poetin. door Louis Burgers londen - De hoofdcommissaris van de Metropolitain politie, sir John Stevens, heeft overtuigend bewijs gevonden dat agenten van de Special Branch van de po litie en militairen van het Britse leger betrokken zijn geweest bij de moord op Noord-Ierse katho lieken. Na een onderzoek van vier jaar openbaarde Stevens zijn rap port waarin hij aantoont dat poli tie en militairen tot in de hogere rangen samenwerkten met Ulster paramilitaire groepen bij moord op katholieken en het achterhou den van bewijsmateriaal. Stevens constateert ook dat overheidsin stanties hem bij zijn onderzoek hebben tegengewerkt. Stevens, de hoogste politiecom missaris van Groot-Brittannië, toont aan dat politie en leger betrokken waren bij de illegale protestante Noord-Ierse groepe ring die verantwoordelijk was voor de moord op de katholieke advocaat Pat Finucane en van de protestante student Brian Adam Lambert. Uit zijn rapport blijkt dat infor manten van de Special Branch betrokken waren bij de twee moorden. Het optreden van de agenten kostte een aantal on- schuldigen het leven. De betrokkenheid varieerde van het niet bijhouden van dossiers, het achterhouden van bewijs materiaal tot de directe betrok kenheid van agenten bij de moorden. Stevens constateert dat beide moorden voorkomen hadden kunnen worden. Katho lieke groeperingen aan beide zij den van de Ierse grens hebben al opgeroepen tot een interna tionaal onderzoek. Finucane was een gerespecteerd advocaat, die enkele belangrijke IRA-leden heeft verdedigd. Hij werd in februari 1989 in zijn wo ning doodgeschoten. De dader was een moordenaar van de protestante Ulster Defence As sociation (UDA), maar volgens katholieke groeperingen had hij de moord nooit alleen kunnen uitvoeren. Ook bij de moord op Lambert, een protestante stu dent die in 1987 werd doodge schoten, zijn volgens Stevens Britse agenten betrokken. Lam bert werd vermoord omdat de moordenaars dachten dat hij katholiek was. Het grootste deel van het rap port (3000 pagina's) is niet openbaar gemaakt omdat het bewijsmateriaal bevat tegen mensen die nog vervolgd moe ten worden. Volgens katholieke en mensenrechtenorganisaties en Amnesty International wil de overheid de gegevens echter ge heim wil houden. Eén van de beschuldigde mili tairen is Gordon Kerr, tot voor kort militair attaché in Peking. Daarvoor was hij directeur van een speciale afdeling van het Britse leger die zich bezig houdt met undercover operaties bij paramilitaire groeperingen. Het onderzoek is het derde van Stevens naar misdragingen van Britse overheidsdiensten in Noord-Ierland. Zijn conclusies zijn de meest vergaande tot nu toe, omdat Stevens precies aan geeft waar de overheid hem heeft tegengewerkt. „Vanaf de allereerste dag werd ik bewust tegengewerkt door afdelingen van het leger, de geheime dienst en de Ulster politie. Er zijn po gingen gedaan om mij van mijn koers af te brengen. We hadden geen veertien jaar nodig moeten hebben om het punt te bereiken waar we nu zijn." Stevens bena drukte dat hij voor elke opmer king in het rapport bewijsmate riaal aanvoert. De betrokkenheid van de politie ging zo ver dat de politie van Noord Ierland de toenmalige minister van binnenlandse za ken, Douglas Hogg, verkeerd in formeerde voor een debat in het parlement. Hogg liet weten dat sommige advocaten de kant van de IRA hadden gekozen. Enkele weken later werd Finucane ver moord. Het gehele rapport is in middels overhandigd aan de gepensio neerde Canadese rechter, Peter Corry, die nagaat of er een openbaar onderzoek moet ko men. De linkse SDLP eist, net als de minister voor Noord-Ier land, een justitieel onderzoek. De Ierse protestante Democrati sche Unionisten verwierpen bij monde van Ian Paisley jr. Ste vens' conclusies. Nabestaanden van een van de slachtoffers zei den de bevindingen van Stevens bijzonder schokkend te vinden. Geraldine Finucane en haar zoon John voeren al jaren actie om de waarheid van de moord op echtgenoot en vader Pat Finucane boven tafel te krijgen. Foto: AP/Chris Bacon washington/rtr - De commis sie die de ramp met het Ameri kaanse ruimteveer Columbia onderzoekt, heeft gisteren haar eerste aanbevelingen gepresen teerd. De ruimtevaartorganisatie NASA zou de ruimteveren tij dens hun buitenaardse tocht nauwkeuriger moeten fotografe ren en de cruciale hitteschilden veel beter moeten inspecteren. De huidige controles van de hit- tewerende tegels na terugkeer op aarde zijn 'niet adequaat', al dus de onderzoekers. In het ver volg moeten de tegels voor aan vang van elke vlucht nauwkeu rig worden geïnspecteerd. Ook moeten satellieten de ruimte- vluchten in het vervolg stan daard fotograferen. Nu gebeurt dat slechts op incidentele basis. De onderzoekscommissie kan nog steeds geen precieze reden aanwijzen voor de ramp met de Columbia op 1 februari. Voor alsnog richt het onderzoek zich vooral op de theorie dat losge raakt isolatiemateriaal bij de start tegen de linkervleugel is gebotst en daar de hittewerende tegels heeft beschadigd. Dat zou het NASA-ruimteschip toen het in de dampkring terugkeerde, fataal zijn geworden. Bij de ramp kwamen de zeven beman ningsleden om het leven. NASA kan pas in de herfst weer andere ruimteveren lanceren. washington/ap - De Ameri kaanse strijdkrachten in Irak zullen waarschijnlijk alleen ver boden chemische en biologi sche wapens vinden als Irake zen hen er naartoe leiden. Dat heeft de Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld gisteren gezegd. „Ik denk zelf niet dat we iets zul len vinden", zei Rumsfeld op een bijeenkomst van Pentagon- medewerkers. „Wat er derde ik zal gebeuren is dat we mensen ontdekken die ons vertellen waar we moeten zoeken. Het is geen schatzoeken waarbij je rondrent om overal te kijken in de hoop dat je iets vindt." Amerikaanse militairen hebben al verdachte chemicaliën en la boratoria gevonden op verschil lende plaatsen, maar tests van het materiaal toonden geen ver boden stoffen aan. De vernieti ging van massavernietigingswa pens was een van de belangrijk ste redenen die president George Bush gaf om de oorlog in Irak te beginnen. De afgelopen dagen zijn ver scheidene Amerikaanse teams die naar de verboden wapens gaan zoeken aangekomen in Irak. Naast de zoektocht naar verbo den wapens gaan er ook agen ten van de FBI proberen de ge plunderde cultuurschatten uit het archeologisch museum van de Iraakse hoofdstad Bagdad te rug te vinden. Dat heeft FBI-di- recteur Robert Mueller gisteren in Washington bekendgemaakt. De rechercheurs moeten de plunderaars opsporen en gaan de bevolking waarschuwingen de kostbare voorwerpen niet te verhandelen. De Verenigde Staten zijn alom bekritiseerd omdat Amerikaanse militairen de plundering van de archeologische schatten niet hebben voorkomen. Het Natio nale (oudheidkundige) Museum van Bagdad werd vorige week door losgeslagen inwoners van de Iraakse hoofdstad leegge roofd. Het gebouw huisvestte een aan zienlijke collectie Mesopotami sche kunstvoorwerpen. bagdad-washington/anp - Op nieuw is een halfbroer van Sad dam Hussein, Barzan al-Tikriti, in handen gevallen van de Ame rikaans-Britse coalitie. Hij werd gisterochtend vroeg aangehou den. Hoe en waar is niet be kendgemaakt, om de speurtocht naar meer kopstukken van het grotendeels spoorloze Iraakse regime niet te bemoeilijken. Zondag arresteerden de Ameri kanen Watban al-Tikriti, een halfbroer die geen belangrijke functie meer leek te vervullen. Barzan al-Tikriti geldt wel als een ingewijde en naaste mede werker van Saddam Hussein. Barzan Ibrahim al-Tikriti staat bij mensenrechtenorganisaties te boek als 'een van de meest enthousiaste sadisten' uit de kring rond Saddam. Een gere serveerde man met een driftig karakter en een ijzige stem. Volgens de Britse organisatie In dict was Barzan begin jaren tachtig als hoofd van de inlich tingendienst verantwoordelijk voor massamoorden en marte lingen en heeft hij persoonlijk meegedaan aan een aantal gru weldaden. In 1983 zou hij heb ben deelgenomen aan de arres tatie van en de moord op dui zenden mannen van de Barza- ni-stam, die als 'verdwenen' te boek staan. Eveneens in dat jaar zou hij twee dorpen hebben la ten verwoesten, waarna hij be woners liet vermoorden of de porteren. Barzan, die in 1951 in Tikrit is geboren uit het tweede huwelijk van Saddams moeder Subha, studeerde politieke we tenschappen en rechten aan de al-Mustansiriyah-universiteit in Bagdad. Zijn familieband verze kerde hem van een hoge positie binnen het Iraakse regime toen Saddam aan de macht kwam. Maar net als zijn zondag opge pakte broer Watban raakte hij uiteindelijk vervreemd van de president. Begin maart kreeg hij huisarrest omdat hij het niet eens was met de wens van Sad dam om diens jongste zoon, Qusay, te benoemen als opvol ger. Ook met Saddams oudste zoon Uday, die 'lang geleden' een blauwe maandag zijn schoonzoon was door zijn kort stondige huwelijk met Barzans dochter Saja, heeft Barzan geen goede relatie. eindhoven/gpd - Tweehonderd duizend dollar loven de Ver enigde Staten uit voor de gou den tip waarmee Saddam Hus sein opgespoord kan worden. Een fors bedrag, maar niks ver geleken met de beloning op het hoofd van Osama bin Laden: een bedrag tot 25 miljoen dollar. De Verenigde Staten loven nor maliter maximaal vijf miljoen dollar uit voor informatie over terroristen of aanslagen. In ok tober 2001 is dat bedrag ver hoogd, speciaal voor Bin Laden en andere belangrijke leiders binnen al-Qaeda. Hoe hoog het bedrag is, wordt per persoon en per geval be paald, weet D. Leurdijk, VN-des- kundige bij het instituut voor in ternationale betrekkingen Clin- gendael. „Dat het bedrag voor Bin Laden zo hoog is, heeft er natuurlijk mee te maken dat de aanslagen op 11 september 2001 de Amerikanen diep in het hart geraakt hebben. Bin Laden geldt daar als belichaming van het kwaad in de wereld." Natuurlijk zien de Amerikanen de Iraakse leider Hussein net zo graag verdwijnen, maar zijn im pact op Amerika zelf is 'van een hele andere orde', zegt Leurdijk. „Bovendien denk ik dat men stilletjes verwacht dat er de ko mende tijd vanzelf informatie beschikbaar komt over Hussein. Men pakt momenteel allerlei mensen op in Irak en hoopt uit hen informatie uit los te krij gen." Een beloning uitloven voor een gezochte persoon is van alle tij den. In 1580 beloofde Filips II bijvoorbeeld 25.000 goudstuk ken aan degene die Willem van Oranje dood of levend zou uitle veren. In de loop der tijden hebben veel meer kopstukken een prijs horen noemen. De Bosnische leiders Karadzic en Mladic, ge zocht wegens genocide en oor logsmisdaden, zijn allebei goed voor vijf miljoen dollar, te beta len door de Verenigde Staten. De Iraanse schrijver Salman Rushdie heeft niet alleen het doodvonnis tegen zich horen ei sen door wijlen ayatollah Khomeiny, maar is volgens een Iraanse stichting ook 2,5 miljoen dollar waard wegens zijn 'gods lasterlijke' boek De Duivelsver zen. De prijs op het hoofd van de Libische leider Khaddafi is weer opgeheven toen hij bereid bleek de twee verdachten in de Lockerbie-zaak uit te leveren. In de zoektocht naar terroristen hebben de VS de afgelopen ze ven jaar al 9,75 miljoen dollar uitbetaald aan 24 personen die nuttige tips hadden. De arresta tie van Ramzi Yousef, die is ver oordeeld voor het bombarde ment op het World Trade Cen ter in 1993, is deels te danken aan zo'n tip. Nederland heeft internationaal weinig beloningen uitstaan. „Hoogstens voor misdadigers zoals drugs- of vrouwenhande laren", zegt Leurdijk. Geld voor tips wordt vooral uitgeloofd in eigen land en bedraagt gemid deld 20.000 euro. Volgens het openbaar ministerie komt in achttien procent van de gevallen een nuttige tip binnen. Sinds 1963 is er 489 keer een be loning uitgeloofd in 82 zaken. Kosten: bijna 550.000 euro. al madeena - Britse militairen spelen een ontspannend spelletje voetbal met de Iraakse inwoners van al Madeena. De Britten hebben de stad onder controle. Foto: EPA/Chris Ison door John Wanders Washington - Het was geen toeval dat George W. Bush de ze week de aandacht van de media in zijn land even ver plaatste naar de binnenlandse agenda. In de Rozentuin van het Witte Huis sprak de president een verzameling Amerikaanse ondernemers toe uit het midden- en kleinbe drijf, vaak aangeduid als de motor van de economie. Zijn centrale boodschap aan hen en het Amerikaanse volk was dat hij scherp oog heeft voor hun financiële noden en ver langens. Vandaar zijn oproep aan het Congres om de inge dutte economie een oppepper te geven in de vorm van een riant pakket belastingverlagingen. Deze Republikeinse president is vast voornemens niet in dezelfde val te trappen als zijn vader. George Bush sr., Amerika's 41ste president, ging in de aanloop naar de pre sidentsverkiezingen van 1992 al te zeer uit van de veron derstelling dat zijn succesvol verlopen oorlog tegen Irak ('Desert Storm') voldoende garantie bood op een tweede termijn in het Witte Huis. Pa Bush, die na afloop van die oorlog inderdaad een hoge populariteit genoot, onderschatte schromelijk het belang dat de kiezers toekennen aan de inhoud van hun porte monnee. De Democratische outsider Bill Clinton versloeg hem in 1992 met een slimme campagne die volledig draai de rond de slagzin 'Het gaat om de economie, sufferd'. Bush jr., die dat echec van nabij meemaakte, heeft scher per dan zijn vader in de gaten dat je het ijzer in alle geval len moet smeden wanneer het heet is. Deze Bush gaat niet achteroverleunend genieten van zijn succes in Irak, hij maakt het meteen te gelde. De president zal naar verwach ting binnenkort in een speech tot het Congres formeel de overwinning verklaren in de oorlog tegen Saddam Hussein. Dat zal hem een langdurige, staande ovatie opleveren. In dezelfde speech zal Bush in één adem door bij het Congres aandringen op acceptatie van zijn pakket voorstellen ge richt op stimulering van de economie. Ter vergelijking: pa Bush kwam pas zes maanden na zijn overwinning in Irak met een plan voor de broodnodige sti mulering van Amerika's haperende economie. Die stond er in 1991-1992 beroerder voor dan nu. De recessie was die per, met een negatieve groei van 2 procent. De groeicijfers die de VS vandaag laten zien liggen ruimschoots in de plus. En de prognoses voor de nabije toekomst (2003: 2,2 pro cent, 2004: 3,3 procent) zijn beduidend gunstiger dan die in de eurozone (2003: 1,0 procent, 2004: 2,1 procent) en Japan (2003: 0,7 procent, 2004: 0,8 procent). Niettemin is de laagconjunctuur ook vandaag in talloze Amerikaanse huishoudens pijnlijk voelbaar. De economie zal dan ook zeker een centraal thema zijn bij de presi dentsverkiezingen van volgend jaar. Vandaar ook dat Bush de kiezers zo snel mogelijk wil paaien met belastingverla gingen, maatregelen die de productie, consumptie en werkgelegenheid in de VS een zetje in de goede richting beogen te geven. Het Witte Huis had vpor dit doel aanvankelijk een bedrag van 726 miljard dollar voor ogen, uit te smeren over een periode van tien jaar, maar dat streefgetal bleek politiek onhaalbaar. Deze week verlaagde Bush zijn bod naar 'ten minste 550 miljard dollar'. De verwachting is dat het uit eindelijk te sluiten compromis daar nog eens 200 miljard dollar onder zal zitten. Campagne voeren in een laagconjunctuur is altijd risicovol voor een zittende president die streeft naar herverkiezing. De politieke strategen van het Witte Huis zien er daarom scherp op toe dat de verkiezingen van 2004 behalve over de conditie van de economie zullen gaan over de 'wereldwijde oorlog tegen het terrorisme'. De recente waarschuwingen van Bush en zijn ministers Colin Powell en Donald Rums feld aan het adres van Syrië moeten ook in dat licht wor den bezien. Sinds 11 september 2001 staat het buitenlands beleid van de VS een stuk dichter bij de Amerikaanse huiskamers. Ging de Golfoorlog van pa Bush nog om de bevrijding van het ver weg gelegen oliestaatje Koeweit, de jongste oorlog ging in de ogen van miljoenen Amerikanen om hun eigen vrijheid en die van hun kinderen en kleinkinderen. Een krachtdadig ogende president die bewezen heeft dat hij politieke risico's durft te nemen en de aandacht van zijn volk voor de oorlog tegen het terrorisme ook in 2004 weet vast te houden is na de recente militaire successen in Af ghanistan en Irak op voorhand moeilijk te kloppen. Dat geldt eens temeer als de Amerikaanse economie volgend jaar beter gaat presteren, wat op grond van de huidige prognoses aannemelijk is. Hoe politiek verdeeld het Amerikaanse volk ook is, elke De mocratische uitdager zal in dat geval een zware kluif heb ben aan George W. Bush.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7